-
GAMEPOD.hu
WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat
Új hozzászólás Aktív témák
-
And
veterán
válasz .:Secur:. #40105 üzenetére
"A másik dolog, hogy hallottam olyan eszközökről is ami nem az eu-s szabványra van korlátozva és így nagyobb teljesítményre képesek. (külföldi rendelés)"
A szabálysértés egyrészt nem volna szép dolog, másrészt itt értelme sem lenne túl sok: eleve nem a központi AP teljesítményével van a probléma, hanem a kliens eszközök rossz antennája miatti alacsony érzékenységgel illetve utóbbiak alacsony teljesítményével. Az AP oldalán megemelt adóteljesítmény nyilván nem hat vissza arra, hogy az AP mekkora jelet vesz a klienseitől.
"Milyen eszközöket ajánlasz egy nagyobb terület lefedésére? Maradjunk a körsugárzó antennánál."
A gond még mindig azzal van, hogy a wifi kapcsolat kétirányú. Egy pont-pont link tervezhető akár kilométerekre is, de ha az egyik fél egy erősen korlátozott képességű kliens, akkor egyszerű csodavárás, ha felteszünk egy akármilyen AP-t meg antennát, és arra számítunk, hogy az lefed egy egész utcát. Erre nincs semmilyen garancia, mivel ezek a kliensek nem erre vannak tervezve. Egyrészt nem vagyok járatos túlzottan a mai AP-k és routerek mezőnyében (erre amúgy is külön topik van), másrészt hiába javasolnánk akármilyen eszközöket, az adott - mellesleg nem túlzottan jól ismert - körülmények között az ilyesmi az AP oldaltól függetlenül lutri marad. Működhet is, de környezet-, eszköz-, pozíció- és távolságfüggő lehet az eredmény. -
And
veterán
válasz .:Secur:. #40102 üzenetére
"TP-Link Access Pointból melyiket érdemes venni?"
SOHO-kategóriás és / vagy átlagos kommersz cuccok teljesítőképessége (itt elsősorban a rádiós paramétereikre értve) között nincs nagy különbség, mivel nem is lehet, a játékszabályokat illik mindenkinek betartani.
Az eredeti felvetésedet - mobiltelefonok kültéri lefedése - olvasva azt gondolom, hogy alapvető hibába esel akkor, ha a kapcsolatban résztvevő felek közül csak az egyiket szeretnéd illetve tudod javítani. Egy kültéri antenna önmagában attól segíthet igazán, hogy kültéren van, és a kliens eszközök rálátnak. Ez jelenti a legtöbbet, és valóban sokat segíthet a kapcsolaton, de vedd figyelembe a következőket is:
a.) Egy telefon vagy akármilyen kisméretű kézi kliens belső wifi antennája vacak, kis nyereségű, és ez mindig is így fog maradni. Ez fizika, ezen semmilyen márkanév vagy marketing bullshit nem fog segíteni. Sokat lehet tenni persze csak az AP v. router oldalán is, de ez alapvetően nem javítja a gyenge kliensek képességeit.
b.) Ilyen célra kár hajkurászni az elérhető legnagyobb (15 dBi körüli) nyereségű kültéri 2,4GHz-es körsugárzót, ennek több oka is van: nagyon kicsi függőleges nyílásszög (csak az antennára merőleges síkban érvényesül igazán), nagyon rövid kábelhosszal lehet csak kihasználni, valamint elég drága is. Kisebb nyereségű, azaz nagyobb vertikális nyílásszöggel rendelkező is megfelel.
c.) Láthatóan nem vagy teljesen biztos benne, hogy mit szeretnél pontosan. Felvetődött a legnagyobb nyereségű körsugárzó és a kommersz kategóriában elérhető egyik legnagyobb irányított antenna, mint lehetőség ugyanarra a feladatra. Nos ez olyan, mintha közúti járművet szeretnél venni, de nem tudnád eldönteni, hogy kétüléses sportautó legyen, vagy nyerges vontató. A 'nagy' teljesítmény ugyan közös bennük, csak épp teljesen más célra valók. Univerzális antenna sajnos nem létezik akkor sem, ha egyébként kimagaslik a mezőnyből a nyereségével.
d.) Az ilyen teljesen eltérő célokra, mint az udvar / közeli kültér lefedése illetve egy nagyobb távú pont-pont kapcsolat egy távoli házba már általában megköveteli két külön rendszer telepítését. Természetesen sok minden függ a körülményektől: milyen messze van az ismerős háza, mekkora sávszélt kell átvinni, stb., de sok esetben nem lehet megúszni a céleszközök bevetését. Műszakilag erősen indokolt lehet, és több előnnyel is járhat, például a távoli pont-pont linket saját dedikált antenna szolgálja ki (akár másik sávon), és annak a linknek a sávszélességét nem befolyásolják a közelben kapcsolódó kliensek (gyenge jel és / vagy több kliens esetén erős lassulás, csomagismétlések, ez egy közös wifi-rendszer esetén mindenre és mindenkire negatívan hatna).[ Szerkesztve ]
-
Topikgazda
válasz .:Secur:. #40093 üzenetére
Mivel a minél rövidebb antenna kábel szakasz az ajánlott így leggyakrabban antennával egybeépített AP vagy a különálló antenna mellé kültéri használatra szánt AP az ajánlott a megfelelő eredmény érdekében.
Jó lenne végre konkrétumokat tudni mert a levegőbe beszélünk csak pusztán elméleti síkon.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Topikgazda
válasz .:Secur:. #40089 üzenetére
Irányított eszközök csak egy szűk sávban működnek és nem is igazán lenne ajánlatos a mozgatásuk.
A linket eszközről, hirtelen ezt találtam mint használható AP-t, vannak más hasonlóak is.
Sajnos amit te szeretnél arra több eszköz kell és mivel kültérre kellene így van azoknak egy bizonyos árszintje.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Topikgazda
válasz .:Secur:. #40087 üzenetére
A két antenna teljesen különböző felhasználási módra való, az egyik egy kültéri körsugárzó rúd, a másik egy parabola ami irányított link létrehozására való.
Mire van szükséged? Egy adott irányba pont-pont kapcsolat kell vagy egy megadott terület lefedése?
Mindkettőhöz kell egy AP is a használathoz, pl egy ilyen.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Topikgazda
válasz .:Secur:. #40083 üzenetére
Ami ez alapján megfelelő lehet egy PoE-s kültéri antennával egybe épített AP ami tud működni AP és kliens módban is.
Jó lenne ha tudnád mit is szeretnél mert anélkül nem lehet semmi konkrétat mondani.Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Net L with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P
-
Topikgazda
-
krealon
veterán
válasz .:Secur:. #36044 üzenetére
Ha az a cel, hogy rajojj, hogy hogyan koltsd a penzed a nagy semmire, akkor nyugodtam hasznalj belteri eszkozt kulteren, tekintve hogy kb 10 - 30 celsius fok tartomanyban mukodik megbizhatoan.
Ahogy And nagyon szepen megfogalmazta, meg kell fizetni a tanulopenzt. Te dontod el, hogy idovel (barkacs) vagy penzzel (profi szakember es anyagok) fizetsz.
-
mezis
félisten
válasz .:Secur:. #36039 üzenetére
Kiegészítés az előzőhöz:
Az AP-vel egybeépített hátránya a "levehető antennással" szemben a rugalmatlanság. Vagy elég lesz az antennájának nyeresége, vagy nem.
Ha megoldható a különálló beltéri egység elhelyezése az antennától max. 3 m távolságra, akkor az rugalmasabb megoldás, lehet nagyobb nyereségű antennákkal kísérletezni. (Nem olcsók ezek az antennák.)mezis
-
mezis
félisten
válasz .:Secur:. #36036 üzenetére
Optikai rálátás ellenőrzése: alkonyatkor egy 55 W-os autó reflektor szabad szemmel is látható 3 km-ről, ha szemedbe világít...
A "vevőből" (ami adó is) nem jön ki RP/SMA ! csatlakoztatható hozzá RJ-45-ös csatlakozóval UTP kábel. Annak a másik végét dugod routerbe, ami aztán tovább osztja vezetéken illetve WiFi-n az Ethernet hálózatot (internetet).
(Antenna - koax - AP - UTP kábel - router)
(Antenna+AP - UTP kábel - router)
mezis
-
And
veterán
válasz .:Secur:. #36033 üzenetére
"Nincsen szükség 5ghz-re elég a 2.4 is nincsen annyira sok wifi cucc, hogy bezavarjon."
Nem csak a zavarás, hanem a rendelkezésre álló sávszél miatt is célszerűbb 5 GHz-es eszközöket használni. Egyéb előnyei is vannak, például kisebb antennamérettel (grid esetén: nyílással) érhető el 5 GHz-en ugyanaz az antennanyereség, mint 2,4 GHz-en. A szabadtéri csillapítás valamivel nagyobb, egy 3 km-es link esetén 6..7 dB-lel nagyobb ez az érték 5 GHz-en, de ez oldalanként 3 dBi antennanyereség plusszal kompenzálható
"Amúgy optikai rálátást hogy értsem?"
Úgy, hogy az antennák lássák (!) egymást. Ha ez nem valósul meg, akkor nem csak az amúgy is jelentős szabadtéri csillapítással kell számolni, úgy az egész link tervezhetetlenné és kivitelezhetetlenné válhat.
"Láttam neten több embert akik egy-egy olcsó cuccal megoldották a kapcsolatot több kilóméterre is [..]"
Nézd, ezeken a fázisokon előbb-utóbb mindenki túljut, aki kilométeres távú wifi-t üzemeltet. Én is farigcsáltam a biquad-okat, barkácsoltam centi vastag koaxot brutális N-csatlakozókkal, telepítettem méteresnél nagyobb házi primfókuszos paraboloidot biquad feed-del, raktam fel gyári grid-et, és kapcsoltam ezeket soho-routerekhez, nem a legrosszabbakhoz. Most nem is számítva az ezzel járó költségeket (egy jó antenna drága, ilyenekhez neki sem állnék 24 dBi-s grid-nél kisebb példánnyal, ami pedig a legnagyobb közkeletű 2,4 GHz-es antenna, és nem éppen kis méretű), a normális router sem olcsó, lehet rajta a firmware-rel szórakozni, hogy jó is legyen, a kis csillapítású koax szintén nem filléres, a hozzá való csatlakozók sem. Ha ezeket összeadjuk, majdnem ugyanott vagyunk, mintha egy olcsóbb kültéri eszközt vettünk volna, és a kábelcsillapításunk is megmarad, míg antennával egybeépített kültéri eszköznél az egyszerűen nem létezik. Szóval ez mind megvolt, annak idején, 7..8+ éve nem is volt más megfizethető alternatíva, csak a házi barkács. Aztán közel egy éve lecseréltem az egész kócerájt kültéri, antennával integrált céleszközökre. A különbség ég és föld: stabilitásban, rendelkezésre állásban, átvihető sávszélben, méretben, szolgáltatásokban, fogyasztásban, egyszerűségben és szerelhetőségben bőven meghaladja még a legolcsóbb Airgrid is a régebbi házi tákolmányt, pedig feleakkora távot sem kellett áthidalnom, mint amekkorát te tervezel, és nagyon jó körülmények is voltak hozzá (az egyik állomás hegyoldalban, a másik tömbház tetején, tiszta rálátással).
Szóval mindenki abban hisz, amiben akar, azt és úgy telepít, ahogyan akar, de vegye figyelembe, hogy mindennek megvan az ára: vagy olcsó lesz (elsőre annak tűnhet), vagy valamivel drágább, de jóval használhatóbb. -
And
veterán
válasz .:Secur:. #36029 üzenetére
Ok. Eleve kétfelé kell választani a dolgot: két külön dedikált eszköz kell arra, hogy a kültéri linket létrehozd, és egy újabb ahhoz, hogy beltéren wifi-elérést biztosíts. Utóbbi eszközzel szemben nincsenek nagy követelmények, viszont a kültéri kapcsolatot biztosítókkal igen:
- Legyen meg az optikai rálátás a felek között, ha ez nincs, vagy csak részleges, akár el is felejtheted az egészet.
- A rádiófrekvenciás kábelveszteség minimalizálására PoE-képes kültéri integrált eszközök javasoltak, a krealon által javasolt TP-Link cuccokon kívül persze más is lehet (pl.: [link]), de én inkább az 5GHz irányában keresgélnék. Különálló eszközök: normális antenna + kábelezés + csatlakozók + beltéri wifi eszköz költsége meg is haladhatja egy integrált rendszer árát.
Ugye nem valami távoli nyílt hotspot (amelyre neked semmi ráhatásod sincs) elérése a cél? Mert ha igen, vagyis a nagyobb távú linket biztosító eszközt csak a te oldaladon tudod felszerelni, akkor szintén vissza az elejére, vagyis felejtős.
Így sem lehet garancia a sikerre, de tiszta sáv és rálátás megléte esetén azért jó eséllyel kivitelezhető egy ilyen kapcsolat, ha mindkét végpontban erre való eszközök vannak. -
And
veterán
válasz .:Secur:. #36023 üzenetére
"Tehát először is, azt tisztázzuk, hogy mivel lehetne városban stabilan 3km-t áthidalni? Milyen eszközzel?"
Először is, fogadd el a következő tényeket: az áthidalható távolság rengeteg tényezőtől függ, ezek közül csak az egyik lenne az antenna. A korrekt szerelés - kis kábelcsillapítás, optikai rálátás biztosítása a felek között, normális / megbízható / érzékeny eszközök használata - csak az egyik dolog, de egy csomó tényezőre nincs ráhatásod. Ilyen például a sáv foglaltsága, nagyobb városban például a 2,4 GHz-es sáv agyon van zsúfolva. Egyszerűen lehetetlen 'tiszta' csatornát találni. Ezen semmilyen antenna sem segít, a sávváltás 5 GHz-re esetleg, és ez sem örök érvényű dolog, hisz előbb-utóbb a ma még kevésbé belakott 5 GHz-es sáv is zsúfolttá válhat.
"Mi képes erre? 2db 20dBi-s Yagi antenna [..]"
Nem te vagy az első, és valószínűleg nem is az utolsó, aki túl sok jelentőséget tulajdonít az átviteli lánc csupán egyetlen elemének, az antennának, ráadásul valószínűleg rögtön egy jó nagy kamu nyereségértékkel rendelkező típusnak (20 dBi-s 2400 MHz-es yagi nem igazán van, pláne nem <50 cm-es gerinchosszal). Igen, az antenna valóban fontos dolog, de nem minden! Azt is be kellene látni, hogy olcsón jó / nagy hatótávolságú rendszert nem fogsz tudni beszerezni. Én ilyesmire amúgy is kültéri, antennával integrált eszközt javasolnék, nem soho-routert egy kamuantennával. Az USB-s eszközt meg eleve kizárnám az ilyen netmegosztós célú, kültéri linket igénylő mókából, mert az egyszerűen nem arra való. -
krealon
veterán
válasz .:Secur:. #36021 üzenetére
"Yagi antennával vagy quad atennával (házi) wifi jel befogása majd továbbítása egy router felé ahol szétosztásra kerül vezetéken illetve wifin egyaránt."
Erre a legegyszerubb megoldas egy Power over Ethernet AccessPoint, ami tud Client vagy Client-Bridge uzemmodot.
Gyarilag pl egy TL-WA701ND is eleg, ami kb 7000 Ft.
Epp a mult hetvegen uzemeltem egy ilyet be. Legnagyobb meglepetesemre a 10+ elemes Yagi antennaval roszabbul teljesitett, mint a sajat 5dBi-s botantennajaval.Ha sokallod a penzt a fentiert, akkor egy TL-WR741ND is megteszi (hasznaltat a hardverapro.hu-n 3000-ert lattam, de 4500-ert van uj is), rajta Gargoyle firmware + egy PoE injector-splitter, igy eleg egy UTP kabel az eszkozhoz, nem kell a 230-at is odavinni hozza.
Szerk: Most olvasom, hogy 3km-s linket akarsz megvalositani, ehhez inkabb 2db TL-WA7510N (5 GHz) vagy 2db TL-WA7210N (2.4 GHz) kellene, mert eleve kulterre vannak tervezve, igy nem vakulnak meg, ha beleneznek egy villamba, ellentetben a belterre tervezett darabokkal.
[ Szerkesztve ]
-
krealon
veterán
válasz .:Secur:. #36018 üzenetére
"Az lenne a kérdésem, hogy egy wifi adapter, tehát amit a wifi jel vételére használunk USB - (rp/sma) remélem jól írtam, tehát a wifi antennát lehet rádugni, nos ezt az eszközt lehet-e jel szórására, tehát jel adásra használni és ha igen akkor hogyan?"
A WiFi az kommunikacio, vagyis az eszkozok "beszelgetnek egymassal", vagyis mindegyik eszkoz veszi es adja is a radio jeleket. Nincs csak ado es csak vevo.
"USB-RP/SMA adapter --- USB to RJ45 --- UTP kábel --- RJ45 to USB --- USB-RP/SMA adapter"
Jesszus maria.
Az USB protokol az mester-szolga felallasban mukodik.
Az USB-s WiFi adapter eseten a szamitogep a mester, az adapter a szolga. Az USB-s WiFi adapter magaban nem kepes meghajani semmit. Radasul az USB WiFi adapter az antenna felol nem vezerelheto.Tessek az analog ide-oda atalakitasokat elfelejteni! Itt kommunikcio van az eszkozok kozott, aminek megvan a sajat szabalyrendszere (protokol), ami nem fordithato meg.
Vegul csak azt nem irtad le, hogy ezzel a katyvasszal mi a szandekod.
[ Szerkesztve ]
-
mezis
félisten
válasz .:Secur:. #36004 üzenetére
Pl egy Google találat.
Most akkor azonos csatornán nyomultok a szomszéddal, vagy tartjátok a "3 lépés" távolságot ?
(InSSIDer, WiFi Scanner,...)
[ Szerkesztve ]
mezis
-
Alex91
félisten
válasz .:Secur:. #36006 üzenetére
Probaltad mar mashova tenni a routert, vagy beallitani normalisan? Mondjuk mar kifejtettek, hogy nem is biztos, hogy router gondod van...
Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.
-
legenda
válasz .:Secur:. #36002 üzenetére
látatlanban senki sem tud olyat ajánlani, ami biztosan megfelel majd az elvárásaidnak, de ha nem kell a dual band, akkor a jelenlegi osztott antennás helyett vehetsz olyat, aminek az antennája nem 2 + 3 dBi, hanem teljes mellbedobással 5 dBi, viszont az csak 2.4 GHz képes, de azon elvileg jobban szór.
nem átlagos probléma, mert mint korábban is írtam, az ellenoldalaktól és a környezeti tényezőktől is függ, ezért is nem garantált a teljes siker a router bármilyenre történő cseréjével.
vannak persze szélsőségesen wifi szórásra kihegyezett alternatívák, de azokhoz jobban a zsebbe kell nyúlni...
nincsen csak adó és vevő, minden wifi eszköz ad és vesz is egyben, ezért is probléma sokszor, hogy hiába tesz valaki komolyabb kiabálós antennát a routerre, hiába látja azt távolabb is az ellenoldal, de utóbbi nem tud megfelelően visszakiabálni, mert azon továbbra is csak a korábbi értékek adottak.
esetleg betehetsz egy range extendert/expandert, az megnyújtja a jelenlegi szórást.[ Szerkesztve ]
Réges-rég, egy messzi-messzi galaxisban...
-
adika4444
addikt
válasz .:Secur:. #35999 üzenetére
Sziasztok!
Húzz kábelt, vagy ha egy áramhálózaton vannak a szobák, akkor powerline adapter, de ha lehet kábel, és annak a végére akassz rá egy AP-t ott, ahol használnád. Ha olyan helyen használnád, ahová nem tudod húzni a kábelt (udvar másik fele), akkor oda pedig úgy vidd a jelet, h házban ablakba rakd az AP-t.. Utolsó esély egy repeater ott, ahol még jó a jel betenni, de a kábel a legjobb, az adapter pedig utána, az utolsó a repeater.
üdv, adika4444
-
legenda
válasz .:Secur:. #35999 üzenetére
több témában is kaptál már segítséget, de így nem/sem jutsz előrébb...
az 5 GHz technikai sajátossága, hogy még fogékonyabb a távolságra és a falakra, mint a 2.4 GHz.
csinálhatsz bármit a routerrel, ha például az ellenoldali mobiltelefon beépített kis antennája gyengusz adott szempontból.
annyira gyenge ennek a routernek a wifi szórása, hogy még három paneles fal (egy vastag főfal és két vékony válaszfal) mögött is jó a kapcsolatom mobiltelefonnal (iphone 5s) is, mindenhol a lakásban. (gyári firmware és nincsenek cserélve az antennák)
a 200 - 300 méter és téglafalak már nagyon irreális elvárás is lehet, pláne mobiltelefonnal csatlakozva a routerre.
milyen mobiltelefonod van? mert ha például egy gyenge wifis xperia sp, akkor megértem a dolgot, illetve ha húzósak a téglafalak, akkor azt is, de a wifi már csak ilyen, nem csak router, hanem ellenoldalak, környezeti tényezők...stb függvénye is.
sok lehetőséged van, például lecseréled a routert, rászánsz sokkal nagyobb összeget, és vagy segít majd, vagy nem, mert nem csak router függvénye a dolog.
a mobiltelefont is lecserélheted, kipróbálhatod másikkal, hátha csak az a szűk keresztmetszet.
leteszel róla, hogy abban a környezetben, adott elvárásokkal és eszközökkel valaha is boldogulni fogsz, de még az sem kizárt, hogy másmilyenekkel, jobbakkal sem.[ Szerkesztve ]
Réges-rég, egy messzi-messzi galaxisban...
Új hozzászólás Aktív témák
- P15s Gen2i 27% 15.6" FHD IPS i7-1165G7 T500 32GB 512GB NVMe magyar vbill ujjolv IR kam
- Latitude 7410 27% 14" FHD IPS i7-10610U 16GB 256GB NVMe ujjlolv gar
- 3 HÓNAPOT MENT! Gigabyte GeForce RTX 4070 SUPER GAMING OC 12GB
- Thinkpad T14 Gen1 27% 14" FHD IPS Ryzen 5 PRO 4650U 16GB 256GB NVMe gar
- Gainward GeForce RTX 2060 SUPER Ghost 8GB
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest