-
GAMEPOD.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
bozsokiandra
tag
-
bozsokiandra
tag
Létezik olyan kalkulátor, excel tábla, stb. aminek megadom az órás vagy negyedórás fogyasztási valós fogyasztási adatokat (akár egész évre), az időszakos tarifákat (ami majd várhatóan lesz itthon is) és kiszámolja belőle, hogy vagy az adott évben tényleges vagy sokéves átlag napsütéssel, mennyit spóroltam volna a különböző napelem+akku vagy sima napelem konfigurációkkal?
-
bozsokiandra
tag
Kicsit offtopic (napelemünk nincs).
Elvileg (az eddig máshol olvasottak alapján), ha a nappalin+h tarifán meghaladja a fogyasztás az 5000 kwh-t (ez most először meg fog történni), akkor is cserélik az órát okosra.
Ez ha valóban így van, akkor hogy módosul a tarifa 2026-tól? Csak a nappalin jönnek be a kötelező csúcsidős emelt díjak vagy a h tarifán is? Az utóbbit tartanám logikusnak, mivel a fűtés az elég jelentős fogyasztás és könnyen halasztható, nem okoz gondot ha pár órára ki kell kapcsolni este, de van valami konkrét infó már erről? -
bozsokiandra
tag
Sziasztok!
Mai hír, hogy valószínűleg engedélyezni fogják az erkélynapelemeket.
Ausztriában 500 eurós áron is találtam már ilyeneket 800 watt teljesítménnyel, mondjuk számoljunk a magasabb magyar adók miatt 600 eurós azaz kerekítve 230 ezer forintos árral.
Nálunk egy 800 wattos rendszer a kalkulátor szerint a 30 fokos délnyugati tájolású tetőn 850 kwh körül termelne évente, de számoljunk inkább 800-al.
70 Ft-al számolva ez 56ezer ft évente az alig több, mint 4 éves megtérülést jelentene, de ugye ez nem valós, mert nem tudjuk elfogyasztani a megtermelt energiát. A felét elhasználva is egy alig több, mint 8 éves megtérülési idő jönne ki ami még vállalhatónak tűník.
A kérdésem, hogy szerintetek reális-e elhasználni az így megtermelt energia felét? Egyáltalán jó-e a számításom?
Villanyfűtés, villanyautó, villanybojler nincs használatban, teljesen átlagos felhasználás, családi ház 3-4 lakóval. Ami talán átlagnál magasabb fogyasztást jelent az tűzhely elektromos sütő része és az átlagosnál nagyobb méretű hűtőszekrény és fagyasztószekrény.
Klíma egyelőre nincs, de talán lesz ez még nem biztos (ez sokat javítana a dolgon, mert pont akkor fogyaszt a legtöbbet amikor a napelem legjobban termel)
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest