Új hozzászólás Aktív témák

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz emiki6 #30316 üzenetére

    Hmm valszeg annyi tévedés lehet abban, amit az előbb írtam, hogy hiperventillációval ki is lehet tolni optimális tartományból a vér pH-ját egészen ájulásig, tehát 7.45 fölé. Pánikrohamokra jellemző egyébként az ilyesmi. Tehát 0.1-nél nagyobb is lehet a hatása a dolognak. Viszont ebben az esetben egyrészt elájul az illető, másrészt meg nem P50, hanem P80 vagy P95 görbéről beszélnénk, aminél ugyanolyan pH-nál akár közel dupla is lehet az oxigén parciális nyomása, harmadrészt meg az izmok oxigénhiányban tejsavat termelnének, ami helyileg savas irányba tolná el a pH-t, ami segítene leadni a vérnek az oxigént. Szóval szerintem elég jól le van ez szabályozva, és nekem nem tűnik reálisnak, hogy ezzel fogsz a csúcsra jutni.

    Ami nekem még zavaros ezzel az elmélettel kapcsolatban, hogy a vérben csak nagyon kis mennyiségben van jelen szabad hemoglobin, mert mérgező. Gyakorlatilag az összes hemoglobin a vörösvértestekben utazik, amiknek a membránján a CO2 és az O2 átmegy, viszont a H+, ami a savasságot okozza csak ion csatornákon tud átutazni akkor ha ezt a vörösvértest megengedi. Tehát elméletileg nincs semmi akadálya annak, hogy a vér plazma lúgos legyen, úgy, hogy mellette a vörösvértesteken belül, ahol az oxigén megkötés és leadás zajlik keményen savas legyen a pH. Mivel Bohr hatást kimutatták teljes véren is, legalábbis a wikipedia cikk szerint, ezért lehet itt is valami szabályozó mechanizmus. Mindenesetre tök érdekes az egész. Most nincs több időm sajnos foglalkozni vele.

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák