Új hozzászólás Aktív témák

  • mgoogyi

    Topikgazda

    válasz aAron_ #45551 üzenetére

    "nem egy BBB minősítésű országra értik"
    A legközelebbi normális devizára értik, ami nálunk az euró. Ezért van rengeteg UCITS kötvény etf, ami euróra van hedgelve.

    "Melyek azok a faktorok, amik bizonyíthatóan működnek?"
    Amennyire tudom, ezek állnak stabil lábakon:
    Small-cap value (Ha sima small-cap-et veszed, valemmennyire lesz ilyen kitettséged)
    Value
    Profitábilitás (nem minden quality etf sajátja)
    Momentum

    A momentum az valamelyest az emberi viselkedési mintát használja ki, a másik háromra meg az emberi viselkedéstől független magyarázat van.

    A low volatility az esetek jelentős részében profitábilis cégeket tart, néha meg nem.
    Az equal weight az gyakorlatilag random faktor kitettség.
    Quality income névvel is szoktam látni néha etf-eket, az is asszem valamelyest profitábilis cégeket tart.

    "Mekkora valószínűséggel fognak felül teljesíteni a jövőben is?"
    Nem tudom. Szerintem olyat válassz, amit te magad ésszerűnek tartassz és ki tudsz mellette tartani. Nekem a profitábilis cégek a szimpatikusak, ezért tartok Quality etf-et.

    "Hogyan érdemes köztük diverzifikálni?"
    Hát elvileg érdemes egy defenzívet meg egy aggresszívat tartani, hogy minél kisebb legyen a korreláció. Én csak egy defenzívet tartok.

    "Mekkora legyen az arányuk teljes portfólióban?"
    Kiváló kérdés. Én úgy vagyok vele, hogy a market cap az maga a piac bölcsessége. Ha ez idővel javul, akkor a market cap etf egyre hatékonyabb lesz. Így én ezt tartom központi elemként. Illetve felépítésében is a market cap a legoptimálisabb, mert szinte 0 a turnover benne. Meg sok smart-beta etf-nél a kapott faktor prémium nem éri el a többletköltséget.

    "Szabad-e időzítést megpróbálni velük?"
    Nem tudni mikor melyik teljesít felül. Ha meg akarod kapni a faktorhoz tartozó hozamprémiumot, benne kell ülnöd tűzön-vizen át.

    "Ezzel kapcsolatban keresek komolyabb kutatásokat, akár up-to-date könyveket is."
    Ben Felix -nek van idevágó 1-2 videója youtubeon. Ő lényegében Eugene Fama cégében dolgozik, így az ő tanait találod meg a videóiban, azaz a Fama&French 5 faktor modellről lesznek benne infók. Ha csak egyet választhatna, ő a value-t választaná.
    A momentum faktorról nem ismerek anyagot.
    Ami még fontos lehet, hogy a https://www.portfoliovisualizer.com/factor-analysis oldalon tudsz faktor regressziót csinálni etf-ekre (már ami benne van a rendszerben). És abból kb le lehet szűrni, hogy igazából van-e valós faktor kitettség pl. MSCI Value index esetében.


Új hozzászólás Aktív témák