Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Pfiucska #29433 üzenetére
Én azt vettem észre, hogy ezen a fórumon a lakás a város közepén épült újépítésű 70 nm-nél, a ház meg a budai XI-XII-I-II-ben épült 150 nm-nél kezdődik, aztán meg megy a sírás, hogy 28 évesen 2M-s fizetéssel “esély nincs, hogy normális helyen vegyek valamit”.
Ahogy már elhangzott, ez kb. a top 1% lehetősége, nem ehhez kéne mérni. Egy ház valamilyen szinten mindig kompromisszumos lesz, minél több pénz áll rendelkezésre, annál kevésbé.
100M-ból szerintem ésszerű kompromisszumokkal lehet venni ma megfelelő házat, nyilván kalkulálva azzal, hogy évente átlagosan árának 2-3%-t rá kell majd költeni. Idővel kikupálod. Lesznek hibák, amiken nem fogsz tudni javítani.
Szinte mindenen tudsz változtatni, kivéve a lokáción, ezt érdemes mérlegelni.
Lista kell a követelményekről, és a jó lenne, ha lenne dolgokról, aztán ha találsz megfelelőt (és az asszony is beleszeret ), hajrá.
[ Szerkesztve ]
-
Kukipapa_rr
tag
Sokat nem tudok az elhangzottakhoz hozzátenni.
Nem kertmoziról beszéltem. Mi is meghallgattuk, hogy mit lehet kinn hallani, amikor benn dübörög valami (nem feltétlenül hangerő kérdése ez), a szomszéd rádiója a kertben valóban hangosabb. Non-stopról meg pláne nincs szó.
Nyilván ikerház, meg egymáshoz közel épített házakat kerülni kell, és nyílászáró ill. szigetelés is sokat számít.
Egyáltalán nem törvényszerű, hogy zavarnod kell a szomszédod.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Qtya123 #29108 üzenetére
Nincs semmi gond, azért emeltem ki, mert túlságosan leragadtunk a kertészkedésnél.
Nincs értelme részleteken lovagolni. Ha absztrahálod, az összes példám valójában a függetlenségről szól: házban tudsz csinálni dolgokat, amiket sokkal körülményesebb lakásban megoldani. A sor végtelen. Ez, ami priceless. Főleg gyerekekkel.
Ha valaminek olyan az életstílusa, hogy csak aludni jár haza, ott tényleg felesleges a ház.
[ Szerkesztve ]
-
Kukipapa_rr
tag
Lehet bűnbakot keresni.
Szerinted az ingyen pénzek verték fel az árakat. Mások szerint az Airbnb-s lakáskiadások. Megint mások szerint az általános nemzetközi gazdasági helyzet. Valójában valószínűleg mind egyszerre, plusz még egyéb körülmények is.
De nem számít: te is tudsz ma venni egy egyszobás kis garzont, beáldozva a fizetésed harmadát, 20 évre eladósodva. Ráadásul nem fél éves kamatperiódusú devizahitellel.
A kérdés, hogy akarsz-e.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz TheProb #20934 üzenetére
Annyit jegyeztem meg, hogy eszméletlen módon elszálltak az árak és hogy vért hugyozós kitermelni az indulót is.
Lakást jó helyen mindig vért hugyozós volt venni és mindig is az lesz, ezt próbálta a kolléga elmondani. Semmivel nem vagy rosszabb helyzetben, mint mások más időben.
Ha jó a gazdasági helyzet, száguldanak az árak, akkor azért, ha rossz a gazdasági helyzet, kapaszkodsz a munkahelyedbe, az árak meg évről-évre csökkennek, és ezért nem mersz belevágni, akkor meg azért. Nincs más helyzet.
Az első lakásomat, egy egyszobás kis garzont 27 évesen vettem, előtte majd besírtam, amikor az első Fundamentás befizetésem a számlanyitással elvitte a fizetésem harmadát (20+32e volt ugye). A hiteltörlesztés szintén (devizahitel, 20 évre felvéve).
Nem mostanában volt. Úgy gondolod, hogy ekkor, amikor mai szemmel nevetséges árak voltak, talán nem volt vért hugyozós kitermelni az indulót meg a törlesztőrészletet?
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Mauzes #16814 üzenetére
"Szerintem 10-20 éves távon biztosan jobb hozamot ér el (értéknövekedéssel) az, aki akár a mai árszinten lakást vesz befektetési célből, mint MÁP-pal."
Az elmúlt 20 év alapján azt mondanám, hogy jobb lesz az 15-20-nak, és fontos, hogy jó ingatlanról legyen szó (a 3 dolog, ami fontos, ugye).
10 év alatt simán bukhatsz rajta. 2005-2015 között egy jó ingatlan ára nominálértékben stagnált (reálértéken vagy 30% mínusz), egy rossz ingatlané meg még esett is.
2013-14 körül azt számoltam, hogy ha most eladom a bérbeadott lakásom, sima bankbetéttel (6-8%-os kamatok voltak ekkor) is ugyanakkora bevételem lesz, mint a bérbeadásból, 0 problémával.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz axioma #16121 üzenetére
Abban igazad van, hogy kis faluban, kevésbé frekventált helyen ezt nem lehet garantálni.
De alapvetően budapesti házakról volt szó, ott elég nagy baj lenne, ha kevés helyen lenne ez igaz, hiszen nem érné meg építeni semmit (ezt láthattuk kb. 2014-ig, ezért haldoklott az egész építőipar).
[ Szerkesztve ]
-
Kukipapa_rr
tag
válasz sakal83 #16108 üzenetére
"A hazak jelenleg mar tularazottak a keglikhez képest. Egy haz 2-2,5db avg kegli ara."
Hát szerintem ez meg egy olyan dolog, hogy attól függ, melyik végén vagy a szerszámnak.
Részemről elég rosszallóan néztem, amikor x árból kétszer akkora házat is kaphattál, annyira összeértek a lakás/ház árak. Szerintem az nem reális és normális, amikor olcsóbb megvenni valamit, mint építeni.
Ahogy írták előttem is, egy ház csúnyán tudja vinni a pénzt: néhány alapvetőnek tűnő dolog, pl. kocsibeálló, kapu, kerítés, tető, szigetelés, kert stb. sok-sok milliós költség, és akkor még hozzá sem nyúltál semmihez a házban (egy lakásfelújítás itt kezdődik). Ha valaki erre költ, akkor az a normális, hogy ezt az eladási árban érvényesíteni tudja.
Ez történik most, bár valószínűleg a vírushelyzet is rátett egy lapáttal, mivel sokan rájöttek, hogy mégsem olyan rossz egy kert kijárási tilalom idején.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Stanlee #14851 üzenetére
Részemről többször nekifutottam, hogy rávilágítsak a sok lufipukkanást és válságot várónak, hogy ha ez eljön, kisebb gondjuk is nagyobb lesz, mint hogy épp ingatlant vegyenek, de hiába. Elég hamar eljött az élő demonstráció ideje.
Van a helyzetnek jó oldala is. Több éve halasztott felújítást tudtam épp elkezdeni, mert egyszer csak ráért a vállalkozó, és kezdeni tudott másfél hét múlva. Lassan a fizető ügyfél újra érték lesz, ez pedig már nagyon kellett, mert tele volt a hócipőm, hogy még nekem kell kuncsorognom, hogy fizethessek, és a dupla árra is visszautasítanak (túl kicsi munka).
Az a szemléletváltás is ráfért már sok emberre, akik eddig a munkaerőhiány miatt szörnyülködtek. No, itt az alternatíva.
Sok szempontból kijózanító időket élünk.
-
Kukipapa_rr
tag
Látod, erről beszélek, de mintha nem menne át.
Ha félsz venni a bizonytalan környezetben, akkor maradnak az "irreális" lufi árak, 35M-s lepukkant panelek.
Ha alacsony áron akarsz venni, az csak sokkal rosszabb, kockázatosabb környezetben megy, mondjuk, mint a mostani, csak még nem gyűrűzött be az áresés (megjegyezném, hogy az elmúlt évtized tapasztalatai nekem azt mutatták, hogy a jó ingatlanok nominálértéken kb. stagnáltak, reálértéken vesztettek csak az értékükből, mondjuk 2006-2014 között).
Nincs kockázatmentes, magas hozam, mint azt a sok lufipukkanást váró elképzeli.
-
Kukipapa_rr
tag
Többször leírtam, de leírom újra.
Ingatlant mindig nehéz és kockázatos venni, mindig az volt, és mindig az lesz. Mindig lesznek indokok, hogy épp most miért ne.
Ha pörög a gazdaság, mindenki költ, "irreálisak" az árak, lufi van, dehogy veszek.
Ha áll a gazdaság, mindenki kapaszkodik a munkahelyébe, leesnek az árak, ki az a hülye, aki ebben a lerohadt országban ingatlant venne, külföldre kell húzni, itt úgysincs jövő.
Abban igazad van, hogy egy fordulópontnál, viharban a legkockázatosabb a vétel, nem erre biztatlak. Viszont tudomásul kell venni, hogy hiába vár az ember olyan helyzetre, hogy a kényelmes, biztos, jól fizető állásával válságárakon válogat majd.
Ahogy feljebb írták: ez inkább attól függ, megvan-e az alapvető biztonság. Ezek szerintem: 10 év alatt vissza tudd fizetni (nem baj, ha hosszabb a futamidő), és ne okozzon problémát, ha duplázódik a törlesztő. A lakhatásod csak másodsorban pénzügyi befektetés.
-
-
Kukipapa_rr
tag
"Ez a scenárió szerintem akkor nem bukó, ameddig nem lesz, jön egy olyan válság ami az ingatlanárakat jelentősen csökkenti. Ebben én már nem hiszek, ez a sültgalamb esete, erről mi már lecsúsztunk."
Időről-időre előjön ez a gondolatmenet, és most sem tudom megállni, hogy ilyenkor ne mutassak rá, hogy egy válság az minden, csak nem a "sültgalamb esete". Láthatóan már régen volt az utolsó vagy az nem olyan mértékben érintett titeket, akik ezt kívánjátok. Azt a képtelen helyzetet képzelitek, hogy minden ugyanilyen marad (munkahely bőséggel, jó fizu, gazdasági növekedés stb.), csak éppen olcsóbbak az ingatlanárak.
Hát ez nem így működik, ezek kéz a kézben járnak.
Amikor válság van, kapaszkodsz a munkahelyedbe, örülsz, hogy nem érintett téged a legutóbbi fűnyírós leépítés, csak fizuemelés épp nem volt 3 éve, de legalább nem csökkent úgy, mint a haverodéknál és még tudod fizetni az albit. Az ingatlant pedig azért nem veszed meg, mert évről-évre csökkennek az árak, jövőre már megint 10-20%-kal olcsóbb lesz (mint az elmúlt években), de különben is, ki akarna ebben a pusztulat országban eladósodni, röghöz kötni magát, amikor az albi mobilitást ad és (havi kiadást összehasonlítva) sokkal olcsóbb, mint ingatlant venni (ugyanis elég magas az a 6-8% THM, és a bankok különben is nehéz feltételeket teremtenek, nagyon szűrik a hitelfelvevőket a rossz környezet miatt), így inkább bérelsz, rakod félre a különbözetet és nézed a jobb lehetőségeket.
Amúgy is azon gondolkodsz, hogy külföldre kéne már inkább elhúzni, mert amúgy ott is ugyanannyi elrepül lakhatásra a havi bevételből (sokszor rosszabb körülmények között élve), de legalább az külföld. És a külföld az jó. Bármi jobb, mint ez a lepukkant ország. Ingatlant venni, itt, most? Madárnak nézel?
No, ez történne egy újabb válság kitörésével.
Ez nem azt jelenti, hogy ma ész nélkül venni kell, de ha az ember ismeri az igényeit, a terveit, ki lehet alakítani olyan biztonságos tervet, aminél a kockázat minimalizálható.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Lokids #12798 üzenetére
A kérdéseidre korábban már választ kaptál. Mondjuk tökmindegy, mert úgyis write-only módban vagy.
Az viszont igaz, hogy hitelt felvenni most kell. Bár még mindig zavar, hogy 15m hitel esetén 24-25-t kell visszafizetni, ami elég durva.
Az általad visszasírt, 2004-2007-es időszakban egy 15M-s hitelre 35-40-et fizettél ki. Ezt sem érted, hiába lett ez is leírva.
Kell a kocsi, kell a saját lakás, kell minden. Azonnal. Lemondani semmiről sem akarsz. Nem fog menni.
Jelöld ki a céljaidat, készíts tervet hozzá és hajtsd végre! A siránkozástól nem leszel előrébb.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz KilgoreTrout #12788 üzenetére
(a mediánt ugye ki sem meri adni a KSH, vajon miért...)
Idéntől lesz már medián is: ha nem automatikusan a rosszindulatot feltételeznéd, akkor belátnád, hogy rossz módszertan szerint nincs értelme közzétenni egy adatot.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Lokids #12596 üzenetére
Önerőbe minden tartalékot betolnék, az utolsó fillérig.
Én az alábbi sarokpontokat javasolnám (részben Kiszámoló alapján):
- Minden filléredet ne told bele: amikor az embernek adóssága van, sokkal jobban alszik, ha van tartaléka, így egy baleset/betegség/munkanélküliség/egyéb keresőképtelenség esetén sem kell a holnap miatt aggódnod. Tehát inkább hagyj tartalékot és pótold ki hitelből. Ugyan többe kerül, de szerintem biztonságosabb. Persze ez egyéni körülmények kérdése is. Tehát legalább 6-12 hónapig tudd fedezni a kiadásaidat 0 bevétellel.
- Olyan ingatlant vegyél, ami legalább 5-10 évig biztosan megfelel!
- Úgy vedd fel a hitelt, hogy 10 év alatt vissza tudd fizetni! Ettől vehetsz fel hosszabb futamidőre, de tegyél félre, hogy előtörlessz (ahogy ezt mások is írták már).
- Ne legyen probléma a törlesztő dupláját bármikor kifizetni.Ha ezek teljesülnek, szerintem túl nagy kockázat nincs a történetben.
[ Szerkesztve ]
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Brandynew #12577 üzenetére
Tehát ha 60 ezer Ft a havi törlesztőd, abból csak olyan 27 ezer Ft lesz az az összeg, amivel a fennálló tőkét csökkented, 33 ezer a kamat.
Ha elhúzod a törlesztést, 10 évről mondjuk 25 évre, akkor a havi törlesztő nem 60 ezer lesz, hanem mondjuk 25 ezer, amiből 13 ezer a kamat, 12 ezer a tőke.
A kamatnak mi köze a futamidőhöz? Hosszabb futamidőnél kisebb lenne a kamat? Én ilyet még nem nagyon láttam. A kamat mértéke főleg a kamatforduló függvénye.
Ugyanannyi kamatot kell fizetned, függetlenül attól, hogy 10 vagy 20 évre veszed fel. A tőketörlesztés lesz kevesebb a hosszabb futamidőnél, ezért lesz kevesebb a havi törlesztő, viszont ezért kerül többe, hiszen lassabban fogy a tőketartozás, amire felszámolják a kamatot.
Példa: 10M hitel, 4%-os THM. Az első törlesztőrészlet így alakul:
10 éves futamidőnél kb. 33e kamat, 66e tőke -> 100e-s törlesztő.
20 éves futamidőnél kb. 33e kamat, 27e tőke -> 60e-s törlesztő.
25 éves futamidőnél kb. 33e kamat, 20e tőke -> 53-s törlesztő.(A számok nagyságrendiek, tájékoztató jellegűek.)
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Lokids #12522 üzenetére
Én értelek, de arra próbáltalak rávezetni, hogy sehol sem lehet egyedülállóként átlagfizetésből városi lakást venni. (Legalábbis a világ jobb részein, ahogy írtam már korábban.)
Ebből a tényből kiindulva pedig kesereghetnél akár azon is, hogy miért nincs ingyen sör a kocsmában. Nincs és kész, el kell fogadni és alkalmazkodni kell.
Ha milliókért kocsit vettél (50-60% lakás önerő helyett), akkor döntöttél a prioritásaidról. Innen kezdve teljesen értelmetlen a kesergésed a hazai lakáshelyzetről.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Lokids #12514 üzenetére
Nemtudom, lehet te millás fizuval így látod, de az átlagnál nem ez a helyzet. Bőven többet keresek mint az átlag és mégis kilátástalannak érzem a helyzetem.
Fordítsuk meg a kérdést: hasonló paraméterekkel szerinted melyik országban tudnál ennél könnyebben venni olyan lakást, ahol szívesen élnél?
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Lokids #12395 üzenetére
(Időről időre előkerül ez, így elnézést, ha ismétlem magam.)
"Jelenleg úgy néz ki, hogy 20 év hitelbe kéne magam verni egy kis lyukért."
Ez nem mai jelenség. Én 14-15 éve vettem az első lakásomat (1 szobás garzon), 20 év hitelre (1/3 önerőre). Hiába volt reálértéken is olcsóbb, cserébe választhattál a 15%-os kamat vagy devizahitel között. Az sem volt egy egyszerű történet, persze utólag már csak az eredmény látszik, a belefektetett munka, a nehéz döntések nem.
A lakásárak nem irreálisak. Akkor voltak irreálisak, amikor többe került felépíteni, mint készen megvenni. Állt is az építőipar.
Ma 20M forint 15 évre, fix futamidővel kb. havi 160e-s törlesztőt jelent. Ez kevesebb, mint az átlagkereset. A világ minden boldogabb részén a lakhatás elvisz egy átlagkeresetet, egyáltalán nem lógunk ki a sorból.
A lakosság hiába csökken, ez csak azt eredményezi, hogy egyes települések el fognak néptelenedni és ott csökken is az ingatlanár, de a frekventált helyeken továbbra is növekedés várható. Te miért nem akarsz vajon ilyen elnéptelenedő helyre költözni? Hiszen pár millióból palotát vehetsz.
Következtetés: várni a 2012-es árakat szerintem teljesen felesleges, illetve ha bekövetkezik, akkor olyan rossz lesz a gazdasági helyzet, hogy nem lakásvásárláson fogod törni a fejed.
Megoldás: nem kell egyből az 50M-s lakásról/házról álmodni (ennyiért már kertes ház is van), szépen apránként célszerű építkezni. Veszel egy garzont, kifizeted, veszel nagyobbat stb. Attól, hogy 15-20 évre veszed fel a hitelt, nem kell azt annyi idő alatt kifizetni.
Lemondásokkal jár? Igen. De lehetséges.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Csabroncka #12326 üzenetére
Tehát ha a lakás 15.000.001 Ft-ba kerül, akkor már 4%-al adózóból és nem a 15 milla feletti részből ki van ez találva!
Most meg nem keresem, hogy ezeket a határokat mikor húzták, de már kb. 15 éve is ez volt az irányadó.
Ekkoriban 6-8M-ba került egy garzon és 15M-ból már egy 50-60 m2-es lakást is lehetett venni. A cél nyilván az volt, hogy ne vegyék meg a csemete nevére a 100M-s villát, kikerülve az illetékfizetést.
Szóval nem volt a 15M annyira szűk, csak a fix összeg mára nem aktuális.
Személy szerint egyébként teljes mértékben felháborítónak tartom az ilyen-olyan vagyonszerzési illetékeket (pl. járműre is), miután az ember a már szénné adóztatott bevételéből megvesz valamit, akkor még ezzel is pluszban lehúzzák. Legalább lehetne adóból leírni, ha az a cél, hogy a fekete jövedelmeket is megadóztassák (hiszen ez látható és mindenképpen ki kell fizetni, fekete bevételből is).
[ Szerkesztve ]
-
Kukipapa_rr
tag
válasz HoTDoG #12310 üzenetére
Ez a 35 év alatti illetékkedvezmény első lakásra annyira reális és életképes mint a 4 gyerekes szja mentesség. Komolyan, 15 millióért ma hol lehet épkézláb lakást venni? Falvakban, törpevárosokban esetleg. (...) Ezt miért nem sürgős aktualizálni a nagy családtámogatások közepette?
Ennek kezelése konkrétan szerepel az MNB versenyképességi programjában:
7. Az első lakásvásárlás esetén az illetékkedvezmény növelése:
Jelenleg az első lakást vásárló 35 év alattiak számára a 4 százalékos visszterhes vagyonátruházási illeték felét kell kifizetni, ha a lakástulajdon forgalmi értéke nem haladja meg a 15 millió forintot. 2017-ben a 35 év alattiak lakásvásárlásainak 26 százaléka volt 15 millió forint feletti, akik így nem részesülhettek az illetékkedvezményből. A fiatalok otthonteremtésének és életkezdésének támogatása érdekében ugyanakkor célszerű lenne az első lakástulajdon megszerzését illetékmentessé tenni.
Javasoljuk, hogy az értékhatár rendszeres időközönként legyen felülvizsgálva és legyen a lakásárindexszel indexálva, így a lakásárak emelkedése miatt kevesebb fiatal szorulna ki a kedvezményből.
Ezen kívül pedig a befektetési célú vásárlások visszaszorítása érdekében még a növelését is javasolják az első utáni ingatlan vásárlásakor.
[ Szerkesztve ]
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Ironizer #11357 üzenetére
mennyit vagy hajlandó kiadni lakásra és ahhoz képest mekkora a fizetésed
Nem gondolnám, hogy félreértettelek. Lakhatási költségek mindig lesznek, mindegy, hogy bérlés vagy vásárlás.
Az általam leírtakból következik, hogy szerintem a lakhatási költséget így le kell redukálni kizárólag a karbantartási és rezsiköltségekre, minél hamarabb.
Innen kezdve az általános szabályok az irányadóak, amelyeket nálam okosabb emberek fogalmaztak meg: hitel max. 10 évre, úgy, hogy a dupla törlesztő se legyen probléma. A kis lakást önerőnek felhasználni egy nagyobbhoz. Lakhatási költségek ne lépjék túl a fizetés felét.
Aki ezekkel a feltételekkel nem tudja megteremteni a saját igényeinek megfelelő ingatlant, az nem engedheti meg magának azt.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Ironizer #11314 üzenetére
Hány évet vagy hajlandó az életedből arra áldozni, hogy legyen egy lakásod, házad?
Szerintem egy saját ingatlan: megfizethetetlen (priceless).
Egy ilyen kérdés azzal egyenértékű, hogy hány évet lennék hajlandó az életemből arra áldozni, hogy egyek.
Vannak alapvető igények, amelyeket nem lehet megkerülni, és ezeken a területeken a minimálisra kell csökkenteni a függést, mivel életed végéig számolnod kell a költségeivel. Bérletben lakni, folyamatosan azt kockáztatva, hogy ki tudod-e fizetni mondjuk 30 év múlva, szerintem elviselhetetlen mértékű kiszolgáltatottság, főleg majd nyugdíjasként. Valaki ezt biztos nem így éli meg, én igen.
Az is nagyon jól hangzik, hogy ha valami nem tetszik, hát továbbállok: ez egy pangó piacon lehet, hogy így van, ma viszont, ha teszemazt megfősz nyáron a melegben, és a tulajdonos nem hajlandó klímára költeni, akkor vagy bevállalod a saját zsebedből, vagy azt kockáztatod, hogy esetleg sokkal többet fogsz fizetni máshol, ha egyáltalán találsz alternatívát (ld. Németország, ahol egyes városokban aranyárért is sorban állnak az emberek).
Amit a kalkulátorokból kimarad: az érzelmi kérdés, és ezt nehéz számszerűsíteni. A szabadság, hogy azt teszek, úgy, és akkor, amikor akarom. Eleve sosem fogsz a magadénak érezni egy ingatlant, ahonnan bármikor úgy alakulhat, hogy menned kell.
Magyarországon a bérbeadás szabályozása miatt a bérlés eleve nem javasolt, hiszen pl. bármikor duplázhatják a díjat, de nyugati országokban is lakhatási válság van a magas árak miatt, és egyáltalán nem a csökkenés felé mutat a tendencia. Ld. még 6-8000 USD-t kereső, de konténerben lakó munkavállalók San Francisco-ban. Ugyanakkor várakozásaim szerint több évtizedes távlatban a távmunkák terjedésével ez a nyomás akár csökkenhet is majd.
Bérlést én két speciális esetben tartok alternatívának: rövid távra, ha olyan jellegű a munkád/életed, hogy állandó mozgásban vagy, ill. ha nagyon sok tartalékod van (nálam ez azt jelenti, hogy kizárólag tőkejövedelemből is megél az ember, munka nélkül), hiszen ez utóbbi esetben valami luxusingatlan bérlésekor jobban járhatsz, mintha megvennéd azt, de akár bármikor vehetsz sajátot is, ha rosszra fordulnak a dolgok.
-
Kukipapa_rr
tag
Nem tudom, lehet csak nekem lenne irritalo, hogy mikozben cuccom az asszonyt, a levesesfazekba log a labam, vagy retyozas kozben tudok kettot kavarni a porkolton
Előfordulhat, hogy a hozzáállásod még megváltozik, amikor a bérbeadód észbekap, elkezd piaci árat elkérni a kégliért.
Tipp: az élhetetlen méretű garzont ki lehet fizetni 10 év alatt, utána felhasználni önerőnek egy élhető méretű lakás vételekor, mire a család bővülne.
-
Kukipapa_rr
tag
A 2 fund alenne érdekes, hogy azok még jóval korábban nyíltak de már új törvény szerinti periódusban járnak le.
Ott simán lehet majd továbbfizetni a 10éves korlátig ? vagy akkor már nem jár rá az álltám ?Gyakori kérdések és válaszok a törvénymódosítással kapcsolatban
Jár-e állami támogatás arra a megtakarításra, amelyet a szerződésben vállalt összegen felül helyezek el?
Csak az Ön által megkötött szerződés alapján rögzített feltételek szerinti, havi betét mértéke szerint jár az állami támogatás. A szerződésben rögzített mértéket meghaladóan fizetett betétre nem jár az állami támogatás.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz astorre19 #11148 üzenetére
Nem világos, hogy a hangulatkeltésen és a klikkvadászaton kívül mi értelme ilyen cikkeket írogatni, tipikusan csak a történet egyik felét leírva.
Az árfolyam nem egyik napról a másikra szállt el: ha megvakargatjuk, rendszeresen kiderül, hogy a hirtelen két-háromszorosára emelkedő törlesztők mögött tipikusan olyan szerződés áll, ami halasztott tőketörlesztést tartalmaz, bónuszként rendszerint akciós első éves kamatfizetéssel.
Ezt persze az ilyen független cikkek mindig elfelejtik kiemelni.
A cikkben szereplő egyes személyek hozzáállása is beszédes: "Nem gondoltam volna, hogy három gyerekkel kiraknak az utcára." A másik meg vár, amíg 2017-ben végre elárverezik a fedezetét, és utána csodálkozik rá a fennmaradó tartozásra. Nagyon sok ember volt, aki struccpolitikát folytatva várta, hogy majd lesz valami: eddig sem fizettem, mégis itt lakok stb., velük mégis mit kéne tenni?
A cikk is megemlíti, hogy az ócsai park így is üresen áll. Ha 3 gyerekkel nem tudok albérletet találni, részemről előbb költöznék oda, mint várok tétlenül, amíg valaki segít nekem.
Egy másik szereplő meg büszke a főiskolai diplomájára, de annyi esze nincs, hogy végiggondolja, ha hitelt vesz fel hiteltörlesztésre, akkor az hova fog vezetni. De hát "házra volt szüksége". Világos.
És még most, 2018 novemberben is sikerül ilyen érvelést idézni, hogy "7,6 milliót vettem fel, nagyvonalakban 5-6 milliót pedig vissza is fizettem." Nem hiszem el, hogy még mindig magyarázni kell valakinek, miért vérzik több sebből egy ilyen kijelentés.
Ettől még természetesen a cikkben sok felhozott érv és probléma teljesen jogos, de a kép azért jóval árnyaltabb a szegény, bepalizott hitelfelvevőkén túl.
-
Kukipapa_rr
tag
Ugyan másik topicban írtad ezt, de inkább itt válaszolok, mert ide való.
"Ott hibadzik a logikad, hogy feltetelezed nem lesz valsag. (...) 2008ban voltak ingatlanok pesten is ami ertekuk 60%at elvesztettek"
Hozzászólásaid alapján az a koherens vélemény látszik kirajzolódni, hogy te teljesen irreálisnak tartod a jelenlegi ingatlan árszintet, és azt várod, hogy a következő válságnál majd - ami nyilván előbb-utóbb eljön, nincs vita - visszatérnek a "normál" szintre, és akkor érdemes lesz vásárolni. Kérlek, javíts, ha rosszul értelmezem. Azt is tisztázhatnánk, hogy mit tekintesz normális árszintnek, pl. melyik évben értük azt el.
Szerintem ez kimeríti a wishfull thinking fogalmát. Gondolatébresztőnek szánom az alábbi véleményemet, az elmúlt 1x év alapján illetve tényleg érdekel, hogy mik a várakozásaid.
1. Amikor eljön a hőn áhított válság, akkor - ha nem áll készenlétben az erre szánt forrásokkal -, az ember kisebb problémája is nagyobb lesz, minthogy éppen ingatlant vásároljon olcsón, inkább próbál majd túlélni, újra úgy érzi majd, hogy bérléssel jobban jár, esetleg külföldi munkavállalásban gondolkodik. Sokan a mai gazdasági helyzetet is teljes katasztrófának élik meg, gondold el, mi lenne egy válság közepén. Akkor pont, hogy megint senki nem akar majd ingatlant venni, hiszen egy lecsúszó gazdasági helyzet erre egyáltalán nem ösztönöz, nem tudhatod, jövőre nem kapod meg ugyanazt még olcsóbban, lesz-e munkád, hogy fizesd a hitelt. Azt gondolod, hogy de igen, te majd akkor fogsz vásárolni?
2. Tegyük fel, hogy te pont erre a forgatókönyvre készülsz. Mégis, mit vársz, mennyire fognak "normalizálódni" az árak? Hoztad példának a 60%-os értékvesztést, nyilván ilyen is volt. De jól kiválasztott helyen vásárolt ingatlan az elmúlt válság alatt csak reálértéken vesztett az értékéből, nominálisan nem, sőt úgy kis mértékben növekedést is tapasztalhattál (én pl. igen). Úgyhogy szerintem vagy jó helyen vásárolsz majd ingatlant, és akkor hiába várod majd a "normális" árszintet vagy rosszabb helyen, ahol valóban nyílhat lehetőség sokkal olcsóbb vételre, viszont kérdés, hogy ott akarsz-e majd.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz attiati #10089 üzenetére
Nem lennék most a lakásvásárlók helyében, nincs könnyű döntés.
Miért, akkor talán könnyű volt a döntés, amikor az árak csak estek és estek, nem tudhattad, hogy az idén megvásárolt ingatlan ára nem esik-e tovább jövőre és tovább azután; a hitelek drágák voltak és/vagy kockázatosak, és a csapból is azt folyt, hogy amúgy is minek venni, amikor sokkal olcsóbban lehet bérelni?
Nemrég olvastam talán itt valahol, aki szerint igen, mennyivel könnyebb volt akár 4-5 (vagy 7-8) éve venni. Utólagosan világosodtak sokan meg, amikor duplájára nőtt a bérleti költség. Akik a legrosszabb döntésnek tekintették mostanáig a vételt, akik a jelek szerint már nem is emlékeznek a korábbi körülményekre, most azon sírnak, hogy milyen irreálisan drága.
Nem tudom, melyik két évre gondolsz, amikor szerinted könnyű volt a döntés, szerintem sosem volt az és sosem lesz. Mindig csak utólag tűnhet annak.
-
Kukipapa_rr
tag
"Ez az ugorjon a kutba, mert mindenki a kutba ugrik klasssikus esete? "
Nem, ez a "mindenki szembe jön az autópályán" klasszikus esete.
Bármennyire úgy gondolod, hogy a mai ingatlanárak nem reálisak, a piac úgy gondolja, hogy inkább a pár évvel ezelőttiek nem voltak azok.
A felújítatlanság sem szempont: nagyrészt nem a tégla árát fizeted meg egy ingatlanban, hanem a helyet. Az nem volt a normális állapot, hogy pár éve olcsóbb volt venni egy kész ingatlant, mintha magad építetted volna azt.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz attiati #9211 üzenetére
Emellett egy tipp mindenkinek, aki esetleg nem tud róla: ügyfélkapuval évente két ingatlant ingyen le lehet kérdezni a TakarNet-től.
Célszerű időnként ellenőrizni, esetleg családtagok regisztrációját is bevonva.
Ha valaki nagyon parázik, van SMS változásfigyelő szolgáltatás is.
[ Szerkesztve ]
-
Kukipapa_rr
tag
Teljesen igazad van, hogy ez az élettér lenne az optimális, de ez nem jár alanyi jogon.
Tehát az okfejtésed kb. egyenértékű azzal, mintha én azt írnám, hogy a minimális élettér, ami szükséges, az minimum 150 m2 személyenként, egy felsőkategóriás gépkocsival megspékelve, hogy az úton se érezzem magam túlságosan beszűkülten. Minden, ami ez alatt van, csak beforduláshoz vezet.
Minden megszokás és viszonyítás kérdése: távol keleten pl. sokkal nagyobb zsúfoltság van (ld. kapszula lakások).
Ha valakinek nem telik nagyobb élettérre, akkor állítsa át a prioritásait, és kezdjen dolgozni rajta. Igaz, kompromisszumokat kell hozni és türelmesnek kell lenni, de össze fog jönni.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz #41635072 #9155 üzenetére
1. Akkor kijelenthetjük, hogy túlzás volt, hogy 130e-ért lepukkant albit kapsz a város szélén?
2. Miért kéne 26-30M-s lakással indítani? Lehet venni kis garzont is, jó környéken 16-18M, rosszabb környéken még olcsóbb. Jó környéken, nagy lakásban lakni nem jog, hanem kiváltság.
Remekül el lehet lenni gyerek nélkül egy garzonban is, aztán amikor ki van fizetve, lehet nagyobba költözni. Attól, hogy 20 évre veszed fel a hitelt, nem jelenti azt, hogy annyi idő múlva szabad csak kifizetni.
"Ellenben mennyire egyszerű volt, mikor még nem 24-ért ment egy garzon, hanem 8-ért vagy akár 14-ért. "
Amikor 8M-10M volt egy garzon, akkor is ráment egy fizu egyharmada a törlesztőre (kb. 10 éve, a boldog békeidőkben, amikor a CHF 160 körül ingadozott) + mindez megfejelve sokkal nagyobb kockázattal, mint az közismert. Az is kellemes időszak volt, amikor a 8-10M-s garzonod 6-8 év után reálértéken a kétharmadát éri már csak, és nem látni, hol lesz az alja. Mennyire egyszerű is volt, tényleg.
Közben hallgatni a sok okost, aki minden felületen prédikált, hogy milyen hülyeség a saját ingatlan.
Ma ugyanilyen teherrel (fizu egyharmada) sokkal kiszámíthatóbb körülmények várnak, hiába a magasabb ingatlanárak. Nyilván a legjobb dolog egyből beköltözni a budai családi házba, de az keveseknek adatik meg, nekünk földi halandóknak marad a türelmes, takarékos, lassú vagyongyarapítás. Az pedig nem 20M hitelfelvétellel indul.
Nagyon fárasztó az állandó panaszkodást, kifogáskeresést hallgatni.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz #41635072 #9146 üzenetére
30nm a legkülső kerületekben, teljesen lepukkanva 130.000Ft.... Ezért nemrég még belvárosi felújított járt..
Azért ne dramatizáljunk: ingatlankom-on jelen pillanatban kb. 250 db belső kerületi, 100e alatti 25-35 m2-es lakást lehet találni (Buda + Pest vegyesen).
Nem néztem végig ezeket, de ennyiből csak találni nem lepukkantat.
(Egyébként nagyon érdekes egyesek gondolkodásmódja.
1. Amikor az ingatlanpiac döglődik, nem veszünk, mert bérelni olcsóbb, nem éri meg.
2. Amikor drágák, nem veszünk, mert túl van árazva, várjuk az árcsökkenést.
3. Irány az 1. lépés.Nincs ezzel semmi gond, csak nem kéne akkor sírni a magas albérlet-árak miatt.)
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Mercutio_ #8506 üzenetére
Lenne két keresztkérdésem Fundamenta megosztással kapcsolatban, ahol konkrét gyakorlati tapasztalatra lennék kíváncsi (bárkitől szívesen várok választ, aki járt már ebben a cipőben):
1. Lehet egy szerződést többször megosztani nem egy időben?
Pl. megosztom januárban (egy adószámra), aztán februárban is (másik adószámra), utána egy év múlva stb., amíg él a szerződés (max. 10 év ugye), esetlegesen felemelve a szerződéses összeget a továbbosztáshoz.
2. Lehet-e egy már megosztott szerződést ugyancsak megosztani?
Tehát megosztás után az új szerződés 0-n fog állni, viszont az egyéb paraméterei megegyeznek az eredetivel. Megtehetem-e, hogy ezt újraosztom (ha szükséges, egy év után, amikor már pénz is van rajta)?
Köszi
-
Kukipapa_rr
tag
Senki nincs, aki meg tudja mondani neked, mivel jársz jobban. Neked kell döntened, egyedül.
Utólag mindenki okos: 4 évvel ezelőtt egyesek azért beszéltek volna le a vásárlásról, mert évek óta estek az árak, nem látszott az alja. Bérelni olcsón lehetett, kamatok mainál magasabban voltak. Teljesen logikus volt az indoklás. Az idő mást igazolt.
Az ember nem tehet mást, mint, hogy naprakészen követi a körülményeket, és az alapján dönteni tud, mi a valószínűbb.
Legkésőbb jövő év végére emelkedni fog az alapkamat, így a hitelek kamatai is. Elkezdik átadni a most gőzerővel épülő ingatlanokat (kínálatnövekedés). Előbb-utóbb még több bedőlt hitel ingatlanjai is a piacra kerülnek. Jövő évi választás után bármi lehet: pl. esetleg bevezetnek ingatlanadót és/vagy extra terheket kiadott ingatlanokra, így csökken a megtérülés, sokan esetleg el akarják majd adni.
Ugyanakkor lehet, hogy még jobb lesz a helyzet: tovább növekvő bérek, még nagyobb gazdasági növekedés várható, kedvezőbbek lesznek a lakáskiadás feltételei (2018-as költségvetés alapján), Budapesten az általános árszint még most is alacsony a környező országok fővárosaihoz képest.
Részemről úgy gondolom, van még tere a növekedésnek, így nem várok az árakban csökkenést, legrosszabb esetben szerintem stagnálás lesz (ez persze reálértéken csökkenés). Mások évek óta várják a - szerintük - buborék kipukkanását, és csodálkoznak a megduplázódott bérleti díjakon és lakásárakon.
Aki tudja, mit kéne tenni, az nem tanácsolja, hanem megteszi.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz kraftxld #8432 üzenetére
Huh, nem semmi.
Csatlakozom az előttem szólókhoz: menekülj! Még féláron sem éri meg egy ilyen: évtizedekre patthelyzetbe ragadhat az ember, a pénz meg áll az eladhatatlan, lepusztuló ingatlanban (a 4 tulajdonos nem tud megegyezni, ezért nem történik semmi).
Bármilyen közös tulajdont kizárólag családon belül érdemes szerezni, idegenekkel csak probléma lesz (pl. tulajdonostárs/szomszéd megígér mindent, aztán pár év múlva már letagadja). Ilyet esetleg akkor érdemes venni, ha a teljes, 4 részből álló házat megveszed, tehát kizárólagos tulajdont szerzel, piaci árnál olcsóbban.
Szvsz a közös tulajdon már alapvetően kizáró ok, de a leírásod alapján súlyosbodik is: tulajdoni lap anomáliák, eszközkezelő, hitel... brrr... hidd el, nem akarsz te elválni és szívinfarktust kapni, nem ér ez annyit.
-
Kukipapa_rr
tag
Abban mondjuk teljesen igazad van, hogy ha bármilyen, nem szokványos ügymenet van (sőt, sokszor még akkor is), az ezzel foglalkozó "szakemberek" úgy néznek, mintha először találkoznának a problémával. Többször tapasztaltam, többféle területen, egyszerűen nevetséges.
Ugyanakkor a nagyobb kockázatot és a te felelősségedet én abban látom, hogy ennyire kifeszített a költségvetésed. 300e-s hirtelen pluszköltség ugyan fájdalmas, de nem kéne, hogy gondot okozzon egy ingatlanüzletnél, ezt ennyire nem szabadna kicentizni. Ez max. a vételár 1-2%-a, másfél havi átlagkereset. Akármilyen felújítás, vásárlás stb. esetén legalább 10% tartalékkal számolni kéne, annyi legalább el szokott sajnos menni (sokszor több is).
Bármilyen nagyobb probléma akármikor beüthet, ami ennek akár az 5-10-szeresébe kerülhet. Akkor mit teszel? Mi úgy lőttük be a hitelfelvételt, hogy maradjon vésztartalék váratlan helyzetre, ez egy tervezhető dolog.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz gerisz23 #8006 üzenetére
Az alapján amit írsz, jogszerűen tartózkodik a házban (még nem kapta meg az utolsó részletet és akkor köteles átadni az ingatlant, miután igen). Legfeljebb a bankodat sürgetheted jelen esetben.
Akkor nemtudom mivan ha mondjuk fogom magam és bemegyek,mivel ugye akkor már az enyém az ingatlan.
Nem mehetsz be csak úgy hozzá, ezzel jogsértést követsz el. Amíg ő van birtokon belül, még a rendőrséget is rád hívhatja, azok meg elvisznek. Ugyanaz a helyzet, mint a bérlésnél (ott sem mehetsz be csak úgy a bérlődhöz, hiába tiéd az ingatlan).
Amikor a birtokbavétel megtörténik, akkor célszerű közösen jegyzőkönyvezni a közművek mérőállását, ezt átírásnál vidd magaddal. Így semmiféle anyagi hátrány nem ér emiatt.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz gerisz23 #8004 üzenetére
Ez már eső után köpönyeg, de esetünkben az volt a gyakorlat, hogy a szerződésben birtokbavételi határidő szerepel (pl. vételár megfizetése után 14 nap stb.), ami után pl. heti 50e kötbér ketyeg. Ez elég ösztönző szokott lenni, hogy az eladó időben kiköltözzön.
Vagy még biztosabb, ha az utolsó 1-2M átadása birtokbavételkor történik KP-ben. Ha késik az átadással, annyival kevesebbet kap.
Már folyamatban levő ügyben nyilván a szerződés az irányadó.
-
Kukipapa_rr
tag
Olvasd el alaposan az ingatlanközvetítői szerződést, de ez alapján valószínűleg a jutalékot valóban bukod:
"A Kúria ítéletében elvi éllel mondta ki, hogy az ingatlanközvetítésre vonatkozó megbízás a szerződni kívánó felek (eladó és vevő jelölt) közötti kapcsolat megteremésével teljesítettnek tekintendő, és a közvetítő a jutalékot az adásvételi szerződés megkötéskor már követelheti.
Nem tartozik a közvetítő feladatai közé a szerződéses alkufolyamatban való részvétel, és a jutalékhoz való jogát a szerződés későbbi sorsa sem befolyásolja. Tehát nem tisztességtelen az olyan kikötés, amely szerint akkor is jár a jutalék, ha megkötött szerződés teljesítése utóbb a felek bármelyikének hibájából mégis meghiúsul."
Ezzel együtt még mindig ez tűnik a legkisebb rossznak: pár hónapja még ott tartottál, hogy bukod a foglalód, és vissza kell csengetned a szocpolt is. Ez már kármentési fázis.
Persze te döntesz.
Ebben a topicban is beszélgettünk egyébként nemrég arról, hogy mikor van értelme egyáltalán ingatlanközvetítőt bevonni az üzletbe: speciális eseteket leszámítva egyáltalán nincs. Pártízezer forintos hirdetési költséggel és némi házmutogatásra fordított idővel többszázezres jutalékot takaríthatsz meg.
-
Kukipapa_rr
tag
Én már korábban is javasoltam egy kézenfekvő, korrekt megoldást - régen követem a történeted -, most is csak ezt tudom ismételni.
Elsétálás, vis maior, eredeti állapot, foglaló vissza nekik, írják alá a szerződésbontást. Kalap-kabát, jó napot, sajnáljuk, hogy így alakult.
Eleget nyeltek a vevőid is, rendesen megszívattad már őket a szocpolos ingatlanoddal.
Persze lehet évekig pereskedni is, hátha rámegy a teljes házasságod és egzisztenciád. Mindig van lejjebb.
-
Kukipapa_rr
tag
Ez nem jogi vélemény: régóta olvasom a sztoridat, és tényleg együttérzek veled és az egész családoddal, ami az egész tortúrát illeti, de az a véleményem, hogy a vevőd elég jóhiszemű volt és elég sokat tűrt ahhoz, hogy ha nem jön össze az üzlet, akkor vis maior-nak tekintve minden maradjon az eredeti állapotban, foglaló ide vagy oda. Ez tűnik korrektnek.
Persze arra nincs mentség, hogy nem lehet utolérni, és megbeszélni, hogy akkor most mi legyen.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz attiati #7885 üzenetére
Teljesen egyetértek, de én láttam egy negyedik valós okot: fiatal egyedülálló nő árusít, egész nap dolgozik, nem ér rá a lakását mutogatni, ráadásul ki van téve annak, hogy ki tudja milyen alakok jönnek fel hozzá, nehogy bűncselekmény áldozata legyen.
Ilyen esetben valóban ajánlott inkább közvetítőre bízni a feladatot.
De ennyi, az esetek nagy részében csak odaékelődik egy harmadik fél, aki leszedi a sápját. Annak idején mi is magunk árusítottunk, fizettünk a hirdetésért, a pártízezer forint hirdetési kiadás köszönőviszonyban nem volt egy ingatlanos jutalékával.
-
-
Kukipapa_rr
tag
ott nem reálisan értékelődik fel 1 év alatt 40%-al egy lakás ára.....
Nekem történetesen az a véleményem, hogy a piaci folyamatok azok, amelyek ténylegesen rámutatnak a valóságra, nem az, hogy az egyén mit gondol erről vagy mit próbálnak egyes érdekkörök sulykolni.
Példának okáért mi ugye évek óta bóvliban vagyunk a hitelminősítőknél (már csak 2-nél), miközben 0,9%-os alapkamat mellett is szépen viszik a papírjainkat, azaz a piac láthatóan egyáltalán nem így gondolja. Ehhez képest Törökországban nem ritkák a puccsok, nemrég ismét tankok dübörögtek az utcán, a katonák a tömegbe lőttek, akik bosszúból félholtra verték őket, egyiküket lefejezve. És Törökország velünk ellentétben még mindig befektetésre ajánlott kategória (egy hete már végre negatív kilátással).
Mindezzel arra mutatok rá, hogy lehet sok mindent mondani és gondolni az ingatlanárakról, de egy valódi, működő piacon a kereslet/kínálat az, ami belövi ezeket.
-
Kukipapa_rr
tag
Teljes mértékben megértem a helyzetedet, magam sem vagyok a lakásbérlet híve (mármint a szerszám rosszabbik végén), azonban pont arra próbáltam rámutatni, hogy nem szerződéskötésre kell rendelkezésre állnia 4M-nak, hanem azután, hogy az adásvétel (minden járulékos költségével) lezajlott. Legalábbis, ha a kockázatot mérsékelni akarod. Egyszerűen a terveidhez több önerő kell vagy akkor keress inkább egy jó helyen levő kis garzont, fizesd azt ki, aztán majd fel tudod használni önerőnek a következő, nagyobb ingatlanodhoz.
Legalább 40% önerő kéne, amit főleg ilyen keveset lakhatásra költve reális időn belül össze tudsz gyűjteni. De senki nem fogja tudni neked megmondani, hogy addigra hol lesznek az ingatlanárak.
14.5-ért tökéletes külső kerületi 120 nmes házat találhatott az ember (igaz gyorsszerkezetes)
Nem vagyok hitelszakértő, de ilyenekre szerintem nem kapsz hitelt, legalábbis fedezetnek nem fogadják el.
mostanra nem riadnak meg meghirdetni egy szétesőfélben levő házat 25M-ért
Nem derült ki, hogy ez hol van, és mekkora, de ez Budapesten, normális helyen véve telekárnak hangzik. Az eladó feltehetően bőven bukóban száll ki az üzletből, a rajta levő épületet ingyen adja. Csakhogy tudjuk hova tenni ezeket az árakat.
Ha a helyzet rendeződni látszik 2-3 éven belül, inkább kivárok.
A helyzet most rendeződik az árkorrekcióval, és még bőven van helye a drágulásnak, a régióban az egyik legolcsóbb nálunk az ingatlan.
-
Kukipapa_rr
tag
A te életed, te döntésed, de én úgy gondolom, elég veszélyes ebbe így belevágni.
A jelenlegi vagyonod szerintem egy egészséges mértékű vésztartalék, nem önerő. Ezen felül kéne önerőt képezni.
Egy 18M-s ingatlannál csak a vásárlás költségeire el fog menni kb. 1M (illeték, ügyvéd, költözés), és én legalább 1M-t tartalékolnék egyéb hirtelen kiadásokra (ne legyen rá szükség, de - főleg egy háznál - bármikor előfordulhat, hogy nagyon kell a pénz, pl. tél előtt tönkremegy a kazán, tető stb).
Ezen kívül kéne legyen min. 6-12 havi tartalék, hogy akár bevétel nélkül is tudj törleszteni (pl. baleset, betegség ér stb.). Legalábbis, ha valamennyire nyugodtan szeretnél aludni.
Az az optimális mértékű hitel, aminek a dupláját is tudnád törleszteni, és max. 10 év alatt letudod. Így számold újra, hogy mennyi önerő kéne, mennyi hitelt tudnál felvenni, és abból mit tudsz venni.
Ezektől nyilván el lehet térni, de ez esetben jelentős kockázatot vállalsz. Persze nyerhetsz is rajta, de ha csőstül jön a baj (és úgy szokott) akár véglegesen taccsra vághatod az életed, párkapcsolatodat stb. Itt nincs Load Game.
Építkezés dettó: még egy sima felújítás is hihetetlen idegeskedéssel jár (nincs szakember; 3 hónap múlva ér rá; járhatsz a nyakára, mert annyi munkája van, hogy elfelejt stb). Egyébként szerintem alábecsülöd az építkezés költségeit is: a telek ára mellett pár éve is 200e-be simán belekerült a szerkezetkész (!) állapot. Ugyan most van CSOK meg 5%-os ÁFA, de összességében nem hinném, hogy olcsóbban jönnél ki, de számolj utána magad alaposan!
Az ingatlanpiac javulása viszonylagos (az árcsökkenést addig érzed javulásnak, amíg nincs ingatlanod ), és senki nem fogja tudni neked megmondani, mi várható. Az én várakozásom szerint legrosszabb esetben is az árakban stagnálás lesz (legalábbis jó helyen vett ingatlanoknál), persze, ha beüt egy újabb válság, akár megismétlődhet a 2008 utáni mélyrepülés is. Persze ez esetben nem 3-4%-os kamatokat kéne majd kinyögni.
[ Szerkesztve ]
-
Kukipapa_rr
tag
Konkrét bank ügyintézője csak el akarja neked adni a saját portékáját, még ha az kétszer drágább is, mint a konkurencia.
Egy valódi hiteltanácsadó sok bankkal áll kapcsolatban és neki mindegy, melyiket választod, abból él, hogy elégedett ügyfelei vannak, akiknek a lehető legjobb konstrukciót ajánlotta ki, így akik ajánlják őt.
Neked pénzedbe nem kerülhet, a banktól kapja a jutalékát. Belelát valamennyire a lapok mögé (milyen paraméterekkel, ingatlannal mely banknál mekkora eséllyel indulsz stb.).
Én nem tudok neked konkrétat ajánlani, ezek csak általános támpontok. A legtöbb ember hajlamos az első ajánlatra lecsapni, ami szembe jön, anélkül, hogy körbenézne. Szóval egyetértek: érdemes felkeresni egyet.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz adalbert1 #7355 üzenetére
Meg tudod oldani, hogy magad mutogatod az esetleges vevőjelöltnek az általa kívánt időpontban?
Nem vagy esetleg gyenge nő, akit egy ismeretlen csaló a helyszínen bántalmazhat?
Fel tudsz adni magad egy normális hirdetést?
Ha ezek rendben vannak, akkor nyugodtan hirdetheted magad is, nem kell oda közvetítő.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz AMD Power #7306 üzenetére
Ezt azért árnyalnám: vannak hosszú kamatperiódusú hitelek, melyek ugyan drágábbak, de máris be lehetsz biztosítva x évre (a végén derül csak ki, melyikkel jártál volna jobban).
Havi 80-ból ma egy garzont bérelsz, Budapesten, és még az is lehet, hogy nosztalgiával fogunk visszaemlékezni a mostani alacsony ingatlan és albérlet árakra, és szidni magunkat, hogy nem akkor vettük, amikor még lehetett. Meg persze az ellenkezője is lehetséges.
Szóval igazából biztos tanácsot senki nem fog tudni adni, legfeljebb arra lehet rámutatni, hogy egy irány és döntés kb. hova vezethet. A döntés egyedül a tiéd.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz hurenzon #7300 üzenetére
Részemről nem tartom valószínűnek, hogy meg fog ismétlődni az a tömeges bedőlés, ami a devizahitelek miatt volt.
Egyrészt a hitelezési feltételek szigorítása miatt végre nem lehet 10 milliókat felvenni minimálbérrel, ami teljesen tipikus volt 10 éve. Igazolt jövedelem és ehhez képest maximalizált törlesztőrészlet követelmény van, így sokkal kevesebb lesz a potenciális nem fizető adós.
Másrészt csak kamatkockázat van, az közel sem annyira drasztikus, mint az árfolyamkockázat. Ebben a cikkben van egy ábra, hogy a THM változás mekkora törlesztőváltozással jár.
Szóval biztos lesznek bedőlések, ha a gazdasági helyzet jelentősen romlani kezdene, de én nem várom, hogy mindez egy jó helyen vásárolt ingatlan árára jelentős hatással lesz majd. Inkább az a valószínűbb, hogy az emelkedés majd megtorpan, aztán évekig stagnálnak az árak, így okozva veszteséget (infláció).
-
Kukipapa_rr
tag
- Unicredit bankszámla kell végig
- 300K érkezzen havonta a számláraElső hallásra ez elég komoly kockázati elemnek hangzik. Láttam olyan hirdetményt, ahol ki volt kötve, hogy ha egyszer is nem teljesül, kamat kb. duplázódik, és végleg.
Biztos vagy benne, hogy
- tetszőleges számláról jöhet a jóváírás? (van ahol ki van kötve, hogy munkabérként kell, hogy érkezzen)
- nem fog változni a 300k?
- biztos, hogy nem kerülsz olyan helyzetbe, hogy mondjuk pl. betegség miatt csak saját magadnak tudnál utalni, és ezt nem fogadja el a bank?Bankszámla kondíciói biztosan változnak 10 év alatt: mit teszel, ha egyszer csak bevezetnek 3000 forintos számlavezetési díjat? Hozzá vagy kötve.
A Funda drágább, de miután megkaptad a hitelt, nincsenek további feltételek, így kiszámíthatóbb. Álljon rendelkezésre a pénz a havi fizetéskor és kész. Ha az egyik bank megdrágul, átvezeted a beszedést egy másikhoz. Szerintem ez nem elhanyagolható kockázatcsökkentő tényező.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz Mercutio_ #6652 üzenetére
generáltak egy problémát amit "megoldanak"
A népességfogyás 35 éve tart, mire gondolsz?
Ingatlanárak: jó hosszan fejtetted ki, hogy egyetértesz.
Rámutathatnál, hol akartam eldönteni helyetted, hogy kéne megoldani a helyzetet. Jómagam is itt képzelem el a jövőmet (én a gyerekeimét is), ezért üdvözlök minden intézkedést, ami javulást hozhat. A nagycsaládosok otthonteremtése szerintem pont ilyen.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz concret_hp #6649 üzenetére
Ez egyrészt már nem ingatlantéma, másrészt magad is írod, hogy igen, már most is komoly adókedvezménnyel támogatják a családokat (3 gyereknél). Még többre lenne szükség? Igen, egyetértünk, de ma ennyit bír el a gazdaságunk.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz concret_hp #6641 üzenetére
+ lajafix:
Igen, a helyzet nem túl rózsás.Mit tegyünk?
a. Siránkozunk, hogy minden rossz, nincs elég gyerek, nincs elég nyugdíj, el kell innen húzni a vérbe.
b. Megpróbálunk valamit tenni, hogy ne így legyen.Ha valaki megpróbálkozik b.-vel, rögtön jönnek a kifogások, hogy miért nem fog menni. Na, ez tipikusan magyar mentalitás.
másrészt emiatt én is drágábban fogok tudni lakást venni
Folyamatosan követem a témát: egyelőre úgy néz ki, hogy az ÁFA-csökkentés és az új támogatás miatt egyszerre fog nőni a kereslet és a kínálat, így nem nagyon lehet megmondani, hogy ez pontosan milyen hatással lesz az árakra.
A másik: szerintem az ingatlanár/albérletár egy indikátor a gazdasági helyzetre, és inkább magas legyen, mint alacsony, mert ha alacsony, akkor ugyan könnyebb megfizetni, de valószínűleg munka- és bevétellehetőség is kevesebb van (hiszen nem vonzó az adott hely).
-
Kukipapa_rr
tag
válasz concret_hp #6630 üzenetére
De azt ugye szeretni fogod majd, ha lesz, aki fizetni tudja a nyugdíjadat?
Sokan nem vállalnak albiba gyereket, vajon miért? Megy a sírás, hogy fogy a magyar, nem lesz nyugdíj. Végre ez egy érdemi lépés ez ellen. Fogd fel befektetésnek!
-
Kukipapa_rr
tag
válasz brummmogo #6531 üzenetére
Én pontosan értelek, de mintha te nem értenéd, hogy az a többletár - amit tudatni akarsz a vevővel, hogy igazából az nincs is, ha közvetlenül hozzád fordul - a felára annak, hogy nem te hirdetsz havonta több felületen akár több tízezer forintért, nem te mutogatod az ingatlant stb.
Úgy gondolom, elég konstruktív voltam: leírtam, hogy hogyan tudod megspórolni ezt az igen magas jutalékot, nem elméleti, hanem saját példán keresztül.
Örülök, hogy megoldódott a problémád.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz brummmogo #6529 üzenetére
Oké, idézem a kérdésed, hogy biztosan egy lapon legyünk:
Az a kérdésem volna, hogy van valami megoldás arra, hogy tudassam az eladó sorba került lakásom érdeklődővel, hogy az ár azért magas mert magánemberként sem árulhatom más áron mint az ingatlanos által megszabott érték?
Én erre válaszoltam.
Szerk.: ha esetleg itt lenne a félreértés, nem az ingatlanos szabja meg az árat, hanem az eladó.
[ Szerkesztve ]
-
Kukipapa_rr
tag
válasz brummmogo #6526 üzenetére
Én ezt nem nagyon értem. Bármikor lejjebb viheted az árat.
Jelezd az összes ingatlanosnak az új árat, akikkel szerződtél és kész.
Más árat nem adhatsz meg, ez evidens. Ha te hozod a vevőt, megspórolod az ingatlanost. Ha az ingatlanos hozza, annak díja van, ezt ki kell fizetni (hiszen megdolgozott vele, nem?).
Ha ez nem tetszik, nem kell ingatlanoson keresztül hirdetni. Mi is magunk adtuk el a sajátunkat, kiszámoltuk, hogy a havi 10e hirdetési költség kevesebb lesz, mint az ingatlanos jutaléka és lőn.
Ingatlanost szvsz speciális esetekben célszerű megbízni, pl. egyedülálló nőhöz ne menjenek az ellenőrizetlen vevőjelöltek, illetve tudja az ember megoldani, hogy mutogatja az ingatlanát a hét bármely percében.
Ha ezek nem jelentenek problémát, egy jól megfogalmazott, fényképezett, meghirdetett ingatlant az ember maga is simán el tud adni.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz viharhozo #6493 üzenetére
Nem próbáltam, de már van:
https://netbank.cetelem.hu
Axa: ha van annyi milliód, hogy megérje ide-oda utalgatni egy akciós kamatért és ne számítson a 6000 forintos felső illetékplafon, akkor bőven megfelelsz az OKÉ4-nek.
Ráadásul szerintem nem annyira durva az: két részletben kell 300-at jóváírni, ezt két átlagfizu már teljesíti is. A legtöbb prémium számlánál egy összegben kell 350-400-at teljesíteni, ha nem akarsz 5-10e-es számlavezetési díjat fizetni.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz viharhozo #6480 üzenetére
Az Unicredit minden kulonosebb feltetel nelkul fizet 3,75-ot, de erre van kulon topik.
Erről tudnál többet mondani? A szaktopicban nem találok erre utalást, az Unicredit kondíciós listája szerint pedig ez egyszeri akciós kamat, utána ketyeg a 0,xx%.
-
Kukipapa_rr
tag
válasz attiati #6433 üzenetére
Hacsak nem tanulási céllal teszed, szerintem feleslegesen dolgozol. Már korábban linkelve lettek Kiszámoló kalkulátorai, olvasd el a cikket, hogy lásd, mi mindennel számol. Ott is minden paraméter, így mindenki az egyéni esetére szabhatja a számolást.
-
Kukipapa_rr
tag
Vajon most még érdemes venni lakást? megy még feljebb az ár ,. vagy stagnál?
Aki erre tud válaszolni, az meggazdagodik és nem tanácsokat ad.
Amit vettem 5 éve 9.9ért, ugyanabban a házban rosszabb állapotuakat hirdetnek 12-13-ért
Itt jön be a reálérték fogalma: ha kiszámolod (infláció kalkulátorok elérhetőek, keress rá) 5 éve 10M az ma kb. 12M reálértéken, tehát nagyjából ugyanarról az összegről beszélünk. Ld. még a 3 forintos gombóc fagyi esetét a 80-as években - nem összevethető az a 3 forint a mai 3 forinttal.
Pl. a mostani nagy áremelkedéssel az én 2006-ban vett lakásom ára most korrigálódott az inflációval, tehát keresni még nem kerestem rajta (mondjuk nem is az volt az elsődleges cél).
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Dell Latitude 5480 laptop (14FHD/I5-G7/8GB/256SSD/MagyarVilágítós/AkkuX)
- PS5 Lemezes 825GB - használt -
- Xbox 360 játékok,akár 1000ft-tól(részletek a leírásban)
- Playstation 3 játékok,akár 1000ft-tól(részletek a leírásban)
- GAMER félgép - GIGABYTE B760M H DDR4 + Intel I5 13400F + Corsair VENGEANCE LPX 2x16GB DDR4 3200MHz
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest