Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gliskard

    senior tag

    válasz bteebi #5 üzenetére

    egyetértek veled, de amit leírtál az messze van az átlag felhasználótól.

    Átlagos, életszerű használat esetén a sima gigabites net elég otthonra, mert kevés az intenzív adatmozgatási feladat. Notikat ritkán kötik ethernet-re, a gyerek PC-je pedig inkább szenved a gyenge internet kapcsolattól mint a belső hálózat sebességétől. Átlagos lakásban nem gyakori a pont-pont közötti adatmozgatás. VOD, SVOD esetén sem a belső hálózat szokott lenni a limitáló rész.

    Átlag felhasználó nem fog nekiállni behúzni kábelt a lakásba és a villanyszerelő sem fog magától cat6 kábelt behúzni (kicsit merevebb mint a cat5e és picit drágább is a kábel meg a fali ajzat) max akkor ha kifejezetten ezt kéri a tulaj - de aki ilyet tud és kér az már nem átlag felhasználó.

    Közepes és nagy cégeknél pedig ritka a DIY gépek használata amikbe az alaplapkat lehetne tenni amire hivatkoztal.
    Ahol pedig notikat használnak ott a dokkoló eleve egy szűk keresztmetszett ami a 1GB ethernet-et sem tuná teljesen kihasználni.

  • Robert07

    aktív tag

    válasz bteebi #5 üzenetére

    Más az integrált ethernet, és más maga az RJ-45-ös csati az alaplapon.
    Ezek az integrált vezérlők nem tartalmazzák a PHY-t, csak a logikai részegységeket, tehát kell nekik egy extra chip, ami a fizikai interfésszel összeköti az integrált hálókártyát.

    Ez a fizikai interfész lehet Ethernet, viszont ezek a chipek valószínűleg SFP28-as, SFP56-os vagy QSFP28-as csatikhoz lettek tervezve, amik 25, 50 és 100Gb-et tudnak portonként. Továbbá az RJ-45-el szemben a PHY-k nagyon olcsóak, mivel a jelet nem kell rádiófrekvenciává konvertálniuk.

  • Segal

    veterán

    válasz bteebi #5 üzenetére

    Szerinted egy átlagfelhasználó tudja egyáltalán mi az a Cat5?
    Kijött hozzá anno a szolgáltató embere bekötötte neki úgy ahogy neki kényelmes volt, ha meg leáll a f*szbook már telefonál is a tulaj hogy elment a net...

    "Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

  • ricsip

    addikt

    válasz bteebi #5 üzenetére

    Agyi infarktust fogsz kapni, ha meglátod a szarevő HP, de a Dell is árul(t) belépő szintű, de néha még középkategóriás laptopokat is 2020 körül 100Mbites LAN csatlakozóval!

    [ Szerkesztve ]

    -

  • zetor2000

    őstag

    válasz bteebi #5 üzenetére

    Csak a hálózati szerelvények oldaláról megközelítve a dolgot - erre van némi rálátásom, meg ilyesmiket is szerelek néha - azt kell mondjam,hogy nem éri meg otthonra a 10gbit - _még_. A drót ára még hagyján, de egy szerelvény, ami néz ki valahogy, és rá merik írni, hogy képes 10Gbitet, az ~5-6E Ft, vagy felette. És ez lehet, hogy nem a komplett szerelvény, hanem benne egy modul, a drót végén az aljzat (e köré kell műanyag keret, szerelőlemez stb.)... Ehhez kell némi szerszámozottság, hogy megcsináld, meg egy kisebb-nagyobb felfordulás odahaza, hogy átkábelezd a lakást/házat. A vezeték vastagsága is másabb egy kicsit, így a régi helyett nem biztos, hogy bemegy az új...
    A másik dolog, hogy a helyi lanod mondjuk lesz 10gbites. És? Van annyi állományod odahaza, hogy másolgassad hálózaton? Ezeket tényleg hálózaton KELL továbbítani? Mindent? ...nem...
    Szolgáltatói oldalról értelmes áron 2-2.5Gbitet kapsz, mint lakossági üffél. A Digi 10Gbitet felejtsd, szerintem sehol nem elérhető, ha mégis, akkor én tévedtem. És ha mindenkinek 10Gbitet ad, akkor neki mennyi kell? Na, az a mókásabb dolog, mert ott nem 10Gbites lesz a felhordó hálózat, hanem icipicit nagyobb. Azt meg mi - én/te/mások - fogjuk megfizetni, mint szerződött ügyfelek. De amíg egy film értelmes módon, szaggatásmentesen sztrímelhető, senkit nem érdekel... idehaza még 4Kban is néha nézek online tartalmat, és mellette megy még némi internet forgalom.
    A végpontokat kiszolgáló switch / router oldal is érdekes, mert ott nem kapsz TPLink / D-
    Link cuccokat szotyiért - azok is látható összegbe kerülnek. Ott egy rendes 5-8 portos switch az ~100E+. Ha nincs szerencséd, akkor SFP modulokat is vehetsz - cserébe lehet lassabb portod, vagy optikai :D. De ez erősen zsebbenyúlós megoldás.

    Ami az alaplapokat illeti, ott lassan-lassan kezdenek terjedni a 2.5-5Gbit interfészek. Gondolom azért ilyen tetűlassan, hogy legyen idő felkészülni. Akinek kell, az instant átdrótozza az ingatlant, akinek meg nem kell, az a lap egyéb képességeiért kifizeti a felárat. Aztán ha majd ritka lesz az olyan lap, ami csak 1Gbites interfésszel rendelkezik, majd mindenki átdrótozza az ingatlanját, hogy a gyorsabb hálózatot tudja majd kezelni.
    De ez még messze van. Szerintem 5-10 év.

    Ha esetleg az megfelelő, pár eszköz tud link aggregációt, azaz 2 ethernet interfészt össze tud nyalábolni, és akkor dupla sávszélességed van. Ehhez jó esetben nincs más dolgod, csak bekonfigurálni az alaplapi második ethernet vezérlőt, rossz esetben kell egy extra ethernet interfész a gépedbe á 2500-3500Ft, meg némi extra kábel, és másik, link aggregáció képes eszköz. Mert ha csak 1 eszköz tudja, az remek... :)

    Szerver oldalon kicsit más a felállás, ott a gépek ára nem annyira jelentős, a hálózati struktúra eleve jobb, mint odahaza, a költségeken osztozik a sok üffél, nem annyira jelentős / drága dolog, mint egy otthoni rendszert "feleslegesen" felkészíteni 10Gbitre. Amíg nincs olyan tartós igényed, ami kihajtja a Gbites hálózatodat mondjuk 5/24ben, addig teljesen felesleges gyorsabb hálózat. Ezért se törik össze magukat a gyártók.

    Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

  • 1dude

    senior tag

    válasz bteebi #5 üzenetére

    Én majd egy wifi6 mesh -t fogok telepiteni a házba. Nekem bőven elég annak is a sebessége.

  • gliskard

    senior tag

    válasz bteebi #1 üzenetére

    a legtöbb lakásban cat5-ös kábel van (vagy még az sem, inkább csak wifi) és kevesen használnak olyan switch-et amivel a nagyobb sebesség kihasználható lenne (na meg mire használná az átlag ember?).

    ebből a szempontból nem igazán éri meg fejletebb ethernet vezérlőt beépíteni (pláne ha magasabb a cpu terhelése is).

    [ Szerkesztve ]

  • 1dude

    senior tag

    válasz bteebi #1 üzenetére

    Mert évekre előre leosztották már a lapokat, mikor mit kap meg a halandó.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés