-
GAMEPOD.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
kardkovacsi
senior tag
Ok.
Akkor előbb az alapfogalmak. Van a napelemes rendszered ami termel ha süt a nap, vagy van valamennyi nap és ugye nem termel éjszaka.
Amikor termel akkor jó eséllyel annak csak egy részét használod, a maradékot azt az inverter fogja és visszatölti a hálózatba. Mintha te lennél az erőmű és jó eséllyel az általad fel nem használt áram valamelyik szomédnál landol.
Amikor viszont nincs termelés akkor te ugyanolyan fogyasztó vagy mint bárki más.
A napelemekhez speciális két irányú órát szerelnek fel ami méri mindkét irányba az áram fogyasztást mindig. Amikor nem használod el az áramot akkor nyilvánvalóan a visszatöltött mennyiséget méri amikor meg te használsz, pl. este akkor a fogyasztást.Szaldó. Ebben az esetben fogják és kivonják a fogyasztásból a termelést, azaz szaldót képeznek, ha többet használtál akkor ki kell fizetned a különbözetre a 37 forintos áram kWh árat. Ha kevesebbet használtál és úgymond pluszban vagy akkor kapsz érte 12 forintot per kWh mert kb. ennyiért veszi az áramszolgáltató az áramot, a többi az ügyfélszolgálat, a mérnökök, technikusok stb. bére, veszteség bla bla.
Bruttó elszámolás. Itt megnézik, hogy mennyit fogyasztottál és beszorozzák 37-el és kivonják belőle amennyit termeltél csak épp nem 37 forinttal hanem egy egyelőre még meg nem határozott árral. Ha a mostani 12 forintot használnák akkor gyakorlatilag támogatás nélkül értelmetlen lenne napelemet telepíteni, mert ha szuper jól időzíted a fogyasztásod és a termelés idejére teszed akkor se tudsz 30% fölé menni éves szinten.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- CES 2025: az In Win nem viccel, ha tápegységről van szó
- Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!
- Okos Otthon / Smart Home
- LG LCD és LED TV-k
- Automata kávégépek
- Windows 10
- Kuponkunyeráló
- Milyen processzort vegyek?
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- Poco X3 Pro - hardverfrissítés
- További aktív témák...