- Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) / Counter-Strike 2 (CS2)
- Delta Force béta teszt
- Polgári repülőgép-szimulátorok
- Nintendo Switch
- Nintendo Switch 2, vagy amit akartok (találgatós topik most még)
- Valorant
- EAFC 25
- Diablo IV
- Chernobylite 2: Exclusion Zone - Elindult a Kickstarter kampány
- Hogwarts Legacy teszt
-
GAMEPOD.hu
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
vargalex
félisten
válasz joysefke #30699 üzenetére
A háttértár típusát a torrent kliens nem tudja, hiszen az néhány réteggel alatta van, így az operációs rendszer elfedi előle. Legfeljebb a cache mérettel, stb. tudsz te, mint felhasználó "játszani".
De nem hinném, hogy jellemző lenne, hogy SD kártyára torrentezne valaki. Persze, nem lehetetlen...
Alex
-
joysefke
veterán
Az SD hátttértárral rendelkező rendszereken a torrent kliens (pld: transmission-daemon) mennyire veszi figyelembe az SD háttértár sajátosságait?
Torrent letöltésnél ugye az egyes fájlokat szeletkékre osztva tölti le a kliens. Feltételezem, hogy mikor egy szeletke teljes egészében letöltődött (vagy mikor a buffer megtelik), a torrent kliens a letöltött szeletet a bufferből a háttértárra kiírja, ezáltal a bufferben felszabadul egy szeletnyi kapacitás, tehát elkezdődhet egy másik szeletke letöltése. Nem értek mélyebben a torrent lelkivilágához, de én így implementálnám...
Az SD kártyák limitált újraírhatóságát figyelembe véve az ideális nyilván az lenne, ha a félkész szeletek addig semmi esetre nem kerülnének a háttértárra, míg a memóriába teljes egészében le nem töltődtek, elkerülendő, hogy egy szelet változó tartalommal többször újra legyen írva a háttértáron.
Ehhez a szeletek mértetét, az egyidejűleg letöltött szeletek számát, a buffer méretét illetve az SD kártya blokkméretét (a szeletmérethez allignálva kell legyen) a torrent kliensnek egyszerre figyelembe kell vennie.
Megvan ez a populáris torrent kliensek (pld: transmission-daemon) esetében?
Ha ez megvan akkor az adatok torrent protokollal való letöltése a hátttértáron csak annyi írást fog eredményezni, amekkora a letöltött adatok mennyisége. Ha a fenti működési mód nem teljesül, akkor a ténylegesen háttértárra írt adatmennyiség akár többszöröse is lehet a letöltött adatmennyiségnek.
Az SD kártya élettartama szempontjából ez nyilván nem mindegy...
[ Szerkesztve ]
-
Csicsóka
őstag
Az OMV-nél már gondoltak erre, és használják a folder2ram megoldását. Egy halom helyre tesznek ramdisket, így nem az SD-t éri a legtöbb írás művelet.
#PROTIP: to make /var/lock or /tmp available as ram filesystems,
# it is preferable to set the variables RAMTMP, RAMLOCK
# in /etc/default/tmpfs.
#
#FILE SYSTEM: does nothing, will be implemented in the future. (everything goes to tmpfs for now)
#OPTIONS: does nothing, will be implemented in the future.
#
#<file system> <mount point> <options>
#tmpfs /var/cache #this folder will be activated later after testing is completed
tmpfs /var/log
tmpfs /var/tmp
tmpfs /var/lib/openmediavault/rrd
tmpfs /var/spool
tmpfs /var/lib/rrdcached/
tmpfs /var/lib/monit
tmpfs /var/lib/php #keep_folder_structure folder2ram does not have an equivalent yet
tmpfs /var/lib/netatalk/CNID
tmpfs /var/cache/sambaEzt lehetne használni sima raspbian alatt is akár.
[ Szerkesztve ]
-
Csicsóka
őstag
Nem ramdiskből fut az LE, ezért elég a fél giga. Az egész rootfs tömörített ro squash fájlrendszer loop mountolva.
Az SD-t azért nem nyírja úgy mint az raspbian, mert a /tmp /var /run alá tesz egy ramdisket.OpenPHT-Embedded:~ # df -h
Filesystem Size Used Available Use% Mounted on
devtmpfs 305.5M 130.7M 174.8M 43% /dev
/dev/sda1 511.7M 138.3M 373.4M 27% /flash
/dev/sda2 6.6G 4.3M 6.6G 0% /storage
/dev/loop0 130.8M 130.8M 0 100% /
tmpfs 407.0M 0 407.0M 0% /dev/shm
tmpfs 407.0M 7.9M 399.0M 2% /run
tmpfs 407.0M 0 407.0M 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 407.0M 1.9M 405.1M 0% /var
tmpfs 407.0M 8.0K 407.0M 0% /tmp -
-
válasz joysefke #30692 üzenetére
Nem, semmi kimélő trükk. Had pusztuljon Elméletileg 5 év gari van rá, majd kicseréltetem, ha megtalálom a papírjait.
Ha jól tudom egyedül a libreelec működik úgy, hogy bemásol mindent egy RAMdisk-be, és onnan fut, így szinte soha nem ír a kártyára. Gondolom ezért is van úgy lecsupaszítva, hisz 1GB-ba bele kell férni mindennek, és a videó memória is lecsíp belőle ...Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
-
powerray
tag
Sziasztok!
A "Baobab" nevű packaget miért nem találja apt-get-el a raspberry? Nagyon örülnék egy disk analyzerért, és ezt javasolták, de nincs ilyen csomag.
Köszi,
Imi
-
namilegyen
tag
Deluged-del sikeresen feléledt a pi alapú házi média box. Transmission valamiért nem akart működni. Köszönöm a segítséget és a türelmet mindenkinek.
-
válasz joysefke #30684 üzenetére
Személyes nincs, de az Amlogic S905, S912 processzoros készülékek összefoglalója, és az ottani topiklakók megválaszolhatják a kérdéseidet.
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
joysefke
veterán
Pont annak a kistestvérével (Khadas VIM - S905X, 2GB + eMMC) amit linkeltél szemezek én is
Az S912-ről nem olvastam az itteni topikban jókatA többiek alatt a Kadasra illetve az Odroid C2-re gondoltam. Mindkettőhöz van táp. Van tapasztalatod arról, hogy ezeken az S905-ös boxokon mennyire problémamentes a Linux, Kodi?
[ Szerkesztve ]
-
válasz joysefke #30677 üzenetére
Milyen többiek? Ez nem egy médialejátszó kit, mint pl. a Khadas VIM2
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
azbest
félisten
válasz joysefke #30677 üzenetére
A támogatás és kiforrottság terén valóban legelöl van a pi. Friss kernel, a legtöbb dolog működik vele, ha valami komolyabb bug van, akkor foglalkoznak vele, bár ez inkább új model kapcsán szokott előkerülni, ami már régebb óta piacon van, ott kikúrálták már a szokásos betegségeket.
1. más boardhoz sem jár semmi az alapárért, legfeljebb van fedélzeti flash, de az olcsóbbakhoz legfeljebb emmc bővító csatlakozó az extra ott is. Pont a kiegészítők azok, amin a leginkább keresni lehet, ezért sem adják fillérekért a teljes készleteket. A board, csak a belépő. Aki türelmes, az sokmindent fillérekért meg tud rendelni kínából hozzájuk.
Videójátszás terén nincs semmilyen minőségfokozó felár. A ritkán használt mpeg2 és vc1 codec amit külön meg lehet venni, a h264 benne van az alapárban, a rögzítés is.
Videólejátszás terén ma már a vp9 és h265 is egyre inkább teret nyer. Ezekre nem képes a pi, prociból lehet valamit kiköhög, de ilyen lejátszáshoz már számtalan amlogic chipsetes doboz van, a hozzájuk való libreelec-kel, saját topicja is van. De 18eft-ért cserében már van mi box is, ami hivatalos androidtv rendeszerű, 4k netflix is megy vele, chromecast módbot is tud és magyar szervizpartneres helyről vehető. Bár most épp az oreo update miatt úgy jövő hónaptól simulnak ki a ráncok, de azért annyira nem vészes.
2. A tápra valóban figyelni kell, de a telefonok kapcsán is éppúgy fontos a minőségi kábel és gyári vagy jó minőségű töltő. Azokból kínából is csak minőségit érdemes venni. Azért pedig jogosan kérnek el pár ezrest. A 2.5A-ben azért pár rákötött dolog ellátása is benne van, 2 körülivel már jól kell működjön, ha nincs rákötve nagy fogyasztó, ami egyébként is problémás minden platformon. Az okostöltőknél nem az erő, hanem az igény detektálása a problémás, mert a pi nem jelzi, hogy neki milyen igénye van. Csodálkozom, a kínaiak még nem árulnak 1 dolláros toldót, amiben ellenállásokkal jeleznék a dugó végén, hogy 2 amper kell.
3. annyira azért nem válogatós a pi. Legalábbis a korábbi generációsok simán elmennek a feltörekvő kínai márkákkal is. A jobb kártyákat is olcsón kapni ebayes bevált eladótól ( sinceritytrading - courtesytrading). Van, hogy pont az újabb, pi által nem kihasznált gyorsabb sebességre is képes kártyákkal van baja, legalábbis ezt olvastam.
Szóval, a lényeg, hogy ha valami állatorvosó ló kell, amin sokféle dolgot ki tudsz próbálni és jó eséllyel működni fog rajta, akkor arra a pi remek választás. Kb minden megy rajta, de egyik sem különösebben kiemelkedő teljesítménnyel. Ha valami konkrét, kifejezetten egycélú felhasználásra kell valami, akkor valószínűleg találni arra jobb teljesítményű alternatívát. Aztán árban vagy hasonló vagy drágább. De ha mást is akarsz az alternatívával, akkor hamar beleütközhetsz olyan hiányosságokba, ami azt megakadályozza (régi kernel, driverek hiánya, támogatás hiánya). Amihez már jobb a támogatás, ott az árcédula szokott megszaladni, simán $100as vagy feletti is lehet.
Egyébként én is kb ezeket a lépcsőket jártam be, a ph aktivitásomon is látszik Sokat voltam a itt a pi topicban, de aztán, amikor kiforrotta magát és szinte már egy átlagos linuxos pécé szintjét közelítette (némi hardveres korláttal), csak használtam és azóta is használom (pl házi média szerver, régebben lejátszó is). Ezért is írok ide ritkán, mert általában átlalános linuxos ismeretekre van szüksége a kérdezőknek, nem pi specifikus segítségre.
Aztán volt amlogic boxos korszakom is, amikor azt használtam lejátszónak már. Végül mi box és chromecast lett az előfizetős szolgáltatások miatt az amit napi szinten lejátszónak használok.
Szívtam egy keveset orange pi pc-vel is, azóta sem használom tartósan... néha körülnézek miket lehet kapni, de általában rendre utasítom magamat, hogy valóban szükségem van-e rá vagy a mostani board és box mennyiség is képes arra. Igazi nasom is van, azt sem erőltetem boardokra[ Szerkesztve ]
-
vargalex
félisten
válasz joysefke #30677 üzenetére
1. Csak annyit tennék hozzá, hogy nem bizonyos minőségi szinthez, hanem hardware-os MPEG-2, illetve VC-1 dekódoláshoz szükséges. Amivel egyébként a Pi2-től software-osan is megbírkózik és egyébként is jellemzően H264-et néznek a felhasználók, ami hardware-ból megy minden licensz nélkül.
Alex
-
Vodike
tag
válasz joysefke #30677 üzenetére
Szerintem a pi egyaltalan nem draga a vilag szebbik felen elok penztarcajahoz kepest (hozzateszem itthon is jo aron van) arra a celra amire szantak. Az, hogy itthon sokan szuperamitogepet akarnak belole varazsolni, az mas kerdes. Amire ki van talalva, arra tokeletes.
[ Szerkesztve ]
exTiga
-
vkp
aktív tag
válasz joysefke #30677 üzenetére
Ha mediaplayernek veszed/vennéd, akkor el kell azon gondolkozni, hogy jobban jársz-e valami boxal, ami erre van kitalálva.
Én zömében beépített rendszerben (beléptető, házvezérlés, akármi) használom őket, általában nem házban, hanem riasztós dobozban vagy szekrényben, nem bedugós táppal, hanem a rendszert egyébként is ellátó tápról tüskesoron keresztül tápolva, így ezek nem plusz költségek. Kártyából meg azért veszem meg a drágát, mert elég cifrán tudok káromkodni, ha emiatt elő kell szedni a nagy létrát vagy az ollós emelőt, hogy kicseréljem.[ Szerkesztve ]
-
Vodike
tag
válasz namilegyen #30675 üzenetére
Mi ebben a nehez? Felraksz raspbian altt egy deluge-t es megy szepen. Nekem domoticz + torrent megy egy pi vagy 2 eve kifogastalanul.
exTiga
-
joysefke
veterán
válasz azbest #30674 üzenetére
Egy hete van meg, de ezek miatt a hardveres problémák miatt egyelőre egyáltalán nem vagyok elégedett a Pi-vel. Mondjuk eddig még nem volt SBC-m, lehet irreálisak voltak az elvárásaim, mindenesetre az alacsony sebesség tudatában/ellenére is azért vettem Pi-t, mert úgy voltam vele, hogy itt a legjobb a szupport másrészt meg ez a legkiforrottabb platform. Az első nyilván így van, a másodikban viszont masszívan csalódtam:
1,
A Pi a többiekhez képest csak látszólag olcsó: se ház, se táp, se háttértár, memóriakártyára pedig finnyás, illetve videólejátszás terén bizonyos minőségi szinthez már fizetős kodekekre van szükség hogy legyen hardveres dekódolás.2,
A mikró-USB-s tápellátást a P3+ -nál kvázi becsapásnak érzem. Alig van 2.5A leadására képes töltő a piacon, ami van az is extrém túlárazott a sima 2.0A-es töltőkhöz képest, ráadásul a kábel is szűk keresztmetszet lehet. 2.5A-hez már nem külön kábeles uUSB adapter kéne, hanem egy rendes tűs 5V-os táp fix vezetékkel, ahogy a konkurencia is csinálja.Itt most vagy megveszem további 4E forintért a 2.5A-es brand tápot, vagy hibakeresetek és sosem tudom biztosra, hogy elég-e a 2A-es Xiaomi töltőm a legvastagabb USB kábellel kombinálva ami itthon volt.
3,
Ha a Pi ennyire finnyás a memóriakártyára, akkor talán fel kéne erre hívni a user figyelmét és egy hivatalos listát vezetni a kompatibilis kártyákról.Ha most veszek egy raspberry tápot meg a néggyel feljebb ajánlott SanDisk kártyát, az valamivel többe fog kerülni mint amennyiért a Pi-t vettem. Az hogy házat, kodeket is kell vennem hozzá, azt nem tudom felróni, mert ezekkel már a vásárlás pillanatában tisztában voltam.
vkp : köszi!
[ Szerkesztve ]
-
válasz joysefke #30671 üzenetére
Nem kell hinni benne, de mi garantálja, hogy a más kapacitású, máskor készült kártya is ugyanazt az eredményt produkálja?
pl. MB-MP16DA/EU azonosítóval 4 találat van 2014-15 környékéről, és már ott is probléma volt az egyikkel.
Vagyis relatív régi infók(változatlan elektronika, gyártástechnológia?), és 25%(?) esély van rá hogy nem fog menni. A te példád is megerősíti, hogy van esély a bizonytalan működésre.
Nem mellesleg ha beküldöd nekik az infót, máris egy tapasztalattal több lesz a listán.Én általában bemegyek a boltba, és leemelek valami olcsót a polcról. Ha nem jön be, vagy kicseréltetetem másikra, vagy elhasználom máshova. Volt mát Kingston, Sony, Samsung,... Nem is emlékszem most éppen milyen van benne.
Viszont a táblázat alapján 2018-ban 2 kártya került fel az ok listára:Samsung PRO MB-MG16D/EU; MB-MG16D/RU(kifutott, már nem kapható nálunk)
SanDisk Ultra (UHS-I A1) SDSQUAR-032G-GN6MA
Vagy pl. nézd meg a pi boltok milyen kártyákat árulnak. A málnapc (a kínálata alapján) a Sandisk-re esküszik, vagy csak azzal a nagykerrel szerződött. Ellenpélda a pibolt, ahol Samsung EVO-t is árulnak.namilegyen
Az, hogy kik, és milyen szempontrendszer mentén raktak össze egy linux distro-t, vagy hogy éppen milyen ablakkezelőt használ, nem befolyásolja, a torrent működését.[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
azbest
félisten
régen nézegettem ezt jobban, amikor még a pi2 kijövetelekor voltak kezdeti inkompatibilitás problémák. Ha jól emlélkszem talán azért vannak bajok némelyik kártyával, mert túlhajtják a régi fajta kapcsolatot. Ezért is lehet, hogy 25 feletti sebességeket írnak némelyik esetben. Mintha 100MHzre lenne túlhúzva, de mintha beszéltek volna valami osztóról is valahol, szóval zavaros, hogy valójában mennyivel megy, főleg, hogy ezen változtattak is többször a firmwareben.
Ez is olyan dolog lehet, hogy a hardveres részlegük nem tartja fontosnak az ilyen fejlesztés, pedig lehet csak pár egyszerű alkatrész és pár cent költség lenne. A szoftveresek meg csodát akarnak tenni
A tápellátásnál nem értem például máig sem, hogy miért nem tesznek fel a microusb-re valami minimális plusz alkatrészt, hogy az okostöltők érzékelhessék, több mint 500mA tápot igényel, pár ellenállás javítaná azt is. Igaz, akkor lehet kevesebben vennének pi logós "eredeti" butatápot[ Szerkesztve ]
-
vkp
aktív tag
válasz joysefke #30672 üzenetére
Sok küzdés után nekem ezek váltak be:
https://ipon.hu/shop/termek/sandisk-extreme-pro-32gb-microsdhc-90-mbs-sdsqxcg032ggn6ma/1573326
[ Szerkesztve ]
-
joysefke
veterán
Akkor már inkább bízom hosszú távú fórumos tapasztalatokban, minthogy "felment a rendszer probléma nélkül, tehát jó", "ment 24h-t full idle, tehát jó" tesztlistákban.
/RANT OFF
Te ezek közül melyiket vennéd tapasztalataid fényében?
https://ipon.hu/shop/csoport/szamitogep-tartozek-szoftver/memoriakartya?817=32-32&brand=1000091&sort=olcso&page=1[ Szerkesztve ]
-
joysefke
veterán
Nem hiszek ezekben a mindenki által karbantartott tesztelési listákban. Ki garantálja, hogy mindenki egyformán akkurátusan tesztel és tényleg olyasmivel tesztel ami kihozza a hibát? Ha megnézed majdnem az összes Samsung kártya zöld, Sandisk pedig elég vegyes. Ez elég rendesen szembemegy azzal amit ebből a fórumból leszűrtem...
Az én kártyám:
SAMSUNG Evo 32GB MicroSDHC UHS-I MB-MP32DA/EUA táblázatban pedig ilyenek vannak:
ok Samsung microSDHC 16 10 MB-MP16DA/EU man:0x00001b oem:0x534d name:00000 hwrev:0x1 fwrev:0x0
Tested on Pi 2 Model B with Raspbian via NOOBS 1.4;nok Samsung microSDHC 16 10 MB-MP16DA/EU man:0x00001b oem:0x534d name:00000 hwrev:0x1 fwrev:0x0
Tested on Pi 2 Model B with Raspbian (Release date:2015-02-16 kernel 3.18) sd-card image. Corruption of ext4 filesystem after apt-get upgrade reboot (2 times)ok Samsung EVO microSDHC 16 10 MB-MP16DA/EU Tested on B+ model - Runs Raspbian and Xbian without a problem with over 48 hours of uptime
ok Samsung EVO microSDHC 32 10 UHS-1 MB-MP32DU2/EU (w/ USB2.0 adapter) man:0x00001b oem:0x534d name:00000 hwrev:0x1 fwrev:0x0 - works well with Raspbian 2014-12-24 and Asterisk 2014-07-31 images. Max. tested speed with SD cards adapter on PC: writing 20.3 MByte/s, reading 35.4 MByte/s.
Én konzisztensen elő tudok 3-4 féle képpen hozni hibát (100% eséllyel) újraformázott friss rendszeren.
[ Szerkesztve ]
-
válasz Salex1 #30666 üzenetére
Libreelec alatt ne akarj asztalt, meg chromiumot,.... Egy mediajátszóra lebutított/kihegyezett rendszerben ez nem fog menni. Persze el lehet legózni vele, hogy visszategyed azokat a szolgáltatásokat, programokat, amiket szorgos kezek kigyomláltak belőle, de van ennek értelme?
Telepítsd fel a raspbian-t grafikus felülettel, és lesz minden. Chromium, torrent, kodi, meg amit akarsz.Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
válasz joysefke #30667 üzenetére
Nem a Samungal van problémája. Anno az SD kártyák 3.3V-os adatbuszt használtak, aztán jöttek az UHS kártyák amik már csak 1.8V-ot használnak. A Pi még a "régi" "HighSpeed"(SDR50) (25MB/s-os) kapcsolatot használja. A BCM2835 adatlapja szerint átkapcsolható SDR104 (104MB/s-os) vagy DDR50 (50MB/s-os) módra, de nincs letesztelve a működése. Ezek már az UHS szabványhoz köthető értékek, ami a fizikai interface-el szemben is nagyobb elvárásokat támaszt. Ilyen pl. az 3.3V-os adatbusz átkapcsolhatósága 1.8V-osra. Na ezt nem tudja a Pi, ezért a visszafelé nem kompatibilis kártyák a legváltozatosabb hibákat produkálhatják.
Ezért felesleges drága, gyors kártyát belevenni. Nem tudom mennyire karbantartott lista, de jó kiindulópont lehet.[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
-
joysefke
veterán
válasz Savageboy #30636 üzenetére
Hmm, akkor vagy tényleg az lesz, amit korábban írtak Neked (az RPi-k valamiért nincsenek oda a Samsung memóriakártyákért), vagy pedig hibás a kártya. Windows alatt tesztelted H2testw-vel?
A memóriakártyát tesztelt az általad ajánlott és egy másik programmal is, mindkettő tökéletesnek mutatta. A másik program a blokkok elérési idejét is mérte és ez az egész memóriakártyán keresztül konzisztensen jó volt.
Tehát arra tudok gondolni, hogy a Pi nem szereti a Samsung EVO 32GB HS1 kártyákat, ami elég szomorú, mert máshol pont ajánlják ezt is hozzá a Sandisk mellett.
Pár napig még tesztelem, de könnyen lehet, hogy visszaviszem a Pi-t (elállás), túl sok így a szopás (memóriakártyára, tápra válogatós mellette lassú a másolási/hálózati sebesség és még ház sincsen hozzá alapból)
J.
[ Szerkesztve ]
-
Csicsóka
őstag
válasz namilegyen #30660 üzenetére
Én az OSMC-ről írtam, hogy arra lehet feltenni egyszerű módszerrel X server-t, és LXDE desktop-ot, majd rá a Chrome böngészőt. A böngészőhöz semmi sem kell, hogy elérje az OSMC app store-ból, vagy egyszerűen apt install paranccsal telepíthető transmission-daemon-t, ami letölt. A címsorból elérhető, localhost:9091 után.
-
félisten
Tudnátok mondani egy jelenleg használható DVB-T konfigurálási leírást LibreELEC-hez?
Köszönettel: MaCS
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
Salex1
őstag
Köszönöm mindenkinek. El akartam kezdeni szórakozni vele,de nincs itthon billentyűzet (csak bt, de azt nem ismeri fel indulásnál)... Szóval majd máskor. A chromium-ot addig megpróbálom a liberec alatt.
-
joysefke
veterán
Ezt dobta bootolás után autómatikus fsck futtatáskor:
Power on/off reseteltem (ctrl+alt+del nem működött) utána hiba nélkül ment.
Következő boot utánra kényszerítettem egy fájlrendszer ellenőrzést a
sudo touch /forcefsck
paranccsal és pontosan ugyanaz a hibaüzenet fogadott mint alább látszik.Ismert jelenség?
-
joysefke
veterán
válasz Salex1 #30654 üzenetére
Én is mára terveztem ezt megcsinálni, de a Pi máshogy akarta, ismét fájlrendszer hibával indult, most ezzel vagyok elfoglalva.
Én tegnap ezt találtam a Kodi autostartról:
Hi,
As far as I can understand, Debian Jessie and Debian Stretch (and the derivated Raspbian ones) use the new init system systemd, not the old one sysvInit. So the use of the start/stop script /etc/init.d/kodi and relative /etc/default/kodi configuration file, should be discouraged.
We should instead create a systemd unit file. I ended with this functional solution, running on 2017-11-29-raspbian-stretch-lite. I did not install the xerver.xorg system, the kodi-standalone program is run by the kodi user, which I created.
This is the/etc/systemd/system/kodi.service
unit file:[Unit]
Description = Kodi Media Center
# if you don't need the MySQL DB backend, this should be sufficient
After = systemd-user-sessions.service network.target sound.target
# if you need the MySQL DB backend, use this block instead of the previous
# After = systemd-user-sessions.service network.target sound.target mysql.service
# Wants = mysql.service
[Service]
User = kodi
Group = kodi
Type = simple
ExecStart = /usr/bin/kodi-standalone
Restart = always
RestartSec = 15
[Install]
WantedBy = multi-user.targetTo install, enable and run the service:
systemctl daemon-reload
systemctl enable kodi.service
systemctl start kodi.service
The kodi user was created witht the following commands:
adduser --disabled-password --gecos "User to run Kodi Media Center" kodi
adduser kodi audio
adduser kodi video
adduser kodi plugdev
adduser kodi input -
joysefke
veterán
válasz Salex1 #30651 üzenetére
Még az jutott eszembe, hogy most a Liberec-en a TV távirányítóját használjuk (HDMI SIMPLINK) ez menni fog raspbian alatt is?
Nálam ez amit szeretnél Raspbian+Kodi kombival működik: A TV HDMI-CEC-en keresztül elküldi a Pi-nek (és ezzel a Kodi-nak) a távirányító jeleit. Play, Pause, Stop, Fwd, Rwd, Info ezek működnek.
-
Salex1
őstag
Van valami liberec-hez hasonló program raspbian alá?
És be lehet állítani a raspbiant hogy induláskor automatikusan elinduljon ez?
A gyerekek már tudják használni a Liberec-et, és nem szereném megbonyolítani, viszont én szeretném használni mellette a raspbiant.
Ha lehetséges el szeretném kerülni a két rendszer egyszeri telepítését, mert ott nem lehet egyszerűen lépkedni az egyikből a másikba.
Ha nincs ilyen, akkor tudtok ajánlani valami lejátszót amit egy 4 éves is tud kezelni?Még az jutott eszembe, hogy most a Liberec-en a TV távirányítóját használjuk (HDMI SIMPLINK) ez menni fog raspbian alatt is?
-
nagyúr
válasz Szakbarbár #30642 üzenetére
A legtöbb kapható szenzor eleve 3.3V táplálást igényel, arduinohoz többnyire szintillesztéssel kapcsolják őket (breakout board-okon). Az újabb, modernebb arduino kompatibilis uC-k pedig eleve 3.3V-osak (pl. esp32, NodeMcu).
-
joysefke
veterán
Köszönöm, nagyon hasznos írás!
Végül maradtam az
fstab
-nál, a scriptes megoldás nekem túl advanced (nem tudnék hozzányúlni).A
/etc/fstab
-ban csak olvashatóként csatoltam az NTFS-es pendrive-ot, és le is ellenőriztem, tényleg read only-ként csatolja. Ez azt is jelenti, hogy működés közben bármikor kihúzhatom a Pi-ből?[ Szerkesztve ]
-
válasz namilegyen #30645 üzenetére
Valamit mégsem
A letöltés mappa hova mutat, milyen jogok vannak kiosztva rá?
Az incomplete be van állítva, milyen jogok vannak kiosztva rá?
A fájl létrejön? Milyen jogokkal?[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
namilegyen
tag
Fut a transmission.
Hozzáadom a torrentet éselindul majd hibaüzenet.
Error:: unable to save resume file: Permission denied.
A letöltési mappához minden jogot megadtam.
A log fájlból ez a hibát látom.Process '/usr/sbin/th-cmd --socket /var/run/thd.socket --passfd --udev' failed with exit code 1.
Erre van ötleted mi lehet?
-
őstag
válasz Szakbarbár #30642 üzenetére
Tudtommal ugyanúgy egyenáramot kérnek max az 5V, 3.3V különbség lehet gond, de azt megoldható. Szóval kérdésedre a válasz mindkét eszközzel fog menni bármilyen szenzor, ha van hozzá lib.
-
Szakbarbár
aktív tag
Üdv!
Az Arduino és a PI között mennyire kompatibilisek a szenzorok? Konkrét projektem még nincs talán egy kis öntöző rendszer de szeretnék venni egy szenzor csomagot tanulgatni. Most egy PI zero-m van, de később kipróbálnám a Arduino-t is. Jó lenne ha nem kellene kétszer megvennem a szenzorokat. Pl, mozgás, hő, páratartalom, talajnedvesség érzékelő, 1-2 relé vagy motorvezérlőt gondoltam.
[link]Ez a hozzászólás nem jöhetett volna létre elektromosság nélkül.
-
joysefke
veterán
USB hot plug és USB automount NTFS-sel (readonly)
A legújabb Raspbian van fent és szeretném megoldani elsősporban az USB hot plugot másodsorban az automountot.
Felraktam az
ntfs-3g
csomagot, ezzel szépen ment is a manuális mountolás. Ezután feltettem azusbmount
-ot,
hozzáadtam a fájlrendszer listához az ntfs és fuseblk opciókat: FILESYSTEMS="vfat ntfs fuseblk ext2 ext3 ext4 hfsplus" (valahogy így nézett ki)Na és ez után sem működik. Mi a standard megoldás a hot plugra és az automountra na és a gyors eltávolításra?
Előre is köszi!!
[ Szerkesztve ]
-
chris-v
senior tag
-
Csicsóka
őstag
Ez a megoldás is jó lehet fix, nem hurcolós HDD esetén.
Az LE automount disk label, vagy ha az nincs, akkor UUID alapján csatoja fel az HDD-t a /media alá.
Sokan, mivel ez egy media player elsősorban, több mobil HDD-t is használnak, így nem biztos hogy jól fog működi, a változó /media alatti könyvtárnév miatt. -
joysefke
veterán
-
félisten
A LibreELEC most azzal szórakoztat, hogy az IR távirányító minden nyomását duplán hajtja végre, tehát kettesével tudok ugrálni a menüen, és ami rosszabb, a visszalépés is két szintenként megy. Erre esetleg tudtok megoldást?
Ezen felül egy másik RPI-re is szeretnék (ennek ellenére ) távirányítót akasztani (női igények...). Tudnátok ajánlani bevált infravevőt? (Távirányító van.)
Köszönettel: MaCS
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
senior tag
válasz Kicsirics77 #30630 üzenetére
Már rég nem kell az apt-get, simán mehet apt-vel. Inkább a fájlrendszerrel / adathordozóval lehet valami szerintem.
Szerk.: neten azt írják, hogy tápellátási gond is lehet, a villám jel nem világít?
[ Szerkesztve ]
-
joysefke
veterán
Felraktam egy raspbian light-ot, majd megpróbáltam az
sudo apt install kodi
paranccsal felrakni a Kodit, de az install elszálltUnpacking libllvm3.9:armhf (1:3.9.1-9+rpi1) ...
dpkg: error processing archive /tmp/apt-dpkg-install-JEz3NN/100-libllvm3.9_1%3a3.9.1-9+rpi1_armhf.deb (--unpack):
unable to sync file '/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libLLVM-3.9.so.1.dpkg-new': Kimeneti/bemeneti hiba
dpkg: error while cleaning up:
nem tudom eltávolítani `/usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libLLVM-3.9.so' újonnan-kicsomagolt verzióját: Kimeneti/bemeneti hiba
dpkg: error while cleaning up:
nem tudom eltávolítani `/usr/share/lintian/overrides/libllvm3.9' újonnan-kicsomagolt verzióját: Írásvédett fájlrendszer
dpkg: error while cleaning up:
nem tudom eltávolítani `/usr/share/doc/libllvm3.9/copyright' újonnan-kicsomagolt verzióját: Írásvédett fájlrendszer
dpkg: error while cleaning up:
nem tudom eltávolítani `/usr/share/doc/libllvm3.9/changelog.Debian.gz' újonnan-kicsomagolt verzióját: Írásvédett fájlrendszer
dpkg: error while cleaning up:
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)
W: Hiba a(z) /var/cache/apt/pkgcache.bin fájl törlésekor - pkgDPkgPM::Go (30: Írásvédett fájlrendszer)hibával. Ezután a konzolon
EXT4-fs error (device mmcblk0p7): ext4_find_entry:1436: inode #655361: comm cron: reading directory lblock 0
hibák jönnek számolatlanul.Na most mi van?
[ Szerkesztve ]
-
-
Csicsóka
őstag
válasz vargalex #30626 üzenetére
Egyet értek. Jó dolog a systemd-ben hogy kezeli a függőségeket, és hogy mikor mi induljon.
Az LE transmissoin daemon egy példa arra hogy néha ez is kevés. Itt is benne van az Unit szekcióban, hogy a hálózat felépülése után induljon csak el, de mégsem elég ez neki, mert az automount lassú, így nem talál seedelni valót és hibára fut.[Unit]
Description=transmission
After=multi-user.target network-online.target
Requires=multi-user.target network-online.target
[Service]
Type=forking
ExecStartPre=/bin/sleep 20
ExecStart=/bin/sh /storage/.kodi/addons/service.transmission/bin/transmission.start
Restart=on-failure
[Install]
WantedBy=kodi.targetEzért módosítottam anno a TR addon-t Kapott 20 sec gondolkodási időt.
-
vargalex
félisten
válasz Csicsóka #30617 üzenetére
Esetleg még elegánsabb, ha a sleep helyett megvárja a network up-ot.
Alex
-
válasz namilegyen #30624 üzenetére
Nincs azzal semmi gond.
drwxr-xr-x 4 root root 4096 máj 26 13:19 media
Az első 3 jelzés a tulajdonosról szól (aki esetünkben a root). A tulajdonos olvashatja(read), írhatja (write) és futtathatja (execute). Ez utóbbi kicsit becsapós, hiszen egy könyvtáron nehezne értelmezhető "futtatható" tulajdonság. Viszont itt a "beléphet ebbe a könyvtárba" jelzésnek felel meg.
drwxr-xr-x 4 root root 4096 máj 26 13:19 media
A második hármas csoport jelentése ugyanaz, csak ez a csoportra vonatkozik. Esetünkben ez is a root. Vagyis aki tagja a root csoportnak, az ilyen jogokkal rendelkezik felette.
drwxr-xr-x 4 root root 4096 máj 26 13:19 media
Legvégül a "mindenki más" lehetőségeit mutatja.
Vagyis a /media mappába mindenki képes belépni, és mindenki olvashatja annak tartalmát.
Olvass utánna a jogosultságoknak.
[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
-
válasz namilegyen #30621 üzenetére
Az nem lehet hogy kézzel szerkesztve az fstab-t is felcsatoltatod oda, ahova automatikusan is felcsatolná? Hisz látszólag 2. partíciót is felcsatolta... Nem szerencsés keverni a kettőt.
Hol/mikor írja ki, hogy Root locked (Tuti nagy R-el írta?)
[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
namilegyen
tag
válasz namilegyen #30621 üzenetére
Újra indítottam, de nem indul. Root is locked. Kezdem előről egy clean installal.
-
namilegyen
tag
A Media mappában sem tudok se mappát, se fájlt létrehozni. Lefelé az almappákban ugyanez a helyzet. (media/pi vagy a media/pi/My Passport)
Most ha jól értem a 320 Gb winchestert 2 partícióra osztotta és mindkettő felvan csatolva?
/media/pi/f0754568-ecb6-4c58-bdc0-c323e7f85e83 ebbe a mappába se tudok semmit se létrehozni.pi@raspberrypi:~ $ ls -la "/media/pi/My Passport"
összesen 8
drwxrwxr-x 1 pi users 4096 jún 27 03:22 .
drwxr-x---+ 6 root root 4096 júl 1 10:44 ..
drwxrwxr-x 1 pi users 0 júl 1 09:42 System Volume Information[ Szerkesztve ]
-
válasz namilegyen #30619 üzenetére
Azért nem engedi átnevezni, mert fel van csatolva alá az sda1.
├─sda1 8:1 0 9,3G 0 part /media/pi/My PassportVagy lecsatolod, vagy hagyod így, hisz a neheznén túl vagy. Felcsatolta, és beállítottad a jogosultságokat:
drwxrwxr-x 1 pi users 4096 jún 27 03:22 My PassportMég mindég nem megy az írás/olvasás?
Az ls -la /media/pi/My Passport parancs is azt mutatja, hogy a benne található fájloknak, mappáknak pi:users a tulajdonosa?
vasjanos
A raspi-config-ban a "Boot options" alatt van egy olyan menüpont, hogy "Wait for Network at Boot" A hasonló esetekre találták ki.[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
namilegyen
tag
pi@raspberrypi:~ $ ls -al /media/pi
összesen 19
drwxr-x---+ 6 root root 4096 júl 1 10:44 .
drwxr-xr-x 3 root root 4096 jún 27 03:23 ..
drwxr-xr-x 3 root root 4096 júl 1 10:05 f0754568-ecb6-4c58-bdc0-c323e7f85e8 3
drwxrwxr-x 1 pi users 4096 jún 27 03:22 My Passport
drwxr-xr-x 5 root root 1024 júl 1 10:40 SETTINGS
drwxr-xr-x 5 pi pi 408 okt 14 2009 WD SmartWare
pi@raspberrypi:~ $ lsblk
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 297,4G 0 disk
├─sda1 8:1 0 9,3G 0 part /media/pi/My Passport
└─sda2 8:2 0 288,1G 0 part /media/pi/f0754568-ecb6-4c58-bdc0-c323e7f85e83
sr0 11:0 1 668M 0 rom /media/pi/WD SmartWare
mmcblk0 179:0 0 14,7G 0 disk
├─mmcblk0p1 179:1 0 1,8G 0 part
├─mmcblk0p2 179:2 0 1K 0 part
├─mmcblk0p5 179:5 0 32M 0 part /media/pi/SETTINGS
├─mmcblk0p6 179:6 0 69M 0 part /boot
└─mmcblk0p7 179:7 0 12,8G 0 part / -
joysefke
veterán
van valakinek eladó erős töltője (RPi gyári 2.5A? )?
-
Csicsóka
őstag
válasz vasjanos #30616 üzenetére
Hogy elinduljon a hálózat, kell kicsit várakoztatni mielőtt a mount lefut.
/etc/rc.local-ba beírod ezt:(sleep 20;
curlftpfs myuser:mypassword@myftpip/ /mnt/HDD;
)&Itt lesz 20 sec várakozás, az alatt bőven elindul a hálózat.
Elegánsabb megoldás, csinálni egy systemd service-t, és abban a Service szekcióban várakoztatni, pld:
[Service]
Type=forking
ExecStartPre=/bin/sleep 20
ExecStart=curlftpfs myuser:mypassword@myftpip/ /mnt/HDD
.... -
nagyúr
válasz joysefke #30613 üzenetére
Nem valószínű, inkább olyan, mintha hamisított kártya lenne, ami 32G-nak mutatja magát, de csak 2G valódi flash van rajta. De ahogy írtad, régebbi a kártya, ezért gondolom korábban már meggyőződtél róla, hogy a teljes 32G-t tele lehet írni és vissza is lehet róla olvasni az adatokat. (?)
Különben többször le lett már írva, hogy a Samsung kártyák valamiért nem nagyon bírják a Raspberry-t, valamiféle inkompatibilitás miatt hajlamosak idő előtt elhalálozni benne, az is lehet, hogy így jártál, ahogy beletetted a kártyát, megsérült.
[ Szerkesztve ]
-
Patice
nagyúr
válasz vasjanos #30612 üzenetére
Az állandó mount-ot az /etc/fstab szerkesztésével tudod megoldani. De vigyázz a meglévő tartalomra, abba ne akarj beleszerkeszteni semmit.
Új sorokba tudod hozzáadni a csatolást helyét, módját.A másik problémádra nem tudom létezik-e megoldás. Max. az, hogy nem a routerre kötöd a HDD-t, hanem a Pi-re és a Pi legyen inkább a DLNA-s médiaszerver.
Eladó cuccaim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/patice/keres.php?usrid=282986
-
joysefke
veterán
válasz Savageboy #30611 üzenetére
A faék egyszerűségű telepítőt nem lehet rosszul használni. A diskpart-ot pedig leírás alapján (mit csináljunk, ha raspberryzés közben összemegy a flash) használtam.
A kérdés inkább arra irányult, hogy a laptopom SD-flash drive-jával történő formázás lehet-e inkompatibilis a Pi-vel...
[ Szerkesztve ]
-
vasjanos
újonc
Sziasztok! Most kezdek ismerkedni a Raspberry-vel (illetve, magával a debiannal is). A következőben szeretném a segítségeteket kérni, mert elakadtam. Adott egy Linksys AC1200-as router, amire rákötöttem egy 1TB-os külső HDD-t USB porton keresztül (fut rajta egy miniDLNA, így TV-ről, bármiről elérem a filmjeimet hálózaton keresztül). Hálózaton van még egy Raspberry Pi 2 (model B + Raspbian 9) amit kizárólag arra szeretnék használni, hogy egy torrent kliens fusson rajta és a hálózatra kötött HDD-re mentse a letöltendő filmeket. Odáig eljutottam, hogy megtalálom IP alapján az FTP szervert, fel is tudom mountolni minden működik rendesen, viszont újraindítás után ezt újra el kell végezni, mivel magától nem csinálja meg. Ez az egyik problémám, hogy hogyan lehetne azt megoldani, hogy automatikusan felcsatolja. Jelenleg ezt a következő paranccsal oldottam meg:
curlftpfs myuser:mypassword@myftpip/ /mnt/HDD
Ezután az etc/init.d mappában létrehoztam egy saját kis scriptet, ami automatikusan futtatja a fenti parancsot és mountolja a HDD-t (vagy unmountolja, ha a stop parancsot adom ki neki) Több helyen is próbálkoztam és a logokból azt látom, hogy próbálja felcsatolni rendszerinduláskor a HDD-t, viszont hamarabb, mint ahogy maga a hálózati szolgáltatás elindul, így hibára fut.Van ötletetek, hogy hogyan lehetne ezt megoldani? Továbbá ami még probléma, hogy hiába van felcsatolva, a torrent kliensek nem tudnak a hálózatra kötött HDD-re menteni. Hiába adom meg az elérési utat (/mnt/HDD) hibára fut. Fájlkezelőből, Terminálból simán tudom szerkeszteni a vinyó tartalmát. Ez jogosultság probléma?
Van esetleg valakinek ötlete, hogy hogyan tudnám ezt megoldani? Elég kezdő vagyok ezen a területen szóval nem baj, ha szájbarágósan írjátok le az ötleteiteket. Előre is köszönöm a segítséget!
-
senior tag
válasz joysefke #30606 üzenetére
A LibreELEC-nek van egy faék egyszerűségű telepítője, miért nem azzal telepíted?
A kártyát egyébként Windows alatt is vissza tudtad volna formázni 32 GB-ra diskpart-tal, bár ha még nem használtad, akkor valószínűleg egyszerűbb volt ez így telefonnal.
-
joysefke
veterán
SD-Probléma?
Egy elfekvőben lévő, kb két éves (nem az új széria) Samsung 32GB EVO "ultra fast performance" UHS-I (up to 48MB/s) kártyát használok libreelec-cel.
A kártyát microSD-SD adapteren keresztül beletettem a régebbi laptopomba (2010-es gyártmány) ahol hiba nélkül használható volt.
A problémám az, hogy kétféle telepítési módot is kipróbálva a libreelec indulásakor a 32GB-os kártya kérdés nélkül átméreteződött egyszer 0,5GB másszor 1.6GB méretűvé majd a rendszer adattár hibára panaszkodva leállt. Ügyeltem a FAT32 formázásra.
A csökkent kapacitású kártyát a laptop SD meghajtójában semmilyen trükkel nem tudtam visszaformázni 32GB méretűre pedig három szoftverrel is próbáltam (Win7 disk manager, SD Formatter, és valami harmadik). A kapacitást végül a mobilommal sikerült visszanyerni, ami visszaformázta 32GB-re.
A rendszert végül úgy sikerült működésre bírni, hogy Android telefonnal leformáztam az SD kártyát, a Windows laptopban töröltem az előre definiált üres Androidos könyvtárakat majd copy-paste-vel rámásoltam a noobs bootkönyvtárakat.
Na most a kérdés az, hogy hol a hiba??
A PI nem szereti annyira Samsung SD kártyát vagy esetleg a laptopom SD meghajtója csinál valamit formázáskor rosszul?üdv
J. -
válasz namilegyen #30603 üzenetére
hm. Az ls -al /media/pi parancsnak mi a kimenete? Már felcsatoltad rá a külső merevelemez fájlrendszerét? (lsblk parancs megmutatja, hogy mi hova van felcsatolva)
[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
joysefke
veterán
Sziasztok!
mától megvan a PI 3+ , a Libreelec telepítésével nagyot szo*tam, de végül csak sikerült.
A kérdés most az lenne, Libreelec-hez melyik a legproblémamentesebb torrent kliens?
Az elvárásom annyi lenne, hogy az asztali gépemről a *.torrent fájlt SSH-n vagy fájlmegosztáson keresztül át tudjam küldeni a PI-nek és magától letöltse, majd letöltés után lehetőleg állítsa le a torrent klienst, vagy legalábbis ne kezdjen el visszaosztani. (nem a PI-ről akarok seedeleni).
előre is köszi!
-
válasz namilegyen #30601 üzenetére
Tedd elé hogy sudo:
sudo mv "/media/pi/My Passport" /media/pi/mypassportFreeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
namilegyen
tag
Új hozzászólás Aktív témák
- Autós topik
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Ukrajnai háború
- Tőzsde és gazdaság
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) / Counter-Strike 2 (CS2)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Milyen processzort vegyek?
- Hivatalos a OnePlus 13 startdátuma
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- További aktív témák...
- Lenovo ThinkCentre M93p SFF PC, Quad Core i5-4570 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Lenovo ThinkCentre M83 SFF PC, Quad Core i5-4590 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Lenovo ThinkCentre E73 SFF PC, Quad Core i5-4460 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Fujitsu Esprimo P500 E85+ SFF PC, Quad Core i5-2500 CPU, 8 GB DDR3 RAM
- Fujitsu Esprimo E710 E90+ SFF PC, Quad Core i5-3470 CPU, 8 GB DDR3 RAM