Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mike88

    senior tag

    válasz kmisi99 #48972 üzenetére

    Nos először is nem tudom hányas lyukat akartál fúrni, de nem árt előfúrni, ha 8-10-es lyukról van szó, pár ezres gépnél 6-osnál már ajánlatos. Egy olcsó akkus géppel is lehet fémet fúrni, még alacsony fordulatúval is, a trükkje az, hogy egy éles fúrószár kell hozzá! Ami nem gagyi!
    Ezen a "microgépen" az a tekerentyű az ott mi? (Első linkelt képen alul, a kapcsoló mellett.) Egy poti?
    Kontakt hibás kábelnál motornál lassulást én még életemben nem tapasztaltam! Most már úgy is mind1 annak a kábelnek, a szakadt kábelt tök egyszerű megállapítani az érvéghüvelyt vágd le mindkét ér végéről, majd blankold fel, s egy kombinált fogóval fogj rá s érzéssel húzd meg, ha ki jön a szigetelésből a huzal, akkor megtört! Ez azért jó, mert látod így, hogy hol tört meg, ha mellé fogod, szal nem feltétlen kell egyből kábelt cserélni, ha az az első 10 centiben tört meg, akkor max. annyival lesz majd rövidebb, levágod azt a részt újra felblankolod s bekötöd.
    Kép alapján valóban nem tűnik kopottnak a szénkefe, elkopásnál amúgy az esetek többségében beáll, mint a szög, szal ált. inkább az a jelenség.
    Ha az poti s valami fordulatszám szabályzó lenne, akkor inkább azt nézném át, lehet azzal van a gond. Ez persze csak tipp.

  • Mike88

    senior tag

    válasz sketchifun #49011 üzenetére

    Jééézus a kereszten!
    Rossz volt olvasni! Egy dolog, hogy nem vagyok kertész, mégis előfordul a kapa a kezemben, ültetés, stb. Egy dolog, hogy nem vagyok TV szerelő, mégis a hobbim a műholdas vétel, s szeretek vele tökölni, de könyörgöm! Hívjál egy villanyszerelőt, mert ezt olvasva, majdnem felmásztam a falra!
    A magyar ember mióta világ a világ, mindenhez hozzányúl, ami úgy gondolom nem olyan nagyon nagy baj, mert legalább nem vagyunk annyira töketlenek, mint a nyugatiak, még ha az, amit otthon toldunk, foltozunk nekik ruszki módszer, még akkor is (nem übermensch duma akar lenni, de) talpraesettebbek vagyunk náluk. Viszont! Legalább ha hozzányúlunk laikusként a vellanyhoz, előtte áramtalanítsunk! Gondolom nem 1 áramkörön van az egész ház, a mama ment volna ahhoz a tv-hez, ami másik áramkörön van! S mi franc, talán minden egy színnel van húzva? Még a régi alu mm is színes volt, igaz a földet és a 0-t nehezebb volt kideríteni, de a fázis ott is egyértelmű. Azt, hogy egy izzónál a 0-t szakítod meg még mindig eltörpül a fáziskeresődhöz képest! :D

  • Mike88

    senior tag

    válasz sketchifun #49020 üzenetére

    Miről van papírod? :) Miről beszélsz? Ez feszültség alatti munkavégzésnek számít. Más kérdés, hogy sok villanyszerelő néha (kényszerből) hozzányúl feszültség alatt. Miről van egyáltalán vizsgád, mert én is fiatal vagyok még, de szóhasználat alapján te most vagy nem rég végezted el a középsulit? A leírtak alapján akkor sem kéne hozzányúlnod ha az nincs feszültség alatt. Ez nem telefon, hogy kötögetjük, színre szín s abból baj nem lehet!
    Én itt még új vagyok, gondoltam benézek, de asszem el is pályázok innen, mert ez elképesztő. Egy dolog, hogy itt barkácsolnak páran, s tanácsot kérnek hozzá, pár oldalt át is olvastam, de ilyen vallomást, mint a tiéd... ilyenbe nem botlottam. Sok mindenhez hozzálehet nyúlni biztonságosan szaktudás nélkül (ld. kmisi99, aki inkább egy kapcsolós elosztóval adott feszkót a szétszedett gépre. Tény, hogy kicsit jobban fél a kelleténél, de inkább ez), de te gyak. mindent megszegtél, mi létezik. A 2. történetedet nem is értem hogy jön ide, hogy ismersz egy sztorit, ahol villanyszerelők feszültség alatt szereltek, s az egyik rányúlt 2 fázisra, s amúgy össze volt kontárkodva minden, az hogy jön össze azzal, hogy te otthon mókolsz, mert tanultál elektronikát? Úgy, hogy akkor nálad is össze lesz majd tákolva a villany, aztán a jövőben azt is majd otthagyja egy villanyszerelő a francba, hogy akkor nyúlkáljon az bele, akinek hét anyja van? (Mondjuk ez nem hozzáállás!) Tanultál, ezt értem, de mondd, hogy nem vagy villanyszerelő vagy legalábbis nem a szakmában dolgozol s nem is készülsz annak! Addig izgulok továbbra is, míg nem adsz erre nemleges választ. Tanultál elektronikát, de ha ki kellene csöngetni egy kábelt, eszedbe nem jut, hogy fogsz egy zseblámpa izzót vagy akármilyen gyengeáramú izzót, s az áramkörbe iktatsz 1 eret? Nem! Fogdosod! Tiszta sor!
    Én faterodra nem mondok semmi rosszat, mert az illetlenség, más szüleire soha semmi rosszat! No meg stílusod alapján simán kinézhet válaszként egy káromkodás halmaz, amit meg nem szeretek még olvasni sem, nem azért mert én nem beszélek rondán, ellenkezőleg, csak idegenek előtt nem, s mi itt mindannyian azok vagyunk, haverokkal lehet, hogy más a stílus.

    Részemről én lezárom a vitát, (megígérem, hogy bármit is írsz, nem válaszolok, amihez lehet türtőztetnem kell majd magamat) nyugodtan barkácsold otthon a villanyt, érted nem aggódom, másokért maximum!

    [ Szerkesztve ]

  • Mike88

    senior tag

    válasz macilaci78 #58566 üzenetére

    Konyhabútoroknál a konyhaszekrény tetejére szoktam felrakni, ha utólag kell kialakítani akkor, ha van felette kötődoboz onnan állok ki betáppal, ha nincs akkor a bútor mögött felállok egy kábellel a bútor fölé vmelyik pult dugalj-ból (öntapadós csatornával), ha nincs a bútor mögött sem hely (mondjuk itt pont lenne, sőt a gázcső mellett is van) akkor szoktam kész armatúrát ajánlani avagy 230V-os led szalagot. Armatúrában kapcsoló megoldott, egyéb esetben pedig a legegyszerűbb a gyengeáramot kapcsolni, erre jó az a zsinórkapcsoló is de akár lehet valami olcsóbb LED vezérlő, ha zárt, búrás profilt teszünk fel, akár beépíthető érintős kapcsoló is. A tápegységet is kiválaszthatjuk úgy, hogy az bútorra rögzíthető és lapos kivitel legyen, így könnyen eldugható: [link] [link]
    Mindenesetre ha a mai konyhaszekrény magasságokat nézzük, akkor nem zavaró egy armatúra sem, és akár simán olcsóbb is csak kevésbé "rejtett" az a világítás.
    Rögzítésre egyébként van rögzítőbilincs is, ha nem tapadna a szalag, bekötésre/toldásra, bekötő/toldó elem, ha nincs lehetőségetek forrasztani (vagy van csak utáltok, ahogy én is), DC dugaljat sem árt alkalmazni ha valami drágább tápegységet használtok, ami DC dugós, mert ha levágjátok az gar. vesztéssel jár. Amit Buddhha használt szalagot, az ránézésre 3528-as, (dekor szalag) ez nem igényel hőelvezetést, de az ennél nagyobb fényű, magasabb W számú szalagok igen, ezzel számoljatok, ha ilyet csináltok, ellenkező esetben a LED-ek élettartama akár drasztikusan csökkenhet. Ehhez elég már a legolcsóbb L alu profil is, vagy bármilyen fém profil/lemez, ami van otthon, nagy kérdést nem kell csinálni belőle. Konyhába érdemes term.fényű LED szalagot választani.
    3528-as dekor led szalagok (1 sor) fénye is elegendő szerintem pultvilágításra, bár sokan kételkednek benne.

    No nem okoskodni akarok, félre ne értsétek, csak pár ötlet azoknak, akik esetleg nincsenek teljesen tisztában a lehetőségekkel.

  • Mike88

    senior tag

    válasz Buddhha #58569 üzenetére

    A konyhaszekrény tetejére csak a tápegységet szoktam rakni. Arról nincs képem, amit linkeltem képet, az nálam készült, magamnak a szekrény aljára, az alu profil mögé raktam föl a tápegységet, olyan vékony kivitelüt, mint amilyet linkeltem (engem nem zavar, de másnál ilyet nem csinálnék, ha nem muszáj, alap elvárás, h minden legyen eldugva). Alu profilt azért raktam, hogy a távolabb lévő étkezőasztalnál ülve se legyen zavaró a fény, onnan már látszanának a LED-ek, ha nem takarná az alu L profil.

  • Mike88

    senior tag

    válasz macilaci78 #58574 üzenetére

    Ja, elnézést kérek, eltévedtem. A topic neve az: házi barkács, gányolás. Vesszővel elválasztva, nekem a házi barkács nem feltétlen gány.

  • Mike88

    senior tag

    válasz imibogyo #58576 üzenetére

    OK. Kösz, új vagyok itt, bocs, most tévedtem ide, de akkor jól gondoltam... Elsősorban azért "jöttem", mert nem titkolt szándék volt, hogy találok pár olyan képet, amin majd leesik az állam. :)

  • Mike88

    senior tag

    válasz macilaci78 #58578 üzenetére

    Jó, igaz! Ebben van valami... de a célom az volt vele, hogy barkácsolóknak ajánljak pár akár felhasználható anyagot az építéshez s némi iránymutatást, de rendben van, zárjuk le, igazad van, lehet túltoltam egy kicsit.

  • Mike88

    senior tag

    válasz macilaci78 #58652 üzenetére

    Váltó kapcsolónál a kapcsolók között két kapcsolószál van, (hagyományos váltókapcsolónál) ill. nullát is max. akkor igényel, ha kétpólusú váltókapcsoló, de kétpólusú váltót olyan ritkán használnak, hogy a legtöbb villanyszerelési szaküzletben sem tartanak raktáron. Egyik kapcsolóba a fázis, másik kapcsolóba a lámpaszál a két kapcsoló között két(!) kapcsolószál. "Alternatív" (váltó) kapcsolónál mindkét állásban az egyik kapcsolótól (amelyikbe a fázis van kötve) a másik kapcsoló felé "megy át az áram", a két kapcsoló állásától függ az, hogy ez eljut-e a lámpáig.
    Tehát bent egymás mellett van nála két kapcsoló, az egyik egy váltó, a másik egy egysarkú vagy kétsarkú. A benti kapcsolókat kell "kiborítani", amelyik csak bentről kapcsolódik, abból a kapcsolószálat át kell forgatni a váltókapcsolóba, arra az oldalra, ahol a másik lámpa lámpaszála van, ez jó eséllyel a kinti. Azaz az egysarkú vagy kétsarkú kapcsolóban megköti a villanyszerelő a lámpaszálat, meghosszabbítja, hogy kiérjen a külső kapcsolóba, majd ott ugyanazon csavar alá köti, ahová a külső, másik lámpa lámpaszála van kötve. A dobozt le doboz tetőzi vagy tesz rá egy takarólemezt . Ha kétsarkú az a kapcsoló, akkor a nullát is megköti, bár kétlem, hogy kétsarkú lenne, kint lenne értelme annak, hogy kétsarkú.
    Nyomvonaltól függően lehet ez sima ügy, de lehet, hogy jár némi "rombolással", ha csövezve van, akkor gyak. nem, max. 1 doboztetőt kell levenni, de ha a külső kapcsoló és a belső kapcsoló szembe van egymással, akkor szinte biztos, hogy a kettő átjárható, össze van csövezve.
    Mindenesetre ha átjárható, akkor szerintem jobb megoldás az, ha kívülre egy dupla váltó kerül föl, bent pedig az egy- vagy kétsarkú helyére egy váltó, így nem csúfoskodik doboztető a szerelvény helyén, pláne ha sorolt szerelvények, költsége nyilván több, hisz szerelvényt is kell cserélni.
    Szóval megoldható, jó eséllyel egyszerűen.

  • Mike88

    senior tag

    Rég jártam erre. Befér ez ide?

    Egy "régi" szekrényből készült. Minek után nem éppen profi, asztalos munka, gondoltam elfér.
    A lelke egy raspberry zero (volt, vettem, sokáig nem tudtam egyáltalán miért, minek). A monitor használt, 3000 Forint volt, a hang"rendszer" egy 20 éves, régi PC hangfal. A kontroller új, Kínából jött.

  • Mike88

    senior tag

    válasz cinemazealot #61518 üzenetére

    Köszi! Nem egy nehezen megvalósítható dolog. Terv az innen van: [link]

    Annyi hogy ezt megtoldottam magasságban annyival, amennyit kiadott a bútorlap.
    RPi-hez kellett egy HDMI-VGA átalakító, mivel régi monitorról van szó, ehhez olyat vettem, amin van audio kimenet is, hogy a hangot is könnyedén, csatlakozóval ellehessen intézni. [link]
    Ezen felül kellett egy HDMI-microHDMI átalakító.
    Egy 2A-s USB-s táp az RPi-nek, és egy aktív USB-HUB. Fél méteres LED szalag a marquee világításához (volt otthon, ennyi mindig leesik innen-onnan) s ennek egy tápegység.
    A kontrollerek innen vannak: [link]
    Szintén USB-s, a gombok bekötése meg sarus, egyszerűen össze lehet dobni. A kontrollerek és a gombok befúrásához a méretkiosztás innen van: [link]

    Ezen felül kellett még egy pici billenőkapcsoló, egy PC tápkábel és ehhez egy aljzat, ezt kipattintottam egy régi PC tápegységből. Egy plexilap a monitorra, kontroller panelra, a marquee-ra és az elejére, amit jó áron megtudtam venni tőlük és bőven kijött egy lapból: [link]
    Minek után a környékben sehol nem találtam olyan céget, akik tudnak A2-ben is nyomtatni (A3 volt a max. mindenkinél), így szimplán kinyomtattam én magam, fotópapírra, két részletben, majd összevágtam. Nem túl elegáns megoldás, de ez van.

    Rpi-hez meg kész image-eket is találni, így nem kell tökölni a Retropie grabberével, ami nagyon lassú, nem kell az emulátorok telepítésével sem elidőzni. Ebben össze vannak válogatva a játékok, max. párat kell utólag hozzáadni, amit esetleg nem tartalmaz, minden játékhoz leírás, borító stb. [link]

    Nekem ezek a játékok a gyerekkoromat jelentik, vagy azért, mert nintendo, sega, commodore, s ezekkel otthon játszottunk vagy azért mert játéktermi játékok (NeoGeo) s az pedig egyenlő a balatoni nyaralásokkal (rossz időben az volt a program, s nálunk többnyire rossz idő volt, mert az a mi formánk!). Attól függetlenül, hogy ma csilli-villi grafika a játékoknál, hatalmas nagy történet körülötte stb. a 8 éves unokaöcsém baromira jól elvan vele, épp úgy, ahogy mi annak idején, de még sincs az (ami a mai játékoknál viszont jellemző), hogy teljesen beszippant s ott vagy előtte fél napokat, ahogy mi sem voltunk így. Max. 1 óra játék, aztán utána ki a kertbe, ki az utcára. Játékteremben meg a magyar valóságból adódóan eléggé hamar elfogytak a 20-asok, 50-esek, utána már max. csak a német kis srácokat lehetett nézni, hogy tépik ki a joystickot a helyéről.

    [ Szerkesztve ]

  • Mike88

    senior tag

    válasz Predator2 #70547 üzenetére

    Garázs telken áll? Telken sincs áram? Ha van, akkor vagy kifeszítenék oda egy kábelt vagy beásnék egy kábelt. NYY-t ki is feszítheted, be is áshatod. Ha tényleg csak világítás kell, akkor 1.5-es kábel elégséges, ha azért szeretnél 1-2 dugaljat, és arról pár kis kézigépet használni, akkor inkább 2.5-est javasolnék (szakasz hosszától függően!).
    Ha nincs áram, a némileg "bonyolultabb" megoldás, ha veszel pár napelemet, egy töltésvezérlőt, akkut, és kiépítesz 12V-os világítást, ehhez az egyik legegyszerűbb megoldás a LED szalag lehet. Mozgásérzékelő létezik 12V-os is!
    Az egyszerűbb megoldás, ami olcsóbb is lehet és ennyit tökörészni sem kell vele, (ha megelégszel a dologgal) veszel 2-3db mozgásérzékelős napelemes reflektort. A napelemet leszereled róla, annak kábelét meghosszabbítod, lényeges, hogy amennyiben messzebb kerül a lámpától a napelem, akkor vastag, legalább 1.5-es kábellel hosszabbítsd meg és mivel kültérre kerül, ott mindenképp zsugorcsövet melegíts a kötésre. Gyak. kész, töltésvezérlő a lámpában, akku a lámpában, mozgásérzékelő a lámpán. Utóbbi esetben az ilyen pici napelemmel szerelt, pláne nagy teljesítményű lámpát ne vedd meg, nem lesz elegendő töltés télen. Ez pl. jó lehet: [link]
    szerk.:
    Amúgy ez épült nálam az elmúlt hetekben:
    [kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép]
    A házi barkácsba bizonyosan belefér, a gányolás, tákolásba remélem, hogy annyira nem... :) Falat, kuplerájt ne tessék nézni, az majd még egy feladat lesz. Előtte itt egy "bódé" volt, festenem kell, a csövet el kell burkolnom stb...
    Ács szakmához semmi közöm, távolról sem!
    A gerenda a falra tőcsavarokkal lett felrakva, a tőcsavarokhoz vegyi dübelt használtam, életemben először használtam ilyet, egyszerűen döbbenetes a cucc. Üreges téglába szükségeltetik hozzá un. szitahüvely, ami gyak. egy agyon lyukasztgatott tipli, ebből 13cm-est vettem, ennyire van bent a falban a menetesszár. Elképesztő, fél óra után terhelhető (igaz én másnap terheltem rá, de így adta a gép, pusztán ezért). Kitépni nem lehetne 600 lóval sem. A többit leírom egy új hozzászólásban, mert lejár a szerkesztési idő...

    [ Szerkesztve ]

  • Mike88

    senior tag

    válasz Mike88 #70549 üzenetére

    Ketten építettük. Alap 80 cm mély, pontalapok, kb. 0.5x0.5 méteres, sűrűn bevasalva 10-es betonvassal. A falra felfúrt gerendával kezdtünk, az az egy biztos pont volt gyakorlatilag, mivel az erkélyajtó adta annak magasságát. Ettől lett gyak. elmérve minden. Mivel a terepviszony a kirakott partoldal miatt mint láthatjátok azt nem tette lehetővé, hogy ki legyen zsinórozva az oszloptalp helye, így nem volt egyszerű a történet. A két szélső gerenda helye el lett mérve a faltól (annak külső szélét tudtam csak kizsinórozni) és csak reménykedtem abban, hogy jó helyen van. Hogy annak fal felé fordított fele párhuzamos-e a fallal, na az ami szintén nem volt egyszerű, (egy ács biztos megoldotta volna, mm-re dolgoznak, de nekem ez feladat volt), így nem bebetonozható talpak kerültek le, hanem 4 ponton lefúrható talpak, ami beüthető metrikus fém dübellel lettek lecsavarva. 1 sarkát fúrtam le első körben mindegyiknek, bele lett állítva a gerenda (15x15-ös gerenda) és ráemeltük a vízszintes gerendát, majd ezzel állítottuk be a függőleges gerendát. Kijelöltem a lyukakat, leemeltük a gerendát, kivettük a függőleges gerendákat, lefúrtam a talpakat. Majd vissza a gerendák. Ezt követően a középső gerendát már gyak. alá építettük. Az volt a legegyszerűbb. 240-es szerkezetépítő csavarral lettek a gerendák összecsavarva, minden ponton 3 csavart kapott. Erre fektettünk 7.5x15-ös gerendákat keresztbe (kb. 42-45 cm-enként, ahogy adta, a kémény pofázott ebbe bele leginkább, ott 50cm a két gerenda közti távolság), ezek két-két csavarral lettek rögzítve, majd erre 22-es OSB került rá. A korlát szerkezetét 10x10-es gerendák adták és 11.6-os lécek vannak rácsavarozva. Minden le lett kenve vastaglazúrral még mielőtt beépítésre került volna az anyag, azaz ezáltal a takart részek is le vannak kenve, nem utólag, már beépítve kapott kezelést a fa. Mivel égen-földön nem volt gyalult fa, mindenhol csak szerkezetfát árultak, amivel még önmagában nem is lett volna probléma, de több hetes időpontot adtak mindenhol a gyalulásra (a legdurvább másfél hónap volt, Őt azért kinevettem), így úgy döntöttem egye-b.ssza, ki a sz-rt érdekel, hogy nem gyalult fa maga a szerkezet, hisz esélyes az is, hogy egyszer be lesz építve az alja, csak a korlátnál lényeges, hogy a fa gyalulva legyen, így vállaltam, hogy azt a 10 méter 10x10-est én magam lecsiszolom, hozzáteszem megvolt a történet kb. fél óra alatt, szóval nem is értem min aggodalmaskodtam. A lécet meg gyalulva vettem. Az egész kapott egy enyhe lejtést, nem észrevehető. Az OSB-re 2.5mm vastag PVC lett rárakva, ami vízzárást biztosít, ill. amennyiben ez idővel esztétikailag romlik annyira, hogy már gusztustalan, akkor majd kap valami teraszburkolatot, de magát a "vízzárást" a PVC majd azalatt továbbra is elbírja látni. Mint láthatjátok a fal festésén túl még a szegélyezés az visszavan, szegély majd 1-2 hét múlva érkezik, a PVC pénteken került le (ragasztva van). Aki ugyan tudta nélkül, de iszonyatosan sokat segített ebben, az az "Ács Budapest" youtube csatorna.

  • Mike88

    senior tag

    válasz DJGABI #70554 üzenetére

    Aksi biztos van benne... jogos amúgy, észre sem vettem. A leírásban már azt írja, hogy: Switch: Light control + Remote control+Time control hogy a time control mi, azt nem tom, de a másik kettő sem mozgásra kapcsol, ezek szerint felkapcsol este és ezen kívül még távirányítóval lehet kapcsolni, ami láthatólag nincs hozzá. :D Meg kell kérdezni az eladót! A panel miatt linkeltem ezt elsősorban, a mozgásérzékelőre nem is figyeltem.

Új hozzászólás Aktív témák