Hirdetés
-
GAMEPOD.hu
Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a "Gyakran feltett kérdések" bekezdést!
A topik célja, hogy segítsen eligazodni a hálózati adattárak piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
bandi20 #20141 üzenetére
A best buy a Zyxel NAS326 25-30e Ft-ért. A D-Link is használható, csak éppen alig kevesebb pénzért sokkal gyengébb hardvert kapsz, tehát nem önmagában szar, csak éppen nagyon rossz bolt a Zyxelhez képest.
A Zyxel grafikus interfésze teljesen használható, kezdő számára is emészthető, nagyon sok hozzá a támogató anyag, és jól kiegyensúlyozott, erős a hardver.
MaCS
-
-
Ez igaz, de én valahogy úgy okoskodom, hogy alap háztáji felhasználásra bőven elég a Zyxel -- ha pedig valaki ezeken a kereteken túl akar lépni, az már rendelkezik olyan előismeretekkel, hogy vélhetően nem fog komoly gondot okozni neki a mókolás.
Ez persze nem szabály, csak statisztikai valószínűség.
MaCS
-
-
Ha egy kicsit belekeresel a listába, láthatod, hogy ez egy rendszeresen visszatérő kérdés, és a válasz rá az, hogy egyértelműen a NAS326 a nyerő, mert SOKKAL erősebb, mint a 325v2 elődmodell.
Keress rá az én hozzászólásaimra (nincs túl sok),és pillanatok alatt találsz egy német nyelvű tesztre mutató linket, ami erről szól.
MaCS
UI: Jó lenne a téma-összefoglalóban már tényleg átjavítani a 325v2 ajánlását 326-osra.
-
-
válasz
Squirrel #19862 üzenetére
Jól gondolod -- ez már bőven vezetékes hálózatot igényel. És igen, a router a pók a hálóban, nála futnak össze a szálak.
A 326-os a tesztek szerint csúcsteljesítményben tudja a 100 MBps-közeli sebességet -- nem tudom, a BD50 mennyit igényel, és a HDD-k mennyit nyújtanak.
MaCS
-
Igen, van olyan szolgáltatás, ami lehetővé teszi, hogy maga az otthoni NAS legyen a felhőtárhelyed, és olyan is van, hogy a NAS egy hivatalos felhőszolgáltató tárhelyéhez szinkronizálja magát.
Az adott NAS-nál kell utánanézni ennek a lehetőségnek. A Zyxel tudtommal OwnCloud-alapú tárhelykezelést nyújt Zyxel Cloud néven, de az OwnCloud elég sok rendszerre telepíthető. Ennél jobb, de sajnos kevésbé elterjedt program a Seafile, illetve az Asusnak saját szolgáltatása is van.
MaCS
-
válasz
vadkörte #19769 üzenetére
A switch miért csökkentené a sávszélességet? Aktív eszköz.
Tán tavaly nyáron csaptam egy nagy hálózati tesztet, főleg a kábeleimre voltam kíváncsi, de ha már dugdostam, kipróbáltam néhány kombinációt -- és gyakorlatilag semmi különbséget nem tapasztaltam akkor, ha egy switch is közbe volt iktatva.
MaCS
-
válasz
ssid3956 #19698 üzenetére
Én azt mondom, hogy ez kiszámíthatatlan. A legjobb szériákban is van meghibásodás, és a skála másik végén is hosszú évekig elketyeg a legtöbb egység -- meg aztán sosem azt tudjuk, hogy mit kaphatunk most, hanem azt, hogy mi lett a pár éve árult darabokkal. Statisztikailag.
A Seagate és a WD között azért nincs olyan drámai különbség, illetve a Toshiba is ebbe a csapatba tartozik. Ha nagyon meg akarod nyugtatni a lelkiismereted, akkor HGST, több pénzért.
A Blue a WD mindenese, elvben asztali környezetbe ajánlott. A folyamatos üzemet azonban mindenki szereti, úgyhogy nyugodtam maradhat, jó eséllyel nagy túlélő lesz. A NAS-ba való HDD-k az igazi szaktudásukat magasabb igénybe vétel mellett, RAID-ben használják ki.
MaCS
-
válasz
ssid3956 #19695 üzenetére
Ezt voltaképpen csak fekete mágia igénybe vételével lehet megmondani.
A sima WD RED-ek erősen leszálló ágban vannak, sőt, a Seagate összességében megelőzte a WD-t megbízhatóság szempontjából.
A statisztikák viszont mindig a már működő példányokra vonatkoznak, tehát nem tudhatod, hogy most éppen mit kapsz a boltban.
Ami stabilnak tűnik, az a HGST.A WD RED sorozat gyenge pontja egyébként a 3 TB-os.
MaCS
-
válasz
masterful87 #19620 üzenetére
Hogy áll a rendelésed?
Én még a leadáskor kaptam egy mailt az Edigitől, hogy gratulálnak, már az enyém a vétel és 24 órán belül tájékoztatnak a részletekről. Ez volt valamikor tegnap reggel.
Eltelt másfél nap, és semmi hír...MaCS
-
válasz
masterful87 #19620 üzenetére
Az elmélet a következő:
A RAID0 valóban nem túl okos választás, mivel bármelyik egység hibája törvényszerűen az egész tömb összes adatainak elveszítését jelenti -- a sebességbeli előny viszont nem érvényesül, mert maga a hálózat a szűk keresztmetszet.
Kérdés, hogy mi a cél. Nyilvánvaló, hogy adatokat akarunk tárolni a NAS-on. Az is logikus, hogy egyszeri tárolás nem jelent biztonságot, és a RAID1 (és fölötte) már redundáns módon tárol -- de hol is? A NAS házán belül, ami azért nem egy nagy biztonsági távolság. Ha bármi történik magával a NAS-sal, fújhatod az adatbiztonságot. Így aztán kézenfekvő, hogy a pótolhatatlan adatokról minél több, minél függetlenebb helyen tárolt példányunk legyen.
A RAID1 persze jobb, mint a semmi, de kérdés, hogy ez megéri-e azt az áldozatot, hogy elégettük a meghajtókapacitás felét -- hiszen ha okosan járunk el, úgyis van máshol lehetőleg szinkronmásolatunk.MaCS
-
válasz
Flowtation #19546 üzenetére
Hát, nem mindennapos eszközök!
Csak átfutva a leírásukat, elvben mennie kell a dolognak. A Zyxel fórumait nézegetve arra is van esély, hogy a 310-eshez egy HUB-on kapcsolod a két USB-módban pörgő hibrid eszközödet, és megosztásként tudod kezelni őket.
MaCS
-
válasz
Flowtation #19542 üzenetére
Itt valami nem kerek.
A NAS hálózati adattároló, nem USB-s.Milyen NAS-okat akarsz USB-n használni? Nem inkább sima külső HDD-házakról van szó?
Ha van NAS-od, miért a számítógéppel töltögetsz?
El kéne döntened, hogy mit mire használsz. Első kérdés: miért nem elég már a 310-es?
Egy PC-s OMV-val tény, hogy sokkal nagyobb teljesítményt kaphatsz.
MaCS
-
Őszintén szólva fogalmam sincs róla, nem ismerem a HGST-vonalat.
Azt viszont meg merem kockáztatni, hogy NAS-ba nem érdemes 7200-as HDD-t tenni, egyszerűen nem ez a szűk keresztmetszet,és egy 0-24-ben üzemelő mechanikus egységnél tartósság szempontjából lehet is jelentsége -- bár tipikusan nem a tartós üzem, hanem az indulások nyírják ki a merevlemezeket.
Más biztosan tud válaszolni.
MaCS
-
A gond az, hogy a tapasztalatok rendszerint a régebbi szériákhoz kapcsolódnak, és elég bizonytalan a belőlük extrapolált információ.
A közelmúltban a WD Red 3 TB-os lemezei tűntek elromlósabbnak, és a jelen állás szerint a WD visszaesőben van megbízhatóság terén, a Seagate meg feljövőben, sőt, mintha mg is előzné a WD-t, a Toshiba jobb, a HGST meg stabilan a csúcs.De arra, hogy most a boltból milyen minőséget kapsz, csak tippelni lehet.
A WD Red statisztikai alapon nem lehet rossz, de a 3 TB-os verziót kerülném.
MaCS
-
válasz
tibi970307 #19440 üzenetére
Vigyázz, nehogy az olcsóbb végül túl drágának bizonyuljon!
A legolcsóbb megvételre érdemes, ténylegesen jó teljesítményt nyújtó NAS a NAS326.
A Harveraprón csak elvétve látni igazán jó ajánlatokat, nézegetni érdemes, mert azért néha akad jó ajánlat, de erre ne alapozz!MaCS
-
válasz
Essejó #19326 üzenetére
A kérdés tényleg az, hogy mik a célok. A Microserver árait nem ismerem, a Zyxel 542 éppen 50e környékéről indul.
Amikor legutóbb találkoztam Microserverrel, üresen kb. 40 watt-tal fogyasztott többet, ami havi kb. egy bő ezres. Ha nincs szüksége a többlettudásra, akkor az eszköz élattartama alatt majdnem elfogyasztja többletben a vételárat.
MaCS
-
válasz
fogtunder #19284 üzenetére
Nem vitatkozni akarok Veled, mert nincs min (főleg, hogy szintem mindenben egyetértek Veled). Csak annyit jegyeznék meg, hogy a fórum célja első sorban egymás tájékoztatása, az ismeretek megosztása. Ennek persze nem kell minden esetben baromi alaposnak és kimunkáltan mélyen szántónak lennie, de a tőmondatokban tett kijelentések mellé én legalábbis szívesen fogadom a legalább szintén tőmondatnyi magyarázatot is.
MaCS
-
-
válasz
fogtunder #19259 üzenetére
Őszintén szólva konkrét tapasztalataim nincsenek, mivel én OSMC-t használok.
A fórumokon (itt, a Prohardveren is) viszont nagyon egyöntetű az a vélemény, hogy miután az OpenELEC fejlesztői gárdájának színe-java kivált és megalapította a LibreELEC-et, az OE-nél gyakorlatilag meghalt a fejlesztés és a LE már előrébb jár.
MaCS
-
válasz
saelin #19130 üzenetére
Sokan szeretik ezeket a WD-ket, mert nagyon könnyen beüzemelhetőek és stabilan tudják azt, amit ígérnek.
A sebességük nem eget verő, de jó a támogatottság, és a "lakossági" igényeket maradéktalanul kielégítik, kedvező áron. A mögöttük futó WD-szolgáltatás is stabil.
A külföldi ismerősi körömben a többség ilyet használ, mindenki elégedett vele, észevétlenül teszi a dolgát.
Hekkelgetni, ügyeskedni nem jó.
MaCS
-
válasz
J0shu4M1ll3r #19097 üzenetére
Az is valami!
És a legtöbb felhasználó jellemzően nem ütközik bele a D-Link korlátaiba -- simán Te is közéjük tartozhatsz!
MaCS
-
válasz
J0shu4M1ll3r #19093 üzenetére
Messze nem ennyire. A D-Link valóban gyengébb ár/értékarányban, mint a Zyxel (tehát nem érdemes megvenni), de teljesen jól használható. Régi kollégáméknál egy 320-as szolgálja ki az irodát -- teszi a dolgát, nincs rá panasz. (Filmeket mondjuk nem sokat másolnak, de azért néznek.)
MaCS
-
IP-kamerás kérdéseim vannak:
1. Pontosan milyen szolgáltatást takar az, hogy egy NAS IP-kamerát kezel?
2. Ennek függvényében: Mondjuk 4 kamerához milyen NAS a belépő szint?Köszönettel: MaCS
-
Ez tényleg baromi jó ár, van is csábító ereje -- számomra azonban változatlanul az a nagy kérdés, hogy mennyire küldhető el aludni mondjuk egy OMV-tal. Amikor jó egy éve próbálkoztam ilyesmivel, tárlemezek nélkül havi 2000 Ft fölött volt a fogyasztása, ami már nem elhanyagolható összeg.
MaCS
-
válasz
PlüssMajom #18880 üzenetére
RAID0: JBOD nem játszik? Azzal is összefűzött lemezegységeket kapsz, de egy HDD hibája miatt nem fog törvényszerűen az egész adattartalom megsemmisülni.
A RAID0 sebességelőnyét meg NAS-on nemigen érzitek.MaCS
-
válasz
PowerBuldog #18738 üzenetére
Keress vissza, már többször linkeltem egy német tesztet erről.
JÓVAL erősebb a NAS326.MaCS
-
válasz
kalapacsolok #18670 üzenetére
Synologykhoz nem értek, de Zyxelben az NSA325 helyett már a jóval erősebb NAS326 az ajánlott.
A Synology-Zyxel kérdésről sok szó esett már, olvass vissza!MaCS
-
válasz
bugsyonic #18654 üzenetére
Ez szerintem meglehetősen általános igény, felhasználás.
A NAS az adatforrás, jellemzően DLNA-megosztással.
Triviális lenne egy olyan erősítő, ami helyből kezel DLNA-t és van a telefonodhoz való applikációja -- szét kell nézni a piacon.
Ha ne akarsz erősítőt venni és a jelenlegi erre nem alkalmas, akkor megoldást jelenthet egy Raspberry PI, a D-Link Music Everywhere vagy az Általad említett Chromecas Audio. Az zene "útvonala" az eltérő működési elv miatt más lesz, de ha van rájuk WP-támogatás, akkor a telefonodról működhetnek.
Vigyázz, mert a RPI analóg kimenete kifejezetten gyenge, a D-Linké határeset, a CCA-é állítólag jó. A RPI-hez tudsz DAC-ot kacsolni, amivel jó lesz, a másik kettőnél csak próba dönthet. (Vagy digitális bemenetű erősítő, de az már másik kérdéskör...)
MaCS
-
Készséggel elhiszem -- én még nem nyomogattam végig, ráadásul számomra meg az NFS az irreleváns opció.
Sógorom viszont vélhetően végigböngészte az egész menürendszert, és közel másfél év után talán nem annyira elítélendő, hogy nem emlékszik pontosan egy általa akkor nem lényegesnek tartott szolgáltatás beállítási helyére, módjára.Nem igazán értem, hogy mi ezzel a gond.
MaCS
-
-
válasz
Alex91 #18582 üzenetére
Semmit sem látunk.
Nincs előttem egyik NAS sem, de mindketten arra panaszkodnak, hogy nem találják a Samba-beállítási lehetőségeit.
Az új 326-osnál még nincs ilyen tapasztalat, első zyxeles kaland, a 325v2-nél viszont sógorom állítja, hogy régebben látta a SMB/CIFS-beállítást, de nem foglalkozott vele. Most viszont igény lett rá, gondolta, beállítja, de ő sem találja.
Mellesleg mindkét esetben a maga területén (ami nem a hálózatkezelés) profi számítógépes szakemberről van szó, ami ugyan nem zárja ki a user errort, de a szimultán probléma csak jelent valamit...
MaCS
-
Létezik az, hogy a Zyxeleken eltűnt a Samba-megosztás?
A családi 325v2 darabon sem találjuk az eddig meglevő beállítást, és úgy tűnik, Pisti a frissen vett 326-oson sem lát ilye fw-frissítés után...
MaCS
-
válasz
balpis #18575 üzenetére
Szia Pisti!
A D-Linkről itt mindenki le fog beszélni, hasonló áron sokkal jobb a Zyxel.
A Purple kamerás megfigyelőrendszerekbe való, a szoftvere a folyamatos rögzítésre van kihegyezve, esetleges kisebb adatkiesések árán is.
NAS-ba Red, esetleg Green, a megfelelő ellenőrzés-átkonfigurálás után.Esetleg egy szép dizájnos Milán-féle PC?
MaCS
-
válasz
Isikamika #18550 üzenetére
A wifin csatlakozás önmagában nem jelent problémát, de
1. Ki kell találni a hálózati topográfiát, pl. hogy saját routered legyen-e, vagy a szomszédra bízod Magad, de NAS-t nemigen fogsz wifin csatlakoztatni, tehát hacsak nem akarod a NAS-t a szomszédba telepíteni, saját router kell. (Egyébként is melegen ajánlott, de szerintem a szomszéd is így akarja.)
2. Wifin nagyon nem garantált a sávszélesség, a nagyon gyenge és a közepes között bármi lehet, de egy FHD-s film folyamatos lejátszásához már bitang nagy szerencse és optimális viszonyok kellenek.MaCS
-
válasz
Lord Soth #18547 üzenetére
Csatlakozva az előttem szólókhoz:
A NAS a nevéből is levezethetően tárolóeszköz, ami a hálózaton keresztül érhető el.
A médialjátszó egy olyan eszköz, ami a médifájlokat egy megjelenítő (monitor, tévé. stb.) számára emészthető formába tudja hozni, azaz mondjuk egy HDMI-ábelen tolja beléjük.
A médialejátszó szedheti a tartalmat (médiafájl: pl. mp3, MPG, MP4, MKV, AVI, tsb.) magán belülről (pl. pendrive, belső HDD, SD, stb.) vagy kívülről, hálózatról. A hálózaton ülhet egy PC, ami a fájlokat a lejátszónak mutatja, vagy egy NAS, ami voltaképpen egy hálózati elérésre és tárolásra kihegyezett célszámítógép.Van tehát a három fő elem, esetünkben: fájl a NAS-on - lejátszó, ami a fájlból kép/hangformátumot készít - kijelző, ami megjeleníti azt. Ezek akár egy dobozban is lehetnek, ahol mindhárom funkció egyszerre érhető el, de kettesével is csoportosíthatóak.
A Kodi kifejezetten egy médialejátszó szoftver, az adattároláshoz nem sok köze van, bár megjeleníti az adattár tartalmát. Ennek megfelelően a médialejátszón fut.
Az SMB (CIFS, Samba) és az NFS, amint írtam, tárolási (megosztási) rendszerek, a feladatuk, hogy a fájlrendszer által tárolt tartalmat minél szebben, rendezettebben és gyorsabban megmutassák az arra kíváncsi eszköznek, esetünkben a médialejátszónak -- de ezt már leírtam.
Példa 1:
- A NAS-odra felmásolsz egy csomó filmet, zenét, és az ezeket tartalmazó könyvtára(ka)t a NAS kezelőfelülete segítségével megosztod mondjuk DLNA-val.
- Az hálózatodhoz kapcsolódó DLNA-rendszerű eszközök (lejátszók) ezt szépen kiszagolják, és máris le tudják játszani.
Példa2:
- A NAS-on SMB-megosztással osztod meg ezeket a könyvárakat
- A kapcsolódó, SMB-t ismerő lejátszónak megmutatod, hogy hol az SMB-forrás, és máris le tudják játszani.A Plex annyival bonyolultabb, hogy ahhoz általában a NAS-on is telepíteni kell a szerveroldalt, de a végeredmény kb. azonos.
Az okosság az, hogy a lejátszók a megosztáson keresztül nem csak a fájlneveket, hanem a fájlok metaadatait is látják, így együt szép kis adatbázist építenek, hogy tudj mondjuk dátumra, rendezőre, színészre, műfajra, karmesterre is keresni, válogatni.
MaCS
-
válasz
Lord Soth #18545 üzenetére
Úgy érzem, még mindig nem egészen érted.
A NAS semmi más, csak egy tárolóeszköz, ha úgy tetszik, egy HDD, ami a hálózathoz csatlakozik. (Most tekintsünk el a hibrid megoldásoktól.)
A NAS-on semmi nem játszik le, csak elérhetővé tesz.
A feladat az, hogy az egyes megjelenítőkhöz csatlakozó vagy beléjük épített médialejátszók (vagy számítógépek) olvasni tudják a NAS adatait. Ehhez ugye az kell, hogy közös nyelvet beszéljenek, amire a következő jellemző megoldások vannak:
- SMB (CIFS, Samba): A Windows megoldása, a segítségével FŐLEG a windowsos eszközök látják az alárendezett fájlokat, jellemzően ehhez rendelünk Windows alatt betűjelen hálózati meghajtót, de a KODI is látja;
- NFS: Hasonló Linux alatt azzal, hogy mivel egy csomó médialejátszó linuxos, ezek nyilván látják az NFS-sel megosztott tartalmat;
- DLNA: Kifejezetten médiatartalom megosztására való, gyakorlatilag minden médialejátszó ismeri (így a hálózatos tévék is, erősítők is), de akadnak vele kompatibilitási problémák;
- Plex: Ez egy kereskedelmi megoldás, ez is médiatartalomra van kihegyezve, nagyon okos, de össze kell rakni a rendszert hozzá (szerver és kliensek telepítése, beállítása)Médialejátszónak szerintem a Raspberry PI a legjobb olcsó megoldás, de azt is telepíteni, konfigurálni kell, viszont azt teszel rá, amit akarsz: Plex, KODI és még millió lehetőség.
Megkockáztatom, hogy NAS-nak Neked optimális lenne egy WD gyári HDD-vel.
MaCS
-
válasz
Sir Sparrow #18500 üzenetére
4K streamelési tapasztalataim nagyon nincsenek.
A titkosítás viszont engem is érdekelne, szerintem már itt is érdeklődtem, de mintha csak addig jutottunk volna, hogy használjak VeraCryptet -- amit használok is, viszont NAS-szinkronra valahogy körülményesnek tűnik.
Így aztán engem is érdekelne, hogy pontosan mit takar a Synologyknál a gyárilag biztosított AES titkosítás.MaCS
-
válasz
Sir Sparrow #18485 üzenetére
A 326-os CPU-ja jóval erősebb, két szálom számol. A gyakorlatban kb. 30-90%-kal gyorsabb, mint a 325v2.
Magyarán: durván nagyobb teljesítményű a 325-nél, sőt, valamivel az 520-asnál is.MaCS
-
-
válasz
Core2duo6600 #18433 üzenetére
A RAID5-tel annyi lehet a gond, hogy feltételezem, hogy a RAID10-zel kifejezetten sebességet akart nyerni a kolléga, a RAID5 viszont a számításigénye miatt jellemzően lassabb a RAID1-nél is.
Egyébként szerintem is: ha már több mint két lemez, akkor RAID5.
MaCS
-
válasz
stereotype #18426 üzenetére
A RAID10 minek egy NAS-ba? Kiszámoltátok, hogy jelent-e tényleges sebességnövekedést?
MaCS
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- PlayStation 5
- Melyik tápegységet vegyem?
- Dell notebook topic
- Vezeték nélküli fülhallgatók
- Apple asztali gépek
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Milyen légkondit a lakásba?
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- PROHARDVER! feedback: bugok, problémák, ötletek
- Futás, futópályák
- További aktív témák...
- iKing.Hu - Apple iPhone 16 Pro - Natural Titanium - Használt, újszerű
- Latitude 5420 27% 14" FHD IPS érintő i5-1145G7 16GB 256GB NVMe ujjlolv IR kam gar
- ELADÓ - LENOVO LEGION S7 16IAHV (82TF006UHV)
- HIBÁTLAN iPhone 13 Pro 256GB Gold - 1 ÉV GARANCIA, Kártyafüggetlen, 100% Akkumulátor, ZT16
- HIBÁTLAN iPhone 13 Pro 256GB Silver - 1 ÉV GARANCIA, Kártyafüggetlen, 100% Akkumulátor, ZT15
- Nvidia Quadro K2200 4GB GDDR5 PCi-e videokártya 2xDP, 1xDVI
- Csere-Beszámítás! Számítógép játékra! R5 5500 / RX 5700XT / 32GB DDR4 / 480 SSD + 1 TB HDD
- Apple MacBook Air M3 15, Újszerű, Dobozával, 12 hónap garanciával
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Lenovo ThinkStation P330 SFF / ThinkCentre M720s SFF -Számla, garancia, WIN11
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest