Hirdetés
-
GAMEPOD
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Zenebohoc #102499 üzenetére
Erre is megkapod a választ a linkelt leírásban. Vagy hozzáadod mint csomagtárolót, és onnan települ/frissül, automatikusan, de kézzel is hozzáadhatod a rendszerhez: Install Firefox from Mozilla builds
Azon belül is rendszerbe épülve, ill. a Home könyvtáradba.
Csak tippelek, de ehhez előbb el kell távolítani a Mint-el feltelepített FF verziót.
Szerintem az a legegyszerűbb, ha valamelyik kontéreből futtatod.
Csak kíváncsiságképpen: Miért 19 az utolsó kiadás ami a gépedre felmegy? -
Zenebohoc
tag
válasz
cigam #102498 üzenetére
Köszönöm szépen gyors válaszod.
Beillesztés alatt nem egyszerűen a parancsikonra gondoltam.
Most a Letöltések mappában van kibontva minden fájl és onnan indul a futtatható programocskával. A könyvjelzők importálását is tudom.
Azt szerettem volna, ha az új verzió fájljai az OP-rendszer megfelelő mappáiba
kerültek volna és írták volna felül a régieket. -
-
Zenebohoc
tag
Tisztelt Fórumtagok!
Segítséget szeretnék kérni nem támogatott verzióval kapcsolatban.
Mint 19.3 Tricia-t használok, melyben megszűnt a Firefox (113.0.2 (64 bit)) frissíthetősége. A böngésző működik, de alap beállításokkal és lehetőségekkel.
Sikerült letöltenem egy újabb verziót (136.0.1) tömörített formában (tar.xz).
Utóbbit kibontva, van benne egy futtatható fájl, mely elindítja az új verziót (sőt már frissítette is magát 136.0.1-ről, 0.2-re) .
Lenne-e lehetőség ezen újabb verziót alapból beilleszteni az OP rendszerbe?Minden segítséget előre is megköszönök.
U.i.: A gépem régi. Frisseb OP verziót nem tud kezelni, ezért ragadtam le a 19.3-nál.
-
RaZroX
addikt
Hali!
Tudja valaki esetleg, hogy hogyan tudom beállítani az elsődleges monitort, felhasználói fióktól független? Bekapcsolás után folyton a TV-n kéri a jelszót..
Fedora 41 Gnome -
válasz
csixy #102487 üzenetére
A netinstallal az a bajom, hogy a hálózatkezelő kimarad az áldásból.
Tegnap raktam fel egy Debian 12-t és a telepítés tipus kiválasztásánál az Advanced opciónál kiválasztva a Graphical expert install-t szépen végigmegy mindenen. A hálózatos résznél minden kapocsolódó hardvert felismert, a wifit is, be is jelentkeztem már itt. Kíváncsi voltam, mit csinál a netinstall iso és boot után ugyanúgy ki lehet választani a Graphical expert install-t, szóval ugyanaz a hardverfelismerési folyamat fog lemenni.
-
Warton
őstag
Kubuntu. Zenét hallgatok, bedugok egy fülhallgatót a jack kimenetbe akkor automatikusan átvált és a hangszóró helyett a fülhallgatóból szól a zene. De, ha az USB-C portba dugom a hangszórót akkor nem vált át automatikusan arra, hanem manuálisan kell átállítom. Hogyan lehetne ezt automatizálni?
-
-
Megjelent a Gnome 48, van benne tripla bufferelés, és rendszerszintű HDR.
-
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #102484 üzenetére
A netinstallal az a bajom, hogy a hálózatkezelő kimarad az áldásból. Nincs sehol sem leírva, hogy mi az az x darab program és melyik , aminek a felrakása után szükséges és elégséges szinten van wifi hálózatom egy GUI-s hálózatkezelő kisalkalmazással debian esetén. Ja meg milyen szolgáltatás(oka)t kell elindítani, hogy jól mukoggyon.
-
-
válasz
urandom0 #102482 üzenetére
Utánanézek a bzip2-nek, úgy látom, hogy Windows alól a 7-zip is tudja kezelni, ami igencsak jó dolog, mert a két rendszer közötti átjárhatóságot is megoldja.
Szerk.: mondjuk valamit nem teljesen értek, több fájlt nem enged becsomagolni a bzip2. Lehet maradok a 7z-nél, az valamivel elterjedtebb. -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Rowon #102474 üzenetére
Én ezt úgy csináltam egy bash scriptben crontabból futtatva, hogy rsync a forrás meghajtót egy másik meghajtóra mentette napi szinten, de inkrementális mentéssel. Aztán ezen kívül havonta egyszer péntek este csinált egy tar.gz fájlt az egészről, hogy ne csak az inkrementális mentés legyen meg, biztos ami biztos.
A tar.gz teljesen jó ilyen célra és paraméterezhető, hogy hány cpu szálat használjon, amit úgy látom 1-el kevesebbre érdemes venni mint ahány van és akkor a tömörítés közben is használható marad a gép.
-
válasz
Rowon #102474 üzenetére
Állítólag a tömörítés garantálja, hogy az adat veszteségmentesen megmaradjon.
Ez annyiban igaz, hogy a tömörítők leellenőrzik a fájlok cheksumját, szóval elméletileg kitömörítés után biztos, hogy ugyanazt a fájlt kapod, mint amit betömörítettél. De ettől függetlenül még megsérülhet a fájl menet közben, pl. fájlrendszer vagy diszkhibából kifolyólag.
Én nem szoktam tömöríteni, de amúgy nem rossz ötlet. A zip, rar, és a 7z annyiból előnyös, hogy komplett könyvtárstruktúrákat is tudnak tömöríteni, míg a gzip, a bz2, zstandard, és az xz csak egy-egy fájlt. Ha az utóbbiakkal akarsz több fájlt tömöríteni, akkor össze kell raknod először egy fájlba, erre való tar.
Aztán arra is figyelni kell, hogy a választott formátum megőrzi-e a fájlok/könyvtárak jogosultságait, tulajdonosát, esetleg a symlinkeket is. Ezt a tar alapból tudja. A zip, rar és 7z közül nem tudom, melyik tudja ezeket, arra emlékszem, hogy a 7z pár éve még nem tudta.Én így első körben a bzip2-re szavaznék.
-
Üdv!
Nem teljesen Linux, de kapcsolódik hozzá. Adatmentés előtt az adatokat szoktátok-e tömöríteni? Állítólag a tömörítés garantálja, hogy az adat veszteségmentesen megmaradjon.
Linux alatt melyik a hatékony tömörítési mód? tar.gz, zip, 7z?
-
válasz
tordaitibi #102472 üzenetére
Este megmutatom neki!
Tuti tudnak egyébként kommunikálni a kisállatok, érdekes lenne, ha az AI ilyen irányba menne el és csinálna nekik egy kommunikátort. Nem lenne egyszerű, mert a nyuszi csak igen ritkán ad ki hangot, de akkor már nagyon mérges. Meg persze, ha mondjuk kezelés miatt el kell kapni, no akkor megy a hiszti.
Ha újra kezdeném, tuti kölök korú nyuszikat meg blökiket vennék, bár törpenyuszi mellé csak nagyon türelmes blöki lenne megfelelő. Kapnának egy ezeréves Dell Precisiont, aztán azon üzengetnének nekem.
Neked se ártana egy ilyen tipusú segítség, akkor nem 6 évig használnál mobilnézetben egy böngészőt!
(bocsi ezt nem lehetett kihagyni)
-
-
válasz
csixy #102468 üzenetére
Ja, hogy itt még konfigolni kell a screenshot appot... Amúgy ha Openboxot használnál, érdemes felrakni a Bunsenlabs-ot.
Én már ilyen default dolgokat nem konfigolnék, ha van olyan disztró+DE, aminél minden konyhakész, inkább elkezdem trenírozni a nyuszit géphasználatból. Minap nyitva hagytam a notit és pár perc múlva már azt láttam, hogy küldött Whatsappon egy üzeneten annak, akivel épp kommunikáltam.
Egyelőre csak számokkal kommunikál...
A HP Elitebookot jobban szereti, mert ezen még normál méretű Enter gomb van. -
csixy
addikt
válasz
Warton #102469 üzenetére
Itt sajnos a spectacle gyorsbillentyűi akkor élednek fel, ha más úton valahogy elindítottam a spectacle-t. Van ilyen gyorsbillentyűdefiniáló, de többre megyek az autostarttal. [kép]
Kezd tetszeni az LXDE, [kép] . Minden van benne csak kép világosító- ill sötétítő nincs egyenlőre. Nem éppen Openbox, de ha kijelentkezek, akkor be tudok jelentkezni egy Openbox session-be, amiben ott van a connman , kép, hang, szóval ezt az openboxot érdemes lenne izlésem szerint kicsecsázni. Kérdés, hogyha ezután valahogy megszüntetem az LXDE sessiont, nem fogja-e magával vinni a connmant, hálózatot hangot satöbbi??? -
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #102467 üzenetére
Köszi megtaláltam a megoldást. Beállítottam, hogy a spectacle indításakor ne készüljön képernyőkép. A képernyőkép készítéséhez hozzárendeltem a print-screen billentyűt. A .config/lxsession/LXDE/autostart-ba beírtam, hogy @spectacle. Bootoláskor bejelentkezik hogy huuú élek, de nem csináltam képet! Ezt le kell lőnöm és ezután minden print-screen billentyűnyomásra ment egy képernyőképet.
-
csixy
addikt
Debian 12.9 LXDE. Spectacle fel lett rakva. Gnome képlopó le lett szedve. Bootolás után kapásból nem működik a print-screen billentyű. Ha menüből elindítom a spectacle-t akkor ugye egyből ment egy felesleges képernyőképet. Ha ezután lelövöm, akkor már működik a print-screen billentyű. Hogy lehet bootolás után úgy beélesíteni a print-screen billenyűt- hogy emiatt a spectacle maradjon veszteg és majd csak akkor lopjon képernyőképet, ha megnyomom a print-screen billentyűt, de akkor viszont csinálja a dolgát?
-
válasz
tordaitibi #102464 üzenetére
Ugyan már, nem vagyok én olyan okos, csak mindenbe belekontárkodok, és néha ragad rám más is a koszon kívül
-
válasz
urandom0 #102463 üzenetére
Szakmai tudásod előtti főhajtásom egyre mélyebbre bólint
Megnöveltem a nagyítást és bejött a mobilnézet.
Pontosan ahogy írtad.
10%-ot kellett csak növelni, úgylátszik Winen a globális DPI és + a böngésző nagyítása pont átlépte ezt a választóvonalat.
6 év mofondírozását oldottad meg nekem 1 perc alatt.Köszi!!
-
válasz
tordaitibi #102462 üzenetére
A mobilnézet automatikusan életbe lép, ha elég keskeny a böngésző ablakod (kisebb, mint 991px), vagy ha fel van tolva a nagyítás (nálam 190%-os nagyításnál vált át mobilnézetbe).
A user agent váltással nem sokra mész, a weboldalak nem azt nézik, hanem a böngészőablak szélességét (de nem a fizikai szélességét, hanem a logikai felbontást). Mobilon a menüben tudod bekapcsolni az asztali webhely megjelenítését.
-
válasz
urandom0 #102461 üzenetére
Na várjál
Életemben nem hallottam erről, ezt a mobilnézetet hol lehet desktopon beállítani?
És hogyhogy az összes Winen ez az alapértelmezett? De csak a logout.hu-n?És mégegy. A Droidos telefonom meg asztali nézetben van, ez 101%, most néztem meg, nem mobilnézetbe. Mióta androidozok így használom, nekem értelmezhetetlenek a mobilnézetbe megjelenő weboldalak.
És mégis megjelenik. -
válasz
tordaitibi #102459 üzenetére
Mobilnézetben vagy, ott a hamburger menü a jobb szélén. Mobilnézetben megjelenik az a kis ikonka:
Ugyanez asztali nézetben. így viszont nem jelenik meg:
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #102459 üzenetére
Firefox alatt Windowson sincs ilyen. Ez valami PH!-s dolog lesz, nem Linuxos.
-
Érdekességként említem, ha valaki tud rá választ, írja le.
Mióta Linuxozok, egyik disztrón sem jelenik meg itt a PH lapcsaládon Opera böngészőbe az alábbi ikon.
"Itt szóltam hozzá"
Windowson és Androidos eszközökön mindegyiken megjelenik.
Valószínűleg böngésző probléma, pedig mindegyik rendszeren naprakész friss a böngésző és ugyanaz, Opera.
És ez van 6 éve -
CPT.Pirk
Jómunkásember
A vajas robot a R&M-ből.
-
-
zoltanz
nagyúr
Az mitől van egy fált nem tudtam áthelyezni, törölni, a könyvtárban (többit igen, én hoztam létre őket) Android-dal, Deban-nal simán törölte.
Köszi! -
-
válasz
urandom0 #102453 üzenetére
Már nincs (friss) iTunes, Windows-on is ketté szedték. Apple Music van és Apple Devices. De ha már Apple, jobban illik hozzá a macOS mint a Windows
-
-
.-..-.
tag
Van egy "öreg" laptopom, amit már jó ideje nem használok semmire.
Gondoltam a szokott Arch+Gnome kombinációval használatba veszem.
A laptop viszont annyiban macerás, hogy NV RTX2060 Optimus megoldású a dVGA benne.
Minden video port a dVGA-hoz van kötve, tehát ha külső monitort akarok használni HDMI/DP/USBC megoldásokkal akkor kell az NVidia vga.Nem tudom mi volna az ideális megoldás erre a gépre.
Amit megfigyeltem, hogy valamiért amikor az iVGA-dVGA váltás lehetőségével teszek fel drivert, akkor eltűnik a Gnome-on belüli ablak animáció.
Amikor fix iVGA vagy dVGA használattal állítom be, akkor vajsima minden animáció.Foglalkozós lesz ezek szerint a gép. Felmerült bennem pár kérdés.
Legjobb lenne ezekre valami tapasztalati választ kapnom (bár sejthetőleg nem sokan küzdenek Optimus-os laptoppal rajtam kívül), de alapvetően ötletelni is lenne kedvem megoldásokról.Szóval:
1. Nividia driver: Zárt vagy Nyilt? (nvidia | nvidia-open)
2. Optimus vagy fix NVidia használat?
3. Optimus esetében a video gyorsítás-t az Intel UHD VGA-ra kell konfigolni vagy az NVidia-ra (feltételezem az előbbire, de nem lesz ebből gond mondjuk NVidia használat közben) -
CPT.Pirk
Jómunkásember
A mesa 25.1-től elkezdik leváltani a Nouveau nyílt nVidia drivert a Zink + NVK párosra, jelenleg az RTX2000-es kártyáktól fölfelé, később a régebbi kártyák esetében is.
Az NVK az új vulkan driver a kártyákhoz, a Zink pedig olyan openGL implementáció, ami nem a hardvert célozza ahogy a régi, hanem a vulkan-on keresztül működik.
Elméletben ebből a váltásból a nyílt drivert használók semmit nem fognak tapasztalni azon túl, hogy stabilabb lesz a rendszer és esetleg gyorsabb is.
-
vendingo
veterán
válasz
urandom0 #102448 üzenetére
sehogy se megy. Nem bírom a gyenge elmémmel a magasröptű feleslegesen túlbonyolított apple logikát.
Volt már ipod, iphone, ipad itthon. Soha egyikre se tudtam se zenét se semmit tenni. Anno amikor vettem az ipodokat szívességből tettek rá nekem zenét, onnantól kezdve az eladás napjáig ugyanazok az albumok voltak rajta (kb 5-6 évig). Az ipod shuffle még mindig megvan, 10+ éve ugyanaz a 10 album van rajta. Miért ilyen bonyolult? Androidos telóm plug and play win és linux rendszeren is. Vettem alin otg-t, az valamiért nem működik, veszek egy másikat, ha azzal se, akkor megyek vissza androidra, mert ez így használhatatlan. Vicc, hogy tutorial video, meg fórumozás kell egy alap funkcióhoz. -
válasz
cigam #102445 üzenetére
Én kábel nélkül szoktam másolni, KDE Connecttel. KDE mellett Gnome-hoz is van beépülő, de bármilyen asztali környezetből, sőt, Windows alól is használható.
-
-
vendingo
veterán
Segítség kellene. Linux mintet futtatok. Hogyan tudnék az ipad-el csatlakozni a gépemhez, hogy adatokat tudjak másolni? Konkrétan filmet szeretnék másolni linuxról az ipad-re (9 gen) kábelen keresztül.
-
Na most van egy érdekes kérdésem
Van ez a Gnome-os játék, a fények le:
Ennek nincsen fizikailag megfogható, valódi változata? Vagy ez csak így szoftverként létezik? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
.-..-. #102441 üzenetére
Egy próba erejére bootolj be egy live telepítőről, hogy az alatt megy-e. Nálam továbbra is hibátlan.
Egyszer volt eléggé megmagyarázhatatlan vga driver problémám ami érdekes módon nyom nélkül megoldódott mikor Manjaroról EndeavourOS-re váltottam, pedig csaknem azonos a csomagbázis.
Most viszont ugyanazokat a csomagokat használja mindkettőnk rendszere. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Mesa 25.1-től Chorme / Chormium alatt is lesz működő VA-API hardveres videó gyorsítás. https://www.phoronix.com/news/Mesa-Chromium-VA-API-MR
.-..-.: másik lejátszó mit csinált az új mesa alatt? A VLC-vel valahogy rendszeresen találkoztam problémákkal, míg más lejátszóknál meg minden fasza volt.
-
.-..-.
tag
válasz
.-..-. #102412 üzenetére
Update:
Megtörtént a Mesa 24.3.4 -> 25.0.1 verzió váltás.
Ez eredménye az, hogy semilyen módon nem játssza le a VLC az AV1 (webm konténer) fájlokat.
Konkrétan bezáródik az ablak és verbose módban sem látok semmi okokra utaló jelet.
Teljesen mindegy neki, hogy a hw-accel vaapi, vaapi-drm (ez lejátszottas azt is amit a többi nem), vdpau vagy disabled.
Visszatéve az előző mesa 24.3.4 verziót rendbejön.
Azt hiszem visszatartom a csomagot, amíg a VLC 4.0 lecsorog a testing repoból a core tárolóba. Akkor teszek vele egy újabb próbát. -
csixy
addikt
válasz
robag93 #102427 üzenetére
Na most jól meg vagy keverve. Azt gondolom, hogy gépet nem akarsz megbontani és SSD-ket cserélgetni benne. A Virtualbox sem kezdőknek való és nem az életre tanít. Windowsod van. Tölts le egy [Linux Mint] telepítőt. Írd ki egy pendrájvra Balena Etcher [link] segítségével. Egy USB-re dugható [Portable SSD] -re telepítsd fel. Telepítéskor a "valami más" lehetőséget válaszd. Ügyelj rá, hogy a külső SSD-re kerüljön minden (!) : 1,,, A bootnak az efi partíció, kb 100 - 640 MiB , fat32 , /boot/efi van csatolva , de lehet, hogy egyes telepítők (talán a Linux mint is) egyszerűen "efi system partition" -ként emlegetik. 2,,, a gyökérpartíció Ext4 , a csatolása / (nem vicc tényleg az a per jel a csatolása). Ez a két partíció szükséges csak. Lenne még a swap parttíció , de ez hanyagolható , mérete kb 8 MiB , a RAM-od másfélszerese lehet, a partíciót linux swap -ként találod. Partícionálóként a telepítés indítása előtt a live rendszer Gparted programját használd. A gparted használatáról találsz videókat a neten. Megemlíteném, hogy a szűz lemez, vagy a teljesen törlésre ítélt lemez inicializálásához a Device menüpontjából a GPT partíciós táblát kell feltenni, vagy régi MBR-es rendszer esetén msdos partíciós tábla kellett anno, de akkor nem kell efi partíció, mert akkor a grub a master boot record-ba került. ... A telepítés során válaszd a jelszó megkövetelése a belépéshez lehetőséget. Root nem kell egyenlőre. A user fog root jogot kapni a konzolban átmenetileg a "sudo" parancs használatával. .... szóval hajrá ! Arra legyél nagy figyelemmel, hogy nehogy a meglévő régi rendszereidet , lemezeidet baszkuráld el, mert az nagyon nagy méreg.. Ezért javasolták, hogy ha tudod a windows rendszer lemezedet a hadműveletek előtt vedd ki. Ha odafigyelsz arra, hogy mit csinálsz a linux mint telepítő nem fog becsapni. Csak a te felelősséged , hogy mit csinálsz.
-
Sz_Imre
senior tag
válasz
robag93 #102427 üzenetére
Szia!
Először is ez több mindentől függ, hogy melyik disztrót szeretnél és milyen alapú (debian, arch,stb). Némelyiknek telepítéskor egy alapértelmezett asztali felület van pl.: Kde, Cinnamon, Gnome, xfce és még sok más asztali környezet.
Ehhez egy kicsit utána kellene járni: Distrowatch (oldalt felsorolva a többség által használt rendszer.) Illetve youtube-on is vannak leírások, tesztek.
Illetve mire lenne használva, böngészés, zenehallgatás vagy játékra stb.
Azért kell, mert mondhatunk bármit, az lehet nem fog tetszeni (pl asztali környezet, stb). -
Vasti74
senior tag
válasz
robag93 #102427 üzenetére
A DualBoot-al szerintem az a baj, hogy ritkán fogod újraindítgatni a gépet, kb. 99,99%-ban a megszokott rendszeredet fogd használni.
Egy virtuális gépen futó másik rendszernek még több értelme van talán...
Nekem a meló miatt kell Outlook - Word, de az online vackokat meg nem szeretem, ezért van egy Win11-em virtuális gépen.
A külön meghajtós javaslatot nem igazán értem: nagyon régóta van laptopom DualBoot-al, egy meghatóval, még sohasem volt vele problémám. Most éppen Win11 - Mint Cinnamom fut probléma nélkül, mindegyiket rendszeresen frissítem. Én előszőr a Windows-t szoktam telepíteni (még az ősidős megszokások miatt) , de ha jól tudom az efi-s játék óta ez is kb. mindegy. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
robag93 #102427 üzenetére
Igazából a telepítés még egyszerűbb mint egy Windowsnak, hirdetési azonosító meg ilyen fasságok élből nincsenek, meg nem kell küzdeni vele, hogy MS fiók nélkül is hajlandó legyen települni...
Azt javaslom, hogy először az ingyenes VirtualBox alá tedd fel a disztrót, disztrókat, ott könnyű kipróbálni és megismerni őket, biztonságos módon.
-
válasz
robag93 #102427 üzenetére
Szia,
Ha van lehetőség rá, akkor a dual bootot két különálló háttértáron javasolnám telepíteni. Egyiken Windows legyen, a másikon pedig valamelyik Linux. Telepítés idején csak az egyik háttértár legyen a gépben, majd amint azzal végeztél, akkor cseréld ki a másik üresre és arra is mehet a másik rendszer. Ha mindkettő külön-külön van telepítve, akkor mehetnek vissza. Kiválasztani az UEFI boot menüjével tudod őket, vagy Linuxnál az OS Prober felismeri a másik rendszert és a GRUB-ban meg fog jelenni.
-
robag93
aktív tag
Sziasztok! W11-et szeretnék dual bootolni valamilyen Linux distroval. Tervem, hogy áttérjek Linuxra hosszabb távon, de a melót nem tudom teljesen elvégezni egyelőre linuxon. Kerestem aktuális ajánlott útmutatót a dual boot létrehozásához, de nem találtam. Arra kérnélek benneteket, hogy ajánljatok egy kezdőknek való útmutatást az elkészítéshez. Köszönöm
-
válasz
zoltanz #102423 üzenetére
? mi a cél?
A Ventoy egy univerzális multiboot eszköz, egy mini oprendszer nem lemezkép író.
Teljesen máshogyan működik mit pl. az Etcher, közük nincs egymáshoz, az egyik önálló a másik os alól fut.
Még mindig nem értem a kérdésedet pedig 5 percig elgondolkodva ültem a monitor előtt. -
válasz
zoltanz #102423 üzenetére
Szerintem teljesen mindegy. dd, Gnome Disks, Ventoy, Etcher, Impression, Fedora Image Writer, KDE ISO Image Writer, stb.
Ha nem kell a több image-es támogatás, akkor írd ki azzal, amelyik kéznél van. -
zoltanz
nagyúr
Mx-Linux-ot és Ubuntu (Lts)-t is használok, melyik Usb pendrive/Sd kártya boot meghajtó készítő jobb? Belena Etcher vagy Ventoy (nem szükséges, hogy tudjon több lemezképpet tartalmazni)
Köszi! -
sicc_innen
tag
válasz
cigam #102421 üzenetére
Köszönöm a tippet.
Az SACD ISO-kat át tudom alakítani pl. a HandBreake-kel, Hi-Res PCM formátumokra.
Itt az lett volna a jó, ha direkt DSD streamet tudna küldeni a DAC-nak, ahogy Win alatt megteszi ezt. Igaz, ahhoz ott fel kell tenni a DAC saját driverét, majd egy SACD plugint pl. a Foobar2000 alá.
Érdekes, hogy Android alatt pl. a HibyMusic appal alapból viszi a DSD-állományokat natívban, ha OTG-n keresztül összekötöm a telót az USB DAC-kal. -
válasz
sicc_innen #102420 üzenetére
Esetleg "berippeled" az iso-t ezzel?
-
sicc_innen
tag
Köszönöm a DSD / Linux tapasztalatok megosztását.
Kipróbáltam az Audacioust. A .dsd, .dsf, .dff fileokat lejátsza, de nem natívban küldi a streamet a DAC-ra, hanem PCM-re alakítva. (A DeaDBeeF-hez képest ez egy kis előrelépés nálam.)
A SACD DSD .iso állományaival viszont ő sem boldogul. "Meghatározhatatlan fileformátum, vagy hiányzó plugin" üzenetet ad. A pluginről bővebben nem ad infót. Lehet, hogy nincs is hozzá... -
growler
őstag
válasz
sicc_innen #102417 üzenetére
Az Audacious is lejásza a natív DSD, DSF fájlokat.
Hangminőségben nagyjából ott van ahol a DeaDBeeF -
zoltanz
nagyúr
válasz
sicc_innen #102417 üzenetére
Android -on Vlc -vel lejátsza.a Dsd-t belső Dac-on.
-
sicc_innen
tag
válasz
zoltanz #102416 üzenetére
Függ a lejátszó progitól is. Nem mindegyik viszi a HD audio formátumokat (vagy csak keveset) Linux alatt. A DSD-t natívan meg egyik sem.
A DeadBeef-et szoktam használni, ezt javasolták. Nem tudom, lenne-e jobb nála. Ha igen, szívesen venném a javaslatokat.
(Win alatt talán a legjobb a Foobar2000 a HD DAC-okhoz.) -
zoltanz
nagyúr
válasz
sicc_innen #102415 üzenetére
Értem, nekem is van régebbi külső Dac-om, azon megy szépen 24bites zene.
-
Vasti74
senior tag
válasz
zoltanz #102413 üzenetére
Hirtelen azt hittem, hogy előástál egy Covox-ot ;-) Olyat én is forrasztottam magamnak, amikor még egy akármilyen olcsó hangkártya is túl drága volt ;-)
Ha rákeresel a kütyüd típusára, és utánaírod, hogy linux, akkor azért kiderül. Például itt van rögtön az első találat ;-) , ami szerint működik.
Az van, hogy van rengeteg különböző USB-s DAC, de bennük receiver chip (azt hiszem így hívják) , amivel kezdődik a DAC már nincs olyan sok: ha azokat támogatja a rendszer, akkor az utána lévő technika már nem annyira számít, az a DAC dolga, hogy mit és hogyan csinál a beleüntött adatokkal.
-
zoltanz
nagyúr
Cayin RU7 hordozható Usb Dac (ellenállás létra) -hoz létezik driver? Vagy Windows-osból lehet készíteni? Köszi!
-
.-..-.
tag
válasz
CPT.Pirk #102408 üzenetére
Felraktam ideiglenesen megosztásba a video-t. [link] (430MB)
Csak azért, hogy biztosan ne legyen eltérés a tied és az enyém között.
Ellenőriznéd, hogy neked renben működik-e? (azután törölni fogom a fájlt)
Nálam ezt, kizárólag VAAPI-DRM módban játssza le.$ pacman -Q --info mesa
Name : mesa
Version : 1:24.3.4-1
Description : Open-source OpenGL drivers
Architecture : x86_64
URL : https://www.mesa3d.org/
Licenses : MIT AND BSD-3-Clause AND SGI-B-2.0
Groups : None
Provides : libva-mesa-driver=1:24.3.4-1 mesa-libgl=1:24.3.4-1 mesa-vdpau=1:24.3.4-1 libva-driver opengl-driver vdpau-driver
Depends On : expat gcc-libs glibc libdrm libelf libglvnd libx11 libxcb libxext libxshmfence libxxf86vm llvm-libs
lm_sensors spirv-tools wayland zlib zstd
Optional Deps : opengl-man-pages: for the OpenGL API man pages
Required By : cogl gst-plugins-bad-libs gst-plugins-base-libs kodi lib32-mesa libglvnd mutter qt5-base qt6-base signal-desktop
webkit2gtk webkitgtk-6.0 xf86-video-amdgpu xorg-xwayland
Optional For : fastfetch libva libvdpau obs-studio
Conflicts With : libva-mesa-driver<1:24.2.7-1 mesa-libgl<17.0.1-2 mesa-vdpau<1:24.2.7-1
Replaces : libva-mesa-driver<1:24.2.7-1 mesa-libgl<17.0.1-2 mesa-vdpau<1:24.2.7-1
Installed Size : 96.80 MiB
Packager : Jan Alexander Steffens (heftig) <heftig@archlinux.org>
Build Date : Thu 23 Jan 2025 01:24:18 AM CET
Install Date : Sun 09 Mar 2025 05:57:02 PM CET
Install Reason : Explicitly installed
Install Script : No
Validated By : Signature
Mesa 25 csak a testing repo-ban van, azt nem használom.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
.-..-. #102407 üzenetére
Megnéztem, a VLC és az SMPlayer is simán játssza nálam hardverből. VLC először a vdpau-t keresi, de mivel nincs így rögtön ugrik vaapi-re.
Viszont miért van bent ez a két környezeti változó nálad? Ha legalább mesa 25.0 van, akkor már nincs szükséged a radv_perftest kézi beállítására, mert már alapból engedélyezték a vulkan-os video encode/decode -ot régebbi RDNA kártyákra is.
A másik környezeti változó is szerintem felesleges, nekem nincs is egyáltalán olyan beállítva.
Milyen disztrót használsz?
-
.-..-.
tag
válasz
CPT.Pirk #102406 üzenetére
Ezt a videót szedtem le a következő paraméterezéssel:
yt-dlp -f "bestvideo[height<=1080]+bestaudio"
Köszi, ha megnézed.
A /etc/environment így néz ki:LIBVA_DRIVER_NAME=radeonsi
RADV_PERFTEST=video_decode,video_encode
Amúgy fixen a VAAPI-t beállítva (DRM nélkül) sem játssza le a video részt, csak a hangot.
-
.-..-.
tag
válasz
CPT.Pirk #102403 üzenetére
VLC-t indítottam és az AV1 codecre ezt írja:
avcodec decoder: Using G3DVL VDPAU Driver Shared Library version 1.0 for hardware decoding
main decoder error: buffer deadlock prevented
A dav1d csomag természetesen telepítve van.
A ~/.cache/vlc és ~/.config/vlc könyvtárak is törölve vannak.
A furcsa az egyészben, hogy próbából fordítottam a 4.0 verziót is a git repóból és azzal is ugyanez a helyzet. Nem megy az AV1 HW decode. A Kodi viszont szépen viszi. -
.-..-.
tag
Kellemetlen meglepetes ...
RX 7800XT eseteben most futottam bele, hogy a YT-rol lerantott video (yt-dlp, bestvideo -> webm) a VLC-vel meg sem jelenik.
Mint kiderult a YT az AV1 videok eseteben a profile0 helyett esetenkent (talan 4k eseten??) profile1-el kodolja es ez nincs hardveresen tamogatva a vainfo szerint.Szoval van egy relativ uj AMD vga-m es nem tudok hardveresen tamogatott modon barmilyen AV1/YT videot nezni.
Nem volt jo szembesulni ezzel.Ha VLC-ben teljesen kikapcsolom a hw-video accel-t akkor oke, de na ...
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i7 7700K 4 mag 8 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 14600KF 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! ASRock B550M R5 4500 16GB DDR4 512GB SSD RX 5700XT 8GB AeroCool Aero 800 kék Zalman 600W
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i5 4690K 4 mag 4 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest