Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stanlee

    őstag

    válasz Oppenheimer #6675 üzenetére

    Ha a családban még nincs, akkor köss a saját és a szülők nevére LTP-t, az fejenként havi 20 ezer. Ezért cserébe a legrövidebb megtakarítási időszak után (4 év 4 hónap) kapsz 240 e HUF állami támogatást + kamatot. Ha 3 főre kötsz, akkor az állam adott 720 ezret.

    A fennmaradó részt attól függően, hogy mennyire vagy kockázatvállaló, két részre osztanám fel. Ha nem tudod elviselni, hogy a pénzed kevesebb is lehet, akkor 30-70%-os arányban vennék ETF-et és PMÁK-ot. Az ETF-ből valami MSCI World Indexet és MSCI SP500-at vennék fele-fele arányban. Ha minden jól megy, akkor 2-3 év múlva az ETF is nullán lesz.

    Ha szereted a kockázatot, akkor 70-30 arányban vennék ETF-et és PMÁK-ot. Az ETF-be a fenti kettőn kívül egy DJ-t és egy UCITS Europe-ot is belevennék, négyfelé szétosztva a pénzt. Ha szerencséd van, akkor 15-20%-is lehet az éves kamat, igaz ebből kell majd adóznod is, de akkor is több, mint bármelyik bankbetét.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    Van valakinek tapasztalata, hogy ha kulfoldon kapok fizetest (Nemetorszag), de Budapesten akarok lakast venni, akkor hogyan allnak a magyar bankok a hitelfelvetelhez, ill. lehet-e nemet banktol hitelt felvenni? Valaszokat elore is koszonom!

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz attiati #9075 üzenetére

    Nem ertek egyet azzal, hogy Nemetorszagban nem akarnanak az emberek sajat ingatlant. Az van, hogy az alberletben elok nagyobbik resze pont azert berel, mert nem engedheti meg maganak a sajat ingatlan vasarlasat. Lehet, hogy jobban keresnek az emberek, de ugyanugy sokaknak a havi fizetesenek a nagyobbik resze megy el lakhatasra. Az orszagnak vannak regioi, ahol nagyon olcson lehet ingatlant venni, mig mashol szinte mission impossible.

    Ott van baratnom rokonsaga, a legtobb unokatestvernek van sajat haza. Baratnom noveret majd megeszi az ideg, hogy meg mindig berelnek es nincs sajat hazuk. Kb. 2 eve szerencsere nem sikerult a hitelfelveteluk. Iden mar megint nagyon pedzegeti, hogy hazat kell venni. Egy fizetesbol elnek, a noverenek mar kb. 6 eve nincs munkaja (gyerekek miatt otthon volt, most mar lassan 1 eve keres valami munkat, de ugye a gyerekek miatt nem talal semmit). A bankok meg igy is meghiteleztek volna nekik egy 600 ezer euros hazat, mert ha nem tudnak fizetni, par het alatt boven a hitel folott lehet a hazat ertekesiteni. Es nem csak ok vannak igy, hanem sokan masok is, akik erejukon felul vallalnanak hitelt, csak legyen sajat haz, lakas.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    Baratnommel sokat beszelgettunk arrol, hogy hol volt a legjobb eddig laknunk, de abban egyetertunk, hogy az egyetem alatt a koleszban volt egy tipuslakas, amiben nagyon jo volt. Ott kb. 60 m2-en minden megvolt ahhoz, hogy akar 1 gyerekkel harman eleldegeljunk normalisan. Sot, 2 gyerekkel, amig nem kell mindegyiknek sajat szoba, addig boven lakhato lett volna. A konyha-nappali kombinacioja pont optimalis volt, nem voltak benne holt terek, amiket nem tudott az ember semmire hasznalni... Amugy mindketten sokaig 40 m2-en laktunk kulon, most kb 60-on egyutt.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz attiati #9216 üzenetére

    Zsidaybol neha elegem van. Itt is posztolja, hogy mennyire gaz mar ez a sok ingatlanos alap, de o maga sem nyujt lehetoseget a plebsnek cegekbe befektetni. Ha nincs alernativa, de a nep meg megtakaritani akar, akkor megy a zseton az ingatlanos alapokba. Ha most Zsiday es tarsai letrehoznanak par alapot, ami kulonbozo iparagakba fektetne be Mo-n vagy akar csak CEE szinten is, biztos menne abba is penz rendesen. De ilyen lehetoseg nincs.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    En 15 eves futamidore vennem fel a hitelt, ha LTP-ben gondolkozik az ember. Igy 3 LTP periodust nyugalommal bele lehet torleszteni.

    A kamatokat nem lehet elore megjosolni. Ha a vilagpiacon felmennek a kamatok, a BUBOR maradhat alacsony, de egy ido utan ugyis kovetnie kell a trendeket.

    De azert nem szabad elfelejteni, hogy a legtobb devizahitelesnek az volt a baja, hogy a kamat es arfolyamkockazatot is bevallalta. Most viszont mar csak a kamatkockazat van benne a dologban, a kamat kialakitasanak a keplete jol ismert. Nekem a bankom pl. hiaba ment le a EURIBOR, az euro hitelem kamata felment, a bank ezt azzal magyarazta, hogy Mo-n a kamatfelar novekedett, persze a hitelszerzodesben ez a pont nem volt reszletesen kibontva.

    Fix vagy nem fix kamatozas: ha mar valaki tulelte egyszer a devizahiteles idoszakot es meg mindig nem jelent neki problemat a kamatvaltozasbol adodo torlesztoreszlet novekedes, akkor nosza, 3 havi BUBOR jo valasztas.

