Új hozzászólás Aktív témák

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz inf3rno #19151 üzenetére

    B+ meg kellett néznem gugliban, mi a fene ez a rtcw! Anno ez is volt, de az egyszemélyes lőtét hamarabb megunom. Van még egy kedvenc, amiben plusz 3 fő egerészik körülöttem még, tudom őket küldözgetni is mondjuk fedezettűzhöz meg taktikai lőtézéshez, bár az talán nem nagyon lehetséges AI-vel.....no mindegy, nincs tipped, mi ennek a neve? A lényeg, hogy kötelékben harcolsz.

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz ubyegon2 #19152 üzenetére

    RTCW-ben elég erős volt a multi annak idején. Volt folytatása az RTCW:ET én abban voltam magyar válogatott mielőtt a UPC szétcseszte a netem. Manapság már csak Hirntot van, ami aktív etpro szerver. Elmegy hétvégi lövöldéhez még szar nettel is. [link] Amúgy ET natív Linux, egyedül a hangon kell egy kicsit állítani, hogy menjen. Érdemes kipróbálni.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • F34R

    nagyúr

    válasz ubyegon2 #19149 üzenetére

    Attol fugg milyen lovoldozos, meg hogy nativ vagy wine-os... bar szerintem ha igp akkor a 2x16gb nem biztos hogy sok annak fenyeben hogy onnan csip le grafikus magnak.
    3200g a 2200g valtotta, ujabb zen2-es magok vannak benne kevesebb csikszelessegen. Biosfrissitessel elvileg mennie kell a 3xxx szerianak is.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz F34R #19154 üzenetére

    &inf3rno

    Köszi az infókat, jól összezavartatok. :D Teljesen megfeledkeztem róla, hogy ezeket Windowson kéne játszanom, Wine nem érdekel, csak natív, online sem, kizárt, hogy ezerórás rutinnal rendelkező kis faszorrúak fognak szívatni! :N

    2x16gb nem biztos hogy sok annak fenyeben hogy onnan csip le grafikus magnak

    Csípkedhet, amennyit csak akar, tuti emiatt nem veszek 32GB memót.

    Biosfrissitessel elvileg mennie kell a 3xxx szerianak is.

    Nahát ez az! Mindenképpen a legfrissebb BIOS lenne a jó szerintem is.

    Keresgélek memóra szűrő parancsokat a historyban, ez a parancs mi is lenne pontosan, nem tudjátok?

    ubyegon@WD-HP8570p:~$ LC_ALL=C lspci -v | grep -EA10 "3D|VGA" | grep 'prefetchable'
    Memory at d4000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4M]
    Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    Ezt fideljed Frawlinyek! Az egyik kopasz komád YT videoja! Szerinte még bloat rendszert is használható, na mit szólsz koma!?

    From Noob To Power User With Linux Mint Cinnamon

    No ezt most megnézem, kíváncsi vagyok, tud-e olyat, amit eddig nem tudtam a bloatok bloatjáról! ;]

  • Frawly

    veterán

    válasz totron #19138 üzenetére

    Valóban, félreolvastam a mit szenvedNek Excelben kifejezést „mit szenvedek”-re. A lényegen azonban nem változtat, hogy a Windows/GUI filozófiáját és a beszűkült felhasználói mentalitást véded, hogy bármilyen extra felárat elfogadhatónak tartasz a védelmében. Én pont erről írok, hogy nem védhető. Hidd el, nagyon nem hatékony. A felhasználók 99%-ának azért tűnik hatékonyabbnak, mert nagy céges grafikus felületei és grafikus interface standardjai rászoktatták őket erre a felhasználási módra, ezt szokták meg, ezzel tanulták meg a számítógépet és az informatikai eszközöket használni, GUI + egérdominanciával. Ez viszont nem jelenti azt, hogy hatékony. Nem hatékony, mert lehet klikkelgetni ezerrel, meg mindenféle garfikus elemet feleslegesen kitenni a képernyőre, mindenféle menüt, fület, párbeszédablakot, toolbart ki/lenyitogatni nem tudom én hány mélységben, és ott ki is választani mit akarsz, és még utána jóvá is kell hagyni. Az egész nem hatékony, de legalább irgalmatlanul erőforrás-pazarló is.

    Ezzel szemben a keyboard only + terminal/konzol/CLI filozófia mindezt feleslegessé teszi. Ott bedrótozol magadnak gyorsbillentyűket, ezeket megnyomva azonnal eléred/beállítod/jóváhagyod a funkciót, semmit nem kell keresgetni, kikattintani több mélységben, kirajzolni, jóváhagyni. Megnyomod, egy billentyű vagy billkombó és azonnal végrehajtottad/átkapcsoltad a funkciót, külön kiválasztás és jóváhagyás nélkül. Plusz mivel nem kellett semmi kirajzolni meg kijelezni vizuálisan, a tartalomnak is több hely marad, erőforrás is nagyon sok lespórolódott. Persze ez a legtöbb felhasználónak azért nem jön le, mert informatikai analfabéták, nem ismerik rendesen a billentyűzetet, nem tudnak gépírni, helyette keresgetik a billentyűket, meg 1-2 ujjal pötyögnek. Egyszerűen a felhasználók rá lettek szoktatva, hogy mindent egérrel lehet csak GUI-ban. Lehet, de nem hatékony, és csak tartalomfogyasztásnál működik ez a mindenhez egér. Ahogy viszont elérük a tartalomelőállítás területére, onnantól az egér nagyon gyorsan kevéssé válik.

    Az SSD-k meg egy furcsa világ, csomó bottleneck-kel, ezért nem érzed a firmware-optimalizációk korlátját. Különben is ez csak egy példa volt, mint a CPU mikrokód, meg a GPU driver bináris optimalizációi.

    Persze az SSD-k bottleneckbe ütközése a MS-nak volt nagy mázlije. Elfedik az NTFS és Registy által okozott lassúságot, töredezést, és még erre rájátszanak az optimalizációk, így nem érzed, hogy milyen szar ökoszisztéma. Ha viszont HDD-t teszel alá, ott már fényévekkel lesz gyorsabb Linux alatt Windowshoz képest.

    Az informatikai véna meg olyan, hogy senki nem azzal születik. Azt mindenki az évek során sajátítja el mindenki, képességként fejleszti apránként. Nekem sem azonnal volt meg, pedig én BASIC-es mikroszámítógépekkel, és DOS-os PC-kkel kezdtem. Egy csomó mindent csak későn sajátítottam el, hatékony CLI, gépírás, vim-filozófia, Linuxra átállás, mind csak az utóbbi évek fejlődése. Az egésznek az a csapdája, hogy elsőre nem tűnik ez a minimalista keyboard only filozófia triviálisnak, sőt eleinte konraproduktívnak tűnik. Ez csak addig van, míg bele nem szoksz.

    A különbség csak abban van, hogy egyes embereknek ez a tanulási, érési folyamat, érdekes, tanul belőle, érdekli, leköti, és élvezi, míg a másik csak idegenkedik tőle, nem érti mi benne a poén. Mondom, a mindset, mentalitás számít.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz #20749568 #19158 üzenetére

    a systemd, vagy a GUI, vagy az Excel, vagy Ubyegon, vagy a fasztudja

    Szerintem ennyire speciális sormintát még senki nem látott ;]

    Amúgy felmerült már javallatképpen, hogy külön blogout-ban is lehetne ezt a helyzetet fokozni, de aszongya Frawly komám, hogy az nem jó, mert ott kevesebben olvasnák! :K

    (moderák emlegettek ma a covirnyák topikban, ha nem is látogatod, azért megemlékeztek rólad)

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #19156 üzenetére

    Ezt a videót akartam is neked linkelni, de akkor te is követed, így nem kellett rá felhívni a figyelmet. Ja, egész jó kis rendszert farag Cinnamonból. Egy hátulütője van, mire végzett, kap egy pálcika-fapad tiling működésre hajazó WM-et, meg terminált, stb. használ, és a Cinnamon/Gtk-Gnome infrastruktúra feature-einek és a fent lévő 1000-2000 csomagnak a 99%-át nem használja, de oh wait, akkor minden vannak fent, minek foglalják az erőforrást?

    Azt nem tagadtam, hogy használható a Cinnamon, default is, meg így hekkelve is. A minimalisták behekkelik, de akkor nem Cinnamon fölé húzzák fel a hekkeléseiket, hanem egy alig pár csomagból álló stock rendszerre tesznek fel egy minimalista WM-et, és egyfajta minimalista alapra húzzák fel ugyanezt. Felesleges egy kész rendszeren visszacsinálni egy kazal beállítást, mikor ugyanazt visszacsinálás nélkül egy minimalista alaprendszerre gyorsabban felhúzhatod.

    Azt kell érteni, hogy haladóknak azért nem jó a Mint meg az Ubuntu. Meg lehet ezeket is hekkelni, de külön extra munka. Minden kikattingatni grafikus felületen, uninstallálni a nem használt csomagokat, visszacsinálni egy csomó grafikus beállítást. Sokkal gyorsabb feltenni egy minimalista disztrót, alig pár csomaggal, amik tényleg kellenek, és azokra visszamásolni kész ~/.config/*/*.conf fájlokat, ami megvan néhány mp. alatt, és kulcsra kész minimalista terminal/keyboard only rendszert épp úgy megkapod, negyede erőforrásból, töredéke csomaggal, ami könnyebben, gyorsabban frissíthető, gyorsabban tölt be/bootol, stb., mert nem tartalmaz egy csomó sallangot, amit az ilyen mentalitású felhasználó amúgy sem használna, mert minimalista, terminálos megoldásokat használ helyette, VLC helyett mpv, GUI pdf olvasó helyett Zathura, mupdf, xpdf, stb., gedit/Kate/stb. helyett terminálos szövegszerkeztő (vim, Emacs, stb.), Rythmbox/Clementine/stb. helyett cmus/mpd-alapú megoldás. Az ilyen felhasználónak feleslegesek az ablakdekorációk, témák, tálcafunkciók, grafikus indítómenü, asztali ikonok és toolbarok, widgetek, grafikus effektek, grafikus OOP API-k, mert NEM használja őket, egyiket se, egyszer se, kivételes esetben se. Ezért olyan disztróból indul ki, amire ezek már élből NINCSENEK feltelepítve (vagy ha fel is van 1-2, akkor is csak minimális mértékben), és csak annyit telepít fel egy nagyon minimális alapra, ami feltétlenül annyira kell, és a konfigurációt sem GUI-ban kattintgatja ki, hanem configfájlokba szerkeszti bele, amik később készen visszahúzhatók, többé nem kell őket újra és újra kiszerkesztgetni meg kikattintgatni elölről.

    A Mint és Ubuntu pont azért mellékeli ezt a sok csomagot, grafikus bloatot, Gtk-alkalmazáspakkot, Gnome-ökoszisztémán alapuló rendszert, hogy azokat a felhasználókat szolgálja ki egy Windows-szerű rendszerrel, akik Windowsként kívánják a Linuxot használni. De ha átlépsz egy szintet, ez a fajta külön védelem és kiszolgálás feleslegessé, sőt, kényelmetlenné válik egy az egyben.

    dt csak azért csinálta ezt a videót, hogy cinnamonosok is belekóstolhassanak a műfajba. Eddig ugyanis azzal a kifogással jöttek, hogy ehhez a minimalista használhathoz csak Arch, Gentoo, Void, stb. jó, azt meg nem sikerül nekik telepíteni, vagy ha sikerül, akkor meg használhatatlannak, túl meredeknek tűnik. Nem, nem csak az Arch/stb., de akik így használják a rendszert, azok ilyen alapra építkeznek. Így meg egy egyszeri mintes, ubuntus halandó is kipróbálhatja egy videó alapján, belekóstolhat az egész műfaj menetében, megértheti, megszokhatja miben más. Közben használhatja a rendszert a régi, windowsos mentalitással, és az új, minimalistával is, amíg meg nem szokja. Tekintsd ez a videót olyannak, hogy minteseknek, ubuntusoknak kínál a kopasz fószer egyfajta háromkerekű biciklit, ahol a pótkerekek csak segítik az átállási folyamatban a kezdőbbeket. Később azonban ezek a pótkerekek, Mint, Cinnamon elhagyhatók, szép fokozatosan. Ez azonban egy folyamat, nem megy 1-2 nap alatt, mert a szokásaid, szemléleted, gondolkodásod formálódik benne át, aminek tanulási és érési, szokási idő kell.

  • cigam

    félisten

    válasz #20749568 #19158 üzenetére

    Megértelek, de az offtopikba szerintem elég sokminden belefér. Vagy megtanulod ignorálni, vagy előfizetsz, és rövidebb hosszabb ideig kitilthatod őket a saját nézetedből. Ez utóbbi miatt egyre több alkalommal érzek késztetést az előfizetésre. Persze egy kis programozással kiszűrheted a "zajt", azt hiszem itt is volt már rá kódminta.

    [ Szerkesztve ]

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Frawly #19160 üzenetére

    21 percig néztem, azalatt felrakott valami terminal monokai-t, amiről azóta sem tudom micsoda meg telepítette és kiiratta a neofetch-et. Linux Mint-en ez 21 perc alatt.....b+ komolyan ez a power user üzemmód? Agyam teljesen csapágyas lett, komolyan azt hittem, valami hasznosat mutat a faszi. :W Szinte sírni sincs kedvem.....

    Ezt a videót akartam is neked linkelni, de akkor te is követed, így nem kellett rá felhívni a figyelmet.

    Szerintem anno feliratkozhattam a csatornájára, de most a Cinnamon szót kiszúrtam. ;)

    Egy hátulütője van, mire végzett, kap egy pálcika-fapad tiling működésre hajazó WM-et, meg terminált

    Ez lett a vége? Istenem, tényleg egy vizibarom az ember, minek ahhoz egy fullos DE, hogy bemutassa rajta, hogy lesz belőle pálcika? Életszerűtlen. Amúgy az elején amit szenvedett a gnome terminal kutyulásával, mint aki először lát terminalt. Na mindegy.

    Komolyan mondom, ha már fullos DE, akkor azon azt lenne célszerű bemutatni, milyen trükkökkel lehet még többet kihozni belőle.

    dt csak azért csinálta ezt a videót, hogy cinnamonosok is belekóstolhassanak a műfajba.

    Szerinted létezik olyan, aki Cinnamont használ és képes lenne átalakítani és egy ilyen video után elgondolkodik ezen? Akinek van erre affinitása, már rég nem Cinnamont használ szerintem.

    Tekintsd ez a videót olyannak, hogy minteseknek, ubuntusoknak kínál a kopasz fószer egyfajta háromkerekű biciklit, ahol a pótkerekek csak segítik az átállási folyamatban a kezdőbbeket.

    OK, tekintsük pótkeréknek. ;] Nálam tényleg nem 1-2 nap alatt jön a változás, főleg ha azt nézzük, hogy 6 év óta mindig ugyanazt használom főrendszernek.

  • Frawly

    veterán

    válasz inf3rno #19139 üzenetére

    Pont ez a vim csapdája, hogy amíg nem érted a filozófiáját, addig nem trivilális, sőt kontraproduktívnak tűnik egyenesen. Az egész videó pont abból csinál viccet, hogy aki nem érti, annak egy idegesítő, átláthatatlan valami, amiből kilépni sem tud.

    Ezen mindenki átesik, első 1-2 alkalomkor én se tudtam belőle kilépni, akkor nem is értetem, hogy ki használja ezt a fapados „sz4rt”, amikor vannak grafikus szerkesztők, meg egy szimpla mcedit, nano is jobbnak tűnik. Nyilván, akkor még nem állt készen erre a szemléletem, mostanra viszont megváltozott a véleményem, és egy zseniális dolognak tartom.

    Igazából a vim-ből kilépésre a ZZ (kilépés mentéssel) vagy ZQ (kilépés mentés nélkül) billkombó a legegyszerűbb, legjobb. Ami miatt ezt kezdőknek nem szokták reklámozni, az azért van, mert
    1) a ZZ/ZQ csak vim/neovim pároson működik default (meg néhány vim-stílusú programban, Vifm, böngésző vim-addonok), eredeti vi-ban és a többi vi-variánsban (elvis, nvi, viper, stb.) nem működik, nyomogathatod, azokban semmit nem csinál
    2) a :q! és :wq(!) megoldás egy kezdőnek biztosabb, mert ha nem parancsmódban van, akkor már a :-ot sem tudja begépelni, és onnan azonnal rájön, hogy nem jó módból indul ki. A ZZ/ZQ hiába egyszerűbb, ha rossz módban próbálja, akkor csak azt fogja tapasztalni, hogy szimplán nem működik. Meg a hosszabb :wq módszerrel megszokja a kezdő, hogy sok minden a parancsmód + :parancs formában működik, ami egy általánosabb módszer.

    Aki haladó vim-es, az azonnal nyomja a ZZ/ZQ-t, reflexből, 3 gombnyomás, Shift+kettő karakter. A :q! és :wq + Enter amivel lezárod, az már 5 billentyűnyomás, kényelmetlenebb és +3 hibalehetőség, mellégépelési lehetőség. A ZZ még egyszerűbb, mert nem is 3 billentyű, csak kettő, Shift és Z, csak a Z-t lenyomva tartod hosszabban, és már ki is vagy lépve. Anélkül, hogy még kéne gépelgetni meg enterezni utána.

    Sőt, a legtöbb haladó vim-es egy ZA kombót is felvesz parancsmódba a vimrc-ben, ami annyiban különbözik a ZZ-től, hogy nem csak egy megnyitott dokumentumot ment, hanem ha egy vim példányon belül több fülön vagy több bufferben/csempében több fájl is meg van nyitva, akkor az összeset menti egyszerre. Lényegében a :qa<Enter> parancsot drótozzák át ZA-ra.

    Aki ezekkel a dolgokkal tisztában van, annak komikus, hogy egy kezdő mit össze nem szenved már a kilépéskor, milyen nagyokat szív. Kb. mint mikor kutyának mind a négy lábára kötnek görkorcsolyát, és kicsúsznak alóla a lábai, hasra esik, meg aki bringázni tanul és nagyokat tanyál vele kezdetben, arra emlékeztet.

    Egyébként ezek a kopaszok nagyon alattomos módon összedolgoznak, mert egyik ihleti a másik videóját. Az egész onnan indult ki, hogy egy nappal előtte Luke Smith közzétett egy vimtutor videót, Vim Diesel címmel, ami a Vin Diesel meme-jére hajaz, aki szintén kopasz ráadásul. Bár aki kezdő, annak kicsit hosszú egy a 60+ perc, meg a vége felé Luke is fárad, csapong, sztorizik, nem sorban veszi a leckéket, nem veszi őket végig kellő alapossággal, de akit érdekel az ilyen, belenézhet. Alapoktól mutatja a dolgokat, és ilyen screenkeys progi jelzi is ki a képernyőn, hogy milyen billentyűket nyomott. Egyébként egy csomó ilyen vim tutorial for beginner videó van a YouTube-on, ahol jobban fejezetekre bontják, meg még kisegítősebb módban a szájába rágják az embernek.

    Egy dolog még nem fog tetszteni pár embernek: ezek angolul vannak, azokon belül is főleg amerikai, kanadai. Ezen túl kell tenni az embernek magát, ez a sztenderd az IT szakmában, globális szinten, ha ki akar lépni a nemzeti buborékból, és rózsaszín ködfelhőből, és technológiaialag az élvonalba akar tartozni, használható dolgokat tanulni első kézből (nem várni, amíg majd fordításban évek múlva megjelenik), annak ezt el kell fogadni. Aki magyar anyagokat akar, olvassa a fidesz.hu vagy 888.hu oldalakat, azok szép ropogós magyarsággal vannak írva, és nem zavarnak össze ilyen külföldi hablattyal, meg szakmai agymenésekkel.

    Sőt, ha már dt és vim, akkor egy hónappal ezelőtt a másik kopasznak volt egy olyan videója, amiben a csempékre osztást mutatja be. Az agyam ledobta a szíjat, nem is tudtam akkor még, hogy a vim nem csak szövegszerkesztőként, hanem session managerként és terminal multiplexerként és text alapú tiling WM-ként is használható! Nagyon meglepett, nem is tudtam, hogy ilyen hasznos dolgokra is képes, nélkülözhetővé teszi a tmuxot meg a többi megoldást. Ez az igazi minimalizmus.

    [ Szerkesztve ]

  • totron

    addikt

    Frawly, van egy olyan dinamika az emberben, hogy közel akármilyen fos is a beszélgetés, de ha a végén valami jóérzésre kanyarintod ki, mint legutolsónak megmaradó szájíz, akkor azért még eladható vagy. Ezzel szemben te a legelején elveszed az ember kedvét attól, hogy tovább olvasson. Nem, nem én vagyok a windózhoz ragaszkodó, nem is tettem közre ilyet, te gondolod, hogy másokba való belemagyarázással te vagy a kiemelkedő, ami olyan bárgyúan gyermeteg módszer - ráadásul ösztönből jön - hogy nem is tudok haragudni rád emiatt. Meg azért sem, mert pont azokat gondolod belém látni, ami pont nem érint. De ugye minden cáfolat csak hízlalná az elképzelést.
    Az unalomig említett ellenségkép-kergetésed meg megint terítéken, nagyon felemelő. Szóval ha ezt a kettőt mellőznéd, meg még a tömbös ömlengéseken faragnál picit, lefele, tökre társalognék veled, mert már csak az évek számai miatt is írsz tartalmat, de nincs kedv hozzá. Így meg csak félrefordulok, meg lassan mindenki már fel. Halastóba dobott dinamit vagy.

  • Frawly

    veterán

    válasz totron #19164 üzenetére

    Ez van, én így írok. Továbbá nem azt írtam, hogy Windowshoz ragaszkodsz, hanem meg mindig a windowsos-filozófia uralja a mentalitásod, felfogásod. Így meg mindegy milyen OS-t teszel fel, milyen Linux-, milyen BSD disztrót, vagy Mac-et, azokat is Windows mindsettel fogod használni, ami hosszú távon korlátoz, mert a rabja vagy, nem bírsz máshogy gondolkodni, másképp használni a gépet. Ezt te nem érzed, mert benne élsz a korlátban, és csak azt látod, hogy mindent meg tudsz vele csinálni. Teljesen megértem, mert mind voltunk így egyszer.

    Mondom, nálam is voltak idők, amikor ebben hittem, a GUI meg a hagyományos-paneles-ikonos desktop metafórában, az egér mindenhatóságában, a 3D meg csilivili vizuális effektek és mindenféle menük meg toolbarok, grafikus API-k varázslatában, és hittem, hogy ez a technikai fejlődésnek egy magasabb foka. Közben meg a bloatságnak, erőforráspazarlásnak és az alacsony hatékonyságnak a magasabb foka, amit nagy cégek honosítottam meg, mert látványosabb, eladhatóbb, hülyebiztosabb, meg könnyebben megóvják a felhasználók, hogy bizonyos dolgokat megcsináljon, bizonyos „hibákat” elkövessen, próbálják megvédeni saját magától, teljesen feleslegesen. Akkoriban én is lenéztem a terminál meg minimalizmushuszárokat, hogy minek szopatják magukat ilyen terminálban gépelgetéssel, mikor grafikus felületen mennyivel kézreállóbb mindent összekattintgatni, meg ez a terminálba gépelgetés mennyire 30 évvel meghaladott konzervativizmus, szűk látókörűség. Természetesen azóta, hogy én is benne vagyok ebben, teljesen megváltozott a véleményem, de pont ez a vicc, hogy évek kellettek hozzá.

    Ezt anno nekem is hiába írták tapasztaltabb veteránok, meg vezették le érvekkel, én is csak annyit értettem belőle, hogy bla-bla, menő Arch/Gentoo-huszár vagyok, möhö-hő, énvagyokakirály, bla-bla, kishülye-kispöcs vagyol, bla-bla, trallala. Közben meg azt gondoltam, hogy nem menő vagy öcsém, csak egy elmaradott nolifer lúzer.

    Vedd észre, hogy különbség van a Windows OS és a Windows-szemlélet között. Utóbbi egy sokkal tágabb, a grafikus desktop GUI, GUI OOP API, ikonos-egeres, wysiwyg-filozófáit öleli fel, ami sokkal tágabb egy konkrét Windows OS-nél, de mégis annak az alapjául szolgál, azért nem tűnik fel a párhuzam. Olyan mély berögződéseket érint, amit észre sem veszel, mert kézenfekvőnek, természetesnek, megszokottnak tűnik.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Frawly #19165 üzenetére

    Nézegesd ezt picit, ha már nem egerészel odakinn a zöldben.

    kölökgólya webcam

    Ha mégsem kölökgólyát látsz a képen, nem azt jelenti, hogy én vagyok egy ornitológiai antitalentum......itt a trükk!

    [ Szerkesztve ]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz ubyegon2 #19155 üzenetére

    Ahogy nézem olyan low-med-ek vannak, nagyjából annyi a skilljük, hogy leguggolnak, hogy ellőjél a fejük felett. Néha mozognak egy kicsit, de semmi komoly. Normális nettel ráugranék a fejükre. Ezzel a UPC-vel egyszerűen már elegem lett. Ma toltam egy kicsit két hónap után, de megint csak megerősített benne, hogy jobb, ha inkább csak fél évente egyszer játszom lövöldét vagy megpróbálom az Invitelt, hátha azzal még szarabb. :D

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • totron

    addikt

    válasz Frawly #19165 üzenetére

    Nem tudom eldönteni, hogy szándékosan provokálsz vagy tényleg ennyire hülye vagy. Kiválasztasz magadnak valakit, belőle kikanyarintva a saját filozófiád, amit egyébként a szoba levegőjéből, a szóközökből is simán kihozol. 20+ éve nyüstölök linuxokat, de biztos nem érintett meg még a szele, várni kell az áttörésre. Baszdki. Keress más partnert ehhez.

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz #20749568 #19158 üzenetére

    Ja van még egy hasonló ismerősöm, aki ugyanezt tolja. Szerinte az OOP rossz, a külsős könyvtárak, keretrendszerek használata is rossz, meg úgy egyáltalán az összes mostani technológia is rossz. Az egyedüli, amit lehet, hogy XSLT-vel formázni a szerverről kiszolgált XML tartalmat, amit procedurális kóddal állít elő PHP-val. Ezek már 20 éve sem jelentették a szakma csúcsát, inkább a futottak még kategória volt. Na ő egy teljes webprogramozással kapcsolatos oldalt szétoffolt már ezzel, és mivel senki sem bannolta, a végén mindenki lelépett, aki értékes tartalmat hozott. Tulajdonképp még érdekelt is volna, ha az írásai arról szólnak, hogy ezzel a megközelítéssel hogyan fejleszt, de ugye ilyen nem történt. Hanem csak az ment, hogy amikor elkezdtünk valami OOP-vel kapcsolatos témát, akkor egyből megjelent, és előadta, hogy az OOP mennyire szar. Majdhogynem bloat. :P Az ilyen destruktív megközelítés szerintem sem tesz jót, inkább konstruktívan kéne hozzáállni, és arról írni, ami a tuti, nem pedig szidni a máshogy gondolkodókat.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • Frawly

    veterán

    válasz totron #19168 üzenetére

    Amiket írsz, nekem abból ez jön le. Ez a kérdés nem attól függ, hogy 20 vagy 50 éve linuxozol (igaz a Linux a legrosszabb esetben is csak 29 éves, de mindegy, vegyük hozzá az esetleges unixos előéletet is), hanem hogy mennyire változik a szemléleted. Ez nem arról szól, hogy milyen diplomád van, meg hivatásosként dolgozol-e a szakmában, és hogy hány éve milyen rendszereket használsz. Bár a régi motoros vagy, akkor nőnie kell az esélyének, hogy bizonyos fokban átveszi az ember ezt a szemléletet, és legalább kapiskálni kéne, hogy miről is van szó, de nem garancia arra, hogy tényleg te is elérsz erre a pontra.

    Hiszen pont ez a Linux lényege, hogy nem arra épül, hogy a te jelenlegi szemléleted szolgálja ki, meg Windows meg Mac legyen, hanem hogy te formálódj, tanulj, fejlődj a használata közben. Mert itt lehet ilyet is, nincs az, mint kereskedelni, GUI only termékeknél, hogy csak egy megoldás van mindenkire rákényszerítve, meg egyféle működési filozófia.

    Ez nem annak a függvénye, hogy én milyen szobából, hány szóközzel kanyarintom, és hány hozzászólásban és bekezdésben fejtem ki, és mihez vagyok partner, mennyire tetszik, amit írok.

    (#19166) ubyegon2: gondolom ezt valami átvitt értelmű pellengérnek szánod, de nem nagyon vágom a poénját. Mindegy, azt tudjuk, hogy sajátos humorérzéked van. De tőlem legyen, rákattintottam, és éjjellátó éjszakai képen látszik egy fészekben két felnőtt gólya, egy parasztház előtt. Lehet csak én nem értem, de én erről nem asszociálok semmire.

  • totron

    addikt

    válasz Frawly #19170 üzenetére

    Volt már szó róla, hogy évek óta Gentózok is, ha már említetted és számodra az tud támpont lenni. Arra bezzeg nem emlékszel. A jövőben nem vagyok partner a lejövéseidhez. Notepad.exe üdvösebb lenne. Faszért kell alanyt is találni a ki nem kopó mániáidhoz. Önmagukban nem hülyeségek, de azzá teszed őket az örökös ismételgetésekkel, mindenből ugyanezekre való kilyukadással. Miért nem találsz már egy olyan területet, amitől átmeneti vagy végleges pillogásba kezdesz, ismételt közösségszennyezés helyett. Ezt a te érdekedben kérdezem, írom. Normálisan áll hozzád az ember, türelmesen, cizelláltan kifejteni a gondolatát, te meg telibe szarod az egészet. Nyomás assemblyzni vagy valamilyen valós feladatot megoldani. Ez a linux témázgatás hobbinak jó, de forintra, fejlődésre - úgy értem kocsmafilozófián túlira - nem igazán váltható, ha csak nem vagy benne a hálózatos vetületében vagy nem programozol (bármilyen platformon) valami érdemit. Annyira nem jó fajta fórumozást képviselsz, nekem nem tetszik.

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Frawly #19163 üzenetére

    Nekem nem igazán jön be a filozófiája. Százszor inkább nyomok egy esc-et és választom ki a megfelelő menüpontot, vagy végső esetben tolok pl ctrl+s-t és ctrl+q-t vagy ilyesmit a :wq helyett. De már mondtam, hogy a parancssor sem az én világom. Mármint konkrétan az, hogy mindennek meg kell jegyezni a 3 betűs rövidítését. Én az a fajta ember vagyok, akinek vizsgán is azt mondták, hogy jó ez így, legyen hármas, mert látom, hogy érti, de azért némi lexikális tudásra is szükség lenne. Hát erről azóta sem sikerült meggyőznie senkinek, mert fogom a google-t, akarom mondani duckduckgo-t, aztán annyi lexikális tudást rántok elő, amennyit akarok. A ritkábban használt programokat is általában keresővel találom meg, mert a franc se tudja megjegyezni a hülye nevüket. Lehet így is élni...

    Amúgy régi álmom egy olyan fájlrendszer, ami nem ilyen mappa és fájlneveken alapul, hanem mindent fel lehet taggelni, és lehet tagek alapján keresni. Pl beírom, hogy video szerkesztés, aztán felhozza a telepített video szerkesztőket. Ha hozzá veszem, hogy tutorial, akkor meg hogy hogyan kell használni őket. Nekem szimpatikusabb lenne, mint hierarchiákban járkálni, vagy mindent felindexelni, és szó szerint keresni, ami nem minden esetben működik. Pl attól, hogy beírom képszerkesztő, még nem biztos, hogy felhozza, hogy photoshop vagy gimp, vagy tököm tudja, mert egyik sem tartalmazza ezeket a szavakat.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz totron #19168 üzenetére

    Pedig ezt még a hitgyülisek is elmagyarázzák, hogy eddig rosszul gondolkodtál, bezzeg ők már megtalálták az egy igaz utat. :-)

    Buliban hasznos! =]

  • Apollyon

    Korrektor

    *popcorn.gif*

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Frawly

    veterán

    válasz inf3rno #19172 üzenetére

    A vim-nek az a lényege, hogy modális, és módok között váltasz. Tekintsd ez „beragadó” Ctrl-nak, avagy Ctrl-locknak. Pont azért, hogy ne kelljen módosítóbillentyűt nyomni vagy nyomva tartani mindenhez, mert összetettem műveletsornál a fele abból állna, hogy végig tenyerelsz a Ctrl-on. Plusz a másik lényege a vim-nek, hogy gépírástartásban csak az alfanumerikus billentyűket használod, betűk, számok, írásjelek. Nem nyúlsz ki a kurzormozgató blokkba a kurzormozgató billentyűkért (Home, End, PgUp, PgDn, fel-le), nem nyúlsz ki funkcióbilletnyűkért, sem egérért, végig gépírástartásban maradsz.

    Ez a két elv adja az esszenciáját. Ennek ellenére vim-ben bekonfigolhatsz saját billkombókat, és arra megadhatod, hogy mondjuk Ctrl+Q-ra lépjen ki, Ctrl+S-re mentsen, működjön az egér, stb., de így szerintem a vim értelme szűnik meg, és használhatnál helyette egy olyan szövegszerkesztőt, ami alapból így működik, mert csak áthekkelnéd vele a vim-et egy n+1. hagyományos szövegszerkesztővé.

    A keyboard only filozófiának meg az is a lényege, hogy menüsor sincs, amit nyitogatni kéne, meg onnan akármit is választani, meg a választásra még valami jóváhagyást nyomni, hanem billkombókra mindent elérsz azonnal, mindenféle külön lenyitás és kiválasztás nélkül. Pont ez megint a témája, hogy ezeket az ablakokra, meg hagyományos menükre, meg választómenükre alapuló gondolkodást próbálod átvinni, megtartani mindenre. Azt kell érte, hogy ez egy mélyen gyökerező filozófia, nem arról szól, hogy valaki Gentoo-t vagy Ubuntut használ, vagy geditet vagy Notepad.exe-t.

    Vim-ben sokszor még az egész szövegszerkesztést is át kell fogalmazni, más műveletsorokra kell bontani ugyanazt a célfeladatot. Tegyük fel, írsz egy dokumentumot, amiben több bekezdés van egymás után. Az egyik bekezdést le akarod cserélni egy másikra. Ez normál, hagyományos szövegszerkesztőben úgy megy, hogy kijelölöd az adott bekezdést (vagy egérrel vagy kurzormozgatókkal jelölöd ki), amatőrök ilyenkor külön egy törlést is nyomnak feleslegesen, aztán kezdik el gépelni az új bekezdést. Vim-ben csak elnavigálsz a bekezdéshez (alap parancs módban, ehhez megint nem kurzormozgató billentyűket használva, hanem a bekezdések között lapozó } gombot, vagy sorszámG segítségével az adott sorra navigálsz), amikor a bekezdés fölötte/benne vagy, akkor nyomsz a cip gombsorozatot, ami annyit tesz, hogy „(c)hange (i)nside (p)aragraph”. Azonnal kitörli a szóban forgó bekezdést áttesz beszúrómódba (azaz kikapcsolja a ctrl-lockot, avagy parancsmódot) és azonnal gépelheted is az új bekezdést. Semmi nem kellett kijelölni, kijelölést becélozgatni első karaktertől az utolsóig, vagy finomítgatni, görgetni, nem kellett egérért, kurzormozgatókért kinyúlni. Célozgatni sem kell, mert mindegy hol vagy a bekezdésen belül. Kicsit úgy működik a vim, mintha egyfajta interaktív sed lenne, amiben csak benyomtad a parancs/forrás/cél utasítást. Magyarán az egész szöveg szerkesztése során másmilyen logikával kell elérni azt, amit hagyományos szövegszerkesztőben szoktál. Ezért szoktam mondani, hogy a vim nem text editor, hanem text processor. Ha hagyományos szövegszerkesztőként próbálod használni a vim-et, úgy frusztráló lesz csak. Mondom, az egész más mentalistást, gondolkodást igényel. Ez a legnehezebb benne, hogy el kell engednek azokat a beidegződéseket és logikákat, amik a hagyományos programokból maradtak benned az évtizedek során. Ez az, ami nehéz, gyakorolni kell, többször próbálkozni, hogy ráálljon az agyad, tényleg hatékonyabb legyen.

    Az valóban kényelmetlennek tűnik elsőre, hogy meg kell jegyezni mindenféle billentyűt, hogy mit csinál, de ez egy idő után az ujjakba idegződik be, és nem kell lexikálisan fejben tartani.

    Ilyen tag-ekre épülő fájlrendszer már van, úgy hívják, hogy TagFS. Nem használtam még, elvileg Linuxra fel lehet tenni. Ami nekem a gyanúm, hogy érdekes elv húzódik meg mögötte, de egy ilyen általános fájlrendszernek a teljesítménye iszonyat ×4r lehet, mert sok kis fájlnál átnézni újra és újra az összes azonos tag-gel rendelkezdő fájlt nagyon teljesítményromboló. Max. csak ilyen dokumentumokat tárolós archív partíción lenne ennek értelme. A másik ami ennek a hátulütője, hogy dokumentum mentésekor vagy fájl létrehozásakor a tagmegadással is szórakozni kéne, amit ugyan lehetne automatizálni pl. ha szövegszerkesztő menti, akkor automatikusan valahonnan szedje a tag-eket hozzá, de bonyás. Inkább csak nehezítés lenne, mint hosszú távon könnyítés.

    Erre inkább azt tudnám elképzelni, hogy valami fájlrendszer felett futó extra tag-kategóriákkal újraindexelni a fájlrendszert, és valami spéci paranccsal ebben a külön indexadatbázisban keresni, ha megvan a keresett fájl, akkor azt a hagyományos módon tovább használni, fájlnév alapján.

    Sőt, erre van már egy olyan kész megoldás is, hogy olyan DE-kbe és WM-ekben, ami önmagukban, vagy a bennük futó menüalkalmazás kezel .desktop fájlokat, akkor az előre meghatározott (általában /usr/share/applications) mappában végigkeres a .desktop fájlokban, ezt minden alkalmazás létre szokta hozni, és szerepeltethető benne Categories=tag1;tag2;stb. sor. Az ezt támogató indítómenük ezt át tudják nyálazni, így elég kép stringet az indítómenübe elkezdeni gépelni és már listázni is fogja azokat az alkalmazásokat amik ilyen képszerkesztő, képmanipuláló, képnéző, képakármicsodáló kategóriába be vannak sorolva. Ezt bármilyen fájlrendszeren futva meg lehet tenni.

    Amúgy a 3 betűs parancsnevekre lehet bevezetni a terminálban saját nevet alias-szal (de nem célszerű, mert pont az a lényege ezeknek a 2-3 betűs parancsneveknek, hogy 1) rövidek 2) szabványosak), vagy kidrótozod őket megint az agyonunásig emlegetett billkombókra. Bár én ilyen 2-3 betűs parancsneveket is ritkán használok, mert billkombókra komplett terminálos alkalmazások jönnek elő, vim, Vifm, cmus, curl wttr.in, calc, pacman -Syu, stb., így semmilyen parancsnevet nem kell sem gépelgetnem, sem Tab-bal kiegészítenem, sem emlékezni rá, hogy hogy milyen betűkből áll. Csak az első betűjére kell emlékeznem, és azt Win gomb UTÁN beadni, tehát Win majd F, az Firefox, Win majd V az vim, stb..Még csak egyszerre sem kell nyomnom a Win-gombot a másik gombbal.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz totron #19171 üzenetére

    (#19171) totron: nem személyeskedek, csak rávilágítok, hogy kiváló példája vagy annak az ellenállásnak, amit a hagyományos desktop gondolkodású userek tanusítanak, mert a hagyományos berögződéseket nem tudják letenni. Ezen nem fog segíteni a Gentoo, el kell keserítselek, akkor se, ha még 100 évig azon nyomod. Egymagában, hogy Gentoo-t használsz, nem jelent semmit. Ami jelentene, hogy milyen telepítésben, milyen WM-mel, körítéssel, milyen workflow-ban használod. Sima KDE/Gnome-mal, full featured kernellel én is fel tudnám tenni úgy, hogy minden működik, hagyományos dekstop módban, csak így az értelme veszik oda. Ugyanez van Archnál is, nyomják az arcot, hogy I use Arch btw... with Gnome. Erre szoktam azonnal mondani, hogy annak értelme nincs sok úgy, max. annyi, hogy kiadás alap helyett frissebb rolling, de ugyanazt a DE bloatot csinálják belőle, mintha csak felraktak volna egy Ubuntut vagy Fedorát vagy Manjaro Gnome-ot.

    A notepad.exe-t kösz, de nem. Szinte semmit nem tud, hagyományos menüzős GUI program, nem bővíthető, korlátos fájlméretkezelésében, pár hónappal ezelőttik még UTF-8 és unixos sorvégeket sem kezelt, nem témázható, nem színezi a forráskódot, nincs blokkmód, behúzáskezelés, mintaillesztésre csere, meg semmi, ami szövegszerkesztővé tenne egy normális szövegszerkesztőt. A Notepad.exe-t nem is arra találták ki, hogy én a te javaslatodra ebben szerkesszem Bash scriptet, meg a SwayWM conf fájlját. Arra való, hogy egyszeri v1.0 desktop Windows felhasználó kap egy telefont, és azonnal fel kell írnia valami rövid adatot, gondolatot, nincs kéznél papír, erre kinyit egy szög egyszerű note-appot, és befirkálja formázás nélkül, míg el nem felejti, és csak olyan minimális funkciókra van igénye, hogy beírja, menti, bár erre a telefonjára feltette Note app lenne való. De van egy rossz hírem, erre én vimet használok, de meg tudnék nyitni bármikor egy terminált és abba beverek egy cat > jegyezet.txt parancsot és már gépelhetem is, erre akár billkombóra drótozott scratchpad scriptet is meg tudnék hívni, ha annyiszor lenne rá szükségem. Mindenféle menüsor, meg notepad és egyéb nélkül megoldható. Pedig még az a lehetőség is nyitva állna, hogy a notapad paranccsal a Wine-be beépített Notepad-klónt használjam, de az oltári nagy baromarcúság lenne Linuxon. De mindjárt kérdezed is, hogy akkor minek teszik bele Wine-ba. Azért, mert egy nem nagy program, könnyű újraimplementálni, és előfordulhat, és Wine-on futtatott Windows-program próbálná elindítani, szüksége lenne rá, akkor legyen ehhez valami pótlék, ne álljon le a kérdéses progi hibával. Nem azért, hogy azt használja bárki is szövegszerkesztőnek.

    ASM-et nem használok. Bár rettenet optimális kódok állítható elő vele, de túl alacsony szintű, túlzottan csak adott hardverre szólóan, túl nagy munkával lehet csak benne kódokat írni, ergo nagyon rugalmatlan. Kódot normális nyelvben érdemes írni, amit az adott célarchitektúrán lévő normális fordítónak az adott hardverre (CPU) optimalizált adott profiljával kell lefordítani, hogy az adott procira legoptimálisabb kód forduljon, mintha valaki eleve optimalizált ASM-et fordítana. De ezt neked, mint örök Gentoo felhasználónak nem kell magyaráznom, mert a Gentoo Wiki eleve ezzel kezdi már a telepítést, hogy nem véletlenül kell a /etc/portage/make.conf-ba kapásból beleszerkeszteni az alap sorokat:
    CFLAGS="-march=native -O2 -pipe"
    CXXFLAGS="${CFLAGS}"
    MAKEOPTS="-jakárhány"

    Pontosan azért, mert így az adott hardverhez legoptimálisabb kód fordul, kihasználva a prociszálakat is. Ez különböző prociknál különböző lesz, ezt a fordító optimalizációinak kell figyelnie, tudnia. Ami kód optimális az egyik procin, szuboptimális lesz a másokon. Bár ezt az SSD-nél sem értetted, hogy miért van, mert ott is csak én képzeltem, meg a gcc fejlesztői is csak képzelődnek egyébként, a Burdából és Nők Lapjából szoktak ők is tájékozódni. És nem, ezekkel a gcc optimalizációkkal épp úgy nem fog gyorsabban másolni az SSD, ezt előre mondom.

    Persze, aki nagyon badass, és nem hagyatkozik automata detektálásra, hanem kapásból tudja, hogy mondjuk Ryzen 2700 procin akarja használni, az mindjárt közvetlenül -march=znver1 -O3 -j18 kapcsolókra rámehet, mert ahogy a klingon közmondás tartja: take no shit.

    De a Gentoo igazi ereje szerintem a USE flagekben van. Nem is azzal nyersz sokat, hogy adott procira fordítva nyersz 1-2%-kal hatékonyabb kódot (bár sok futó programnál már az is nyereség), hanem ha nem kellenek bele bizonyos feature-ök, azokat már elve bele sem fordítja, ezzel jelentősen csökken a bináris betöltési ideje, memóriafoglalása, adott esetben. Na, ez az, ahol a nagy bináris disztrók elvéreznek, mert nekik mindent bele kell fordítaniuk, mert nem tudják, hogy milyen gépen, milyen más programokkal fogod használni az adott csomagot, és emiatt nem hiányozhat belőle feature, sokszor még a debug symbols sincs kiszedve a binárisból. De mint mondtam, az egész nem számít, ha USE flagnek behúzol mindent, mert mondjuk ilyen KDE, Gnome bloat be is húzza szépen az összes Qt, Gtk, stb. egyéb szutykot, mint annak a rendje.

    De pl. vérbeli Gentoo-usert onnan is megismerni, hogy kiröhög, ha említed, hogy te inkább Excelben csinálnál valamit. Az ilyen userek általában calc/octave vagy Pyhton interpreter math lib-bel, R markdown, sc, gnuplot toolokat használnak erre, terminálban. Még csak a gondolattal, még csak viccből sem gondolkodnak el azon, hogy esetleg most mégis hatékonyabb az MS Excel 365 vagy 2015 vagy mit tudom én.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    Egyébként még a technikai vénás tech/tudományos YouTube-erknél is észrevenni lámaságokat. Pl. a standupmath csatornán ahogy Matt Parker ragaszkodik a Mac-jén futó Excelhez matematikai számításoknál. Bár néhány videójában már átcsábul a szakma által használt Pythonba inkább, szóval fejlődés utján van, de még be-becsábul a lámaságnak erdejébe.

    A másik, hogy még ilyen minimalista Linux YT-ereknél is megfigyelni láma dolgokat. Pl. Luke Smith állandóan püföli a billentyűket, csak úgy csapkod rájuk, zuhog és püffög teljes erejében a billentyűzet hátlapja, ahogy hozzácsapódik lepadlózódik teljes erővel a billentyű alsó éle. Ezt nem tudom miért csinálja, mintha 50 éves Robotron írógépet verne a szerecsétlenje, de nagyon szuboptimális, pont nala, aki a hatékonyságra megy, legutóbbi videójában azért hekkelt át egy Bash scriptet, hogy 0.016 mp. helyett 0.001 mp. alatt fusson le. Ráadásul mechanikus kapcsolós klikkelős Lexmark (IBM M-klón) billentyűzetet használ, aminek pont az a lényege, hogy nem kell ütközésig kipadlózni azt a kib. billentyűt, hanem szépen megtapintva, félig benyomva, már félúton elkattan benne a mechanikus kapcsoló, regisztrálva a gombnyomást.

    A másik lámaság, amit mind Luke Smithnél, mind DistroTube-nál megfigyelek, hogy benyitnak egy terminált, 1080p, 10-14 pixeles bolha betűmérettel. Mindjárt első reflexük: lemmie zoom-in, puf-puf-puff, és szépen adagolják fel a betűméretet. De minden egyes alkalommal, mintha a nézőnek tennének szívességet, közben meg ők nem látják az apró sz4rt. Mindjárt olyanra kéne beállítaniuk a terminált, hogy a megfelelő betűméretre jöjjön, pl. 1080p-nél már jobb lenne a min 16-18, nem kéne minden terminálnyitás után sok lépéses nagyításért püffögni a billentyűzeten.

    Meg szintén a DistroTube-os kopasznak vannak még régről való berögződései, háttérképkezelőnek GUI-s nitrogen, OBS-sel veszi fel a videóit, mikor a jóval egyszerűbb FFmpeg is tudná, sokáig virtuális gépnek is a VirtualBoxhoz ragaszkodott qemu KVM helyett. Illetve van neki ez a hardveroverkill mániája, pár hónapja a 32 GB RAM-os 1920X Threadripperjét bővítette fel 64 gigára, mert zavarta, hogy az idő nagy részében csak 22-30 GB áll szabadon, így most már 62-50 GB áll szabadon, hogy kényelmesen beleférhessen az oltári nagy semmi. Ez sem volt elég, újabb terminálablakán valaki észrevette, hogy a neofetch az AMD Threadripper helyett már AMD EPYC-et regisztrál, magyarán a 12 mag, 24 szálas Threadripper sem volt elég, felváltott 16-32-64 magra, nem tudni melyikre, videót még nem csinált róla. Ennek persze megint sok értelme volt, hogy a 24 szál eddig max. 10%-ra terhelődött és 90%-uk állt kihasználatlanul, de most így, hogy be van tolva alá 1,5-5× annyi szál, így már csak 2-6%-ra fognak terhelődni, és 94-98%-ban lesznek kihasználatlanok. De biztos vagyok benne, hogy az Arch + dwm + Termite-ben futó neovim sokkal fénysebesebben fog futni, és megérte az 1 éve 2500 dollárért vett Threadripper gépet még egy újabb 1500-4000 dollárért upgrade-ni, gyengének számított már, ilyennel én sem égetném magam ország-világ előtt.

  • Frawly

    veterán

    Bár ki tudja, a DistroTube-os csávónak lehet mégis igaza van az AMD EPYC-re váltással. Most pl. AUR-ból érdekességképp feltettem a systester-cli benchmarkot. Persze függőségnek behúzta a Qt4.8.7-et, amit több, mint másfél órán át fordított. A hivatalos Arch tárolókból kitiltották a Qt4-et (Ubuntu, Mint, stb. tárolójában megvan), mert elavult, és nem akarták, hogy emberek használják, ezért forráskódból kell pörgetni. De ez is milyen már, hogy CLI terminálos alkalmazás Qt4-re dependel. Agyrém. Hiába védekezik a fejlesztő, meg az AUR csomagscript-fenntartó, hogy csak build dependency, én azt sem tudom elképzelni, hogy buildeléshez minek kell ez. Egy CLI alkalmazásról van szó!

    Meg ilyen komplett órákon-napokon át forduló qt, webqt, llvm szutykokat sem kéne használniuk a fejlesztőknek, mert ez is agyf4× kategória. Na, ez az igazi bloat definíciója, 1-2 GB forráskód, és órákon-napokon át fordul lefelé kvázi nem annyira elavult Core i laptopokon. Mert oké, hogy nem acélos már ez az i5-2520M, hiába van alatta SSD meg 16GB RAM, a procinak sovány a 2 mag, 4 szál, kevés cache, nem olyan magas órajel, alacsony IPC, de azért nem annyira teljesen elavult, és használhatatlan, hogy ilyen hosszan forduljon rajta valami, sok ember használ ettől gyengébb gépeket, pl. C2D.

    És itt most nem panaszkodni akarok, mert lefordult hiba nélkül, de azért keserű a szája íze az embernek az ilyen baromságoktól.

    Ráadásul ez a systester-cli egy nagy kamu program. A pi-t kb. 1000× olyan lassan számolja ki azonos tizedesjegyere, mint a y-cruncher, ami szintén CLI alkalmazás és néhány másodperc alatt lefordul, mindenféle vaskos dependency nélkül.

    Az ilyen béna fejlesztőket a több órán át forduló qt4 build függőségeikkel együtt bele kéne lőni az első folyóba, vagy szívlapáttal agyonverni. De még így se lenne fair, mert akkor mit csináluk a Karloszka-Rusztika-szintű fejlesztőkkel (bálgáz-bélsár-fejlesztőknek hívom őket), akiknek a kódja még ilyen sincs, mert le sem fordul.

    [ Szerkesztve ]

  • totron

    addikt

    Vállalhatatlanra torzította a személyiséged a magány, értem én, mással is megesik. Felsorolnád tételesen, hogy mikor adtam tanúbizonyságát az agyfaszodnak (amit belém látsz)? Tudod ez már nem írottságokon alapuló félremenés, hanem vastagon jellem dolga, hogy megengeded magadnak ezt a luxust. Olyan vagy, mint egy szarral töltött, rossz minőségű rágó, nyúlós-soha nem szabadulós, csak hogy legalább akkora tömbökkel reagáljanak rád, mint amekkorával te magad is igyekszel kitölteni a benned tátongó űrt.
    Várom a listát. És nem mellébeszélésből. Hajlandó vagyok elismerni és megkövetni, ha félreérthetőt írtam. Tényleg kíváncsi vagyok magamra. De ha megint ugyanezt lenyomod szinonímában...

  • F34R

    nagyúr

    válasz inf3rno #19172 üzenetére

    pl a rofi launcherjet meg lehet ugy csinalni hogy groupokra osztja az inditast.. es akkor elvileg pl ott vannak egy csoportban a bongeszok, a tutorialok meg minden ami kell.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz inf3rno #19173 üzenetére

    Nagyon imádnivaló az egész gólyacsalád, ha melóban valami idiot felhúz, berakom a gólyakamerát kis időre és teljesen kitisztítja a gondolataimat! :K

    Na ez a röfi, amit elfelejtettem, ezt telepíti a kopasz YT-os faszi először a Mint Cinnamonra! Annyira kell arra, mint egy falat kenyér amúgy.

    [ Szerkesztve ]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz Frawly #19176 üzenetére

    A mode semmiben nem nyújt többet, mint egy menü, amiben az egyes menüpontokat a kezdőbetűjükkel tudod kiválasztani. Pl alt -> e(dit) -> c(opy)-t lehet használni elég sok szövegszerkesztőben szerintem a ctrl + c mellett. A menü használata egérrel ezen felül egy plusz, ha keresgélni akarsz, mert tudod, hogy létezik a menüpont, amit használni akarsz, de elfelejtetted a nevét. Általában jóval gyorsabb egérrel, mint a billentyűzeten lévő kurzorral.

    Ha egy bekezdést akarsz törölni, akkor tripla kattintás és backspace/del, amivel a legegyszerűbben meg lehet tenni. Nekem ez gyorsabb, mint mindenféle ezoterikus billentyűzet kombináció használata.

    A gyakori dolgokhoz persze használok én is billentyűzet kombinációkat pl refactor = ctrl+r vagy code format = ctrl+t, vagy git commit ctrl+g, de nincs annyi gyakori művelet, hogy megérje az egy tucatnál több ilyen kombináció. A maradék ritkán használt dolgot meg ki lehet keresni a menüből, mert a franc se fogja megjegyezni a kombinációt még azokra is. Ha mondjuk egy héten egyszer használok valamit, és 10 másodpercig tart kikeresni, akkor egy évben nyerek vele kemény 10 percet. Nekem ez nem éri meg a ráfordított időt. A vim-nél ez valószínűleg még rosszabb lenne, ha nem írja ki, hogy melyik módban milyen billentyűket lehet használni és a manualt kellene bogarásznom hozzá.

    Amúgy a billentyűzetemben is vannak mode-ok, azt sem használom, mert teljesen feleslegesnek tartom. Nincs annyi dolog, amit billentyűvel vezérelnék, hogy megérje. Ha valamilyen alkalmazás arról szólna, hogy 100 gyakran használt menüpont közül kell választani, akkor az érintőképernyő szerintem jóval gyorsabb lenne, mint az egér vagy a billentyűzet használata.

    A fájlrendszerrel kapcsolatban, nem tudtam, hogy már létezik ilyen. Igazából a symlink használatával is meg lehet oldani ugyanezt fapadosan. Pl a képeidre lefuttatsz egy arc felismerőt, és bepakolod egy Gizi mappába az összes találatra létrehozott symlinket, aztán máris egyszerűen lekérhető az összes kép, amin Gizi szerepel. Windows esetében ez elég nagy szívás, mert ha másolni akarod a fájlokat, akkor csak a parancsikonokat fogja másolni, Linux esetében megoldható a -L flaggel, hogy kövesse a linkeket. Tervezek egy saját programot, ami ilyen formában tárolja az adatokat, de még nem döntöttem el, hogy symlink-el vagy adatbázissal oldom meg. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz #20749568 #19184 üzenetére

    Gondolom ez arról szól, hogy felrakod az alap programot, aztán csillió pluginnel testre szabod. Én úgy vagyok vele, hogy nekem erre nincs időm, működjön minden out of the box, de lehet egyszer bepróbálkozom vele. Igazából kód színezés, kód formázás, refactoring, search, replace, git, amikre legtöbbször szükségem van. Plusz valami hagyományos szövegszerkesztő, amiben lehet cikkezni, és ami képleteket is tud kezelni. Ezekre viszont én inkább kétféle programot használnák, mert az egyiknél a kódolás a cél, a másiknál meg a cikk vagy publikáció írása.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz #20749568 #19190 üzenetére

    Azt hittem, hogy az LSD tágítja a tudatot, az alkohol meg szűkíti. :D

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz F34R #19191 üzenetére

    Ismerem, de már régen néztem utoljára. Úgy rémlik, hogy irreálisan sok memóriát zabált, és én így is sokszor kifutok a 16GB-ból. Azért maradok inkább a JetBrains vonalon, amíg tudok. Ezek az IDE-k párszáz MB-al elvannak, és tudok mellettük futtatni egy csomó másik programot.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • Dhampir

    félisten

    válasz Frawly #19165 üzenetére

    Erről jut eszembe, hogy az Újratervezés Program is Windows orientáltságú.

    "A Windows operációs rendszer használatára vonatkozó elméleti és gyakorlati ismeretek sajátítasz el"

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz inf3rno #19192 üzenetére

    Lsd vagy anyarozs? Nevezik még Szent Antal tüzének is. Egyszer a 16. Században egy egész falu fogyasztott belőle. Napokig táncoltak, sokan sajnos a végén szívrohamban vagy végkimerülésben meghaltak.

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz cami][us #19195 üzenetére

    Csinos...
    Ismerős ez a taktika a java körüli mizériából...

    [ Szerkesztve ]

    https://www.coreinfinity.tech

  • Frawly

    veterán

    válasz #20749568 #19184 üzenetére

    Kevered a szövegszerkesztő fogalmát. Itt most plain text editorokról van szó, nyers szöveg írására, meg forráskód szerkesztésre, IDE/programozás funkcióra. Nem arra van, hogy önéletrajzot meg kormányzati támogatós pályázatot ebbe írj. Hivatalos levelkre, önéletrajzra, stb. én egyébként vim + XeTex + Zathura PDF nézőt használok, ez nyomdai szedésminőséget tud, nem ilyen Word/LibreOffice Writer nyomorékság.

    De ebben a szerepkörben nem látom indokolatlannak a bloat, full GUI szövegszerkesztőt.

Új hozzászólás Aktív témák