Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mgabi

    senior tag

    válasz ezophus #83180 üzenetére

    Rossz előadás volt! Nincs vita: inflációt a fedezetlen pénznyomtatás (hitelfelvétel) okozza. Nem véletlen van itthon Milton Friedman Egyetem! Hallgassuk meg a Nobel díjas profot:
    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • koko52

    veterán

    válasz ezophus #83188 üzenetére

    Ha minden emelkedik és óriási az infláció, akkor azért kell emelned, hogy meg tudd venni továbbra is a drágább termékeket.
    Ez olyan mint a fészbúkos duma, hogy dízellel megy a méhecske, hogy drágul a méz? Nem b+ a méhész is 50-100%-al vásárol többért a boltban és nem fog a kedvedért éhen dögleni/ingyen dolgozni.

    "Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

  • dobolan

    senior tag

    válasz ezophus #83192 üzenetére

    Na de ha pénzt nyomtatsz és osztod ingyen (olcsón), akkor addig nem szakad be a fogyasztás, és tovább nő az infláció, és majd még több pénzt nyomtatsz, és így tovább.

  • kzkz

    őstag

    válasz ezophus #83194 üzenetére

    De ez azért volt, mert nem tudtad elkölteni: utazni nem nagyon lehetett, ruhát minek vegyél, ha otthon vagy, kocsiba se kellett üzemanyag, stb. Persze TV-t vehettél mondjuk, de kinek kell 16 TV, csak hogy elmondhassa, hogy költött valamire?! :)

    A 2 év alatt ott megtakarított pénzt idén akarta mindenki elkölteni, amikor már szabadabban mozoghatott. Nagyobb lett a kereslet mindenre, elszálltak az árak. És ezután jött az energiaválság még...

    [ Szerkesztve ]

  • dobolan

    senior tag

    válasz ezophus #83194 üzenetére

    Majd rakd mellé az smp500 vagy a nasdaq néhány részvényét. Hidd el volt pénzköltés, lehet nem fogyasztási cikkekre, meg étteremre nyaralásra a lockdown alatt, de a pénz elment.

  • mgabi

    senior tag

    válasz ezophus #83207 üzenetére

    Túlmutat ezen fórumon ennek részletes kitárgyalása, de hidd el légy szíves, hogy a gazdaságra öntött túl sok fedezetlen pénz a szűkös kínálat miatt kereste a helyét, és sajnos most is keresi a helyét. Ha meg nem találja, akkor a meglévő termékekre kell költeni, ezért ezeknek felveri az árát. Ennek a fórumnak is a létét igazolja, hogy ezt sokan így gondolják, ezért elkezdtek alternatív pénzek felé mozogni, ami korlátos mennyiségű és politikus nem tudja befolyásolni, és nem tudja elértékteleníteni. Ezért tűnt úgy, hogy a lokális csúcs körül megérte 1,5 millióért RTX 3090-et venni, és bányászni vele (tudom utólag könnyű megmondani :) , de azért látszott, hogy sokan gondolták, hogy ingyen ebéd és kolbászból van a kerítés). Most meg amikor a jegybankok (főleg az amerikai) az átmeneti pénzbőségből visszavesznek, és gyengül a kereslet, akkor mindenki fel van háborodva, hogy a dollár erősödésében és értékállóságában újra hisznek az emberek, ezért alternatív pénzekben és kockázatos eszközökben eladói nyomás van.

    Abban igazad van, hogy sok egyedi hatás van, ami sajnos felerősítette az inflációs nyomást, de ezek az inflációs alapfolymatok trendjét nem befolyásolták. Azért az árulkodó, hogy minden harmadik dollárt az elmúlt 2 évben nyomtatták, amire erős a gyanú, hogy nem volt feltétlen szükség. Közben ugye volt egy amerikai elnök választásid, vagy lásd itthoni választás előtti felelőtlen osztogatás, tehát a "független" jegybankok valahogy mindig ott áltak a politikai akarat, osztogatás mögött, miközben tudták, hogy rosszat cselekszenek hosszú távon.

    Hosszú távon a jegybanki politika nem teremt értéket, jólétet, csak arra képes, hogy kiszámíthatóvá teszi az árak alakulását, és megfelelő mennyiségű és értékálló pénzt biztosít a gazdaság számára, hogy működni tudjon. Innen már a szereplőkön múlik, hogy mit kezdenek vele: lásd németek vs olaszok vagy Dél- és Észak-Korea. Sajnos a jegybankok is politikai befolyásoltság alá kerültek az utóbbi évtizedben, ami szereptévesztésbe sodorja őket, mint azt a hazai eset is ékesen bizonyítja (jegybanki alapítványok, NKP program, KKV hitelezés, kötvényvásárlások, balatoni konferencia központ, Posta Palota, durván, értelmetlenül és mesterségesen mélyre nyomott kamatszint, stb.)

    Túlzott pénznyomtatás rövid távon persze enyhíti a fájdalmat, azonban hosszú távon csak rombol és elszegényíti a társadalmat: gyengíti a devizát, tervezhetetlen lesz az állami és családi költségvetés, beruházások maradnak el, elviselhetetlenül megemeli a kamatszintet utóbb, munkanélküliséget okoz, ami a banki adósok bedőlése miatt bankválsághoz vezet, amit általában igazságtalan állami pénzen végrehajtott bankkonszolidáció követ, ami újabb fedezetlen pénznyomtatáshoz vezet, és a spirál beindul, aminek a vége csőd és polgárhaborús állapotok (Argentína, Brazília, Törökország, Libanon)

    Monetáris hatóságra nincs is szükség valójában. Képlet alapján lehetne szabályozni a pénzmennyiséget, amit alkotmányban kellene rögzíteni. Ha lassaban nő a gazdaság és kicsi az infláció, akkor 3%-kal nőjön a pénzmennyiség, ha minden oké akkor 2%-kal, ha meg túl gyorsan nő és az inflációs nyomás számot tevő akkor 1%-kal. (pár korrekciós tényező: népességszám, pénzforgási sebesség, stb. )

    Igen a video régi, de kiálta az idők próbáját, mint a Thales tétel. Attól még, hogy régi lehet igaz, sőt!!! Na ez hosszúra sikerült :)

  • dobolan

    senior tag

    válasz ezophus #83207 üzenetére

    Ne a beszakadást nézd. Az a kovid első tavasza. A pénzt utána nyomták/osztották nagyrészt. Gondolom látod a 2021-es évet. És nézd meg 10 éves távlatban az emelkedés meredekségét. Elég szembetűnő a változás a kovid beszakadás után.

Új hozzászólás Aktív témák