    En szemely szerint ha van ra lehetoseg, akkor azt mondanam, hogy annyi LTP-t kell kotni, amennyit az ember elbir es van ra lehetosege, majd pedig meg ezen felul is minden evben valamennyit elotorleszteni a hitelbe es olyan hamar megszabadulni tole, amilyen gyorsan csak lehet.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Woodslave #9259 üzenetére

    Nem latok bele masok penztarcajaba, hogy mennyi maximalis havi megtakaritast engedhetnek meg maguknak. Ha 20 evre veszed fel, akkor igaz alacsonyabb a havi torleszto, de tobb kamatot fizetsz ki, mintha 15 evre venned fel. A hitel elejen a torlesztoreszlet kamat resze kb. 2/3. Ha csak 20 eveset tudtok magatoknak megengedni, akkor az sem rossz.

    En pl most betoltam 2 eve egy nagyobb osszeget a tartozasba, amennyivel csokkent a havi torleszto, azt teljes egeszeben LTP-be fizetem, tehat nem veszem ki a penzt, hanem azzal szamolok, hogy amikor lejar a 2 LTP komplett vegtorlesztem a hitelt.

    Optimalis megoldast most nem fogsz talalni, mert a kamat valtozasat nem latod elore, ill. azt sem, hogy az eletkorulmenyeitek hogyan fognak valtozni. De egyben biztos lehetsz, az LTP es elotorlesztes a legjobb megoldas :-)

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Woodslave #9274 üzenetére

    Opcio 1: ha kiszamithato torlesztot akar az ember, mert nem szereti a valtozasokat, akkor kamat fixal 10-15 evre.

    Opcio 2: ha szereti az ember a kockazatot, akkor 3 havi BUBOR-ra vesz fel 20 eves hitelt, de nem sir, ha 3-4-10 ev utan ugyanannyit vagy tobbet fizet, mint a fix kamatos.

    Jelenlegi trendek mellett a meresz hitelfelvevo 3 havi BUBOR-ra veszi fel a hitelet.

    En ha most vennek fel hitelt, ugyanugy, mint te, nagy gondban lennek. Az elozo hitelem tapasztalatai miatt a legszivesebben egesz futamidore fix torlesztos hitelt vennek fel es nem erdekelne, hogy mennyire fizetek ra. Tudom, hogy mi az a penz, amit havonta be kell fizetnem es kesz.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz axioma #9291 üzenetére

    A peldad szerintem pont nem jo. A felvazolt esetben ha a megelhetesi koltsegek mondjuk csak 20%-kal novekszenek (nagyobb inflacio miatt), akkor a BUBOR is novekedni fog, tehat a torleszto is novekszik. Mig ha van inflacio de fix a torleszto, "elinflalod" a hiteltorelsztot, hiszen ugyanannyit fizetsz, mint azelott, hogy beindult volna az inflacio. Persze ha nem novekszik a fizetesed az inflacioval, akkor egyertelmu, hogy nem lesz eleg penz a fix kamatozasu torlesztore, de a valtozo kamatozasura se.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Kobe #9319 üzenetére

    Az oktatas az pont rossz pelda. Baratnom anyukaja altalanos iskolai tanar volt Nemetorszagban. Az elmondasa szerint az utobbi evekben a negyedikes gyerekek a 15 evvel ezelotti masodikos gyerekek szintjen voltak. A nemetul nem beszelo bevandorlok gyerekei miatt (igen, volt koztuk magyar csalad gyereke is) azzal vannak a tanarok elfoglalva, hogy egyaltalan nemetul megtanitsak a gyerekeket, tehat nem tudnak foglalkozni a tenyleges oktatassal. Ez az elmaradas megy vegig egeszen a felsooktatasig.

    2 evet dolgoztam egy fosikolan Nemetorszagban. A frissen erettsegizettek nem tudtak szazalekot szamolni, alapveto problemaik voltak iszonyat egyszeru szamitasi feladatok megoldasaval, igaz ahhoz ertettek, hogy panaszkodjanak az oktatok miatt. Szerintem egy ilyen oktatasi szinvonal miatt nem erdemes a gyerekkel Nemetorszagban maradni. Ha nagyon jo a gyerek, akkor tanulhat kulfoldon is, ha Mo-n erettsegizett, akkor is.

    Egeszsegugyrol is vannak negativ tapasztalataim. Ortopedushoz 2-3 hetre adtak volna idopontot, a varosban van 5 is, de a leghamarabbi is egy hetre fogadott, pedig alig birtam menni. A haziorvos lebaszott, hogy o ehhez nem ert, miert mentem hozza?

    Baratnomnek szuksege volt MRT-re, 3 hetre volt idopont, pedig ebbol is van 2 a varosban, ahol lakunk es ez nem a korhazban van, hanem maganrendeloben. Szakorvoshoz 2-3 honapra elore adnak idopontokat, szoval szerintem itt sem sokkal jobb a helyzet, mint Mo-n.

    Ez nem panaszkodas, de szamomra nem erv a jobb egeszsegugy vagy oktatas a Nemetorszagban maradashoz. De ez nagyon off topic.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz tzimash #9372 üzenetére

    Szia! Ezt a terhet az ingatlannal együtt vetted. Ha elégedetlen vagy a közös képviselet munkájával, akkor közgyűlésen kérheted, hogy tegyenek valamit a fennálló tartozások csökentése ellen, és ha megszavazzák a lakók önmaguk ellen a javaslatod, akkor lehet, hogy majd egyszer kevesebb megy el a közműtartozások fizetésére, mint most. Ez sajnos ilyen és nem tudsz sokat tenni ellene. Az nem kifogás, hogy te nem laktál ott, amikor Jóska-Pista nem fizette ki a fűtésszámlát.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Tomics #9407 üzenetére

    Nekem nem egyseges a velemenyem arrol, hogy mennyire eri meg fixalni a torlesztoreszletet a teljes futamidore. Szerintem most mar annyira felmentek a fix kamatozasu hitelek THM-jei, hogy inkabb a 3 honapos kamatperiodust valasztanam, es minden honapban a fix kamatozasu torlesztohoz kepesti kulonbseget eltennem a rosszabb idokre.

    Szemely szerint amikor meg 5% alatt volt a fix hitelek THM-je, gondolkoztam azon, hogy valtok, de mivel nem ment, igy nem eroltettem.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz attiati #9419 üzenetére

    2015 tavaszan volt az unicredit-nel 4,99-es 10 eves fix kamatozasu hitel. Azert emlekszem ra, mert akkor elotorlesztettem a hitelem es gondolkoztam rajta, hogy 18 ev helyett 10 evre csokkentenem a fennmarado hitelt. De mivel nem magyar bert kapok igy nem is foglalkoztak velem.

    Szerintem mindenki szamolgassa maganak, hogy megeri-e neki vagy sem.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz #41635072 #9442 üzenetére

    7-800 ezer szerintem sok, de azert azt kell latni, hogy pont a kisebb meretu lakasokat keresik tobben es amit tobben meg akarnak venni, esetleg hiany van belole, ahogy irtad netalantan meg elheto is, akkor fentebb fog menni az ara.

    Ahol a lakasom van, nem tudom, hogy azert kerult-e le az egyik fentlevo hirdetes, mert megvettek, de ha elkelt, akkor az pl. Zugloban 450e/m2-ert ment el. Nem valami sok ahhoz kepest, hogy 2006-ban 330 volt az ara.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz .tnm #9451 üzenetére

    Gondolom elolvastad azt is, hogy milyen feltetelek eseten mondja fel a bank a szerzodest. Szerintem ezek kozul szinte mindegyik teljesen rendben van, sot szerintem van par (pl. biztositas es annak fizetese), ami a te sajat erdeked is. Mindenesetre a hitelfelvetel nem egyszeru es a bank sajnos erofolenyben van.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz .tnm #9455 üzenetére

    Az idezett mondat - ahogy emlited is - egy olyan pont alatt van, ami a szerzodesszeges eseten a teendoket taglalja. Szoval az a bekezdes arra vonatkozik, ha szerzodest szegel, akkor felmondja a bank a szerzodesed. Nem azt, hogy Julika ma bal labbal kelt fel es csak ugy felmondja a szerzodesed, mert pont ahhoz van kedve. A sulyos szerzodesszeges eseteinek felsorolasa utan az elso mondatban irjak, hogy a fenti okok egyikenek bekovetkeztekor felmond a bank.

    Szerintem kar belebeszelned abba a szerzodesbe olyasmit, ami nincs es elrontani a karacsonyod. Ne aggodj,amig fizetsz es betartod a jatekszabalyokat, addig nem fognak felmondani.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz skristof #9502 üzenetére

    Ahol a lakasom van, epuletenkent van 86 lakas. Nem mai csirke (2006), de amig ott laktam:

    1. A felso szomszednal ha a kisgyerekek elkezdtek szaladgalni, hallottam oket, ugyanigy a folyoson kozlekedoket is lehet hallani. Nemcsak a beszedet, de a lepeseket is.
    2. A szagelszivo kemenyebe sikerult beledobalni mindenfele maradekot az epitkezes alkalmaval, mivel arra valo. Igy az elso nagyobb eso alkalmaval amikor beleeset az eso a konyhaba folyt ki a viz. Megszunt a befolyas miutan kitakaritottak a sittet belole.
    3. A szagelszivo kemenyenek nyilasan keresztul, ha valaki foz, akkor a szagok a lakasba aramlanak, ezt megoldottam azzal, hogy amikor otthon voltam a fozesi idoben ment a szagelszivom, hogy mashoz fujja at a szagokat, nem volt se penzem/idom arra, hogy epuletgepesz kollegakkal valami megoldas talaljunk a problemara.
    4. A szigetelese az epuletnek eleg furcsara sikerult. Nalam semmi peneszedes nem volt, masik lakasban allitolag oriasi penesztelepek kepzodtek.
    5. Az epiteszt, aki tervezte megcsapkodnam szivesen. A haloszoba masik oldalan a szomszed furdoszobaja volt. Igy amikor furdott, azt is hallottam, amikor jakuzzit csinalt maganak (belefingott), a mosogep zugasa foleg hajnal kettokor volt szuper.
    6. A kapucsengo uj kora ota zug random modon nyugalmi allapotban.

    stb, stb, stb.

    A garanciaban javitott dolgokat nem irom, mert az is eleg hosszu volt.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz #41635072 #9541 üzenetére

    https://www.immowelt.de/immobilienpreise/muenchen/mietspiegel

    40 m2-ig atlag 26,5 euro, kb. 1060 euro. en nem tudom, hogy te hol lattal Münchenben ennyire olcso lakast. Berlin valamivel olcsobb, de ott sincs olyan tul sok kiado keco.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    Azert irom offtopicba, mert mar nagyon de nagyon regi (12 ev) a tapasztalatom LTP-vel. A lenyeg, hogy amikor vettem a lakast, a finanszirozo bank nem fogadta be egy masik banknal levo LTP-t oneronek, mert valami iszonyatosan elnyult volna a LTP kifizetese es az onero kotelezo befizetese kozotti ido. A bank ahol az LTP volt nem adott volna olyan jo kondiciokkal hitelt, mint a beruhazast finanszirozo bank, igy LTP nelkul vettem meg a lakast. Persze akkoriban eleg vadnyugati volt az ingatlanfinanszirozas es az LTP felhasznalasa sem volt talan annyira gordulekeny, mint manapsag. Ma en is kotnem ezerrel az LTP-t.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz #41635072 #9561 üzenetére

    En azert kotottem kettot, mert elotorlesztettem a hitelem es havonta pont ennyi szabadult fel. A penz seggere is verhetnek, de mivel nincs ra szuksegem es a tobbi alternativa sem hozna tul sokat, igy inkabb megtakaritom es majd elotorlesztesbe bemegy. Nem tudok olyan befektetest mondani, ami 240 ezer/ev befizetesre 65 ezret adna tamogataskent.

    Persze nem kell kotni, de legalabb megtakaritasra osztonoz.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz axioma #9637 üzenetére

    Ismeretsegi koromben szinte mindenki hazat akar venni. Ugye jonnek a gyerekek es nem tudom milyen biologiai folyamat kovetkezmenyekeppen, de ilyenkor az osszesnek nagy kerteshaz kell a szabadban. Ugy gondolom, hogy kb. 14 eves koruktol a gyerekeknek nincs sok szuksege kertre, inkabb csak sajat szobara. Amikor 18 evesen kirouplnek, akkor sajnos ottmarad a nagy haz. Ilyenkor jobb lenne mozdulni kisebbe, csak ugye nehez otthagyni a hazat. Ordogi kor.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    Szerintem szukseg lenne meg tobb mikorapartman-os epitkezesre. Olyanra, ahol kb. 40-45 m2-es jol hasznalhato terkialakitasu lakasokat epitenenek egy nappali + haloszoba kivitelezessel, es az egesz epulet csak ilyenekbol allna.

    Ezek pont azoknak lennenek jok, akik mondjuk a tanulmanyaik idejere, vagy eppen most kezdtek el dolgozni es keresnek valami lakhatasi lehetoseget.

    Pont ilyenek nagyon nincsenek, hanem sok helyen keverednek a rossz kialakitasu nagy m2-es lakasok a kisebbekkel, es a haz megepulese utan meg evekig ott marad par eladatlan lakas.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    Szerintem 40-45 m2-en 2 ember minden gond nelkul elel. En is ennyin eltem hosszu idon keresztul, baratnom is ott volt. A baj a lakasokkal, hogy rossz az elrendezesuk es ezert nem jo eletterek.

    Ahogy irtam is, Mo-n hianyoznak a berlesre kitalalt egyen lakasokkal rendelkezo epuletek. A koltsegoptimalizacio csak ott jelentkezik. Ha minden lakast maskepp szerelnek fel, sokkal tobbe kerul.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz adalbert1 #9740 üzenetére

    Azert nem fejlesztik az utakat, mert egy kisebb elkerulout vagy kapacitasbovites engedelyezessel egyutt evekig tart. Tehat kitablazni a telket es arra uj hazat epiteni sokkal gyorsabban megy, minthogy egy elozetes kornyezeti hatasvizsgalat jogerore emelkedjen. Aztan meg ha tobb hely van az autonak, annal tobben fognak autoba ulni, tehat megint csak a dugoban kell allnia az autosnak.

    Megoldas a kotottpalyas tomegkozlekedes fejlesztese es vonzova tetele lenne. Szerintem nem gaz vonattal utazni. Persze megertem, hogy sokszor nem megoldas a tomegkozlekedes, de mondjuk en Bp-en foleg a belvarosba autoval sose szeretek bejarni, mert nincs parkolohely, sokszor metro/villamos gyorsabb, mint az auto...

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz albiosz #9745 üzenetére

    Beszanthatjuk a MAV-ot meg a BKV-t is, attol nem fog megoldodni a kozlekedes problemaja. Amit mondani akartam az az, hogy ha kellokeppen vonzo a tomegkozlekedes (ehhez az is hozzatartozik, hogy a vonat/busz menetrendszerint jar, pontos, tiszta, stb.), akkor azt is lehet hasznalni. De sokan alapbol nem hasznalom a tomegkozlekedest beallitottsaguak, pedig lehet, hogy azon a viszonylaton jobb a BKV mint az autoval szivni. De en nem akarok senkit meggyozni, mindenki ugy kozlekedik, ahogy kedve van.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz albiosz #9752 üzenetére

    Ingatlan vasarlasakor/berlesekor szerintem is kepben kell lenni mind tomegkozlekedes, mind autozas szempontjabol a helyzettel. Lehet akarmilyen szep egy helyszin, ha nem lehet normalisan utazni, akkor felejtos.

    A vasutat mindenhol szidjak. En meg nem lattam olyan orszagot, ahol a napi ingazok elegedettek lettek volna a vasuttal :-)

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Mercutio_ #9755 üzenetére

    Ez az utolso offtopic hozzaszolasom. A viszonylat amin naponta utazom jelen pillanatban egesz jol el van latva tomegkozlekedessel (Muchentol eszakra). A nyaron ezt a vonalat lezarjak teljesen 6 hetre. Ami nem fog menni az napi 122 S-Bahn es 104 RE (Reginalexpress). Ezt fogjak mindosszesen 35-40 db S-Bahn-nal kivaltani ugy, hogy a most a repterre meno masik S-Bahn vonalara toljak ra ezeket is. Most erre mit mondjak? Szerintem ilyet meg a MAV sem merne meglepni... Es itt olyan viszonylatok vannak hogy Munchen - Passau, Munchen - Regensburg/Nurnberg, Munchen - Praga amin nem fog menni semmi Freisingig, tehat aki ide jon vagy megy az Munchen Hbf-tol FS-ig azon a kb. 40 db S-bahn-on kell, hogy eljusson az atszallasig.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz adalbert1 #9844 üzenetére

    Ne is mond, mi anyukamnak csak egy lakast keresunk, de annyira durvan le van lakva az osszes, hogy az mar agyrem, de azert jo sokat el akarnak kerni erte, mert ugye most az ingatlanok dragak. Volt olyan hely, ahol a hirdetesben felujitottnak irtak, aztan a nagy felujitas annyi volt, hogy a piktor ferj az egyik fal haromnegyedet lefestette feherre, mert aztan felidegelte magat valamin es az elkovetkezo egy evben nem volt kedve mar befejezni a falat :-) Vagy vanolyan lakas, amit a 60-as evekben epitettek es meg minden ugyanaz benne, mint atadaskor.

    A hazak eseten en is azt latom, hogy sokan maguknak epitenek es aztan igen furcsa "dolgok" jonnek ki. Egyik kollegam sajat maganak tervezte a hazat, es a vilagfelfogasa szerint 2 gyerek nyugodtan elvan 1 szobaban, mivel kettot akar igy lett egy gyerekszoba. A garazs viszont extra be lett meretezve 2 db Audi A4-re :-)

    De ott van baratnom unokatestverenek a haza is, iszonyat nagy (fsz, emelet es tetoter), de az elosztasa annyira furcsa, hogy minden szobat/teret kicsinek erez az ember benne es elhetetlennek tunik szamomra.

    Na de izlesek es pofonok :-)

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    Vett mar valaki a birosagi vegrehajtoi online aukcios oldalon keresztul ingatlan? Mennyire nehezkes?

    Mult het penteken este szolt az egyik ingatlanos ismerosunk, hogy a lakas amit mar januarban megneztunk, hetfon delutanig van aukcioban, es hogy gyorsan el kellene dontenunk, hogy meg akarjuk-e venni?!

    Magat a modszert nem tartom "etikusnak". A lakas mar akkor fent volt arveresen, amikor nekunk megmutattak januarban, de errol nem szoltak. Ugy adtak elo, hogy ha az o ugyvedjuk, akit meg kell biznunk hetfon reggel 9-ig legkesobb, es addig a vegrehajtonak a szamlajara be kell fizetnunk tobb, mint 1 misi eloleget, hogy reszt vehessunk a liciten, na ha a sajat ugyvedjuk licital, akkor biztos minden rendben lesz, mert ismeri a vegrehajtot - WTF?

    Ha tudom, hogy arverezesen van az ingatlan, akkor az elmult 2 honapban felkeszulok arra, hogy reszt vehessek a liciten, regisztralok, a penzt allokalom, nyugalomban atgondolom, hogy mennyit erhet nekunk a lakas, mennyit kell rakolteni, milyen gyorsan tudunk embert szerezni, aki lezongoraz mindent, milyen gyorsan tudom mozgositani a cash-t (kulfoldrol nem par ora alatt van Mo-n a penz, ha nagy vesztesegek nelkul akarom atutalni, az par nap) stb.

    A lenyeg, hogy az ingatlanosnak szivesen fizettem volna mondjuk 200 ezret, mint jutalek, a fel misit, amit latni akartak, azt sokallom, meg akkor is, ha elinteztek volna nekunk, hogy mindent visszakapcsolajank (kiveszek 1 het szabadsagot, en is elintezem).

    Amugy a lakas nem lett volna rossz, fel millioval az alatt kelt el, amit adtam volna erte es csak ketto licit volt ra :-)

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Mercutio_ #9904 üzenetére

    Amikor eloszor megneztuk meg januarban, akkor is tudtuk, hogy mar nem laknak ott a tulajdonosok, ill. sejtettuk, hogy van valamennyi tartozas a kozmuveknel, mert nem volt villany es viz a lakasban. De mivel a szoveg az volt, hogy a lakast a tulajdonostol kell megvenni es az ara boven a felett volt, mint amit mi tudtunk volna adni erte, ill. nincs lehetoseg alkudni az arbol, igy nem astunk melyebbre, hogy mi van a lakassal.

    Persze ertem en az ingatlanos helyzetet is, marmint hogy neki tobb jutalek jar, ha eladja 4 millioval tobbert, mintha a vegrehajto aukcion ertekesiti, meg a tulaj is talan tobbet kap, de ez az utolso pillanatban szolok modszer a leheto legrosszabb. Ez nem professzionalis es bizalmat sem gerjeszt igazan.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Kobe #9910 üzenetére

    A nemet piac szerintem meg ennel is gusztustalanabb, mint ami itthon megy. Ugye tartomanyonkent kulonbozo, a tobbsegeben az ingatlanos koltsegeit fele-fele aranyban alljak a felek, de van ahol a vasarlo fizeti a dijat. Most oszinten, kinek az erdekeit nezi az ingatlanos? Egyertelmu, hogy a sajatjat, a leheto legtobbert eladni az ingatlant, mindket oldal fele nyalizni, mert mindketten fizetnek, igy jofejnek kell lenni mindenkivel. Mondjuk a kornyekunkon egy rosszabb haz kb. 600 ezer €, abbol kap 7,14%-ot az ingatlanos, ami baratok kozt is 40 ezer euro. Sorry, nekem az eves fizetesem majdnem ennyi, igaz, hogy nem venne be a gyomrom az ingatlanos szakmat, de kisse elszalltnak talalom az araikat. Vagy amikor berbeadas van, akkor is kethavi berleti dijat eltesznek zsebre, itt Münchenben egy kutyaolat is sikerrel lehet kiadni, megis szinte mindenki ingatlanost hasznal.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz #41635072 #9941 üzenetére

    Ugyanaz, mint 2004-2008-as idoszakban. Relative egyszeru hitelt kapni. Aki ingatlan vasarlasban gondolkozik, az az onerohoz szukseges penzt valamilyen formaban mar reg ossze tudta maganak rakni (megtakaritas, LTP, orokseg, stb.). A hitelkamatok alacsonyak, normalis megtakaritasi lehetosegek nincsenek. Akkor miert ne ingatlanba tolja az ember a penzet es a megtakaritasait? a fizetesek novekszenek, meg ha sokan ugy is erzik, hogy nekik nem no a fizetesuk, vannak, akik megengedhetik maguknak a draga ingatlant, vagyis pontositok a magasabb banki torlesztot.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Kobe #9951 üzenetére

    En a 13 es 14 keruletben nezegettem epitesi telkeket tarsashazi projekteknek. A max beepithetoseg szerinti m2-re vetitett ar alapjan min. 300 ezer HUF csak a telek ara a lakas netto m2 araban. Az ismerosod hazaban ez 66 ezer.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Kobe #9956 üzenetére

    izlesek es pofonok :)

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz attiati #9995 üzenetére

    Szentem az 1-es eset fog bekovetkezni. Azert, mert a legtobb ingatlanvasarlo 2 okbol vesz ingatlant es hajtja fel az arakat.
    1. Mindenfelekeppen akar ingatlant, olyan helyen lakik, ahol jo a fizetes, de mivel masok is ott vannak, akiknek jo a fizetese, el kell mennie a falig a havi torleszto bevallalasakor.

    2. Nincs normalis hozamu befektetes es ingatlant vesz a megtakaritasaibol, vagy nincs igazan szuksege ingatlanra, de a rossz kamatok miatt akkor mar inkabb ebbe takarit meg.

    A legtobb munkatarsamtol azt hallom, hogy venni akarnak lakast/hazat, hajlandoak 30-35 evre olyan hiteleket felvenni, ami dobbenet. Egyik se gondol arra, hogy mi lesz ha mondjuk csak 1 fizetes lesz, vagy megszunik a munkahely, csokken a havi kereset. Egyikojuk se elt at egy olyan idoszakot, mint a devizahitelek torlesztoinek elszaladasa es az ingatlan ertekenek a csokkenese volt nalunk. Nem tudjak, hogy ilyen is van.

    Amugy fonkom is ebben a valtozatban hisz, nincs sajat vityiloja, de szarazon tartja a puskaport, hogy ha elkezdenek lemenni az arak, akkor be tudjon vasarolni.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz #41635072 #10058 üzenetére

    Irni akartam, hogy "make them", de nehogymar az ilyenek miatt ne erezd magad jol. Majd kikopnak. Ahol az en korabbi lakasom van/volt ott is az elejen sok picsa volt, de a tobbseguk elhuzott amikor megtermekenyitettek, de legkesobb amikor lebabazott es eleg vegyes felhozatal lett utanuk :) Mondjuk ez 10 evvel ezelott volt, azota lehet hogy elveszitettek a beszelokepesseguket es csak emoji-val meg Whatsapp uzenettel kepesek kommunkalni. Meg jo, hogy en mar oreg vagyok hozzajuk.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz #41635072 #10063 üzenetére

    En csak 2 kozgyulesre mentem el. Az elso az alapulo volt, de mar ott rajottem, hogy ez nem nekem valo. A masodik meg a kvitelezo kepviselojenek szobeli meglincselesebe fulladt, ott dontottem el, hogy soha tobbet.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz amargo #10084 üzenetére

    Ha el akarja adni valakinek a reszet, akkor neked, mint tulajdonosnak fel kell, hogy ajanlja a vasarlasi lehetoseget, ha elni akarsz vele es nincs eleg penzed, akkor a banknak adnia kell hitelt, ha a felteteleknek megfelelsz. Ha nem ennel, akkor majd masik banknal veszed fel a hitelt.

    Szerintem nem volt jo a tajekoztatas, mert sok esetben lehet fiktiv egy vasarlas, nem kell hozza testvereknek lenni.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Dani82 #10096 üzenetére

    Javaslom, hogy ha ok vallaljak is a szerzodes elkesziteset az ismeros ugyveddel, akkor ha kesz, menj el a szoveggel egy az altalad megbizhatonak tartott ugyvedhez es nezesd at vele.

    Ez nem rosszindulat, de lehetnek buktatok a dologban, az is lehet, hogy minden rendben lesz a szovegezessel. Megiscsak 2x millio Ft-rol van szo.

    A hitel intezessel is lehet buktato. Sajat elmeny: az egyik ingatlannal, amit nemreg akartunk eladni, a vasarlo ugyvedje intezte a dolgokat. Amikor beadtak a papirokat a banknak, kiderult, hogy valamiert nem kaphat hitelt a vasarlo. Nekem nem baj, hogy nem tudja megvenni, de pl. ha ideadja a foglalot es a vetelar egy reszet, en vissza tudom neki adni barmikor, de nem ugy megboldogult apam testvere, aki valoszinuleg mar masnap elkoltotte volna a ra eso reszt.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz Ursache #10126 üzenetére

    Mission Impossible. 16 honap alatt kulcsrakeszre epiteni elegge nagy vallalkozas. Amugy a lakas atadasa nem jelenti azt, hogy van hasznalatbaveteli, hanem azt, hogy bekoltozhetsz sajat felelossegedre, mikozben megy az epitkezes ezerrel. Amikor vettem a lakasom, ott is az elsok kozott koltoztem be, mert a szintunkkel elkeszultek es gatyaba tudtak razni a lakast, de attol meg egy epitkezesen laktam.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    A kornyeken, ahol van a lakasom (Zuglo), ott is van par elszallt m2 ar, 750 ezer szerintem ott hasznaltert is, de ujert is sok.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz mm779 #10166 üzenetére

    Szerintem nincs azzal semmi baj, hogy engedjuk nekik a vasarlast. Most oszinten, az a par gazdag kulfoldi diak, aki vesz egy lakast, evente maximum (par) szaz ha van - a tanulmanyaik utan nem hiszem, hogy a tobbseguk itt marad. Nem miattuk megy fel a lakasok ara Bp-en. Ha megtiltanad nekik, akkor lenne magyar aki megveszi dragan ott a lakasokat es kiadja a diakoknak jo dragan, mert akkor az alberletet kell megfizetniuk.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    En szemely szerint abban latom a tarsadalmi elegedetlenseg egyik fo forrasat, hogy az internetnek koszonhetoen sokkal konnyebben latunk bele masok eletebe. A gazdagok es szegenyek kozotti kulonbsegek megvoltak ugyanugy a 70-es, 80-as es 90-es evekben is, de akkoriban a media csak egy nagyon szuk reteg gazdagsagarol szamolt be. Az emberek tobbsege a sajat kis eletteren kivul minimalis informacioval rendelkezett arrol, hogy mashol mennyire gazdag emberek elnek. Sokkal tobb volt a maganszfera, a draga utakrol, berendezesekrol, autokrol nem volt akkora hirveres, mint amit most lehetove tesz az internet (FB, Insta, tokomtudja mi).

    A technologia fejlodesevel kitagult a vilag, az olcso internet, kozlekedes, mobiltelefon a legtobb ember szamara egyszeru hozzaferest biztosit a media tartalmakhoz es probal onmagarol is egy bizonyos kepet a kulvilag fele sugarozni, amit sokszor hitelbol tesz, de ezt a kulso szemlelo nem megfeleloen ertekeli.

    Termeszetesen igaz, hogy a legtobb orszagban a tokes (cegek/gazdagok) az alkalmazottak berenek tartosan alacsony szinten tartasaval kepes a leheto legtobb nyereseget elerni, es ezt nem hajlando visszaosztani az alkalmazottak fele. Ez a tartosan alacsony fizetes termeszetesen elegedetlenseget szul.

    Van-e jo megoldas? Szerintem nincs. Szoval megyek is vissza dolgozni, hogy tovabb gazdagitsam fonokom.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    Amig cegeknek es szovetkezeteknek nem eri meg berhazakat epitenie, addig a magan berbeadok nem fognak oriasi valtozast hozni a piacon. Szerintem normalis aru berlakaspiaccal segiteni lehetne a fiatalabb generaciokat is. Az allam es az egyhaz nyugodtan adhatna berbe telkeket ingyen, mondjuk 30 evre, hosszabbitasi lehetoseggel. Aki oda epit egy ingatlant, csak az anyagkoltseggel kellene, hogy megbirkozzon, de ha mondjuk 100 kozel ugyanolyan lakast alakitanak ki egy epulettombben, akkor a fajlagos koltsegek alacsonyabbak lennenek. Nem kell ott lakni orok eletre, de ha az ember feljon a nagyvarosba, biztos jo lenne ha par evet ilyen helyen lakhatna.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz kraftxld #10222 üzenetére

    Ez nyugaton is problema. Nemetorszagi tapasztalat, hogy a videken elo fiataloknak csak kis resze marad a regioban, a tobbseg sokkal messzebbre koltozik, mint ahol a szulok vannak a bazinagy hazzal.

    Nem ertik meg sokan, hogy nem tudod, a gyerek hol akar majd elni. Lehet, hogy 200, de az is lehet, hogy 1000 km-re a csaladi haztol. Eladni meg tenyleg nehezm ha az ember egy elet munkajat abba az egy hazba olte bele.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz pepe76 #10224 üzenetére

    Pont ez az amit a tobbseg nem vesz figyelembe, hogy hiaba hasznal az ember aktivan 2 szobat, a tobbinek is romlik az allaga, ha barminemu felujitas van, akkor azt az osszes helyisegre el kell vegezni sajnos.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz attiati #10233 üzenetére

    Nem lesz belole semmi. Ez is egy olyan terv, amit ha az egyszeri ember hall, orul, hogy lesz valtozas, uj lakasok, stb. A valosagban ez nem lesz eleg semmire, ill. majd elfelejtik. Ahol kellene a lakas, ott irgatlan draga a m2 ar.

    Munchenben a Paulaner feladja a mostani telephelyet. Az ott epulo lakasok m2 ara 12-20 ezer euro kozott lesz. Ha jol emlekszem, akkor a lakasok 30%-a szocialis berlakas lesz. 2012-ben kezdtek el fejleszteni a projektet, 2019 a celdatum az elso bekoltozesre es 2023 a vegleges projektlezarasra. Tehat a hivatalos kihirdetestol szamitva 10 ev a megvalosulas. Boven 2 mrd felett lesz a vegen a projekt, a vegeredmeny 1500 lakas. Ilyen feltetelek mellett a 6 mrd euro sajnos semmi, nem fog valtoztatni a helyzeten orszagos szinten semmit.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz attiati #10236 üzenetére

    Nemetorszagban is alapveto problema, hogy videken nincs eleg munka. Teljesen "normalis", hogy autoval 60-80 km-re ingaznak az emberek, termeszetesen valami nagyobbacska varosba, mert mar 30-40 ezres varosok sem kepesek elegendo munkahelyet teremteni. Videken olcsobb az ingatlan, de kell auto. Sok csaladban 2 kell. Ha 2 auto van egy csaladban, akkor azoknak a fenntartasi koltsege es az ingazas miatti extra koltsegek felemesztik az olcso lakhatas elonyet. Innentol kezdve egyre tobben akarnak a nagyvarosokban elni.

    A kovetkezo problema, hogy minnel tobben vannak a nagyvarosban, annal tobb olcso munkaeronek is a varosba kell telepulnie, mert nem lesz aki kiszolgalja az ott lakokat. De ez meg azt eredmenyezi, hogy egymassal verseng a jol es rosszul kereso ugyanazert az ingatlanert. A berbeado meg ha valaszthat, akkor mondjuk egy atlagon feluli keresetu csalad helyett, biztosan nem az egykeresos csaladnak adja ki a lakast. Az allam meg tesz magasrol a szocialis lakasepitesre, mivel o abban latja a megoldast, hogy az uj projekteknel megadja: 30% szocialis berlakasnak kell az ingatlanban lennie, 25 evig. Tehat o megtette azt, amit meg kellett.

    Jo megoldas nincs, de amit a nemeteknel csinalnak most, az se jo.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz _adaml21_ #10242 üzenetére

    Altalaban 8-10 eves ciklikussag van a gazdasagban. Most sem azert megy annyira jol, mert a 2008-as valsag alapveto problemait megoldottak, hanem azert, mert el volt latva olcso hitellel a gazdasag, ami mindent felporgetett.

    2006-ban mindenki agyba-fobe (deviza, forint) hitelre vette az ingatlanokat, nem gondolta senki, hogy majd egyszer rossz vilag jon. Aztan megis. En is 2006-ban vettem fel a lakashitelt, akkori korulmenyekhez kepest sokat kerestem, a fizetesem negyede nem volt a havi torleszto. Aztan 2012 tajekan en is csak nagyokat neztem, hogy a lakas az eredeti ertekenek majdnem felere lement, a rajta levo hitel meg tobb volt, mint amennyit ert a keco. Nem volt egyszeru idoszaka az eletemenk.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • Stanlee

    őstag

    válasz adalbert1 #10247 üzenetére

    Arra a kerdesedre, hogy kik alkotjak a vasarloi reteget, nem fogunk tudni valaszt kapni.

    A fiatalok mindig is megjelentek, mint friss piac. Nekik valasztasi lehetoseguk az uj vagy a hasznalt, mehetnek kissebbe vagy nagyobba. Tendencia, hogy sok fiatal marad a szuloknel akar 30 eves koraig is. Ez lenne az az idoszak, amikor megtakarithatnanak, de altalaban a fizetes felelese a jellemzo ezekre az evekre.

    Sok esetben a nagyszulok elhalalozasa utani hagyatekbol inditja el a csalad a gyerekeket. A keves gyerek miatt kevesbe aprozodik szet a hagyatek. Mondjuk ez is terulet/csalad fuggo, mert egy baranyai hazacska nem fog sok m2-t jelenteni a bp-i lakasban.

    Nem szabad elfelejteni, hogy manapsag vannak olyan szakmak, amikkel tud az ember annyi onerot osszerakni ami a vasarlashoz kell.

    A kovetkezo forras a szuloi tamogatas: nem kell adocsalo vallalkozonak lenni, hogy egy takarekos csalad az onerot ossze tudja rakni. Nalunk pl. csak anyukam keresett, kozalkalmazotti bertablaban, az LTP lemondas volt bizonyos dolgokrol nekem is es neki is. De legalabb onerot gyujtottunk...

    Azok a fiatalok, akik kimennek kulfoldre tanulni, vagy dolgozni, szinten nem jelennek meg a lakaspiacon, ha visszajonnek, meg mindig tobbfele lehetoseg kozul valaszthatnak.

    Amit en nem latok, hogy a tobben osszekoltozunk alberletbe, egy nagyobb hazba vagy lakasba lakhatasi mod nem terjedt meg el. Ha igy elne tobb fiatal, akkor az is lehetoseg lenne az onero osszepakolasara, olyan varosban, regioban is, ahol egy sajat lakas vasarlasa vagy berlese nagyobb megterhelest jelentene. De itt is igaz, hogy az embernek megtakaritani kell, nem pedig felelnie, az viszont lemondasokkal jar, amire meg a mai generaciok kevesbe hajlandoak.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

Új hozzászólás Aktív témák