Új hozzászólás Aktív témák

  • Samus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Soot #33777 üzenetére

    A hidalás: egy alapesetben kettő csatornás erősítőt egy csatornásként használsz, magasabb teljesítményt tud leadni. Nem minden erősítő hidalható, de a normálisabbak már igen. Tipikusan mély meghajtásához használják (persze egy lengőtekercses nyomóknál). Úgy képzeld el, hogy ahelyett, hogy két ember kettő talicskát tol, inkább együtt húznak egy kézikocsit, amire összességében ráfér a két talicska tartalma. Ha van egy kettő csatornás erősítőd, és egy sima mélyed, rákötheted csak az egyik csatornára (a mélyek nagyrészt mindkét csatornán egyformán vannak jelen a zenében), vagy ha az erősítő lehetővé teszi, akkor kvázi monoblock erősítőként a kettőből egyet csinál. Ez a híd, vagy bridge mód. Külön van jelölve a bekötés az erősítőn, általában a bal + és jobb -

    A képen egy négy csatornás erősítő van, aminek mindkét oldala hidalható. De lehet 2+1 módban is hajtani, vagyis kettő csatorna hajtja az első szettet, és a másik kettő hídban a ládát.

    RMS: a végfok teljesítménye, amit folyamatosan képes leadni, ebből már lehet következtetéseket levonni, bár a wattok önmagukban nem mérvadóak. Ellentéte a maximális teljesítmény, amit az olcsóbb modelleken előszeretettel emelnek ki. Ez kb. annyit jelent, hogy laborkörülmények között egy pillanatig tud ennyit leadni, ha a csillagok állása kedvező. Általában soha.

    Az Ohm, a hangszóró impedanciája, vagy ellenállása. A lényeg annyi, hogy se fejet, se erősítőt nem illik alacsonyabb impedanciájú hangoskodóval terhelni, mint ami fel van tüntetve rajta. Magasabbal lehet. Ilyenkor a hangerő csökken valamennyit azonos teljesítmény mellett. Ha egy csatornára több hangszórót kötsz, figyelni kell az eredő ellenállását, mert könnyű károsítani a végfokot. Legegyszerűbb egy csatornára egy hangszórót kötni (kivéve a komponens szettet). Az autókban használatos hangszórók 4 Ohm-os kivitelűek. Szobai használatban és HiFi körökben a 8 Ohm terjedt el.

    Első szettnek az Audio System MX165 Plus, vagy Hertz DSK165 ajánlott, 20k értékben, újonnan. Hátulra nem érdemes kettő vagy három utas hangszórót tenni, maximum sima mélyközepet. Komponens szettet meg pláne nem. Hátulra egy láda kell. A zenét úgy találták ki, hogy szemből szokott szólni. Koncerten sem mögötted játszanak a zenészek. Mondjuk a sokpontegy után ez furcsa lesz.

    Azért van a kalaptartóban sok helyen a nagy hangszóró, mert jól mutat, hangosan szól, és nagyon könnyű berakni. Nem kell lebontani az ajtókárpitot, bevezetékelni, legtöbbször a kalaptartóban van a gyári hely, amit csak nagyobbra kell vágni, és mehet bele a 6x9" nagyovál, a vezetékek is adottak. Ellenben a régi autókban nem volt divat az ajtóba tenni a hangszórót. Le kell bontani mindkét oldal kárpitját, sokszor már ez nagyobb meló, mint befaragni a két ovált hátra, Utána helyet kell keresni a hanszórónak (be fog lógni az ajtóba, csak oda tudod eltenni, ahol gyárilag van "lyuk", vagyis szerelőnyílás. Az ajtó fémrészét ne nagyon illik megvágni, egy esetleges ütközés alkalmával nem előnyös, ha veszít abból az alapból is kicsi merevségéből, vagy a lemez elszakad, mert nem tervezett lyukkal túlzottan ki lett könnyítve). Emellett a kárpithoz is szépen kell rögzíteni, kell kiemelőkeret is, mert egy 16 centis hangszóró 60 mm mélységben lóg be az ajtóba, ami akadnál az ablaknak, ha lehúznád, szóval mindenképp ki kell emelni, annyira, hogy az ablak ne érje el, ha le van engedve. Ez általában 20-30mm. Ja, és be is kell vezetékezni. A vezetéket átvezetni a gyári átvezetőben, ami néha orbitális szívás.

    Ezért van a kalaptartóban. De elhiheted. Ha nem volt első ajtóban hangoskodó, és kerül bele egy komponens szett, egy más világ nyílik meg előtted.

    Ha hülyeséget írtam, a többiek majd jól kijavítanak.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

Új hozzászólás Aktív témák