-
GAMEPOD.hu
Házimozi belépő szinten
Új hozzászólás Aktív témák
-
VoidXs
Topikgazda
Vállalom hát. Újraírtam az egészet teljesen más megközelítésben:
- Tényleg kezdőbarát. Semmi számszerű adat, mint a bitráta, semmi történelem, semmi megszűnt csatlakozó. Senkit nem érdekel, csak az, hogy mi szól jobban, mi kell neki... Majd írok egy haladó változatot, sok kiegészítéssel, szakmaibb leírással. Egy kezdőnek nincs szüksége az erősitők kategóriáját ismerni (úgyis D-t vesz), ahogy a formátumokról is elég a generációt meghatározni, így előbbi témát teljesen kukáztam, utóbbit pedig erősen megnyirbáltam.
- Máshogy formázott. Rossz ránézni a mostani szövegfalra, se eleje, se vége. Ez nem egy lapkorlátra nyomtatott újság, itt van helye az üres térnek is.
- Hosszabb rész az összetevőkről, kapott benne helyet a projektorok és vásznak összehasonlítása, nagyon röviden, totál kezdő szinten.
- HDMI-be gabalyodás kibogozva.
- Technológiák szekció. Ne legyenek elszórva.
- A hangszórók elrendezése hosszabb, rendezettebb.
- Röpke szösszenet a szobakorrekcióról, és bátorítás, hogy kérdezzenek arról, mérjenek, akár fotózzanak.
- A kitalált kategóriák megszűntek. Semmi értelme személyes meggyőződésből olyanokat állítani, hogy "na, legalább 4 HDMI bemenettől már alsó-középkategória, jó lesz 25 négyzetméterre". Ez nonszensz, és úgysem ezeket a szavakat fogják használni. Helyette leírtam, hogy melyik ársáv kb. mire elég újonnan és használtan.
- Vélt, esetleg 1980-ban még igaznak számító ökölszabályok nem kellenek.Aztán 20th Century Fox logó és content egy olyan kérés után, hogy korrekciót várok, mert egyszer sem olvastam át, csak gyorsan legépeltem:
Házimozi belépő szinten
A topik kezdő házimozisoknak nyújt segítséget az összetevők kiválasztásában, vásárlásában, összeszerelésben, beállításban, hibakeresésében. Haladó kérdésekre és erősen szakmai témákra a haladó topikot javasoljuk, ott az összefoglaló is alaposabb ismereteket ad át.
Kérdés előtt
Amennyiben eszközt keresel, kérlek, egészítsd ki ezekkel az információkkal is a kérdésed:
- Mekkora összegbe férjen bele? - A termékpaletta rendkívül szerteágazó, tízezrektől a csillagos égig is terjedhet egy rendszer ára. Éppen ezért szükséges tudnunk egy maximális keretet, hogy egyáltalán el tudjunk indulni a keresésben.
- Használt termék szóba jöhet? - Az új eszközök ára egyre jobban csak elszáll, ezért hatalmas összegeket lehet spórolni használt termékek vásárlásával. Gyakran nagyságrendekkel jobb minőségű rendszert kaphatsz, ha lemondasz a garanciáról.
- Mekkora szobában helyeznéd el, milyen hangerőn hallgatnád? - A minimálisan szükséges erősítő és hangszórószett ezektől függ. A hangerő természetesen érthető úgy is, ha nem számszerű, hanem a “halkan, hogy a gyerekek fel ne keljenek” és a “stúdiós hangerőt akarok hallani” közt bármilyen leírásnak megfelel.
- Nézd át az összefoglaló többi részét, ami segít a többi paraméter meghatározásában!
Ezekre lesz szükséged
A házimozi egy összetett rendszer. Bár technikailag egy TV és egy soundbar is megkaphatja a házimozi jelzőt, mi a komponensenként összeállított rendszerekkel foglalkozunk, a soundbarok topikját erre találod. A komponensek:
- Megjelenítés
TV vagy projektor, projektor esetén vászon is erősen ajánlott.
--- TV vagy monitor
Kiválasztásában megannyi szempont szerepet játszik: méret, felbontás, támogatott technológiák (lásd: Technológiák), vagy magas képfrissítés, ha esetleg konzolt is csatlakoztatnál… Előnyei az azonos árú projektorral szemben a sokkal nagyobb elérhető fényerő és kontraszt, valóban magas dinamikatartomány, hátránya a kis méret és a relatíve nagy fényszennyezés.
--- Projektor
Projektor keresésekor a legfontosabb szűrő, hogy milyen távolról, és mekkora képet szeretnél vetíteni. Két fő típusra oszlanak, ez az LCD és a DLP. A DLP a fejlettebb technológia, viszont olcsóbb gépeknél komoly probléma, hogy a szemed mozgatásakor szétesik a kép piros, zöld, és kék elemeire, ezért ha erre érzékeny vagy, mindenképpen LCD-t keress. Az LCD előnye az imént leírt szivárványhatás megszűnése, viszont hátránya, hogy a pixelrács közelről szabad szemmel látható.
--- Vászon
Egy vászon segítségével sokkal simább, torzításmentes, és lényegesen világosabb képet kaphatsz, mint a falra vetítve. A legfontosabb kérdés, hogy fix vagy motoros, leereszthető vásznat szeretnél-e, illetve hogy fehér (egyenletes) vagy ezüst (sokkal világosabb, de bizonyos helyekről nézve egy fényes foltot látsz rajta) legyen. Ha számodra fontos a 3D, aszerint kell projektor-vászon párost választani.- Lejátszó
A műsor forrása. Itt nem a TV-adás (set-top-box) vagy játékkonzol a fő műsor, hanem a filmek, de mindenképp említsd meg, ha mást is csatlakoztatnál a rendszerhez.
--- TV
Bár rendelkezik beépített lejászóval, ez ritkán ér fel a dedikált eszközök minőségével és beállítási lehetőségeivel. Ha nem tudsz pénzt szánni lejátszóra, kezdetben megfelelő ez is.
--- Médialejátszó
Kompakt, USB-ről vagy hálózatról képes lejátszani.
--- Blu-ray/DVD-lejátszó
Lemezes források lejátszásához, de médialejátszóként is működnek.
--- Házimozi PC (HTPC)
Haladó felhasználóknak, vagy ha meg szeretnél spórolni egy dedikált lejátszót. Itt külön kell foglalkoznod a lejátszó kiválasztásával, kalibrációval, távvezérlés beállításával… Kényes munka, és nem a kényelem bajnoka, de az eredmény nem marad el, ebből nyerhető ki a legmagasabb kép- és hangminőség, kivéve a magassági hangok, azokat még nem támogatja. HTPC esetén különös árcsökkentés is lehetséges az AV vevő kihagyásával, de ez csak haladóknak vagy nagyon kis költségvetésen ajánlott.- AV-vevő (köznyelvben erősítő)
A házimozi feje, ide futnak be a források jelei, és itt lehet kiválasztani, melyik jelenjen meg a megjelenítőn és szóljon a hangrendszeren. Belépő szinten a hangot is teljes egészében ez az eszköz kezeli, de haladó szinten részeire bontható. A lejátszható hangtechnológiákat (lásd: Hangformátumok) és a hangszórók maximális számát (lásd: Hangszórókiosztások) is meghatározza.- Hangszórók
A kiválasztott hangszórókiosztás szerint választanod kell a szükséges számú hangszóróból. Szettként is árulják őket, de egyedileg is össze lehet válogatni a különböző szereplőket.- Kábelek
A különböző eszközöket össze is kell kötni. Ezt manapság nagyon egyszerűvé teszik, modern eszközökkel egyetlen HDMI-kábel kell az erősítő és a TV összekötéséhez, minden forrást pedig a megfelelő (általában szintén HDMI) kábellel az erősítőhöz kell csatlakoztatni. A hangszórókat nem árulják kábelekkel, hiszen ezt a távolság függvényében neked kell kiválasztani. Itt találsz egy kalkulátort, ami ezt a feladatot megoldja helyetted, és elmondja, melyik hangszóróhoz milyen vastag kábeleket kell venned.
Audio árkategóriákHogy a házimozira szánt pénzzel mi a mozgástered, arra közelítő támogatást ez a szakasz nyújt. Mivel szinte kizárólag hanggal kapcsolatos kérdéseket kapunk, azzal a feltételezéssel élnek ezek az árkategóriák, hogy már van TV-d vagy projektorod.
- 100.000 forint körül
Ebben az esetben boltból csak soundbart kapsz, sajnos önmagában egy új erősítő minimum ennyi. Használt termékekből el lehet kezdeni felépíteni egy erősítő + sztereó rendszert, amihez a későbbiekben csatlakoztathatsz extra hangszórókat, amint tudsz rájuk szánni pénzt. Egyetlen esetben lehet új 5.1-et építeni ennyi pénzből: minimális elektronikai ismeretekkel, egy meglévő PC-re építve, bár ekkor erős kényelmi kompromisszumokat kell kötni.- 200.000 forint körül
Új 5.1 rendszert állíthatsz össze. A minőség bőven túlszárnyalja a TV-ket, soundbarokat, és PC-s hangszórószetteket, a fejlődési lehetőségek azonban limitáltak. Használt termékekkel 3D térhangzás is elérhető, vagy építheted egy nagyon jó hagyományos térhangzású erősítőre, ami nagyságrendekkel jobb hangszórókat is kiszolgál majd a jövőben.- 300.000 forint körül
Új 3D térhangzású rendszerek körülbelül innen indulnak, 5.1-ben pedig hatalmasat ugorhatsz az előző árkategóriához képest. Használtan, kis szerencsével nagyon értékes elemeket kaparinthatsz meg.- 400.000 forint körül
Lehetővé válik a teljes teret lefedő 3D hangélmény (5.1.4) vagy több sornyi szék megfelelő kiszolgálása.- 500.000 forint és afelett
Olvasd el a haladó topik tájékoztatóját, hogy a megnyílt lehetőségekről (például processzor-végfok párosok használata, multi-sub, stb.) tájékozódj.Technológiák
A különböző formátumok és hitelesítések közt nehéz eligazodni, ezért itt megtalálhatod, hogy melyik mit jelent, és eldöntheted, hogy fontos-e számodra.
- Dolby és DTS hangformátumok
Mivel rengeteg van, ezekről a különálló Hangformátumok szekcióban olvashatsz.- Audio felskálázás (Dolby Pro Logic, Dolby Surround, DTS Neo, Auro-matic)
Megpróbál extra térhangzást létrehozni, például sztereó hangból 5.1-et vagy hagyományos térhangzásból 3D térhangzást.- Magas dinamikatartományú (HDR) kép
A HDR eszközök a hozzájuk készült filmeken sokkal több színárnyalatot képesek mutatni, mint a hagyományos (SDR) anyagok esetében, és a nagyon fényes effekteket (égbolt, lámpák, lángok, stb.) sokkal kiemelkedőbben jelenítik meg.- Dolby Vision
A Dolby saját HDR formátuma, a csak HDR-képes eszközök nem jelenítik meg helyesen.- Audio Return Channel (ARC)
A TV felől az erősítőbe juttatható a hang. Ez akkor jön jól, ha a TV tunerét vagy lejátszóját használod. Csak veszteséges formátumokat képes továbbítani, így például a Netflix még működik vele, de egy Dolby Atmos sáv helyett már csak Dolby Digital-t továbbít.- Enhanced ARC (eARC)
A veszteségmentes formátumokat is támogató verziója az ARC-nak. Ehhez már HDMI 2.1-et támogató eszközök kellenek.- IMAX Enhanced
Olyan formátum, amiben minden jelenet az eredeti képarányával, zajcsökkentett képpel szerepel. Ez gyakran váltakozhat is film közben. A filmek hagyományos verzióiban ezek a jelenetek szélesebb képarányt vesznek fel, a lelógó részeket kitörlik. Az IMAX Enhanced filmek hangsávja DTS:X Pro, de mind a kép, mind a hang lejátszható nem IMAX-képes eszközökön is.- THX
Ez egy eszközminősítési program, bizonyos feltételeknek megfelel a minősített eszköz. Nem garantálja, hogy egy adott eszköznél jobb vagy hogy egy minősítetlen eszköz ne lehetne jobb egy minősítettnél.- TIDAL
Egy veszteségmentes zenestreaming szolgáltatás.
CsatlakozókEgy modern erősítőn a következő csatlakozókat találhatod. Több bemenet és kimenet is lehetséges egy típusú csatlakozóból.
- HDMI
Az ajánlott csatlakoztatási mód, digitális képet és hangot egyszerre vezet, minden formátumot támogat.- Optical
Optikai hang bemenete. Ha az eszköz nem képes ARC-ra, ezzel csatlakoztathatod hozzá a TV-t. Csak veszteségesen tömörített digitális formátumokat vagy tömörítetlen sztereó jelet képes átvinni.- Coaxial (RCA)
Az optikai kábel hagyományos változata, ugyanaz a szabvány érvényes rá, ugyanazt támogatja.- Video (RCA)
Analóg eszközök, például régi set-top-boxok vagy DVD-lejátszók, korai játékkonzolok (pl. PS2, Xbox) képe. Komponens megfelelőjük is lehet (ez részletesebb képet adhat, de 3 kábel kell hozzá), tartozik hozzájuk egy audio pár is.- Audio (RCA)
Hagyományos analóg sztereó csatlakozók lemezlejátszókhoz, régi eszközökhöz, esetleg Bluetooth adapterekhez. Bakelit-lejátszót csak a Phono bemenetre köss, mivel különleges kezelést igényel!- Pre out (RCA)
A feldolgozott hang analóg kimenete, ha nem szeretnéd a beépített végfokokra kötni a hangszóróid, hanem külső, jobb minőségű, nagyobb teljesítményű erősítést használnál helyette. A mélyhangszórót ide csatlakoztatjuk, mivel saját erősítője van.- Multi CH IN / 5.1 CH IN / 7.1 CH IN (RCA)
A pre out bemeneti megfelelője. Egy HDMI nélküli PC többcsatornás kimenetét például ide lehet kötni. Amennyiben elérhető HDMI, mindig azt használd ehelyett, mivel a digitális-analóg-digitális átalakítás ronthat a hangminőségen és zajt vihet a rendszerbe.
HangszórókiosztásokA hangszórók számának és feladatának függvényében néhány számmal leírhatunk egy rendszert. Hagyományos térhangzás esetén, egy körben elhelyezett hangszóróknál például <fő hangszórók>.<mélynyomók> a megnevezés. Néhány főbb példa:
- 2.0: egy sztereó hangszórópár
- 2.1: sztereó egy mélynyomóval
- 5.1: sztereó + középső + oldalsó hangszórók egy mélynyomóval
- 5.2: ugyanaz, csak két mélynyomóval, ez egyenletesebb basszust biztosít
- 7.1: 5.1 + hátsók, ez több sornyi ülőhelyhez biztosít ideális térhangzást
3D térhangzást a plafonra szerelt, felső hangszórók hoznak létre. Ezek számát egy harmadikként társítjuk az eddigiekhez, a leggyakoribb esetekben például:
- 5.1.2: 5.1 + felső hangszórópár
- 5.1.4: Felső első és felső hátsó hangszórók segítségével a teljes tér kitölthetőA Barco Auro formátum elrendezéseit kivételesen 11.1-nek és 13.1-nek hívják, mivel nem csak alsó és felső hangszórói vannak, hanem középsők is. Nem kötelező ilyet építeni Auro hangsávok lejátszásához, és egyébként is egy rendkívül ritka formátum.
Hangszórók és elhelyezésük
A főbb kiosztások hivatalos elhelyezéseit ezen az oldalon láthatod képeken.
- Első hangszórópár(front)
A minden rendszerhez minimálisan szükséges sztereó pár. Ideálisan, vászon esetén a kép bal és jobb szélén van a helyük, de TV-nél érdemes őket 45°-os szöget bezáróan elhelyezni, hogy megfelelően széles teret és jó zenei élményt tudjanak nyújtani, ha arra kerül sor.- Mélyhangszóró (subwoofer)
Erősen ajánlott ezzel folytatni a rendszer építését, ugyanis a filmekhez szükséges nagyon erős mélyhangokat csak ezek tudják megszólaltatni, illetve leveszik a terhet a többi hangszóróról a mélyhangok “átvállalásával”.- Középső hangszóró (center)
A beszéd és a kép közepén látható effektek hangjának forrása. Hogy elférjen a kép alatt, fektetett kivitelű, de hangáteresztő vászonnal az ideális helyén, a kép közepén is lehet.- Oldalsó hangszórópár (surround)
5.1-től felfelé jelenik meg, a kép közepéhez képest 90-110 fokban kell elhelyezni. Hogy a hátul átúszó hangok is megjelenjenek, kicsit magad mögé helyezd el őket, ne tökéletesen oldalra. 3D térhangzás esetén legyenek fülmagasságban, egyébként kicsit megemelve.- Hátsó hangszórópár (rear)
A 7.1-hez tartoznak, kb. a frontokkal szemben érdemes elhelyezni őket a hátsó falon.- Felső vagy magassági hangszórók (overhead vagy height)
Elhelyezésük a kívánt mennyiségtől függ, lásd a szakasz tetején linkelt Dolby weboldalt.- Szélességi hangszórók (wide)
Arra találták ki, hogy nagyon nagy szobákban segítsen átúszni a frontokból a surroundokba, ezért a kettő közt félúton érdemes elhelyezni.
SzobakorrekcióA legtöbb erősítő mikrofonnal érkezik, és ennek megfelelően található benne automata önkalibrációs lehetőség. Ha ezt a lehetőséget elindítod, kijavítja a hangszórók közti hangerőkülönbséget, javít a térhangzáson a megfelelő időzítésekkel, és a szobaakusztika kisebb hibáit is korrigálni tudja. A legnagyobb hangminőségbeli ugrás a megfelelő kalibrációval érhető el. PC-re is elérhető automatikus mikrofonos kalibráció, ez az útmutató segít benne.
A mikrofonos mérések segíthetnek nekünk tanácsot adni abban, hogy a szobádban milyen akusztikai hibák merülhetnek fel, és melyik hangszórót kellhet áthelyezned. Fotókkal kiegészítve már nagyon könnyű dolgunk lesz. Mérések készítéséhez egy PC-re és a Room EQ Wizard (REW) szoftverre lesz szükséged, használatáról itt olvashatsz.
Hangformátumok
Filmek hangját általában a Dolby és a DTS különböző megoldásai tárolják. Az erősítőtől függ, hogy mennyire új formátumokat képes megszólaltatni. Ami támogatja egyik cég legújabb formátumát (tipikusan ezeket matricázzák az eszközre vagy nyomtatják a dobozra), az a korábbiakat is. Minden lemezen megtalálható a modern formátumoknak megfelelő régi formátum is, ezért hang nélkül nem maradsz. Ezeket a legújabbaktól a legrégebbiekig rendezve találod itt:
- Veszteségmentes 3D térhangzás
Ezek a legmodernebb formátumok: Dolby Atmos, DTS:X, és Barco Auro. Képesek arra, hogy a hang nem csak vízszintesen vegye körbe a nézőt, de magasságuk is legyen. Ezt a plafonra helyezett hangszórókkal érik el, ezekhez a formátumokhoz tehát extra hangszórókat kell venni. A DTS:X fejlettebb verziója a DTS:X Pro, ez az IMAX Enhanced szabvány része. A hangot minden említett formátum veszteségmentesen tárolja (ezért néha HD hangnak is hívjuk őket), ez egyenlő a stúdióminőséggel. Csak HDMI kábelen vihetők át.- Veszteséges 3D térhangzás
Közismert nevén ez a Dolby Digital Plus Atmos, amit az erősítők DD+Atmos címkével jeleznek. Az Atmos erősen tömörített, enyhén rosszabb minőségű verziója. Általában a streamingszolgáltatók használják, például a Netflix. Elméletileg egy sokra képes formátum, a gyakorlatban viszont maximum 5.1.4-ig használják. Ez már optikai/koax kábelen és ARC-on is átvihető.- Veszteségmentes térhangzás
A hagyományos térhangzás elérhető legjobb formátumai a Dolby TrueHD és a DTS-HD Master Audio (röviden MA). Maximum 7.1 hang érhető el velük. Szintén veszteségmentes formátum a PCM, ez a tömörítetlen hang, aminek forrása tipikusan PC vagy konzol, de lemezen is fellelhető. Ezek a formátumok csak HDMI kábelen vihetők át, PCM-et minden támogat.- Veszteséges térhangzás
Ezek a DVD lemezeken, streamingszolgáltatásokon, és TV-adásokban használt formátumok, a részletesség valamivel romlik a veszteségmentes formátumokhoz képest, általában csökkentett dinamikával (halk és hangos hangok különbsége) is készítik őket. Ezek a Dolby Digital (röviden DD, szakmai nevén AC-3) vagy DTS Coherent Acoustics (röviden DTS, szakmai nevén DCA) formátumok. Optikai/koax kábelen és ARC-on is átvihetők.- Durván veszteséges térhangzás
Ide tartozik a kis méretű letöltésekhez használt AAC vagy MP3 hang, ami a létező legrosszabb minőség. Ezekkel a topik nem foglalkozik.- Veszteségmentes sztereó
Sztereó filmhez és tömörítetlen zenéhez általában PCM hang tartozik, bármin lejátszhatók.
Fontos még tudnod- A teljesítmény (vagyis “a Wattok száma”) semmit nem jelent önmagában, nincs köze a minőséghez, ne válassz ez alapján. Egy olyan házimozi, amit komponensenként raksz össze, 10 Watton is hangosabb lesz, mint az olcsó 1000 Wattos szettek. Arról ne is beszéljünk, hogy az erősítők általában nem képesek akkora teljesítményt felmutatni, ami rájuk van írva.
- A házimozihoz árult hangfalszettek minden erősítőn stabilan megszólalnak, nem terhelik azt túl. Ne nézd, hogy hány Ohm az impedanciájuk, mert úgyis működni fog. Egyedül arra figyelj, hogy a hangszóró nagyobb teljesítményt viseljen el (RMS-ben), mint amivel az erősítő képes azt terhelni, így nem teheti tönkre.
- Beüzemeléshez segítséget ebben a cikkben találsz, a mélyhangok kezeléséről pedig itt olvashatsz.
[ Szerkesztve ]
W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?
Új hozzászólás Aktív témák
- A topik kompakt "házimozi" szettekkel igen, de hangprojektorokkal (soundbar) tapasztalatok híján nem foglalkozik.
- hozzászólás előtt olvasd el az összefoglalót!
- HÁZIMOZI, HIFI, TV beárazás topic
- Házimozi haladó szinten topic
- Hi-Fi topic
- OLED TV topic
- NVIDIA GeForce RTX 4060 / 4070 S/Ti/TiS (AD104/103)
- Milyen autót vegyek?
- AliExpress tapasztalatok
- Vezetékes FEJhallgatók
- Felhő alapú adattárolás (Dropbox, stb.)
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- CES 2025: prezentálta az NVIDIA az új GeForce-okat
- Nintendo Switch 2, vagy amit akartok (találgatós topik most még)
- Politika
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest