Új hozzászólás Aktív témák

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24944 üzenetére

    "Ha egy teljesen új történetet hallasz, akkor nem lesz ott mindig valaki, aki segít értelmezni."
    Szépek ezek az általánosítások, de konkrétan az evangéliumról (a keresztény Biblia hirdetéséről) beszélünk. Tehát hittérítők (szerzetesek, papok, teológiában járatosak) viszik a történetet és "akkor is magyarázzák, ha nem kéred", szóval irreleváns felvetés.

    "Neked kell kibogozni, neked kell következtetésekre jutni belőle."
    Nem: Te is dolgozol a dolgon (hiszen a befogadás aktusa ezt megköveteli), de segít a tanítóhivatal (a hagyomány). E tekintetben még a protestánsok is ugyanúgy csinálják (módszer), hiszen hivatkoznak az alapítókra (Luther, Kálvin értelmezésére)...
    Ez téves feltevés, hogy egyedül vagy, meg hogy akárhogy értelmezhető.

    "Magadtól értelmezted a Biblia történeteit, vagy megmondták hogyan kell értelmezni?
    Én az előbbire voltam kíváncsi, hogy szerinted egy tiszta lappal induló ember mire jutna."
    Ha egy szigeten egy repülőből kiesett Bibliát talál egy ember, aki nem tud kihez fordulni (de mégis megérti a szöveget), akkor értem a kérdés szituációját, amúgy nem...
    A "tiszta lappal induló" ember számodra - aki nem tartozol e csoportba - mennyire releváns a mi beszélgetésünkben?
    Amúgy leírtam: először az újdonság, aztán a felmerülő kérdések legyűrése mentén eljutna egy konklúzióig: elfogadja vagy elutasítja a hirdetett igét (Biblia).

    "Nem tudom mire válaszoljak neked...."
    Fejtsd ki a saját gondolatmenetedet:
    1. tételed
    2. válaszom
    3. ellenérved
    4. új válaszom
    5. új ellenérved...
    -----------------------------------
    Most így állunk, ahogy én látom:
    Te: kék
    én: az zöld, mert...
    Te: miért éritek be a kékkel?
    én: de hát az nem kék, hanem zöld, hiszen...
    Te: lehetne akármi más, mint kék, például akár zöld is...
    én: már leírtam, hogy azért zöld (nem kék), mert...
    ------------------------------------

    "A "mindkettőnek oka kell legyen" nem tudom mire vonatkozott."
    A beszélgetőpartner (Te) szándékára: "direkt nem érvelsz, csak hajtogatod a - korrigált - tételedet, vagy nem direkt módon teszed ezt. Mindkettőnek oka kell, legyen."

    "Valóban? Mi nyitó álláspontom?"
    "A fa szimbóluma lehet ennek: az ember már nem parancsot követ, hanem megpróbálja értelmezni a szabályokat. Mivel nem lát benne értelmet, ezért nem látja azt sem, mi oka lenne követni azt. Ironikus módon ezt még az előtt, hogy megenné a tudást adó gyümölcsöt..." #24939

    "Szabadnak tekinthető az akarat, ha az ember csak azt csinálja amit szabad?" #24901

    "Nem értettem ebben a történetben azt, hogy Isten miért várja el az embertől hogy felfogja tettei súlyát, ha még nincs birtokában annak a tudásnak, ami ehhez kell.
    Mi célt szolgált a fa az ember életterében?
    Ha Isten a jövőbe lát, és azt akarja hogy senki se kárhozzon el, miért tette oda?" #24897

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

Új hozzászólás Aktív témák