Astro Bot teszt

Gonosz idegenekkel, régi ismerősökkel, végtelen cukisággal és egy sugárhajtású DualSense kontrollerrel vár ránk Astro robot kalandjainak legújabb fejezete.

Hirdetés

Nagyszabású űrkaland

Emlékeztek még az elsőgenerációs PlayStation VR-ra? Bár a Sony mércéjével talán nem lett átütő siker, de a headsetre az évek során így is óriási számban készültek a játékok – volt nem egy kiemelkedő cím is, és persze nem túlságosan jó alkotások is. Az előbbi kategóriát erősítve 2018-ban megjelent a japán Team Asobi által készített Astro Bot: Rescue Mission, amely olyannyira jól sikerült platformjáték lett, hogy a Game Awards rendezvényen el is vitte az év legjobb VR-játéka díját! Talán hajszálnyival kisebb nemzetközi elismerést jelent, de a Rescue Missionnel én is játszottam, és különleges, barátságos hangulatával egyből belopta magát a szívembe. Astro következő kalandja 2020-ban, a PlayStation 5 megjelenésével érkezett el, mégpedig váratlan módon egy ingyenes techdemó formájában, amelyben a játékosok a kis robot segítségével próbálhatták ki, hogy milyen csodákra is képes a PlayStation 5 és még inkább a DualSense kontroller. A fogadtatás nagyszerű volt, így a Sony egyik utolsó japán stúdiója sok munkával elkészítette a vidám droid legújabb kalandját – és már most nyugodt szívvel mondhatom: megérte várni!

Astro és robotlegénysége roppant menő módon egy PS5 anyahajóval szelik a végtelen űrt, amikor egy gonosz idegen megtámadja őket és szó szerint darabokra tépi a cirkálót. A konzolon szolgálók szétszóródnak a galaxis különféle szegleteiben, a hajó pedig lezuhan – feladatunk pedig eztán nem is lehet más a platformjátékok törvénye alapján, mint az, hogy megbízható DualSpeederünk segítségével megtaláljuk az elveszett alkatrészeket, valamint a szétszóródott legénység tagjait. Az első nekifutásra durván 10 órás kalandunk során több mint 50 égitestre utazhatunk el szárnyas DualSense kontrollerünkkel: a fortyogó lávamezőtől a buja dzsungeleken keresztül egészen a homokos tengerpartokig mindenféle világot felkereshetünk, és persze mindegyik terület veszéllyel, cukisággal és meglepetésekkel van megspékelve.


[+]

Az Astro Bot elődeihez hasonlóan egy külső nézetes platformjáték lett, de PSVR2-támogatást sajnos nem kapott; pedig hát a Rescue Mission után pontosan el tudtam képzelni, hogy milyen jól állt volna neki a virtuális valóság. Utunk során öt csillagrendszerbe kell elutazni, és természetesen a műfaj íratlan szabályai szerint minden terület végén egy főellenség vár minket – legyőzését viszont az elvárható jutalmakat alaposan túlteljesítve jutalmunk mindig egy további extra pálya lesz. Ezek mindig a Sony egy korábbi játékvilágára épülnek – direkt nem lövöm le ezeket a poénokat és meglepetéseket, hiszen szerintem ezek voltak az Astro Bot legkülönlegesebb részei. A játékmenet egyébként nem változott meg lényegesen: célunk elérését a platformakadályokon túl mindenféle ellenségek nehezítik meg, ezek túlnyomó részét pedig szerencsére egy jókora pofonnal le is rendezhetjük – a többiekhez pedig mindig valami trükkre lesz szükségünk. A verekedések és akadályok között mindig érdemes szétnézni, ugyanis az anyahajó legénységének tagjai bárhol megbújhatnak: egy fa lombkoronáján, a föld alatt vagy akár egy kagyló belsejében is találhatunk pajtásokat. Az elveszett kollégák mellett kereshetjük még kirakósok darabkáit, valamint féreglyukakat is, amelyek egy titkos bolygót fednek fel.


[+]

A pályák nem kifejezetten nehezek, és a jó tempójú haladásban a temérdek mentési pont is segítségünkre lesz. A játék talán legfontosabb újítása a korábbi részekhez képest, hogy mindenfelé találhatunk Astrónak különleges képességeket, melyek nem egyszer kicsit furák, viszont annál hasznosabbak. A majomkezekkel például falakat tudunk megmászni, Barkster, a bulldog rohamozását kölcsönvéve nem csak falakat zúzhatunk be, elrepíthetjük az utunkban állókat is, az ikerbéka kesztyűvel pedig könnyedén tudunk utazni platformok között. Ezek az egyedi erők hihetetlenül fel tudják dobni a játék hangulatát és többféle felhasználási módjuk változatosabbá teszi a játékmenetet. Egy másik fontos aspektusa a játéknak, hogy az egész felfogható egy nagyszerű születésnapi ünnepélynek is. Mivel az első Sony-konzol 1994-ben jelent meg, az Astro Bot a 30. szülinapot ikonikus PlayStation-karakterek egész tömegével ünnepli – a legénység jó 150 tagja mind jól ismert figura; érdemes figyelni őket, mert lehet épp az északi világ legmenőbb apukáját vagy az egyik legnagyobb kincsvadászt találtuk meg.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Magical Delicacy teszt

    Flora egy boszorkánytanonc, aki mágikus finomságok főzésével teszi boldogabbá a helyiek hétköznapjait, miközben kalandozgatva fedezi fel ezt az új világot, és benne a helyét.

  • Riven teszt

    A Myst-sorozatot megalkotó Cyan még ma is nagyrészt az eredeti fejlesztőkkel küzd a széria életben tartásán – és most végre a legjobb epizód, a Riven is megkapta a maga nagyköltségvetésű felújítását.

  • A Highland Song teszt

    Mi kerül ki abból, ha a nemlineáris felfedezéseket kalandjáték- és ritmusjáték-elemekkel dobjuk fel? Meglepő, de minden idők egyik leghangulatosabb hegyi túrája!

  • Sonic Superstars teszt

    A mozifilmek, animációs sorozatok és képregények közt alaposan el vannak kényeztetve a Sonic-rajongók – most pedig egy új 2D-s epizód próbálja folytatni azt, amit a Mania elkezdett.