Új hozzászólás Aktív témák
-
robohw
aktív tag
Az Apollo Guidance Computer (AGC) volt az első valóban hordozható számítógép, amelyet az Apollo űrprogram során használtak. Az AGC műszaki specifikációi a következők voltak:
Tranzisztorok száma: Az AGC körülbelül 5,600 tranzisztort tartalmazott. Ezek az IBM 360 géphez hasonlóan más logikai kapuként voltak konfigurálva.
Memória:
RAM: Az AGC rendelkezett 2,048 16 bites szóval, ami körülbelül 4 kB (kilobájt) volt.
ROM: Az AGC 36,864 16 bites szóval rendelkezett, ami körülbelül 74 kB (kilobájt) volt. Ezt a memóriát "core rope memory"-nak (maghuzalos memória) nevezték, amely rendkívül megbízható volt a kemény űrkörnyezetben.
Órajel frekvencia: Az AGC 2.048 MHz-en (megahertzen) futott. Ez a frekvencia meglehetősen alacsony volt a mai szabványokhoz képest, de elegendő volt az akkoriban szükséges számítások elvégzéséhez.
Az AGC jelentős mérnöki teljesítmény volt, amely lehetővé tette az emberi űrutazást a holdra, és ma is emlékezetes mérföldkőnek számít a számítástechnika történetében.My own programming language: http://www.robomax.online
-
Povi_
csendes tag
A Microsoft publikussá tette a GW-BASIC forráskódját!
https://github.com/microsoft/GW-BASIC*** Speicherplatz zu klein
-
Fryskitt
addikt
Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!
-
HuSudoSu
csendes tag
Szeretnék gratulálni a cikkhez!
Jól összeszedett átgondolt iromány lett!Így belegondolva 40 évvel ezelőtt a programozóknak jóval nehezebb volt a dolguk! Azért ma nem vagyunk határokhoz szorítva semmilyen mértékben!
A zárásról szólva, nem igazán értem miért szeretik szidni Bill Gates-et! Ha nem lett volna a Micorosft-nál akkor lehet a mai formájában nem is létezne a Windows!
Természetesen rengeteg más kreatív ember is volt Redmondnál akik összeállították Windows operációs rendszereket, de ő volt aki őket összetartotta!
Ebbe azok gondoljanak bele, akik Windows-t használnak és úgy szidják![ Szerkesztve ]
-
Vladi
nagyúr
Jó cikk volt, köszi.
4kB de komoly. Fejbe is meg lehet jegyezni.
il sole non sorge più ad Est!
-
C$abi
aktív tag
Jó és érdekes írás lett köszi!
Most jut erről a cikkről eszembe, hogy karácsonyra kaptam egy Paul Allen-ről szóló könyvet, abban is bent van ez a BASIC-fejlesztés, mondjuk nekem az egész cikk újdonság volt, de csak azért, mert még nem nagyon volt időm a könyvre. Sajnos.
-
oraihunter
aktív tag
Átrágtam magam rajta. Köszi az átfogó írást, ismét okosabb lettem egy kicsit.!
oraihunter felhasználónak 391 pozitív és 0 negatív értékelése van a fórumon! Ha sürgős, akkor az adatlapon a telószám (06-30-293-42-53), de számkijelzés nélküli hívást már 21-éve nem fogadunk!
-
szalai56
senior tag
Jó volt itt is olvasni.
Amiga1200; http://amigos.amiga.hu/szalai56/
-
Fryskitt
addikt
Jó cikk, köszi. Imádok ilyeneket olvasni.
Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!
-
-
Povi_
csendes tag
válasz scarabaeus #32 üzenetére
Az a durva, hogy ezek a trükkök még le is voltak írva az Altair BASIC reference manual-jában: ne használj megjegyzéseket, töröld a felesleges space-eket, írj minél több utasítást egy sorba stb. Érdekes olvasmány.
*** Speicherplatz zu klein
-
scarabaeus
őstag
Igen-igen, próbáltam is az egybeírást mutatni. Az egy sorba írások még utána következtek, miután a rájöttem, hogy a ":" csak 1 plusz bájt, míg a sorszám+mutató+sorvég=2+2+1=5 bájt, így egy-egy plusz sor ugyanazon sorba kerülésével nettó 4 bájttal csökkent a program mérete. A shiftelt második betűs rövidítéseket is használva a rendszer sorbeviteli karakterkorlátozását is lehetett "optimalizálni", csak épp ilyenkor a listázáskor kapott hosszú sorokat már nem lehetett egyszerű módon módosítani, mert a teljes utasításnevekkel már túlnyúlt az a limiten. Annak idején a kiírt sztringekben sem raktunk általában szóközt írásjelek után, egy-egy bájtot spórolva, évtizedekkel később a fórumokon feltűnő ilyesféle írásképet már nem tudtam hová tenni, ennyi ember nem ragadhatott bele a '80-as évek bájtínségébe.
[ Szerkesztve ]
Quoth the Raven "Nevermore."
-
-
Povi_
csendes tag
válasz scarabaeus #24 üzenetére
Azért a VIC-20 22 oszlopos karakteres képernyője valami borzasztóan néz ki.
Jellemző volt annak a korszaknak a BASIC programjaira, hogy szóköz nélkül, mindent egybe írtak, egy programsorba írva több sor (kettősponttal elválasztva) volt, mai szemmel nézve borzalmasan kinéző és nehezen olvasható kódok születtek. Persze ennek is meg volt a reális magyarázata: gyorsabb is volt így a program futása, és kevesebb helyet is foglalt.*** Speicherplatz zu klein
-
-
Az ősz hajszálaimat meg, amit a win okozott, majd tegye jóvá Nagyon helyes, hogy jótékonykodik, legalább valami értelmeset is csinál
Meg kösz, de ettől még nem lesz pozitív figura, sem informatikai zseni a szememben. (Nem mostani divat, hogy sokan nem szeretik, és van is rá oka többeknek.)
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
.mf
veterán
Köszi a cikket, érdekes volt a háttértörténet is a dolgokhoz (ilyen fiatalon, vakon emulálva...)
Egy kis dolgot javítanék a cikkben, mert konzisztensen elírtad (idehaza rendszeresen találkozni ezzel az elírással / félreértéssel): nem eastern egg, hanem Easter egg. Húsvéti tojás, mint ahogy nálunk is szokás, elrejtik a meglepetéseket és a gyerekeknek kell megkeresni.
Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/
-
scarabaeus
őstag
Kösz szépen ezt a cikket!
Felidéződött bennem, hogy hogyan írtam le a legeslegelső programsorokat életemben a cikkben nevezett úr interpretere előtt. A helyi rádióamatőr klubban odaültem a gép elé (amitől el voltam varázsolva, ott kezdődött minden), egy őszi napon 1983-ban, a felnőttek említették a sablontémát, egészek összege 1-től 100-ig. Ciklusokról nem tudtam én még (szinte semmiről, csak előtte a rádiós szobából már átültem a társalgóba, és néztem, ahogy pár felnőtt programsorokat irkál), a gaussos történetről viszont már hallottam annak idején, úgy gondoltam, azt a módszert alkalmazom inkább. Nem tudom már, input vagy értékadás volt-e az első sorom, de az előbbit reprodukáltam most, egy régi mentésből előkeresett múlt századi PCVIC.COM fájlnevű emulátorban. Ennek megvalósulásához most a 64 bites rendszer a háttérben a WOW64-gyel emulált a DOSBoxnak egy 32 bites környezetet, a DOSBox elindította a 16 bites DOS-os PCVIC-et, a PCVIC pedig emulálta a 8 bites VC-20/VIC-20 gépet, így megvolt egy 64->32->16->8 utazás. (Tudom, hogy vannak online emulátorok, de így még külön tetszett)Quoth the Raven "Nevermore."
-
Murphistic
aktív tag
Nagyon tetszett a cikk. Örülük, hogy elolvashattam.
"A türelem hatalom: idővel és türelemmel selyem lesz az eperfa leveléből."
-
Mokó
aktív tag
Kösz a cikket,imádom a retrót!
-
trafoka
tag
Köszi, jó cikk volt Emlékszem még gyerekként otthon fater hazahozozott melójából (lyukszalag) építettem autópályát, kicsit ideges lett amikor meglátta Nosztalgiából még most is megvan egy pár Azért az nagyon durva, hogy ez csak 40 éve volt, és ehhez képest most hol tartunk...
-
Povi_
csendes tag
Kétbájtos előjel nélküli egész esetén 2^16-1=65535 a legnagyobb ábrázolható szám. Nem értem, hogy jön ide a kettes komplemens. Amire szerintem te gondolsz, az előjeles számábrázolás lehet, ott -32768..32767 az ábrázolható tartomány.
Az, hogy az Altair BASIC-ben 65529 a korlát, arra részben választ ad az utolsó oldalon lévő assembly kódrészlet, nem véletlenül 6552-hez hasonlítja a dx regiszter értékét. A LineNumberFromStr rutin működése mindent megmagyaráz.*** Speicherplatz zu klein
-
#27483136
törölt tag
Remek, még most is mosolygok, annyira jó volt olvasni.
(Az Ep128-amat meg imádtam.) -
biokill1
tag
Köszi a cikket, jó volt olvasni!
rejtett up! :D
-
-
#90933760
törölt tag
Paul a fotón 21 éves?
Amúgy a lyukszalag állat, rá kéne írni egy kisebb fotót aztán visszaolvasni róla. Amúgy mennyi adat fér el egy kezelhetőbb mennyiségű papíron? Tehát nem 300 méteren.
-
Rover623
félisten
A BASIC programok sorszáma kétbájtos egészként vannak eltárolva, így elvileg 65535 lehetne a legnagyobb elérhető sorszám, azonban az csak 65529, mert így rövidebb és egyszerűbb kódot lehetett írni.
Ez így ebben a formában nem igaz. A kettes komplemens ábrázolás sajátosságai miatt van ez a korlát.
Érdekes módon ez a korlát még a x86-on futó GW-BASIC-ben is benne van.
Meg az Open VMS-ben, meg némelyik régi Cobol-ban, meg a Java-ban, meg az Excel-ben, meg még egy rakás helyen!primus inter pares
-
Billt nem a bézikért nem szereti a világ... Az Altair-os és az Enterprise-os cucc viszont nagyon jó, jó volt az Altairról magyarul is olvasni
Mutogatni való hater díszpinty
-
Gyula84
veterán
Jó cikk köszi
Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.
-
Dr.F.E.R.I.
addikt
Hasznos és élvezetes cikk, csakúgy mint magát az Altair gépet bemutató.
Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd
-
04ahgy
nagyúr
10 Szép cikk!
20 A Quick Basic-ről is lesz?
30 goto 10HGyu
7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!
-
Syl
nagyúr
Bill többször is azt nyilatkozta, hogy még ma is emlékszik ennek a Basic-nek a teljes forráskódjára.
Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.
Új hozzászólás Aktív témák
- eSIM, a kártyamentes szabadság
- Okos Otthon / Smart Home
- "Egyszerű" Ügyfélkapu+ regisztráció
- KAÜ/Ügyfélkapu – már elérhető a kétfaktoros hitelesítés
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Bugok, problémák a PROHARDVER lapcsaládon
- Szólánc.
- Horgász topik
- Drón topik
- További aktív témák...
- Konica Minolta Bizhub C227 fénymásoló
- Yamaha NS-555 hangfalpár + opcionális HiFi - házimozi cuccok
- Lenovo ThinkCentre M93p SFF PC, Quad Core i5-4570 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Lenovo ThinkCentre M83 SFF PC, Quad Core i5-4590 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Lenovo ThinkCentre E73 SFF PC, Quad Core i5-4460 CPU, 8 GB DDR3 RAM