Új hozzászólás Aktív témák

  • Tatejka84

    tag

    válasz antikomcsi #21 üzenetére

    A pontrendszer igazán csak a multiban kap hangsúlyt. Azért írtam, hogy valaki aki csak a kampányt játszotta végig az nem igazán ismeri igazán a gazdasági lehetőséget, mert a multiban már stratégiai pontszerzésről beszélünk.

    Kicsit kifejtem.

    Ott általában 1-2 órás egy játék, ha esetleg összejön 4 top 10-es játékos és egyikük se hibázik akkor lehet 3-4 óra is a játékidő, de ez nagyon ritka. Mivel a győzelem a megszerzett pontoktól függ így ezek megszerzése a fő cél, ehhez kell egy stratégiát kigondolni és a stratégiához egy működő gazdaságot. A csavar az egészben a kaja. Mert ugye van kenyér + hal és van a hús. Ha hús alapú termelésbe fogsz akkor a gazdasági teljesítményed a 2-3 szorosa is lehet a sima kenyér alapúval szemben. Viszont a templom és a hadsereg és kereskedelem alapvetően más gazdaságot és más élelmet kíván.

    Tehát a stratégia megválasztásánál figyelembe kell venni:

    - defenzív ( templom) vagy offenzív (nagy hadsereg ágyúsokkal) terület stratégiát folytatsz-e
    - területi elrendezést ami meghatározza a támadási és védekezési lehetőséget és a gazdasági lehetőségeket
    - a pálya melyik pontján vagy és mik az ott elérhető lehetőségek

    A legfontosabb viszont, hogy az ellenfelek milyen stratégiát választottak, hogy oszlik el a technológiák birtoklása.

    És mivel az egész a pontokról szól ezért mindenki ezeket próbálja mindnél előbb megszerezni. Ezért nincs 3-4-6 órás játékidő. Ha háborúskodni szeretnél akkor meg duplán számít az idő, mert ha a templomosok megszerzik a technológiákat akkor már hátrányba kerültél és ez a hátrány folyamatosan nő. Pl. Ha megszerzi valaki a az ágyús technológiát és a vár fal erősítést és lehívja hozzá a legjobb tüzérségi ezredest vagy kit, akkor neki az ágyúsoknál 5.2 szoros a a sebzési szorzója míg neked maximum 2.

    Én mostanában már csak hadsereget fejlesztek, templomot nem is építek. Kenyeret egyáltalán nem csinálok, max halászat, de azt muszály, csak ha szeretnél egy kis lovas hadosztályt. Tehát 40 percel a kezdés után olyan 100 körül van a hús mennyisége. A kardot a gyürűt ( a pénz miatt) és kereket is hús adaggal gyártatom. Ha a 40 percig nem sikerül az ellenfélnek legalább egy 20-as lovas hadosztályt létrehoznia és egy várfal erősítő technológiát megszereznie akkor vesztett, mert egyből elfoglalom azokat a stratégia területeit, ezzel megállítom a fejlődését. Ha szükséges akkor a másik kettőt is elverem. Tehát 40 perc a gazdaság és hadsereg felépítése és 40 perc a háború. A 40. percben olyan 30-40 ágyú és a legjobb hadvezér áll rendelkezésemre. Persze a 35. percben még az ellenfelek semmit nem tudnak. De ekkor már ott van a raktárban a 30-40 kard és 80-100 kerék + 80-120 szén + 40-50 gyűrű. 5 perc múlva pedig egy olyan hadsereg amit csak egy erős hadi technológiával lehet megállítani. Ha ez nincs meg akkor hiába fognak össze (általában összefognak) ha nem hibázok nagyot (pl nem figyelem a ellenfél pontszerzési lehetőségeit) akkor nyertem. Ugye ez pl a hadi stratégia, a templomos és a kereskedő eltér ettől.

    Persze ezeket a gazdasági lehetőségeket az idő rövidsége kényszeríti ki. Egy kampányban nem is igazán van jelentősége. A kampány szerintem inkább csak felkészít a a multira, hogy azért egy kicsi esélyed legyen.

    Nem tudom ki ismeri a Catan-t. Az egy pontrendszeres társasjáték. Ott a dobókocka adja a 'gazdaságot' ami kiszámíthatatlan. Az ubisoft ezt a kockát kicserélte egy gazdaságra, mellé pakolt 3 fő stratégiavonalat. Szerintem nagyon jó ötletet volt. Jó volt a settlers 2 és az évfordulós kiadás is, de ez a társasjáték érzés nekem nagyon hiányzott belőle. Persze lehet 5-8 órán is egy gazdaságot építeni, csak ezt elég hamar meglehet unni.

    4 éve jelent meg a settlers 7. 4 éve játszok vele és bármikor felmegyek mindig 1-2 perc alatt összejön 4 ember, akár hajnali 3 kor is. Valószínűleg ha csak folyton gazdaságot kellene építeni 8 órán keresztül, nem igen játszanék vele 1 hónapnál többet. Egy gép amúgy se tudja azt vissza adni mint 4 stratégosz.

Új hozzászólás Aktív témák