Új hozzászólás Aktív témák
-
HSM
félisten
Pontosan. Egy jó nagy hőleadó felületű, sokhőcsöves hűtőt rá 2-3 axiális ventivel, és jó is.
A házhűtést kipróbáltam. Szerintem amúgy valahogy így kéne gyárilag kinézzen egy kártya, egy bő 20 perces műterhelés alatt (az alany egy Sapphire R9 280X Vapor-X alulfeszelve, fixált 55% ventivel): [link]
Halkan megjegyzem, ez még a régi, 2.4.2-es kombustor, OpenGL2 módban, ami nagyobb felbontáson sokkal jobban izzaszt, mint az újabbak, és sokkal jobban, mint egy átlagos játék, és még egy átlagos GPGPU proginál is jobban.
Ventilátor hasonló hangerejű volt, mint a refi 2000rpm-en, abszolút vállalható. Külön kiemelném bal felül a minimum/maximum FPS értékeket, és a szép vízszintes FPS logot jobbra, az AB monitorozó ablakában. Az órajelen is szépen látszik, hogy nem ugatot bele a dologba a Powertune (low level moitorozás volt).
Így nézett ki a házban: [link] Szóval semmi extra, oldalról hangszigetelt habos oldallap, semmi trükk, a két 12-es venti pedig teljesen letakarékolva. Kábelek azért rendesen el voltak pakolva a légáramlat útjából, ez 2D-ben fotózva kevéssé látszik.
Ja, igen, és 26 fok volt a szobában, látszik az SSD hőfokán, ami közvetlenül a gép aljában van, a bejövő levegőáram alatt. Szóval azt se mondhatjuk, hogy jégszekrény, meg tál, meg hasonlók.Természetesen ugyanezen beállítás játékok alatt jó 10 fokkal hűvösebb VRM-ek terén, és 2500 helyett 1600-at pörög a venti, néma csendben. Mondhatjuk, akkor nincs kihasználva a hűtés és VRM kapacitása.
Az infrás hőmérővel a legmelegebb, amit a kari mögött/körül mértem, 55 fok körül volt, picivel inkább alatta. A hűtőről olyan 50 fok körüli levegő távozott.
Ami az NV bloweres megoldásait illeti, sajnos nem tudom, miben jobbak, ránézésre nem látszik lényeges különbség. Lehet, a Vapor kamrájuk erősebb, mert ami nekem nagyon fura, hogy lassan melegszik fel a refi 7970, és ha a hűtést feltekerem, lassan kezd el csökkenni a hőfok is, szóval úgy kicsit fura az egész, mintha lenne egy hőtároló középen, ami nem adná át elég jól a hőt a lamelláknak. De lehet, az NV-n a venti sokkal jobb, több levegőt mozgat talán halkan. Lehet a kettő együtt. De mondom, nincs NV-téren tapasztalatom, így csak találgatok, mi lehet.
Ami azt illeti, azért az NV se az a hű, de csöndes kategória, ahogy láttam, pariban van a "csendes" 290x 2000rpm-jével gyárilag. Na, nekem az már nem kéne a játszós gépbe. A finomhangolt alulfeszelt Vapor összehasonlíthatatlanul halkabb, természetesen lassabb is. Csak arra célzok, azért az se maga a tökéletesség. Én sokkal jobban preferálok egy jóminőségű, halk, házba hűtős kártyát, amit szépen halkan könnyedén ki tudok szellőztetni, és akkor nem egy bővítőhelynyi helyen kell kipréselni a 300W hőt, hanem mondjuk elintézi a sok szellőző rács, meg a két 18cm átmérőjű venti.
(#795) Abu85: Látom, továbbra is véded ezt a technikát. Kérdezem én, akkor amit írtam itt pár sorral feljebb, hogyan lehetséges? Érdekes, hogy a Tahiti se picike lapka, és mégis lehet olyan kártyát tervezni köré, ami műterhelés alatt sem sül meg, sőt, remekül elvan, igaz, nem is a legolcsóbb gagyi típus. A régi embereknek még volt annyi eszük, hogy a ventilátorral szabályozták a kártya hőfokát, normál terhelésen normál hangerőn ment, extrém terhelésen az idő mondjuk 1%-ban meg jól beindult a venti, és máris meg volt oldva a terhelésfüggő működés.
Én továbbra is tartom, hogy az a kívánatos, hogy a kari teljesítménye úgy nézzen ki, ahogyan a linkelt képen látszik az AB monitorozó ablakában, nempedig úgy, ahogy a powertune mellett lenne, hogy addig vízszintes, amíg meg nem szólal a riasztó 95 fokon, és utána esés...[ Szerkesztve ]
-
veterán
Azért mert a fejlesztőknek az a lényeg, hogy olyan technológiákat fejlesszenek ki amilyen még nincs. A jövőbe kell tekinteniük, hogy mindig egy lépéssel előrébb legyenek, mint a konkurencia. Ha tökéletesen működik a hardver 95°C-on, mert így tervezték, akkor biztos nem a hűtéssel fognak foglalkozni, mert nagyon nem érdekli őket hogy Neked nem tetszik a hangja. Eddig is megvették a ref. kártyákat, és ezután is megfogják, talán a következő szériánál már nagyobb hangsúlyt fektetnek a halkságra a mostani hiszti miatt. A ref. mindig hangos volt AMD-nél.
[ Szerkesztve ]
LG 27GL83A 27'' UltraGear™ QHD IPS 1ms Gaming Monitor with G-Sync®
-
Tirexi
addikt
Oké akkor lenne két kérdésem ezzel kapcsolatban:
1) Úgy tudom, hogy minél melegebb a számtech iparban valami annál hamarabb tönkre megy. Példa: [link]
Ez mennyire igaz akkor a VGA-kra? Vagy ezekre olyan solid-ok vannak rakva amik 94fokra vannak teremtve?2) Ha én engedem az én VGA-mnak a 90 fokot mint temp target-et akkor az nem baj? Tehát mehet 90 fokon is akár több órán keresztül? Vagy csak AMD kari mehet olyan magas szinten?
"Megnövelték az UVD órajellimitjét, így képes sztereó 3D-s 4K-s anyagokat is lejátszani"
Na egy újabb tipikus AMD-s jövőbelátó technológia... Csak úgy érdeklődés képen mit gondolsz arról szerinted ma Magyarországon hány embernek van 900k-s 4K-s monitora?
Olyan dolgokkal szórakozik az AMD már megint amire egyszerűen nincsen kereslet. Meg ott a DX11.2 amit még nem is használ ki játék... Nem értem miért kell az AMD-nek állandóan a jövőbe tekintenie. Amire a 4K monitor emberi áron lesz arra már még 4 generáció VGA le fog jönni.
Ráadásul most nézem 3D-s 4K-s megjelenítő te édes Istenem.. amikor még a sima 4k-s monitor is majdnem 1 millió forint. Hol élnek ezek?Te írtad:
"Az ASUS PQ321Q tehát nem egy átlagos megoldás, és ezt tökéletesen alátámasztja az ára is, ugyanis a monitor 3500 dollárért vihető haza."
Erre meg még rájön ki tudja mennyi Magyar adó. Ja és akkor ez még nem is 3D-s monitor.A hűtéssel bíbelődtek volna ahelyett, hogy olyan dolgokkal foglalkoznak amit 5 év múlva lehet majd csak megvennie egy átlag embernek.
-
SzlobiG
félisten
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Megnövelték az UVD órajellimitjét, így képes sztereó 3D-s 4K-s anyagokat is lejátszani. Mivel ezt az AMD szerint 4K-ra veszik a játékosok, így ez egy fontos szempont volt, hogy a 4K-s sztereó 3D-s filmekkel is megbirkózzon. Más hardver ma erre nem képes.
(#780) gbors: A kézikönyvekben benne van, hogy miképp működik a hardver. A gyártóknak bele kell írni, hogy az órajel változása normális működés.
(#781) Tirexi: Pedig ez a jelenség a GPU Boost 2.0 és az új PowerTune esetén is teljesen normális. Maga a kártya dizájnja a megadott hőmérsékleten működik a leghatékonyabban. Az NV is 80°C-on kezdte, de haladnak felfelé a GTX 780 Ti-vel, mert minél nagyobb lesz a hőmérséklet annál jobb lesz a hardver működése. Persze a GK110-ben nincs lehetőség órajelváltásra tíz mikromásodpercenként, így muszáj a tűréshatás alámenni, mert a túlmelegedésre a hardver 500 ms-on belül nem reagál. Tehát kell benne hagyni annyit, hogy a túlterhelés hatására az órajelet legyen ideje levágni 150-200 MHz-cel az egyik ciklusról a másikra. Ezt ők kitesztelték, és a 83°C, ahol ez még biztonságos és nem sül meg a hardver. Az AMD azért megy el 94°C-ig, mert nekik 10 mikromásodpercre van szükségük, hogy a hardver kiértékelje a változást, és csökkentsen az órajelen 10 MHz-et. Ezek nagyon átgondolt rendszerek, hónapok tesztelésének eredményei.
Majd a következő körben már mindkét cégtől hasonlóan szoros működést láthatunk. ÉS alapvetően biztos, hogy a limittől mindketten 1 wattos határra kerülnek mindig. Ez azért nagyon fontos, mert a GPU Boost és a PowerTune is a biztonságra van paraméterezve, vagyis ha rezeg a léc, akkor mindkét rendszer órajelcsökkentéssel él. Minél pontosabb ez a csökkentés, annál jobb lesz a kártya hatékonysága.
[ Szerkesztve ]
Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.
-
Malibutomi
nagyúr
-
nagyúr
válasz Malibutomi #785 üzenetére
... és @HSM: persze, ha nem gond, ha a házban marad az anyag (mert van, ami kipakolja), akkor 3 axiális pörgettyű, és gond megoldva. ez egy részt gyakorlati kérdés (bír-e vele a házhűtés), másrészt ízlésbeli (nekem nem tetszik). a kérdés sokkal inkább az, hogy az nVidia mit csinál jobban, vagy jobban csinál-e egyáltalán valamit, hogy a bloweres megoldásai működnek.
és, HSM, lehet mondani, hogy elvárod, hogy 100e-es VGA mellé valaki odafigyeljen a házhűtésre, de ennek csak akkor van ereje, ha nincs olyan 100e-es kártya, ahol erre nincs szükség jelenleg ugye az a helyzet, hogy szarakodok a hűtés körül VS drágábban megveszem a 780-at. innentől ez már preferencia kérdése, amit már gyártóként nem tudsz kontrollálni.[ Szerkesztve ]
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
HSM
félisten
Gond egy szál se, így már értem.
Dehogynem tudnának rá erősebb VRM-et tenni. Nézd meg 7970-ből pl. az Asus Matrix-ot, vagy MSI Lightning, vagy Sapphire Toxic. Jócskán többet bírnak, mint az AMD 300W-os gyári 7970-es kártyája.
Szerintem ezek a NYÁK-ok és hűtések gond nélkül bírnák a Hawaii-t ezen okos PowerTune nélkül is, nyilván nem véletlen drágábbak ezen kártyák. A hűtés már problémásabb, de érdekes módon, a 7990-nél meg tudták oldani a 375W-os TDP hűtését és táplálását is.Szóval úgy gondolom, simán ki lehetett volna adni a hawaii-t az új powertune nélkül is, csak erősebb VRM-el, és hűtéssel, és az órajelek se lennének rosszabbak, sőt. De majd úgyis kiderül, ha kijöttek ezen kártyák, hacsak az AMD nem fogja majd őket vissza mesterségesen.
A GK110-ről nem tudok nyilatkozni, és az ottani BOOST-ról, tapasztalat hiányában.
Én továbbra is úgy gondolom, inkább kicsit drágábban egy 40%-al túltervezett kártya Powertune nélkül, mint egy alultervezett, ami csak a powertune noszogatásával tud 40%-al gyorsabb lenni.
"tehát ha ennél lejjebb mennek a gyártók, akkor gyorsulni fog a termék"
Hát ezaz, ami miatt kicsit aggódom... Miért baj az az AMD-nek, ha a jobban megtervezett, drágább kártya gyorsabb? Nekem ez teljesen jó lenne, hogy egy 95 fokra paraméterezett, rendesen lehűtött, 75-80 fokon folyamatosan 1Ghz-en "BOOST-oló" hawaii, ami legfeljebb mondjuk egy furmark alatt éri el a 95 fokot, és antiboostol... Nem ez lenne a normális?
Vagy most mindenkinek úgy kell méretezni a kártyát, hogy még véletlen se lehessen gyorsabb az AMD alulméretezett refi kártyájánál, aminél még a saját kistesója is néha gyorsabb?(#780) gbors: Nem hiszem, hogy a mm2-re eső teljesítmény lenne túl nagy. Egyszerűen a refi hűtés csirke, halkan az alulfeszelt 7970-et is alig bírja el normális hangerőn. Persze, ha ráadod a fordulatot, és felveszed a fülvédőt, akkor brutálisan tud hűteni, csak oda tényleg ipari fülvédő kell az 5000rpm-es ventihez, mert az már tényleg az a kategória, amikor rádszól a szomszéd, ha este játszol, hogy nem kéne porszívózni ilyenkor....
Azzal egyet értek, hogy rosszul szellőző házba mókuskerék-kifújós venti kell 150W felett.
Ugyanakkor egy jól szellőző házban meg se szabad érezned 200-250W hőleadást.Nekem egy Silverstone FT01 házam van a gyári hűtésével, két 18cm-es néma venti hűti meg egy 12-es besegít, és vígan elbírja a 280X Vapor-X-et műterhelés és tuning mellett is, ahogy olyan 250W körül van a hőtermelése. De erre majd tesztelek egyet infrás hőmérővel, pontosan mennyire is.
Mindenesetre egy 100 000 forintos kártyánál szerintem már elvárható, egy rendesen szellőző kuckóba kerüljön, ne egy 5000 forintos vacak házba.[ Szerkesztve ]
-
WaterWawe
őstag
Most valaki mondja már el nekem...
Mért van az hogy a GTX 760 SLi-vel nem volt semmi gond a 120HZ-el 2D-be, most viszont a 7950 CF-el egy youtube videó vagy film alatt villog 2 csík a képernyő tetején és az alján?... -
Tirexi
addikt
válasz TechArtist #789 üzenetére
Azt írták a kommentebe, hogy ez a Party Mode nem kell megijedni tőle.
-
TechArtist
aktív tag
Ja, ilyen hibátlanok ezek az nv-k, vegyed csak. (Ennyi erővel...)
Szerk.:
Lehetne még 1000 ilyet találni (szintén nv) mindkét oldalról, de annyira gyerekes lenne, hébe-hóba előforduló hibákból messzemenő következtetéseket levonni bármelyik gyártóról.Azok persze...
[ Szerkesztve ]
-
Tirexi
addikt
Megnéztem ezeket, de furcsa módon mind AMD hiba. Ebből nekem az következik, hogy AMD hiba, de nem a kártyáké hanem a driver-é!
Ez már megint a driveres baromsága a dolognak tehát mondhatjuk, hogy "AMD hiba".
Ha annyira játék hiba lenne akkor NV-n miért nem jön elő?
Én úgy tudtam, ha egy játék hibás akkor annak a hibának mindenféleképpen összeállított PC-n elő kellene jönnie ugyan úgy NV-nél is.
Itt most TS-en textúra villogásokról hallok meg a YouTube-os videóknál is van ilyen.
Ez mi a ha nem driver hiba? És miért csak AMD-nél?Ja meg most hallom, hogy AMD-nél nincsen DVI-on 120Hz? Csak display porton? Egyre inkább elhatárolódok ettől az egész AMD-s bohóckodástól. Vegyétek csak ti ezeket a VGA-kat jó olcsón. Aztán meg vakard a buksid amikor jön a vörös halál.
YouTube-os videó közben meg 83 fokos a VGA? Ez kész.
Ráadásul az én videómat nézte. Lehet bugos a videóm.(#788) Cris99:
Köszi, hogy aktív nézőm vagy.[ Szerkesztve ]
-
Malibutomi
nagyúr
Azt én sem értem miért nincs rajtuk jobb hűtés, azzal sem lett volna annyival drágább. Az meg nem igaz hogy olyan nehéz hűteni, bármely aftermarket hűtő kőnnyedén lehűti, sőt az egyik tesztoldalon átraktát a 7970 iceq hűtést rá, és az is simán megbirkózott a feladattal.
Nekem fújhatja a levegőt a házba, van bent 6db venti elég nagy a huzat hogy kivigye. Ja és nem kell 2500-on menjen, mind le van szabályozva.
[ Szerkesztve ]
-
SkyS1gn
félisten
Te megint látsz valamit aztán FELFÚJOD! Gratulálok, elöbb járj utána a dolgoknak mielött leszólsz mindent!
(#784) Tirexi Nálam se hal meg! Attól még van akinek igen! Több visszajelzést olvastam Battlelogon is!
[ Szerkesztve ]
Tech addict, $TSLA and Tesla owner, geek.
-
Tirexi
addikt
Az új jelenség neve: Vörös Halál.
(#780) gbors:
Pont ezt hangoztattam a 290 topic-ban is ahonnét kifütyültek, hogy ne a custom hűtéstől várja majd a megváltást. A meleget bent keringteti akkor ugyan oda fog jutni. Ha csak nincsen a gép hátuljában egy 14-es venti ami 2500-al tolja ki a meleg levegőt. Az meg ugye megint hangos lesz.(#778) Abu85:
Ez már az NV-nél is zavart engem hogyha megadom temp targetnek a 75 fokot akkor nem a venti fog gyorsulni hanem csökkenti az órajelet. Sok értelmét nem látom ennek a boost technológiának. Ne a Mhz-et vegye visza hanem növelje a venti sebességét. Gond megoldva.(#777) HSM:
Viszont a 780 Ti-re meg egész hamar jöttek az egyedi megoldások.[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
ez most nem az e-pen faktorról szól. a vízhűtés sosem lesz praktikus vagy megtérülő megoldás - de ha már úgyis elindult valaki abba az irányba, akkor a 290 remek alany hozzá.
a custom hűtéses cuccok engem egyedül teljesítmény szempontból érdekelnek, mert hiába lesz relatíve halk, ha a 300W-nyi hőt betolja neked a házba. szerintem 200W fölött radiális fan kell, de ez csak a privát véleményem.@HSM: lehet, hogy az nVidiának van igazsága abban, hogy túl nagy az egy mm2-re jutó teljesítmény, és ezért nehéz hűteni a 290-eket - az elég jól látszik a tesztekből, hogy jellemzően nem a power limitbe futnak bele, hanem a hőmérsékletbe. kérdés, hogy miért nincs rajta erősebb hűtés.
a passzívos példa meg fájdalmasan igaz lesz az axiális megoldásokra - véleményemet ld. feljebb@Abu:
Az AMD minden anyagában Up To órajelről beszélt, illetve ha valakinek ez nem tetszett, akkor PowerTune Boost órajel is használható, vagy maximális magórajel. Ezek közül lehetett választani.... és ezzel világosan le is írtad, mi a fő gond. a "mit írtam le" garanciális kérdésekben érdekes, sales-ben nem faktor. a paradigmabeli változásokat el kell adni az embereknek, nem ppt-kben és pdf-ekben reklámozni, mert azt a célközönség 90%-a nem olvassa, és ha olvassa is, nem biztos, hogy átmegy. lehet duzzogni, hogy miért "hülye" a vevő, de eladóként az AMD-nek lenne érdeke, hogy "oktassa", meggyőzze a vásárlóit. az AMD pedig erre láthatóan képtelen - peches, hogy pont egy olyan céggel állnak szemben a piacon, aki ebben erős.
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nem pont rád gondoltam a név nélküli részen. De túl általánosan fogalmaztam valóban. Elnézést érte.
Nem VRM kell alá, az van alatta. Itt a 300 wattos fogyasztáslimit a probléma. Igaz, hogy ez 250 wattra van állítva, de a VRM amit aláraktak az 300 wattra van tervezve. Ennél többet nem tudsz rátervezni. Ezek azok a problémák, amelyek az életre hívták a DVFS kutatásokat. Kezdve az első PowerTunetól a GPU Booston át a mostani PowerTune-ig. Mindegyik megoldásnál az a cél, hogy ha a GPU-ra kiszabott TDP limit teszem azt 207,5 watt (ennyi a Hawaii-nál, de ez csak példa), akkor minden egyes munkafolyamatnál legyen legalább 206 watt fölötti a fogyasztás, és ezzel maximalizálva van a termék hatékonysága az adott limiten belül. Ha ezt nem teszik meg, akkor be tudnák állítani a Hawaii-t úgy 600 MHz-re, mert akkor egy nagyon irreális peak értéket kell figyelembe venni, de közben a normál feldolgozás mellett a 207,5 wattos limit elérhetetlen, így a GPU csak 150 watton üzemel. Nyilvánvaló, hogy benne marad a teljesítmény negyede.
Ugyanez igaz a GK110-re a GTX 780 Ti-n, csak ott a GPU Boost 2.0 nem olyan kifinomult, így a 214,3, wattos limit a GPU-ra elő van írva, de sok szituáció lesz, ahol így is 201 watt a fogyasztás, mert a boost működése nem engedi meg, hogy közelebb kerüljön a limithez. A GTX 780 Ti esetében a GPU Boost 2.0 nélkül 500 MHz az az órajel, amit be lehet állítani, mert ott is a peak lenne kivitelezve a rendszer, ami a Keplernél, lényeges probléma, mivel az architektúra regiszterkezelése számos munkafolyamatnál elég jó, míg mondják más munkafolyamatoknál nincs elég regiszter, hogy az SMX-en belül a hat tömbből négynél több legyen aktív. Ezzel gyakorlatilag lennének olyan feladatok, ahol a GPU Boost 2.0 nélkül a GTX 780 Ti alig 90 watt mellett üzemelne.
Szóval ez a PowerTune meg a GPU Boost 2.0 egy nagyon realista szemlélet a mai világban, mert enélkül a top R9 290 és GTX 780 hardverek teljesítményének csak a 60%-át kapnád meg. Aztán tuningolhatsz ahogy akarsz, de soha sem lennél képes elérni azt a teljesítményt, amit most nyújtanak a kártyák alapértelmezetten. Sőt, megközelíteni sem tudnád.
A spórolásról meg annyit, hogy jelen állapotban jóval drágább egy kártyát előállítani, mint PowerTune és GPU Boost 2.0 nélkül. De megéri méregdrága vezérlőt és körítést alkalmazni, mert nagyjából +40% teljesítményt hoznak ezek a rendszerek.(#758) gbors: Az AMD minden anyagában Up To órajelről beszélt, illetve ha valakinek ez nem tetszett, akkor PowerTune Boost órajel is használható, vagy maximális magórajel. Ezek közül lehetett választani.
(#776) Tirexi: Nagyon egyszerű a custom hűtőknek a gondja az R9 290 sorozaton. Ez nem olyan egyszerű, hogy hűtőt cserélsz és kész, ugyanis azokra a termékekre át kell paraméterezni a rendszert. Ráadásul az is gond, hogy a kártya a maximális teljesítményhatékonyságot 95°C-on éri el, tehát ha ennél lejjebb mennek a gyártók, akkor gyorsulni fog a termék, de ha a 95°C-ot lejjebb veszik a hűtési teljesítménnyel arányosan, akkor már nem fog olyan hatékonyan boostolni a hardver, tehát teszem azt 80°C-os limitre paraméterezéssel a kártya lassabb lesz, mint 95°C-os paraméterezéssel. Ezeket sorra ki kell tesztelni, ugyanis az AMD 3%-os varianciát enged meg gyári specifikációkkal.
[ Szerkesztve ]
Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.
-
HSM
félisten
Ami tény:
A refi 7970 működik alulfeszelve olyan 35-38%-os ventivel, nyitott fülessel még éppen nem elviselhetetlenül hangosan, stabilan 80 fok alatt. Max 2000rpm, nem kellemes, de elmegy.
A refi 290X a csendes BIOS-ával ugyanilyen hangos, de brutálisan antiboost-ol, és még így is konstans 95 fok. Ha pedig működni kezd (über bios), akkor megsüketülsz mellette, 2500rpm-en, amin megy ez is meg a 290 is, elviselhetetlenül hangos zárt füles vagy munkavédelmi fülvédő nélkül, a 95 fok pedig marad.Ezenkívül, ami tény: ha korábban volt dolgod passzív VGA-kártyákkal, akkor tudod, micsoda dolgokat tudnak művelni a maguk 80-100 fokos hőfokukkal a környezetükben és magukban is 2-3 éves távlatban, borzalom. Itt annyiból jobb a helyzet, hogy üresben nem 70-80 fok, hanem csak 40. Szóval, ha nem játszol sokat (napi 3-4 órát max) akkor azért olyan nagy baj nem lehet, de én ennél többet várnék egy csúcs-terméktől, minthogy 2-3 év alatt nem tesz komolyabb kárt a környező alkatrészeimben és önmagában.
Ahogy írtam, nagyon bízom benne, hogy a gyártók fogják tudni ezt később orvosolni. Pl. egy Sapphire Toxic 7970 vagy Asus Matrix 7970 PCB/Hűtés szerintem elbírna már ezzel szörnnyel értelmes hőfokon, powertune disznólkodás nélkül is.
(#776) Tirexi: "Vagy nem tudott mert az egész architektúra el van rontva és melegedik meg zabál a kártya amennyit csak bír."
Nem az architektúra van elrontva, hanem a kártya VRM/hűtő része alulméretezve a refin. Kell rá rendes táp és hűtés. Ennyi."Kíváncsi lennék miért nem jönnek már... Vajon mi lehet a gond?"
Ugyanúgy, ahogy az NV csúcs-vgainál (emlékezz a Titán-ra vagy a 690-re) úgy itt is először csak refi kártyákat értékesíthetnek a partnerek. Aztán majd hirtelen jönnek a speckó kiadások, amint az AMD engedélyezi. Sajnos nem tudom, ez mikorra várható. -
Tirexi
addikt
Persze marhára büszke lehet valaki arra, hogy vizet kell összeraknia egy VGA-hoz mert a gyártó nem volt képes normális hűtést rárakni. Vagy nem tudott mert az egész architektúra el van rontva és melegedik meg zabál a kártya amennyit csak bír.
Szal hiába az olcsó ár ha még rá kell költeni új vízhűtés esetén 100k-t vagy meglévő esetén 30k-t a blokkra.
Továbbá majd lehet sz.pni az eladásnál mert ugrik a gari ahogy megbontod.
Jelenleg a legtöbbet bukni ezen a VGA-n lehet mert alapból olcsó, használat után meg még olcsóbb lesz főleg gari nélkül örül neki majd az emberünk ha feléért el tudja majd adni mint amennyiért vette.Az a kártya tökéletes lenne ha nem lennének melegedési, hang és antiboostbeli problémái. Tökéletes az ár/teljesítmény aránya. Komolyan én is kipróbálnék egy CF-et belőle csak az a baj, hogy hajszárítóm már van egy a fürdőszobában és többre nincsen szükségem.
Várjuk meg a Custom hűtést. Oké várjuk. Nagyon kíváncsi leszek rá milyen lesz főleg azért mert még se híre se hamva ennek a dolognak. Kíváncsi lennék miért nem jönnek már... Vajon mi lehet a gond?
-
nagyúr
yep, teljesen jogosak, amiket írsz - kételyként. tényként azért nem kezelném őket
a powertune-t én kezdettől (Cayman) fogva rühellem, és ahogy lejjebb is írtam, nekem sem tetszik a 95 fok, de time will tell. annyiban persze könnyebben szövegelek, hogy egészen biztosan nem fogok ennyiért VGA-t venni, elméleti síkon pedig sokkal könnyebb nem elköteleződniviszont ha valaki eddig habozott, hogy akar-e vizet, vagy sem, akkor a 290-es kitűnő érv lehet mellette
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
Tirexi
addikt
válasz Firestormhun #770 üzenetére
Az alap benchmark-al tesztelünk amit innét lehet leszedni: [link]
(#771) Cris99:
Gondolom azért nem, mert a VGA hangja miatt nem tudsz megfelelően koncentrálni.(#773) Casanova*:
Vagy egy zöld NV feliratú tabletta.[ Szerkesztve ]
-
Firestormhun
senior tag
Ez a régi standalone benchmark? Full játék felupdatelve (1.11 ver) így fut:
Average FPS: 98.7
Minimum FPS: 39.4
Maximum FPS: 699.5Resolution Width: 1920
Texture Detail: ULTRA
Shadows Detail: ULTRA
Draw Distance: ULTRA
Anti-aliasing: HIGH
Advanced Shadows: LOW
Supersampling: 2.25x
Anisotropic Level: 16
Compute Shaders: ON
Ambient Occlusion: ON
Motion Blur: ON
Vertical Sync: OFF
Reduce Mouse Lag: OFF
Stereo 3D: OFF...
-
HSM
félisten
Én se olvastam semmi ilyesmit. Ugyanis ez a saját véleményem.
De szívesen megmutatom, miért gondolom így, bár nem biztos, hogy 100% tudományosan.
Én először is a 7970 refiből indultam ki, amiről tudom (van olyan karim) hogy mire képes. Amúgy egy remekül megtervezett kari, simán bírja a gyári órajeleit mindenféle boost meg kutyafüle nélkül, power vírusokban is. Nem valami halk, de jól elbírja a hűtő, jól ki van találva, és megfelelő a VRM ereje is a GPU-hoz, még kisebb tuning mellett is. Nem kell 3000rpm körül járatni, mint a 290 és a 290x über módja, ami nekem már az elviselhetetlenül hangos turbinahang kategóriája.
Neki így néz ki a VRM-je, a maga 6 fázisával: [link]. Volt belőle 2*8pines, 7 fázisos kiadás is, ami igencsak tuningbarát volt, tehát nem egy alulméretezett dolog volt ez. Namost itt van nekünk ez az új csoda, a 290X, másfélszer annyi tranzisztorral, 25%-al több memória-IC-vel, és még magasabb órajellel, és ugyanaz a 6 fázis mosolyog ránk: [link].
Utánanéztem, nem volt egyszerű, de mindkettő kari ráadásul ugyanazon IRF6894-es MOSFET-eket használja, tehát ugyanaz a VRM vezényel a 290-eken másfélszeres tranzisztorállományt, ugyanazzal a platni-hűtéssel. Ígéretes. Ezenkívül a hűtők is ugyanazon Vapor-kamrás megoldások, ugyanazzal a bordázattal, felépítéssel, ventilátorral. [link] [link].Szóval, ha abból indulok ki, hogy a 7970 refi egy remekül megépített kari, megfelelő tartalékokkal, akkor ennek a másfélszeresének (mert ugye a gyártástechnológia nem változott, a tranzisztorok a hawaai-ban sem kérnek kevesebbet) ugyanazon hűtés és VRM édeskevés. Az AMD ezt megoldotta az eddigi "legfejlettebb" PowerTune technológiával, hogy ne okozzon gondot, mesteri módon egyensúlyozza a kártyát a működésképtelenség határán. Mérnöki szempontból ez bámulatos, hogy kb. azonos hűtéssel/VRM-el (költségmegtakarítás, nem kellett komolyabb PCB, VRM, hűtő) meghajtanak másfélszerennyi tranzisztort, de vajon jó ez a usernek? Nekem biztos nem.
Az AMD szerint megfelelő a folyamatos 95 fok, de ha bárki utánanéz, mennyire jó ez a karin lévő kondenzátoroknak, nem fog szép dolgokat látni. Lejár a 2-3 év gari, és úgy fognak menni a kukába ezek a karik, hogy öröm (?) lesz nézni. Nem a GPU-nak lesz baja, hanem a tápkör fog elpukkanni, miután megszűnt a kondik töltéstároló képessége a kiszáradástól, és emiatt megsülnek a mosfet-ek. Arról nem beszélve, hogy a 95 fokos GPU-nál a kari hátulja/oldala/alja is mindenhol igencsak forró lesz, ami pedig a környezetében (alaplap) fogja megbosszulni magát, ha nincs tökéletes házhűtés, vagy még amellett is.
Az "utolsó bekezdésről"... Szvsz ezek a refi 290-ek erődemonstrációnak jók, hogy az AMD velük megmutatta, milyen okos gyerekek, tudnak olyan fejlett energiamenedzsmentet, mint senki más, mert ez tényleg bődületes mérnöki teljesítmény, hogy bármilyen körülmények mellett tudja tartani a 95 fokot, se többet, se kevesebbet. Ettől függetlenül, mint VGA, szerintem alulméretezett, kerülendő termékek. Majd a rendes hűtéssel és VRM-el ellátott extra kiadások lesznek esetleg kicsit jobbak, minőségibb termékek. Kérdés, mennyire lehet majd szabadon állítani (vagy kikapcsolni) rajtuk a szuperfejlett energiakezelőjüket.
Amúgy ami még érdekes olvasmány... [link] Bár erősen napellenzős PowerTune barát írás, de sok érdekes szempont van benne. Van egy újabb 2012-es kiadás, azt be se linkelem, marketing rizsa kb. már abban az egész.
-
nagyúr
nem gond viszont honnan az infok, hogy alul vannak méretezve a GPU körüli alkatrészek? én semmi ilyet nem olvastam
a hűtési megoldás valóban elég kérdőjeles, de egyelőre inkább hitkérdés - az AMD szerint a 95 fok megfelelő, és nincs bizonyíték sem arra, hogy ártalmas hosszabb távon, sem arra, hogy tényleg safe. a visszahűlős benchmark trükközést pedig ugye az nVidia kezdte.
sokkal problémásabb, amit az utolsó bekezdésben írsz - ezért jobb felhasználói szemmel az nVidia féle boost, mint az AMD-féle "leszabályozás", hiába fejlettebb műszakilag az utóbbi. különösen a mozgástér mérete aggályos - ha mondjuk 900MHz-nél megállna, akkor üsse kavics, de több tesztben felbukkantak 800MHz alatti órajelek is. ouch...
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
HSM
félisten
(#760) Tirexi, (#764) SzlobiG: Meg kell hagyni, nagyon mennek ezek a 780-ak.
Remélem, 290(x) tulajok is mérnek majd egyet... No, meg beszámolnak róla, milyen órajelen ment valójában a kari, és milyen ventivel.
[ Szerkesztve ]
-
SzlobiG
félisten
24/7-es beállítás:
Average FPS: 84.8
Minimum FPS: 26.8
Maximum FPS: 399.4Resolution Width: 1920
Resolution Height: 1080
Texture Detail: ULTRA
Shadows Detail: ULTRA
Draw Distance: ULTRA
Anti-aliasing: HIGH
Advanced Shadows: LOW
Supersampling: 2.25x
Anisotropic Level: 16
Compute Shaders: ON
Ambient Occlusion: ON
Motion Blur: ON
Vertical Sync: OFF
Reduce Mouse Lag: OFF
Stereo 3D: OFF -
Tirexi
addikt
EVGA GTX 780 SC alapon
Average FPS: 77.5
Minimum FPS: 24.4
Maximum FPS: 171.8EVGA GTX 780 SC tuningolva
Average FPS: 83.9
Minimum FPS: 24.3
Maximum FPS: 227.9EVGA GTX 780 SC SLI alapon
Average FPS: 145.8
Minimum FPS: 29.3
Maximum FPS: 560.7EVGA GTX 780 SC SLI tuningolva
Average FPS: 158.5
Minimum FPS: 26.3
Maximum FPS: 579.7Beállítások:
Resolution Width: 1920
Resolution Height: 1080
Texture Detail: ULTRA
Shadows Detail: ULTRA
Draw Distance: ULTRA
Anti-aliasing: HIGH
Advanced Shadows: LOW
Supersampling: 2.25x
Anisotropic Level: 16
Compute Shaders: ON
Ambient Occlusion: ON
Motion Blur: ON
Vertical Sync: OFF
Reduce Mouse Lag: OFF
Stereo 3D: OFFA VGA-im azok MSI ref 780-asok csak én feltettem rájuk az EVGA SC-t aminek az alap GPU-ja 941Mhz.
-
HSM
félisten
Nem értek egyet azzal, hogy a kommunikációval lett volna a baj. Ugyanis szvsz maga a koncepció változott meg, és ez a nagy baj. Arra gondolok, hogy régen (a radeonoknál a 6900-akig minden GPU pl.) az volt a koncepció, hogy úgy építették meg a kártyát, hogy az mondjuk 700Mhz-et tudjon, és akkor az a 700Mhz-nek megfelelő teljesítményt adta le 10%-os terhelésen és Furmark 110%-os műterhelés alatt is. Ennek megfelelően kicsit túl is voltak ezek a kártyák tervezve, úgyértem erősebb hűtő és VRM volt rajtuk, mint arra a mindennapi átlagos felhasználás megkövetelt volna. Ez az új koncepció, ami a 290-ekben bontakozott ki teljesen, ezzel ellentétben úgy működik, hogy van egy GPU, ami mondjuk tud(na) 1000Mhz-et, de a kari többi részét nem úgy méretezik, mint eddig, hogy az minden körülmény között tudja az 1000Mhz-et, hanem azt mondják, jó, ez legyen max 250W, és fogják a VRM-et és hűtést, belövik 250W-ra, és csinálnak egy BIOS-limitet 250W-ra, és mondjuk ez az esetek 50%-ában elég lesz az 1000Mhz-re, a maradék 40%-ben elég lesz mondjuk 700-900Mhz-re, a maradék 10%-ban meg mondjuk 500Mhz-re, miközben a csip folyamatosan az "éppen nem sülök meg" állapottól van néhány foknyira az alultervezett hűtő alatt, majdnem mindig konstans 250W-ot fogyasztva. Itt némi gonoszság (parasztvakító faktor) is felfedezhető, ugyanis a tesztekben szereplő eredmények az 1000Mhz-be fognak inkább esni, mivel a tesztek között van ideje visszahűlni a VGA-nak, nemúgy, mint egy egyórás folyamatos játék alatt, ahol sokkal kevesebb lesz az 1Ghz-nél az átlagos órajel.
Ez amúgy a kártyatervezők/gyártók szemszögéből állati jó, ugyanis előre, pontosan ismert, milyen teljesítményű VRM és hűtő fog kelleni, és nem kell véletlenül sem túltervezni a kártyát, ami nyilván költségcsökkentő és a piacra lépést is gyorsítja, egszerűsíti.
Ugyanakkor ha a saját, gamer és tech-kedvelő szemszögömből nézek a dolgokra, akkor borzalmasan rossz dolognak látom, hogy alultervezett kártyákat adnak horror áron, ami helyettem akarja megmondani, hogy működjön....Arról nem is beszélve, milyen rossz tud lenni, amikor az ember belövi a játékát egy beállításra, és mondjuk 3 perc múlva lőheti be újra, mert már csak a 80%-át tudja a VGA a korábbi sebességének. Ha meg jön a nyár, lőheti be megint újra, mert megint esett 10%-ot a VGA sebessége. Nem véletlen volt régebben fix a VGA-k órajele azért. Ilyen ugráló órajelek mellett hiába optimalizálják ki a játékot, hogy mondjuk egy beállítás ne essen 30FPS alá, ha hirtelen elfogy az erő a VGA-ból, mert beindult a sziréna, hogy állj, 95 fok elérve...
Remélem nem baj, hogy reagáltam, bár nem nekem írtad.
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
neeeeem. azért tekintik sokan órajelcsökkentésnek, mert eddig a VGA-piacon a "garantált" órajel volt a kommunikált adat, és ez a 290/290X-ben anélkül változott meg, hogy az közérthetően meg lett volna alapozva. semmi másról nincs szó, csak szar kommunikációról, amiből az AMD egyszerűen képtelen kigyógyulni.
nem segít, hogy játékban sincs semmi garancia arra, hogy épeszű keretek között marad az órajel - gondolom, azzal Te is egyetértesz, hogy ha lekúszik 727MHz-ig, az nem éppen egészséges a teljesítmény szempontjából."We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
HSM
félisten
Ön nyert! Szépen skálázódik a CF itt, meg kell hagyni. Már csak a kedves 290(X)/780(ti) tulajok eredményeit várjuk. Végülis szerencse, hogy épp arról nem jönnek eredmények, amiről a beszélgetés elindult....
(#755) ST05: Hoppá, gondolhattam volna, hogy a fű jobban fekszik a zöldeknek....
[ Szerkesztve ]
-
TTomax
félisten
HD 7990 alapon
Average FPS: 100.6
Minimum FPS: 23.4
Maximum FPS: 494.9Resolution Width: 1920
Resolution Height: 1080
Texture Detail: ULTRA
Shadows Detail: ULTRA
Draw Distance: ULTRA
Anti-aliasing: HIGH
Advanced Shadows: LOW
Supersampling: 2.25x
Anisotropic Level: 16
Compute Shaders: ON
Ambient Occlusion: ON
Motion Blur: ON
Vertical Sync: OFF
Reduce Mouse Lag: OFF
Stereo 3D: OFF★★★★★ I got too much soul, rhythm and blues R&B ya see, all that's cool, but hip-hop and rap yeah that's where my heart's at Even back when I used to break on a box ★★★★★ "Chief Rocka"
-
HSM
félisten
Mint a Valley tesztben, 1000/1450Mhz, max powertune, alulfeszelve, mindezt hűvösen és néma csendben.
Driverem is jó régi, 13.6 beta 2.
Kicsit megrángatva, 1125/1575-ön, ami még mindig nem hangos, már 56,5FPS.
Sajnos a 280X-em nem egy tuningbajnok, 1150-nél nem nagyon megy többet a GPU-ja.Csak azért hoztam ezt a tesztet, mert a valley nem igazán használja ki a Tahitiket, míg ez a teszt jobban.
-
veterán
Itt már közel 20% az előny, mennyin ment a GPU? valley tesztben 8% volt.
Average FPS: 43.1
Minimum FPS: 25.4
Maximum FPS: 119.3Resolution Width: 1920
Resolution Height: 1080
Texture Detail: ULTRA
Shadows Detail: ULTRA
Draw Distance: ULTRA
Anti-aliasing: HIGH
Advanced Shadows: LOW
Supersampling: 2.25x
Anisotropic Level: 16
Compute Shaders: ON
Ambient Occlusion: ON
Motion Blur: ON
Vertical Sync: OFF
Reduce Mouse Lag: OFF
Stereo 3D: OFFLG 27GL83A 27'' UltraGear™ QHD IPS 1ms Gaming Monitor with G-Sync®
Új hozzászólás Aktív témák
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
Megbízhatatlan oldalakat ahol nem mérnek (pl gamegpu) ne linkeljetek.
- ASUS RT-AC68U
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- A középkategóriában erősít a Realme
- One mobilszolgáltatások
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Külpolitika
- Apple Watch Ultra - első nekifutás
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest