Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz ngabor2 #1988 üzenetére

    A Biblia szerint az igazi bűn nem az általunk is sok esetben bűnnek kezelt cselekvés (lopás, csalás, gyilkosság), hanem az Istennek hátatfordításunk. Tiniként én is megéltem anno, hogy anyukám ''papolt'' nekem, én pedig tüntetően hátatfordítottam, hogy ezzel is kifejezzem, nem érdekel a véleményed, más az értékrendszerem, nem fogadom el a te bölcsességeid.
    Nos kb ez az ember alaphelyzete Istennel.
    Aztán vannak olyanok, akik valamilyen erővonalak mentén jónak tartják azt a címkét magukra ragasztani, hogy Istenben hívők... nos ők sok esetben egy olyan istenképet keresnek, ami leginkább passzol számukra... és ha vannak sallangok itt-ott, azt magukhoz igazítják... Ez nem feltétlen tudatos dolog, de tetten érhető. Annak idején, Jézus korában úgy hívtak egy vallási szempontból példának tekintett csoportot, hogy farizeusok... ezek aztán tudtak tiszteletreméltóan élni. Látható volt mindenki számára, hogy sokat adakoztak, látható volt buzgó imaéletük... és láthatóan komolyan vették Isten törvényeit.... azaz úgy tűnt a dolog.. de sok esetben rendkívül kicsinyesek voltak, kisstílüek. A törvény egyértelmű volt a paráznaságra: halál mindkét félre, de ők csak anőt vezették Jézus elé, hogy kimondja rá Jézus a halálos ítéletet a paráznaság miatt a tettenérés után... a szüleik gondoskodás kötelezettségét (nem semmi, törvénybe volt ez is iktatva, ma is elkelne egy ilyen törvény szvsz) azzal kerülték ki, hogy ami javakat a szülőknek szántak, felajánlották Istennek, majd egy idő múlva ezt visszavonták...
    Úgy csűrték csavarták a törvényeket, hogy ők ezt mindig betartották, miközben mindet megsértették... Ez a csoport azért nem szerette Jézust, mert felfedte ezeket a nyomorúságokat, ismerte őket.... és ez vezetett ahhoz, hogy halálos ellenséggé vált számukra.
    Ez a fajta képmutatás ma is tettenérhető egyaránt az Isten törvényeit a környezetén rendszeresen számonkérő, de magát észre nem vevő embereken, akik a hit harcosainak látszanak, valójában egy nagy rakás szerencsétlenség az életük, de ehhez a képmutató csoporthoz tartoznak azok, akik úgy mondják, hogy hisznek, de a maguk módján....
    Én pld soha nem mondom, hogy anyám gyermeke vagyok, de a magam módján... Alapvetően az anya gyerek kapcsolatban nem én vagyok a meghatározó, hanem édesanyám....
    no de ez más történet....

    A ne ölj parancs közelebb áll a mai nyelven a ne gyilkoljhoz... A héber eredetit nem könnyű úgy fordítani, hogy értelmezésben teljesen fedhető legyen a magyar szavak értelmével...

    A kereszténységet, és sok más vallást politikusok, királyok, hataloma törő személyek megpróbálták és mindig is megpróbálják felhasználni céljaik elérése érdekében... mint ahogy a kasza alapvetően földművelő eszköz, de ki lehet egyenesíteni és lehet fegyverként használni... de ettől ez még nem lesz fegyver....
    Én belülről élem meg a kereszténységet, a közösség mozgatóerőit és elég jól látom az emberi közösség hibáit is.
    A kereszténység azt akarja alapvetően, hogy kerülj a helyedre, legyél Isten gyermeke, mint ahogy az anno, a teremtéskor volt, és közben legyél lelkiismeretes, hívő családapa, államférfi, vasutas vagy orvos....
    Mondható, hogy a vallásban legyen csak a hit a fontos, de a másik véglet is igaz, mert nem létezhet az az állapot, hogy hívő vagyok vasárnap a templomban, majd a hétköznapjaimban levetem a kereszténységem és leszek világi orvos, politikus, kőműves stb...
    Én nem érzem annak a veszélyét, hogy a vallsunk világuralomra törne... nem ez a cél. Anno Jézus sem akarta, és aki őt akarja követni ma sem akarja.
    Nem mondom, a világ egyik legnagyobb kísértése a hatalom kísértése, de ez megjelenik mineden emberi kapcsolatunkban, a családi életben a munkatársi viszonyokban, és ha lehetőséget kap, akkor ''támad''. És mivel ugyabból épül fel a keresztény ember, mint bárki más, ugyanazók hatnak ránk, mint bárki másra, a hatalom kísértése minket is elér... anno Jézust is. Aki fogékony erre, annak ez a ''betegségévé válhat'', még szerencse, hogy Jézus azért jött, hogy ebből is gyógyulást adjon...
    A mi közösségünk, a ref. egyházunk nem tör hatalomra. Nem akarja uralni a médiát, a politikát, de szándékunk, hogy minél több ember ismerje meg Jézus Krisztust, és lehessen Isten gyermekévé. És ez még nem jelent uniformizálást, a lelkész, a püspök szava egy testvér, és nem vallási vezető szava... nem válunk vallási erőtérben mozgó droidokká.
    Pld nálunk a gyülekezetünkbe jár az egyik legmarkánsabb jobboldali vezető politikus, és számos (jelentékeny) aktív mszp-szdsz szavazó...... és a közösség működik, nincs uniformizált politikai vallási élet stb.....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz ngabor2 #1990 üzenetére

    és szerinted? személy szerint nem tarton hiteles és önálló embernek azt, aki mindig valami másra hivatkozva hozza meg az elképzeléseit. igen, kell alap, de nem annyira, hogy ne tudjunk elszakadni tőle.
    A bíróságon téged a szubjektív törvényértelmezésedről faggatnak, vagy az, hogy te hogyan értelmezed személy szerint a törvényt független a te szubjektív törvénymagyarázatodtól?
    Szerintem a bíróságon senkit nem érdekel, hogy hogyan magyarázol félre egy tövényt normális esetben... nem fog felmentést adni, hogy én ezt így meg így értelmeztem... Jó esetben van egy tölünk független vezérelv, ami alapján kvázi objektívan hoz a bíró ítéletet...
    Tehát mellékes az, hogy én hogyan magyarázom félre a törvényt... ezért nincs ott a szerintem... mert akkor létezne egy szerinte, és egy másik szerinti értelmezése... és már is relatív az, amit az Isten nem annak adott....
    Nem bizonytalan vagyok magamban, nem akaratgyenge vagyok, egyszerűen tudomásul veszem, hogy nem ér semmit a törvényk szubjektív értelmezése.... ettől még vannak önálló gondolataim :)

    leginkább emiatt hagytam el a vallást.
    Az összes közösségi területtől búcsút mondhatsz a tudományon keresztül a sportig stb... mindenütt megjelenhet az önös érdekérvényesítés.... és példák ezrei szólnak ezekről.... én a helyedben nem mennék azért remetének.... volt aki anno azt gondolta, hogy az a biztos, ha kivonom magam minden olyan dologból, ahol megjelenhet a bűn... így aztán a világtól elvonult remeteként esetenként rájöhetett, hogy így sem menekült meg az alapproblémájától.

    mert az íratlanokat aki betartja, az nem igazán fog senkinek ártani. A Biblia szerint (szerintem is :) ) az ilyen törvényeket Ő írta be a szívünkbe.... ezt hívják lelkiismeretnek.... de ez önmagában kevés... eddig egy civilizáció sem volt életképes írott törvények nélkül (az írott alatt a tőlem kívülről jövő szabályozást értem ).

    A hierarciát ne keverd össze az uralkodással. Ezzel az erővel el kellene ítélnünk az oktatást, mert a tanár megkülönböztetetett a diákokkal szemben....
    Önmagában a struktúra sen nem rossz se nem jó. A lényeg, hogy mire használjuk... lásd kasza.... én nem vetem el a kaszát annak ellenére, hogy több százezer ember haláláért lehet felelős a szerszám maga, azzal, hogy fegyverként használták... :)

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz ngabor2 #1994 üzenetére

    erre valók az ügyvédek... mint a vallásban a papok, vagy egyéb vallási vezetők. van egy törvény, amit lehet így is, úgy is magyarázni.hogy ez jó-e, nem az én tisztem eldönteni.
    Elég szkeptikus vagy az igazságszolgáltatás felé :D...
    A kívülálló talán úgy látja, hogy a lelkészek feladata az, amire te is céloztál... A valóságban ennél jóval kevesebb, és bizonyos értelemben több is... Normális esetben nem a pap magyarázza a törvényeket, mert a kereszténységben nem a törvényeken van a hangsúly. Igemagyarázat nagyrészt tényleg a lelkész feladata és felelőssége, de ezt nem teheti akárhogy... Egyrészt van egy képzésünk, ahol a lelkész megismeri a bibliai kor történelmét, beszélt nyelveit, földrajzát, tanul gyülekezet vezetés elméletet, pszichológiát stb... Ez teszi lehetővé, hogy meglegyen az alapja annak, hogy jó vezető legyen.... ez lehetőség, nem biztosíték. A lelkészt a gyülekezet egésze választja.
    Másrészt létezik a gyülekezeten belül egy választott testület, a presbitérium, akik végül is a gyülekezet vezető testülete.... A lelkésszel közösen hoznak döntéseket, paritásos alapon, a presbiterek vezetője, a gondnok és a lelkész közös aláírása kell a hivatalos iratokra pld...
    A presbitériumnak joga van a lelkészt megrendszabályozni, ha kezdene elkanászodni :).
    A harmadik, a két szintű egyházi vezetés, amelyek nem szólnak be közvetlenül a gyülekezet és a lelkész életébe, de rendkívüli esetben helyre tudják tenni a dolgokat...ez azért elég ritka.
    Tehát előfordul nélunk is, hogy egy-egy tehetségtelen lelkészt elmozdít a gyülekezet....esetleg az egyházi vezetés (ez utóbbi elég nehéz, ha a lelkészt a gyülekezet meg akarná tartani)

    Rajtunk nem uralkodik a lelkész.... sőt inkább majd' megszakad a feladatoktól a gyülekezet érdekében. Alig van szegénynek magánélete, reggeltől késő estig jönnek a telefonok, emberek, temetés, esküvő, keresztelő egyéb alkalmak szervezése, megtartása.... Nem irigyelem őt, de a családját még kevésbé... (felesége és négy kisfia van)

    www.refujvaros.hu

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ngabor2 #2006 üzenetére

    Ez most egy kicsit ködös nekem.

    Mindenki egy kicsit mást, egy kicsit máshogy hisz. Még ha nagyjából nagyon hasonlónak is tűnik egyes emberek hite. A vallás sokkal inkább közös lehet, mint maga a hit. És mivel hit, ezért az illető ezt gondolja alap valóságnak. De ha valaki más kb ugyanabban hisz, csak egy kicsit máshogy akkor honnan tudhatjuk, hogy nem ő hisz jóban? Ezért azt mondom, ebben egy kicsit lehetünk rugalmasak, mondhatjuk azt, hogy alapvetően sokan jó úton vannak.

    Persz lehet, hogy hülyeség.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ngabor2 #2010 üzenetére

    Erről itt már volt vita. Nekem az az álláspontom, hogy a tudomány és hit 100% összeegyeztethető. Amit a tudomány magyaráz, azt nem kell a hittel, és amit a hit állít, sosem fogja a tudomány megerősíteni vagy cáfolni.

    Az olyan hit, amit a tudomány képes megcáfolni, nem lehet igaz hit. Például ha a tudomány bizonyítaná, hogy Jézus nem Isten fia, akkor a kereszténységet abban a pillanatban el kéne feledni. Jó mélyen. Ez a hit minden részével így van. Amit a tudomány bizonyít vagy cáfol, annak nincs helye a hitben. A legkevésbé sem.

    Egyedől így oldható fel az ellentét, ami logikátlan is lenne egy olyan világban, ahol mindent Isten teremtett. Miért alkotta volna meg ezt a semmire sem jó ellentétet? Erre az az egyszerű magyarázat, hogy nincs ellentét. A tudomány és a hiz két olyan terület, amik sehol nem kapcsolódnak, együtt pedig kb lefedik a világot. Persze vannak még egyéb halmazok is. De alnyeg, hogy ennek a kettőnek nincs közös metszete.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • CollectoR

    aktív tag

    válasz ngabor2 #2503 üzenetére

    Így van, tulajdonképp a ma embere (bármikor az időben) mindíg azt a részt nevezi istennek a világból, amit még nem ért :) Ez így elég egyértelmű, és feljebb pont ezt említettem, hogy végülis azt nevezik istennek az emberek, amit csak akarnak.
    Ezért is vonakodom én bármit is istennek nevezni, ha annak egy része egyszer megérthető, ábrázolható, levezethető lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • kymco

    veterán

    válasz ngabor2 #2490 üzenetére

    mi történt 12 és 30 éves kora között? Ez miért fontos? Názáretben élt és ott dolgozott József mellett, örült, szomorkodott, érzett fizikai fájdalmat, éhséget, vidám volt, tanulta a szakmát, együttérzett másokkal... mindenben hasonlatos volt hozzánk kivéve a bűnt....
    A Biblia azért nem beszél erről részleteiben, mert alapvetően az életének utolsó három éve az, ami nekünk üzenet. Pld a Márk szerinti evangélium nem is ír Jézus születéséről sem...
    Anno az őskeresztényeknek minden hajnal húsvét hajnala volt... Az ősegyház, szerintem teljesen megérdemelten Jézus tanításaira és a Passióra helyezte a hangsúlyt....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz ngabor2 #2515 üzenetére

    Egy evangélium van négy interpretációban :)
    akkor az egyes egyházak miért jelentik ki tényként azt, amiről semmi nincs? Ez nem igaz... Mi az, hogy semmi sincs. Van az újszövetség, vannak az ősegyház hitvalló mártírjai, vannak személyes megtapasztalások, Isten élmények.
    A hit inkább egy emberi kapcsolathoz hasonlítható. Mint ahogy viszonyulsz a kedvesedhez, gyermekedhez, kommunikálsz velük, együtt élitek meg az életet, a hit is egy ilyen kapcsolat Istennel, aki személyként belépett az életembe. Nem az egyházi vezetők nyomására, nem fondorlatos papi összeesküvésnek következtében :)
    Mellékes, hogy mit csinált 17 évesen, mert a lényeg az, hogy mit tett nagypénteken, és mit tesz ma.....
    É nem írtam arról, hogy az édenkerti történet nem történt meg. De mindig letaglóz, mikor Ádám elbukásában meglátom a magamét...
    Amikor valamit jól megjegyezhetően el karsz mondani egy nem írástudónak, akkor képekben beszélsz, mert ez könnyebben memorizálható, és a lényegről beszélsz... ezért van tele a Biblia ilyen képekkel...

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz ngabor2 #2520 üzenetére

    csak akkor, ha a hozzá kapcsolódó dolgokat, a libeket, az oprendszert is te írtad, illetve a hardver minden egyes elemét te tervezted, és pontosan ismered minden rész működését. persze ezek nélkül is tudod felületesen, felhasználói/programozói szinten integrálni, lehet, hogy jól is fog működni, csak lehet, hogy egyes mélyebb hibákra nem jössz rá. Ne kukacoskodj.... tegyük fel ezekben is spíler vagyok :D

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz ngabor2 #2615 üzenetére

    A katolikus egyház nem a négy evangéliumra erölteti az egyházszerkezetét... "túlléptek" ezen...No, de nem írok erről többet, mert egy protestánstól ebben a témában erőteljes elfogultságot találsz :)
    Azért van négy, mert ennyi maradt. Itt most nem kell összesküvés elméleteket gyártani, a korabeli gyülekezetek (a római birodalom alatt üldözött ősegyház) először is azzal az igénnyel léptek fel, hogy a szemtanúk beszámolóit ne csak hallomásból, hanem leírva is magukénak tudhassa. Ezért voltak, akik leíratták saját élményeiket (a hagyomány szerint Péter iratta le tapasztalásait Márkkal), voltak, akik saját élményeket jegyeztek le (Máté, János) és volt, aki akkurátusan összegyűjtötte és rendezte szemtanúk beszámolóit, ilyen volt Lukács...
    Temészetesen több irat keringhetett, és a gyülekezetek maguk döntötték el, hogy melyiket másolják le... Mindet nem lehetett minden esetben, mert ez egy idő és munkaigényes feladat volt, aminek magas volt a költségvonzata is... Így a gyülekezetek egymástól függetlenül alakították ki a "kánon anyagot"... ami elég meglepő módon eléggé hasonló volt. Itt nem érdemes még olyan hatalomról vízionálni, ami szelektált és az érdekeinek megfelelően átszerkesztett... mert nem volt... örültek, hogy éltek..
    A nyelvezete, tartalma, papirusz és pergamentöredékek alapján bizton állítható, hogy az összes újszövetségi könyv ku 100-ig megszületett....
    Ahogy az egyház erősödött, egyre inkább számolni lehetett a hamisítványok megjelenésével... Ezek többnyire elismert újszövetségi személyek nevében születtek (a fennmaradt evangéliumok János kivételével nem lépett fell ilyen igénnyel, sem Máté, sem Márk, de Lukács még kevésbé volt elismert személy....)
    A gyülekezetek először maguk szűrték ki ezeket... egymástól függetlenül, mert a már bevett újszövetségi iratokhoz hasonlítva ellentmondásosak voltak, stb....
    Aztán voltak durva tódítások és hamisítványok is... ilyenek az áltlad említett iratok...
    Ezekről az egyházaktól független történelemtudomány is megállapította, hogy legkorábban a második század végén és még később születtek.... Jézus halála után több, mint 150 évvel...
    Nos ezeket ilyentéren nem érdemes komolyan összevetni más, elfogadott bibliai könyvekkel. A Tamás evangélium ebben a tekintetben érdekes, mert egyes részei egykorúak a legrégebbi evangéliummal, egyes részeiről pedig jobb nem beszélni. Júdás evangéliuma egyértelműbb, hogy teljes egészében 3. századi mű... így a valósághoz való viszonya is lazább....
    Ha érdekel, tudok többet is írni de most szülinapi zsurra kell készülnöm :)

    www.refujvaros.hu

  • vágányzár

    tag

    válasz ngabor2 #2615 üzenetére

    Te, eltévelyedett kis bárány..........

    [ Szerkesztve ]

    felsővezeték

  • Borosz

    senior tag

    válasz ngabor2 #2615 üzenetére

    Látom bajod van az vallás intézményrendszerével. Azzal minden józanul gondolkodni képes hívő embernek baja van. Nekem is. :) A vallással is és a vallásosságal is. Ilyen fogalmak jutnak róluk eszembe: monotonitás, álló víz, passzivitás, érdektelenség, lagymatagság. Magukat karizmatikusnak ill. protestánsnak valló gyülekezetek képesek a fentebb leírtak szerint élni az életüket. :o

  • tildy

    nagyúr

    válasz ngabor2 #2900 üzenetére

    Köszönöm, hogy megfogalmaztad amit gondolok :K

    "Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

  • kymco

    veterán

    válasz ngabor2 #2900 üzenetére

    Mit értesz kirekesztés alatt?
    Nem állnak szóba nem kereszényekkel? Nem barátkoznak nem keresztényekkel? Kitagadják a nem keresztény rokonokat?
    Különbnek tartják magukat a nem keresztény embereknél?
    A válaszom mindegyikre nem.... de ha tudsz írni kirekesztésről konkrétumot, akkor szívesen venném....

    [ Szerkesztve ]

    www.refujvaros.hu

  • Noddy

    senior tag

    válasz ngabor2 #2900 üzenetére

    Sajnos itt a nagy igazság, hogy szerintem többen vannak, akik kereszténynek vallják magukat és még sem úgy viselkednek, sőt ráadásul reklámozzák magukról, hogy ők keresztények.
    Így a legtöbb embernek az jön le amit ti is tapasztaltok, és akik nem ilyenek azoknak is meg kell küzdeniük a negatív előitéletekkel.
    Persze ez nem arról szól hogy az igaz keresztények tökéletesek. Mert nem tökéletesek, csak egy ilyen volt/van ő pedig Jézus.

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • kymco

    veterán

    válasz ngabor2 #14209 üzenetére

    "a vallások azért alakultak ki, mert voltak megmagyarázhatatlan dolgok, amiket valamilyen szinten a vallással meg tudtak magyarázni."
    Ez a vallás fogalmának marxista-leninista megközelítése (tudom, mert tanították, és anno be is vettem)... de ettől még nem tény, csak egy hipotézis.

    www.refujvaros.hu

  • D1Rect

    félisten

    válasz ngabor2 #14209 üzenetére

    Mi az ami nem feltétlenül?

    Az egyébként teljesen egyértelmű, hogy a tünetet kezelni folyamatosan több profittal jár mint az okot megszüntetni.

Új hozzászólás Aktív témák