Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
dkess
őstag
válasz PROTRON #56396 üzenetére
Ott pedig, ha kezdetben megy a 280 MB/s a Win7 -es gép irányában is és a RAM (PC) és DRAM/SLC (SSD) cache elfoogyását követően szakad be a sebesség, akkor ott a meghajtóval lesz a gubanc. A TRIM/írási gyorsítótárazást sikerült megnézni illetve beállítani a Win7 -es gépen? A jelenség aszimmetrikus mivolta erre utal.
A tervezett i3 -as gépben a sok (3 db) aprócska SSD + kicsi 5400 RPM -es laptop HDD ami zavar kicsit. Egyébként milyen op rendszert terveztél neki? Lehet szerencsésebb lenne a rendszer SSD mellé egy nagyobb (1 vagy 2 TB) második SSD -vel tervezni és slussz.
@kisi, #56399
Több úton is el tudsz indulni. Mindenekelőtt a Draytek -en érdemes lenne DHCP Address Reservation -t állítani a Husky szerverre (jelenleg 192.168.1.11 az IP -je - akár lehet ez is). Aztán ezzel a lendülettel a port forward beállítás is mehet a Draytek -en erre az IP -re az érintett port -al (8123).
Aztán érdemes lenne a Virgin -en is DHCP Address Reservation -t állítani a Draytek WAN portjára. Ez jelenleg ugye: 192.168.0.54 - maradhat ez is akár.
Most jön a két megoldási lehetőség:
1.
Virgin -en állítasz port-forward -ot a Draytek -re (192.168.0.54).
2.
Virgin -en állítasz DMZ -t a Draytek -re (192.168.0.54). Ez utóbbi akkor előnyös, ha több portot is akarsz átirányítani és akkor nem kell azt egyesével állítani a Virgin -en is. Azonban, ha összesen egy-kéettő port lenne érintett hosszú távon is, akkor maradhatunk nyugodtan az egyes pontnál.
Persze akár hosszú távon lehetne más eszközökben is gondolkodni - akár az AP mód tekintetében vagy éppen mesh WiFi ilyesmi ...
Szerk.: azt el is felejtettem írni, hogy a beállításokat követően a Virgin -en levő gépekről a http://192.168.0.54:8123 -es IP címmel fogod elérni a Husky szervert természetesen.
[ Szerkesztve ]
-
kisi
aktív tag
válasz Gubek-Einste #56398 üzenetére
A gond az, hogy lövésem sincs, a dryteket hogyan tegyem AP , vagy switch módba..
Nézegetek youtube videót, ahol elvileg ilyet állítgatnak, de az enyémen nincs olyan opció.
A dryteken lógó másik gépről pld látom a Husky által generált webmap-ot a http://192.168.1.11:8123 címen, de ha a wirgin hub-ra kötött gépen próbálom beírni ugyanezt, akkor nincs ilyen lap hibaüzenetet kapok, és gondolom, ugyanez lenne a helyzet, ha más felhasználó próbálna webmapot nézni, vagy játékkal becsatlakozni a Husky-ra
Csatolok egy screenshotot, hátha láttok rajta valamit ami állítható lenne...
A P5/wan2 van összekötve a wirgin hubbal, a Lan/P1 az egyik gép, a P2 pedig a husky, ami a lényeg lenne, hogy az internet felől is látszódjon.[ Szerkesztve ]
-
Topikgazda
-
kisi
aktív tag
Sziasztok!
Egy portforwardolási problémával fordulnék hozzátok:
Adott egy otthoni hálózat, pár játék, és munkára szánt gép van rajta, a kép szerinti elrendezésben.
A gondom az, hogy a Husky-n fut egy játék szerverecske (2-3 ember időnkénti szórakozására...), amitnek a portjait forwardolni kellene az internet felé.
Az internetet egy Virgin media hub 3 adja, forwardolásnál csak az ip cím utolsó tagját lehet írni, 192.168.0.xxx az elérési címe 192.168.0.1 , ez nem módosítható.A Draytek sokkal komolyabbnak tűnik, a címzése 192.168.1.1 , portforwardnál bármi beírható elvileg, akár az ip cím mind a négy tagja módosítható.
Szerintetek volna valahogy arra mód, hogy a kép szerinti elrendezésben megoldható legyen a portforwarding?
A zölddel jelölt gép átköthető, annak rá kéne látni a Huskyra.
Mit kellene beállítani a routereken, hogy működjön a dolog?
-
PROTRON
addikt
Nos a tesztet mind a 2 meghajtóra elvégeztem, fura hogy a 3-4GBos fileokat hálózatról még a gyengélkedő meghajtóra is ugyanannyival másolta ami így zajlott:
Az első 1 secben kiírta a 280 MB/s-et, 2 sec alatt leesett 160-ra, újabb 2 sec 130, majd 130-140 között ingadozott, időnként felugrott 156-160-ig fél pillanatokra.
A Win7-es PC le volt húzva az internetről és a másik gép nem adott neki netet átjáróként sem. Nem torrentezek, semmi egyéb letöltést nem indítottam el, mert azt hittem csak 10 perc és végzek. (A nagy gépben is 2 LAN van, a másik lan persze be volt dugva netre.)Ha az Adata-ról másolok 14 GB-os filet a 850-re, akkor az első 4-5 GB még 450-el megy, aztán leesik 330-ra és azt tartja a végéig. Szóval az elfogyó DRAM cache után is még az alap lendülete a hálókártya értéke feletti.
Sajnos most nem tudom másik win10-es PC-vel kipróbálni, ezen meg egyelőre kell a win7.Leellenőriztem az SSD-k minden további paramétereit és azok rendben vannak.
A melegedést én is kizárnám mert azonnal jelentkezett a sebesség drop és egy szép nagy piros borda van rajta: [LINK]
Persze elképzelhető hogy a vastag thermal pad ami miatt billeg a borda valahogy kontraproduktív, de a win10 irányába 8 GB filenál sem volt gond.Köszi, azért megnyugtattál hogy valszeg a hálózati rész rendben lesz. Egyelőre csak 1 gépet kell majd ezzel a sebességgel kiszolgálnia a végső server összeállításnak, a többi irányba bőven elegendő a Gigabit is, nem lesz 2,5-es switch.
Meg annak is örülök hogy plug and play a dolog, nem kellett szenvedni, ezért sem akartam 10-es netet...meg persze annak a felára is közrejátszott.Amúgy a servernek nem csak NAS feladata lesz, így a tervezett konfig: H310-es alaplap, i3-8100, 2x4GB DDR4, 512GB M.2 gen 2-x2-es slottal, M.2 SSD-vel (IOPS: 250K), tudom lesz bottleneck.
Erre megy majd a rendszer és egy külön partíció a projekt fileoknak.
Mellé megy ez a hálókártya, meg egy 860-as Samu 500GB, mindenféle egyéb fontos filenak, meg a fenti Adata, csak mert nem tudom hova eldugni.
Még 1 db 750-es notebook 5400rpm HDD, régi családi fileoknak.És a fontos dolgokról persze majd időszakosan backup készül lecsatlakoztatott HDD meghajtóra.
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
inf3rno
nagyúr
válasz PROTRON #56393 üzenetére
Nekem volt olyan iperf-el, hogy az egyik irányba 5.8Gbps, a másikba 3.5Gbps volt. [link] Ott nem volt elég PCIE lane az egyik gépben a 10Gbps-hez. Szóval én továbbra is úgy gondolom, hogy amíg ez nincs tisztázva, hogy megvan a hálózaton memóriából memóriába a sebesség, addig nincs értelme itt SSD-kről meg ilyesmiről beszélni.
Esetleg át lehet menni ide is a témával: [link]
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
-
dkess
őstag
válasz PROTRON #56393 üzenetére
Azt nem írtad, hogy melyik SSD -re másoltál a hálózati teszt alatt. Feltételezem a 850 EVO -ra. Itt mindjárt lenne is egy kérdésem a teszt alatt nem futott párhuzamosan torrent vagy másolás arra az SSD -re?
Az a 130-140 MB/s -es másolás hogy nézett ki?
- pl. csak ezen értékek között ingadozott stabilan az elejétől a végéig? Amennyiben volt nagyobb ingadozás, akkor az hogy nézett ki? a mésolás mely szakaszán és milyen mértékben?
- avagy az elején volt nagy sebesség és később esett vissza a jelzett értékekre? Amennyiben pár GB után esik vissza, akkor pl. elfogy a RAM cache és utána a drive korlátoz - avagy mondjuk a fele táján esik vissza? Utóbbi esetben a drive DRAM vagy az SLC cache -ből fogy ki (ezekben a kicsikben nincs sok) és lassul vissza.Amennyiben ugye az elején szintén van a maximumhoz közeli eredményünk, akkor a hálózati rész szerintem rendben lesz, de persze azért az az iperf sem árthat.
Azt nem hiszem, hogy a USB -s adapter melegedne túl. Egyfelől akkor nem csak az egyik irányba tenné - másfelől inkább az Aquantia -kra jellemző, harmadrészt drasztikusabb lenne (mondjuk ez azért driver függő is lehet). Realtek -nél asszem nagyon kezdeti drivereknél volt ilyen gond, de azt javították. Azért ellenőrizd, hogy a legfrissebb van-e fent.
Windows -ból nem tudunk valami frissebbet telepíteni? Az a EVO 850 nincsen majdnem tele? TRIM funkció bekapcsolva és rendben működik? A SATA kontroller AHCI módban van és nem véletlenül IDE? Az írási gyorsítótárazás be van kapcsolva az SSD -(k)re? Esetleg amennyiben a hibernálás engedélyezve van - akkor azt ki lehetne kapcsolni. A partition alignment micsoda? 4K (4096) - vagy valami más?
-
PROTRON
addikt
Valóban, az egyiknél elírtam a "b" betű méretét, sajna a billentyűzetem is csere érett, nem mindig tartja meg a shiftet.
Most a teszt erejéig valóban 3 méteren belül vannak, amúgy elsőre véletlen cat 5 patch kábel került a kezembe, nem 5e UTP és csak Gigabit ment át ( 110MB/s).
Másodszorra már 5e UTP és így legalább a win10 irányába nem volt gond, legalább megtudtam állapítani hogy vissza kell-e vinnem vagy sem...nem kell mert hozza a számokat.
Valóban, ha win10 irányába se hozta volna a számokat, akkor iperf lett volna a következő, csak most nem volt időm meló mellett a további diagnosztizálásra, megörültem hogy win10 irányába megy a dolog.Elnézésedet kérem a fő kérdéssel kapcsolatban, nem részleteztem a teszt üzemben "serverként" használt PC konfigot.
Maga a gép egy thin-mini itx H110-es alaplap pcie gen3.0 x4 slottal, 2x4GB DDR4 sodimm rammal és i5-7500T procival. Egyik se terhelődött le értelemszerűen.
A Win7 alatt egy Adata SU650 240GB SATA SSD van, illetve egy Samu 850 EVO 250GB mSata SSD és nincsenek raidben.
Mind a két meghajtóra a fenti sebességgel tudtam másolni a hálózatról.Na most az Adata-n van egyelőre a Win7 rendszer, mert újratelepítésre vár a 850-esre.
Viszont ha a 850-ről másolok valamit az Adata-ra, akkor belassul a sebesség 1.5-2 GB után 100-ra.
A 850-es irányába 330 a leglassabb sebesség egy 14GB file másolásának vége fele.
Lehetséges hogy az a gond hogy a hálózatról közvetlenül a 850-re történő másolásba így beleszól az hogy maga a Win7 a gyengécske Adata-n van?Köszi hogy foglalkozol a kérdésemmel.
Visszatérve az unboxingra:
A csomagban alapból ATX brackettel felszerelve érkezik, adnak még hozzá low profile bracketet, PCházhoz való rögzítő csavart, csavarhúzót, meg 2 db neszesemmi papírt, egyiken szerepel hogy honnan tudod letölteni a drivert...ami egy idő után tuti nem lesz elérhető.
Viszont a csavarhúzó, M.2-es alaplapi csavarokhoz való, így se a bracketet, sem a házrögzítő csavart nem ajánlott azzal szerelni.[ Szerkesztve ]
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
dkess
őstag
válasz PROTRON #56390 üzenetére
Az első kérdésedre a válasz - 10 méteren röhögve megy a 2.5 Gbe Cat5e -n. Meg 100 méteren is. Nekem Synology NAS -ra is van dugva második LAN csatinak egy ilyen. Betonstabil.
A 280 MB/s kérdéskörről. Igen, jól látod - pontosan ez az oka, hogy gigabit -nél is csak 110 MB/s van és nem 125 MB/s. Úgy egyébként használd jól kérlek a mértékegységeket.
Mi a különbség az irányfüggően különböző sebességnek? A válasz ez esetben is egyszerű:
- a Win10-es munkaállomásban 1TB 970 EVO M.2 SSD van. Ez írás és olvasás terén is gyors,
- a Win7 -es kis fogyasztású PC-be - bár nem részletezted - meg valamilyen HDD RAID tömb van. A sebességértékekből RAID5 -re tippelek ...Ekkor ugye az történik, hogy:
- Szerver-->Munkaállomás irányban a Raid5 tömb olvasásra meg is haladja a 2.5 Gbe sebességét - természetesen az 1 TB -os SSD sem korlátoz a másik oldalon,
- Munkaállomás-->Szerver irányban az az 1 TB -os SSD olvasás tekintetében szintén nem korlátoz. Viszont a RAID5 tömbünk írásra viszont masszívan korlátozni fog. Itt ugye a maximum a HDD írási sebessége lesz mérvadó - ami meg Nálad akkor ennyi ... Épkézláb HDD -kkal simán felmehetsz 180-190 MB/s -re. E fölött már a Data Centeres/Enterprise HDD -k bitodalma.Megoldás:
- a "kicsit gyorsabb" elég írásra - akkor 7200 RPM -es újabb/gyorsabb HDD -k használata,
- más RAID típust használsz - pl. RAID10 ,
- SSD -ket használsz a szerverben is ...Akár a fentebbi 3 pontból több is egyszerre ...
-
PROTRON
addikt
válasz PROTRON #56185 üzenetére
Nu mivel nem nagyon érkeztek reakciók megosztom az eddigi tapasztalatokat.
A cél egy homeofficeban lévő hálózati adattárolóként is funkcionáló PC összekötése a fő munkaállomással, 2,5G hálózaton keresztül.
A munkaállomás alaplapján van 2,5G csatlakozó Realtek RTL8125 vezérlővel.
A "servergépként" beüzemelt kis fogyasztású PC-be viszont gazdaságtalan lett volna olyat választani, így oda egy a fenti ORICO PTR-FU 2,5G adapter került.
Mivel nem találni róla neten leírást, de még a gyártó sem hirdet semmit ezzel kapcsolatban, így zsákbamacska volt, de szerencsére ugyanaz a RTL8125 vezérlő lehet benne HWInfo szerint.
Amúgy rendben van a kártya, bár kissé megakadt a szemem a kialakításon. Van rajta egy kissé feleslegesnek tűnő borda, amolyan biztonsági túlméretezésnek tűnk, ami viszont feltűnő hogy az alatta lévő gap-pad olyan vastag hogy hintáztatni lehet rajta a bordát.Szóval a használhatóságról:
"servergépen" jelnleg win7 fut, mert van egy olyan program ami fontos és nincs belőle win10, Driver feltelepít szigorúan a kártya behelyezése után.
Eredmények:
Amikor a win10-es gépre másolok 8GB videofilet a win7-es gépről, akkor a másolási sebesség 280 MB/s, tehát a hirdetett akár 2,5Gbps-re azt gondolom hogy oké a dolog, mert az elméleti sebességekből mindig veszít a technológia, 280MB*8=2240Mbps.
Tehát az egyenletnek mind a két végén 2,5G sebesség van elvileg nem?Akkor valaki tudna nekem válaszolni arra hogy visszafele, ha a win7-es gépre másolok ugyanúgy 3-4GB videofilet, akkor miért csak 130-140 Mb/s-el másol?
Kipróbáltam a win10-es gépen kikapcsolt tűzfallal is.
Amúgy a cél, tehát hogy a tervezési projekt fileokat minél röccesnés mentesebben kezelje a Win10-es munkaállomásról nagyjából teljesül, bár a nagy gépben 1TB 970 EVO M.2 SSD-van, szóval nyilván nem lesz maximális egyezés.
[ Szerkesztve ]
Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
-
Attas
aktív tag
válasz Borisz76 #56309 üzenetére
Hali. Megoldódott. Csak a NAS megosztott mappáján ki kellett kapcsolni a lomtár funkciót. Egyből gyors lett. Bár annyira nem értem az okát. De ezt javallotta egy informatikus ismerős!
Köszönöm a segedelmeket
"Az élet olyan mint az ásás. Néha pár gyökér feltart, de annak jól odacsapsz és mehetsz tovább!"
-
valakky
aktív tag
válasz jerry311 #56385 üzenetére
elvileg ott volt a videó, hogyan érhető el win10 alatt. kb. ennyit tudok róla, mert nézegettem régebben, de aztán jegeltem a projektet, most meg végleg offoltam. majd ha 10 alá esik vmi 2.5 gigabites kártya, lehet bevállalom, hogy dob-e valamit a helyi háló felé ezen a gépen.
-
zolee001
őstag
válasz valakky #56377 üzenetére
Kliensen nem támogarott a NIC Teaming de ha akarsz bohóckodni vele akkor tessék,bár 10+éve vannak lapok amik beépitve támogatják
Get-NetAdapter -Kiderited a NIC-ek nevét majd bemásolod a példám helyébeNew-NetSwitchTeam -Name "SwitchTeam" -TeamMembers "Ethernet","Ethernet 2", "Ethernet 3"
-
dkess
őstag
Pontosan ... "Forgalom torlódás" az egyik dolog - a másik az, hogy amennyiben egy switch lehalna bármi miatt (pl. kirúgod véletlenül a konnektort a falból) akkor csak az adott switch -re kötött kliensek válnak elérhetetlenné és nem pl. az utána kötött switch -re csatlakozó kliensek is ...
Persze a két switch -nél jobb az egy. Amennyiben a két switch közötti kliensek közötti másolgatás gigabit -re korlátozódik ráadásul az internet elől is elveszi a sávszélességet ... Azaz, amennyiben két switch lenne, akkor:
- ha a kamerák NVR -re dolgoznak, akkor azzal legyen egy switch -en - és minden más menjen a másik switch -re ami lehet akár 16 -os buta switch is,
- amennyiben a kamerák NAS-ra dolgoznak, akkor az problémásabb eset, mert minden más kliensnek fontosabb a NAS elérés - akkor azokkal legyen együtt a NAS vagy esetleg mégis 16 -os switch. -
-
Joshi
titán
válasz Gubek-Einste #56383 üzenetére
Ja persze basszus.
-
Topikgazda
-
Joshi
titán
válasz Gubek-Einste #56381 üzenetére
És a párhuzamos kötést hogy kell elképzelni?
Létezik 8+8 PoE switch olcsóbban mint az a TP-Link 1016PE?
-
Topikgazda
"A kinézett switch 802.3af kompatibilis - ehhez passzoló kamerát vegyél."
Ez mit jelent?
Olyan kamera kell amelyik 802.3af PoE táplálást kíván meg."A sorbakötést érdemes hanyagolni - akkor már inkább a párhuzamos kötés"
Mi a különbség a soros kötés és a párhuzamos kötés között? Már mint switch-ek között nem vágom.
Sorba kötés esetén minden forgalom ami a router irányába megy át megy a sorban előtte levő eszközökön így esetlegesen torlódás/lassulás keletkezhet a hálózaton. Párhuzamos esetében nincsen ilyen korlátozó tényező.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Joshi
titán
"Egyébként a 4 Poe vagy a 8 port lenne kevés?"
A PoE port az elég lenne, mert kb annyi kamera kellene max és a kamerák is bőven kevesebbet esznek mint 13W. Viszont a sima 4 port már nem elég, főleg ha egyikre a routerből jövő kábel megy."A kinézett switch 802.3af kompatibilis - ehhez passzoló kamerát vegyél."
Ez mit jelent?"A sorbakötést érdemes hanyagolni - akkor már inkább a párhuzamos kötés"
Mi a különbség a soros kötés és a párhuzamos kötés között? Már mint switch-ek között nem vágom.ui.: esetleg ajánlhatnál 8+8 portos PoE switch-et ami nem 60k.
[ Szerkesztve ]
-
dkess
őstag
Szia,
1. Azért, mert switch. Akkor nem lenne mindegy, ha menedzselt switch -et használnál és VLAN -oznál. Illetve még akkor, ha lenne pl. gyorsabb dedikált uplink port. Utóbbi esetre példa, ha pl. a routeren és a switch -en is lenne 10 Gbe port akkor értelemszerűen ne a gigabit -es portokon keresztül kössük össze ezeket. Nálad mindegy lenne - mondjuk valamelyik nem PoE port és kész ...
2. A passzív PoE tudná "bántani" a nem PoE klienseket. A kinézett switch 802.3af kompatibilis - ehhez passzoló kamerát vegyél. Portonként ne legyen több, mint 13 W és az össz terhelés sem lehet több 55 W -nál ...
3. A TP-Link TL-SG1016PE 8 portos párja nem a TP-Link TL-SG1008P, hanem a TP-Link TL-SG1008PE. Ez az oka a nagy árkülönbségnek, hiszen ez utóbbi 8 portos létére is 50K HUF és ekkor a 16 portos verzióhoz képest a 6K HUF különbség már nem is olyan rossz nem? A titok nyitja, hogy a 'PE' végűek már Easy-Smart sorozathoz tartoznak, azaz menedzselhetőek ...
Sajnos 8 port felett nemigazán van TP-Link -nél PoE -s buta switch. Egyébként a 4 Poe vagy a 8 port lenne kevés? A sorbakötést érdemes hanyagolni - akkor már inkább a párhuzamos kötés, de méginkább annyi portos switch -et választani ami hosszú távon kiszolgálna ...
-
Joshi
titán
Sziasztok. Bocs a sok kérdésért, de nem tiszta néhány dolog.
Adott egy router aminek van egy Wan bemenete és 4 LAN kimenete. Na most ennyi kimenet kevés, viszont tervben van egy 4+4 portos POE Switch vásárlása. Azért PoE, mert webkamerák is lennének rákötve.Ezzel kapcsolatban lenne egyből három kérdésem.
1. A switch-en miért nincs bemenet? Vagy teljesen mind1 hogy melyik LAN foglalatba dugom a routertől jövő Lan kábelt? Nekem volt egy TP-Link 1005D switchem, de azon 5 Lan volt amiből egy a bemenet volt a többi kimenet.
2. A másik kérdés pedig az, hogy a POE Lan foglalatba lehet olyan eszközt is dugni ami nem kér külön tápellátást? Mert ugye a POE ezt a célt szolgálja (webkamera stb).
3. Két switch-et sorba lehet kötni? Gondolok itt arra, hogy ha kevés a 4+4 port, akkor még egy ugyan ilyen switch-et sorba lehet kötni hogy legyen több port? Ugye itt gondolhatná az ember, hogy miért nem vesz 8+8 portosat, de míg a 4+4 portos switch 15k addig a 8+8 portos már 60k.Válaszokat előre is köszi.
-
valakky
aktív tag
hát, max 10e ft-ig érdekelt olyan megoldás pc-be, hogy a meglévő gigabites hálóm felé gigabit felett tudjon, mindenféle különösebb hókuszpókusz nélkül. de akkor ez ezek szerint halott ügy.
majd nézek valami értelmes inteles gigabit hálókártyát, ami tud valóban realtime duplex gigabitet, nem csak ezt az erős hátszéllel 500/500 -at mint ezek az integrált realtek viccek.
mondjuk van is, csak szét kellene szednem hozzá a régi cuccot.[ Szerkesztve ]
-
dkess
őstag
válasz valakky #56368 üzenetére
Röviden HP szerver kártyákat PC -be felejtsd el. A konkrét típusnak nem néztem utána, de HP -nak szokása pl. hogy megkeveri a PCIe lábkiosztást és ezzel nem csak a "nem működik" -et éred el, hanem az alaplapod is az örök vadászmezőkre távozik el. Nem véletlenül filléres cumó - a lőtéri kutyának nem kell.
Link aggregation PC -be Windows -hoz - szintén a felejtsd el kategória. Használj egyszerűen multigigabit -et (pl. 2.5 vagy 5 Gbps -t). Cat5e -n is vígan elmegy, kevesebb kábel és sokkal egyszerűbbé is válik az életed.
-
valakky
aktív tag
válasz Gubek-Einste #56372 üzenetére
ööö. 2 portos hp hálókártyáról olvasgattam anno, ott elvileg a link aggregation-t, amit a hp teamingnek nevez, elvégzi maga a hálókártya, csak épp win10 alatt már mókolni kell, viszont nem kell hozzá semmi extra hálózati eszköz, csak 2 szabad utp port.
https://www.youtube.com/watch?v=CfUjy3Bvqvw
viszont ez a 4 port tényleg valami Fibre Channel Adapter, aminél valszeg bukik a mutatvány.[ Szerkesztve ]
-
Topikgazda
-
valakky
aktív tag
nekem nem a szolgáltatóhoz kell, hanem szegény itx-es realtek alaplapi hálókártyát akarom a háziszerveren leváltani, mert ha belső hálón mondjuk megy valami az enbyről a tévére, akkor kb. 300 megabittel hajlandó már csak felmásolgatni rá. tökmindegy neki, hogy ssd-ről megy a tévé felé és egy hdd-re akarok másolgatni.
eredetileg dual kártyát akartam, de ezt most tényleg pár ezer ft-ért hozzámvágnák.
szóval ha a gigabites ap-ként üzemelő rúterre ebből 2 utp-t rányomok, akkor elvileg a belső hálóm felé lesz 2 gigabitem? vagy ehhez megint valami különleges szvics/router kell?
ezeknek a dual cuccoknak utánanéztem anno, azok elvileg simán aggregáltak az én olvasatomban 2 szvics/rúter portról egy dual kártyára 2 gigabitet, egy ip cím alá. viszont ilyen 4-es kártyát most láttam először.[ Szerkesztve ]
-
Borisz76
veterán
válasz valakky #56368 üzenetére
A szolgáltató úgy ad 2Gbitet,hogy portonként 1-1 ?
A szolgáltatói eszközön ez esetben összefoghatóak a portok?
Esetleg switch van közbeiktatva?
Ha igen....az is össze tudja fogni a portokat?Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html
-
valakky
aktív tag
nem igazán értek hozzá, de egy [link] HP NC375T PCI Express Quad Port Gigabit Server Adapter cuccal elérhető elvileg aggregálható 4 gigabit, úgy hogy az adott gép 1 ip cím alatt fut? (persze ehhez 4 port kell), de 2 porttal is jól gondolom működik?
ismeri valami ezeket a kártyákat, win 10 alá van driver, azt látom, mennyire stabil? helyi hálóhoz venném, 2 gigabitet tervezek, ilyet láttam olcsón, annyiért amennyit bőven megér...[ Szerkesztve ]
-
dkess
őstag
Nagyon szívesen.
Akkor nagyon röviden összefoglalva amit javasoltam:
- ONT, központi switch, NAS, háziszerver egyebek akkor spájz -ban,
- a spájzban javasolt lenne egy rackszekrény - olcsón is vannak egész pofásak. Minimum 6U magas és egy polccal tervezz bele. Amennyiben lennének rack -es cuccaid is, akkor 9U legyen. Érdemes ide szünetmentessel is tervezni hosszabb távon,
- szobákban egymással szemben levő falon javasolnék egy-egy UTP és koax kiállást (igény esetén lehet több),
- nappaliban a koax mellett legyen egy dupla UTP kiállás (azaz kettő UTP egymás mellett).Amennyiben van saját routered, akkor az lehet:
- router módban. Ekkor az ONT bridge módban van, T esetén pedig egy második PPPoE bejelentkezéssel lehet ezt elérni. A saját routered nemcsak WiFi -ért felel, hanem a teljes hálózatodért is, NAT, port-forward, parental control (akár VLAN, Inter-VLAN routing stb.) stb. stb.
- AP módban: kábelvégen gyakorlatilag csak a WiFi -ért felel.Akkor ez alapján miért is lenne érdemes egymás mellett kettő UTP? Gondoljunk bele, ha csak egy UTP menne, akkor kényszerpályán lennénk, mert:
- ha saját routert szeretnénk és router módban, akkor logikailag csak a spájzban lehetne - hiszen a nappaliból a LAN portjait nem tudnánk sehová vezetni. Node a spájzba szeretnénk király WiFi -t vagy a nappaliba? Amennyiben kettő UTP kiállás van egymás mellett, akkor a másikon vissza tudunk menni a spájzba a központi switch -be. Ebből a switch -ből megy a minden máshova kábel ...
- amennyiben saját routert AP módban szeretnénk nappaliba - akkor mindegy lenne hiszen egy kábel elég. Második csak akkor kellene, ha sok és gyors vezetékes kliensünk lenne és annak szeretnénk dedikált kapcsolatot ide. Az előbbi pont miatt viszont eleve legyen kettő kiállás itt.Kábelezés. Gondolom risaztó meg hasonlók be lettek tervezve. Amennyiben viszont pl. kamerákat szeretnél házon kívülre vagy IoT eszközök garmadáját, akkor esetleg ezekkel is érdemes lehet most tervezni amikor a kivitelezés még folyamatban van ...
SOHO router - mindent egybe egyszerű végfelhasználóknak szánt eszköz. Ebből is vannak drágá(bba)k azért.
Mesh - amennyiben egynél több WiFi -s egység kellhetne a legjobb WiFi -s lefedettség eléréséhez illetve adott esetben sok WiFi kliens esetén a terhelés eloszlásáról is gondoskodhatna - akkor mesh -ben gondolkozz. Ilyen lehet pl. főegység a nappaliban és egy második a ház másik oldalában levő udvarra néző szobában pl. az ablakba. 100 nm -re elég lehet egy routeres felállás - ugyanakkor az előbb említett példa az udvar lefedettségében is tudna segíteni. A 'Milyen routert' topikban is tudjuk folytatni adott esetben ...
NAS - Network Attached Storage. Hálózati meghajtó - számos alkalmazást (pl. backup/snapshot, médiaszerver, torrent stb. stb.) is tud futtatni. Mind a LAN -ra - adott esetben mind az internetre rá tud terhelni rendesen.
-
djg
aktív tag
Szia,
Neked is köszönöm a segítséged!
...minden létező hálózati eszköznek[...] a nappali "díszének" kell lennie.
Amennyiben ránk hallgatsz, akkor Te nem ezen az úton indulsz el.Rátok hallgatok, nem is akarok ezen elindulni, úgy rémlik a szerelők mondták, hogy a nappaliba kerülne, de az is lehet, hogy félreértettem valamit.
Mivel eddig még a jó kérdéseket se tudtam feltenni nekik megfelelő alaptudás nélkül, így a felét se fogtam fel annak a kevésnek, amit eddig mondtak.
Ezért is fordultam ide, a közösséghez tájékozódniA villanyt (kapcsolókat, konnektorokat, kiállásokat) már megcsinálták, a falat kivésték és becsövezték, de minden pörgetve van, időm se volt felfogni és átgondolni sajnos. Na meg a tudatlanságom se segített.
DE még nincsenek készen, azt mondták lehet még variálni, bár nem tudom mennyit és hol.Innentől lefelé amiket írtál, azt még nappali órákban értelmeznem kell és tele vannak nekem idegen szavakkal: mesh, NAS, Soho, AP mód... ezek nekem mind kínai, utána kell olvassak.
Annyiban egyszerűbb a dolog, hogy itt egy egyszintes fafödémes házról van szó, 100 nm alatt és nem olyan magas igényekről, de azért próbálom valamennyire jövőállóra tervezni a sok okos eszköz korában...
A hangfal résztől lefelé ismét világos és köszönöm
[ Szerkesztve ]
-
djg
aktív tag
válasz Borisz76 #56354 üzenetére
Nem, a villanyosok fali aljzatot csinálnak, csak azt nem tudtam, hogy annak a bele más.
Tehát ha aljzatok, akkor tömör réz van, tehát eléjük kell a patch panel, nem jó a switch, ha jól értem.
Ezt a szerelők gondolom tudják, de átbeszélem velük holnap.Tehát a sorrend internet oldalról: belépő optikai - Digi ONT - patch panel - csövek a szobák felé aljzatban végződve a sorrend, ha jól fogtam fel.
És a digi ONT + patch jó, ha valami eldugottabb helyen, de nem padláson van, pl. spejz. Ezt megpróbálom megbeszélni velük.
Szolgáltatói téren nálunk a digi és upc lesz elérhető, telekom nincs.
Ebből a kettőből a digi lenne árértékben a jónak tűnő választás.Ezt a házimozihoz való csövezést a szerelőbetonba szeretném megvalósítani.
Tehát itt a kábelt a szerelők behúzzák. Padlófűtés nem okoz ebben gondot, ugye?Köszönöm a tanácsaid, segítséged!
[ Szerkesztve ]
-
JayZ
tag
válasz Gubek-Einste #56362 üzenetére
Most egy szobával feljebb hozattam, megnézzük. Köszi a segítséget :)
[ Szerkesztve ]
-
Topikgazda
válasz s7evcsenko #56361 üzenetére
Ebben az eszközben van dedikált AP mód így egyszerű az AP módba rakása, az Advanced/System/Operation Mode menüpont alatt lehet beállítani.
Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Topikgazda
A vályog a wifi nagy ellensége, ilyen körülmények között nem kell meglepődni, hogy instabil a kapcsolat.
(am nem tudom, hogy lehet logot nézni a routeren)
A System Tools/System Log menüpont alatt lehet megnézni.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
s7evcsenko
addikt
válasz Gubek-Einste #56356 üzenetére
TP-Link AX10
Akkor megpróbálom átállítani.Köszönöm, működik is.
[ Szerkesztve ]
"Az őszinteség a bátrak erénye, és mint ilyen, kevesek kiváltsága."
-
JayZ
tag
válasz Gubek-Einste #56355 üzenetére
Szia, köszi!
Falu végén szüleim háza. Vályog ház, környéken kevés wifi (asszem egyet látok miénken kívül) szóval nem probléma a szabad csatorna keresése. 😀Ház elejében van a router, utána két fal és a második fal mögött van a tplink mint range extender. Van egy nagy szekrény meg egy tv az első falon.
Távolság? Kb nyolc méter légvonalban a két eszköz között. Wifire csatlakozik a tplink. Logot nem hiszem hogy fogok tudni most nézni mert már Budapesten vagyok :(
(am nem tudom, hogy lehet logot nézni a routeren)
-
dkess
őstag
Szia,
Azzal kezdeném, hogy Borisz76 minden szava "arany" - veheted készpénznek. Én inkább kiegészíteném csak itt-ott.
Először is mi a koncepció? Különböző topikokban egészen komoly rajongóbázisa alakult ki annak a szemléletnek, hogy minden létező hálózati eszköznek (beleértve szolgáltatói ONT -ot is) és szerver HDD -kkel kerepelő NAS -oknak egyebeknek a nappali "díszének" kell lennie. Annyi engedménnyel, hogy a hangosan kerepelő NAS lehet a hálószobában is. Ez biztosan valami modern Feng-Shui áramlat lehet vagy valami ilyesmi.
Amennyiben ránk hallgatsz, akkor Te nem ezen az úton indulsz el. Mindenekelőtt 100% -ban legyél tisztában, hogy mit szeretnél illetve a villanyszerelők pontosan milyen terv alapján dolgoznak most. Hidd el maguktól tudnak emeletes marhaságokat csinálni és utólag sokkal kellemetlenebb lesz a "vakarózás".
Az ONT, NAS, háziszerver egyebek ne lakóhelyiségben legyenek. Ahogy említették is lehet spájz, tároló ilyesmi - tetőteret aktív eszköznek nem javasolnék, mert nyáron melege lesz, télen meg szét fog fagyni. Oda egyébként érdemes lehet szünetmentessel is tervezni. Patch panellel akkor érdemes tervezni, ha lenne rackszekrény is. Minimum 6U és egy polccal tervezz. Persze akár egy komód vagy salgó ilyesmi is OK lehet a barackbefőtt és a szilvalekvár között. Az UTP és a koax hálózat innen ágazzon szét.
Lakóhelyiségek. Lehet a szobánkénti több duplaaljzatot soknak érzed. Ugyanakkor én is javasolnám, hogy a szobákba legalább egy-egy UTP és koax menjen két átellenes falra (azaz pl. szobánként kettő kiállás egy UTP/koax -al). Miért kell egnél több UTP? Ennek több oka is lehet:
- könnyebben szaturálod az internet sebességedet. Ne csak gigabit -ben gondolkozz.
- WiFi. Pl. egyik gigabit adott esetben egy WiFi mesh egységé - a másik az adott szobában levő vezetékes klienseké (PC, STB akármi más) amik osztoznak az internet sebességen illetve a NAS felé menő sávszélen,
- pl. van külön gigabites és multigigabit -es hálózatod is (nálam így van pedig gigabit -es az internetem csak). Az előző pontban pl. a gigabit -esre mehetnek a WiFi mesh egységek meg a lassú eszközök - míg a multigigabit -re a gyors eszközök (nálam pl. a PC és NAS egy-egy hálózati csatolóval mindkét hálózatban benne van).Nappali. Amennyiben nagyon szigorúan egy kiállással tervezel ide akkor is dupla csatlakozó legyen (ugye a szobákban egyes csatlakozókról volt szó). Miért? Azért, mert amennyiben WiFi -s SOHO routerben gondolkozol, akkor Te döntöd el, hogy az a router router vagy AP módban fusson:
- router módban: a router WAN portjába jön az ONT -ból UTP és a router LAN portjából menjen vissza UTP egy switch -be. Ebből a switch -ből ágazzon el minden szobába az UTP,
- AP módban: az ONT közvetlenül a spájzban levő switch -re csatlakozik. Ebből a switch -ből megy mindenhova UTP - így a nappaliban levő AP módban levő routerünkhöz is.Vegyük észre, hogy mind a két esetben a nappaliban levő routerünk LAN portjaira köthetünk itteni vezetékes klienseket is, melyek jellemzően lassú eszközök szoktak lenni (pl. TV, médialejátszó, AVR ilyesmi). Továbbá az egyéb szobákba végződtetett UTP -kre mehetnek további WiFi mesh Node -ok ...
Javaslom UTP legalább Cat6 legyen. Hangfalkábelezés - szerintem a magassági hangszórókkal is tervezz (legalább kettővel) - ne csak sima 5.1 -el. Azért az Atmos (pl. streaming -en sem ritka az E-AC3 5.1 Atmos) illetve DTS:X van már bőséggel.
Hogy ne csak az mk1 -ről legyen képed (by Borisz76: [link] ) így alább csatolok az mk2 -ről is, hogy legyen elképzelésed hogy néz ki falon:
Egyébként érdemes úgy tervezni, hogy pont a hátuljánál jöjjön ki a kábel - akkor nem látsz belőle egy centit sem semelyik irányból (pl. ezen a képen kábelt maximum kintről benézve láthatnál kicsit).
-
Topikgazda
-
Topikgazda
Át kéne állíttatni bridge-be, csak annyit nem akartam szórakozni vele.
Sokkal egyszerűbb ha csak egy router üzemmódú eszköz van a hálózatban, főleg ha az saját eszköz, a szolgáltatói csak működjön modemként.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Topikgazda
válasz s7evcsenko #56350 üzenetére
Switch üzemmódban is megy a wifi így ez nem lehet az akadálya az átállításnak.
Milyen típusú a router?Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Topikgazda
Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) vannak használva az eszközök?
Ezek közül kellene az egyikkel csinálni egy mérést a helyi viszonyokról és képernyőmentés berakni a 2.4 GHz-s csatorna képről.
Log-ban mi látható?Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Borisz76
veterán
Nem volt még optikai kiépítéssel dolgom, ezért először nem is értettem, de akkor ezekszerint a tévé és az internet egy darab optikain jön, majd egy digis egység választja külön és viszi el koaxon a tévé jelét és a utp-n a netet. Ez utóbbi pedig bemegy egy switchbe. Még ezt is a digisek adják? Tehát 2 eszközt adnak az előfizetéssel vagy az már a Tied?
A Digi ad egy eszközt.
Ez lehet, hogy 1 db készülék de lehet 2 részre bontott , mint az én példám is mutatja.
Nálam 3 db Digis készülék után a 4. lett jó....
Minden alkalommal a szerelők jöttek és cserélték mert alapból hibásak voltak, szakadozott a net....majd 2 hónapig szívtam miattuk.
Tehát kaptam egy Digis ONT-t ...ami 2 darabos.A switch , patch panel stb ami utána van már mind saját.
Jelenleg nekem összesen 5 db kiállás van tervezve, 1 a nappaliba (nappali-konyha egybe van) és 1-1 a 4 db hálóba.
Ezt még tudom növelni, holnap még jönnek a villanyszerelők, de HA úgy látom, hogy elég, akkor alapvetően elég lehet a digi egységből kilépő netet egy olyan switchbe tennem, ami mondjuk 8-as és azt csövezni a szobákba?Ez működne is elviekben....de !
És itt a DE az azt takarja , hogy a fali aljzatokba TÖMÖR rézvezetékes kábelt lehet bekötni , ahogyan a Patch panelba is !
Míg a boltban vásárolt UTP kábelek SODROTT rézvezetékkel vannak szerelve !
A sodrott rézvezetéket nem szokás fali alzatba és patch panelba kötni.
HA még is switch lesz és onnan a szobákig, akkor nem kell patch panel és fali aljzat sem.....csak úgy kissé "érdekes/csúnya" , hogy a szobában lóg ki egy utp kábel RJ45 csatival a végén....
Illetve még ha nem túl nagy kérés a házimozi hangszóró kábelelvezetés kapcsán tudnál tanácsod adni?
Igazából csak a nappaliban szeretnék 3 kábelt diszkréten eljuttatni a kanapé mögé, 1-1 a hátsó hangszóróknak és 1 a mélyládának.Nálam a házimozi helye előre ki lett találva.
Onnan csövezés megy a szerelőbetonban hátra, majd fel a falban a háttérsugárzók helyéig.
Centernek és TV-nek is csövezés megy a falban felfelé.
TV konzollal a falra lett szerelve , TV mögött konnektor és a koaksz antenna kilépő szerelvénye.
Egyedül a frontok kábelei és a sub nincsenek csövezve.TV a falon konzolon van, áram alulról , koaksz felülről érkezik csőben.
Asztal alatti konnektorok , aljzatok. Középen egy falba süllyesztett kábelcsatorna ( burkolatát még nem tettem vissza ) , csövezés lefelé a padlóba a hátterek felé.
Mod :
Ez a kiépítés a DIGI hálózathoz jó !
Azért mert a Telekom is ad egy ONT-ot....de ott IPTV alapon megy.
Tehát oda annyi beltérit kell bérelni ahány helyen akarsz TV-t nézni.
Azokat a Set-Top-Boxokat pedig UTP kábellel kell az ONT-ra kötni.
Minden db STB pedig havi előfizetési díjjal rendelkezik....A DIGI-s eszközből meg kijön egy koaksz és "annyi felé osztod" amennyi felé akartod......maximum egy jelerősítő kell mert a sok osztás miatt gyengül a jel.
Ennyiből jobb a Digi-s megoldás.
Olcsóbb és TV szempontjából rugalmasabb.[ Szerkesztve ]
Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html
-
TGWH
őstag
Villanyszerelőnek van behúzó kábele, megoldja.
Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe
-
djg
aktív tag
válasz Borisz76 #56349 üzenetére
Szia,
Nagyon-nagyon köszönöm ezt a részletes, érthető magyarázatot.
Ebből is látszik, hogy itt a ph!-n nagyon jó a közösség, mindig segítőkészek a szakmai topikban a fórumozók. Tényleg köszi!Nem volt még optikai kiépítéssel dolgom, ezért először nem is értettem, de akkor ezekszerint a tévé és az internet egy darab optikain jön, majd egy digis egység választja külön és viszi el koaxon a tévé jelét és a utp-n a netet. Ez utóbbi pedig bemegy egy switchbe. Még ezt is a digisek adják? Tehát 2 eszközt adnak az előfizetéssel vagy az már a Tied?
Jelenleg nekem összesen 5 db kiállás van tervezve, 1 a nappaliba (nappali-konyha egybe van) és 1-1 a 4 db hálóba.
Ezt még tudom növelni, holnap még jönnek a villanyszerelők, de HA úgy látom, hogy elég, akkor alapvetően elég lehet a digi egységből kilépő netet egy olyan switchbe tennem, ami mondjuk 8-as és azt csövezni a szobákba?
Vagy kellene ilyen patch panelben gondolkodnom? Ez lényegében ugyanúgy egy switch csak több kimenettel vagy ellát más feladatot is?Illetve még ha nem túl nagy kérés a házimozi hangszóró kábelelvezetés kapcsán tudnál tanácsod adni?
Igazából csak a nappaliban szeretnék 3 kábelt diszkréten eljuttatni a kanapé mögé, 1-1 a hátsó hangszóróknak és 1 a mélyládának.Köszönöm szépen!
[ Szerkesztve ]
-
TGWH
őstag
válasz Gubek-Einste #56346 üzenetére
Igen, ezt csináltam, nem megy.
Technicolor modem-router, csak a saját router csatlakozik, és abba a sajátba megy minden más.
A szolgáltatóén ott a forwalding a saját router Ip címére, vagy arra amin portot akarok nyitni, a saját router virtuális szerverén meg ott az eszközre a port nyitás, sehogy sem megy.
Át kéne állíttatni bridge-be, csak annyit nem akartam szórakozni vele.
Bónuszként a win-linux smb is behalt, azt is újra kéne indítani, csak felesleges, kéne egy másik linux...Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe
-
s7evcsenko
addikt
Üdv.
Olyan problémám lenne, hogy a szobámban lecseréltem egy switch-et egy wifi6 képes routerre, viszont ezen keresztül nem érem el a NAS-om.
Ezt a hibát dobja és fogalmam sincs hogy kellene ezt orvosolni.
Tudnátok segíteni?
Esetleg a routert át kellene állítani switch módba?
Viszont a wifi6-ra meg szükségem lenne ebben a szobában és ezt csak ez a router tudja, megcserélni meg nem akarom őket.[ Szerkesztve ]
"Az őszinteség a bátrak erénye, és mint ilyen, kevesek kiváltsága."
-
Borisz76
veterán
Na akkor mutatom képekben a rendszert mert látom nem teljesen világos a dolog....
1. Oszlop a ház előtt....optika érkezik.
2. Itt megy be szépen a padlásra.
Itt jön be a padlásra az optikai kábel :
A szerelők itt hagytak nekem vagy 60 méter optikai kábelt....amit összecsavartak.
Optika be a csőbe. Koaksz megy le a szobába a TV-hez:
Padláson a csövezés vége.
Optika lemegy a házba.
Koaksz jön fel egy 3-s elosztóba.
1 db UTP kábel jön fel a Switch-ből.Itt látható a befelé jövő optika valamint a feljövő koaksz ami 3 felé lett osztva és úgy megy tovább a szobákhoz , a TV-khez.
Itt megy le a szobához a koaksz.
Itt bújik ki a csövezés ami a padlásról jön le.
Látható az optika ami fentről jön.
A koaksz ami megy a splitter felé és az UTP ami a switchből megy fel.Az optika végállomása:
Egy régi konyhabútor ad otthont az eszközöknek.
( Méret miatt választottam....pont elfért a kiszemelt helyre. )
Optika be , koaksz ki.
2. eszközből UTP ki...át a switch-be.UTP kábel érkezik a switch-ből.
Switch-ből tovább több rövid összekötő kábellel a Patch Panelba.
Patch panelból 24 db UTP kábel megy be a "falba"...természetesen a falban csövezve van a szobák felé.A szobákban ilyen dupla aljzatok vannak....szobánként több is.
Ennek a kiépítésnek az előnye ....ha később átrendezed a szobát, akkor másik aljzathoz tudsz csatlakozni egy mozdulattal.
[ Szerkesztve ]
Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html
-
TGWH
őstag
Én biztos nem engedném a nappaliba. Bejárat, lépcső mellett, házhoz épült melléképület a legjobb, ahol nincs szem előtt, az sem hátrány ha nincs ott fűtés. Ha dobozolod, melegedni fog.
Ha egy kábelen indul el a jel mindenhová, akkor értelemszerűen valahol akadni fog, hiszen minden azt fogja használni. Egy switch megoldja a gondot. Ha jó helyre teszed, minden felé megy egy-egy kábel, probléma megoldva.
Igazából ha egy öt méteres kábel elér mindenhová, akkor elég egy végpont a szobába. De szerintem a hosszabb sem lehet gond, hivatalosan öt méter lengőkábel tudja a 100%-ot. Ha van fali aljzat, akkor arra figyelj, hogy előszeretettel építik be az olcsóbbat, és ott már buktad is a max sebességet, hiába vetted a drágább pl. 6a-s kábelt. 7-est meg sem merem nézni mennyivel drágább
Nem kvantumfizika, kiteríted a tervrajzot, és megnézed hol lenne jó helye a cuccoknak, és hogy tudod elvinni a kábeleket.
De ha mondjuk mesh-ben gondolkodsz, akkor lepakolsz fix helyre kettőt vagy hármat, és onnan még tudsz vinni kábelt valahová.Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe
-
JayZ
tag
Sziasztok!
Van egy telekomos, szolgáltatótól kapott routerem, kaon. Range extenderként, a konyhában belőttem egy tplink wr840n-t.Viszont, x percenként a net elmegy,és egyből visszajön, ha a range extenderre vagyok csatlakozva. Mit kellene beállítani, hogy ez ne legyen? Köszi
[ Szerkesztve ]
-
Topikgazda
Hogy működik? A modem kioszt egy dhcp tartományt, pl. 192.168.200.100 és 192.168.200.244 között. A router létrehoz egy hálózatot 192.168.0.22 és 192.168.0.222 között, a routert eléred pl. 192.168.200.101-en, az eszközt aminek kell a nyitott port, 192.168.0.200-on.
Dupla NAT van nálad így mindkét eszközön meg kell csinálni a port átirányítást!
A szolgáltatói eszköz nem egy modem, hanem egy modem-router kombó eszköz (HGW vagy ONT attól függően, hogy milyen hálózaton vagy)!Milyen típusú a szolgáltatói eszköz?
Csak a saját router csatlakozik a szolgáltatói eszközre vagy más is (ha van IPTV box az nem számít)?Kezdetnek kell egy port forward a saját router-en a 192.168.0.200 IP címre, majd a szolgáltatói eszközön ugyan ezt a portot szintén át kell irányítani a saját router 192.168.200.101 IP címére.
Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
djg
aktív tag
válasz Borisz76 #56325 üzenetére
Illetve még annyi, hogy azt értettem miért tettél szobánként több helyre is az átrendezhetőség végett, de miért van szükség duplára mindenhova?
Nem úgy van, hogy ha csak szimpla, akkor is rákötsz egy tetszőleges számú kimenettel rendelkező elosztót, hogy többfelé tudd szórni egy helyiségen belül?
A duplával jobban eloszlik? Jobb pl. 2x4, mint 1x8 egy szobában? -
djg
aktív tag
válasz Borisz76 #56325 üzenetére
Szia,
Nagyon köszi a részletes leírást!
Próbálom feldolgozni az infókat.
Nekem ennyire komoly rendszer nem hiszem, hogy lesz azért.A villanyszerelők a nappaliba tervezték a központot (lehet, hogy nem a legszerencsésebb, de szerintem ez már így kész van, de még majd egyeztetek velük jövő héten. Viszont még nincs veszve semmi, tudnak még vésni, alakítani, csak nekem kellene megértenem, hogy mit is akarok ).
Amit nem értettem az az, hogy akkor a főkábel, ami a szolgáltatótól jön bemegy a nappaliba, ott bemegy egy routerbe. A szobákba tett kiállások nem ezzel vannak összekötve? Mert én valamiért abban voltam, hogy innen a szolgáltatótól kapott vagy ha az nem jó általam lecserélt routerből kilépő kábelek mennek a falakban tovább a szobákba.
Viszont ha most jól értem, akkor nem így van, hanem a főkábelt, ami a szolgáltatótól jön bekötik egy csillagpontba és onnan ágaztatják el több helyre egyszerre, a nappaliba és a hálókba. Innen aztán rám van bízva, hogy melyikre kötök routert és melyikre nem, illetve hova teszem az általuk biztosított eszközt. Ahova nem teszek, ott is lesz net, csak ott direktbe tudok rámenni pl. 1 db laptoppal? Akkor ott max nem lesz hardveresen védve, nincs tűzfal, stb, de net lesz?
Olyan ez, mintha a szobák egy társasház különálló lakásai lennének?Bocsi, biztos amatőr kérdések, de nem vagyok ebben nagyon otthon.
Illetve a hangfalkábellel kapcsolatban lenne még kérdésem, mert az jó ötlet és én is szeretném megvalósítani az 5.1-hez, hogy ne éktelenkedjenek a kábelek az ajtók előtt/alatt.
Arról van esetleg képed, hogy hogyan van megoldva, kivezetve?
Hogy dugod le a kábelt és vezeted végig a szoba másik végéig a csőbe, hogy ne akadjon el sehol?
Főleg, hogy ezek elég széles, lapos, hajlékony kábelek.Köszi!
-
TGWH
őstag
válasz Gubek-Einste #56335 üzenetére
Hogy működik? A modem kioszt egy dhcp tartományt, pl. 192.168.200.100 és 192.168.200.244 között. A router létrehoz egy hálózatot 192.168.0.22 és 192.168.0.222 között, a routert eléred pl. 192.168.200.101-en, az eszközt aminek kell a nyitott port, 192.168.0.200-on.
Akkor a 192.168 0.200-as eszközre kell a modem menüjében beállítani a kivételt? Vagy a router-re?
Van egy udnp menü, az most meg sem jelent, pár napja amikor próbáltam, ott szerepelt egy cím meg nyitott port vagy mi.
Vagy úgyis kell egy hálózati meghajtó, rádugom a 0.200-as eszköz vinyóját a router usb portjára...Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe
-
TGWH
őstag
válasz Gubek-Einste #56335 üzenetére
Nem, virtual server sem segít.
Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe
-
Lacpac
őstag
Sikerült :-)
-
Lacpac
őstag
:-) Az a gond, hogy már ráment vagy négy órám, és semmire nem jutottam. Csak pár router reseten vagyok túl.
[ Szerkesztve ]
-
Topikgazda
-
Lacpac
őstag
válasz Gubek-Einste #56337 üzenetére
Tomato van rajta 1.28-as
-
Topikgazda
-
Lacpac
őstag
Sziasztok!
Van egy ubi erx- wifi nélkül, kábellel csatlakozik rá egy Mir3g, padavannal, AP módban.
Hogyan lehetne egy WRT54GL-el kapcsolódni a Xiaomi routerhez, hogy a Linksys kábelen adja tovább a netet?
Egyáltalán megoldható?
Csak ideiglenesen lenne ez, amíg a kábeles hálózatot meg nem csinálom a gépen.[ Szerkesztve ]
-
Topikgazda
-
TGWH
őstag
válasz Gubek-Einste #56331 üzenetére
Ez egy AC-s, az n-eshez találtam leírást szerintem, az a hagyományos. Az új n-es egyszerűsített, de úgy nem megy.
Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe
-
Topikgazda
Melyik verzió van neked? Az AC-s vagy még a régi N-es?
Ha az előbbi akkor a használti utasítás 195. oldalán lévő leírás szerint nem megy?Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
őstag
Sziasztok!
Van egy Archer C7 V5 router, amin keresztül szépen megy az IPTV, de nem tökéletes. A probléma az, hogy a rögzített 7napos műsorokat nem lehet lejátszani. A szolgáltatói rouerről természetesen minden megy hibátlanul.
Van valami beállítás erre? Tud esetleg valaki segíteni?Üdv: Mcrazy
-
TGWH
őstag
Sziasztok.
Dlink dir 825-ön hogy nyitok portot? Nem úgy van, ahogy a neten, a régebbi verziókhoz látni.Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe
-
Borisz76
veterán
Szia.
Érdemes egy helyre pakolni a hálózat elemeit.
Lehetőleg egy spájz , hátsó kijárati helység az udvarra , eldugott folyosó vége....stb helyre , ahol nincs szem előtt és nem is zavar.Ebből a kiszemelt helyiségből kell csöveket vezetni minden olyan helyre ahová tervezel UTP aljzatot. Szobánként 2-3-4 végpont , előszobában is 1-2 , konyhában 1-2 ...azért érdemes többet tervezni mert ki tudja, hogy hogyan lesz berendezve a szoba...majd pár év múlva átrendezve...
Tehát érdemes több végpontot kialakítani , de ez nem jelenti azt, hogy használni is kell...csak később jól jöhet.
Nálam van olyan szoba ahol 4 db fali aljzat van.....abból is dupla kivitel !
Összesen tehát egy szobához 8 db CAT6-s kábelt húztam 4 db külön csőben....cső : nagyobbat tegyél be mint amekkora elsőre "elegendőnek" tűnik !Valami hasonló lett .....apróbb változások történtek : [link] A falak mentén a kék jelölés a dupla UTP aljzatok helye.
Ebből is variálva lett...de többség maradt.Nálam a csövezés az aljzatbetonban megy !
Nálad mehet fel a padlásra.....majd onnan le , a falba vésett csőben is.A központi helyen a falból ( csövekből ) kijönnek a kábelek és szépen csatlakoztattam őket egy Patch Panelhez.
A Patch panelből rövid Cat6-s összekötő kábelek mennek át a "24 portos Gigabites Switch-be"....azaz mennének ha vettem volna.
Még nem rendeltem meg....mert van régebbről 2 db 8 portos gigabites switch-em.....gondoltam egy darabig az is megteszi.
Nem egy nagy "24-s" kütyü...hanem 2 db kisebb van most...összesen 16 port.KB ilyen a hálózatom : [link]
ugye ez sem 100%-s de nagy vonalakban stimmel.
Látható, hogy 1 helyiségben van a szolgáltató által adott eszköz , saját router , switch , NAS-ok , patch panel.
3. szobában van egy PC , nyomtató és még egy házimozi erősítő és egy TV -is a hálózatra kötve ( amik lemaradtak az ábráról ) ....tehát ott kapásból 4 db eszköz kapcsolódik a fali UTP aljzatokhoz !Több mint 300 m CAT6-s UTP kábelt húztunk be a villanyszerelőkkel !
Legrand dupla CAT6-s aljzatok vannak mindenhol.
A patch panel típusára nem emlékszem fejből...14-15 EFt volt.kb ennyi....hirtelen.
U.i. :
Ami lényeges lehet , hogy tervezel e rack szekrényt vagy sem....
Mert Patch Panel és Switch is van rack-es és asztali verzióban is.[ Szerkesztve ]
Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html
-
djg
aktív tag
Sziasztok,
Egy kis segítséget szeretnék kérni otthoni hálózatépítésben.
Egy épülő lakásban zajlik jelenleg a villanyszerelés, vésés.
Egyszintes ház, 90 nm, 10-es tégla.
Túl sok igényem nincs hálózati szinten, de azért szeretnék időtálló megoldást.Minden hálóba kértem UTP kiállást és a nappaliba is, oda menne a router.
A településen digi van.Amit szeretnék:
- minden szobában legyen gyors net,
- jelenleg desktop pc-n tárolok filmeket, amiket utp-n játszok át egy coreelecet/kodit futtató médiaplayernek, ezt a rendszert szeretném fenntartani, átvinni majd az új lakásba.
- gyorsabb online játékhoz talán egy jobb wifis routert is kellene vennem, mint amit ad a szolgáltató.Illetve egy amatőr kérdés: nem látom még teljesen át azt, hogy a szobánkénti utp-t hogyan kötik majd a villanyszerelők. Ennek az lenne a lényege, hogy minden szobában működjön a net vezetékes megoldással a maximális stabilitás véget, ne kelljen falon kívül vinni a kábeleket, de nem rendeltem még sose ilyen megoldást, csak remélem, hogy így is csinálják meg.
Nem vagyok szakmabeli a témában, se hobbi szinten, ezért tényleg csak laikusként kérek tanácsot, hogy jó-e az irány, illetve mikre lehet érdemes még gondolni, hogy később ne fogjam a fejem.
Köszi!
-
Imi1981
veterán
válasz MasterMark #56322 üzenetére
Hát már nem tudom törölni de jelszó nem látszik úgyhogy szerintem nem gáz. Meg nincs olyan cucc a gépemen ami fontos.
-
MasterMark
titán
-
Imi1981
veterán
válasz MasterMark #56320 üzenetére
Rosszul töltöttem ki? Csatlakozott amikor próbáltam. Most csak a kép idejére kapcsoltam be és addig míg nem nyomok a save-ra addig nem csatlakozik. Most akkor beallítottam és bekapcsoltam és elvileg jó kép . Remélem
Amúgy tényleg nem változott az IP cím kb 1 évig . Most a napokban változott.[ Szerkesztve ]
-
MasterMark
titán
válasz Imi1981 #56319 üzenetére
Alapvetően ez arra van, hogy ha változik az IP-d, akkor azt leköveti automatikusan. Ezt tudod beállítani a routeren, hogy ha megváltozott azonnal kiküldje a noip-nek az új IP-t.
Ha most te sehonnan nem frissíted, akkor valószínűleg nem változott az IP-d azóta.
A routerben egyébként rosszul töltötted ki, van a noip-nek segédlete ehhez.
Switch Tax
-
Imi1981
veterán
válasz MasterMark #56318 üzenetére
Noip-t használtam és PC böngészőből beallítottam és jó. Így használom kb 2-3 éve. Bárhonnan elérem a gépem és azokat a szoftvereket amiknek nyitottam portot. A PC 0-24-ben megy ha ez számít.
Hogy érted, hogy ott nem lépek be? Ott a felhasználó név /jelszó és a cím. Vagy arra gondoltál, hogy nem belépek hanem csatlakozok? -
Imi1981
veterán
Sziasztok! Dydns - t érdemes a közvetlen a routerben belépni a fiókkal kép vagy felesleges? Eddig nem léptem be és működik de eddig nem volt olyan routerem amiben van ilyen lehetőség.
-
MasterMark
titán
válasz tupacamaru #56315 üzenetére
Ez pontosan az a hiba amit belinkeltem.
Csak simán az IP-t írd, ne írj utána semmit.
[ Szerkesztve ]
Switch Tax
-
tupacamaru
veterán
válasz MasterMark #56314 üzenetére
Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................
-
MasterMark
titán
válasz tupacamaru #56313 üzenetére
Böngészőben mi menne?
Ha nincs jelszó, akkor engedélyezve van a jelszó nélküli belépés hálózatról? [link]
[ Szerkesztve ]
Switch Tax
-
tupacamaru
veterán
válasz MasterMark #56311 üzenetére
Böngészőben sem megy IP alapján, és nincs jelszó beállítva.
Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................
-
MasterMark
titán
válasz tupacamaru #56310 üzenetére
IP alapján megy?
Jelszó van rá állítva?
[ Szerkesztve ]
Switch Tax
-
tupacamaru
veterán
Kellene egy kis segítség. Egyik napról a másikra nem tudok belépni a hálózat egy másik gépébe. Az intézőben ha rákattintok a Hálózatokra és a gépre, egyből hibát dob.
A fekete ablak az én gépem, a többi a másik gép beállításai. Azonos munkacsoport.[ Szerkesztve ]
Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................
-
Borisz76
veterán
Esetleg...ha ritkán nyúl a PC az adatbázishoz....akkor a NAS leállít(hat)ja a lemezt. Mikor kell az adat, akkor meg idő mire felébreszti, felpörgeti.
E miatt is lehet lassabb a "reakcióidő".De ez csak egy tipp.
A DSM felületén meg tudod nézni a beállításokat :
Vezérlőpult / Hardver és tápellátás / Merevlemez hibernálásSynology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html
-
Attas
aktív tag
válasz E.Kaufmann #56306 üzenetére
Nem. Toshiba. Valóban a 10-20 sec a gond. Mivel a másik helyen az nincs.
Igazából a kérdés az volt hogy, ha a fentebb leírt módon van össze rakva a switch akkor elvileg a router nem játszik a nas és a pc közötti sebességbe tehát ott gigabites kell hogy legyen. Ügye?[ Szerkesztve ]
"Az élet olyan mint az ásás. Néha pár gyökér feltart, de annak jól odacsapsz és mehetsz tovább!"
-
E.Kaufmann
veterán
Ugye nem WD RED az a gyors szerver lemez?
Bár inkább az Írás, meg a RAID, ami problémás újabban, de ha nem kell nagy tárhely én elgondolkoznék egy olcsó 1TB-s SSD-ben.Doky586: Szerintem inkább azt a 10-20 mp várakozási időt sokalja.
[ Szerkesztve ]
Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!
-
Attas
aktív tag
válasz E.Kaufmann #56302 üzenetére
Akkor egy nagyobb fájl másolásával a sebességet így le tudom mérni. valóban olcsóbb nasról beszélünk, de azt gondolom, hogy mivel csak fájl kiszolgálásról beszélek, (nincs torrent meg médiaszerver..stb ami lassítaná) elég kellene hogy legyen. A HDD gyors szerver lemez.
"Az élet olyan mint az ásás. Néha pár gyökér feltart, de annak jól odacsapsz és mehetsz tovább!"
-
Attas
aktív tag
válasz zolee001 #56301 üzenetére
Könyvelő program adatbázist szolgál ki, ideiglenesen. A másik helyen hasonló nas, nagy sávszélességű net kapcsolattal, gigabites routerrel, simán hozza az elvártat, ami azt jelenti jelen esetben (mivel még nem mértem sebességet) hogy a program az adatbázisok beolvasását gyorsan teszi meg. A problémás helyen meg van úgy hogy 10-20 sec is eltelik egy nagyon adatbázis beolvasásánál.
"Az élet olyan mint az ásás. Néha pár gyökér feltart, de annak jól odacsapsz és mehetsz tovább!"
-
E.Kaufmann
veterán
...Ez a router sajna csak 10/100Mbps
...switch manager felületén látom, hogy a nas, és a 2 pc gigabites, a router kapcsolata 100-as
És ez így rendben is van.
A J sorozatú NAS-ok nekem úgy rémlenek, hogy az a J mint Jóleszazparasztnak kategória, olcsó és lassú. Az is kérdés. milyen winyó van benne, valamint közvetlenül is összekötheted egy PC-vel, ha PC-n fixen beállítod az IP címet, és úgy is tesztelheted, de én egy egy lemezes belépőszintű eszköztől sokat nem várnék.
Valamint a Windows intéző másoláskor MBYTE/másodpercben adja meg az értékeket, az 1 gigabites kapcsolat meg 100MBYTE/másodperc körül valós életben ha a lemez és a NAS nem korlátozó tényező, és csak egy PC használja a NAS-t.[ Szerkesztve ]
Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest