Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #28537 üzenetére
A walker kapásból nem sétálót jelent, hanem például gyalogost. Jelen esetben gyalogos katonát. Szóval a mások helyett sokkal jobb és pontosabb fordítás lett volna pl a fehér sereg. a "Jönnek a mások" helyett meg a "Jön a fehér sereg". Ráadásul fenyegetőbben is hat, sokkal inkább lenne súlya. A jönnek a mások inkább a pride-ra értendő.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #28534 üzenetére
Mondjuk érdekelne, hogy melyik szótárban szerepel a white magyar megfelelőjeként a más.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #28472 üzenetére
Mi más lenne? A neve is "Heat Transfer Reactor Experiments" volt. Három változat épült belőle, ezek közül a HTRE-2 és -3 volt repülőgépbe építhető kivitel.
Golden9: Ha belegondolsz, a jelenlegi nukleáris hajtású hajók szinte kivátel nélkül gőzgépek. Csak nem szén- vagy olajkazánnal melegítik a vizet, hanem nukleáris reaktorral.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #28470 üzenetére
Akkor viszont nem értem miért volt kérdés, hogy mekkora a legkisebb atomreaktor.
-
#65675776
törölt tag
válasz Borisz76 #28467 üzenetére
Mert miért is nem?
philoxenia: Persze, hogy nincs. Mai technológiával lehet készíteni 5-8 kW-os atomreaktort, ami max 25-30 t. (A Szergej motorja 24 t-t nyom, és lead 2k LE-t.) Atomreaktor esetén a legnagyobb kihívás ilyen esetben továbbra is a sugárzás szigetelése, illetve a hűtés. Viszont az, hogy valaki leírta, önmagában nem jelent semmit. Attól még nem lesz ilyen rendszerű mozdony.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #28459 üzenetére
Jelenleg elég sok project folyik valóban kisméretű reaktorok építésére. De pl az NB-36H-ba épített 1 MW-os reaktor 16 t-t nyomott. De az egy korai konstrukció, a program 1946-ban indult, és 1961-ben törölték. Annak a reaktornak a tömege részben azért lett akkora, mert repülésre alkalmasnak kellett lennie, el kellett viselnie a fel- és leszállások és a manőverezés okozta mechanikai terhelést, túlterhelést. A legnagyobb probléma persze minden reaktornál a sugárzás elleni szigetelés.
De miért feltétlenül reaktorban gondolkodsz? A Viking-1/2 és a Curiosity sem használ reaktort, de nukleáris energiaforrásúak, ahogy a két Voyager is. Meg még egy raklapnyi egyéb űrszonda.
Egyébként meg: X-12
Az a mozdony nem Sterling-motoros, hanem Patrick Sterling nevű mérnök tervezte...
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #28395 üzenetére
Sőt, akár a nukleáris hajtásra is. Attól még nem létezik se Stirling-motoros, se nukleáris hajtású mozdony.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #28388 üzenetére
Mennyi Stirling-motoros gőzmozdonyt ismersz?
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #27524 üzenetére
Na vazze, összekevertem a DVB-C-vel... Ettől még a megállapítás igaz lehet, sőt. Magasabb frekvencián sokkal jobban árnyékol az utolsó fa is.
-
#65675776
törölt tag
válasz pocokxx #27515 üzenetére
Semmi. Ugyan az a kodec hang és video esetén is, mint SD csatornánál.
Szerintem inkább a környezettel van összefüggésben a dolog. Az M4 135,5 MHz-e kicsit máshogy szóródik a környezetben levő dolgokon, mint az M1/2 128,5 MHz-e. Az antenna nyeresége meg nem elegendő ahhoz, hogy a máshogy szóródó jelből értelmes jelet tudjon venni.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz syberia #27209 üzenetére
A tégla éppenhogy nem durvább. Nem kell hozzá sok erő, hogy elrepeszd és törd. Töredéknyi elenállást tud kifejteni dinamikus terhelés ellen, mint egy acéllemez.
Nekem is van egy Mora késem. Strapabíró jószág, az biztos. Csak figyelni kell rá, mert eléggé hajlamos rozsdásodni.
-
#65675776
törölt tag
Azért az A36 egy szimpla szerkezeti acél. Olyan alacsony a széntartalma, hogy edzeni sem lehet érdemben (próbálkozni persze lehet). A CPM 3V meg szénacél, azon belül is szerszámacél. Elég magas keménységre (58-60 HRc) edzhető. A fenti összehasonlítóvideo kb olyan, mintha trappista "sajtba" nyomnál bele egy műanyagkést. A szerszámacélnak eleve az a dolga, hogy pl a lágyacélt forgácsold vele.
Egyébként ez egy kíméletes teszt az élre nézve. Úgy már érdekesebb lenne, hogy magát a kést mozgatod, ergo izomból püfölöd az élével azt az acéldarabot.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #27157 üzenetére
"Alapvetően a tőr szúrófegyver, a kard meg vágó szvsz."
Nem, ez egyáltalán nem igaz. A smallsword pl színtisztán szúrófegyver. Háromszög keresztmetszetű a pengéje, egyáltalán nincs élezve. Ahogy egyre jobban elterjedt a lemezpáncélzat, úgy lettek a kardok egyre inkább szúrásra optimalizálva. De az európai kardok mindig is hibridek voltak ebből a szempontból (leszámítva a falchiont és a messert). A hosszúkardok (longsword) kategóriáiból egyértelműen kiválaszthatóak az elsődlegesen szúrásra optimalizált tipológiák. De a rapier is inkább szúrásra volt kialakítva, bár éle is volt.
"The modern épée (English: /ˈɛpeɪ/ or /ˈeɪpeɪ/, French pronunciation: [epe]) derives from the 19th-century Épée de Combat[1] (itself a derivative of the French small sword)"
Az épée a 19. század terméke, a smallsword a 17-é (kései renszánsz). A smallsword lágy pengéjű, tompa hegyű gyakorló változata a foil.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #27155 üzenetére
De ez nem tőr. Ez a smallsword leszármazottja. A smallsword pedig, ahogy a neve is mutatja kard. De, hogy a sportvívás mennyire elrugaszkodott a valóságtól: a sportban ez a legnehezebb, a valóságban meg pont ez volt a legkönnyebb. Tipikusan 0,5 kg körüli tömeggel bírt. A kard kellene a legnehezebb legyen.
Nem amire gondoltam, az a magyar terminológiának megfelelő tőr. Amit írtam, az a definíciója a tőrnek. A tőr egy késfajta, nem kard. Fegyverek között csak az tőr, ami megfelel a fenti definíciónak, tehát csak a kések közül kerülhet ki. Szóval max a messerek között lehetne olyan, amelyikre megfelel a tőr definíciója. Messer viszont nem készült soha ilyen pengealakkal, sőt, a tőr alapvetően kétélű, a messer meg szigorúan egyélű (aka backsword).
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #27153 üzenetére
A sportvívásnak kb már semmi köze sincs a valódi víváshoz (pisztolymarkolatokkal és egyéb idiótaságokkal az élen). Elég csak megnézni mit neveznek saber-nek a sportvívásban. Hasonlítsd össze egy valódi szablyával. Köze semmi hozzá. Szóval klasszikusnak semmilyen formában sem tartanám.
Az meg, hogy a magyar terminológiának nem megfelelő nevet adtak neki, éppen nem a terminológia hibája.Úgy általánosságban a sportvívást el kell felejteni, mint referenciát kardokkal és vívással kapcsolatban. Egy teljesen elvont sport, nulla kötődéssel a valódi kardokhoz és víváshoz. Ha érdemi vívósportot akarsz látni, akkor a HEMA témakörében nézz szét.
A tőr egy olyan késtípus, amelynek a pengéje a pengetőtől a hegyig folyamatosan csökkenő szélességű. (Semmilyen hosszon sem lehet a két él egymással párhuzamos.) A rapier és a smallsword egyébként megfelel ennek a kitételnek, csak azok nem kések.
"Azonban egy YT videón kérsz számon szakszerűséget."
Bármin, ami szakmai kérdéseket feszeget számonkérhető a szakszerűség.
Kérdés mi a régi hagyomány. Gépesített kovácsolás már az ókori Rómában is létezett, és a 11-12. században újra széleskörben használták. Annyi, hogy akkoriban még vizikerekekkel hajtották. Egyébként vannak közösségek, akik még teljesen hagyományos bloomery kohókban olvasztanak vasércet, aztán válogatják ki a bloom-ból az acélt. De japánban is rendszeresen készítenek tamahagane-t hagyományos tatara-ban. Aztán be lehet jelentkezni rá, hogy kapj belőle. Persze az már nem ugyanaz a vas lesz, mint amit akár 1-200 éve olvasztottak ilyen kohókban. Sokkal jobb minőségű, tisztább. Már majdnem olyan jó, mint a 12. századi európai kohóvasak.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #27148 üzenetére
A katana minden terminológia szerint kard. Ahogy a fentebb felsorolt típusok mindegyike. A japánok szerint is kard.
"nem kés, nem tőr" - Ez egy érdekes kérdés (eleve redundáns állítás, lévén a tőr egy késtípus). Maga a japán szó a kardra (tō - 刀) a kínai dao szóból ered, az meg kést jelent (a két szó ideogramja ráadásul ugyanaz). Egyébként maga a japán kard is a daoból fejlődött ki.
Az egyenesség érdekes kérdés. Bár konkrét definíció nincs rá, de általánosságban onnantól szokás íveltnek tekinteni egy kardot, ahonnan az íveltség már érdemben beleszól a vágási hosszba. A katana esetén ez még nem teljesül (ahogy pl a falchion és messer, de a legtöbb szablya esetén sem). [link]
A másik dolog, ami az igazi ívelt kardokat megkülönbözteti az egyenesektől, az a szúrási képesség. Ívelt kardok esetén a szúrás sokkal nehezebben kivitelezhető. Ebből a szempontból szintén egyenesnek minősül a katana.
Az angolszász szakirodalomban egyre inkább off-straight-nek nevezik. Pont ugyanúgy viszonyul az íveltsége az egyeneshez, ahogy a törtfehér (angolban ugye off-white, vö off-straight) a fehérhez. Márpedig a törtfehéret sem nevezed szürkének. Nézz meg egy samsirt. Az ívelt.
Terminológiát írtam, nem hétköznapokat.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #27146 üzenetére
Nem láttam még, de nem veszítettem vele semmit. Van benne hülyeség rendesen...
"Ha ívelt, egyélű, akkor szablya." Vagy nem. Lehet falchion, messer, cutlass, talwar, samsir, falcata, dao, katana... Vagy kijil, amiből a török hódoltság során fejlődött ki a szablya Magyarországon. Persze kérdés, hogy honnantól ívelt egy kard. Mert a katana és a dao, de a falchion és a messer is tipikusan egyenes.
"ha kétélű és egyenes, az a kard." Totális fogalomzavar.
"Egyenes kardnál ezt nem igazán lehet így megvalósítani, tehát ott tulajdonképpen egy ütésszerű vágásról van szó" - Szegény japánok ezt nem tudják, azért vágnak a katana-val is húzással. (Nem, a katana nem ívelt kard.)
"Az úgynevezett vércsatorna" - Lapát kaszát! Ez a vércsatorna kifejezés is csak egy modernkori fasság.
"ez az hiányosság az azt jelenti majd a későbbiekben, hogy könnyebbé válik a szablyának a pengéje és rugalmasabbá." - Igen, a fuller az valójában pont merevítésre szolgál. Nélküle adott mennyiségű acélból nem lehetne kardot készíteni, ami ne görbülne el. De erre volt más megoldás is, a penge keresztmetszete emiatt is volt annyiféle. Persze a katana-n ez sem segített. Az igencsak hajlamos volt elgörbülni.
"Melegfegyver" - Ja, persze. Tűzfegyver.
"sárgaréz" és "eredeti" - Az eredeti nyilván bronzból volt.
Modjuk a kérdező is...
"ebből fejlődött ki a pallos?"
"Régen a kardnak az elkészítéséhez patkóvasakat használtak" - Honnan szedik az ilyen fasságokat? Mivel akkoriban még nem igazán volt kialakult stabil acélgyártási technológia Európában sem (de még mindig itt volt a legjobb, a japánok a 20. század közepére érték el az európai 13-14. századi szintet), a kohóból kikerült bloomból a legjobb részeket kapták a fegyver- és páncélkovácsok. Abból dolgoztak, nem fémhulladékból. Érdemi változás a 15-16. század fordulóján, a reneszánsz beköszöntekor következett, akkorra voltak képesek Európában olyan kohókat épÍíteni, amelyekben a vasércet teljesen folyadékfázisba tudták vinni, így pedig végre alacsony szennyezettségő vasat és acélt előállítani. Onnantól kezdve más iparágaknak is jutott jó minőségű acél.
Egyébként ahogy nézem csak díszfegyvereket készít sima szerkezeti acélból.
Az egyik következtetés továbbra is az, hogy a magyar terminológia szar.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
Halmai Petit személyesen ismerem. Jó szakember, nem csak egy "tudok angolul, lefordítom" akárki. Egy pár kisebb hibától eltekintve a fordítás jó. Mondjuk elég régen olvastam a könyvet magát.
De ha nagyon beteg fordítást akarsz olvasni, akkor szerezd be a Black Hawk Down magyar változatát. Mogadisu-ügy néven lett kiadva itthon. Hátööööööööööööööö. Ha van szar fordítás...
Persze filmes példának meg ott van a Vadászat a Vörös Októberre, amiben ugye állítják a légcsavar fordulatszámát a tengeralattjárón.
Azta mennyi félreütés van a korábbi hsz-omban.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
Egyébként még pár dolog van vele, ami miatt az inchben megadott űrméret és az űrmérethossz sem egyértelmű, exact mértékegység.
Űrméretre: ezt az angolszászok nagyon lazán kezelik. Igazából a megadott szám csak tájékoztató jellegű, főleg a kisebb űrméreteknél. Pl a .357 Magnum és a .38 Special ugyan azzal a lövedékkel is szerelhető akár (elvégre a .357 Magnum a .38 specialból lett kifejlesztve). Egyébként mind a kettő 9,1 mm-es lövedéket használ.
A másik, hogy az űrméretet nyugaton a hornyokban, szovjet befolyási övezetben az oromzatokon mérik. Emiatt egy orosz lőfegyver azonos űrméret mellett nagyobb lövedékátmérőt használ (lásd 9 mm Luger 9,03 mm, 9 mm Makarov 9,25 mm). Ez mondjuk nem csak az angolszász mértékrendszer hibája.
A hosszra: Vannak, akik a csőfartól mérik, vannak akik csak a cső huzagolt szakaszán. előbbibe beletartozik a töltényűr is, utóbbiba nem. Igazából az utóbbi lenne a pontosabb, elvégre a valós aktív csőszakaszt méri. Gondolj bele pl, hogy a KwK 40 esetén a hüvely hossza 495 mm (L/6,6), míg a KwK 42 esetén 640 mm (L/8,53). Mind a kettő 7,5 cm-es ágyú. -
#65675776
törölt tag
TV műsor... Ez mondjuk még önmagában nem lenne probléma, de a szinkron már inkább. Én is egy Mythbustersből tudtam meg, hogy létezik "üres ötös" típusú géppisztoly. Közben meg nem, csak a fordító a szokásoknak megfelelően egy dilletáns idióta volt. Kíváncsi vagyok meg tudjátok-e fejteni a rejtvényt.
Egyébként meg pont fordítva kellene mondani a magyarban, először az űrméret, utána a hossz, azaz "16 hüvelykes, 50 kaliber(hosszúságú)". Az angolok valóban "50 caliberlength, 16 inch" sorrendben mondják tipikusan. Írni persze ők is 16"/50 caliber-nek írják.
Jorus: A képed nem jó, mert ez elsődlegesen a kaliber definíciója lenne, bár hiányos. A kaliber ugye eredendően egy önálló mértékegység lenne (az angoloszászok pedig a megtévesztés kedvéért gauge-nek mondják). A hiányzó része a definíciónak, hogy azokaz a golyókat fél font ólomból, maradék nélkül kell önteni. Ahány egyforma golyót öntöttél, egy golyó átmérője lesz ezzel a számmal jelült csőfurat átmérője. Eddől ugye következik, hogy minél nagyobb a szám, annál kisebb a csőfurat átmérője.
-
#65675776
törölt tag
"Ugye tudod, hogy a nettó minimálbér 90k? "
És ha 40k lenne a minimálbér, akkor a 90k-t tartanád irreális elvárásnak? Ez egy teljesen rossz gondolkodásmód, tipikus cégvezetői. Nem a minimálbér kellene, hogy a viszonyitási alap legyen, hanem az, hogy mennyiből lehet megélni és még gyarapodni is. Egyébként érdekes, hogy mindig azok keresnek a legkevesebbet, akiknek a legtöbbet kell dolgozni.
-
#65675776
törölt tag
A legjobb lenne dekopirral kivágni az elejéből és beleragasztani valami hálót. Mondjuk mára fejlődött annyit a házipar, hogy ennél is rosszabb módon van megoldva sok ház. A Define S esetén is az előlap a legnagyobb gond, pedig ott jócskán el van szeparálva az előlap a ventilátoroktól, és az oldalsó légrések is egészséges méretűek. A legnagyobb vicc, hogy a csendesitéshez nincs szükség a lefalazott előlapra. Gamers Nexus-on készitettek egy tesztet: azonos zajszintre beállitottak pár házat, és mérték a hőmérsékleteket. Nem meglepő módon a légáramlásra optimalizált házak ilyenkor alacsonyabb hőmérsékleteket produkáltak. Szóval a zajszigetelt ház kb a legnagyobb baromság, ami létezik.
Az F12 házhűtőnek jó. Bordára viszont nem való.
csicso82: Ez ugyanaz, mint az 1500, csak ATX-ben.
-
#65675776
törölt tag
válasz Cs1csó #26835 üzenetére
Sajnos abban a házban nem lehet rendesen kialakitani áramlást. Max ha leveszed az előlapot.
Samus: Azért a Polaris topicban kérdezz rá a dologra.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz Cs1csó #26829 üzenetére
Márpedig annak a háznak az elejében levő ventilátor kb teljesen le van fojtva. Nem elég, hogy maguk az oldalsó rések kicsik, még emellé ugye rácsosak, tovább csökkentve az áramlást. De hogy még igy se legyen akár csak kicsit is jó, a ventilátor kiáll előre a lemezből, ergo a ventilátor és az előlap között nagyon kicsi a rés. És mindezt tetőzik egy hulladék ventilátorral, amelyik se nem szállit sok levegőt, se nem nagy a statikus nyomása. Az előlap roppant módon restrikviv.
Alulról sokkal több levegőt lehet betáplálni abba a házba. Ráadásul az közvetlenül a VGA-ra jut.
-
#65675776
törölt tag
válasz inf3rno #25675 üzenetére
A grafikonról hiányzik pár egyéb paraméter. Pl a levegő páratartalma és a felhőfedettség. Ezt a kettőt egyébként minden éghajlati modell figyelmen kívül hagyja, pedig a légköri pára sokkal jobban befolyásolja a napsugárzás felszínre jutását és a hőháztartást.
De jó a grafikon. Mutatja, hogy globális felmelegedés ide vagy oda, évmilliós minimumon van a légkör átlaghőmérséklete. Az élet meg már a Kambrium korban is jelen volt a bolygón. Szóval vannak tartalékok bőven a bolygóban. Az, hogy esetleg egy másfajta élővilág fog kialakulni meg egy dolog. Nem első eset lenne, ahogy globális kihalásból is volt már bő egy tucat, közülük öt komolyabb.
Egyébként meg ha a Yellowstone esetleg kitörne, akkor jó eséllyel lenne egy újabb.
Közelében nincs azt emberiség egyetlen kisebb kihalási esemény volumenéhez sem. Szóval nem haladunk önerőből sehova sem. Ahhoz az emberiség kevés. Max ha az összes nukleáris fegyvert és reaktort kb egyszerre felrottyantanánk. De a bolygó azt is túlélné, ahogy az élővilág egy része is.
-
#65675776
törölt tag
Érdekes kérdés: anno volt egy 750-es Duron-os gépem, Asus V3400 Pure-ral (Riva TNT) és 128 MiB SDR SDRAM-mal (PC100). Mindenféle gond nélkül tudtam rajta DVD-t nézni. Most pár napig kényszerből egy 1,5 GHz-es Pentium M-es notit használtam, benne egy GeForce FX 5200Go és 1 GiB RAM. Proci 100%-ra terhelve és nem képes akadásmentesen lejátszani egy DVD-t. Pontosabban kb minden 8-10. frame-et jelenít meg csak. Hogy sikerült ide fejleszteni a számítástechnikát?
-
#65675776
törölt tag
válasz inf3rno #25622 üzenetére
Amíg vannak fotoszintetizáló növények, addig van élet magas széndioxid szint mellett is. Elvégre azok azt a gázt lélegzik be, és oxigént ki. Tudod, szokás az esőerdőket a Föld tüdejének nevezni.
lompos: Igen, ez azért már árnyalja a képet. És ugye mutatja, hogy erősen szövegkörnyezetfüggő a jelentés.
-
#65675776
törölt tag
válasz ubyegon2 #25604 üzenetére
Az átírt szó, jelen esetben a bojler, már magyar szó. Az eredeti alak - ez ugye a boiler, azaz vízforraló - viszont idegen szó.
Spet: Azért az is érdekes kérdés, hogy mennyire gyorsítja fel az emberiség a folyamatot. Az "nyilván" nem szól bele, hogy az utóbbi pár évszázadban eléggé visszaesett a vulkanikus tevékenység, ezáltal nincs annyi vulkáni hamu a levegőben, hogy leárnyékolja a napsugárzást. Emlékezz vissza, hogy az izlandi vulkánkitörés arra az évre több, mint 2 °C-kal visszavetette az éves középhőmérsékletet. Az emberiség ilyen szinten nem képes befolyásolni az éghajlatot.
Vakegérke: Az emberiség jelenléte a bolygón csak az emberiségnek jó.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
Persze, hogy van globális felmelegedés, elvégre még mindig kifelé megyünk az utolsó jégkorszakból. Még pár ezer évig melegedni is fog a Föld légköre. Függetlenül attól, hogy mit csinál az emberiség. A bolygónak van egy saját ciklikus éghajlatváltozása.
ubyegon2: A bojler helyes is, megfelel a magyar helyesírás szabályának, miszerint idegen szavakat fonetikusan kell átírni magyarra.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #25584 üzenetére
Mondjuk ha már a gyártók sem tudják leírni, akkor nem meglepő.
-
#65675776
törölt tag
válasz MaxxDamage #25425 üzenetére
Ha itt "távra, megtett km-re gondolok" alatt a motoron ülve kényelmesen megtehető távolságról van szó, akkor arra nem is gyorsasági motor való. Ez a túramotorok területe. Ráadásul azok tipikusan sokkal jobb lengéscsillapítással is bírnak, mint a versenymotorok, ergo az úthibákat is jobban tolerálják.
Egyébként motoros ismerőseimnél is látom, hogy csak a két végletben képesek gondolkodni: robogó/segédmotoros és gyorsasági. Csak a leginkább élhető és közlekedésre alkalmas kategóriát hagyja ki mind.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz EmberXY #25245 üzenetére
Miért ne adnák el? Akár F-35-öket is vehetnénk, annál modernebb gép meg jelenleg nincs. Helikopterekből is lehetőségünk van kb bármilyet vennni, akár NH-90-et vagy Merlin-t is. A szövetségi tagságnak megvannak ezek az előnyei. Csak bizonyos különleges erőknek szánt eszközöket nem vehetünk meg.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #25239 üzenetére
Az iskolakörözés egy szállítógép élettartamát kb semennyire sem befolyásolja. Lerepülsz 10k órát üresen iskolakörözve, az annyi, mintha repülnél terhelve 1-2000 órát. Csak a rövid repülésekkel járó feleslegesen sok fel/leszállás okoz komoly igénybevételt a sárkánynak. Kitűnő megoldás az eszközök céltalan elherdálására.
Érdekes módon a csehek és a szlovákok hasonló költségvetésből nagyobb és jobban felszerelt haderőt tudnak fenntartani, folyamatos fejlesztésekkel és beszerzésekkel. Ja, náluk nem a központi szervek tapsolják el a költségvetés 80-90%-át, hanem a csapatokhoz kerül a pénz.
EmberXY: Látom a hajtóművek hővédelmével még mindig nem akarnak mit kezdeni. Látszik, hogy még nem kerültek igazán harci helyzetbe velük, ahogy már a Puma-kkal sem.
-
#65675776
törölt tag
válasz EmberXY #25237 üzenetére
"Ezek az ukrán gyártmányú gépek elérték a 40-45 éves kort, az üzemidejük 2020-ban jár le. Kijelenthetjük, hogy eljárt felettük az idő, mostanra valóban megérettek a cserére."
Naés ha 40-45 évesek? A C-130E-t 1962-ben állították rendszerbe (testvérek között is 56 éve), de még a mai napig is több száz repül belőle, a felhasználóik teljes megelégedésével. Ahogy a még korábbi B-ből is repül pár. Ráadásul ezeket a gépeket taktikai feladatokra is használták. A legelső legyártott C-130A-t pedig AC-130A-vá alakították, és az utolsó ilyen típusú gép volt, amelyet kivontak a szolgálatból 1995-ben. Akkor volt 41 éves, ebből 29 évet Spectre-ként töltött, nem kevés éles bevetést repülve Vietnam felett. Az, hogy ilyen "fiatalon" már nem éri meg felújítani a magyar An-26-osokat, az mutatja a magyar karbantartás alacsony színvonalát és az orosz "élettartamnövelés" kamu mivoltát. Amilyen alacsony igénybevételnek vannak és voltak (és lesznek) kitéve magyar gépek, még mindenféle "élettartamnövelés" nélkül is bírniuk kellene legalább 20-30 évet.
"Sajnos az An–26 típusú repülőgépek ma már csak korlátozottan alkalmasak rendeltetésük betöltésére, hiszen hatótávolságuk – terheléstől függően – maximum 1800-2200 kilométer, terhelhetőségük csupán 5,5 tonna, személyszállító kapacitásuk rendkívül alacsony. Belátható, hogy nem képesek felvenni a versenyt modern társaikkal, és nem tudják biztosítani a honvédség, az ország és a civil lakosság igényeit."
Amire beszereztük, arra már akkor sem voltak képesek. Az az An-12 feladatköre, de abból nem vettünk egy darabot sem. Tehát ahogy korábban írtam, már maga a beszerzés is egy tévedés volt. Az ilyen méretű gépek csak kisegítő feladatokra valóak. Futárszolgálat, kis tömegú rakományok gyors szállítása, harctéri logisztika. Amire pl a G.222 és C-27J. Ez is egy olyan beszerzés volt, amikor egy rendszernek csak egy részegységét szereztük be, ami a többi nélkül túl sokat nem ér. Minimum a következő lépcsőfok, az An-12 beszerzése kellett volna még. Ezen segített volna az a négy Hercules. De nem, ingyen sem kellettek. (Ahogy a 128 db Leopard 2A4-re is nemet mondott "vezetésünk", szintén költségek miatt. Ja, darabja $1 lett volna. A lenygelek mai napig használják őket, sőt, további 119-et vettek melléjük.)
Persze a csere gondolom megint ilyen lesz. Beszerzünk valami 4-5db CN-235-öt, aztán ott leszünk, ahol a part szakad. Csak fiatalabbak lesznek, képességekben nem leszünk előrébb. Helikoterek esetén meg pont az ellentétje látszik: csak a közepes kategóriában gondolkodik "vezetésünk", amiből kevés lesz, mint most is. Pedig pl árvizek során nagyon is jó lenne nagy számú, de kisebb helikopter. Ezért lett volna jó a nagyjavított, élettartamnövelt UH-1N-ek beszerzése. Nembaj, egyik rendszer felülről, a másik meg alulról lesz hiányos továbbra is. A kettő meg nem tudja kiváltani egymást. Mondjuk árvizeknél a folyami flottilla is jól jönne, de az meg ugye teljesen meg lett szüntetve.
-
#65675776
törölt tag
válasz EmberXY #25230 üzenetére
Pedig kaptunk volna négy C-130D-t tök ingyen az amerikaiaktól, de azt mondták "vezetőink" hogy nincs rá pénzünk. A románok azóta is megelégedéssel használják mind a négyet.
Az An-26 már akkor is vicc kategória volt, mikor rendszeresítettük, de azért még költik rájuk a pénzt. Igaz, hogy már arra sem elegek, hogy a sarki boltba leugorjanak velük kifliért.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz customer114 #25057 üzenetére
Akkor nem földön kívüli lenne, hanem földön belüli.
-
#65675776
törölt tag
válasz inf3rno #25037 üzenetére
Valamikor decemberben bontottam ki egy pillanatragasztót, még mindig nem száradt be. Pedig a műanyag csőre hosszában végigrepedt.
Ha az ember sokáig akar használni egy tubus pillanatragasztót, akkor alap dolog, hogy használat után eltávolítja a csörből a ragasztót. Általában elég annyi hozzá, hogy oldalról óvatosan összenyomja a tubust, ami így kicsit kitágul. Utána lezárod, és voila, legközelebb is jó lesz még. Tipikusan ugyanis a csőrbe köt bele a ragasztó, nem magába a tubusba. Csak az eltömődött csőr miatt nem tud kijönni.
Ja, és illik hűtőben tartani, bár ezt a részét én nem tartom be.
Egyébként vannak elég nagy kiszerelésű ipari pillanatragasztók, azok sokkal durvábbak, mint a sima bolti tubusos, vagy akár flakonos verziók. Mégsem panaszkodik egyik ismerősöm se, hogy beszáradt volna. Ezeket meg már egyenesen fagyasztóban kell tartani kibontás után.
-
#65675776
törölt tag
válasz inf3rno #24977 üzenetére
Törvényileg most is a korrupció alá van sorolva, ergo tiltott, büntetendő.
carl18: Én a helyükben megtenném ha orvos házához megyek.
Az ételfutárok meg tipikusan azért várják a borravalót, mert jellemzően minimálbéren vannak. A munkaadó pedig mégcsak üzemanyagtámogatást és járműamortizációt sem fizet. A saját autójukat használják általában, csak a céges matrica van rajta. Persze ha értelmes a futár és nem pofátlan, nem lépi túl az igért szállítási időt, akkor simán lehet adni neki 100-200 HUF-ot. De amikor kártyával fizetsz nála, és azzal kezdi, hogy "Mennyit üthetek be?", akkor alap, hogy bemondod a blokkon levő összeget, és az esetleg előkészített aprót is elteszed.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #24964 üzenetére
Az analfabétizmus évezredes találmány.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #24617 üzenetére
Ha mindez igaz lenne, akkor lábra sem tudott volna állni többé, nem lett volna képes megtartani az egyensúlyát.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #24615 üzenetére
Ott sem. Csontrezgéssel továbra is hallott hangokat Ő is, ahogy az összes siket. Főleg a saját szervezetük hangjait.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #24458 üzenetére
Törölve lett, mert nem voltak képesek normálisan használni.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #24439 üzenetére
Ez egy jó kérdés. Nem tudom mikor használtam utoljára RS232 vagy LPT portot.
-
#65675776
törölt tag
válasz #73959936 #24432 üzenetére
A SuperIO vezérlőkben együtt van minden esetben a soros és párhuzamos port vezérlője. A kártyádon csak az LPT van kivezetve, ettől függetlenül ott van a chipben a másik két vezérlő is, a driver pedig a chiphez készült.
A kártya tetején egyébként ott vannak a forrpontok a soros portok csatlakozóinak is.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz EmberXY #24211 üzenetére
A normális gyümölcsteában nincs tea, csak szárított gyümölcs. Ahhoz meg nem kell adalék sem.
Az Earl Grey meg teljesen jó cukor nélkül. Persze abból is csak a jobbak. Az ilyen Lipton féle gané, ami eleve a zsákszövet hézagain kiszóródott port használ teának, és még a tea ízt is aromával oldják meg, az valóban nem jó, de azon a cukor sem segít. Normális szálas teát kell inni.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz ArthurShelby #24077 üzenetére
Erre van "szaktopic". Esik a hóóó!!
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #23578 üzenetére
Plusz a cukorka sem fehér, se nem kerek.
Esetleg ez lehet. Bob's Sweet Stripes
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #23201 üzenetére
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #23199 üzenetére
Hozd!
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #23197 üzenetére
Igen, maximum így. De valóban, ténylegesen bio nem létezik.
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #23193 üzenetére
Lehet erősködni, de olyan, hogy bio nem létezik.
-
#65675776
törölt tag
Keresztkérdés: ha 0% az infláció, akkor hogyan lett egy hét alatt a sima 1400 HUF/kg csontos sertéskaraj akciósan 2000 HUF/kg?
-
#65675776
törölt tag
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #22737 üzenetére
A penészt hiba levágni, az mindig friss!
-
#65675776
törölt tag
válasz Speeedfire #22700 üzenetére
pouch
-
#65675776
törölt tag
válasz philoxenia #22666 üzenetére
Azoknál úgy érik el a stabilitást, hogy kb semmiféle állítási lehetőségük sincs (és tipikusan alacsonyak). Az meg kb nem ér számomra semmit. Mindenképpen irányíthatónak kell lennie.
A designer lámpák meg a túlsó vége a skálának: senem stabilak, se nem irányíthatóak. Kb csak asztaldísznek jók, roppant drágán. Ipari hulladék kategória mind.
Saccco: Ha első pillanattól sem stabil, akkor az nem tervezett avulás, mert alapból konstrukciós hiba.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
Asztali lámpákhoz szándékosan nem adnak manapság használható és főleg stabil talpat, rögzítőt? Mindnek csúszik az alja, a szorítója, és gyakorlatilag kivétel nélkül mind billeg. Ma csak egy kicsit odébbfordítottam a lámpám, és úgy zakózott le az asztalról, mintha ez lenne az egyetlen dolga a világon.
-
#65675776
törölt tag
válasz customer114 #22548 üzenetére
Miért nem veszel egy 32 GB-os pendrive-ot és adod körbe az érintettek között?
Spekulációs célból. Vannak egyébként, akik számára életforma, hogy fedél nélkül élnek, nem kényszer.
[ Szerkesztve ]
-
#65675776
törölt tag
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Színpompás Galaxy S25 széria érkezik
- Zenless Zone Zero (ZZZ)
- Eredeti játékok OFF topik
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Óra topik
- Politika
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- World of Tanks - MMO
- Intel Core i3 / i5 / i7 4xxx "Haswell" és "Haswell Refresh / Devil's Canyon" (LGA1150)
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest