Hirdetés
-
GAMEPOD.hu
Mielőtt kommentelsz, olvasd el az Összefoglalót!
(Frissítve: 2020.05.31.)
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
Normális, minden build upgrade után ez van, bekerül a korábbi rendszer a Windows.old mappába, hogy szükség esetén vissza lehessen rá állni stb. Ha ez nem cél és nem piszkálod, akkor az aktuális upgrade után az újabb Windows 10-verzióknál elvileg 10 nap után automatikusan törlésre kerül. De ha nem akarsz addig várni és biztosan nem akarsz visszaállni az előző verzióra sem, akkor a lemezkarbantartóval előtte is tudod manuálisan törölni.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz default. #91623 üzenetére
Ha azon a hardveren nem történt a korábbi ingyenes időszakban upgrade Windows 10-re, akkor hivatalosan már nem vagy jogosult, mivel az ingyenes frissítési lehetőség már rég megszűnt... De gyakorlatilag még működhet, elfogadhatja a 10-es telepítője a 7 és 8.1 kulcsokat. Bár ilyenkor a hivatalos álláspont az, ami ennek a cikknek a végén is szerepel. Aztán az már az ő bajuk, ha továbbra is engedik és látszólag minden oké lesz, aktivált a rendszer stb.
Egyébként ez a második gépről szeretnél telepíteni nem teljesen világos. Azon a gépen kellene telepíteni, amire a 7-es licenc érvényes, nem pedig egy másikon, majd utána átrakni egy következőbe. Aztán fontos az is, hogy ha 7 Professional kiadáshoz van licenc, akkor a 10-esnél is az annak megfelelőt, a Pro kiadást kell telepíteni. A termékkulcsot pedig nem feltéten muszáj a telepítésnél megadni, a nincs termékkulcsom opciónak köszönhetően lehet akár utána is a gépházban.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz default. #91626 üzenetére
Letöltöd a Microsoft weboldaláról az ISO-t MCT-vel / direkt formában (összefoglaló), amiben többek között a Pro kiadás is benne van. Majd pendrive-ra írod és arról bootolva telepíted az SSD-re. A célmeghajtót (SSD) pedig nem particionálod előre, hanem majd a Windows 10 telepítője particionálva. Plusz a telepítés idejére biztos ami biztos alapon akár a HDD-t is le lehetne fizikálisan választani (lehúzni), hogy ne fordulhasson elő ilyen.
"ami a leendő gép rendszer meghajtója lesz"
Direkt erre céloztam az előbb, hogy maga a hardver ugyanaz lesz-e... Ha van egy "A" hardvered és arra érvényes a 7-es licenc, mert pl. csak OEM, akkor azt normál esetben nem tudod átvinni "B" hardverre. Ahhoz Retail licenc kell. Ha az "A" hardverre telepíted a 7-es kulcsával a 10-est, akkor az utóbbi eleve ahhoz a hardverhez fog kötődni, ellenben a "B"-nél már nem lesz érvényes a licenc. Max. úgy lehetne megoldani, hogy előtte a licenc a Microsoft-fiókhoz van társítva és akkor a másik hardveren ezzel a fiókkal használni. De normál esetben ez a megoldás is pl. alapcserénél és nem teljes hardvercserénél használatos.
(#91625) Kiss70:
Ha gyárilag Windows 10-zel előtelepített a gép, akkor eleve nem kell termékkulcsot megadni egy újratelepítésnél, mivel az UEFI BIOS-ból olvassa ki és automatikusan aktiválódni fog. Vagy ha 1x már telepítve és aktiválva lett azon a gépen a Windows 10 / frissítve korábban 7/8.1-ról, akkor szintén nem kell egy újratelepítésnél termékkulcsot megadni. Ezt a nemrég linkelt screenshot is világosan szemlélteti.Egyébként meg klasszikus újratelepítés nem feltétlen kell ilyenkor, mert a gép alaphelyzetbe állítása is opció (leírás). De vannak egyéb módszerek is attól függően, hogy helyi, vagy online fiókról van szó. Sőt, az előbbihez lehetett volna jelszókiadási lemezt létrehozni.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Az LTSB / LTSC egyik lényege pont az, hogy hosszú (10 éves) a támogatási ideje, illetve az életciklusa egy-egy verziónak. Vagyis nem kell új verziója váltani, nincsen évi 2 funkciófrissítés, de a normál frissítéseket ugyanúgy megkapja, tehát nyilván nem lesz "lukacsos". Akik és ahol ilyen kiadást használnak, ott többek között pont az előbbi miatt. Ha esetedben nem ez a cél, akkor felesleges volt ilyet felvarázsolni a gépre, meg otthoni, általános használatra amúgy is hivatalosan a Home kiadás való. De ha van rá lehetőség és belefér az anyagi keretbe, akkor célszerűbb inkább a Pro kiadást választani annak bizonyos előnyei miatt.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz blackmacs #91738 üzenetére
Akkor ott nálad nem stimmelhet valami... Ha duplán kattintok, vagy a csatlakoztatás opcióval megnyitok egy ISO-fájlt, ami lehet pl. a Windows 10 telepítője is, akkor nálam azonnal megnyitja a fájlkezelőben, nem szöszöl vele. Ha nálad irreálisan sokat, akkor ott felmerül, hogy pl. oké-e az ISO, meg a meghajtó állapota, amiről meg lett nyitva.
-
King Unique
titán
válasz TCs911 #91745 üzenetére
Ha ezeken is túl vagy, akkor tényleg jobb, ha beszerzel rendszermeghajtónak inkább egy SSD-t. A HDD-ről az SSD-re meg át tudod klónozni a rendszer pl. a Macrium Reflect, vagy egyéb programmal (bővebben). Egyébként ezek a 2,5"-os 5400-as merevlemezek amúgy is lassúak OS, pláne Windows alá. A laptokokba is csak azért raknak még manapság is ilyeneket, mert fajlagosan olcsók és lehet villogni a nagy tárolókapacitással, a gigás helyett "terrás" tárhellyel....
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz TCs911 #91796 üzenetére
Van "Milyen SSD-t vegyek?" topik is, ez ügyben már ott kellene érdeklődni, illetve előtte elolvasni a topik összefoglalóját. Az SSD tárolókapacitását pedig nem érdemes annyira kicentizni, pláne hogy az optimális működéshez javasolt mindig X % szabad tárhelynek lenni a meghajtón. Valamint a Windowsnál sem árt, ha a rendszerpartíción van kellő szabad terület, pláne a 10-esnél a folyamatos build upgrade-ek miatt. Előzőleg pedig azt írtad, hogy a bruttó 1 TB-os HDD-n jelenleg 700 GB szabad, vagyis kb. ~ 231 GB már lefoglalt. Ha ez nem fog csökkenni, akkor ez esetben egy bruttó (!) 250/256 GB-os SSD éppenhogy csak elég lehet, vagyis ez pont a kicentizéses eset lenne. Amit viszont nem javasolt erőltetni és célszerűbb lenne inkább egy nagyobb tárolókapacitású SSD-t venni.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz friccccc #91828 üzenetére
Ha legalább Pro kiadást használsz, akkor pl. a csoportházirendben beállítható a frissítések konfigurálása. De akár egyéb módon is megoldható, sőt akár a Home kiadásnál is helyileg / külső programmal az automatikus frissítés elkerülése. Ahogyan a Pro esetében közvetlenül a gépházban is van lehetőség az egyes frissítések szüneteltetésére, halasztására. Az meg a másik, hogy nem olyan régen volt szó arról, hogy ha a gépházban manuálisan nem bök rá a user a frissítések keresése opcióra, akkor elvileg nem fognak a havi opcionális (C, D) összesítő frissítések települni nála, hanem csak a szokásos, a 2. kedden kiadott csomag (B). Aztán ez az automatikus újraindítás megint nem teljesen úgy van, mert egyrészt ott a 18 órás aktív időszak, másrészt akár 1 héttel (!) későbbi egyéni újraindítási időpont is beállítható.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz friccccc #91831 üzenetére
Mi az, hogy nem tudod előre? A szokásos havi összesítő frissítés (B) minden hónap 2 . keddjén jön már hosszú évek óta. Ha rendszeresen használod és frissíted a Windowst, akkor pont hogy lehet rá számítani. De ha csak ritkán és sokáig nem volt frissítve, nyilván akkor is pont az elmaradt frissítések miatt. Az aktív időszak pedig tetszőlegesen beállítható, nem muszáj kezdésnek reggel 8 órát megadni, lehet az későbbi időpont is.
Szóval bőven van lehetőséged beállítani, pláne ha Pro kiadást használsz.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz friccccc #91851 üzenetére
Az előző válaszokban már kaptál megoldási javaslatokat, ha pedig legalább Pro kiadást használsz, akkor annál meg pláne be lehet állítani ezt-azt. Ami akár menet közben is elvégezhető, vagy éppen a meglévő beállítás megváltoztatható annak a usernek, aki éppen használja a rendszert. Azért pl. egy gépházat megnyitni és párat kattintani talán annyira nem megerőltető. Meg ezt is csak havonta 1x, vagy ha valami olyan frissítés települ, ami restartot igényel, amit eleve meg lehet tekinteni a gépházban. A Defender pedig nem teljesen világos hogyan jön ide, mivel egyrészt annak a frissítései nem szoktak újraindítást igényelni. Másrészt elvileg automatikusan települnek, harmadrészt pedig nem kell teljesen szüneteltetni a frissítést, mert pont a Pro kiadásnál lehet külön csak a havi összesítő frissítéseket is. Negyedrészt a frissítés telepítése után automatikus újraindítás is általában akkor szokott lenni, amikor éppen nem használják aktívan a rendszert. De annak elkerülésére meg ott van a 18 órás, rugalmasan változtatható aktív időszak, egyéni újraindítási időpont stb.
Szóval azért meg lehet ezt oldani, de ahhoz viszont inkább alkalmazni kellene a javasoltakat a kifogások keresése helyett.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz King Unique #91854 üzenetére
-
King Unique
titán
válasz friccccc #91862 üzenetére
Amit idéztél, ott a Pro(+) kiadásnál a gépház beállításaira céloztam, ami már az egyik előző válaszban is említve volt. Ott van lehetőség külön csak a havi összesítő (minőségi) frissítéseket és külön az éves funkciófrissítéseket halasztani, vagy akár 35 napig teljesen szüneteltetni minden frissítést.
-
King Unique
titán
válasz DrDobos #91893 üzenetére
De azt legalább leírhattad volna, hogy pontosan hol akarsz partíciós sémát kiválasztani... Ha magánál a Windows 10 telepítésénél, akkor ott eleve nem kell előre inicializálni, particionálni stb. a lemezt, hanem majd a telepítő megcsinálja. Max. azt kell eldönteni, hogy Legacy (CSM) / UEFI bootolási mód szerint akarod-e telepíteni a Windows 10-et és az annak megfelelő opciót beállítani a BIOS-ban, annak megfelelően elkészíteni a telepítési adathordozót, az annak megfelelő boot eszközt kiválasztani stb. Ha a telepítési adathordozó elkészítésénél, akkor arra vonatkozóan egy másik válaszban le van írva a lényeg.
(#91892) ates2:
Az LTSB / LTSC hivatalosan eleve nem otthoni felhasználásra való, valamint nemcsak előnyei, hanem bizony hátrányai is vannak ennek a kiadásnak, amit az alábbi leírás részletez. Ilyen többek között az is, hogy nem kap meg bizonyos új funkciókat, újításokat, amik adott esetben hasznosak lennének. Szóval általános használatra bőven jó otthonra a Pro kiadás, vagy bizonyos esetekben akár még jobb választás is lehet, mint a saját példád is mutatja.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Az az 500 / 549 MB-os a rendszer számára fenntartott partíció, a screenshoton a 833 MB-os meg a helyreállítási partíció (WinRE). A méretük pedig nincsen minden esetben kőbe vésve, ami már korábban is említve volt, illetve a Microsoft weboldalán lévő BIOS/MBR és UEFI/GPT telepítésre vonatkozó leírásokban szintén. Egy build upgrade után pedig annyira nem meglepő, ha némi változás történik az egyes ilyen partíciók méretében, vagy akár számában.
-
King Unique
titán
válasz Orionk #91916 üzenetére
Ilyen mértékű tárhelycsökkenés egy funkciófrissítés (build upgrade) után indokolt. Ha a gépházban jelenleg szerepel a képen lévő opció, akkor az történt. Aminél a régi rendszer és vele együtt a Windows.old mappa kb. 10 nap után automatikusan törlődik. De ha nem akarsz addig várni és nem biztosan nem akarsz visszaállni az előző verzióra sem, akkor a lemezkarbantartóval manuálisan is lehet törölni.
-
King Unique
titán
válasz t72killer #91924 üzenetére
Látom még blogbejegyzést is sikerült írni ebből, szuper. Egyébként nem 7, hanem 14 pontos az a bizonyos lista. Amúgy meg nem mindegy milyen kiadást használsz, úgyis szinte minden egyes topikban és témánál rendre a Windows 10-et ekézed... Ha meg annyira LTSC kell, akkor hajrá! Bár pl. nekem bőven jó otthonra a Pro kiadás is évek óta.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Orionk #91928 üzenetére
Ott a gépházban a visszaállási lehetőség a Windows 10 előző verziójára, vagyis valószínűleg build upgrade történt. Ha pedig megnézed a C meghajtót, akkor ez esetben a gyökerében lennie kell egy Windows.old mappának. Az pedig, hogy hogyan lehet törölni a korábbi verziót, már le volt írva az előző válaszban.
-
King Unique
titán
válasz t72killer #91952 üzenetére
Nem kell itt egyes számban célozgatni, mert amiket az ilyen témájú topikokban rendre össze szoktál hordani, azokkal általában többen nem szoktak egyetérteni, avagy éppen kiegészítésre, pontosításra szorulnak bizonyos állítások...
Az pedig csúsztatás, hogy a Microsoft erővel le akarna beszélni egytől egyig mindenkit az LTSC használatától... Azokban a leírásokban jogosan felhívják a figyelmet arra, hogy vannak bizonyos kontrák a hosszan támogatott kiadásnál és ezért nem mindenhol, nem minden célra javasolt annak a használata. De ahova kifejezetten szánták, illetve ahol nem probléma az előbbiek hiánya, ott természetesen használható. A home user esetét pedig felesleges ragozni, mert az LTSC hivatalosan eleve nem olyan felhasználásra készült, sőt a mezei home user normál esetben nem is használhat olyat. Az pedig megint nem feltétlen igaz, hogy csak és kizárólag az LTSC kiadás lehet stabil és jó termék, mert az eleve függ attól, hogy milyen környezetben és milyen célra kell használni. Az otthoni példákkal pedig felesleges jönni, mert eleve nem az a célközönsége, plusz érdekes módon sokan elvannak otthon a Home, Pro, vagy akár Education kiadással is. Sőt, pont nemrég váltott egy fórumtag a korábbi Enterprise LTSB-ről Pro kiadásra...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz t72killer #91965 üzenetére
Ha magaddal együtt a szokásos trollokra és haterekre célzol ebben a témában, akkor persze, nyilván vannak olyanok is, akik rendre helyeselnek az "olyan" megnyilvánulásoknál... Viszont az arány egyrészt nem feltétlen stimmel, másrészt azok közül pont hogy nem mindenki objektív alapon nyilvánul meg és nem hibába nem értenek velük egyet mások, avagy szorulnak pontosításra, megcáfolásra az okosságiak... Ez történt most itt is és mivel a másik válaszra nem is reagáltál, a hallgatás kb. beleegyezést jelent.
Attól meg, hogy idelinkeled az Enterprise ISO-k letöltési lehetőségét, ahol világosan le van írva a 90 napos próbaidőszak, azon túl még nem lesz legálisan használható home szinten az LTSC... A hosszabbítási opcióval max. csak tologatni lehet egy ideig, de a legalitáshoz rendszerint megfelelő licenc, Enterprise kiadásnál mennyiségi licencszerződés is szükséges, ami egy nagyvállalatnál még reális, de egy home usernél már nem igazán...
Ha annyira az LTSC kell, akkor csak használd, a te dolgod és kb. k.n.sz.l... Viszont attól még az előbbi válaszokban leírtak ugyanúgy érvények, a legújabb alapra épülő verzióra is vonatkoznak! Az Education kiadás funkciók terén ugyan elég hasonló az Enterprise-hoz, de azért 1:1-ben az Education ≠ Enterprise...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz t72killer #91970 üzenetére
Attól, hogy ki van tolva az aktiválás türelmi ideje, még nem lesz utána legális licenc...
Az ilyenek nagy része korábban még a 7-est ekézte és az XP-t sztárolta... Majd aztán a 7-es lett a sztár és az új célpont pedig a 8.X. Most meg a 10-es lett az utóbbi, a 7 & 8.1 a pedig a sztár. Elég röhejes, pláne amikor korábban még a 8.X-et szidták sokan, most meg nagyban ajánlgatják és magasztalják... Aztán van egy másik réteg is, akik eleve más platformokkal szimpatizálnak és csak azért is lehúznak mindent, ami MS, illetve ami annak az aktualitása...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
A HDS alapvetően fizetős program, viszont a próbaverzió, illetve regisztrálatlanul akár tartósan is használható korlátozott funkcionalitással. Nem írtad pontosan milyen célra kell, de ha pl. a fejparkolás, vagy a leállítás tiltásához, akkor az APM a regisztrálatlan verzióban is átállítható, a regisztrált a beállítás állandó alkalmazásához kell. A lemezek leállásának akadályozása viszont az előbbinél is teljes értékűen működik és a leállás tiltása mellett a fejparkolást is mérsékli. De ha WD, vagy Seagate HDD-ről van szó, akkor azok egyes modelljeinél a gyártó által kiadott programmal firmware szinten is átállítható a fejparkolás. Az előbbinél van is külön topikja a témának.
Ha teljesen ingyenes program kell, akkor Windowsra is van hdparm, viszont annál a futtatás a quiteHDD-hez hasonlóan megint kissé tákolós. A szintén ingyenes CrystalDiskInfo viszont már jobb ilyen szempontból, annál az autostart is inkább oké, valamint van AAM/APM Control. De akár a Windowsban is beállítható a registry-t piszkálva az APM, amit egy videó szemléltet.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz sammet #92029 üzenetére
"nem tudom kezelni a tartalmat pedig a vinyo specialis biztonsagi beallitasoknal minden rendben van"
Ezek szerint még sincs rendben és nem megfelelően vannak beállítva az NTFS felhasználói jogosultságok... Ezen és ezen leírások szemléltetik hogyan is kellene beállítani az adott mappára, vagy akár a teljes meghajtóra vonatkozóan. Tehát saját tulajdonba kellene venni a mappát / teljes meghajtót, megfelelő jogosultságokat adni az adott felhasználói csoportnak, vagy akár a "mindenki" csoportnak többgépes használatnál.
"Mikor egyik gepbol a masikba atrakom a vinyot"
Ha a HDD kiszerelése a gépből a rendszer leállítása után történik, akkor ilyenkor Windows 8.X/10 esetében javasolt kikapcsolni a gyorsindítást, vagy leállítás helyett újraindítást nyomni, különben a másik gépbe helyezve hozzáférési problémák, vagy akár adatvesztés is lehet! Példa: kérdés | válasz
(#92025) uriember:
Szintén megfelelő jogosultságokat kellene beállítani NTFS fájlrendszernél a mappára vonatkozóan, majd utána megpróbálni törölni. Másik opció meg pl. egy pendrive-ról bootolt WinPE / Live Linux, azzal simán lehet törölni, mivel ott általában nem érvényesek az NTFS-nél beállított jogosultságok.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz uriember #92033 üzenetére
Pedig a linkelt leírások alapján simán meg lehet csinálni, de mindegy. Az Unlocker, IObit Unlocker, LockHunter stb. programok szintén opció, de némelyiknél figyelni kell, mert van benne nem kívánatos (pl. PUP) szemét, amire az (egyes) antivírus szoftverek is ugrani szoktak...
-
King Unique
titán
válasz uriember #92035 üzenetére
A Defender az nem feltétlen ugrik az ilyenekre, de külső AV-k már inkább. Komoly vírus azért általában nem szokott az említett programoknál lenni, de pl. az Unlocker felpakolja a Delta Toolbar nevű szemetet, ha a telepítésnél csak a next-next-finish módszert használják. Az IObit jó esetben tiszta, de azért nem árthat egy MBAM, vagy HitmanPro futtatása, meg hátha amúgy is talál valami szemetet.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz t72killer #92046 üzenetére
Ennyi erővel a kérdés visszafelé kapásból és jogosan ugyanaz, hogy téged netán fizet valaki, hogy folyamatosan az MS-t, a Windows 10-et támadd, ebben a topikban is trollkodj és újabban gyártsd az ekéző blogbejegyzéseket?
A legújabb is egyszerűen röhejes, már kapásból a 0. pont... Nem, nem kell trükközni, mert a hivatalos forrásból letölthető ISO-knál nem nagyobb az install.wim / install.esd mérete 4 GB-nál! Meg a továbbiaknál a telepítés során többször és világosan megkérdez ezt-azt, jaj de mekkora probléma, de tényleg... Meg hogy tákolsz a telepítőben valamit házilag, aztán nem megfelelően működik... A többi meg inkább a no comment kategória...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz t72killer #92052 üzenetére
Aki csúsztat, az inkább te vagy, amit már a másik fórumtag is említett... Egyébként meg egész eddig azt mantráztad, hogy neked márpedig LTSC kell, amiben egyébként nincsen Store és modern appok sem. Ha már annyira az kell, plusz a modern alkalmazásoktól mentes telepítő, akkor ott az előbbi a tákolás helyett... Már akinek, mert engem speciel nem zavarnak, sőt használok is többet, plusz akár telepítés után is van lehetőség eltávolítani őket.
Hát tudod, ha te olyan váddal illeted a másikat, hogy fizetett valaki csak azért, mert jogosan nem ért egyet bizonyos állításaiddal, vagy éppen megcáfolja, pontosítja azokat, akkor ennyi erővel ezt ugyanúgy neked is lehetne címezni... Ráadásul itt nemcsak szimpla, pár esethez köthető panaszkodásról van szó, hanem csaknem kb. minden ilyen témájú topikban a módszeres ekézésről... Meg újabban már blogbejegyzések írogatásáról hasonló céllal, mert gondolom most nem akadt olyan topik, ahol tudnál flame-elni és biztos unatkozol...
-
King Unique
titán
válasz csabyka666 #92097 üzenetére
A laptop gyártójának a topikjában már kaptál ugyanerre a kérdésedre választ.
Ha van lehetőség bővíteni a gépet normál SSD-vel, akkor inkább azt kellene megpróbálni. Aztán, hogy a standard és javasolt SATA AHCI mód helyett feltétlen kötelező-e a RAID, azt majd megmondják a hardver topikjában. A Windows 10 egyébként akár egy 32 GB-os SSD-n is elférhet (példa). De normál esetben célszerűbb nagyobbat használni, meg manapság ár-érték arány tekintetében is egyre jobbak a nagyobb tárolókapacitású modellek.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz F_Gergely #92133 üzenetére
A csökkentett módhoz az F8-as menü alapértelmezetten nincsen bekapcsolva, de parancssorban engedélyezhető, plusz egyéb módon is elérhető a csökkentett mód pl. a helyreállítási környezetből.
"csak az adatokat szeretnem lementeni, utana ujrahuznam a rendszert, de mivel az adatok a particionalatlan c meghajton vannak hiaba rakom masik gepbe a hdd-t semmit sem latok az adatokbol"
Ha tényleg particionálatlan és nincsen C, akkor nem meglepő, meg az sem, ha nem indul a Windows... Ha csak elírás volt, akkor viszont hozzá kellene tudni férni másik OS alól a HDD tartalmához. Viszont ha be volt kapcsolva a gyorsindítás és úgy lett leállítva a rendszer, akkor az ilyenkor okozhat gondot, amiről egy másik válaszban volt szó. De nem feltétlen minden adatnál, illetve pendrive-ról bootolva egy ilyen WinPE rendszert, vagy egy Live Linuxot általában hozzáférhető (read-only módban) a lemez tartalma és lementhetők az adatok.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz F_Gergely #92136 üzenetére
Nem titkosítja a felhasználói mappa tartalmát, csak másik gépen, másik Windowson megfelelő jogosultság kell a megnyitásához. De pont azért írtam a spéci WinPE és a Live Linux rendszereket, mert azoknál nem kell semmilyen jogosultságot állítgatni, simán hozzáférnek a felhasználói mappa tartalmához is, tapasztalat.
-
King Unique
titán
válasz Sztlaci #92144 üzenetére
Elérhető és normál esetben működni is szokott, használtam mostanában több alkalommal már csak a tesztelés kedvéért. Viszont ha pl. build upgrade történt egy új verziója (akár 7-10), akkor nem meglepő, ha a régi rendszer visszaállítási pontjai nem elérhetők. De kb. 10 napig ez esetben is van lehetőség kompletten visszaállni az előző verzióra. A másik opció a komplett rendszermentés, amihez a Windows 10-ben is van (még) beépített eszköz, valamint számtalan külső program ilyen célra. Olyan sok helyet pedig azért nem feltétlen foglal egy ilyen lemezképfájl, pl. a Macrium Reflect eleve tömöríti. A csökkentett mód eléréséről pedig épp nemrég volt szó egy másik válaszban.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Sztlaci #92150 üzenetére
Ha több hete nem volt elindítva a rendszer, akkor nyilván nekiállt frissíteni + egyes külső programok is és az akaszthatott átmenetileg, pláne egy lassú HDD-nél. Ha pedig erővel meg lett szakítva a frissítési folyamat egy hard resettel, akkor nem meglepő, ha utána gondok voltak a rendszerindításnál... Ahogyan annyira az sem, hogy egyes külső antivírus szoftverek verziófrissítései képesek gondot okozni, vagy akár megfektetni a rendszert... Mik ki nem derülnek utólag.
Ha az újratelepítésnél rátelepíted ugyanarra a partícióra törlés / formázás nélkül a Windowst, amin már van egy korábban telepített, akkor a régi rendszer bekerül a Windows.old mappába, amit az alábbi screenshot is szemléltet. A személyes fájlok elvileg megmaradnak, de biztos ami biztos alapon célszerűbb előtte megejteni egy adatmentést. Aminél a pendrive-ról bootolós kivitelezésnél mind a WinPE, mind a Live Linux esetében linkelve volt nemrég konkrét példa. Az utóbbinál a Lubuntu helyett használható más is, mint pl. a népszerű Linux Mint.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz ádika86 #92141 üzenetére
A letöltött ISO, a pendrive, a BIOS beállításai rendben vannak, a kiírás módja megfelelő? Ezekre, illetve a Rufus használatára vonatkozóan egy korábbi válaszban le van írva a lényeg. Ha parancssorban (DiskPart) particionáljuk és formázzuk a pendrive-ot a telepítéshez, akkor egyébként nem kell túlbonyolítani azt sem. Az alábbi módon viszonylag egyszerűen megoldható.
DISKPART
LIST DISK
SELECT DISK X <X=meghajtó sorszáma>
CLEAN
CONVERT MBR
CREATE PARTITION PRIMARY
ACTIVE
FORMAT FS=FAT32 QUICK
ASSIGN
EXITMajd utána fel kell csatolni a Windows 10-es ISO-fájlt a fájlkezelőben és a tartalmát 1:1-ben rámásolni a pendrive-ra. Ez utána normál esetben Legacy (CSM) és UEFI módban egyaránt bootolható lesz. Ha natív UEFI-s telepítő kell, akkor meg GPT séma szerint kell konvertálni a pendrive-ot a
convert gpt
paranccsal.A Microsoft weboldaláról letölthető ESD ISO és standard ISO-fájlok esetében általában nem szokott nagyobb lenni az
install.esd
és azinstall.wim
fájl mérete 4 GB-nál. Bár a 2. körben kiadott (nem a 17763.1) 1809-es verziónál a CU-val integrált lemezképek mérete most valamelyest megnőtt, de pl. a 64 bites magyar nyelvű ISO esetében azinstall.wim
fájl mérete még így is ~ 3,97 GB, vagyis FAT32 fájlrendszer is jó hozzá. De ha egy másik nyelvűnél esetleg nagyobb lenne, akkor EFI módnál a FAT32 fájlrendszer megtartásához opció pl. azinstall.wim
fájlinstall.swm
fájlokra történő darabolása is. Vagy egy másik lehetőség a FAT32 helyett az NTFS fájlrendszer használata natívan (ha támogatja a hardver) / a Rufus UEFI_NTFS megoldásával.[ Módosította: Intruder2k5 ]
-
King Unique
titán
válasz Silious #92212 üzenetére
Egy másik válaszban nemrég említve volt néhány lehetőség, hogyan lehet a fejparkolást és a lemezek leállását mérsékelni, tiltani. Rendszerszinten az ott linkelt registry-s módszer is működőképes, másnál megoldás volt egy hasonló problémára. A HDS-ben pedig szintén van ezekre vonatkozó beállítási lehetőség, csak jobban meg kellett volna nézni...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Sztlaci #92244 üzenetére
Ebből sok más egyéb mellett az sem derül ki, hogy milyen frissítésről van szó... Havi összegző, funkció (build upgrade)?? Ahogyan az sem, hogy van-e esetleg valami zavaró tényező a szoftverkörnyezetben, mint pl. a korábbi problémát okozó drágalátos a betűs külső antivírus szoftver... A funkciófrissítéseknél pedig már le volt írva egynéhányszor itt a topikban is, hogy a legújabb verziót nem feltétlen kapja meg mindenki azonnal a WU-n keresztül, akinél meg még több verziós elmaradás is van, annál ez esetben akár az 1-gyel korábbit töltheti le helyette. Ahogyan nemrég az is le volt írva egy másik válaszban, hogy lehet az egyes frissítéseket halasztani, illetve konfigurálni manuálisra az automatikus frissítést. Egy következőben pedig a csökkentett mód eléréséről is...
A rollback opció (hol?) általában a Windows 10 előző verzióra való visszaállási lehetőség szokott lenni, de az egy funkciófrissítés után reális. Viszont legutóbb még az adatok lementése utáni újratelepítésről volt szó, amit lehetett volna nyilván az aktuális, a 1809-es verzióval csinálni. Ha pedig "rátelepítés" történt és nem lett törölve rendesen a korábbi rendszer, az annak létrehozott kisebb partíciók, akkor annyira nem meglepő, ha annak a bejegyzése is megmaradt a boot menüben.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Sztlaci #92247 üzenetére
Attól, hogy a WU-n keresztül tölti, majd telepíti a rendszer a funkciófrissítést, normál esetben még lehet közben használni. Amikor újraindítás után lefut a telepítés 2. fázisa, akkor nem lehet addig. Az pedig, hogy esetedben most ilyen gond volt, attól még nem ez az általános. Ott már eleve valami katyvasz lehetett, plusz ha normál telepítés helyett "rátelepítés" történt, meg CHKDSK-t kellett futtatni stb, az megint nem éppen a legideálisabb... Ha jelenleg nem akarsz új verzióra váltani, akkor a funkciófrissítéseket könnyen lehet halasztani a ≥ Pro kiadásoknál a gépházban, de egyéb módszerrel, illetve külső programmal akár a Home-nál is, mint már említve volt.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Sztlaci #92249 üzenetére
A 10-esnél a frissítések keresése rendszerint eleve hamar megvan, ami eltarthat egy ideig az a letöltés és a telepítés, meg a köztük lévő előkészítési fázisok. De az utóbbiak is a hardvertől és az internetkapcsolattól függően gyorsabban, avagy lassabban mennek végbe. A letöltésnél normál esetben nem szokott annyira "rászabadulni" a víruskereső. Ha nálad egyes külső AV-k igen, akkor az meg azoknak a hülyesége... Ha eleve régi és nem túl acélos a hardver, meg lassú HDD van benne, akkor nem meglepő, ha jobban beakasztja a frissítési folyamat, pláne egy komplett build upgrade. De egy normálisabb hardveren már kevésbé kellene, pláne ha SSD-ről fut a rendszer.
Egy-egy verzió életciklusa eleve véges és ezért előbb-utóbb frissíteni kell az újabbra, ez nem meglepő, eddig is így ment a 10-esnél. Viszont azért a 18/30 hónap nem olyan kevés a normál kiadásoknál sem. Ha ennél hosszabb kell, akkor max. az LTSC opció, de hivatalosan nem otthoni használatra. Vagy ha az kell, visszarakhatod akár a 7-est is, ha ahhoz van licenc és arról lett upgrade-elve a kedvezményes időszakban. De kb. 1 év múlva válthatsz is egy újabbra, ha online akarod használni, mivel megszűnik a 7-es támogatása...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Memora #92263 üzenetére
Az MCT-vel letöltött 1809-es ESD ISO-nál is eleve több kiadás (Home+Education+Pro +az N-esek) közül lehet választani a telepítésnél, ahogyan eddig is. A standard ISO-knál pedig az előbbiek mellett még Pro Education (N) és Pro for Workstations (N) kiadások is választhatók a telepítésnél. De ha Windowszal előtelepített hardverről van szó és az UEFI BIOS tartalmazza a termékkulcsot, akkor a telepítésnél lehet nem fogja felkínálni a választási lehetőséget, mert alapértelmezetten az a kiadás (Pro) lesz kiválasztva, amelyikre a licenc érvényes.
Az pedig nem meglepő, hogy az MCT először a C-re tölti le a fájlokat, majd csak utána másolja át a kijelölt helyre. De nem muszáj használni, beállítható úgy a böngésző, hogy közvetlenül a standard ISO letöltését ajánlja fel a Microsoft weboldala. Vagy másik opció pl. a TechBench, ahol szintén a Microsoft szervereiről történik a letöltés.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Orionk #92267 üzenetére
Az előző válaszban le volt írva, hogy kb. 10 nap után törlődik automatikusan, ami nálad még le sem telt. De egyébként nincsen kőbe vésve, a rendszer használatától függően lehet akár több is, nálam legutóbb aszem 13 nap után törlődött. Ha nem akarsz addig várni, akkor a lemezkarbantartóval előtte bármikor törölheted, ami már szintén említve volt. A lemezkarbantartó + a gépház tárterület menüje pedig kilistázza, hogy mi mennyi helyet foglal. De vannak ilyen célra szakosodott külső programok is, mint pl. a SpaceSniffer, TreeSize, WinDirStat stb.
(#92270) SoldierL:
Windowson vagy megfelelően beállítod NTFS-nél a felhasználói jogosultságokat a mappákra és utána törlöd őket, vagy külső programmal oldod meg a törlést, mint pl. IObit Unlocker, LockHunter stb. Másik opció pendrive-ról bebootolni egy spéci WinPE / Live Linux rendszert és azzal végrehajtani a törlést. Viszont a másik meg az, hogy előtte célszerű lecsekkolni milyen mappák ezek, miért jöttek létre és nem összevissza törölgetni, pláne ha esetleg rendszermappákról van szó![ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz F_Gergely #92275 üzenetére
A megfelelő kiadást telepítetted? Ha pl. Home volt rajta eredetileg és ahhoz van licenc, ellenben te Pro kiadást telepítettél, akkor nem meglepő, ha ilyenkor az utóbbi nem lesz aktivált... Normál esetben egyébként ha 1x telepítve és aktiválva lett azon a gépen a Windows 10, akkor eltárolásra került a hardverazonosító és az ahhoz társított Windows 10-kiadás. Vagyis egy újratelepítésnél meg térmékkulcsot sem kell megadni, mert automatikusan aktiválódni fog a rendszer. Pont erre való a telepítőben a nincs termékkulcsom opció. De ez akkor működik, ha a megfelelő kiadás kerül újratelepítésre. Ellenben ha másik, akkor már nem.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz F_Gergely #92278 üzenetére
Hát ezt nem ártott volna még előtte lecsekkolni valahogyan, vagy megkérdezni a tulajtól. De amikor a telepítésnél kiválasztod a kiadást és beírod a termékkulcsot, akkor is látszik, hogy ahhoz való-e, máskülönben nem szokta elfogadni. Ha a megfelelő kiadást telepítetted és teljesülnek az előző válaszban említett feltételek, akkor utána normál esetben aktív internetkapcsolat mellett a gépházban aktivált állapotnak kell lennie.
(#92279) TRob1:
Igen, használtam már és nálam (is) bevált. De én ilyenkor max. b. opcióként szoktam ezeket ajánlgatni, ha a felhasználói jogosultságok átállításával (a.) nem megy. Meg egyik-másikat akkor is csak feltételekkel, mert pl. az Unlocker meg van pakolva kéretlen szeméttel, ezért az előbb direkt nem is írtam...[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Orionk #92289 üzenetére
Amire most válaszoltál, abban a hozzászólásban pont le van írva, hogyan és milyen programokkal lehetne kinyomozni, hogy mi és mennyi tárhelyet foglal. Ahogyan az is, hogy előtte bármikor tudod a lemezkarbantartóval manuálisan törölni a korábbi rendszer maradványait, nem muszáj megvárni a 10 napot. Magának a Windows 10-nek pedig olyan nagy rendszerpartíció azért nem kell, van akinél akár egy 32 GB-os SSD-n is elfért. A C-re telepített programok, játékok stb. igénylik az extra tárhelyet. Illetve a build upgrade-hez is kell X GB, de az csak átmeneti és utána törölhető a korábbi rendszer.
(#92285) TRob1:
Pedig normál esetben simán működni szoktak ezek a módszerek, másnál nemrég az IObit szoftvere is megoldott Windows alól futtatva egy törlési problémát. Viszont a leírtak alapján nálad eleve egy speciális esetről van szó, pláne ha állítólag még a pendrive-ról indított Live Linux sem tudta törölni. Olyan már előfordult a Mintnél nálam is, hogy ugyan törölte a mappát, de utána a lomtárból végül nem tudta. Viszont a spéci WinPE azt is simán, de azt gondolom nem próbáltad még.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Orionk #92309 üzenetére
Akkor azt is látod, hogy ott van az előzőleg telepített Windows a listában, amit kijelölve, majd leokézva lehetne manuálisan törölni a lemezkarbantartóval. Azáltal pedig felszabadítani azt a közel 38 GB tárhelyet. Ha nem akarod megvárni az automatikus törlést, akkor mire vársz, tapsra?
-
King Unique
titán
válasz kalapacsolok #92355 üzenetére
Milyen programot? Normál esetben a Macrium Reflect és a Windows 10 beépített eszköze is belefoglalja a mentésbe a rendszer számára létrehozott kisebb partíciókat, ahogyan egyébként kell. Gond akkor lehet, ha ezek a partíciók a telepítésnél másik fizikai lemezre kerültek (példa). Viszont a lemezkezelőről nem mutattál screenshotot, a mentéshez használt program és egyéb információk sem derültek ki...
-
King Unique
titán
válasz kalapacsolok #92361 üzenetére
Jó, de ebből még mindig nem derült ki, hogy milyen a partíciók elhelyezkedése, nem-e került másik fizikai lemezre egyik-másik. Az pedig alap, hogy egy mentésnél, illetve egy klónozásnál át kell másolni minden szükséges partíciót, nem kizárólag csak a C-t. Max. akkor nem, ha eleve nem is jöttek létre, amivel pl. BIOS-MBR telepítésnél lehet trükközni.
-
King Unique
titán
válasz BenQhunria #92392 üzenetére
Inkább azt írtad volna le, hogy milyen bootolási mód szerint akarod telepíteni, a telepítési adathordozót is annak megfelelően készítetted-e el, a BIOS boot menüben az annak megfelelő opciók lettek-e beállítva stb. Ezekről nemrég pl. ebben és ebben a hozzászólásban volt szó. Ha EFI módban, akkor maradhat bekapcsolva a Secure Boot, ellenben ha CSM szerint, akkor annál eleve ki kellene. De mondjuk eléggé lebutított ez a BIOS, kevés beállítási opcióval, igaz ez egyes laptopoknál annyira nem meglepő... Az viszont már inkább, hogy miért van 4 db Windows Boot Manager opció, amikor normál esetben 1-nek kellene lenni...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz BenQhunria #92405 üzenetére
Nyilván bootol, ha az előbbi válaszban említettek stimmelnek. Viszont az továbbra is látszik, hogy nagyon nem tudod milyen bootolási mód szerint akarsz telepíteni... Eleve az UEFI + CSM van beállítva, holott gondolom lehetne külön egyiket / másikat is és akkor nem lenne keveredés. Az pedig nem meglepő, ha legacy (CSM) mód szerint fut a telepítő és nem engedi GPT-lemezre telepíteni a Windowst, mivel ahhoz eleve MBR kellene. Tehát vagy átállítod a bootolást UEFI (only) módra és aszerint futtatod a telepítőt, vagy (az adatok lementése után) törlöd grafikus felületen / parancssorban a teljes lemezt és akkor utána már oké lesz a telepítés CSM módban. Az meg a másik, hogy látszik a screenshoton, hogy van már egy korábbi Windows-telepítés, vagy legalábbis annak a maradéka a lemezen. Annál ilyenkor illene legalább a rendszerpartíciót (C) és ezeket a hozzá tartozó kisebb partíciókat törölni, nem szimplán csak a C-t kijelölni telepítési célnak.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz BenQhunria #92408 üzenetére
A Rufus használatára vonatkozó infórmációk is le vannak írva a korábban linkelt válaszban. Ha az MBR-BIOS sémát választottad, az eleve NTFS-re formázta a pendrive-ot, arról viszont EFI módban korántsem minden hardver támogatja a bootolást, pláne a laptopok nem. Ez esetben nem meglepő, ha úgy nem bootoolt, mivel EFI módban a GPT-UEFI opciót kellett volna választani a kiírásnál, ami FAT32-re formázza a pendrive-ot.
"Hogy tudom megállípatni, hogy mti választottam ki?"
Az eddigiek után gondolom nyilvánvaló, hogy nem úgy készítetted el a telepítési adathordozót, hogy EFI módban bootolni tudjon azon a hardveren. Valamint a BIOS boot opcióknál az UEFI + CSM kettősnél ez esetben nyilván az utóbbi érvényesült, aszerint futott a telepítő. Ha megvan a konkrét elgondolást arról, hogy melyik aszerint akarod telepíteni a Windowst, akkor célszerűbb nyilván kapásból úgy kiírni a telepítőt, aszerint beállítani a BIOS-ban a boot opciókat.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
• OFF topik
• TILOS a warez!
• Windows 10 frissítési kisokos
- Game Pass Ultimate előfizetések 1 - 19 hónapig azonnali kézbesítéssel a LEGOLCSÓBBAN! AKCIÓ!
- AMD Game Bundle: Warhammer 40,000: Space Marine 2 és Unknown 9: Awakening - Ryzenhez! Baromi olcsón!
- Microsoft Office Home & Business 2024 PC/Mac EP2-06638
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, kedvező ár!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest