-
GAMEPOD.hu
Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Lex Icon
senior tag
válasz bandus #76683 üzenetére
A 10,8-as eladásom újravettem 9,55-ön, bár nem szándékosan, mert elfeledkeztem egy erre a szintre berakott megbízásról, de így is 13% nyereség lett belőle.
Ha nem tudod gyakran figyelni az árfolyamot (legalább, amikor adni-venni akarsz), akkor érdemes valamilyen figyelő app-ot használni valamint sose a csúcsot akard elkapni, mert az nem megy. -
Pá
addikt
válasz axioma #76696 üzenetére
Köszi szépen, így azért jóval egyszerűbb, mint elsőre tűnt.
#Domestos --> köszi neked is!
Utolsó kérdés, a pénzt hova utalom?
Ezeket a számlaszámokat találtam, ez így valid? Szóval megosztva kell utalni a két adót, ezekre? Közleményben pedig az adóazonosító jelem és kész?
''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''
-
Domestos
tag
Szia,
Ne vedd kézpénznek amit írok, nem vagyok szakértő, de a negyedév tudtommal úgy van, hogy negyedéves határidővel csak az SZJA előleget kell befizetned, bevallani a rendes éves SZJA bevallásban kell. Osztalék biztos, hogy csak a jövő évi bevallásodba kerül be, az a részvényjuttatás adózásától független bevétel. Amikor kaptad az osztalékot, akkori árfolyamon kell forintban bevallani. A részvényárfolyam mozgása csak akkor számít majd, amikor eladsz részvényt. A SZOCHO-t nem tudom, arról nem inkább nem nyilatkozom. -
axioma
veterán
Mar 89% az alap, abbol 15% szja, 13% szocho, kotelezo feltoltes a kov. negyedev 12-eig (nem kell sehova kitolteni csak fizeted amit kockas papiron / excelben kiszamoltal magadnak). Ezen a szocho akkor is kell ha amugy telited, az csak majd a tokejovedelemre vonatkozik hogy telites utan nem kell. Feltoltes kartyaval az ugyfelkapun lehetseges, szja 103, szocho 258-as kod.
Vannak munkatarsaim akik csak ev vegen (pontosabban bevallaskor) fizetik, es _eddig_ nem volt belole bajuk. En az elsorol lecsusztam (15-ere emlekeztem) 2 nappal, de nyilvan nekem se lett semmi belole.
Ja fontos, hogy a jovedelmet ha nem forintban van akkor aznapi (vest) VAGY elozo ho 15-ei (ha az nem munkanap, akkor kov. m.nap) MNB arfolyamon kell (lehet) atvaltani. [link]
A tokejovedelem meg eleve nem feltoltos, azt eleg szja bevallaskor jovo majusban. Ott a szerzeskori forintertek viszont mar szigoruan a vest napja szerinti.[ Szerkesztve ]
-
aAron_
őstag
válasz balpeter04 #76693 üzenetére
Az most megint egy jó kérdés, hogy az újrabefektetések várható hozamainak becslésére mennyire használhatóak a spot hozamok?
Spot hozam alapján számított forward hozam szerintem erre tökéletes.
What is your ikigai?
-
Pá
addikt
Tudom, hogy már volt téma a céges részvény adózása, de sajna nekem még mindig nem teljesen tiszta.
Annyit találtam, hogy a vesting lejáratkori értéket kell venni (aznapi mnb középárfolyamon) és ennek a számnak a 87%-a után kell szja-t és szocho-t fizetni. Negyedéves bevallásban.Kérdések:
1. Amit fent írtam az stimmel?
2. Szochot akkor is kell fizetni, ha amúgy az ki van maxolva a bérjövedelmem által (úgy tudom arra van egy limit, talán minimálbér 2x vagy ilyesmi)
2/b ha szochót így esetleg nem kell, akkor is 87% az alapja az szja-nak?
3. Negyedév bevallást még sosem csináltam, azt milyen adatlapon kell és főleg online megoldható?Extra kérdések balfaszságom miatt...
1. Sajnos negyedéves bevallásból kicsúsztam, május körül járt le a vesting period, ilyenkor valami késedelmi pótlékot kell majd hozzácsapni?
2. "Szerencsére" időközben árfolyam is mozgott felfelé és még osztalékot is kaptam.... gondolom ez tovább bonyolítja.
3. Nagyon para ha csak a jövő májusi éves bevallásban vallanám be és fizetném be? Igazából leszarom, hogy mennyit kell fizetni, a lehető legegyszerűbb megoldást keresem, nem akarok túl sokat tökölni ezzel. Ha a késedelmi kamat nem agyatlanul aránytalan, akkor együtt tudok élni vele.Nem tudom számít-e, de a részvénycsomag értéke ~$3,3xx körül van és olyan $40-$50 osztalék jött, júniusban.
''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''
-
balpeter04
tag
válasz Genesist #76664 üzenetére
Szerintem az IRR (nem kamatfordulókor vásárolt papírok esetében inkább XIRR) figyelembe veszi a pénz időértékét és úgy számol, hogy a kuponfizetéseket ugyanazon a hozamon újra be tudod fektetni - ha jól tudom, a törvényben meghatározott EHM kalkuláció is ezt feltételezi (oldal alja).
Az MNB-s jegyzet is kiemeli, hogy ez természetesen a valós életben elég kevésszer teljesül, hogy minden kuponfizetést azonos hozamokkal tudsz futamidő végéig visszaforgatni - ez például meg is valósul PMÁP esetében, nem tudsz már venni a korábbi sorozatokból, amelyek szépen fizetik a kuponokat.
Az MNB-s jegyzetben használt évesített teljes hozam angolul talán annualized HPR (holding period return) lenne, ami gyakorlatilag egy annualized ROI (máshol ROE-nak is hívják).
Az én értelmezésemben az ann. HPR nem számol azzal, hogy a kuponként kifizetett összegeket a kötvény futamidejének végéig azonos feltételek mellett tudod visszaforgatni - kvázi "kiveszed" a hozamokat és nem forgatod vissza a futamidő végéig. Kötvénybefektetőként ennek így nem tudom, hogy mennyi értelme van, de el tudom képzelni, hogy van olyan szituáció amikor erre az értékre van szükség.
Ami viszont érdekesebb, hogy egy kupont fizető kötvény esetében, mit kezdjünk az újrabefektetéssel.
Ahogy a jegyzet is megemlíti, egy nem-zéró kuponú papír értékét "manuálisan" kell kiszámolni a ténylegesen megvalósított újrabefektetési hozamokkal (amelyek a hozamkörnyezet változása miatt valószínűsíthetőleg mások lesznek mint az eredeti hozam), így kiszámolni a befektetés értékét, majd ezt így vetíteni a névértékre (HPR), végül pedig évesített hozamot számolni (ann. HPR). Utóbbinak az az értelme, hogy más papírokkal így már egy kvantitatív értékkel összehasonlítható a kötvény teljes hozama (újrabefektetésekkel együtt). Az (X)IRR-el szemben szerintem ez "erősebb", ugyanis jobban kezeli a változó hozamkörnyezetet az újrabefektetéseknél, nem él azzal az igen nagyvonalú egyszerűsítéssel, hogy futamidő végéig ugyanazon hozamokkal tudod a kuponokat visszaforgatni.
Az most megint egy jó kérdés, hogy az újrabefektetések várható hozamainak becslésére mennyire használhatóak a spot hozamok?
Ha valahol butaságot írtam, javítsatok, beszélgessünk
[ Szerkesztve ]
-
concret_hp
addikt
válasz PredatorZoli #76673 üzenetére
én eladogatni nem nagyon szoktam a dolgokat, az új pénzeket a balanszálandó irányba rakom aztán ennyi, nem kell patikamérlegen mérni, mert akkor meg csak a költséget pörgeted.
vagy fullba vagy sehogy :D
-
axioma
veterán
válasz PredatorZoli #76682 üzenetére
a forintos szamlaszam mindenkinek sajat, kozlemeny nelkul is atmegy amugy...
-
Ra3
őstag
válasz Lex Icon #76575 üzenetére
Erről a 800ezres limitről még nem hallottam, de most utánanéztem az adózásnak és kicsit pontosítanék egykét dolgot:
- SZJA kötelezettség van a nyereségből, de ehhez kellenek a beszerzési dokumentumok hogy mennyiért vetted.
-200ezer ft. nyereség alatt (30ezer ft. fiztendő szja alatt) adómentesség van, felettes részre 15% -> ehhez kellenek a doksik
-a 800ezres-es eladási éves limit akkor érvényes ha nincsenek meg a beszerzési doksik, ilyenkor alapból azt veszik hogy 800ezres-es eladásnál 200ezret kerestél rajta (25%), tehát emiatt adómentes, az afeletti részre megy a 15%.
-adómentes a tevékenység, ha a magánszemély értékesítésből származó bevétele az adóév során együttesen nem éri el a 600.000 Ft-ot. (ez általános szabály mindenféle ingóságra is vonatkozik).
Lényeg a lényeg, célszerű megőrizni a vásárlási doksikat is, és úgy eljárni ahogy a leginkább jól jársz, persze a legegyszerűbb a 800-as évi limit alatt maradni és akkor senki nem szólhat semmit. De ha pl. eladsz egy 50g-os lapot a pillanyatnyi 1.12m-es árfolyamon papírok nélkül akkor azt veszik hogy 0.25*1120=280ezret kerestél vele, amiből 200ezer adómentes, az afeletti 80ezerre meg adózhatsz 12ezret.
Aki jobban képben van javítsa ha rosszul értelmezek valamit.''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''
-
Uyuarasy
tag
válasz PredatorZoli #76682 üzenetére
Tegnap este utaltam be penzt DKJ vasarlashoz, azonnal megerkezett. A kozlemenybe az azonositot (a Webkincstar > Ugyfeladatok menubol) es a nevemet irtam.
-
vnorbi
aktív tag
válasz PredatorZoli #76682 üzenetére
Az értékpapír nyilvántartási-számla száma kell a közleménybe, ami eltérhet attól a 8 jegyű ügyfélazonosítótól, ami az online felületeken kell a belépéshez. Ez a szám ott van az adatok közt, a szerződésen és a havi számlakivonaton is.
1-2 órán belül jóváírják banki nyitvatartási időn belül, de ha értéknapváltás után érkezne be, azt majd a következő napra írják jóvá.
-
bandus
veterán
eh, kicsit becsusom a szemem, aztán megint zuhant 25%-ot az eth. pedig határozott szándékom volt 2000 körül kiszállni és utána újravásárolni ha bezuhan, de lekéstem erről is :/
"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"
-
PredatorZoli
Topikgazda
Egyik ismerősnek nem megy valami miatt a kártyás vásárlás a kincstárhoz pmáp vételre.
Inkább utalna. Az egyedi számlaszámát kell megadnia (amit ott mutat felül, 3x8 számjegy), kedvezményezettként a saját nevét, a közleménybe pedig ha jól látom kell az értékpapír számla azonosító (8 jegy?) (amivel be is lép az ember ez az?) és a neve is ismét közleménybe?
Ez azonnal meg szokott jönni? -
julius666
addikt
válasz PredatorZoli #76678 üzenetére
Ez mondjuk gondolom attól is függ hogy hogyan aránylik a már befektetett teljes tőke az újonnan befektethető pénzhez.
Szerintem is ez az elsődleges kérdés. Pl. hogy a forint lakáshitelem miatt a tőkém egy részével merek csak részvényezni, nálam se nagyon merül fel a rebalansz céljából eladás kérdésköre. Nyilván ha 10+ millák dekkolnának egyes TBSZ számlákon akkor már lehetne agyalni esetleg, hogy akár számlánként rebalanszoljon az ember (bár ennek valós előnye kérdőjeles).
Emlékeim szerint András György fél éves/éves rebalanszt ajánl a lusta portfóliókhoz, annál gyakoribb hosszútávú idősorokon nem hozott valós előnyt hozamban, csak a költségeket növelte. Ha havonta a balanszokra figyelve tolsz be még lóvét, akkor gondolom még kevésbé van értelme sűrű rebalansznak.
[ Szerkesztve ]
-
aAron_
őstag
válasz PredatorZoli #76673 üzenetére
Rational Reminder-en pont nézegettem ilyen szabályokat. Valami hasonlót fogok én is alkalmazni, DCA miatt eddig nem kellett. Miért pont ezen számok mellett döntöttél? Fix időközönkénti rebalansz nekem se szimpatikus, nem tartom túl logikusnak.
#76663balpeter04: Majd még ha lesz időm, bele ásom magam. HPR-t nem használtam eddig. PV-t én így számoltam. A CF dátuma és a mai nap dátuma közötti napok száma szerint kerestem ki a legközelebbi zéró-kupon hozamot.
What is your ikigai?
-
aujjobba
addikt
válasz PredatorZoli #76675 üzenetére
Igy van, csak a teljes portfoliora nezve erdekel a balansz, szamlankent nem latom ertelmet ezt tartani.
Jelentos elcsuszasom egyelore nincs, felvettem PP-ba az ETF-eket, megadtam az elvart szazalekokat, igy mindig latom hol mennyi az elteres.
Ebbol kivalasztom a legnagyobbat, es abbol veszek.
Jelen esetben a ZPRX van leginkabb lemaradva, 542 EUR-val. -
-
mgoogyi
Topikgazda
válasz PredatorZoli #76675 üzenetére
"Egyébként simán el tudok képzelni olyan szintű faktor túl/alulteljesítést amikor az új pénz nem tudja kiegyenlíteni a dolgot."
Pár backtestet megnéztem a 60-40-estől nem nagyon eltérő portfóliókra, majdnem irreleváns volt, hogy új pénzzel rebalancolsz vagy fix időnként rendesen.
Így maradok annál, ami kisebb költséggel jár, még ha meg is van a lehetősége a portfólió elcsúszásának. -
mgoogyi
Topikgazda
válasz PredatorZoli #76673 üzenetére
Én majdnem ugyanazt csinálom, mint aujjobba.
Kivéve, hogy kötvény etf-et adok el, ha beszakad a részvénypiac. -
PredatorZoli
Topikgazda
válasz aujjobba #76674 üzenetére
Akkor gondolom az arányokra csak a teljes portfolio tekintetében figyelsz és az egyes TBSz számlákon külön-külön nem.
Egyébként simán el tudok képzelni olyan szintű faktor túl/alulteljesítést amikor az új pénz nem tudja kiegyenlíteni a dolgot. Például az elmúlt két évben a SCV elég durván felülteljesítő volt, és mivel ez jellemzően csak egy kisebb rész a portfolioból,m alig gyűzi az ember hozzávenni a többi félét ami nagyobb arányban van benne -
aujjobba
addikt
válasz PredatorZoli #76673 üzenetére
En ezt egyszeruen koltseghatekonyan ugy oldom meg, hogy mindig abbol veszem a szokasos adagot, amelyik a legjobban elter a kituzott celtol.
Nyilvan ez nem tartja egzaktul a kigondolt szazalekos eloszlast, de nem is hiszem, hogy ezen sok mulna.
Eladni rebalasz miatt nem szoktam. -
PredatorZoli
Topikgazda
válasz aujjobba #76671 üzenetére
Apropó: Rebalansz
Ki milyen szabályt/metódust alkalmaz a portfolioja rebalanszolására, azaz milyen gyakran/milyen esetben végzi?
Én az úgynevezett 25/5-ös szabályt használom. Ez azt jelenti hogy ha valami a teljes portfoliohoz képest 5%-al vagy az adott pozícióhoz képest 25%-al elmozdul a kitűzöttől, akkor rebalanszolni kell.
Ha például valamilyen ETF a portfoliod 50%-át teszi ki, akkor azt akkor kell rebalanszolni, ha 45-re csökken vagy 55-re nő (itt az 5%-os szabály érvényesül előbb).
Ha egy ETF a portfoliod 10%-át teszi ki, akkor 7,5%-ra csökkenő vagy 12,5%-ra növekvő súly esetén kell rebalanszolni, mert itt a 25%-os szabály előbb érvényesül mint az 5-ös...Én így csinálom és ez miatt én nem is alkalmazok fix időközönkénti rabalanszot, csak akkor ha ezen szabály "előírja".
Ti hogy szoktátok? -
julius666
addikt
válasz Dorien #76666 üzenetére
Mondanak bármi relevánsat? Az ilyen politikai oldalhoz köthető TV csatornákon beszélő fejek hozzáadott értéke általában konvergál a nullához szvsz.
Nyilván nem hülyék ülnek prüsszelben, az ilyeneken átlátnak ők is: [link]
De politikai háttéralkuk születését azért nem zárnám ki teljesen. Pl. a NYTimes szerint fognak jönni EU-s pénzek: [link]Most vagy az van, hogy a mi buborékunk téves és túlbecsüljük a jogállamisági kritériumok szerepét, vagy a saját buborékunkból látszik jobban mire képes/hajlandó a hazai vezetés és a "piac" téved. Utóbbi annyira nem földtől elrugaszkodott feltételezés, elég jó példa volt rá a különadók kérdésköre a választások után. Itthon mindenki tudta, hogy lesznek (és kb. kiket fog érinteni), a piac mégsem árazta be őket előre, a bejelentés után szakadtak az árfolyamok.
[ Szerkesztve ]
-
AcCEsS
senior tag
Már megint mi történt a forinttal? Vagy inkább a dollár szárnyal? Az előbb beállt az USD/EUR paritás is...
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
ngaba
aktív tag
válasz forumpista #76667 üzenetére
Meg most az MNB-től a kincstári optimizmus az ésszerű viselkedés, hogy ne szálljanak el teljesen a kamatok. Én mind a 2023-as, mind a 2024-es inflációs előrejelzést túl optimistának gondolom, főleg a 2024-est.
Eladó 1.4 T-Jet Fiat Bravo: https://www.hasznaltauto.hu/szemelyauto/fiat/bravo/fiat_bravo_1.4_t-jet_active-21401982
-
Dorien
veterán
"Wherever you go - go with all your heart." --- commercial-free eclectic radio --- www.radioparadise.com
-
concret_hp
addikt
válasz Blackmate #76627 üzenetére
próbáltuk itt közép európában azt a verziót, hogy a felső 10%nál kb. 20%nyi vagyon van (azért a szoci rendcerben is voltak különbségek, szóval nyilván nem 10%), láttuk mire vezet. nem, nem mindenki jól él, hanem kvázi mindenki szarul. szóval gyakorlatilag nem az a kérdés, hogy igazságtalan-e hogy az alsó 90%nak kevesebb van, mint a felső 10%nak, hanem hogy igazságtalan-e ha adunk lehetőséget, hogy nagyobb legyen a torta amit osztunk ami azzal jár, hogy mindenki jobbna él, de van aki _sokkal_ jobban... és a más kor volt meg stb-re kelet-nyugat német vagy észak-dél korea példa azt hiszem elég szemléletes... azt hiszem dél korea alsó 10% sem szívesen cserélne észak top10%-al, pedig ugyanonnan indultak...
[ Szerkesztve ]
vagy fullba vagy sehogy :D
-
Genesist
tag
válasz balpeter04 #76663 üzenetére
Szia!
Itt szeretnék én is belekérdezni a számításokba. Mi a különbség az IRR (YTM) és az évesített teljes hozam között? Az IRR (YTM) is évesített hozamot ad meg, nem?
[ Szerkesztve ]
-
balpeter04
tag
válasz aAron_ #76660 üzenetére
> Évesített hozam képlet alatt mire gondolsz pontosan?
Évesített teljes hozam-ra gondoltam, rosszul fogalmaztam. MNB füzet, 32. oldal, "almát az almával" összehasonlítás, gyakorlatilag a HPR és futamidő alapján ad egy éves kamatlábat, amit már tudsz összehasonlításra használni különböző instrumentumokhoz.
> Szerintem is az NPV a legjobb módszer; ezért gondoltam, hogy ránézek erre a zéró-kupon hg-re.
Összedobtam gyorsan egy kalkulációt, a tőkeköltséget a mai napon elérhető spot-hozamokból válogattam úgy, hogy 2022-re a mai napi értéket, 2023-ra az egy év múlvai, 2024-re a két év múlvai és így tovább hozamértékeket írtam be.
Ha igaz az, hogy a 365 nap múlva esedékes spot-hozam a táblázatból, az akkor elérhető hozam mértékét reprezentálja, akkor valid lehet mint tőkeköltség.
Nem vagyok benne biztos, hogy ez így van...végig kellene gondolni jobban, de most így este egyelőre ennyire futotta. Mit gondolsz?
-
Dorien
veterán
Tegnap volt téma:
MNB podcast - Jövedelmi és vagyoni egyenlőtlenségek ma és holnap"Wherever you go - go with all your heart." --- commercial-free eclectic radio --- www.radioparadise.com
-
aAron_
őstag
válasz balpeter04 #76659 üzenetére
1. Elvileg igen, de nem találtam dokumentációt arról, hogy pontosan milyen módszerrel számol az ÁKK.
2. Évesített hozam képlet alatt mire gondolsz pontosan? IRR is évesített, és azt a hozamot jelenti amivel a CF-t (C1-től Cn-ig) diszkontálva megkapjuk a bekerülési értéket (C0-t).
3. Szerintem is az NPV a legjobb módszer; ezért gondoltam, hogy ránézek erre a zéró-kupon hg-re.
What is your ikigai?
-
balpeter04
tag
válasz aAron_ #76658 üzenetére
Oh, akkor nekem van fogalmi zavarom úgy néz ki.
https://akk.hu/statisztika/hozamok-indexek-forgalmi-adatok/zero-kupon-hozamok
Tehát akkor itt, az AKK kiszámolja már az összes, kínálatban elérhető állampapír felhasználásával a jövőbeni spot hozamokat? Ha igen, akkor nekem ez validnak tűnik mint diszkontfaktor.
Más kérdés (szintén a fenti jegyzet alapján): különböző kötvények összehasonlítására nem az évesített hozam képlet az alkalmasabb?
Megint más: Ha jól tudom az IRR az nem egy skálán összehasonlítható kvantitatív érték, tehát komparálásra alkalmatlan, erre az NPV az alkalmas eszköz. Persze lehet, hogy egy kötvényt nehéz hagyományos vállalati "projektnek" felfogni, de elvileg az NPV is csak egy cash-flow analízis eszköz (tehát jövőbeni pénzármok jelenértékeit hasonlítja össze).
[ Szerkesztve ]
-
aAron_
őstag
válasz balpeter04 #76656 üzenetére
Zéró kupon hozam ugyan az, mint a spot hozam, és már bootstrapping-gel van előállítva olyan lejáratokra, ahol nincs kupont nem fizető államkötvény. Linkelt füzet 52. oldal 1. bekezdésben is említi.
"MÁK papírok "spot"-osított értékei" ilyet még nem láttam, hol érhető el? Nem találom.
[ Szerkesztve ]
What is your ikigai?
-
balpeter04
tag
válasz aAron_ #76654 üzenetére
MNB oktatási füzetek, Kötvénymatematika, 51. oldaltól kezdve szerintem hasonló szituációt ír le: bootstrapping segítségével szerintem korrektebben lehet jelenértéket számolni.
Ha jól értem, ebben az alfejezet pontban pontosan azt vezeti be, hogy csak zéró-kupon kötvénnyel nem lehet érdemi diszkontrátát meghatározni, hiszen figyelembe kell venni az összes többi, kibocsájtott állampapírt is - mint alternatívát.
Erre a részre gondolok:
A zéró-kupon papírok hozama maga a spot hozam, de a kuponos papírok lejáratig számított hozamát „át kell alakítanunk” ahhoz, hogy az egyes lejáratokra érvényes spot hozamot, majd
mindezekből egy spot hozamgörbét kapjunk.Ha megvannak a spot-hozamok (amik a jelenleg elérhető MÁK papírok "spot"-osított értékei), akkor azzal már szerintem jobb közelítő értékkel lehet PV-t számolni. Természetesen simán lehet, hogy el vagyok tévedve, majd kijavítotok, ha ez az eszköz nem alkalmas erre.
[ Szerkesztve ]
-
SzGee
aktív tag
válasz Dare2Live #76652 üzenetére
igen, mindenkinek más a személyes inflációja
én például kevesebbet költök kajára, mint tavaly, eddig naponta vettem a péksüteményt, ropit, csokit, chipset, ilyesmiket - most 3 hónapja nem eszem ilyet, amellett, hogy a pénztárcámat kímélte még sikerült is leadnom egy jó huszast...
szóval nekem még jól is jött az áremelkedést, átlépte az ingerküszöbömet az ár egyszerúen nem vagyok hajlandó ezt az árat megfizetni ezekért a termékekértszóval az én inflációm idén negatív
If you leave me, can I come, too?
-
aAron_
őstag
válasz aAron_ #76651 üzenetére
Lehet tényleg a fő probléma, hogy az ÁKK hozamgörbe nem az eladási (korábban véletlenül írtam vételit) hozamokat tartalmazza, így ez alapján diszkontálni félrevezető. Még át kell gondolni, hogy akkor mégis hogy lehetne használni értékelésre.
#76652Dare2Live: Ha a következő hónapokban rendre 15%-os lesz az infláció, akkor lesz az éves 12%. Persze, ez a KSH által számított érték, de PMÁP esetében ez a mérvadó.
What is your ikigai?
-
Yager01
senior tag
Szó van róla elég sokat, hogy külföldre menekíteni a pénzt, vagy csak egyszerüen külföldi számlán tsrsni a devizár..stb. Ismeri és esetleg használja valaki a korábban ingyenes, most már havi díjas BUNQ --ot? 2014 óta van saját banki liszensze. Hollandiában székel és vonatkozik a nála tartott pénzre a 100.000€ betétbiztosítás is...?
-
Dare2Live
félisten
válasz aAron_ #76644 üzenetére
Ez a 11.8% 2022re nemtudom hogy jöhet össze. Még 5 infla kosárban lévő termék árát megszabják amitől majd azt a boltok ahogy eddig nem infla kosaras termékekre terhelik?
És az egész számítással is eza fő gond. KSH által összehazudozott infla 5-10%al van lejjebb mint a valóság. Nálunk mivel a fő kiadás az élelmiszer (meg kb minden csalánál) és ott éves szinten 40% körül járunk inkább 20-25% a valós infla. És a 2022esben még benne lesz a rezsicsökkentésnemcsökkentés, hogy a pékségek.... át fogják hárítani a gáz/villanyáremelkedést, vagy épp a kata miatti drágulások. Olyan hiteltelen a KSH amblokk ami vmi elképesztő.
szerk: sztem számolj 15-20% körül.
[ Szerkesztve ]
don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...
-
aAron_
őstag
válasz attiati #76645 üzenetére
Lehet nem a legjobb MNB-s várakozásokkal számolni, de jobbat nem tudtam. Piacit hogy lehetne megbecsülni? Mert oké, hogy kiszámolom a forward hozamot, de annak a reál értékét még nem tudni. Valamint egyéb kockázati tényezők miatt is lehet magasabb a hosszú hozam, nem csak az infláció miatt, nem?
Az utolsó 4 oszlopban azt modellezed, hogy 99%-on idő előtt visszaváltod?
Igen.Egyébként ha 8% marad az infláció 2023 után is, akkor lesz kb. 0 a lejáratig tartott 2028/K NPV-ja.
What is your ikigai?
-
aujjobba
addikt
válasz PredatorZoli #76648 üzenetére
Jah, kivéve akkor.
-
aujjobba
addikt
Az inflációt mindig egy bázishoz viszonyítva méred, éves inflációt az előző évi árakhoz képest.
Hatványozottan kell számolni, mint a kamatos kamatot.
Hiába húzódik el a háború, attól az árak nem nőhetnek az égig.Ha évekig magas infláció volt amitől például 2023-ra megduplázódnak az árak 2020-hoz képest, akkor onnan számolva 2024-ben nem hiszem, hogy továbbra is kétszámjegyű lenne a százalék.
[ Szerkesztve ]
-
attiati
veterán
válasz aAron_ #76644 üzenetére
Az nem okoz torzítást, hogy 2025 után alacsony inflációs várakozáshoz kötött CF-t diszkontálunk magas zéró kupon hozamgörbével?
Szerintem az egész számításod is ezt mutatja, hogy 2025 után szétnyílik (torzít) az mnb inflációs várakozása és a piac hozamvárakozása.
Az utolsó 4 oszlopban azt modellezed, hogy 99%-on idő előtt visszaváltod?
Azokban az esetekben éppen azért lesz magasabb az IRR és a PV, mert kiugrasz a "torzítós időszakból" a modelledben.[ Szerkesztve ]
-
aAron_
őstag
Kicsit számolgattam mennyire éri meg PMÁP-ot venni MNB inflációs előrejelzése (júniusi jelentés) alapján. Az jött ki, hogy semennyire. (XIRR = IRR, PV = cash flow ÁKK zéró kupon hozamgörbe hozamaival [sajnos ez nem vételi hozam afaik] diszkontált jelenértéke)
Kritikákat szívesen fogadom.
[ Szerkesztve ]
What is your ikigai?
-
-
Qtya123
őstag
válasz #41635072 #76638 üzenetére
Kiszámolónak vannak szerintem jó bejegyzései.
Mondjuk a kommentek színvonala valóban erősen csökken. Kedvencem, mikor egymást licitálják túl. Egyik cikk alatt mindenki 1.5 milliót keres havi 2 nap munkával, máskor meg azon megy a verseny, hogy 150 Ft-ból megvan a kaja az egész családnak egy napra.
[ Szerkesztve ]
-
net91
senior tag
Az ERSTE, IB párost szeretném összehasonlítani költséghatékonyság szempontjából.
Ehhez szükségem lenne egy értékre.
Az ERSTE-nél 0,01 % az állományi díj. 10 millió befektetett összegnél, éves 10% hozam mellett 5 év alatt mennyi forintot vonnak le állományi díjként?Az élet egy rövid utazás, éld meg. Emlékeket gyűjts, ne anyagiakat.
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz #41635072 #76638 üzenetére
Ő számomra is hiteltelen. Minden videója arról szól hogy menjél hozzá és vegyél fel annyi hitelt rajta keresztül amennyit csak tudsz minden pénzed tegyed lakásba. Teljesen mind1 mi történik mindig ezt kell csinálni szerint, még akkor is ha 8-10% a kamat, merthogy azzal ne foglalkozz majd pár év mulva menjén vissza hozzá és kiváltja neked. Ha nem ezt mondaná akkor nem lenne munkája, semmi más csak ügyfélszerzés minden videója. Teljesen ellenérdekelt, ha máshogy gondolná, akkor se mondaná...
Ja és ha nyugdíjmegtakarítás akkor szerinte rajta keresztül kössél nyugdíjbiztosítást mert hidd el hogy az a jó...[ Szerkesztve ]
-
#41635072
törölt tag
Szarvas Norbi mint szakértő?
Aki a totál bull ingatlanpiac alatt nyomatta hogy holnap mindjárt összeomlik az egész? Akinek a vagyona konkrétan full családtámogatásból vásárolt lakás, majd tavaly azzal vagizott hogy venni akart egy tárolót a Budaparton, mert az neki presztizs? Totál komolytalan az egész, fogalma sincs a srácnak a közgazdaságtanról, csak szép grafikonokat tud gyártani, de piaccal szemben hugyozik.Kiszámoló majdnem ugyan ez, csak ott még körbe is rajongják a nagyzolás mániás szektatagok.
[ Szerkesztve ]
-
-
MaciG
addikt
Üdv!
Elnézést ha már volt téma, de van-e olyan magyar pénzügyi szaki, akinek a videóit érdemes lehet youtubon nézegetni?
BANZAII
-
SzGee
aktív tag
válasz makaro #76630 üzenetére
én ezzel az osztalékportfólióval várnék a kettős adóztatás tisztába tételéig
IB-n van USA tört részvény, szóval ha amerikai piacban gondolkodsz, akkor igen
nagyon kis összegekkel azért nem éri meg, többe kerül a leves, mint a hús
mondjuk tapasztalatszerzésre okIf you leave me, can I come, too?
-
makaro
csendes tag
Sziasztok!
Következő hónapokban szeretnék egy oszalékporfoliót kialakítani. Elején nem szeretnék nagyobb összeggel beszállni. Néztem több brókert is, végül a választásom az Interactive brokers-re eset. Kérdésem a következő lenne: Mivel relatíve kicsi összegről beszélünk tanulás, tapasztalak szerzés céljából, így az osztalék mértéke se lesz nagy, ezért vetődött fel bennem a kérdése, hogy lehet-e náluk töredék részvényeket vásárolni?[ Szerkesztve ]
-
őstag
válasz MrSealRD #76596 üzenetére
BÁV?
Aranypiac.hu?[ Szerkesztve ]
"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi
-
Segal
veterán
Srácok lassan kanyarodjunk már vissza a befektetésekhez, mert ez a rákos téma nem igazán mozgat meg.
Köszi előre is!
Persze privátban nyugodtan folytassátok felőlem egymás kényeztetését"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)
-
Blackmate
őstag
Nem szeretek off-olni és lehet, hogy én is félreértelmezem a fenti off cunami gócpontját, de úgy vélem, hogy az illető valami ilyesmire akart célozni: A koronavírusjárvány alatt újabb rekordot döntött a leggazdagabbak részesedése a globális vagyonból
Tavaly decemberi a cikk és ebből számomra egy kulcsmondat: "A világ legtöbb helyén a leggazdagabbak 10 százaléka rendelkezik a vagyon 60-80 százalékával".
Ízlelgessük és döntse el mindenki, hogy ez így jó/helyes/megfelelő-e stb..., vagy sem.[ Szerkesztve ]
-
concret_hp
addikt
hát nemtom, inkább a rák ellenszerének megalkotói legyenek kőgazdagok, mint a miniszterelnök szomszédja
a buszos sztorin is gondolkodj még egy picit szerintem, hány nyereséges állami céget tudsz mondani? és hány olyan sztori van, hogy ugyanaz máshol / más időben remekül működik üzleti alapon?
vagy fullba vagy sehogy :D
-
ngaba
aktív tag
Nagyon sok mindenre szívesen reagálnék, pontosítanék stb., de inkább a magam részéről lezárom ezt az itt off szálat.
Annyit jegyeznék meg, hogy a rákgyógyszer-feltaláló nyilván fiktív példa volt (ti. nincs rákgyógyszer), amit épp azért hoztam fel, mert ilyen moralizáló szemszögből legalább az ő dollármilliárdosságán hajlandó vagyok elgondolkodni. Ezzel tulajdonképpen a saját érvemet gyengítettem, de az olvasó úgyis tudja, hogy itt Elon Muskokról van szó.
Amikor a kapitalizmus "szépségéről" vitatkozunk, akkor tulajdonképpen a természetes szelekció szépségéről vitatkozunk. Nyilván az is benne van, amit ti mondotok, hogy a teljesítmény és a hasznosság számít (és ez szép), de szerintem az is, amit a kritikusai, hogy az önzés, kapzsiság, és a kíméletlenség (ami nem annyira szép). Mint ahogy kábé mindenhol, ahol emberek "vetélkednek".
[ Szerkesztve ]
Eladó 1.4 T-Jet Fiat Bravo: https://www.hasznaltauto.hu/szemelyauto/fiat/bravo/fiat_bravo_1.4_t-jet_active-21401982
-
Vesa
veterán
"a kolléga konkrétan azt írta le, hogy minden rákbeteg a világon aluliskolázott köztörvényes..."
Még csak távolról sem volt szó semmi ilyesmiről! Szövegértés please!
"Aki a gyermekbenulas elleni vakcina feltalaloja volt, es a tudomanyos eredmenyet direkt nem vedette le, pont abbol a celbol hogy szeles tomegek olcson, vagy akar ingyen hozzajussanak."
Igen, és aki ezt saját szabad akaratából tette amihez pont úgy joga van, mint levédetni és pénzt kérni érte! Nem pedig XYZ emberek kényszerítették rá vagy határozták meg, hogy neki ezért cserébe maximum mi járhat az un, "társadalomtól"! Ugye érted a különbséget, pontosabban azt, hogy miért érvelsz hibásan egy egészen más szálon, mint amiről eredetileg szó volt?
[ Szerkesztve ]
A tudomány a valóság költészete!
-
Pá
addikt
Az ápolót felhozni példának azért nem szerencsés az érvelésedben, mert pont egy olyan szegmensben dolgozik, ahol nem érvényesül a kapitalizmus.... szóval itt éppen a kapitalizmus hiánya az oka a hátrányos helyzetének.
Teljesen piaci alapon nyugvó egészségügyben sokkal jobb dolga lenne az ápolóknak. Úgy egyáltalán, minden egészségügyi dolgozónak.A párhuzamos fejlesztések tényleg pazarlónak tűnhetnek, de pont ezek kellenek ahhoz, hogy kialakuljon az adott körülmények közötti leghatékonyabb módszer. Ez egy kezdeti befektetés, ami hosszútávon bőven megtérül, hiszen mindig a leghatékonyabb módszert fejlesztik tovább és az fog tovább idomulni mindig az aktuális helyzetnek megfelelően még hatékonyabbra. Kb kamatos kamathoz hasonlóan térül meg a kezdeti befektetés. Teljesen úgy működik, mint maga az evolúció.
Ezzel szemben egy központosított tervgazdálkodásban random kiválasztanak egy módszert, ami vagy jó, vagy nem, és tolják 5 évig, aztán pedig megint böknek egyet, remélve, hogy ezúttal kicsit jobban tippelnek. Közben az erőforrások meg égnek feleslegesen akár évtizedekig, a nem hatékony módszer miatt. Nah, EZ az igazi pazarlás.''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''
-
Dorien
veterán
"Bár lehet hogy ez csak nekem tűnt fel, de a magyar helyesírás / fogalmazásmód aktuális szabályai szerint a kolléga konkrétan azt írta le, hogy minden rákbeteg a világon aluliskolázott köztörvényes....ez azért így ebben a formában leírva per definitive kimeríti a rasszizmus fogalmát."
Neked értelmezési problémáid vannak, kedves fórumtárs. Itt arról volt szó, hogy vannak a társadalom számára értékes, hasznos munkát végző emberek (akik hozzátesznek a közös értékekhez) és vannak haszontalan, bűnöző, élősködő emberek is (akik elvesznek belőle). - Ez amúgy nem feltétlenül függ az iskolai végzettségtől, sőt egy tanult, dörzsölt, a hierarchiában magasra jutó gazember sokkal nagyobb károkat tud okozni, mint egy kisstílű tolvaj.
Viszont miért kellene a társadalom számára értéket jelentő szellemi terméket ingyen adni?
Én meg a Bill Gates életéről szóló sorozatot ajánlom, amiben szisztematikusan számolja fel a 3. világ problémáit - miután szénné kereste magát a Microsofttal.ngaba: Neked is: [link]
[ Szerkesztve ]
"Wherever you go - go with all your heart." --- commercial-free eclectic radio --- www.radioparadise.com
-
Dare2Live
félisten
Szerintem fundamentális tévedés hogy pont feltalálót hozol plnek. Főleg óriási hatalommal kombinálva. Végignézek az elmúlt 100éven és nem látom a hipergazdag azért mert feltalált akármit óriási hatalomra szert tevő feltalálókat. Szerintem az US/Világ top1000 leggazdagabb/"legnagyobb hatalmú" emberében vszeg egy feltaláló sincs. Szóval szerintem nem a "feltalálókat" kéne a vagyoni egyenlőtlenség vonalon frontba cibálni mert baromira mellé megy.
Szerintem....Ez az egyik. A másik ha te mint feltaláló feltalálod a rák ellenszerét engem személy szerint k*nem érdekel, hogy azért még az ükunokáid is baromi gazdagok lesznek. Mondom ezt úgy, hogy csak 1 időskori (88éves) rákban elhúnyt van a tág családi környezetben. Az is könnyen szűrhető szóval igazából engem és családom kb nem érint.
A harmadik, hogy azért ömlenek dollár billiárdok R&Dbe mert van szabadalmi rendszer. Ha már gyógyszeripar, egy "gyógyszer" kifejlesztése 5-30év. Ha azt bárki másolhatja ingyen akkor onnan nem éri meg fejleszteni és leáll az az elképesztő fejlődés ami az elmúlt ~100+évet jellemzi. Mindenki csak nézi a másikat és ha az kitalál vmit (nem fog) lekoppintja. Mondjak betegségeket amikbe 10éve akár fiatalok meghaltak, megvakultak, 20évig jártak 2hetente kezelésre... most meg kapnak 3szurit aztán viszlát? Jahát a 3szuri össz kerül 1700eurba. És már elnézést de baromi jó üzlet gazdaságilag is. Még a minimálbéres is befizeti 1éven belűl adóba egy jobb ITs meg 1hónap alatt. Elképesztő a nemzetgazdasági haszna. Még 20évig fizeti az adót és nem rokkantnyugger/halott.
Én megértem, hogy nem lelkesedsz a kapitalizmusért. De mutass olyat ami működik és jobb. Mondom mindezt úgy, hogy rémítően látom, hogy környezetvédel a kapitalizmus a 8+milliárd ember... nagyon nem fér össze. Ha tetszik az idei év volt életünk egyik vagy talán leghűvösebb nyara, az esővíz emberi fogyasztásra alkalmatlan és hát az hullik a földekre és...
[ Szerkesztve ]
don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...
-
ngaba
aktív tag
Nem vagyok kommunista, nem akarok egyenlőséget, de az extrém egyenlőtlenség kezd nekem egy kicsit sok lenni. Ha én feltalálom a rák ellenszerét, akkor miért kell még az összes ükunokámnak is dúsgazdagnak lenni, és miért kell nekem óriási hatalmamnak lenni (akkora vagyonomnak, ami egy kis ország éves GDP-jének felel meg), amit bármire használhatok?
Ha már filozofálunk. Én készséggel elismerem, hogy a kapitalizmus a leghatékonyabb rendszer, hiszen minden egyes cégnek az az egyetlen célja, hogy pénzből még több pénzt csináljon, legyen az autógyár vagy gyógyszergyár. A többi csak marketing. (Az egyének már nem ennyire hatékonyak, kicsit érzelgősek: kérdezzünk erről egy ápolót.) Azt is elismerem, hogy az oroszlán megeszi a zebrát, ez a természet működése. Annyit teszek hozzá csendben, hogy lelkesedni azért nem tudok érte.
Kitérő: Egyébként a valamennyire irányított kapitalizmus még hatékonyabb tud lenni: Lásd például távolsági buszjáratok üzemeltetése. Ha bárki indíthat bárhová korlátozás nélkül buszt, akkor a forgalmas vonalakon nem teltházzal fognak menni buszok (mert akkor ráindít még egy konkurens), és összességében kevésbé hatékony a rendszer (és drágább a buszjegy!), mint ha az állam rögzíti a menetrendet, és csak az egyes járatokat tenderezteti. (Viszont kényelmesebb.) A streaming szolgáltatók is csak drágulnak attól, hogy egyre több szereplő van, a saját gyártású cuccot kevesebb előfizetőnek tudják eladni, de olcsóbb nem lesz a gyártása.
A tiszta kapitalizmusban sok erőforrás elmegy magára a versenyre. Kezdetben van 10 processzorgyártó (túlzok), és a vásárlók megfizetik azt, hogy 10-szer annyi mérnök és menedzsment stb. van, mint amennyi kell, a kompatibilitás megvalósítására is megy el energia, párhuzamos gyártói kapacitások stb. Aztán a végén eljutunk oda, hogy marad 2-3, hogy verseny azért még legyen, de a párhuzamosságok csökkennek. (Hasonló figyelhető meg az autógyártásban.) És persze a verseny elvileg tiszta, de új szereplő igen nehezen jön be a képbe (hacsak nem egy rákgyógyszer-feltaláló dúsgazdag fia dönt úgy, hogy új processzormárkát akar), mintha irányított lenne már ez a verseny...Random OFF gondolatok vége egy nem közgazdász fórumozótól.
[ Szerkesztve ]
Eladó 1.4 T-Jet Fiat Bravo: https://www.hasznaltauto.hu/szemelyauto/fiat/bravo/fiat_bravo_1.4_t-jet_active-21401982
-
Kobe
veterán
válasz Bugarov #76616 üzenetére
Aha
Harmadik nekifutasra sem sikerult egy beszelgetesbe / vitaba erveket, tenyeket, tartalmat belevinni, csak a felettebb szubjektiv "... de nem, mert en azt mondtam" bullshitet.
Ragozd meg nyugodtan mester, csak en mar nem biztos vevo leszek ra, a tenyek / ervek nelkuli szelmalomharc nekem szimplan nem uti meg az ingerkuszobom :) -
Kobe
veterán
válasz Bugarov #76612 üzenetére
Szerintem te meg a szalmabab erveles fogalmaval nem vagy tisztaban :)
Csak azert irom, mert konkretan a te hszed a szalmabab erveles tokeletes peldaja :)Ha sikerult volna azt a netto 5 sort ertelmezni, rajottel volna hogy Jonas Salk neve a lenyeg benne. Aki a gyermekbenulas elleni vakcina feltalaloja volt, es a tudomanyos eredmenyet direkt nem vedette le, pont abbol a celbol hogy szeles tomegek olcson, vagy akar ingyen hozzajussanak.
De lehetne meg sorolni a listat, Tesla, Frederick Banting es meg jopar tudos nevevel.
Mondjuk Banting, az inzulin feltalaloja pont most forog a sirjaban, es tipik ellenpeldaja annak, amit Vesa irt peldakent / vagy mint a jovilag definiciojakent. Az inzulint szinten nem vedette le, hogy aztan az egyebkent filleres koltsegekbol eloallithato gyogyszer szabadalmat par evtized mulva felvasarolja egy par ceg es a havi 10-20 dollaros gyogyszerkoltsegbol havi 7-800 dollaros gyogyszerdijat sarcoljon ki a cukorbetegekbol (ugyanazert a gyogyszeret amibol a havi adag idehaza sem kerul 2 kg kenyer aranal tobbe). - asszem jelenleg is tart US ben ami 3 nagy gyogyszergyarto ellen zajlik az ugyben.
Aztan ott van ugye Martin Shkreli is, mint elo / kovetendo pelda akit jogerosen bortonre is iteltek, hasonlo huzasokert a danaprim araval valo jatsuadozasert.Szoval, a lenyeg, hogy az, hogy valaki tudomanyos palyara lep, nem feltetlen jelenti azt hogy ugyanazzal a lendulettel a gerincet a kuszobon kivul hagyja.
[ Szerkesztve ]
-
Kobe
veterán
válasz robag93 #76611 üzenetére
szerintem meg szövegértelmezés, illetve a helyes nyelvi kifejezésmód hiánya.
Bár lehet hogy ez csak nekem tűnt fel, de a magyar helyesírás / fogalmazásmód aktuális szabályai szerint a kolléga konkrétan azt írta le, hogy minden rákbeteg a világon aluliskolázott köztörvényes....ez azért így ebben a formában leírva per definitive kimeríti a rasszizmus fogalmát.
Bár lehet, hogy ahogy másnak a szövegezés sem tűnt fel, úgy a rasszizmus fogalmával sincsenek páran képben[ Szerkesztve ]
-
Kobe
veterán
Mondjuk annak aki feltalálja a rák ellenszerét, előtte rengeteget kell tanulnia, hogy aztán olyan embereket gyógyítson vele, akiknek a 8 elemi sincs meg, és maximum ahhoz értenek, hogy másokat kirabolnak
A kommunizmuson fennakadsz, közben amit írsz, a rasszizmus nonplus ultrája.
Jonas Salk nevére, életére és munkásságára keress rá és olvasgasd kicsit. Nem minden kutatóorvos Jeff Bezos.
[ Szerkesztve ]
-
Lex Icon
senior tag
Fizikailag az üzleteikben. Az oldalukon letekersz az aljára, találsz egy térképet. Ha nem a központban veszed és olyat akarsz venni, ami a helyi üzletben nincs készleten, akkor 5% foglaló kifizetése után néhány nap alatt leszállítják és az üzletben átveheted. Kapsz róla rendes számlát, amin sorszám is szerepel. A vételárat a foglaló kifizetésének pillanatában rögzítik és rajta lesz a szerződésen/foglaló papírján.
[ Szerkesztve ]
-
bernel
tag
válasz PredatorZoli #76604 üzenetére
Lehet, hogy kint tárolják ők is, akkor viszont a magyar felügyeletnek vajmi kevés jelentősége van, ha valaki csak külföldi ETF-et vesz, mert a külföldi klíring számlák felett nincs joghatóságuk eleve. A BEVA lehet érdemi szempont, hogy magyar vagy külföldi a betétbiztosítás.
Illetve az IBCE felteszem olcsóbb, mint az Erste bróker.
-
Vesa
veterán
'Az, hogy valakinek 100 md dolláros vagyona van, még akkor is abszurdnak tűnik, ha ő találta fel a rák ellenszerét. Az igazságérzetem szerint ő annyit érdemel a társadalomtól, hogy élete végéig jómódban élhessen a családja, és nem sokkal többet.'
Wut?
Egy befektetői topikban ez elég érdekes hozzászólás. Konkrétan kommunista. Nem tudom miért gondolják emberek, hogy bárkinek a szellemi terméke, vagy az abból keletkező termék az neki alanyi jogon jár? Mondjuk annak aki feltalálja a rák ellenszerét, előtte rengeteget kell tanulnia, hogy aztán olyan embereket gyógyítson vele, akiknek a 8 elemi sincs meg, és maximum ahhoz értenek, hogy másokat kirabolnak. Ki a fene akarna tanulni és innoválni, ha az eredményét nem élvezheti? Szóval hanyagoljuk ezt a marxista dumát. Nem Te döntöd el, ki, mennyit "érdemel a társadalomtól". Ő a tudásával megalkot egy olyan terméket, amivel Te nem fordulsz fel ha beteg leszel. Ezért minimum hálásnak kell lenned, és természetesen nem fogod ingyen megkapni, mert miért is kéne ingyen kapnod?? Ha szerinted a rák ellenszerének feltalálója csak ennyit érdemel, akkor vajon mennyit érdemelsz pl. Te? Vagy egy random suttyó, aki soha semmit nem tanult és soha semmit nem tett le az asztalra? Ilyen alapon az elmés besorolásod alapján gyakorlatilag a létezéshez való jogukat is megkérdőjelezhetnénk.[ Szerkesztve ]
A tudomány a valóság költészete!
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz bernel #76603 üzenetére
És tárolja is vagy csak tárolhatja a kelernél? Az hazai Erste is csak egy leányvállalat. Számomra az tűnik logikusnak, hogy az osztrák anyagbank clearing firmjét használják amire csak tudják, hasonlóan az IB szisztémájához.
Ahogy látom, ez az idézet csak általánosságban a "dematerializált értékpapír" meghatározásában szerepel, nem azt jelenti hogy ők a kelernél tárolnak külföldi cuccokat.
[ Szerkesztve ]
-
bernel
tag
válasz PredatorZoli #76600 üzenetére
Megnéztem, hogy az Erste pl. hol tárolja az értékpapírokat. A külföldieket is tárolhatja a KELER-ben az üzletszabályzat szerint:
"Belföldön kibocsátott dematerializált értékpapírok esetében a központi értékpapírszámla vezetője a KELER Zrt., míg a külföldön kibocsátott dematerializált értékpapírok esetében ez a szervezet a KELER Rt., illetve
külföldi székhelyű letétkezelő lehet." -
bernel
tag
válasz PredatorZoli #76600 üzenetére
És ha fel nem használt devizád van a brókerszámládon, az hol tárolódik? Az pl. brókeri döntés, hogy hol tartja, nem igaz?
Új hozzászólás Aktív témák
- Új design és okosabb AI: megjött a Galaxy S25 készülékcsalád
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Airsoft
- Egy újabb érdekes eset [Update HSZ-ben]
- Jövedelem
- Milyen okostelefont vegyek?
- Ezek a OnePlus 12 és 12R európai árai
- Eredeti játékok OFF topik
- SQL kérdések
- Milyen hagyományos (nem okos-) telefont vegyek?
- További aktív témák...
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th gen., I7-8650U, 16GB RAM, 256GB, FHD IPS, 2 év garancia, számla!
- Creality Ender 3 V2 3D nyomtató, fejlesztett, zárt nyomtatótérrel
- Zenbook Pro 17 27% 17.3" FHD IPS Ryzen 7 6800H 16GB 512GB NVMe ujjlolv gar
- Edifier R2750DB BT 136W RMS, akár 2.1 rendszerben
- Latitude 5440 27% 14" FHD IPS i7-1365U 16GB 512GB NVMe magyar vbill ujjlolv IR kam gar
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest