Új hozzászólás Aktív témák

  • Gondwana

    addikt

    E pur si muove! Azaz nemmozog! (mármint a ventin kívül semmi az X31-ben)
    azaz SSD házilag
    Egy megsütött Transcend CF és néhány csak asztali gépben bootoló SanDisk után végre sikerült rátolnom a 9.04-es Ubuntut egy a már megsütöttre kísértetiesen hasonlító TS16GCF133-ra.
    Akik ilyen dolgokban nem érdekeltek, azoktól elnézést, nekik innentől OFF, bocs a hosszúért.
    Úgy kezdődött, hogy vettem egy CF/IDE2.5 adaptert, innen a PH-ról, majd szép lassan (pár hónap alatt, amikor volt rá időm, meg lelki erőm a sok sikertelenség után) végigpróbálgattam a cégben található összes CF-et. A 256 és 512MB-osak érdektelenek, olyan lassúak voltak. Az említésre méltóak ezek:
    1GB kingston (sebességjelölés nélkül, de hasonló murokleveles/retekvirágos cimkével, mint a 8GB 133x) támogatja a 3.3V és 5V táplálást is (az adapteremen nincs feszültségszabályozás, nem úgy, mint ezen)
    BartPE/miniPE alól gond nélkül lehetett rá írni/olvasni. Jaunty install eljutott 70% környékére és elfogyott a hely. (DSL-t nem próbáltam még)
    8GB Kingston 133x: nem táplálható 5V-ról, csak 3.3V-ról.
    4GB SanDisk Extreme III: 2 db-ot is kipróbáltam, ugyanaz: ha CD-ről próbálom telepíteni, nem lehet. Csináltam LiveCD-ről install USB flasht, arról az install "gond nélkül" végigment, kb. 40 percig tartott. Az install végén shutdown elakadt - belefagyott még a grafikus felületnél. A kártyáról az IDE adapterben viszont nem sikerült bootolni: volt, hogy a grub menübe sikerült eljutni, de onnan csak a memtest működött, a rendszer vagy Grub error 2-vel, vagy file not found-dal, vagy valami filesystem panasszal nem indult, volt hogy csak a Grub 1.-ig jelent meg a felirat. Ugyanez a kártya asztali gép IDE fiókjában (Asus P5B-E JMicron vezérlője) bootolt, tulajdonképpen működött is, ha nem csináltam rajta egyszerre két dolgot. Ugyanez a kártya USB CF olvasóban az X31-en bootolt, kb. ugyanúgy lassulgatott, mint az asztali gépben.
    Transcend 16GB: első alkalommal 8.10-et próbáltam rá telpíteni. Az első install kicsit több, mint 1h alatt futott le, első bootkor olyan hibákat produkált, mint később a Sandisk E3-ak. Ekkor megpróbáltam még1x újratelepíteni. Este elindult, reggel még 66%-nál tartott, de akkor már semmi nem ismerte fel a kártyát. Mivel a szingapúriak jófejek voltak, garancia alatt kicserélték, meg elmondták, hogy ejnye-bejnye, HD kamerához máskor ne használjam.
    Az új kártya cimkéje pár részletében már kicsit más. Erre az Ubuntu 9.04 a 7 kérdés utáni kattintástól számítva 21 perc alatt települt, úgy, hogy közben neteztem is a gépen.
    Swap partíció nincs, noatime, nodiratime az fstabban van, a boot a gombnyomástól kb. 10-12mp a Grub kezdetéig, innentől 15mp a login kérdésig, majd még 35mp a teljes desktop megjelenéséig. Előtte a 8.10 a 4200rpm HDD-ről bruttó 3-3.5 perc alatt bootolt, readaheaddel 2perc40mp körül. Használat alapján nem mondom meg, hogy csak MLC a kártya, Evolution pl. 6mp alatt elindul. HDPARM -i szerint UDMA4.
    Összegezve: örömébódottá! Van pár hetem kielemezni, hogy 32GB 133x vagy 16GB 300x kártya kerüljön-e majd ennek a helyére, amikor a cégnél észreveszik, hogy hiányzik.
    Másnak is ennyire melegszik az X31 alja? A venti csak langyost fúj, de a RAMok fedele már khm... éget.

    [ Szerkesztve ]

    ... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

Új hozzászólás Aktív témák