-
GAMEPOD.hu
Tőzsde és gazdaság:
Hasznos információk az összefoglalóban!
Új hozzászólás Aktív témák
-
tomazin
veterán
Jol latom,h ma este 7kor adjak ki a kamatdontest?
-
stingy2
senior tag
"Remélem, ezeket mind előveszi az ottani igazságszolgáltatás és visszaszedi."
Most nem "Margin Call", hanem "Big Short " Mark Baum''s Final Decision & The AftermathsINTJ
-
julius666
addikt
Szerintem meg ne etessétek a trollt, amíg nem ír a kolléga speka szempontból valami kézzel foghatót, amit érdemes lehet kitárgyalni addig üres szájtépés az egész. Van most elég érdekes történés a gazdaságban, nem kell a flamebait zaj.
A kínai olajipari óriásvállalat régiós piacra lépéséről a portfoliós cikket természetesen tűkön ülve várjuk.
[ Szerkesztve ]
-
Hi!King
őstag
De pont arról beszélek, hogy Kína gazdasági értelemben nem olyan mint egy átlag méretű ország, hanem olyan mint egy egész kontinens, csak épp egy központi kormányzata van. Soha nem is lesz egységes gazdaságilag, akkor sem lenne, ha demokratikus kormányzata lenne. Sőt, valószínűnek tartom, hogy fog még szétesni a jövőben.
Szóval gazdasági értelemben nem olyan mint egy ország, ahol durva aránytalanságok vannak, hanem mint több ország, amelyek között vannak fejlettek és szegények is.
-
Hi!King
őstag
Csak gazdasági értelemre gondoltam. Kína szegény régiói úgy fejletlenek, mint egy-egy afrikai ország, tehát nem az van, mint mikor a közepesen fejlett Magyarországon vannak szegény kistérségek, hanem az, hogy sok magyarországnyi terület durván elmaradott, és ugyanez igaz a gazdag részek gazdasági fejlettségére, ami Budapestre magára például nem igaz, mert valójában Budapest attól számít gazdagnak az ország többi részéhez képest, mert Budapestre központosodik a környék gazdasági tevékenysége. Ott ugyanez a gazdag nagyvárosok és környezetére igaz csak, de nem igaz a szegény és a gazdag régiók viszonylatára, mivel azok nagy földrajzi távolságban vannak egymástól.
-
attiati
veterán
-
Ixion77
Topikgazda
Ha jól emléksztem, volt ott rekord összegű vezetői javadalmazás is hetekkel az összeomlás előtt. Remélem, ezeket mind előveszi az ottani igazságszolgáltatás és visszaszedi. A károsult részvényeseik és kötvényeseik biztosan rajta lesznek az ügyön. Persze lehet, hogy ott is az lesz hogy "igaz hogy etikátlan, de jogilag rendben, úgyhogy nincs mit tenni". De azért én még bízok benne hogy ott tisztességesebben zajlanak a dolgok, még ha egyre fogy is a hitem az emberekben világszerte.
"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."
-
Ringman
nagyúr
SVB’s Loans to Insiders Tripled to $219 Million Before It Failed
Loans to officers, directors and principal shareholders, and their related interests, more than tripled from the third quarter last year to $219 million in the final three months of 2022, according to government data. That's a record dollar amount of loans issued to insiders, going back at least two decades.Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
Hi!King
őstag
Kína nem egyféle gazdasági fejlettségű ország, hanem valójában van egy fejlett része, a többi meg mélyszegény. Sokkal nagyobb különbséggel, mint ami Moldávia és Németország között van, Moldávia dúsgazdag ország Kína fejletlen részeihez képest. Attól, hogy egy kormányzat vezeti, még teljesen más világ a szegény része és a fejlett nagyvárosi övezetek, megjegyzem még kulturálisan is van olyan sokszínű, mint Európa.
Szerk.:
És ez nem olyan, mint ha Magyarországon vetem össze Budapestet Nógrád megyével, mert kínai léptékben egész Magyarország egy fejlett város és a vonzáskörzete (eltekintve attól, hogy Magyarország egy kisebb része Bécs vonzáskörzete). Hanem olyan, mint ha Kelet-Európában afrikai szintű szegénység lenne, míg Nyugat-Európában az, ami most van.[ Szerkesztve ]
-
attiati
veterán
válasz Domináns Hím #383 üzenetére
"bátran kijelenthető"
Pont, hogy nem.
De ezt már többször mondtuk, hogy a legnehezebb ugrás még hátravan: fejlődőből fejletté válni.
Ezt az ugrást nem lehet megtenni nagy társadalmi, politikai, gazdasági változások nélkül. Addig is Kína mennyiség lesz a minőség helyett.
Addig is Kína fejlődése a fejlett országoktól függ.
Utána pedig nem kell tőle tartani, mert közelebb fog állni a fejlett berendezkedéshez.[ Szerkesztve ]
-
BlackV
őstag
válasz Domináns Hím #383 üzenetére
Ázsia a globalizált, pazarló világban tudott jól teljesíteni. A legnagyobb nyertese Oroszország és Kína volt. A háborúval ennek úgy néz ki vége, blokkosodas jön lassuló világgazdasággal. Ebben a környezetben jobban érvényesül az akié a tech, azé a siker.
-
avl
senior tag
válasz Soulfly842 #381 üzenetére
ez egy sosem lezarulo jatszma szerintem; biztos puhatolozas megy ezerrel es nem "örökre vérszerzödés" :-)
amit az adott idöben jonak latnak
nincs puszi, nem igazi barát, hogy bármikor bármit egymásért
hanem érdekkapcsolat és mindenki "fönök" szeretne lenniha valaki (US) kavarása (közös ellensegkép) egymáshoz sodorja öket, akkor ugy laviroznak, egyezkednek ...ha ez a hatás nagyon erös, akkor ebböl komoly együttes lehet, ha kevésbé erös, akkor csak felszini
-
avl
senior tag
válasz Domináns Hím #383 üzenetére
"elsősorban a saját érdekeltségeimbe fektetek. Az üzleti érdeklődésem fókuszában Ázsia áll, több és nagyobb lehetőséget látok,"
Ázsia nagyon nem homogén (orosz, kina, del és eszak korea, japan, india, "sok aprolek rengeteg emberrel"), feljebb konkret kerdesek voltak, azok kicsit atformalva:
- a teljes vagyonod hány százaléka van közvetlen kinai kitettsegben, érdekeltsegben
jüanban, vagy kínai részvényekben?
- a teljes vagyonod hány százaléka van közvetlen kinai kitettsegben, érdekeltsegbenrubelben, vagy orosz részvényekben?nyilvan nem tized%-nyi pontosan, de mondjuk +/-10%-nyi pontosan, tehat pl. kinai erdekeltsegben közvetlenül
9-11%-nyi ? (10 +/- 10%)
18-22%-nyi ? (20 +/- 10%)
45-55%-nyi ? (50 +/- 10%) -
szabi__memo
nagyúr
válasz Domináns Hím #383 üzenetére
Szerintem te félreértelmeztél pár dolgot. Akkor jöttek 'felárral' drágán amikor közvetlenül jöttek. Mióta kerülnek Ázsián keresztül és felárt tesznek rá közvetítők, azóta meg olcsó. Igen, offtopik. Használtam is az off gombot. Ajánlom a politika topikot kibeszélni
[ Szerkesztve ]
-
Domináns Hím
kezdő
válasz szabi__memo #375 üzenetére
Az Oroszországot érő szankciók részletezése teljesen offtopic itt. Az orosz termékek a korábbi évekhez képest jelentős felárral jöttek (az energiacégeik rekordbevétellel zárták a tavalyi évet), de amúgy ezt is cikkek tucatjaiban részletezte már a gazdasági szaksajtó.
Többetekkel ellentétben vállalkozó vagyok, elsősorban a saját érdekeltségeimbe fektetek. Az üzleti érdeklődésem fókuszában Ázsia áll, több és nagyobb lehetőséget látok, mint az európai, vagy az amerikai gazdaságban. Persze lehet azt is gondolni, hogy a következő időszak nagy növekedése az Európai Unióban következik be és nem Indiában, Malajziában, vagy Indonéziában, majd meglátjuk...
Éleződik egy globális méretűvé vált küzdelem két tömb között, egyik sem képes diktálni a másiknak. Nem tudom, meddig jut Kína, de az több évtizedes tendencia alapján bátran kijelenthető, hogy mint az EU, mint az USA részesedése jelentős mértékben csökken a globális gazdaságban.
Egy szimpátiát szülő nicket akartam. :)
-
Hi!King
őstag
válasz Domináns Hím #374 üzenetére
Csalóka Németországhoz hasonlítani, mert Németország exportjának nagy részét az EU-n belüli kereskedelem teszi ki, miközben az EU lakossága fele sincs Kínáénak. Akkora országnál az az ötöd nem olyan kevés, főleg ha az USA-hoz hasonlítod, ahol alig több mint tized, és egyébként sem az a lényeg, hogy a GDP hány százalékát teszi ki, hanem a fontosságáról volt szó, hogy Kínába egyébként sokáig csak a nyugati gyártókapacitások kerültek, nyilván már nem egészen ez a helyzet, de az sem, amit be próbálsz állítani.
Egyébként attól, hogy mindent propagandának nevezel, ami ellentmond a csúsztatásaidnak, még nem lesz igazad.
-
Soulfly842
addikt
Azért egy mikrofont bedobtam volna, hogy zárt ajtók mögött Putyin és Hszi Csin-Ping miről tárgyalt 4 és fél órát... amiről utána csak egy rövid sablont dobtak ki mindenhol és ők is...(persze az mellékes, hogy az a kis közhely nyilatkozat belefért volna 10 percbe) valószínűleg végleg összebútoroznak (ezzel minimalizálódik a gazdasági kimerülés esélye is a részükről). Valószínűleg jórésze annak olyan, amit majd nyomokban a jelekből olvasunk, de részletesen csak vagy 50 év múlva derül ki.
A delegáció többi tagjával az előre eltervezett aláírások, megállapodások, stb csak utána jött, de az szerintem már szinte csak formalitás és tollvonás volt.
Egyébként mi van akkor, ha szép csendesen anyagilag is támogatja a ruszkikat Kína csendesen (a kínai UnionPay-hez ugyebár csatlakoztak az oroszok is, az egy zárt rendszer, s elvileg nem sokat tudunk róla...)? Szerintem nem kizárt, mert a kínaiaknak is érdekük, hogy gyengüljön a másik a fél.
[ Szerkesztve ]
-
julius666
addikt
válasz szabi__memo #378 üzenetére
az Iparkamara elnökének Matolcsy-rajongó felesége
ROFL, ezt nem is tudtam. Szépen beárazza a Parragh-MNB "vitát".
Színház az egész világ. -
attiati
veterán
válasz Domináns Hím #374 üzenetére
Valószínűleg képben vannak pro és kontra a témában és azzal együtt jutottak arra a megállapításra, hogy a nyugat diktál.
Fejlett > feltörekvő
Ezt akárhogy nézed, diktál.
Te már megelőlegezed a feltörekvőnek azt a bizalmat, hogy túljut azokon a buktatókon, amin a fejlett már átment. De ebben tévedsz és nem látod be.
Ráadásul manapság 2-3 év is behozhatatlan előnyt jelent.
Innovációban még mindig köröket ver a nyugat a feltörekvő országokra.Lehet, hogy romlani fognak az arányok, csökken a nyugat előnye. Ki tudja? De ez akkor sem jelent előzést.
[ Szerkesztve ]
-
avl
senior tag
válasz Domináns Hím #374 üzenetére
csatlakozom a kerdesekhez #239 es #298 -böl:
- a teljes vagyonod hány százaléka van jüanban, vagy kínai részvényekben?
- a teljes vagyonod hány százaléka van rubelben, vagy orosz részvényekben?- te amúgy mibe dobálod a zsozsót. Fektetsz-e kínai részvényekbe, vagy úgy bármibe ez alapján és kb. milyen súllyal a befektetési portfóliódon belül.
köszi a tartalmas választ !
-
szabi__memo
nagyúr
válasz Domináns Hím #374 üzenetére
Amúgy az most jó vagy rossz, hogy felárral együtt is olcsóbban jönnek be orosz termékek mint korábban? Azaz az EU jól jár, a ruszkik szarabbul mint amikor közvetlenül jött.
Csak kérdezem, mert nem értem mit is akarsz mondani. -
Domináns Hím
kezdő
"Kína, India, meg az arabok is telibe a Nyugatból élnek."
Ez egy közkeletű tévedés: Kína GDP-jének mindössze ötödére rúg az export (Németország exportkitettsége kétszer ekkora) és ennek is csak a harmada megy a nyugati országokba. A médiából persze nem ez sugárzik, de ettől még a tények tények maradnak.
Ha legalább a fősodratú szaksajtót olvasnád, nem tűnne eszement hülyeségnek, hidd el. Jónéhány, részletes cikk foglalkozott már az orosz LNG Kínán keresztüli útjával az EU-ba, ugyanígy az orosz kőolajjal is, ami az LNG-hez hasonló módon, felárral bukkan fel az uniós országokban, de ugyanez érvényes az arab országok Kínával történő együttműködésére és arra is, hogy kizárják a dollárt az egymás közti kereskedésből. Szóval olvass mást is, ne csak propagandát.
Egy szimpátiát szülő nicket akartam. :)
-
KMT
addikt
Jól látom, hogy 20+ éves, akkumulálós amerikai állampapír ETF erste-nél sincs? Senki nem akart még ilyet felvetetni velük?
-
j0k3r!
senior tag
-
aAron_
őstag
Hmm ez tetszik, még ha crachban annyira nem is hiszek, jó hedgenek tűnik. 115-ös strike price-t amúgy meg még anélkül is megközelítheti spot TLT árfolyam felkamatoztatása alapján (forward TLT).
Elgondolkodtatott, hogy vajon ez mennyivel másabb hosszú távon, mintha megvennéd a TLT-t. Eddig nem igazán találkoztam hasonló stratégiával valamiért.
What is your ikigai?
-
j0k3r!
senior tag
2025.01.17-ei lejáratút vettem $115 strike price-al, contractonként kb. $9.5 dollárért. OTM lévén az egész ár maga az idő. Nagyjából a portfólió 1%-át dobtam bele. Ugye, ha $115 alatt zár lejáratkor, akkor -100% profit, mivel az idő érték "elolvad" (előtte eladva kisebb bukó).
Én azt gondolom, hogy lesz a lejáratig valami gazdasági krach, a tőke ilyenkor szokásához híven átmegy TLT-be, kamatok újra le lesznek vágva a nulla közelébe. Szerintem egy $140-es TLT nem lehetetlen ilyen időtávon, és mivel ennél az árnál már ITM-be fordulna át, ezért az ára minimum 140-115=$25 lenne + az idő. Ami a bekerülési $9.5-ra nézve nagyjából 250% profit. Gyakorlatilag ez nekem egyrészt egy biztosítás/hedge (valószínűleg ebben az időszakban rosszabbul fognak teljesíteni a részvényeim), másrészt akár adhat extra likviditást, amikor szükségem van rá (1% -> 2-3%). Ha meg nem jön be az egész, és bukom az 1%-ot, én azzal is jól alszom, mert a portfólió maradék 99%-a valószínűleg kompenzálja majd.
Ha lejönne a TLT $100 alá, akkor szerintem még egy hasonló műveletet meg fogok ejteni.
#notafinancialadvice
some men just wanna watch the world burn...
-
Vesa
veterán
válasz Domináns Hím #307 üzenetére
Akkor hajrá, ha neked tetszik, akkor kövesd be, csináld azt amit ő, vagy akármi, de ne akard már itt ráerőszakolni megint mindenkire az eszetlen hülyeségeidet plíz!
A tudomány a valóság költészete!
-
attiati
veterán
Rövid időre megváltoztak a játékszabályok és az üzenet úgy tűnik, hogy az alábbi.
- bírni kell a magas kamatot
- nem mentünk ki tulajdonost
- nem rendszerszintű a probléma. Aki jól keresett az elmúlt évtizedben és megerősödött, az most indítsa a felvásárlást ("megmentést").
- jegybankok ehhez minden támogatást megadnak átmenetileg. Hozza rendbe magát mindenki.
- aztán újra visszatér a fókuszba az infláció[ Szerkesztve ]
-
attiati
veterán
válasz julius666 #361 üzenetére
Ha nem hold-to-maturity (HTM) a kötvény, akkor veszteség is van.
Persze ahhoz nagy állomány kell, hogy bankbukáshoz vezessen.#335Soulfly842
#338julius666
Lehet, hogy a svájci jogrend erősebb lesz.Most átmenetileg meg kellett üzenni a bankrendszernek, hogy erősítsék meg magukat, mert nincs kimentés. Aki rosszul menedzsel, az bukik (moral hazard). Aztán a bíróság majd visszaítéli, de arra már senki nem fog emlékezni akkor fél-1 év múlva és addig sem moral hazardozik.
CS-el megy a kereskedés, napon belül +20%-on is állt.... arra játszva, hogy visszamondják a dealt?
[ Szerkesztve ]
-
julius666
addikt
Annyira nem vagyok azért képben, hogy a különböző kamatperiódusú eszközök hogyan cserélhetők egymásra. Azt gondolnám, hogy az extra kockázatnak extra felára van, pénzt meg akkor tudsz keresni, ha kockázatot vállalsz. Ezért bizonyos szintig minden bank csinálja a "borrow short lend long" történetet. Hogy a szigorú szabályozások mellett annyira hogyan fajulhatott el a dolog, mint a bedőlő amcsi bankok esetén, mint írtam én se értem.
A lebegő veszteségek pedig pont magát a problémát jelentik, ha az egyoldalú, tehát nincs más ügyletekből lebegő nyereség, valamint adott esetben ugye még kilátás sincs arra, hogy a lebegő veszteségből nyereség legyen tekintve hogy a közel 0-s kamatkörnyezetben vásárolt hosszú kötvényekről van szó, amiknek a vesztesége csak újabb nullás kamatkörnyezetben tűnne el vagy nagyon sok év alatt.
Ha nem kell eladni a kötvényt (a hitelt meg a felvevő szépen fizeti), akkor konkrét veszteség nem keletkezik. Ha magas szinten ragad a hozamkörnyezet előbb-utóbb probléma lesz, de ez hipotetikus szcenárió, a hozamgörbe nem ezt mutatja.
Persze a bank sokkal sérülékenyebb lesz, ezt láthattuk.
Meg akartam nézni egyébként neked jelenleg változó vs fix kamatú lakáshitel milyen kamattal fut idehaza, de bankmonitor szerint nincs jelenleg változó kamatozású hitel.
-
-
Ringman
nagyúr
Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
Hi!King
őstag
válasz julius666 #352 üzenetére
"És ebből hogyan él meg a bank? "
Abból, hogy drágábban hitelez, mint amennyiért forrást gyűjt. Ezt normális monetáris környezetben meg tudja tenni úgy is, hogy a hitelezés és a betétgyűjtés hasonló kamatperiódusú. Már csak azért is, mert a bank sokféle kamatperiódusú hitelt helyez ki és sokféle kamatperiódusú betétet gyűjt.
A lebegő veszteségek pedig pont magát a problémát jelentik, ha az egyoldalú, tehát nincs más ügyletekből lebegő nyereség, valamint adott esetben ugye még kilátás sincs arra, hogy a lebegő veszteségből nyereség legyen tekintve hogy a közel 0-s kamatkörnyezetben vásárolt hosszú kötvényekről van szó, amiknek a vesztesége csak újabb nullás kamatkörnyezetben tűnne el vagy nagyon sok év alatt. Pont ez a probléma, ami a bankrohamot okozta, mert így nem hihető, hogy a bank egyébként tartósan stabilan tudjon működni. Van olyan bankroham is, ahol kamu alapokra épül a pánik, és nyilván a bankok ettől is bedőlnek, de a SVB esetében nem így tűnik.
-
Sisco2
tag
"Ki ez a Bence Balázs? Milyen szakmai tapasztalattal rendelkezik a témával kapcsolatban? Ilyesmi videóknál mindig fake guru érzésem van, ahol a végső cél valami termék eladása."
Azt hiszem őt elég sokan ismerik, követik innen is. Legalábbis én megszoktam hallgatni mert jók a gondolatai általában különböző befektetési témákban de persze csak egy vélemény a sok közül, másik 20-at is meghallgatok elolvasok de nem hiszem hogy a véleményét akár ebben a témában az határozza meg hogy termék eladás van mögötte vagy sem. Talán annyit ér mint egy random forumozó véleménye itt, akár a tied vagy az enyém
[ Szerkesztve ]
-
attiati
veterán
válasz julius666 #338 üzenetére
Egy felelős bank szinkronba hozza az eszközök lejáratát a forrásokéval.
Jelzálog hitel mögé jelzáloglevelet bocsát ki, stb.
Persze nincs teljesen szinkronban, minden bank rugalmasan dönthet egy kereten belül. Attól függően, hogy jövedelmezőség vagy konzervatív kockázatkezelés van prioritásban.
Ugyanakkor halom előírás van eszközforrás menedzsmentben, kockázati mutatókat kell teljesíteni.Szóval alap esetben nincs gond a lakáshitellel.
Bef alap az ügyfél kockázata. -
julius666
addikt
Hanem úgy, hogy a hosszú lejáratú fix kamatozású hiteleket eleve valamilyen swappal vagy opcióval rövid kamatperiódusú hitelekre cserélik, ezzel részükről nem vállalva kockázatot
És ebből hogyan él meg a bank?
ennek megfelelően egyébként a hosszú kamatperiódusú hitelek mindig drágábbak is, még akkor is, amikor inverz a hozamgörbe.
Már miért lenne ez így? Pl. amikor én vettem fel lakáshitelt, a legalacsonyabb kamat valahol az elérhető futamidők közepe táján volt (nálam 16 évnél). A rövidebb drágább volt meg a hosszabb is (ez utóbbi valszeg azért, mert oda már inkább "kiszorulnak" a kisebb keresetű hitelfelvevők, nagyobb a kockázata a nemfizetésnek).
Igazán rövid oldalon meg pl. ingatlanhitelt nem találsz, csak a bank szempontjából sokkal magasabb kockázatú hitelkonstrukciókat (pl. szabad felhasználású), szóval almát hasonlítasz a körtével.
(Céges hiteleket nem vágom, ott lehet igaz amit írsz, de amire rálátásom van, ott egyáltalán nem.)
Egyébként alapvetően az nem feltétlenül tragédia ha egy banknak "lebegő vesztesége" van a hosszú lejáratú hitelügyletein. A szívás akkor van, ha bankrun van és realizálni kell a bukót (itt tartunk most) vagy ha a hitelesek nem fizetnek mert recesszióba fordul a gazdaság (ez jön 2023H2-ben vagy 2024H1-ben IMO).
Szerinted amúgy miért parázik mindenki annyira az inverz hozamgörbétől meg annak a normalizálódásától? Ezt pofázzuk több mint fél éve.
Szerk.: egyébként ha arra irányult a kérdésed, hogy szigorú banki szabályozás mellett hogyan tudtak ilyen szar helyzetbe kerülni bankok mint az SVB vagy a CS, na az passz.
[ Szerkesztve ]
-
Hi!King
őstag
A bankpánik más tészta, én nem erről beszéltem. Hanem a kamatkörnyezet kockázatáról. Mert a mostani bankroham a SVB-nél már egy következménye volt annak, hogy a bank eszközei komoly veszteségben voltak. A bankroham egy olyan bankot is el tudna söpörni, amelyiknél ez nem igaz, hiszen nyilván a bankok tőkeáttéttel működnek, és nyilván nem tudják egyszerre likvidálni az eszközeiket, ha a betéteseknek kell a pénz, de normál esetben nincs bankroham, mert a betétesek bíznak a bank működésében. Ha azt látják, hogy amit csinál a bank, az súlyos veszteségbe fog vezetni, akkor viszont joggal pánikolnak be.
Nem arról beszéltem, hogy kizárólag rövid lejáratú és nagyon likvid eszközöket tartsanak a bankok, hanem arról, hogy normál esetben a banki működésnek abból kellene állnia, hogy adott kamatperiódusú eszközöket hasonló kamatperiódusú forrásokból finanszíroznak. Vagy ugyanez deviza esetében, pl. svájci frank alapú hitelek esetében devizaswap kellett legyen a hitelek mögött, amennyiben a forrás mondjuk forint volt, mert ha a forint durván erősödött volna, akkor a banknak vesztesége származik belőle. Így viszont a banknak nyilván nyeresége sem származott a forint gyengülése miatt, csak a devizahitelesnek vesztesége, a swap másik oldalán lévőknek meg nyeresége, forint erősödés esetében meg fordítva. Igazából normális esetben ez így lenne a kamatperiódusokkal is.
Szvsz a nem normális az a zéró kamatkörnyezet volt, amikor a nyugati bankok már 1% alatti lakáshiteleket adtak, a marzs azonos kamatperiódura nézve meg majdnem teljesen eltűnt.
-
-
Ixion77
Topikgazda
Amikor egy bankhoz beraksz pénzt, azt jogod van már másnap kivenni. A bankok azonban tudják, hogy valószínűleg nem fogod ezt tenni, hanem az a pénz átlagosan 5 évig náluk lesz. Normál esetben ez így is van, ezért gond nélkül meg tudják tenni, hogy a betétedet fedezetként használva másnak kölcsönt nyújtanak 5 évre, vagy ha nincs aki kölcsönt vegyen fel akkor 5 éves állampapírt vesznek.
Ezt normál időkben tökéletesen működik is, és nincs vele kockázati probléma. Bankroham esetén, tehát ha mindenki hirtelen fel akarja venni a pénzét, akkor gond van, mert a bank nem tudja hirtelen behajtani a kihelyezett kölcsönöket.
Ha bankrohamra akarnának felkészülni, akkor olyan extra költségeket jelentene számukra, amik elvinnék a nyereségüket. Tehát mindig minden banknak kockáztatnia kell, dönteni hogy mikor, mennyit kockáztat. hogy ki kockáztatott túl sokat (SVB), vagy hozott rossz management döntéseket (CS), az kiderül amikor jön az apály (pl. kamatemelés). Az SVB-t már 2019-ben figyelmeztette a FED a kockázatkezelési hiányosságaik miatt, de nyomták tovább a gázpedált.
Amúgy a Blackrock-ról is csivitelnek verebek. Lehet tudni hogy az EU-ban melyik a másik két nagybank amik gyanúsak?"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."
-
Hi!King
őstag
válasz julius666 #338 üzenetére
A mostani bankválság nekem épp azért fura, mert én pont nem így képzeltem a banki működést, hogy kockáztat a bank a hosszú lejáratú kötvényekkel, illetve hosszú fix lejáratú hitelekkel. Hanem úgy, hogy a hosszú lejáratú fix kamatozású hiteleket eleve valamilyen swappal vagy opcióval rövid kamatperiódusú hitelekre cserélik, ezzel részükről nem vállalva kockázatot, ennek megfelelően egyébként a hosszú kamatperiódusú hitelek mindig drágábbak is, még akkor is, amikor inverz a hozamgörbe. A kockázatot meg nem kereskedelmi bankok, hanem befektetési bankok, intézményi befektetők aktívan kereskedő részlegei, illetve spekulánsok vállalják, vagy olyan piaci szereplők, akiknek épp az ellenkezője kell a swap ügyletek túloldalán.
De ezek szerint tévedtem, vagy legalábbis egyes bankoknál nem így működik...
-
Soulfly842
addikt
válasz julius666 #338 üzenetére
Itt a legnagyobb veszély az, hogy a bizalom megroppan-e Svájccal szemben (könnyen meglehet). Ezelőtt ilyen szóba se jöhetett. s ne felejtsük el azt sem, hogy a Credit Suisse 9,9%-ában ott voltak a Szaudiak is (tavaly 4,2 millárd dollárral szálltak be). Elég lehet az is, ha a jelenlegi helyzetben az EU-n kívüli szereplők bizalma megtorpan, sok nyugati befektető meg 'óvatos' lesz és átcsoportosít Svájcból.
A részvények ilyen önkéntes leértékelése, a döntésből való teljes kihagyás
[Megmentette Svájc a világ bankrendszerét, de a pénzügyi válság itt dörömböl az ajtón]
a felvásárló UBS és a felvásárolt Credit Suisse részvényeseit egyaránt kihagyták a döntésből, (igaz, a legnagyobb tulajdonos, a neve ellenére kereskedelmi bankként működő Szaúdi Nemzeti Bank a napokban már jelezte, hogy 10%-os tulajdonosi szerepvállalása ellenére nem vesz részt a bank megerősítésében, kvázi „utánam a vízözönt” kiáltva ezzel), és ezzel a svájci hatóságok a 2008-as történések után talán most először ismét precedens szolgáltattak arra, hogy baj esetén egy bank sorsa a legkevésbé se
mivel szükségeshelyzeti jogszabályok alapján, hirtelen döntéshozatallal történt a UBS és a svájci hatóságok részvételével a bank megmentése, megtámadhatják a részvényesek és a svájci állampolgárok is jogi úton (előbbiek bíróságon, utóbbiak népszavazáson) az intézkedéseket,Bocsi, nagybetűs idézet:
AZ EURÓPAI NAGYBANKOK TÖBBSÉGÉNEK ALIG JOBB A LIKVIDITÁSI ÉS A TŐKEHELYZETE, MINT A CREDIT SUISSE-NEK, ÍGY EGY BIZALMI VÁLSÁG ESETÉN UGYANÚGY MEGINOGHATNAK. A JÖVEDELMEZŐSÉG ÉVTIZEDES CSÚCSON VOLT TAVALY, DE A TŐKEKÖLTSÉG ALATTI, 7,6%-OS ÁTLAGOS ROE MÉG MINDIG AZT JELZI, HOGY NAGY RÉSZÜK ROMBOLJA A RÉSZVÉNYESI ÉRTÉKET, ÉS NEM VONZÓ FALAT A BEFEKTETŐK SZÁMÁRA.
Kötvénytulajdonosok: 16MRD franknyi papírt buktak
A részvények meg ugye:
Az eredetileg 1 milliárd frankról végül 3 milliárd frankra (3,23 milliárd dollár) emelte a UBS a Credit Suisse-ért kínált vételárat, de még ez is kevesebb, mint fele a pénteki záróárral adódó elméleti banki értéknek (7,4 milliárd frank). Emögött az húzódik meg, hogy a CS egy részvényének értékét 0,76 frankban határozták meg (pénteken 1,86 frankon zárt a papír, tehát a záróár 40%-a a megállapított érték), és így a Credit Suisse részvényesei minden 22,48 CS részvény után 1 darab UBS részvényt kapn
A Portfolion két hírfolyam van a témában
Gigantikus bankmentés Svájcban - Világszerte hullámokat vetett a tőzsdéken
Bankmentés Svájcban: sorra érkeznek az újabb fejlemények
(9:30) -
aAron_
őstag
Ki ez a Bence Balázs? Milyen szakmai tapasztalattal rendelkezik a témával kapcsolatban? Ilyesmi videóknál mindig fake guru érzésem van, ahol a végső cél valami termék eladása.
#291Ixion77: Amit én néztem (Lyxor EURO STOXX Banks) kb. -6%-kal nyitott, azóta "csak" -4%. Azt hiszem pénteki nem vásárlástól senki semmiről nem maradt le. OTP is hasonló mozgást mutatott.
[ Szerkesztve ]
What is your ikigai?
-
Stanlee
őstag
válasz julius666 #338 üzenetére
"Máshogy feltéve a kérdést: az én forint lakáshitelem a túloldalon kinek a zsebét égeti? Kötvény befalapokon keresztül az átlag Marika nénikét akiket behülyített a banki ügyintéző a szemetükre?"
Na most ugyanez az euroovezetben, sokszor 2% alatti kamatokkal.
“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany
-
julius666
addikt
Te jobban képben vagy ezekkel a dolgokkal, mint én. Hazai bankok hogyhogy így állják a sarat? Az alap probléma (hirtelen hozamemelkedés) minket hatványozottan érint. A hazai bankok mérlegében csak rövid durációjú papírok vannak/lehetnek?
Máshogy feltéve a kérdést: az én forint lakáshitelem a túloldalon kinek a zsebét égeti? Kötvény befalapokon keresztül az átlag Marika nénikét akiket behülyített a banki ügyintéző a szemetükre? Elmúlt években úgy szórták a bankok a fix kamatozású jelzálog kölcsönöket a jelenlegi alapkamat 1/3-án, sőt 1/4-én(!), mintha nem lenne holnap. Ki van a farok túloldalán?
#326 j0k3r!
Nos, UBS szakadt egy szépet, de azért nem tragikus. Mondjuk teljesen zsákbamacska egyelőre amit felvásároltattak velük (azért is az alacsony ár), szóval meglepi még lehet ahogy elkezdik átnyálazni mi is van a zsákban.#335 Soulfly842
Politikai következménye biztosan lesz, viszont azt nem gondolom, hogy ilyet vissza lehetne csinálni utólag. Aztán persze nem ismerem a svájci rendszert.Igazából ez a félelmetes az egészben, hogy nyilván jól tudta itt minden szereplő mekkora botrány lesz ebből, mégis úgy érezték, muszáj meglépniük, ráadásul még a hétvégén. Ez elég jól sejteti a probléma mélységét...
[ Szerkesztve ]
-
Soulfly842
addikt
Köszi, nem sokára megnézem.
Ha nagy lesz a pánik (újabb huncutságok derülnek ki, más svájci bank is megfekszik, összejön a 100K aláírás és megvétózza a népszavazás, stb) és elkezdik svájcból kilapátolni a pénzt (vagy ez már anélkül is elindul részben? - meglehet...), akkor az csúnyán megütheti Európát és átrendezheti a pénzügyi világot.
-
Sisco2
tag
válasz Soulfly842 #335 üzenetére
-
Soulfly842
addikt
Azért ez így elég súlyosnak tűnik.
Portfolio, szokásos stílusú címadás:
Elképesztő bejelentések jöttek vasárnap Svájcból, ezt a napot még világszerte megemlegetikKét apró szösszenet: Hogy látjátok? Lesznek még súlyos következményei?
"Svájc, mint pénzügyi központ tekintélye megingott - az országot mostantól pénzügyi banánköztársaságként fogják kezelni. A Credit Suisse-botránynak komoly következményei lesznek a többi svájci pénzintézetre nézve. Az az országos hírnév, hogy prudens a pénzügyi irányítás, szilárd a szabályozási felügyelet és az, hogy a befektetések tekintetében kissé komor és unalmas az ország, ez lényegében semmivé vált. Ez az ügylet jogi és politikai ellenállást fog kiváltani. Először is, a Szövetségi Tanács sz
zükséghelyzeti hatáskörrel élt, hogy ezt az egyesülést keresztülvigye. A Credit Suisse részvényesei által benyújtott jogi kifogás, akik azt fogják állítani, hogy a tulajdonukat jogtalanul elkobozták, garantált. Az UBS részvényesei a maguk részéről fellázadhatnak az ügylet ellen, látva annak veszélyét, hogy a Credit Suisse malomkőnek bizonyulhat az UBS nyakán, amely mindkét bankot magával rántja. Másodszor, a garanciákat a svájci közvetlen demokrácia rendszerén keresztül biztosan meg fogják támadni
politikailag - a szükséges 100 000 aláírás összegyűjtése, hogy ezt az üzletet népszavazásra bocsássák, napokon belül megtörténhet." – rögzítette álláspontját Octavio Marenzi, az Opimas bécsi vezérigazgatója.[...]
"A mai nap az egyik legjelentősebb nap az európai bankszektorban 2008 óta, és messzemenő következményekkel jár az ágazatra nézve. Ezek az események nemcsak az európai bankszektor, hanem általában véve a vagyonkezelési ágazat menetét is megváltoztathatják." – rögzítette véleményét Max Georgiou, a Third Bridge londoni elemzője. -
Stanlee
őstag
válasz julius666 #327 üzenetére
Sajnos felesleges valogatni a jo es a rossz kozott, mert ahogy irod, egysegesen, funyiro elven utana a szigorubb szabalyokat ugyis mindegyikre ranyomjak.
A 2020-as virnyakos learazasok alkalmaval is megtiltottak az osztalek fizetest, kellett helyette valami tartalekot kepezniuk, aztan meg 1 evig nem engedtek az osztalekfizetest kozpontilag.
“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany
-
-
attiati
veterán
Elképzelni nem tudom, hogy mit találtak a CS mérlegében, hogy minimum 50%-kal a piaci érték alatt lett rá vevő? Mit árazott ennyire rosszul a részvénypiac?
Held-to-maturity kötvények járnak még a fejemben. Ezeket a futamidő alatt nem kell átértékelni a bank könyvelésében.
Magyar bankoknál kb 20+% volt a mérlegfőösszegben az állampapír állomány, még a nagy hozamemelkedés elején, 22q1 végén.
~11e mrd állomány, ~50e mrd mérlegfőösszeg -
attiati
veterán
Az a hír, hogy még két nagy európai bank lehet likviditási nehézségben.
Ha CS-nél nagyobbak, akkor abból már lehet gond.[ Szerkesztve ]
-
attiati
veterán
válasz PredatorZoli #329 üzenetére
ne menj már át rendszerkritikusba
CS felvásárlásnál, már 3,2 mrd $-ról szólnak a hírek
[ Szerkesztve ]
-
attiati
veterán
válasz julius666 #327 üzenetére
Közepes és jó bankokra is átterjedhet, ha nem lépnek a jegybankok. Ezt kell megelőzniük.
Azt sem tehetik meg a jegybankok, hogy mindig a leggyengébb bankra szabják a teljes bankrendszer játékszabályait.Kb mindegyik bankot csődbe lehetne vinni, mert nem része a normál üzletmenetnek, hogy a tőkéd több 10%-át likviden tartsd csak azért, mert hátha jön a roham. Az európai bankok már így is jelentős versenyhátrányban vannak az ázsiai és amerikai társaikhoz képest, mert szigorúbban működnek.
-
julius666
addikt
Ha kimazsolázod a jót a férgesek közül se mész sokra vele, ha hatóságilag rákenik utána a többiek szarját.
Ehhez a koordinált swap akármihez amit most bejelentettek sajnos már buta vagyok milyen hatással lesz, mindenesetre roppant "megnyugtató" minden, ami a hétvégén történt...
A sokak által nagyra értékelt múlt heti "nincs itt semmi látnivaló" EKB emelés nyugtató hatása pár napra rá le is lett nullázva.
-
j0k3r!
senior tag
válasz julius666 #324 üzenetére
Hahaha
Az elmúlt pár hét újra megerősített benne, hogy miért döntöttem jól, hogy a bank szektort kihúztam az egyedi részvényes portfóliómból. Mennyi esélyem lett volna mezei retail befektetőként kiszúrni ezeket a problémákat, ha a hatóságoknak sem sikerült? Azért kíváncsi vagyok jön-e ki valami hír a közeljövőben, hogy valaki azért időben kiszimatolta a dolgot és mondjuk az év eleje óta shortolta a regionális bankokat.
Más: Coordinated central bank action to enhance the provision of U.S. dollar liquidity
Érdekes lesz a holnapi nyitás
some men just wanna watch the world burn...
-
Ringman
nagyúr
válasz julius666 #324 üzenetére
Coordinated central bank action to enhance the provision of US dollar liquidity
The Bank of Canada, the Bank of England, the Bank of Japan, the European Central Bank, the Federal Reserve and the Swiss National Bank are today announcing a coordinated action to enhance the provision of liquidity via the standing US dollar liquidity swap line arrangements.
Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
julius666
addikt
The Swiss government is also expected to speed the deal up by waiving the six-week waiting period normally required before a merger, according to the New York Times, and Swiss authorities are not requiring UBS to get shareholder approval.
Szépen lenyeletik velük (is) "gyorsított eljárásban" a konkurens bank bukóját. Nekünk itt NERniában ez ismerős működési mód, de azért ott kint pisloghatnak sokan most.
[ Szerkesztve ]
-
julius666
addikt
Kivételesen egész jó Portfolio cikk az USA irodapiac egyre jelentősebb problémáiról: [link]
Már most is lehet látni, hogy emelkedik a jelzáloghitel törlesztési késedelmek száma, azonban még mindig nem jelentős gazdasági szinten. Az adatok azt is jól mutatják, hogy a kereskedelmi ingatlanok hitelállománya rekord szinten van, így esetlegesen ha bedől pár hitel valószínűleg nagyobb probléma is lehet, hiszen a csótány-elv alapján, ha egy vállalat nem tudja fizetni a jelzáloghitelét, akkor valószínűleg több iyen csontváz is kiesik a szekrényből
A magas kamatok hatására az ingatlanok értéke is hatalmasat esett, az irodaingatlanok 25 százalékos leértékelődésen vannak túl az elmúlt egy évben, ami a legnagyobb esés az összes ingatlan típus közül. Ugyan az ingatlan árak estek, az amerikai irodaházak értékesítési tranzakciói 76 százalékkal csökkentek januárban éves bázison -
Ringman
nagyúr
sok ügyfél magától átmegy a nagy bankokhoz a híreket (sokszor felületesen) olvasva és az alapján döntve a váltásról, a végeredmény hasonló lesz, a kisebb, regionális bankok rosszul fognak járni.
Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
Ixion77
Topikgazda
FT hír: A UBS megveszi a CS-t 2 milliárd dollárért.
A korábbi ajánlatuk 1 milliárd volt. Most: "na jó, akkor legyen kettő".
Ez mellesleg $0.54-t jelent részvényenként. A pénteki záróár $2.01 volt, aftermarketben $2.16. Szóval ha minden így marad, az utolsó részvényesek is buktak még kb. 70%-ot a hétvégén.Azt is érdekesnek találom, hogy az USA-ban a nagybankok azért segítik ki a kicsiket ahelyett hogy felvásárolnák őket, mert már így is a kongresszus célkeresztjében vannak, és félnek attól hogy feldarabolják őket. Európában úgy tűnik, nem fél a UBS. Lehet, hogy nincs kitől.
További két bankot vizsgálnak az EU szakhatóságai, amik szintén veszélyben lehetnek.
"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."
-
veterán
válasz Domináns Hím #296 üzenetére
a Kínához soroló arab országokra, vagy az óriási növekedés előtt álló India távolodására gondolunk
Kína, India, meg az arabok is telibe a Nyugatból élnek. Ezt a Nyugat alkonya dolgot hallgatjuk már egy ideje. Meg a szüleink, és a nagyszüleink, stb. -
Ringman
nagyúr
Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
bandus
veterán
ezt nem ertem, egy ev utan a kriptos etf is ugyanugy adomentes. vagy arra gondolsz, hogy ez nem kifejezetten bh szrategiara van kitalalva? sajnos en beszoptam, ezt a lehetoseget auaztriaban eltoroltek. igy most se egy eves periodus se tbsz bar osszessegeben nincs ellenemre az adozas a nyeresegbol, de azert bizom benne, hogy valamikor valtozik ez meg. vagy legalabb csokken
"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"
-
Sisco2
tag
Oké de ez nem attól függ hogy pl. (CoinShares) a brit koronafüggőség alá tartozó Jersey Bailiffséggel van e magyarországnak kettős adóztatást elkerüléséről szóló egyezménye?
Mondjuk Liechtenstein -el van úgy tudom (VanEck).
Bocs csak szeretek mindennek utánanézni alaposan, amennyire lehet megelőzni a meglepiket. -
Ringman
nagyúr
bevásárlás diszkontáron:
The UBS offer was communicated on Sunday with a price of 0.25 francs a share to be paid in stock. UBS also insisted on a material adverse change that voids the deal if its credit default spreads jump by 100 basis points or more, the Financial Times reported. Credit Suisse closed down 8% to 1.86 francs at the close on Friday.Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
Ixion77
Topikgazda
Ma délután 5-kor ülnek össze Ekon haverjai hogy eldönsék mi legyen vele. Mivel kétlem hogy bedöntenék, holnapra jó nagyot ugrik a BNK, csak hogy bosszantson hogy nem vettem végül pénteken.
"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."
-
Domináns Hím
kezdő
Igen, mint az köztudott, ürgebőrbe varrva képeztek (természetesen Felcsúton). Mint ahogy a lehülyézett, az arabok ügynökeként lefestett Pozsár Zoltánt is nyilván, hiszen olyan dolgokat ír, ami nem tetszik. De az is lehet, hogy egyes kérdésekről egyszerűen csak más a véleményünk.
Egy szimpátiát szülő nicket akartam. :)
-
Ringman
nagyúr
Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
Ringman
nagyúr
ha már a jó befektetésekről van szó, a ph-prémiumra való előfizetés és a hozzászóló rejtése az annak minősül.
This is the best trade deal in the history of trade deals, maybe ever.
Eladó használt nyergek: SQLab 611 Ergowave CrMo 14 cm: 30e | Ergon SR comp men road S/M 22e | Pro Turnix Perf. AF 275x132 mm 25e || Használt Cane Creek eeSilk 27.2 x 350mm Road 20 mm 63e
-
stingy2
senior tag
Ezekkel semmit nem tudsz kezdeni, ki vannak képezve. Azt csinálják, hogy azokban a topikokban, amiket hasonló "gondolkodásúak" hoznak össze, azonnal bannolják azt, aki mást mer gondolni. Ahol pedig nem az ő narratívájuk a meghatározó, azt a topikot szétb...ák, ha kidobják őket, akkor visszaeszi a penész más nickkel n+1-szer. Amíg ez itt lesz ,én léptem.
INTJ
Új hozzászólás Aktív témák
- Budapest és környéke adok-veszek-beszélgetek
- eBay-es kütyük kis pénzért
- CES 2025: Kezünkben a Mudita Kompakt, az E-ink kijelzős anti-telefon
- Opel topik
- Xbox Series X|S
- AliExpress tapasztalatok
- Magyarországról is elérhető a Xiaomi Pay
- iPhone topik
- Gitáros topic
- Asszociációs játék. :)
- További aktív témák...
- Akció! Dell Latitude E6230 laptop (12,5/i7-G3/8GB/128SSD) - 1 év garancia, 27 % számla
- Konica Minolta Bizhub C227 fénymásoló
- Yamaha NS-555 hangfalpár + opcionális HiFi - házimozi cuccok
- Lenovo ThinkCentre M93p SFF PC, Quad Core i5-4570 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Lenovo ThinkCentre M83 SFF PC, Quad Core i5-4590 CPU, 8 GB DDR3 RAM