Age of Mythology Retold: Immortal Pillars teszt

Mi következhet az atlantiszi csibészek megbüntetése után? Az Age of Mythology fejlesztői a kínai mitológiát dolgozták fel tarka sárkányokkal, gyönyörű boszorkányokkal és égi hősökkel.

Kínai porcelán

A keményvonalas Age of Mythology-veteránok minden bizonnyal húzták a szájukat, amikor a Microsoft bejelentette, hogy az első nagy kiegészítő a frissen feltámasztott Retold verzióhoz a kínai mitológiát dolgozza majd fel. Az esetleges rossz érzések oka a 2016-ban még az eredeti játékhoz megjelent Tale of the Dragon, amely anno közösségi alkotásból vált hivatalos bővítménnyé, de millió bugjának és totális kiegyensúlyozatlanságának köszönhetően nagy élmények helyett inkább fejfájást szült. Szerencsére most a hasonló téma ellenére teljesen másról van szó: az Immortal Pillars minden tekintetben igényes alkotás, lett; nem tökéletes persze, de arra tökéletesen alkalmas, hogy elővegyük az alapjátékot, és végigverekedjük magunkat egy újabb szórakoztató kampányon.

A történet teljesen független az alapjáték monumentális eposzától, ami egyrészt jó, hiszen így a kínai történetnek teljesen saját íze lehet, másrészt pedig rossz is, hiszen ennek köszöhetően ellenfeleink is mindig ebből a kultúrkörből kerülnek fel – legalább az atlantisziak feltűnhettek volna itt-ott. A sztori a kínai fantasy toposzaiból építkezik: van itt halálon is túlmutató erejű szerelem, egy férfiakat elveszejtő boszorkány, és persze akrobatikus hősök is minden mennyiségben. A mennyei palotát tartó oszlopok elpusztítása körül zajló történet egész érdekes és az európai fantasytól alaposan eltérő íze van, de a kampány túlzottan rövid ahhoz, hogy igazi íve lehessen, hogy mindenre jusson benne megfelelő idő. A három főisten közül például csak kettő jut valódi szerephez, és sem a történelmi (vagy legalábbis valódi legendákból építkező) alakok, sem pedig a játék kedvéért kitalált főszereplők, Yan Feifeng és Huang Zhaowu megismerésére nem jut elég idő.


[+]

A jóval hosszabb kampány iránti vágyamat persze elsősorban az fűti, hogy a kiewgészítő kilenc pályája fantasztikus lett. A teljesen új grafikai körítés is jót tesz nekik persze, de meglepő változatosságuk az, ami tényleg magával ragadja a játékost. Az Immortal Pillars kampányában minden megszokott RTS-helyzetet megtapasztalhatunk, de ezek kiválóan vannak prezentálva és adagolva: teljesen átjárja őket az új mitológia hangulata, mégis igazi Age of Mythologynak érződnek. Konkrét tartalom terén is el vagyunk kényeztetve: a 12 új isten teljesen új szakosodási lehetőségeket kínál, és a 14 vadonatúj mitológiai bestia között is vannak egészen hatékonyak – a színes sárkányok mellett a kedvencemmé a bizarr Hundun vált a maga hat lábával, négy szárnyával és zéró fejével, no és persze félelemokozó képességével.

[+]

Hirdetés

A kínai oldal sajátosságát az istenek által megáldott földek jelentik: minden, a főhadiszállással kapcsolatban levő épület körüli zóna ilyennek számít, és ezeken sokkal erősebb bónuszokat kapunk, mint ezen kívül. Szintén különlegesnek számítanak a Kuafu névre hallgató óriások, akik nem a harcban segítenek, hanem afféle szuper-peonként viselkednek. Irgalmatlanul gyorsan építenek, és a favágásban éppen olyan erősek, mint a bányászatban – jelenlétük bőven ellensúlyozza azt, hogy a kínai munkások bénábbak mediterrán és viking kollégáiknál. A Virtuos stúdiónál készült Immortal Pillars varázslatai és különleges képességei is mind azonnal felismerhetően kínai hangulatban fürdenek: a kedvencem a borzasztó hatású árvíz fakasztása mellett a szorult helyzetben megidézhető terrakotta sereg volt. Multiplayerben a kínai civilizáció kifejezetten erősnek számít, de messze nem olyan mértékben, mint amilyen a Tale of the Dragon túlereje volt.

[+]

Az Immortal Pillars meg tudott lepni kampányával: RTS-hez képest nagyszerű átvezető jelenetek gördítik tovább a történetet, és ha már kínai szinkron sajnos nincs is, legalább az angol szinkronszínészek kiválóan ejtik a kínai neveket. A teljesen új látványvilág és zenei kényeztetés, a hősök és istenek és szörnyek, no meg az épületek láncba fűzésének taktikája mind-mind nagyszerű bővítést jelentenek az alapjátékhoz. Ha másfélszer ilyen hosszú lenne a kampány (akár a jelenlegi pályák felszabdalásával – a hetedik pálya például botrányosan hosszú!), kimondhatnám, hogy a kiegészítő még az alapjátéknál is jobb lett, de így is szinte csak dicsérni lehet. És, hadd tegyem hozzá explicit módon is, a Retold és kiegészítője már PlayStation 5-ön is elérhetők, így egy újabb tábor bizonyosodhat meg róla, hogy az RTS-ek még 2025-ben is – és kontrollerrel is! – működnek. Az Age of-játékok kedvelői mostanában alaposan elkényeztetve érezhetik magukat, és az Immortal Pillars sem szakít ezzel a szép sorozattal.

Az Age of Mythology Retold: Immortal Pillars PC-re, PlayStation 5-re, valamint Xbox Series konzolokra jelent meg.

A tesztjátékot a kiadó Microsoft biztosította.

Összefoglalás

Akár igazi AoM-veterán valaki, akár csak most ismerkedik a vadonatúj PS5-verzióval, ez a kiegészítő el fogja bűvölni. Az Immortal Pillars teljesen elfeledteti a régi Tale of the Dragon kudarcát, olyannyira, hogy sok tekintetben szériájának legjobb bővítménye lett. Minden porcikájából csak úgy árad a kínai mitológia jellegzetes hangulata, és a pályatervezést is csúcsra járatták a fejlesztők.

Az Age of Mythology Retold: Immortal Pillars legfőbb pozitívumai:

  • Kiválóan becsomagolt és megtervezett kampány;
  • a hősöktől a varázslatokon át a sztoriig minden roppant hangulatos;
  • az istenek és az általuk megáldott föl remek új taktikai lehetőség.

Az Age of Mythology Retold: Immortal Pillars legnagyobb hiányosságai:

  • Egy kínai szinkron nagyon jót tenne neki;
  • a minőségi kampány több pályát érdemelne.

Bényi László

Azóta történt

  • Commandos: Origins teszt

    A nosztalgiavonat nem áll le – a második világháború legtrükkösebb ügynökei előzménysztoriban idézik fel, hogy 1998 egyik legújítóbb játékában miként is kerültek ellenséges vonalak mögé.

Előzmények

  • Stormgate Early Access beszámoló

    Amikor két Blizzard-designernek elege lett abból, hogy a stúdiónál nem készíthetnek új RTS-t, felmondtak és azóta Stormgate címen egy StarCraft II-ihletésű játékon dolgoznak. Lássuk!

  • Age of Mythology: Retold teszt

    Az Age of Empires II-t követően 2002-ben jelent meg az Age of Mythology. Most, az Age of Empires II Definitive Editiont követően ez a nagyszerű mellékszál is igényes remake-et kapott.

  • Men of War II teszt

    Tankok, gyalogság, tüzérség – lehet még újat mutatni a második világháborús stratégiai játékok világában? 14 évvel az első Men of Wart követően az eredeti fejlesztők ezt is megpróbálták.