Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mr K

    senior tag

    Pár oldallal korábban volt egy kérdés, amire nem született válasz (vagy átsiklottam felette), ezért feltennék egy hasonlót, hátha.

    Szóval a Lenovo konzumer gépei B590, G510, Z510, stb. elég sok ajánlást kaptak itt, és úgy veszem ki, hogy ezt az "ajánlott" státuszt az újabb(?) generáció (B50, G50, Z50, stb.) is megörökölte. Nekem - minimális tapasztalattal laptopok terén - ez nem tűnik magától értetődőnek: a vékonyabb kialakítás nem teszi még kevésbé masszívvá a gépeket? A hűtés hatásfoka nem lesz rosszabb? Mi a helyzet a megbízhatósággal? (Szerviz tapasztalat gondolom nem sok van.) Bolti tapogatózás során nekem az tűnt fel, hogy az új modellben a billentyűzet is vékonyabb, így kevésbé kényelmes rajta gépelni (a notebookcheck szerint a touchpad is kisebb).

    A nootbookcheck-en összenéztem a B590-es és a B50-30-as tesztjét - sajnos utóbbi sokkal gyengébb processzorral szerelt, ezért a számok nem igazán összevethetőek, a szöveges értékelés meg szubjektív. Ami meglepő, hogy a B50-es így is jobban melegszik pár fokkal, igaz, csendesebb is valamennyivel.

    Végezetül, szerintetek a régebbi modellek, pl. a B590, meddig lesznek még kaphatóak?

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    Elakadtam: A ProBook 450 G2-be bele lehet rakni a B+M típusú (22x42-es) M.2-es kártyákat? (Pl. Transcend MTS400-at? Ha jól értem a B+M mindkét típusú (B, M) socketbe bedugható, de jó lenne biztosra menni.) Előre is kösz!

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    E napi talány: mi a különbség az alábbi ProBook-ok között:

    - J4S43EA
    - J4R98EA
    - J4S59EA

    (Az első kettő között nyilván a FreeDos és a Win81, de van más? A másik kettőnél a két adatlap pixelre egyezik...)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz Tikakukac #84953 üzenetére

    Csatlakoznék (én asztali gépnél is hasonló kiosztású billentyűzetet használok), de azért így sem tökéletes szvsz: normális méretű fel-le nyílra így sem futotta (rövidebb shift mellé befért volna, ha már mindenképp ragaszkodnak hozzá, hogy vonalban legyen az alja), a 0 (akarom mondani a ` ) még mindig nyomorított, és a funkció billentyűk is lehetnének nagyobbak.

    Sajnos a(z ajándékba) kinézett ProBook 450 layout-ja is hasonlóan béna, bár ott a numpad-on vanak rendes méretű kurzormozgató és vezérlő billentyűk (végül is a 80-as években az XT/AT billentyűzet is hasonló volt), de az újmódi fejlemények közül a menü gomb alighanem akkor is nagyon hiányozna.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz Tikakukac #85475 üzenetére

    (Vidéken is van por bőven...) Ez a takarítás mennyire létfontosságú? Egyfelől olvastam az erre vonatkozó ajánlott cikket (valahol), másfelől (1) a kinézett laptopok kézikönyvében nem láttam ilyen előírást, (2) a környezetemben elég sok laptop van (nagyon intenzív) használatban, és még egyik sem járt soha takarításon, (3) takarításhoz eléggé meg kell bontani a gépet, és ez (főleg gyakran ismételve) nem tudom mennyire jó neki.

    Kedvcsinálóul a sokszor ajánlott HP 45x (G2) gépnél így kell hozzáférni a ventihez (a szervizkönyve szerint).

    Kiszedjük az aksit, eltávolítjuk a két szerviz ajtót (1 csavar), kiszereljük a merevlemezt (4 csavar), az optikai meghajtót (1 csavar), és a billentyűzetet (3 csavar, plusz egy kábel). Eddig hivatalosan magunk is eljuthatunk, az elkövetkezőkhöz hívjunk szervizest. Következik a fedlap. Kicsavarozunk 19 csavart, kihúzunk 5 kábelt, még 4 csavar, és már le is emelhetjük. Végre látjuk a ventit, lehúzzuk a kábelt és kibillenthetjük. A venti szereléséről a kézikönyv nem nyilatkozik, gondolom cserére gondoltak...

    Visszaszerelés értelemszerűen fordított sorrendben. Ügyeljünk rá, hogy a csavarok különböző méretűek, és hogy három különféle csavarhúzóra lesz szükségünk. A kábel lehúzásokkal csak óvatosan, vannak nem triviálisak.

    Még egy kérdés: korábban említettétek, hogy egyes gépekhez lehet venni plusz gyári garanciát. A HP honlapon találtam is ilyet, de elég borsosnak tűnik (+1 év 40 ill. 70 ezer körül). Ez reális? ProBook 450-re vonatkozik? És ha igen, hol lehet megvenni?

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz Tikakukac #85515 üzenetére

    Kösz, elkeserítettél... :) (A házilagos szerelés (gyakorlatlanul, pl. a felhozott gépnél) időt rabló és veszélyes (annyira szerintem nem masszív, hogy ne lehetne eltörni valamit egy óvatlan mozdulattal, plusz garancia is érvényét veszítheti). A szakszervizzel meg az a gond, hogy a postázgatás macera, és honnan tudjam, hogy el is végezték a munkát (mint arról korábban szintén volt szó), olyat meg nem könnyű találni (vidéken), ami közel van és megvárható.)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    Akkor most jöjjön egy kis FUD. ;] (Hozzátéve rögtön, hogy (1) nincs laptopom, (2) nem különösebben értek hozzá, (3) a használt piacot pláne nem ismerem, (4) nemrég beszéltem rá valakit, hogy új 450 G2 helyett vegyen inkább normálisabb használt gépet... :) )

    "Én ma vettem egy HP elitebook 8540w-t [...]től, a testvérem újnak nézte, szóval tényleg remek állapotban van. Szóval ez még szerintem simán el fog menni 3-4 évig. [...]"

    Egyszer használtam laptopot hosszabb ideig az egyik munkahelyemen. Igazi üzleti gép volt: fém ház, profi billentyűzet, track point, stb. Kb. egy éves korában került hozzám újszerű állapotban és három év múlva ugyanilyen újszerű állapotban adtam le. Ennek persze az volt az oka, hogy kvázi PC-ként funkcionált: évente párszor ugyan költözött, de egyébként csak ült az íróasztalon a külső monitor/billentyűzet/egér társaságában. Ezekre persze nagy szükség is volt: a gép napi 12-24 órát ment elég intenzív használattal, a háza nem csak állandóan meleg volt, hanem néha kimondottan forró, a venti szünet nélkül ment, a merevlemez pedig majdhogynem többet tartózkodott az 55 fok feletti sávban, mint alatta. Természetesen a gép a négy év alatt takarítva vagy egyéb módon karbantartva nem volt. Nem tudom mi lett a sorsa, de nem róttam volna fel neki, ha rövid időn belül beadta volna a kulcsot...

    "Ha sikerülne ezt a - egyébként majd mindenkire jellemző - "új fétist" levetkőzni, nagyon jó áron lehet nagyon jó konfigokat találni [...]"

    Azért a használt gép vásárlás sem fenékig tejfel.

    Először is, csodák nincsenek: pl. az "egy belépő szintű új konzumer gép árából jó minőségű, használt üzleti gépet vehetünk, akár garanciával is" kijelentést úgy kell érteni, hogy belépő üzleti gépet egy-két év garanciával, vagy közepes minőségű üzleti gépet legfeljebb néhány hónap garanciával, és így tovább egészen a csúcsminőségű üzleti gépet lejárt terméktámogatással (se sw, se alkatrész) változatig.

    Ha van is valamilyen maradék gyári garancia/szavatosság/jótállás, a legjobb részekről (pixhelhiba-, aksi-, csere- és egyéb garanciák) általában már lemaradtunk, a használt laptopokra adott bolti garancia pedig remek dolog, de azért az csak bolti garancia (bizonytalan, járulékos költségei vannak, nem szakszerviz lesz).

    Igaz, hogy az üzleti gépek sokkal nagyobb terhelést bírnak, mint a konzumerek, de sokkal nagyobb terhelést is kap(hat)tak korábban (l. fent). A céges gépeknél ehhez tegyük hozzá, hogy a karbantartás (takarítás, stb.) ismeretlen fogalom (legalábbis én még életemben nem láttam olyan céget, ahol ilyet csináltak volna...), és alighanem az otthoni gépek többségénél is ez a helyzet.

    A használt gépeknél gyakran le kell mondani a hasznos újdonságokról (pl. m.2 vs. drive bay, brrrr...) Az extra funkciók pedig gyakran elavultak, vagy háztáji használatkor feleslegesek vagy inkább zavaróak: express card, firewire meg soros port helyett inkább több usb kéne, display port helyett hdmi, 7200-as merevlemez helyett inkább 5400-as (SSD mellé), és a nagyfelbontású kijelzőnek sem mindenki örül...

    Egy üzleti célú gépnél máshol vannak a hangsúlyok, mint amire otthoni felhasználásnál lenne szükség. (Zajszint, multimédia, stb.) Az újabb szoftverek nem biztos, hogy (csont nélkül) mennek a régi vason (win7/win8/win10?)

    Új gépből egyszerűbb választani: kevesebb féle van, mind egyféle állapotú (új :) ), és akár hónapokig is gondolkozhatunk (még mindig lesz). Használt gépből sokkal több féle van, ráadásul fel kellene tudnunk mérni az állapotát, és az igazán jó vételek már nem lesznek meg, mire utánanézünk. Ha pedig valami gond lenne, az MM-ban egyszerűbb verni az asztalt, mint Kovács úrral vagy X Bt-vel leboltolni.

    Végezetül egy új gép tervezhetőbb kiadás: ha X összegem van és abból új gépet veszek, akkor két vagy három évig mindenképp lesz gép, még ha közben szívni is kell a szervizzel. Használtnál erősen javasolt az X egy (jelentős) részét félretenni, mert a következő két-három évben lehet, hogy költeni kell rá, vagy éppenséggel le kell cserélni. (És ez különösen fontos ha tényleg kicentizett a költségvetés, azaz itt is igaz, hogy valójában használt dolgokat annak éri meg igazán venni, akinek telne újra is.)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz szabonagyur #87943 üzenetére

    Azért az irományomból csak kiderült, hogy volt laptopom évekig?! És most is van a környezetemben egy tucatnyi, és természetesen néhányat használok is időnként, nemrég egyet még szerelnem is kellett (+SSD ill. HDD-ODD cserebere, + W7->W8->W8.1 upgrade -- mondjuk a PC építéssel szemben ezt nem annyira élveztem. :( ) Persze ez (is) tökéletesen érdektelen abból a szempontból, hogy zöldségeket írok-e vagy sem...

    Röviden: (1) A hozzászólásomnak a használt-új szembeállítás volt a témája (nem a konzumer-üzleti), a célja pedig, annak illusztrálása, hogy mit gondol(hat) végig egy laikus, amikor újat akar. (2) Sw upgrade: Pl. (ex)laptopom (TravelMate) Vistaval jött, W7 felment rá, de a 4 giga ramból csak 3 maradt (plusz egyéb apróságok). De biztos nem általános. (3) Displayport: én tudom mi az, de nem én vagyok a tipikus laptop vásárló :), ill. plusz költséget jelent. (4) Gari: nem ezt mondtam? (aksi nem lesz garanciális, jótállás, helyett szavatosság, meg a gyártó saját feltételei.) (5) m.2: nem ezt mondtam? (használt gépben nem nagyon van (még), esetleg mSata.) (6) Ja, az első rész arról szólt, hogy attól mert makulátlan egy (használt) gép, még üzemelhetett sokat, ami az elektronika élettartamát negatívan befolyásolja. Vagy nem?

    "Ja az új gép nagyon tervezhető, főleg ha a szerviz fél év után megvonja a garit és ennyi, még alkatrész sincs hozzá." Erről, légy olyan kedves, írj még pár mondatot, mert ezt nem teljesen értem: ezek szerint a Dell három meg a HP öt éves garija sem sokat ér a gyakorlatban!?

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz ivana #87984 üzenetére

    (2) Hát persze, miért is tudnék megkülönböztetni egy 32 bites OS-t egy 64-estől?! :) Valójában 4 gigát 32 biten is meg lehet címezni, persze mindenféle címtérfoglalásos komplikáció miatt a gyakorlatban csak kevesebbet. De 3 gigánál ott is többet kellett volna látni. Amúgy 32 és 64 bitet is próbáltuk (ha már group licence). Viszont a gond nem ez volt, hanem a mobility radeon 3xxx (? - már nem emlékszem pontosan), ami lenyúlt egy gigát (de úgy, hogy emlékeim szerint a BIOS is 3-at mutatott alapból), és amiből az előre telepített vista vissza bírta szerezni a nagy részét, egy sima w7 meg nem. Supportot mi nem próbáltuk, de külföldi fórumok szerint mások igen, megoldás ott sem lett, és mivel hivatalosan nincs win7 support, még csak reklamálni lehet...
    (3) Igen, de az állítás az volt, hogy a legtöbb laptop vásárló lapos tévéhez akar csatlakozni, nem profi monitorhoz.
    (6) Ezt értsem úgy, hogy laptop "elektronika" várható élettartama nem függ az üzemidőtől (örökifjú), vagy úgy, hogy nem függ attól, hogy idle-ben vagy full load-ban megy?

    (#87985) Dhampir: Szerintem nem egy laptoptulaj lesz, aki a közeli kisváros egy szem számtech boltjában veszi 5500-ért (tapasztalat). Mondjuk 500-ért én se tudnék venni, hacsak bontóból nem.

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz szabonagyur #88025 üzenetére

    (#87983) Ezt elhiszem, de engem továbbra is a #87943-ban tett megjegyzésed érdekelne elsősorban, mármint hogy miért vonja meg a szerviz a garanciát fél év múlva (és milyen alapon). (Azt hogy, hmm, nem értesz egyet a véleményemmel :) tudomásul veszem, de ez a garira vonatkozó megjegyzés számomra új és meglepő, és hátha másoknak is hasznos lehet.)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

  • Mr K

    senior tag

    válasz szabonagyur #88032 üzenetére

    Köszönöm, így nem annyira meglepő. (Nem ilyen jellegű garanciális problémákra gondoltam.)

    (Továbbra is úgy érzem, hogy elbeszél(t)ünk egymás mellett. Úgy keveredtem ide hónapokkal ezelőtt, hogy ismerősnek segítettem gépet választani otthonra (interet, film, zene, némi "adatrögzítés".) Először ProBook 450 G1-et javasoltam, aztán addig halasztódott, míg már csak G2 volt, de mivel az inkább visszalépésnek tűnt, így hirtelen felindulásból egy másfél éves 6-os sorozatú ProBook lett. Olcsóbb, sokkal szebb, minőségibb, de a G2 hangszórói talán jobbak lennének, a merevlemez meg a venti halkabb, nem az asztalfiókban lenne az ODD, kétszer ennyi garanciája lenne, új lenne az aksi, stb.)

    (#88025) szabonagyur A grafikus kártyákhoz sem értek :) , de nem lehet, hogy mégis lenyúlhatott egy giga RAM-ot, ha olyanja volt? Szerintem talán HD3470-es lehetett, minimális video rammal és a HyperMemory nevű csodával... (Sajnos a pontos részletekre már nem emlékszem, de a google szerint a probléma biztos, hogy nem volt egyedi.)

    ''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

Új hozzászólás Aktív témák