Magical Delicacy teszt

Flora egy boszorkánytanonc, aki mágikus finomságok főzésével teszi boldogabbá a helyiek hétköznapjait, miközben kalandozgatva fedezi fel ezt az új világot, és benne a helyét.

Hirdetés

Varázslatos finomságok!

Új helyre költözni – hát még vállalkozást indítani – egyszerre izgalmas és félelmetes. Teljesen ismeretlen terepen kell egyszerre helyt állnunk és érvényesülnünk, megvalósítani céljainkat, megélni vágyainkat, de közben tiszteletben tartani a helyi szokásokat. Flora egy fiatal boszorkány, aki ételkészítéssel igyekszik jobbá tenni új közösségét, miközben belekeveredik a helyi belügyekbe is. A Magical Delicacy az ő történetét meséli el, vegyítve a Metroidvania és a főzős elemeket, egy igen tartalmas, 20-25 órás, finomságokkal teli kalandot kínálva.

A játék lényege, hogy különböző rendeléseket kell teljesítenünk Grat lakói számára. Ezzel meg is ismerhetjük őket, valamint ezt az új, egyedi sajátosságokkal teli régiót és kultúrát is. A város egy hegyoldalba van építve, amit kiválóan elevenít meg a gyönyörű pixelgrafika. A sziklaszirtekből kiálló épületek elérése ügyességet igényel, így a játékmenet egyik jelentős részét a mászkálás és ugrálás teszi ki. Fokozatosan szerzünk majd új képességeket – klasszikus Metroidvaniaként –, amelyekkel újabb helyszínekre juthatunk el. A polgárok különböző ételeket, italokat és főzeteket szeretnének, ehhez pedig alapanyagokra lesz szükségünk. Vannak, amiket a szomszédos kereskedőktől tudunk megvásárolni, míg másokat csak a vadonban lelhetünk fel. Bizonyos növényeket elültethetünk a kertünkbe is, így saját magunk is termeszthetünk utánpótlást, az alapanyagokból pedig a konyhában alkothatunk finomságokat: főzhetünk levest fazékban, készíthetünk szendvicseket a pultnál, idővel pedig már üstben kotyvaszthatunk bájitalokat vagy teát főzhetünk a kannában. Persze kezdetben limitált az eszköztárunk, és a jutalmul szerzett pénzből bővíthetjük konyhánkat, hogy gazdagítsuk repertoárunkat. Összegezve tehát: keresünk vagy veszünk alapanyagot a nagyvilágban, majd az üzletben elkészítjük a kért recept vagy – ha bátrak vagyunk – saját kísérleteink alapján az ételeket-italokat. A rendelések egyre komplexebbé válnak, és különböző tényezőket is figyelembe kell vennünk. Például elérni vagy kerülni kell ízprofilokat, amihez meg kell értenünk az ízek hierarchiáját. Lehet, hogy konkrét típusú össszetevőkre vágynak a kliensek – például gyümölcsökre vagy zöldségekre –, de lehet, hogy egyéb munkát várnak el, mondjuk szárítást vagy préselést. Ezek izgalmas dinamikát adnak az alkotási folyamatnak, és kifejezetten szórakoztató kitalálni, hogy mi hogy működik és mit miként érhetünk el – és mivel a mágia erejével konyhai eszközeink maguktól működnek, így nem kell ott állnunk és kevergetnünk napestig az utolsó húslevest is.


[+]

Ez a Magical Delicacy egyik különlegessége: hogy egyáltalán nem vezet. Magunktól kell rájönni szinte mindenre, ami leggyakrabban élvezetes, és nagyon ritkán azért frusztráló is tud lenni. Persze tele van jelekkel, tippekkel és utalásokkal, amiket a dialógusba vagy a tárgyleírásokba rejt el a játék, így azért teljesen elveszve sosem leszünk. Fokozatosan tárul elénk a világ is, így „vadászterületünk” sosem túl nagy ahhoz, hogy ne tudjuk kilogikázni, merre tovább, vagy épp azt, hogy egy specifikus receptet miként tudunk elkészíteni. Szerencsére nem is túl nagy a bejárható terület, és a későbbi útrövidítések, valamint a gyorsutazás még gördülékenyebbé teszik a közlekedést. Ráadásul a grafika tényleg csodálatos, így élvezet felfedezni mindent: az üzletek hangulatosan vannak berendezve, és a természet is gyönyörűen elevenedik meg. Mindent áthat egy báj, aminek a hangulatát végig fenn tudja tartani a kaland.


[+]

A későbbi receptek azért elég kacifántosak tudnak lenni specifikus kritériumaik miatt, így nem hibáztatok senkit, aki egy idő után rászabadul a netre, hogy időnként puskázzon egy kicsit. Azonban az élmény – és a mondanivaló – szerves része a kísérletezés. A próbálgatással, ötleteléssel, és a hibázásokkal együtt találhatjuk meg az ideális eredményt, ami kiterjed karakterünk szerepére a világban. Flora fokozatosan érti meg, hogy pontosan ki is szeretne itt lenni, mit akar jelenteni a közösség számára, és hogy a boszorkánylét nem egyfajta eleve elrendeltetést vonz magával, és ezen belül is bőven van mozgástere. A narratíva mondanivalója nincs túl intenzíven kibontva, és ne is számítsunk komplex sztorira vagy bárminemű katarzisra – itt minden sokkal visszafogottabban, nyugisabban zajlik. A fő hajtőerő egyébként is a megrendelések teljesítése és a város, valamint környékének felfedezése. Ezzel együtt is azonban jópofa karakterek várnak a diverz, macska- és békalények által lakott régióban, akik egy-egy aprócska szeletét képviselik ennek a különleges világnak. Találkozhatunk a kalandvágyó folyójárókkal, akik a vadont szeretnék feltérképezni, és egy édesszájú hercegnővel is, aki nem tud mit kezdeni trónörökösi létével.


[+]

Természetesen a fő sztori mellett mindenféle egyéb melót is vállalhatunk, de ezek is mind a kifejezetten élvezetes, központi játékhurokra építenek: főzni, próbálkozni, körbenézni, majd újra és újra. Az ugrálós részek néha feleslegesnek tűnhetnek, illetve a menükezelést is lehetett volna finomhangolni, de összességében egy imádnivaló, szórakoztató és kifejezetten tartalmas játékkal van dolgunk. Ha kedveled a nyugisabb, kedvesebb alkotásokat, akkor ezzel újabb finom falattal gazdagodhatsz. Egy dolgot azonban nem győzök eléggé hangsúlyozni: ez a szakácsköny nem rág minden receptet a szánkba, hanem elvárja, hogy egy kis individualitást csempésszünk a főzésbe.

A Magical Delicacy Switch-re, PC-re és Xbox konzolokra jelent meg – utóbbi két platformon a játék a Game Pass előfizetés része.

A tesztjátékot a kiadó Whiethorn Games biztosította.

Összefoglalás

Bájos, imádnivaló, tartalmas Metroidvania, gyengébb platformer elemekkel, de remek főzős játékmechanikával. Élvezet a felfedezés, csodálatos a képi világ, ráadásul mély az alapanyagok köré szerveződő, többrétű játékmechanikai rendszer. A műfaj kedvelőinek ideális választás, de fontos észben tartani, hogy minimális útmutatást nyújt, így saját eszünkre, készségeinkre, vagy akár az internetre kell hagyatkozni, hogy gördülékenyebb legyen az élmény.

A Magical Delicacy legfőbb pozitívumai:

  • Csodálatos, pixeles képi világ;
  • mély, átgondolt főzős játékmechanika;
  • jutalmazza a felfedezést és a kísérletezést.

A Magical Delicay legnagyobb hiányosságai:

  • Az iránymutatás hiánya frusztrálóvá válhat;
  • a platformer részek gyakran erőltetettek, feleslegesek;
  • a menükezelés zsúfolt és zavaró lehet.

Georgiadisz Leonidas

Azóta történt

  • Astro Bot teszt

    Gonosz idegenekkel, régi ismerősökkel, végtelen cukisággal és egy sugárhajtású DualSense kontrollerrel vár ránk Astro robot kalandjainak legújabb fejezete.

Előzmények

  • Gestalt: Steam & Cinder teszt

    A Gestalt világában gőzgépek és kardok, valamint corgi kiskutyák és páncélos szörnyek keverednek ősi próféciák és birodalmi ármányok közepette.

  • Nine Sols teszt

    A horrorjátékairól elhíresült Red Candle Games műfajt váltott, és ezúttal egy Sekirót idéző akciójátékkal tért vissza.

  • Turbo Kid teszt

    Nagyszerű videojátékos folytatást kapott az utóbbi évtized egyik legszeretettebb kultfilmje.

  • Pepper Grinder teszt

    Mit tud egy platformer, amit közel egy évtizedig fejlesztettek?