Új hozzászólás Aktív témák

  • Upo

    addikt

    válasz Cindercone82 #13131 üzenetére

    A GPS adatban nincs magasság, honnan a fenéből tudnák fent a műholdak, hogy te hol vagy?
    Azt minden esetben a GPS vevőnek kell kiszámítania. A műholdaknak nagyon pontosan ismerjük a geoid feletti magasságát, ezáltal pl. trigonometriai módszerrel nagyon pontosan megállapítható a gps vevő magassága. Elméletileg. Csak van egy kis bibi, mivel a konzumer GPS vevők pontossága elég gyenge. A földfelszínen ez akár több tíz méteres pontatlanságot is jelenthet. Ennek okán a magasság pontatlansága ennek a többszöröse is lehet, mivel műholdak felé rajzolt képzeletbeli háromszögek magassága nagyobb mértékben változik.
    Nyilván minél több holdat látunk, annál több értéket lehet kiszámolni, amiket átlagolva pontosabb lehet az érték, de semmi garancia nincs arra, hogy ez még így is pontos lesz. És ez magából a rendszer működéséből következik, egyszerű fizika. Ezért szoktak egyes készülékeknél még barometrikus mérésekkel is rákorrigálni a magasság értékre, ami már átlag felhasználó szintjén elegendő lehet (sport, túra, stb.).
    De folyamatosan konzisztens és pontos eredményt konzumer eszközzel nem lehet elérni. Figyelem, nem azt mondom, hogy egy eszköz mondjuk dobogókőnél vagy a nadapi szintezési főalappontnál nem mutathat egy egész pontos magassági értéket. Mutathat, de nem garantálható, hogy ezt bárhol és bármikor megteszi. Azaz attól, hogy valahol egyszer "jól mutat", attól még nem biztos hogy máshol is pontos lesz amit kiír.
    Persze a katonai pontosságú GPS vevőkkel a magasság érték is pontos lesz, de olyanhoz nem férünk hozzá. Persze az már erősen támogatott rendszer, azaz nem csak a holdaktól kap információt, hanem földi állomások közreműködésével privát informatikai hálózaton keresztül is kell kapnia korrekciós adatokat hozzá.
    Hasonló, cm alatti pontosság elérhető mezőgazdasági célra, földmérésre, stb., ami szintén támogatott kell hogy legyen, többnyire mobilnet segítségével kapják az információt jelentős díjazás ellenében. Nem, ez nem a sima AGPS (az teljesen másról szól, az abban segít, hogy gyorsabban kapjunk pozíciót, amit a GPS holdak aktuális helyzetének pontosításával ér el, ezáltal warm vagy akár hot start módban tud indulni a vevő, így nem kell nekiállni a full negyed órás almanac letöltésnek). A földi állomások folyamatosan mérik a légkör tulajdonságait, hogy minél pontosabban meghatározzák hogy hol mekkora a gps jelek terjedési sebessége. A támogatott vevők ezáltal érik el azt a nagy pontosságot, amit a sima vevők nem tudnak, mivel azok fix terjedési sebességgel számolnak.
    A lényeg, hogy órával, telefonnal, hasonló konzumer eszközzel nem lehet a gps alapján pontos magasságot mérni. Sokszor lehet pontos, de nem kell meglepődni ha soktíz métert is tévednek a magasságban. Ez teljesen természetes dolog, a fizikát nem lehet megb@....

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

Új hozzászólás Aktív témák