Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    Sziasztok!

    Fizikai nemesfém ETF-et szeretnék venni a RC-nál, konkrétan ezüstöt. Csak egyetlen ilyen termék elérhető ott ha jól néztem, a Wisdomtree-s ETFS Physical Silver (DE000A0N62F2).

    Alapvető kockázatokkal tisztában vagyok (a mögöttes nemesfém árfolyam kockázata, turbulencia esetén nagy/alacsony forgalom miatt ideiglenes eltérés a mögöttes termék árfolyamától, stb), de a termékcsoport a specialitása miatt egyéb kockázatok is rejt.

    Pl. ha átvág a letétkezelő/kirabolják/baleset történik, akkor mi van? A prospektust elolvasva a letétkezelő szerződésében nincs kikötve semmiféle biztosítás az ezüst tömbökre, "rá van bízva" (értsd: effektive nincs). A nyitóposztban ajánlott Xetra-Gold esetében van ilyen, de az alap méretéhez képest nevetséges összeghatárig ott is, a teljes aranykészletre vetítve 0,6%-ra elég ha jól számolom. Jól értem, hogy lényegében ennek a kockázatát akkor a befektetők állják? Vajon mekkora lehet ez a kockázat? Mert nyilván erre a BEVA se vonatkozik, mivel nem a bróker nyúl le bármit is, egy ilyen balhé végső soron a papírok árfolyamában jelentkezne.

    A másik, hogy angol kibocsátó cégről van szó, illetve a letétkezelés is Londonban történik. Egy agyatlan kipotyogós Brexitnek vajon milyen hatása lehet az ilyen termékekre? Semmi, kereskedik ugyanúgy tovább (mondjuk) a frankfurti tőzsdén, fel se fog tűnni senkinek?

    Ezek nagyon nem triviális kockázatok, amiket kezdő befektetőként elég nehezen tudok felmérni, kíváncsi lennék a ti véleményetekre is. :B

  • julius666

    addikt

    válasz Golyobis #36845 üzenetére

    Csomó fajta módon korrelálhat egy cég profittermelő képessége a használt deviza értékével:

    - Az adott devizában keletkezik profitja: annak az értéke is csökken.
    - Exportra termel: nő a bevétele, illetve a profitja.
    - Importból termel: nőnek a költségei, csökken a profitja.
    - A belföldi vevők "zsebe" a deviza értékével együtt zsugorodik, ők nem fognak extra keresletet generálni a részvény irányában, az ő beszállójukkal nem növekedik az árfolyam, hiába lett a te zsebednek olcsóbb.
    - A deviza gyengülése mögött gazdasági/politikai okok vannak, amik a céget közvetlenül is érinthetik.

    És még kis millió korreláció forrást lehetne felhozni. Legegyszerűbb, ha nem akarsz okosabb lenni a piacnál és kitalálni, mi lesz.

  • julius666

    addikt

    válasz mgoogyi #36826 üzenetére

    A biztosításuk 125m EUR, nem tudom, hogy mennyi az ideális vagy hogy pontosan mire jelent fedezetet a cucc.

    Ez az infó honnan? A prospektusban ez van:
    "Under the Custody and Service Agreement (Custody Agreement) entered into between the Issuer and the Depositary Agent, Clearstream Banking AG as Depositary Agent has assumed liability vis-à-vis the Issuer up to an amount of Euro 50 million per calendar year"

    Erre jelent fedezetet ha jól értem:
    "These Gold holdings will be insured against certain losses arising from certain risks (such as fire, explosion, burglary, robbery within the insured location or robbery on transport routes) and in differing amounts per case of damage. Loss or damage of the Gold due to materialisation of other risks are not insured."

    Mindez innen: [link]

    Közben egyébként rászántam magam, végignéztem a justetf által listázott fizikai ezüst ETF-eket. Egyik sem német, az általad írt sem. Hiába Deutsche Bank nevű a kibocsátó, az angol leányvállalata intézi az egészet. Lényegében az összes ezüst ETF letéte angliában található, jó eséllyel nagyrészt a JPMorgan a letétkezelő*. Egy Brexit mindegyik esetében be tud kavarni, vagy mert a kibocsátó maga is kiesik a piacról, vagy mert cross-border lesz a szerződésük a letétkezelővel.

    Csináltam egy összefoglaló táblázatot.

    * funfact: őket nemrég vágták meg az amcsi hatóságok komoly, évtizedes nemesfém árfolyam manipuláció miatt... [link]

  • julius666

    addikt

    válasz mgoogyi #36908 üzenetére

    A 125 millióra az elvileg friss prospektusban (ami a "hivatalos" dokumentuma az ETF-nek) találat sincs. Hmm, érdekes. ;]

    Igen, a JPMorgant ezért rúgták fenékbe, a linkelt cikkben is ez van.

  • julius666

    addikt

    Más kérdés:
    Random Capitalhoz EUR-t SEPA-val hogyan tudok bezavarni? Valaki csinált már ilyet? Milyen költséggel érdemes számolni? (feltéve hogy a küldő bank - Revolut - nem számol fel semmit)
    Az oldalon leírtak ha jól értem SWIFT utalásra vonatkoznak: [link]
    SWIFT-tel nem szívesen utalnék, a költség ott mindig lutri.

  • julius666

    addikt

    válasz Lex Icon #36912 üzenetére

    Köszi, átzavartam egy kisebb összeget.
    Kb. mennyi az átfutási idő? Revolut azt írja, jövő hét keddre várható, kicsit soknak hangzik, a SEPA nem ilyen lassú.

  • julius666

    addikt

    válasz Lex Icon #36919 üzenetére

    Köszi, megjött nekem is.
    Összeghatár nélkül ingyenes a Revolut -> EUR -> RC kör?
    (tudom hogy van a free revolut accra limit, de az szerencsére elég magas, 2m Ft körüli ha jól rémlik/hó)

  • julius666

    addikt

    válasz Shade45 #37005 üzenetére

    Hasonlóan látom én is, bár ez nem jelent semmit, én ezt hittem már tavaly év végén is. :D

    Annyi biztosan látszik, hogy a Kínai import már nem a régi, de ezen túl is is sok a felleg pl. amcsiban. Szakmám miatt IT-ban vagyok inkább otthon, ott nincs ilyen vérengzés, de hallomás alapján nagy cégek azért erősen visszavettek az új projektekből, megrendelésekből ebben a szektorban is. A kisebb startupok, akik nem tudtak "kitörni" az elmúlt években meg erősen döglődnek már, újak jóval kisebb számban indulnak. Érezhetően elzáródtak a pénzcsapok, a befektetők már nem szívesen ugranak kockázatos marhaságokba. Az arany/ezüst idei árfolyam rallyja is ezt jelzi nekem, mintha a "smart money" már bevásárolt volna.

    Nagy kérdés, mennyire átmeneti ez a folyamat, illetve hogy a jegybankok unortodox pénzpumpái mennyire tudják kirántani a gazdaságot a kisebb gödörből, mennyire tudják elfedni pl. az amcsi magánszektor eladósodottságának, vagy a Kínai helyzet kockázatát. Simán el tudom képzelni, hogy igen, hisz éveken keresztül parádésan sikerült ez a mutatvány.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz zharkanyi #37212 üzenetére

    Pakliban bármi benne van. De nem csak Magyarországon múlhat ilyen, lásd pl. a betonstabil béke szigete Svájcot, ahol a jegybank egyik napról a másikra eltörölte pár éve az árfolyamküszöböt, kirántva a szőnyeget rengeteg, a szavukban megbízó befektető alól (pl. a sztárolt Supra alap is kellemeset bukott rajta).

    Nem kell ide NER unortodoxia, ha valaki nem bízik a magyar államban, vagy a magyar forintban és ezért deviza árfolyamokkal spekulál (mert itt lényegében arról van szó), az ne csodálkozzon, ha seggre huppan.

    Semmi sem garantálja, hogy ténylegesen gyengébb lesz a forint pár év múlva. Simán benne van a pakliban, hogy mondjuk a brexit következményei miatt lassul a kontinens nyugati felének gazdasága és az EKB kénytelen lesz levágni az EUR kamatokat mínuszba, az MNB viszont emelni kényszerül, mert a magyar béremelkedés átcsap inflációba. Vagy mert mi is lassulunk és a romló külkereskedelmi arány, esetleg mellé csökkenő EU támogatások, kevesebb angliából hazautalt pénz miatt már kevésbé lesz buli a béka feneke alatt tartani a Forintot. Esetleg a belső finanszírozás ereje megcsappan és mégis csak külföldön kell elsózni a fránya állampapírokat, mindezt vészterhes időkben, magas kamatokkal.

    Olyannak, aki tudja, hogy pár éven belül FORINTBAN akarja elkölteni a pénzét, se deviza spekit, se kockázatos termékeket (részvényt, ingatlant, de kötvény ETF-eket se) nem ajánlanék nyugodt szívvel. Ha valaki ennyire nem bízik a magyar államban és arra számít, az életére/vagyonára fog törni (elismerem, ennek sajnos megvannak a történelmi alapjai), azt nem értem, miért csak a pénzét viszi ideiglenesen külföldre, miért akarja saját magát évtizedekre ide kötni lakásvásárlással.

  • julius666

    addikt

    válasz Golyobis #37409 üzenetére

    Semmi garancia nincs. Nem kell egyébként ilyen egzotikus piacokig rohanni, mint a Japán, voltak ilyen időszakok az elmúlt 100 év nagy bajnokának számító amcsi tőzsdén is, mondjuk a közismert S&P 500 indexet nézve (ha az itt ajánlgatott diverzifikált világ indexet veszed, akkor nagyrészt ezt veszed ugye).

    Ez főleg reálértékben, inflációval korrigált árakat nézve igaz, de ha nominálisan nézzük is, ha mondjuk 2000-ben a dotcom lufi csúcsa környékén bevásároltál volna, csak valahol 2013-2014 környékén lett volna bármiféle pozitív hozamod. Itt nézelődhetsz, agyalhatsz, mit bírna a gyomrod: [link] :)

    Kockázat az ezer fajta forrásból jöhet, nem csak a FED alapkamat + QE programok léteznek mint piaci meghatározó tényező. Jövőre pl. amcsiban választások lesznek, simán nyerhet a meglehetősen piacbarát Trumppal szemben valamelyik baloldali jelölt, aki berántja a nadrágszíjat a piacokon, könnyen lehet lavinát elindítva.

    Rengeteg a csontváz a világgazdaságban az elmúlt 10 év bikapiaca után, nem véletlenül rettegnek sokan és várják a válságot.

  • julius666

    addikt

    válasz Kobe #37419 üzenetére

    Megtakarítási célból casht ne tarts. Ha EUR árfolyamra akarsz spekulálni, akkor tedd be államkincstárba a pénzed EUR kötvénybe, a devizaszámlád (ha másra nem kell) meg számold fel, pénzkidobás.

    De ha magyar ingatlant akarsz venni a pénzből, akkor deviza árfolyamra spekulálás alapból nem biztos, hogy jó ötlet. Minden a kockázattűrő képességeden, beállítottságodon múlik persze.

  • julius666

    addikt

    válasz Szmeby #37450 üzenetére

    lol, nyakadba szakadt a Deutsche Bank? :DDD

    Egyébként nyilván ilyen összeget már minden szempontból érdemes diverzifikálni, mert már eltörpülnek a költségei. Többfajta eszközbe, devizába, több brókerhez, több országba.

    BEVA csak 1m-ig véd 100%-ig és 30m-ig asszem 90%-ig, magyar vonalon értelmesen le se tudnád "fedni" így, ha erre kérdeztél.

  • julius666

    addikt

    válasz Golyobis #37485 üzenetére

    A haverod sztorijával egy bibi van: ha ő a mintát felismerve rendszeresen nyerőben hagyta volna ott a helyet, az a kaszinóban feltűnik a tulajoknak és így vagy úgy, de elkenik a száját.

    Sokkal valószínűbb, hogy a haverodnak tök véletlen bejött 2-3× az elméletére felhúzott taktika és aztán váltig meg volt győződve róla, hogy átlátja a rendszert, hiába jött ki bukóval belőle 8× is aztán még (olyankor csak benézte az "apró jeleket", nem a stratégia a rossz, stbstb).

  • julius666

    addikt

    válasz 426os #37554 üzenetére

    Nagyobb esélyét látom további Ft gyengülésnek, mint jelentősebb erősödésnek.

    Ugyan miért? Ismerem az érveket mellette, de egyáltalán nem biztos az MNB úgy is gondolkozik, vagy hogy ez ne tudna radikális, 180°-os fordulatot venni, ha az érdekek egyszer úgy kívánják. Pl. a PMÁP/MÁP+ piacinál magasabb kamata ellen is bőven több érv szólna, mint mellette, mégis szórja rá az MNB a pénz(ünke)t. A jegybankelnök meg olyanokat mond néha, hogy az ember hanyatt esik.

    Emellett viszont a magyar fundamentumok igencsak jók, szóval az alacsony alapkamaton kívül más belföldi ok nem nagyon van a gyenge forint mögött. A nemzetközi széljárás pedig megint csak kiszámíthatatlan.

    2-4 éven belül bármi megtörténhet és az ellenkezője is.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #38771 üzenetére

    >Az autói már tömegesen gyűjtik az adatot az övezető AI-hoz, ami önmagát fejleszti.
    Kb. a legelső verziók óta öntanuló, deep learning algókkal (vagy nevezd akár AI-nak) készülnek az önvezető szoftverek mindenkinél az iparágban.

    >A többi gyártó meg még csak a prototípusnál tart.
    Őőő... Nem?

    Gyűjtött adathalmazban valóban előnyben van a Tesla a konkurensekhez képest, de a többiben nem annyira - legalábbis az önvezető képességeket tekintve.

  • julius666

    addikt

    Egyéb: barátnőmmel nézegettünk közeljövőbe, illetve tavasz végi előszezonba fapados utazást. A koronavírusos felhajtás miatt azt gondolta volna az ember, hogy esett a turizmus szektorban a kereslet, lévén Kínából most azért várhatóan kevesebb turista fog érkezni, illetve amilyen pánikhangulatban vannak egyesek, csak visszamondtak pár kontinensen belüli utazást is...

    ...A nagy fenéket, majdhogynem úgy tele van minden ahol nézelődtünk, mintha nyár közepén akarnék azonnal foglalni, ráadásul egy kellemes 25%-ot mintha drágultak is volna az árak (repülő, szállás egyaránt) tavaly ugyanekkorhoz képest. :(((

    Ezt meg a TSLA menetelést elnézve megint jó ciklustető érzése van az embernek.

  • julius666

    addikt

    válasz HussarF #41334 üzenetére

    +1

    A piacok magasról letojják, hogy egy országban mi a politikai berendezkedés, mindaddig, amíg várhatóan piacbarát marad a vezetés, pénzügyileg meg nagyjából rendben az ország.

    Ha nem így lenne, akkor baromira nem lett volna lehetősége az MNB-nek világszinten is ilyen lazának számító monetáris politikát folytatni, rég beszakadt volna a forint, nem a csúszó leértékelés ment volna éveken át. Mivel effektíve 10 éve félautokrácia van nálunk, a kormány azt csinál amit akar, várhatólag ezen a téren semmi változás nem lesz. Ez az egész mostani hacacáré csak a szokásos semmitmondó politikai szarkeverés, ami legalább 30 éve folyamatosan folyik nálunk a médiából.

    Nagyon egyszerű oka van a forintgyengülésnek: az MNB eddigi monetáris politikája a válság hatására túlságosan elvált a "fundamentumoktól". Ez a válság is Mo.-t érinti majd várhatóan az egyik legjobban EU-n belül a nagy export kitettség, turizmus miatt, még jobban, mint 2008-ban. Rettentően földhöz lesz verve a magyar gazdaság, amit nyilván megint megszorító intézkedések, az eddiginél is kreatívabb monetáris, pénzügyi eszközök bevetése fog majd kísérni. Ez piaci szempontból is már nagy kockázatot jelent, ehhez képest betegesen alacsony nálunk az alapkamat.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz HussarF #41307 üzenetére

    >Mennyire boldog lesz az aki nyárra összehozza a 4% hozamot, miközben a pénze 10-15%-al kevesebbet ér?
    >Tehát, ha most 3/4 annyi pénzből tankolod tele a kocsid, mint másfél hónapja, akkor úgy érzed, hogy 10-15%-al kevesebbet ér a pénzed?

    Ja, mivel pár országgal arrébb még 10-15%-al olcsóbb lenne a pár hónappal ezelőttihez képest a tankolás.

    De legkésőbb amint kimennek a jelenlegi készletek, az élelmiszeren kívül minden kb. ennyivel drágulni is fog majd. Akkor majd az emberek a bőrükön érzik az árfolyamot, főleg akik most lapátra lettek téve a turizmusból, szolgáltatóiparból.

  • julius666

    addikt

    válasz Dare2Live #41367 üzenetére

    Őszintén szólva furcsállom, hogy sokakat ilyen derült égből a villámcsapásként ér most ez a sztori. Januárban már lehetett tudni, hogy a kínai beszállítókkal rendelkező cégek nagy többsége első negyedévre-félévre szopóágra kerül. Amikor olyan brutálisan megjelent az olaszoknál ez a cucc, pedig hogy ez tényleg világjárvány lesz. Turizmus, szolgáltatás is legalább első félévre kuka, élelmiszereken, alap fogyasztási cikkeken kívül kereslet eltűnik. Ha nem dolgozik, nem fogyaszt az emberek nagy része, akkor a gazdaság leáll. Ha a cégeknek hirtelen eltűnik hónapokra a bevétele, ott (legalább) embereket kell elküldeni, projekteket leállítani. Ha emberek kerülnek utcára, kereslet tovább esik és ördögi kör indul.

    Szomorú, de ebben semmi meglepő nincs. Pofánverte volna ez 50 éve is a világgazdaságot (mint ahogy 100 éve verte is), csak akkor kevésbé magasról kellett volna esni.

    A hullámvasút egyébként még majd csak most kezdődik, pl. most fognak kijönni az első negyedéves, a vírus által még csak részben érintett gazdasági adatok. Az igazi szívás meg majd májusban fog kezdődni, amikor leesik sokaknak, hogy a karantén hatékony a terjedés megállításában, csak éppen feloldani nehéz lesz. A cégeknek közben folyamatosan fogy a mozgástere, a bankrendszer falai elkezdenek repedezni...

    Ha ezt a vírust sikerül kipucolni teljesen nyárra, akkor év végére rengeteg (további) állami pénz gazdaságra locsolásával lehet újraindul a gazdaság. Ha nem, mert folyton újabb fertőzési hullámok indulnak, vagy akár csak ősszel újabb kör jön, akkor nem nagyon látom a gyors kilábalást.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Dare2Live #41373 üzenetére

    Amit írtam, azok a sztori gazdasági kivetülései.

    A tőzsde hosszútávon erősen korrelál a valós gazdasági folyamatokkal, de rövidtávon nagyon is eltérhet tőle. A shortolásnál pedig az időzítés, pozíció méretezés nagyon fontos, sokkal fontosabb mint a longnál, nem tudod "kiülni" egy rossz döntés hatását. Ha az irányokat, időzítést eltalálod is simán megrángatja pár nagybüfi úgy az árfolyamot, hogy kirúgja a hozzám hasonló kis balekok stoplossait. Marha nagy lutri még akkor is, ha értesz hozzá, hát még akkor, ha nem annyira, mint pl. én (se). De legalább drága mulatság is.

    Szóval hiába volt sejthető az irány, de shorttal én se játszottam meg, mivel a valóság sajnos nem ilyen egyszerű. :)
    Kiugrani viszont kiugrottam minden olyan eszközből, amit egy válság negatívan érinthet, egyedül némi ezüsttel ülök jelenleg mínuszban (na meg a szar forint miatt magyar állampapírokkal...)

    Komolyabb tőkeáttéttel (értelmes méretben, amin valóban gazdagodni lehetne) meg bármilyen poziba ülni életveszély, főleg ilyen volatilis időkben.

  • julius666

    addikt

    válasz HussarF #41398 üzenetére

    Egész biztosan ez történt. Az előző számnál is több hivatalból megerősítették, hogy a kérelmeknek csak egy részét tudták befogadni. Ez a mostani meg lényegében a duplája az előzőnek. Ez a rendszer throughputja.

    Persze a számokat óvatosan kell kezelni, mint a többiek is írták. Sok lesz most odaát is a "járulékvadász". Emellett ha újraindulna a gazdaság, könnyen lehet rövid úton visszaszippantaná a sok munkanélkülit a turizmus, szolgáltatóipar, amiknek most ugye teljesen reszeltek. Szóval nem feltétlenül annyira gáz ez a szám mint első hangzásra tűnik.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    Az egyébként normális, hogy az olajjal foglalkozó cégek részvényei ennyire nem korrelálnak a futures piacon történő mozgásokkal? Tudom, hogy nem egyértelmű az alacsony olajár hatása sokukra, mivel a feldolgozásnak jót tesz az alacsony ár (bár az ő termékeikre sincs nagyon kereslet...), a tárolásnak meg most aranykora jön, de akkor is. Vélhetőleg egy csomó kitermelő most azért elég komoly problémákkal kell szembenézzen, ha nem jön gyorsan meredek felpattanó...

  • julius666

    addikt

    válasz Dare2Live #42828 üzenetére

    >Mért tenne jót?
    Mivel alapanyag. Olajból nem csak üzemanyagot lehet gyártani, hanem műanyagokat is pl. Sokszor jövedelmezőbb is, sokan erre mentek rá az elmúlt években. Nyilván most ezekre is esett a kereslet, de ezt írtam is.

    De az eredeti kérdésem élét a te kontrád nem tompítja, sőt. :P

    Veszik ETF-ekben a többi szektorral együtt ezeket a részvényeket is "bután" a befektetők és onnan a korreláció a többiekkel? A kilátások jottányit se javultak az elmúlt hetekben, sőt...

  • julius666

    addikt

    válasz Sisco2 #42864 üzenetére

    Én is megnéztem őket. Ugyan nem én voltam az elsődleges célközönség (határidős piacon én nem hiszem tudnék keresni, ezek a származtatott ETF-ek meg turista szopatók, szóval ezektől eddig is távol tartottam magam), de nagyon jól elmagyarázott sok mindent, sikerült belőle tanulnom, szóval mindenképp köszi. :R

  • julius666

    addikt

    válasz Kobe #42964 üzenetére

    Miért nem nyitsz egy számlát valami értelmes brókernél és utalod oda?
    Későbbiekben aztán be is fektetheted ott is, ha adódna valami lehetőség esetleg.

    Revonál TW annyiból jobb, hogy biztosabb a cég anyagi háttére, de OBA garanciához hasonló mögötte tudtommal nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Dare2Live #43002 üzenetére

    Nem akarlak jobban elkeseríteni, de igazából szerintem Zsiday előző verziója volt naiv. A kínai számokra alapozott, amik nyilvánvalóan falsak, de a valóságot senki sem tudja (lehet még ők sem). Emellett azért azt tudni kell, hogy Kínában jelenleg a "feloldott" karantén is szigorúbb, mint itt nyugaton a még meglévő...

    A nyájimmunitásos elméletben sem értem miért bíznak annyian (akár egész országok), tudomásom szerint még mindig nincs konszenzus azzal kapcsolatban, mennyire tartós/megbízható/általános a kialakuló immunitás, ha elkaptad. A népesség nagy részén tünet nélkül húz át (első körben) a cucc, simán lehet náluk nem alakul ki különösebb immunitás, pár hónapon belül elkaphatják újra és végigfertőzik aztán ismét a teljes környezetüket. Nem tudjuk. De ott van a szövődmények kérdése is, egyáltalán nem biztos, hogy jó ötlet végigfertőzni a népességet a cuccal.

    Amíg nem lesz vakcina, nagy csodákra ne várjatok. Az márpedig idő. Gondolom nem szívesen oltatnád be magadat/családodat olyan cuccal, ami mondjuk 10% eséllyel megbetegedést okoz, vagy 15% eséllyel nem is gátolja meg a megbetegedés elkapását, de a lefolyását tovább súlyosbítja.

    Ha lesz vakcina év vége felé és nem mutálódik ez a cucc addig, akkor szerintem nem lesz újabb 1929 (sok évnyi medve, nyomor). De én biztos vagyok benne, hogy a történelem egyik legsúlyosabb gazdasági válságában ülünk már jelenleg is, lesz itt még lefelé bőven.

  • julius666

    addikt

    válasz Mercutio_ #43009 üzenetére

    https://www.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chart

    Ez alapján pl. a jó öreg arany, mindenesetre én óva intenék bárkit attól, hogy a '29-es nagy gazdasági világválságból kiindulva próbáljon befektetési döntéseket hozni. Az egy nagyon más világ volt. Más pénzrendszerrel, más lehetőségekkel, karantén nélkül, teljesen más gazdasági és monetáris politikával.

    Hasznosnak persze mindenképp hasznos ismerni a történelmet, ha más nem, mint lehetséges szcenárió végigszámolni a befektetéseidre egy hasonló lefutást, a kockázattűrésedet tesztelendő. Illetve hogy milyen társadalmi, politikai hatásai lehetnek egy komolyabb gazdasági válságnak.

    Egyébként egy kis érdekesség, ha már arany:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Order_6102
    A rendelet dátumát ajánlom figyelmedbe. Ennyit arról, hogy az arany válságban tuti befektetés. ;)

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #43054 üzenetére

    Az a baj, hogy túlságosan prohardveres tech geek szemüveggel próbálsz befektetési témában érvelni. Sőt, megkockáztatom a tech geek vágyálmokat próbálod beleprojektálni a piacba.

    A technológiai előny, a termékek ár/érték aránya és (esetleg) az emiatt növekvő piaci részesedés (néhány szegmensben) csak egy tényező sok másik mellett. Ráadásul ezek sincsenek évekre kőbe vésve.

    Erre jó példa maga az AMD, aki pár éve még a Ryzen piacra dobása előtt szinte labdába se rúgott technológiai szempontból az Intel mellett prociban, jóval alacsonyabb áron/haszonnal tudta csak értékesíteni a vackait. Aztán hirtelen a semmiből fordult a kocka. Nem tudom most hogy van, de pár éve az R&D költések terén az Intel megette reggelire az AMD-t. Ha továbbra is így van, ez könnyen vezethet ilyen fordulóhoz a jövőben.

    Simán elképzelhető szerintem olyan szcenárió, hogy a válság miatt be fog esni a kereslet mindenre, a közeljövőben az egész tőzsde hosszabb lejtmenetbe fordul (mint szinte az összes eddigi válságnál), leverve mind az Intel, mind az AMD részvény árakat. Mire meg kilábalnánk a medvepiacból lehet az Intel fog villantani valamit, ami miatt ismét technológiai előnyre tesz szert.

    Őrületes emelkedés után, ATH környékén, 180+ P/E ratio mellett én nem érzem valahogy akkora bomba üzletnek az AMD-t, simán lehet még 10 év múlva is bukóban fognak ülni a most beszállók.

    Disclaimer: elégedett Ryzen felhasználó vagyok (mielőtt fanboysággal vádolnál), sosem volt se Intel, se AMD részvényem.

  • julius666

    addikt

    válasz djgeg #43059 üzenetére

    Csak annyit tennék hozzá szolidan a témához (aztán lezárom részemről, szerintem már mindenki elmondta a magáét), hogy pl. ma vettem át egy rendelt terméket faternak egyik hazai webshopban. Itt egyébként sor szokott állni és az eladók mögötti polcok, ahol az átvételre előkészített áruk várnak, jellemzően tömve (százas nagyságrendű cucc). Ma nem hogy a bolt kongott az ürességtől és sikerült összesen 4 db. terméket összeszámolnom a polcokon, az enyémmel együtt.

    Mindezt úgy, hogy a karanténozás miatt az ember azt gondolná, hogy egyébként az elektronikai cikkek azért relative pörögnek. Hát nem, a kezdeti roham után (gamer gép Ödönkének ne unatkozzon otthon meg webcam a távoktatáshoz) hamar kifújt a kereslet és már erősen érződik a részmunkaidőzések, csökkentett fizetések, utcára került népesség hatása.

    Ebben a környezetben nehéz lesz hozni a jelenlegi P/E ratioban árazott növekedést. Akkor is, ha durván legyűrik a kékeket piaci részesedésben valami csoda folytán.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #43073 üzenetére

    Egy jótanács: ha befektetési stratégiát próbálsz választani és vissza akarod nézni historikusan, akkor ne egyetlen egy gazdasági ciklusra nézd vissza (pláne ne az utolsóra :) ).

    A chartjaid a 2000-es években:

    Ha XLF helyett XLK-t tartottál volna inkább a logikádból kiindulva, nem jártál volna túl jól. :))

    Jó eséllyel véget ért egy gazdasági ciklus. Hogy a következő hogy fog kinézni, mik lesznek a trendek, varázsgömb nélkül elég nehéz megmondani.

  • julius666

    addikt

    válasz Mercutio_ #43075 üzenetére

    És? Attól még érezhető a kereslet csökkenés.
    Azt kétlem, hogy csak a személyes átvételt hanyagolnák az emberek teljesen. Nem úgy ismerem ezt a népet, meg az egyéb boltokban látottak alapján sem ezt gondolnám.

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #43078 üzenetére

    Most viszont nem olyan válság van, amelyet az okozott volna hogy egy szektor kimúlt, hanem egy külső sokkból adódó. Ez nem teszi tönkre pl. az egészségügyi, vagy a biotech szektort. Inkább pont hogy megerősíti őket. Ugyanez igaz az IT-ra. Tehát a mostani "válság" inkább még tovább erősíti az eddigi trendeket, tehát nem arról van szó hogy most új gazdasági ciklus kezdődik amiben ne lehetne sejteni hogy mi fog fejlődni.

    Ez nagyon szép és jó, csak ha ránézel a piacra, akkor ez sajnos nem csak a te egyedi meglátásod, hanem bele is van árazva ezen papírokba. Simán lehet, hogy a MS pl. még profitál is a home office növekvő szerepéből a felhő platformján keresztül, de mégsem annyira mint azt az árfolyamba árazták a befektetők (majdnem ATH-n, egy év alatt majdnem duplázott) és ezért innen inkább csak oldalazás várható. Miközben mondjuk lemaradsz egy felpattanó olajszektorról, a pénzügyi szektor meg lehet annyira mégsem zuttyan be mert időben kimentik.

    Ha csak így, józan paraszti ésszel meg lehetne verni a piacot, akkor nem maradna durván el a kisbüfik nagyon nagy többségének a teljesítménye a piaci átlagtól.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz crowgun #43095 üzenetére

    Olvastam, hogy a legnehezebb dolog a befektetések kapcsán a saját kockázattűrési hajlandóságod felmérése. A következő kédés: ezt hogyan tudom most felmérni kicsiben, amíg bele nem kezdek nagyobb összeggel való befektetésbe?
    Nézz múltbéli példákat és számold le saját befektetni szánt portfólióra. Százalékokat meg görbéket nézegetni "üresjáratban", vagy kis összeggel próbálgatni a befektetést felesleges szvsz, ahogy előttem is írták már.

    Számold ki, ha 10 millát tennél be és abból buksz x millát, akkor az hány havi/évi befektetésednek felel meg. Ennyivel többet kell dolgoznod a jövőbeli lakás visszatörlesztéséig, ennyi idő megy "kárba" az életedből.

    Tőzsdére nem véletlenül mondják, hogy olyan pénzt rakj oda, ami 10-20 évig nem fog kelleni. Magyarán a középtávú céljaid feletti fölösleget. Mert hosszútávon hiába hoz jól, de ha a családi fészek megvételét kell tologatni egy benézett gazdasági ciklus miatt ennyi ideig, az nagyon nem tréfás dolog.

    Az egyik kérdés, ti vennétek most hitelből lakást a körülményeimet tekintve vagy albérlet (pl. 150k+rezsi havonta) és várni? Most kb. havi 500.000 forintot tudok félrerakni a jelenlegi helyemen.
    Az ingatlan áremelkedés most egy időre nyaralni ment vélhetőleg, hogy mekkora esés lesz és meddig azt senki nem fogja tudni megmondani. Egy biztos: most az albik olcsók, tehát ha valamikor ki akarjátok próbálni a külön lakást, azt most érdemes.

    Ezeken túl te tudod, hogy számodra mekkora hozzáadott értéke van egy saját tulajdonú lakásnak a bérlésen felül. Ha sokkal többet keresnél az általad említetteknek köszönhetően akkor simán megérheti akkor is, ha egyébként nem jönne ki a matek. Mondjuk nekem sajáttal az a tapasztalat, hogy mindig lehet valamit ügyködni rajta, sok időt elverni rá. Illetve asszonyra is könnyebben rátör a fészekrakási kedv ami sajnos mindig neked fog feladatot jelenteni, szóval szabadidőt nem biztos sokat fog hozni. :) Nyugalmat viszont mindenképp.

  • julius666

    addikt

    válasz Kobe #43122 üzenetére

    Én saját példán nem ezt látom. Igaz én rendes EV-ként működök, arra nem sok rálátásom van a bújtatott munkaviszonyban KKV-nál foglalkoztatott kollégákkal mi van, oda lehet igaz amit írsz.

    Nyugdíj: nekem mindig eszembe jut nyugdíj témánál nagyanyám esete, aki a 80-as években pont "rosszkor" ment nyugdíjba, mert az utolsó pár évet akkor erősen felülsúlyozták, pont amikor ő már csak takarítóként dolgozott a nyugdíjra készülve. Ezért onnantól rendes nyugdíj helyett kisnyugdíjasként nyomoroghatott, hiába dolgozta végig az életét jobb pozícióban. Azt meg csak zárójelben jelezném, hogy három rendszerváltozást élt meg (Horthy rendszer, Nyilas rémuralom, Rákosi korszak, Kádár korszak, rendszerváltó demokrácia).

    40 év múlva, amikor nagyjából nyugdíjba mehetne az én generációm, könnyen lehet itt se élünk majd. Lehet Magyarország se fog már létezni jelenlegi formájában, nem hogy a mostani, konstrukciójában is már teljesen elhibázott nyugdíjrendszer. De ha mindez ugyanígy fennmarad valami csoda folytán, jó eséllyel akkor majd máshogy fogják számítani a nyugdíjakat. Ha a jelenlegi politikai rendszer marad, akkor nyilván megint az ügyeskedők tömegei lesznek majd kimentve a becsületesen bejelentett "balekok" kárára, mint a rendszerváltás óta szinte mindig. Szavazatért, apróval.

  • julius666

    addikt

    válasz Stanlee #43194 üzenetére

    ez alapjan nem ugy tunik, hogy mindannyian meghalunk helyzet lenne, amit a piacok bearaztak

    Te miről beszélsz? Kb. ugyan ott vannak a nagy, mérvadó indexek (S&P500, MSCI World), mint tavaly év közben, a nagy év végi rally előtt. Ebbe nem igazán a mindmeghalunk szcenárió van árazva.

    Pár szektor maradt csak a lecsóban, ahol tömeges csődökre lehet számítani (turizmushoz kapcsolódó ágazatok, olaj kitermelés pl.), de még ezek is képesek voltak emelkedni.

    A kiemelt Buffet idézet egyébként nagyon jópofa, de sajnos a gyakorlatban ritkán használható. Most pl. fearful, vagy greedy időket élünk? Elemzői vélemények alapján inkább előbbit, piaci mozgások alapján inkább utóbbit. Ez a legegyértelműbb szakaszokon (pl. a márciusi zuhén) kívül nagyon ritkán megmondható triviálisan.
    Azért tudott az öreg falra kiszegezhető neszesemmi fogdmegjól dumákat, na. ;]

  • julius666

    addikt

    válasz Lex Icon #43229 üzenetére

    Ezt az elemzést ismerem, ehhez azért tegyük hozzá, hogy lényegében csak DCA szcenáriókat néz. Éves időközönként történő befektetések időzítésével játszik 20 éves időtávon, amit meg ők 'DCA'-nak hívnak, az egyszerűen ennél sűrűbben történő befektetési stratégia.

    Alapvetően ezzel nincs semmi baj, sőt, az átlag kisbefektető nagyon máshogy ha akarna se tudna befektetni. Az olyan esetekre viszont, hogy "van 10 millám, fejest ugorjak-e vele most a tőzsdébe" azért könnyen jönnének ki más eredmények. Nagyon nem mindegy, hogy 20 éve a dotcom lufi közepén szállsz be 1500-ért S&P500-ba és a mostani, vagy a 2018-as zuhéban ki mondjuk 2500-as áron, vagy hogy a dotcom lufi pukkanása után a medve végét megvárva valahol 800 környékén veszel és kiugrasz tavaly 3000 környékén, a piaci mélypontokat/tetőket nagyjából jól megtippelve, de pontosan azért nem eltalálva.

    Előbbi esetben 2,6% éves hozam a jussod 20 évre levetítve, utóbbiban 7,5%.

    (Funfact: hogy ha dotcom utáni pukk mélypontját ha jól betippeled is, 10 év múlva megint alig ültél még nyerőben 2008 miatt. Ez a tőzsde valódi természete, ilyen simán benne van a pakliban. Az elmúlt 10 év a goldilocks gazdasággal leginkább a "túl szép ahhoz, hogy igaz legyen" kategória).

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #43246 üzenetére

    Biztosan az én hozzászólásomra reagáltál? Előzményeket is olvastad? :F

    Ha 10 millát 20 hónapra leátlagolod, azzal a rövidtávú piaci mozgások hatását kivéded, a ciklikus mozgásokat (épp piaci tetőn vagyunk-e vagy sem) egyáltalán nem. Dotcom lufi tetejét nagyon szépen végig lehetett volna nyalni pl így. Utána a következő évtized nagy részében nem 20% bukóban ücsörögtél volna, hanem csak mondjuk 10% körül (+ a DCA extra költségei). Badabumm.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #43266 üzenetére

    Ha úgy állsz hozzá, hogy ez csak átmeneti zűrzavar/profit kiesés, legkésőbb jövő év elején minden visszaáll az eredeti állapotába csak 0% kamatkörnyezetben, akkor tök mindegy 1-2 negyedévben milyen számok jönnek. Lehetne -50% is. :)

    (Nekem persze elképzelésem sincs hogyan lehetne egyáltalán visszamenni tavaly év végére, de a piaci konszenzus láthatóan ez).

  • julius666

    addikt

    válasz Stanlee #43279 üzenetére

    A huhogok meg eltunnek idovel. Es mindenki folytatja az eletet ott, ahol abbahagyta.

    Aha. Szerinted hány tömegrendezvényt fognak a következő években tartani várhatóan, hány új hotel fog épülni, új étterem, kávézó, kocsma, mozi, fodrász, stb fog nyitni úgy, hogy benne lesz a pakliban bármikor egy újabb karantén a vírus mutálódása miatt?

    Mennyi munkavállalót fognak felszívni ezek az ágazatok (vagy éppen kint hagyni a piacon), mennyi közvetett kárt fognak elszenvedni a kapcsolódó szektorok? Mert IT megrendelés se lesz annyi ha kevesebb a megrendelő cég, alkohol se fog úgy fogyni, lehet folytatni a sort. Az új munkanélküli tömegek se fognak annyi új telefont, autót venni.

    Alapvetően változtak meg a vállalkozói kilátások a szolgáltatóiparban, ezen átmeneti mentőcsomagok nem fognak tudni változtatni, max több cég marad ideiglenesen a vízfelszínen, kevésbé hirtelen realizálódik az új helyzet.

    És még mindig csak a vízhegy tetejét kapargatjuk itt a fejlett nyugaton, hogy mondjuk Ázsia nagy részében milyen hatása lesz a leállt termelésnek, turizmusnak arról egyelőre elképzelésünk sincs. Pl. Kínában milyen csontvázak fognak kipotyogni a szekrényből, ahol évek óta beteges pénzügyi, ingatlanpiaci torzulásokról pletykáltak.

  • julius666

    addikt

    válasz sb95 #43360 üzenetére

    Vagy az ember vállalja a 0.4%-os költséget és ilyen szektorra lövő ETF-ekbe fektet.

    Aztán ha berobban a piacra valami privát vállalat a nyerő eljárásaival, akkor szépen végignézheted ahogy a "vesztes" cégeket tartalmazó diverzifikált ETF-ed szépen elolvad. ;]

  • julius666

    addikt

    válasz Lex Icon #43373 üzenetére

    Az ETF-ek is cserélik a cégeket a legnagyobbakra, fix időközönként. Tehát a "berobbant" cég is bekerül, ha eléri az alsó küszöböt.

    Ja. Ha tőzsdére viszik. Privát cég nyilvánosan elérhető részvények nélkül nehezen lesz ETF része, márpedig én ezt írtam...

    És ezt te tudod előre, hogy időben befektess?

    Én semmit sem tudok előre, csak leírtam egy lehetséges szcenáriót. Nem elég jól megtippelni a világban lezajló trendeket és diverzifikálni ahhoz, hogy biztosra menj, simán lehet így is mellényúlni a nagy ötletekkel.

  • julius666

    addikt

    https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-05-01/-false-dawn-recovery-haunts-virus-survivors-who-fall-sick-again

    Ez alapján még mindig nagyon sok a kérdőjel az immunitás kérdése körül. Mivel azért már nagyobb mintáról beszélünk és már telt el pár hónap az első megbetegedésekhez képest, számomra ez azt jelzi, hogy erősen változó, kiben milyen immunitás alakul ki, vagy mennyire hajlamos benne a vírus az "újraaktivizálódásra".

    Ha nem csak pár egyedi esetről beszélhetünk, hanem komolyabb jelenségről (legyen az akár csak 5-10%-a a megbetegedetteknek), akkor az elég könnyen zárójelbe teheti a nyájimmunitásos álmokat. Ez annyiból fontos, hogy szerintem a kormányok a tetőzésre hivatkozva lassan újranyitják a gazdaságokat ezzel szabadabb utat hagyva a népesség gyorsabb átfertőződésének, remélve hogy valamiféle nyájimmunitás a nyár során így kialakul az őszi újabb hullámot megelőzendő. (Közben pedig bízva abban, hogy a melegebb idő illetve a fennmaradó intézkedések a kritikus szint alatt tartják azért a nyári lefolyást is).

    Jó kérdés a piac ebből mit áraz. Az elkövetkezendő hetekben az újranyitások okozta őrület (nézzétek majd meg pl. Ikeában nálunk mi lesz) minden bizonnyal erős megerősítést fog adni majd a V alakú válságban hívőknek. Aztán meglátjuk 2-3 hétre rá az újra emelkedő betegszámnak milyen hatása lesz.

  • julius666

    addikt

    válasz buherton #43503 üzenetére

    Tuti kimentik, mint ahogy az autógyártóknak is ki lesz nyalva a valaga.

    Ilyenkor azért magyar adófizetőként örülhetünk, hogy a Malév keze anno el lett engedve és most fel se merül, a magyar államnak bele kéne megint locsolnia egy valag pénzt.

  • julius666

    addikt

    válasz Lex Icon #43514 üzenetére

    A piacot hagyni kellene a saját szabályai és öntisztulásával működni fájjon az bárhogyan is, mert ez a normális működése. Ha az állam beleszól, azzal csak szőnyeg alá söpri a problémát és következő alkalommal még nagyobb lesz.

    A kapitalizmus ideális formája, a sok szereplős szabad piac esetében teljesen igazad lenne. Sajnos ezt a kimentésekben érintett, jellemzően erősen tőkeigényes, stratégiai szektorok réges rég maguk mögött hagyták, ezek oligopolisztikus piacok. Nagy repülőtársaságból, autógyártóból nincs sok egy országban, még a nagy USA-ban sem. Ha egy csődbe megy, nincs ott a helyére azonnal 10 másik hazai cég, hanem rendszerszintű problémát okoz. Az eleve kevés versenyző ritkulásával vagy durván tovább csökken a verseny, vagy rosszabb esetben más ország államilag pénzzel kitömött multija marja fel a lehetőségeket, könnyen lehet végleg.

  • julius666

    addikt

    válasz Mercutio_ #43556 üzenetére

    Nem kell ehhez összeesküvéseket gyártani. Bizonyos paraméterek megléte esetén, ha egyszerűen a nagyobb cégméret felé lejt a pálya egy adott szektorban - beszállás komoly tőke/technológia/idő igénye (pl. autógyártók), hálózati hatás (pl. Facebook), stb. - akkor a szabad versenyes kapitalizmus magától, machinációk nélkül is oligopol piacokhoz vezet, pont a hatékonysága okán.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz sb95 #43571 üzenetére

    Mi is gondolkoztunk rajta barátnőmmel, olyan árakon mentek főszezonos jegyek, mint szezonon kívül sem. Könnyen lehet hozzáállni úgy, hogy ha bukja az ember az utazást karantén miatt akkor kerül némi apró a Wizz egyenlegére +20%-al, na bumm, ha viszont lehet menni akkor majdnem ingyen utazott.

    Aztán olvastuk, pl. Bécsi reptéren mennyit kell fizetni a gyorstesztért ha nem akarunk karanténba kerülni. Beszop az ember egy ilyet, nem sok kedve lesz utána utazgatni hosszú ideig. ;)

    Ne az újranyitás után közvetlen várható rohamból próbáljatok hosszútávú következtetéseket levonni. Attól, hogy van pár, a vírusra magasról tojó világfi fogyasztó, aki képtelen a seggén ülni és pánikszerűen fog rárepülni az első fogyasztási lehetőségekre, a kereslet ijesztően nagy része tartósan eltűnt az érintett szektorokból. És nem fog visszatérni, amíg megfelelő bizalom nem fog kiépülni.

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #43578 üzenetére

    Ha V alakú, gyors lefolyású válságra számítasz, akkor _most_ van az ingatlanpiaci beszakadás. KP-s vevőként sürgősen eladó pecóknál elég komoly alkupozícióban vagy jelenleg. Ha viszont minden visszarendeződik a vírus előtti szintre max jövőre (turizmus, tömeges Airbnb-zés, feszített munkaerőpiac lesz megint), akkor az alacsony kamatkörnyezet, gyenge forint miatt az ingatlanok megint jó eséllyel kilőhetnek.

    Ha lassú lefolyású, nyögvenyelős válságra számítasz, akkor lehet megint csak 6 év múlva lesz itt az igazi mélypont ingatlanpiacon, mint 2008 után...

  • julius666

    addikt

    válasz aujjobba #43622 üzenetére

    Most viccelsz? Szerintem ez baromi jó arány a hazai pénzügyi tudatosság mellett. Abban a 60%-ban benne van ám csomó olyan hitel is, ahol megéri nem fizetni (pl. diákhitelek), illetve nagyon sok olyan hiteles, aki valóban rászoruló, mert elvesztette a munkahelyét, vagy félmunkaidőben foglalkoztatják csak most, az eddiginél jóval kevesebb fizuért.

    Ha ezeket kiveszed, simán lehet kevesebb mint 40% a "tényleg hülyék" aránya, ami nagyon jó szám, szerintem nyugaton se lenne sokkal jobb. Én lazán 80-90%-ra tippeltem volna a moratóriumos hitelek arányát, főleg hogy a fizetési szándékot kell aktívan jelezni, nem az a default. (Nem tudom ezt milyen idióta találta így ki egyébként)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák