Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    válasz #31733248 #79881 üzenetére

    A gond az, hogy ez nem ellenvélemény - csak elegánsan átléped a sarkallatos pontokat, és nem veszed figyelembe, hogy mit mire írtam.

    Az előző állításod az volt: "Miközben egyébként pont ez a [liberális-mainstream] szellemi-kulturális környezet hozza el azt a lelki nyomort, amitől a generációjuk látványosan szenved, de ezt úgysem értik..."
    Erre írtam a hsz-t, hogy a cikkben leírt körülményekre (munka-központúság, munka elidegenítése, túlhajszoltság, magas elvárások, ezekből eredő kiégés) a Fidesz sem hoz semmi változást.

    "Más kérdés teljesen, hogy jó-e - és ezt már szigorúan a NER-től elvonatkoztatva mondom - ha a versenyszféra foglalkoztatóinak többsége hazai szereplő: igen, jó."

    A sarkallatos pont az volt, hogy amit mesterségesen felépítenek vagyonos hazai vállalkozó réteg, amögött lojalitás áll, nem pedig teljesítmény. A NER-től pedig nem lehet elvonatkoztatni, mert egy szint fölött nem lehet megkerülni. Nincs verseny, nem szempont a hatékonyság - pazarlás, tékozlás folyik, saját zsebek tömése, korrupció. A valódi hatékonyságot, innovációt gátolja a verseny hiánya. Így pedig nemzetközi piacon csak az alacsony munkabérrel és mindenféle egyedi ösztönzőkkel (adókedvezmények, szubvenciók - tehát kieső bevételek) tud labdába rúgni. Szóval a kikerülhetetlen realitást is figyelembe véve - nem, nem jó.
    A "ha egy arctalan tulajdonosokkal rendelkező német cég viszi el a milliárdos profitot" mellett még ott vannak az egyéb dolgok is hazai kkv. vs külföldi multi síkon: munkakörülmények, munkafeltételek, szervezeti kultúra, bér és járulékfizetés tisztasága, stb. Dolgoztam hazai kkv-knál és külföldi multiknál is, saját magam is tapasztaltam a különbséget. Valamint közgazdászként tudom, hogy bár a hazai kkv-k többször annyi embert foglalkoztatnak, de az adóbevétel nagyját mégis a TNC-k adják - a magasabb hozzáadott érték, magasabb bérek és a rendesen leadózott jövedelmek, ugyebár.

    "az a proli mentalitással élőket nem irritálja, ellentétben azzal, amikor egy hazai vállalkozó keresi meg ugyanezt a pénzt. Mert akkor a kurva anyját... Magyarország, így szeretlek..."

    Szóval aki szerint az itthoni vállalkozói kultúrában nagy gond az, hogy ebből a rétegből sokan hirtelen sokat akarnak szakítani, de közben alkalmazottaikkal garasoskodnak, minimálbérre jelentik be őket, hogy kevesebb adót és járulékot kelljen fizetniük, nem adnak se rendes munkaeszközöket, se képzést, de a (fizetetlen) túlórát elvárják, az szerinted egyből proli mentalitású? Mert az embereknek ez a baja a hazai vállalkozók nem kis részével, nem pedig az, hogy sikeresek.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • spanyoll

    addikt

    válasz #31733248 #79887 üzenetére

    Engem pl. nem érdekel. De úgy nehezebb átugrani, hogy te írsz valamit, arra reagál más, arra megint valaki, így kiszűrhetetlen, hogy meddig tart a téma és meddig nem; ez nem a reddit.
    De ezen befosok, hogy legyen a nick IYF vagy akármi, mindig van itt egy ilyen fölösleges hangulatkeltés.

    "Super perfundo on the early eve of your day."

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #79887 üzenetére

    Szimplán hergeled azt az 1-2 arcot, aki kapható ilyesmire, aztán ártatlan boci szemekkel tekingetsz jobbra-balra :C

    Btw a téma uncsi is és túl is ragoztátok, az álláspontok se közeledtek, menjetek inkább szörfözni ;)

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #79953 üzenetére

    3 éves cikk, ugyanerről összeszedettebben...

    De ezt szerintem már akkor kitárgyaltuk, felesleges újra előszedni:R

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • #31733248

    törölt tag

    válasz #31733248 #80004 üzenetére

    Mindenki megkönnyebbülhet: a Telex szerencsére pótolta az égető hiányt, 14.51-kor kikerült a nők elleni erőszakról szóló mai cikk is. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Jahno

    őstag

    válasz #31733248 #80021 üzenetére

    Nem is csak a politika, de ugyanazt a kört futja minden felület ha valami új PS4 játékot jelentenek be, technikai cikkek a béka segge alatt, előásnak valahonnan egy 10 éves valamit, amit néha többször megforgatnak, mert minden, ugyanazt a kommentosorozatot le lehet alatta gyártani. Már ausztrál videókat lesek arról, hogy hol született kistapír, meg palagázkitermelést, szakmai anyagot mindenféle orvosi témában (az legalább picsa nehéz, nem is értem), Micunak a vergődését a hidrogénnel és a zöldebb jövővel, meg hasonlók, hogy egy érdekes és minőségi szintet megüssön egy bármi.

    Előző hétre is jött, mert "ezek a mai fiatalok" téma de szerintem az írójának fogalma nincs róla mi van, de jajj, úgy viszik az üveget hátizsákban, mint a nagymama befőttjét, nehogy jöjjenek az ÁVÓsok: [link]

    Elején belefutottam ebbe az Alapjárat magazinba, ment a nagy pofa, tele voltak tárgyi és műszaki tévedéssel, amit még én is láttam akinek fogalma nincs az autókról. Akik értelmesen kiigazították, az törlés/tiltás, cikk néha maradt úgy. Félrefordítás hegyekben, na mondom jóvanja ez is lecsó.

  • Freddy76

    addikt

    válasz #31733248 #80021 üzenetére

    Az ügyvédes kérdést hagyjuk, mi rendszerint vizsgáztattuk azzal az ügyvédjelölteket, hogy a Portfólió-Mfor-Origo/Index/HVG jogi-pénzügyi rovat egy-egy cikkében hány ökörséget találnak.

    "Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #80021 üzenetére

    Gondolkoztam, hogy "belesz*rjak-e a ventillátorba", de nincs hozzá mostanában hangulatom :DDD btw a régi indexen volt néhány gazdasági/oknyomozó cikk(sorozat) ami azért nem volt annyira összecsapott/felületes, de a mostani telex tényleg csak egy a hírforrások között és a legutóbbi kérdőívükben feltett kérdések alapján nem lesz jobb :N

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • #31733248

    törölt tag

    válasz #31733248 #80113 üzenetére

    Folytatom, közbejött egy telefon. Nekünk Hansgrohe cuccokkal van hosszabb távú tapasztalatunk, a lényeg: jó formaterv, csúcsminőség. Viszont a csaptelep vízszintes, sík része állandóan koszosnak látszik. elég ha rámegy egy-két vízcsepp, máris oda a makulátlan megjelenés, olyan, mintha koszos lenne. A csaptelepen belül olyan finom a szűrő, hogy a csapvíz előbb-utóbb eltömíti, a csere valami 30 ezer forint.

  • kuntics

    aktív tag

    válasz #31733248 #80168 üzenetére

    A korábbi hsz-eidre visszagondolva te is a gazdagabbak közé tartozol,most is csak az ő szempontjukból nézed az egyenlőtlenség mérséklését. Az példaként fel sem merült,hogy nem csak a gazdagoktól lehet elvenni,hanem a szegényebbeknek adni? Persze ez a mai világban nem megszokott,(ahogy a cikk is írja,itthon jobban vannak támogatva azok,akiknek amúgy is jobb az anyagi helyzete) talán ezert nem is jutott az eszedbe.

    Tudod,szegényebb sorból nehezebb jól elindulni. Tizenéves fejjel el kell dönteni,hogy szakmát tanuljon valaki vagy vállaljon be egy egyetemet mindenféle hitellel. Ott elég szarul tud kijönni a matek,22 évesen lehet 1-2 millió pluszban is az ember,meg minuszban is. És a szülők sem feltétlen fogják az egyetem fele terelni a gyerekeiket, mert ők is megélnek a kis szakmunkás fizuból. Szegény családban meg egy rossz pénzügyi döntés kihathat az egész életére,”gazdagéknál” megússzák pár millió minusszal. Ezért sem lépnek előrébb sokan a szüleiknél.

    Az,hogy Te meg vállalkozónak neveled a gyerekeidet tök jó dolog,csak az sem való mindenkinek. Én sem tudnék vállalkozni,nem vagyok egy vezető típus (meg nem is jövök gazdag családból,sokat buknék,ha nem jönne be a biznisz)

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #80176 üzenetére

    "Közgazdászként nincsenek illúzióim az ingyenebédről: amit adsz, azt valahonnan be kell szedni... Ha sokat adsz a szegényeknek, akkor azt a sokat valakitől adók formájában be kell szedni. "

    Vagy csak kevesebbet kell ellopni ;]

    Btw valóban az oktatást, és ahhoz való hozzájutást kellene fejleszteni, de a nemzeti (k)alaptanterv egy katasztrófa és csak a kontraszelekciót erősíti.

    Francba, megint reagáltam :B ennél még annak is több értelme van, ha francia klippet nézünk, hisz itt úgy is mindenki loser :D (Beszarás mennyi gyatra zene van a franciáknál is)

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #80178 üzenetére

    Te most összemosod (és a "kisemberhez hasonlóan relativizálod) az eseti problémákat a rendszerszintű lopással.
    Az általad hozott példák messze nem az a nagyságrend mint amikor nem hívják le az EU támogatást ezzel csökkentve az EU korrupciós statisztikánkat, inkább az adódból fizetik ki a tiborcos munkákat. Az EU-s korupciós adatok szerint nemhogy az átlag de a közismerten korrupt Románt, Bulgárt, Szlovákot is többszörösen meghaladja a kifizetések értékének %-ában a hazai.
    Az, hogy az OLAF által átadott konkrét többszáz oldalas anyagokra az ügyészség azt mondja nem talált vádemelésre okot már a no comment kategória.
    De az, hogy cégek megszerzésére használják a NAV, tb, Nébih és egyéb hatóságokat is nonszensz lenne egy működő demokráciában.

    Na, jó itt be is fejeztem, van dolgom elég, itt kikapcsolódni szeretnék nem evidenciákat ismételgeti.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • Novics

    senior tag

    válasz #31733248 #80114 üzenetére

    & Byk01

    :R
    A zuhany közben eldőlt, hogy nem lesz termosztátos, de a kádtöltő valószínűleg igen. Az a gond, hogy nem termoszosban nem találtam olyat, ami tetszene, viszont ez a Grohe ez nagyon adja.

    Vízkővel nincs gond, mert beszereltettünk egy vízlágyítót. Alapból 30-as volt a víz, szóval nagyon kellett. A vízlágyító elé meg kell szűrő, ami elég rettenetesen néz ki. Mármint rettenetesen sok koszt kiszed a vízből. (Szerencsére a zokszigént benne hagyja.)

    A fontolva haladó. - 30 felett minden nap ajándék.

  • j.bravo

    addikt

    válasz #31733248 #80176 üzenetére

    Anyám hiába nevelt volna engem arra hogy vásároljam meg mások munkaerejét, ha nem volt miből megtennem ezt. Nem, egyedülálló anyaként két gyerekkel ápolónői jövedelemből nem tudsz annyit félretenni hogy elindító egy ilyen bizniszt, hitelből (ha egyáltalán kapnál az ismert fizuddal mint fedezettel) meg nem fogod mert a saját és a kölykeid lakhatásának adó panellakást nem fogod ehhez megreszkírozni és bedobni biztosíték bal. És mi meg jó helyzetben voltunk sokakhoz képest, mert rendes fedél volt a fejünk fölött, gimnáziumba járhattunk, majd főiskolára/egyetemre is. De sokan voltak illetve vannak, akiknek még kevesebb lehetőségük van.
    Például a kölkek már nem jutnak el már középiskolába sem.
    Nem panaszkodásnak szánom, hanem egy példaként arra hogy vannak olyan helyzetek amikor bizonyos utak nem játszanak. A mi esetünkben a társadalmi mobilitás kb. ki lett maxolva azzal hogy húgom és én az alkalmazotti lét létrafokai közül egy kissé magasabb, kényelmesebb, biztonságosabb, jobb kilátásokkal rendelkező fokra jussunk.
    Ha akarnánk, a mai élethelyzetünkben már - igaz, nem hitel nélkül - lenne mód vállalkozni illetve mások munkaerejét megvenni, de ez nem lenne lehetséges az alkalmazotti létben lehúzott évek nélkül. Rögtön azzal kezdeni nem lett volna mód.
    Jó lett volna ha anyám felkészít arra az útra is hogy mások dolgozzanak nekem, de ugyan hogyan tudta volna ezt megtenni?

    Mindegy, nem akartam újra elővenni ezt a szálat, miközben írtam többször majdnem abbahagytam, de talán mégse nyitom ki vele újra Pandora szelencéjét.

    [ Szerkesztve ]

    Whatever.

  • Freddy76

    addikt

    válasz #31733248 #80197 üzenetére

    Az alternatíva hiánya igazán bántó. Sajnos nem rossz az alternatíva, hanem nincs.

    Itt nálunk a XII. kerületben Pokorni lett újra a polgármester. Lehet szidni sok mindenért, de ha a Fidesz élén még mindig a hozzá hasonlók állnának, jobb lenne a helyzet. Van egy "barátom", aki nagy Momentumos lett, és megkérdezte, hogy kire szavaztam egyéniben az önkormányzati képviselő választáson. Mondtam, hogy a Kétfarkú Kutyapártra. Mire kiakadt, hogy miattam úszott el a kerület, mert a Kétfarkúak elvittek sok szavazatot, ha ez nincs, akkor az "ellenzék" behúzta volna a kerületet. Pont olyan hevesen ekézett engem, mintha egy vérfideszesnek felvetném, hogy Soros nem a sátán. Ahelyett hogy:
    - Elgondolkozna azon, hogyan tudott egy nyilvánvaló viccpárt behúzni sok szavazatot egy olyan kerületben, ahol azért jellemzően tájékozott emberek laknak.
    - Elgondolkozna azon, hogy hányan vagyunk olyanok, mint pl. én, aki semmilyen körülmények között nem szavazok a DK-ra, Gyurcsány pártjára, akkor sem, ha ez kellene a Fidesz "leváltásához". Az én választókerületemben az egyéni jelölt történetesen pont DK-s volt. Kizárt, hogy oda húzzak X-et.

    Az már csak hab a tortán, hogy történetesen az egyetlen kutyapártos képviselő borogatta csak a kerület korrupt ügyeit, a Fidesz-Momentum-DK-stb. tengely mélyen hallgatott minden botrányról, kezdve a vállalhatatlan ingatlanmutyikkal, keresztül a gazdagéknak adott erdőirtási engedélyeken (erre kérdezte a Kutyapárt: miért akar valaki az erdőbe költözni, ha aztán kivágja?), a kerületi tábor komfort nélküli faházainak 500.000 forintos négyzetméteráráig.

    "Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

  • j.bravo

    addikt

    válasz #31733248 #80197 üzenetére

    Szerintem csak úgy hiteles a szülői iránymutatás, ha a szülő példával is elöl tud járni. Erre írtam, hogy anyámnak erre esélye sem volt. Nem vállalhatta be ezt a kockázatot.
    Engem nem terhelne az a felelősség (eltartandó, felnevelendő gyerekek) ami akkor őt; akár be is vállalhatnám a kockázatot, esetleg bő tíz éve is lehetett volna - de nem jó az arány az általam ismert személyes példák között: többen buktak bele mint ahányan nem; pedig tehetségesek, értelmesek, jó szándékúak, egyenesek voltak.
    Túl aggódós vagyok; ha erős, biztos háttér nélkül, jelentős kockázattal vállalkoztam volna, úgy hogy az alkalmazottaimért is felelősséget vállalok, akkor ha pár év alatt nem bukok bele, mára tuti gyomorfekélyes idegroncs lennék, egy számjegyű évnyi várható élettartammal.
    Lehet azon lamentálni, hogy ha olyan példa lett volna (illetve lehetett volna) előttem, mint most a te gyerekeid előtt, akkor most máshogy lenne-e, de ezt sose tudjuk meg, és mindegy is.
    Így vagy úgy, de nem mindenki alkalmas vállalkozónak/cégvezetőnek.
    Ha neked volt egy biztos háttered, akkor légy hálás a szüleidnek, mert bár nem neveltek vállalkozónak, közvetve mégis megteremtették a lehetőségét hogy könnyebben legyél az.
    Más szemüveget kaptál mint én (és még sokan).
    Ha neked is kockára kellett tenned mindent, és megtetted, akkor bátor vagy, ha nemcsak a saját életed feltételeit kellett feltenned, hanem feleségedét, gyerekeidét is, akkor még bátrabb.
    Ha én meg gyáva vagyok, nem baj :)
    Mindenképpen gratulálok, örülök hogy neked sikerült - csak ne gondold hogy mindenkinek sikerülne.
    A másik, részben ehhez kapcsolódó, részben ettől független gondolat, hogy ha mindenki más munkaerejét akarná megvenni, és senki se akarná áruba bocsátani a sajátját, akkor mi lenne? Nyilván sose lesz ez a helyzet - de érted, tudod, nem lehetséges hogy mindenki azt az utat kövesse mint te. Jó dolog hogy te ezzel az úttal vagy boldog - csak lásd hogy nem mindenkit ez vezet el a boldogsághoz - már ha ez az út egyáltalán lehetséges az ő számára, ui. sokak számára nem.

    Whatever.

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #80210 üzenetére

    Ez a különbség az igazán döntő

    :U
    Szerintem nem elsősorban :N Már csak azért sem, mert a hazai közállapotokat ismerve simán kiválthatja a gyerekből az "én is gátlástalan adócsaló, simlis NER-lovag" akarok lenni motivációt :DDD és ha ez elég erős és kellő kitartással és tehetséggel párosul... ;)

    És ha megkapargatod (vagy még azt se kell) a mainstream kis- és mikrovállalkozások elég gyakran simlisek, komplett szolgáltatóipari ágazatok nem adnak számlát, az építőipari kicsik a ki nem adott számlát eladják %-ért annak akinek viszont számla kellene szolgáltatás nélkül, a komolyabb 1-2 évente bedöntött céges dolgokról, vagy a körbetartozásról már ne is beszéljünk.
    Ezzel nem azt mondom, hogy csak ilyen van, még azt se, hogy ez 50+% és nyilván van az a szakterület, méret vagy épp tulajdonosi mentalitás, ami ilyennel nem foglalkozik (az adóoptimalizálás pedig törvényes dolog ;) az offshore-t én már nem sorolnám ide, bár nem véletlenül legális), de ne tegyünk úgy mintha ezt csak "a nép gondolja és persze azok, akik nem lennének erre képesek" és nem létező probléma lenne.

    És ennek bizony elég szépen megteremtette a táptalaját a politikai körök pofátlanul az arcodba tolt következmények nélküli mutyijai (nem kezdeném el sorolni :N és igen, régen is volt, de nem ekkora szervezettséggel és ilyen 2/3-os hátszél mellett, az EU-pénzek mértékét már ne is említsük) Mert a példa ragadós és innentől (és ekkora mérték mellett) sokan úgy gondolják, hogy "ha nekik lehet, nekem miért ne", "ahhoz képest ez semmi, és végső soon magyar emberekhez kerül ez a pénz":DDD

    És néha vidéken bizony simán történtek/-nek(?) hasonló dolgok, mint ebben a filmben, legfeljebb nem ilyen durva a végkifejlet.

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • j.bravo

    addikt

    válasz #31733248 #80210 üzenetére

    Az anyagi és kapcsolati háttér nagy arányban predesztinálja az ilyen gondolatok meglétét vagy hiányát a szülőkben. (illetve később a kölkekben is).
    De ha valaki olyan pozitív, és saját rossz sora ellenére nincsenek meg benne ezek, vagy megvannak de a porontyaiba nem táplálja be (mert elég jó szülő ehhez; van ilyen), akkor is megvan a jobb módú szülők gyermekeihez képest mért hátrány, vagy a másik oldalról nézve előny.
    A származás sajnos - nem maradéktalanul, de attól még - nagy arányban, nagy mértékben predesztinál. Nem lehetetlen szintet lépni, de egyre nehezebb és egyre kevesebbeknek sikerül. És nem kizárólag rajtuk múlik. Nem is csak a szüleiken. Maga a rendszer konzerválja illetve elmélyíti a társadalmi különbségeket. Akik szerint nem, azok 99,99%-ban a skála jobb végén vannak és (ebből adódóan) a saját, számukra pozitív szemüvegükön keresztül nézik dolgot, vagy a nagyon kevés kivétel egyike aki nemcsak szorgalmas és tehetséges volt, hanem legalább egy adott pillanatban megfelelő szerencséje is volt.

    A félreértések elkerülése végett: nem, nem vagyok megkeseredett, sőt szerencsésnek mondhatom magam, mert nekem akkora mértékben, amekkorában, de sikerült. Több osztálytársamnak nálam sokkal több lehetősége volt, de olyan is volt akinek kevesebb. A gond az hogy sokak az én lehetőségeimről is csak álmodhattak, vagy még azt sem.

    Whatever.

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #80215 üzenetére

    Szerintem lapozzunk, nem látom, hogy közelednének az álláspontok.
    Btw ismeretségi körben jól menő vállalkozók, vagy épp sebész felmenők gyermekei is inkább a tipikus "amit az előző generáció felhalmozott azt ők természetesnek veszik, majd öröklés után felélik, elherdálják" a gyakoribb, pedig akiket ismertem nagyrészt normális habitusú, motiváló szülők voltak. Ennyit a mentális különbségről.
    Gondolom az se véletlen, hogy a hazai KKV-k 2 fő problémája a méret növekedéssel járó szervezési, vezetési problémák , a másik a generáció váltás aka a gyermekek nem akarják tovább vinni a vállalkozást.

    De tényleg lapozzunk, mert ez a topic nem erről szól:R

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • j.bravo

    addikt

    válasz #31733248 #80215 üzenetére

    ...oké, a gyereket (gyakran, de nem mindig) a saját szülei nyomják le, de miért ez a helyzet? Azért, mert a szülőket pedig a társadalom nyomja le.

    De tegyük fel hogy még bennük van a remény csírája, és fiukat, Gipsz Jakabot felsőbb kasztba való lépésre szeretnék felkészíteni. A rögvalóságban Jakab egy gyenge színvonalú általános iskolába jár egy rossz hírű környéken, lévén ott is lakik. Nincs rá mód hogy messzebbre járjon egy jobb iskolába. A szülei megfeszülnek hogy minden könyve meglegyen. Szorgalomra, egyenességre nevelik, hogy neki majd felnőttként könnyebb legyen mint nekik. Azt tanítják neki hogy ha elég kitartó, akkor neki majd jobb lesz felnőttként. Az iskolájában jó tanulónak számít, de nem könnyű neki mert strébernek csúfolják, vegzálásnak van kitéve. Kitart és rendesen tanul, de összességében még mindig kevesebb tudás jut a fejébe, mint egy közepes iskola erős közepes tanulójának. A fociban tehetségtelen, nem tudsz menő focisuliba járni ahol gazdag/sikeres/befolyásos emberek gyerekeivel összehaverkodhatna. Mindeközben azt látja, hogy a suliban és a környéken az a menő, aki a kisebb gyerekeket megveri és elveszi az uzsonnájukat. Vagy a felnőttek között az, aki cigit csempészik vagy más módon seftel. Tegyük fel hogy amikor a szüleinél rákérdez hogy ez miért van így, akkor tudnak neki hosszú távra szóló, pozitív, jóra ösztönző választ adni (bár nem könnyű).

    Gipsz Jakabnak hol, kivel kellene kiépítenie a kapcsolati hálót, ami majd megalapozza a későbbi sikerét? :F
    Igen, itt-ott kissé sarkítottam, de nem jobban mint Te :)
    A helyzet, mint kb mindig mindenhol, nem tök fekete vagy tök fehér, hanem valamilyen szürke: nem mondjuk azt hogy senkinek sincs esélye kitörni vagy feljebb lépni; de míg a Te soraidból az jön át, hogy szerinted mindenkinek (vagy majdnem mindenkinek) van (vagy lenne de a szülei elcseszik), addig szerintem nagyon sokaknak nincs. Akiknek pedig van, azoknak sem korlátlan. Szóval, míg a helyzet szerinted fehér, vagy nagyon világos szürke, szerintem az utóbbi évtizedekben a hajdani középszürkéből lassan antracitba hajlik át.
    Tényleg nem ide való ez, hagyjuk, nem fogjuk meggyőzni egymást (a politika topikba átmenni tuti nem fogok).

    Whatever.

  • Lassú Víz

    őstag

    válasz #31733248 #80253 üzenetére

    "Az álláspontok valóban nehezen közelíthetőek"

    Úgy meg aztán végképp, hogy az egyik véglettel a másikat állítjuk szembe. Ráadásul a nézőpontok és a célok is mások.

    A legfontosabb, hogy mindenki elégedett legyen a saját életével a saját szintjén. Nem kell a másiknak megmondani a tutit.

    A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

  • j.bravo

    addikt

    válasz #31733248 #80253 üzenetére

    Továbbra is értem is meg nem is.
    A példámban szereplő Gipsz Jakab mondjuk
    a) egy közepesnél gyengébb gimnáziumba nyer felvételt, a felsőoktatásba már nem jut be. Vagy a család, legjobb szándéka ellenére, nem tudja tovább finanszírozni a tanulmányait. Elmegy valahova árufeltöltőnek, vagy takarítani, vagy más, szakképzettséget nem igénylő adminisztratív munkát végezni, vagy
    b) szakmunkásképzőbe megy (ha óriási szerencséje van és talál a környéken, akkor technikumba) és lesz egy szakmája amivel el tud helyezkedni mondjuk lakatosként, műszerészként, villanyszerelőként (nem, nem gázszerelőként), esetleg pékként de egyéni vállalkozást indítani, sajat eszközparkot venni esélytelen; vagy ha nincs még ilyen szerencséje se akkor mondjuk targoncásként.

    Melyik esetben mi lenne az a hely, fórum, módszer, ahol tudatosan tudna és kellene neki kapcsolati hálót építeni?
    Tudom hogy nincs általánosan érvényes recept, ezért egy-egy példa is elég. :R

    Whatever.

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #80253 üzenetére

    Attól, hogy a "te fajtád", helyett csak Te-t írsz ugyanúgy személyeskedsz, és olyan prekoncepcióid vannak amik tévesek, ezt a törölt thread-ben leírtam, de nem fogom újra, mert láthatóan felesleges.

    j.bravo: Kb hasonló a szitu, messze többet értem el, mint amit a környezet és a lehetőségek biztosítottak, de tudom, hogy vannak sokkal rosszabb helyzetek és nem csak a motiváció hiánya miatt nem lesz "mások munkaerejet használó vállalkozó" az oda születő. (kivéve ha strici ;] ) Az anyagi helyzetem nem tartozik egy fórumra, de se lakhatási, se financiális problémától nem kell a hozzátartozóimnak tartani, de ezt ebben a körben szerintem mindenki elmondhatja vagy afelé közelít.
    A kapcsolati tőkét munka vonalon én se használom, volt időszak amikor egy team-et irányítottam (visszajelzések alapján elég jól) de nem éreztem 100%-osan a komfortzónámban magam (kisebb csapatnál nehéz a kellő távolságtartás), így 2 év után átadtam másnak a stafétát.

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • gorgo

    őstag

    válasz #31733248 #80280 üzenetére

    Vagy nem figyelsz, vagy terelsz. Mindegy...

    "Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

  • Jahno

    őstag

    válasz #31733248 #80280 üzenetére

    Jelentem nem mondom azt, hogy túlzottan összejárok az "ilyen" réteggel, de azért mozgolódom én mindenfelé. Melyik felére vagy kíváncsi? Dolgoztam mindkét kormánynak (meg azért haverok is benne vannak nyakig akik esetleg fotóznak vagy sima kis placcosok/tenderek az esti mókákban), Parlamentnek, pár személyes dolgát még vezérünknek is intéztem, meg azért ügyfelek haverok közt is akadnak érdekesek. Úgyis mindenki másképp látja a dolgot, de azért félrészegen kemény dolgokba tud belefutni az ember, mikor valaki aki még nem is az itthoni piramis tetején áll, az éppen őszintére issza magát vagy milyen problémái lehetnek akár csak a miniszterelnöknek, sajtófőnökének.

    Most nem az ilyen Berki nyálverő Krisztiánékra gondolok, aki inkább többnek szerette volna mutatni magát, hanem valamivel hasznosabb arcokról. Mármint néha hasznosabbról, mert Füreden pld. a Pálfy Sándor az ügyesen belerángatott 6 stróman cégének az ügyleteibe is, oszt vakarhattam a fejem, hogy mi legyen. És ahol a város nem bír Vele vagy a cégeivel, akkor fele úton már sejtettem, hogy inkább bukjam be az egészet és hátráljak ki belőle.

    Ilyen zavaros volt a pali, bezúzott egy autókereskedést is, aztán 5+ évre kicsit elérhetetlenné vált. Állítólag beteg volt ésvagy külföldre költözött.

    [link]

    Ilyenek mellett a notebook.hu-s brigád csak amatőr játéktér, de kisebb cégükre 1.5 milliárdos adótartozást húzott be a NAV is. Azért ekkorát felhalmozni már erő kell, és ha ennyit rájuk tudtak verni, akkor lehetett még ott a kanyarban nem kevés, amit nem sikerült.

    Két stadionon is melóztam alvállalkozóként, meg a jó ég tudja. Vagy ott az öreg Waberers. Néha meg olyan kicsinek kinéző arcokba futok bele, hogy nagyon, meg semmiből olyan nevenincs befektetők kerülnek elő olyan döntésekkel, hogy pislogsz. Vagy évekkel később derül ki, hogy Magyarország egyik maffiózó-jellegű személye mikor a tágabb értelemben vett főnököm volt, akkor sógorné évekig volt a titkárnője... Csányinak szinte minden sarkon van egy kis irodája vagy asztala.

    Mosolygok is, mikor egyszerű ember meghallja, hogy 100millió vagy milliárd és már kibassza a biztosítékot, nem tudja értelmezni a számot és már tiltakozik, hogy az sok. Akkor is, ha metrót építünk és ez ennyi, aprópénz. Pórnép felháborodik, hogy jajj a hegyen van egy 500milliós villája, az közelében sincs az 500 milliónak, mert inkább 2 milliárd lesz... Néha láttam költségvetéseket, vagy éppen rosszkor jártam rossz helyen és simán csak kellett egy tanú valami papírra. Félelmetes. És keci hosszú, oszt ezek csak így felgyűltek nálam kis embernek. Igazán durvába nem futottam bele, volt amikor kerestem az ügyfelem és szomszéd mondta, hogy azt lehet nem fogom megtalálni, mert a rendőrök is szokták keresni, karbantartó kollégával meg már nem merünk együtt menni terepre, mert eddig három alkalommal húzták el mellőle TEKesek az ügyfelet, míg Ő nyakig volt a nyomtatójában :-D

  • Jahno

    őstag

    válasz #31733248 #80296 üzenetére

    Akadt közte tisztán piaci alapon működő vállalkozás is. A Ferraris ráadásul inkább alkalmazott/cégtulajdonos vagy mi a homályos fene volt a cégben. Semmi köze nem volt az alvilághoz, az biztos. Az Euró-váltó valutás, vagy a lakóparkot és kórházat hirtelen felindulásból vásárlók sem, bár ezeknél nem látok bele végtelenségig a dolgokba, ott lehet akármi vagy bármi is. Jobb, ha nem tudom (:-

    Akiket a TEK elvitt, ott egész odáig rendes piaci alapon működő vállalkozásnak nézett ki. Volt egy iroda, nem is nagyon érdekelt mit csinálnak, mentünk karbantartani, rendesek voltak, néha utalták is a számlákat, n+1 valahányadik cég, akiknek ilyet csináltunk. És ezt tudta róla a külvilág is, nem volt abban semmi zűr. Egy darabig.

    Többinél mindenféle volt, legtöbb általános vállakozásnak nézett ki. Egy darabig. Délután aláírtak egy csomó megrendelést, nekiláttunk, jajjj tegnap eladtuk a céget, faktorálták, összevontak, átalakulunk, már más az aláírószemély. És mentek a kavarások.

    Többi közül meg van amelyik több 10 éve működik, igazgatja a dolgait és köze nincs a maffiózós dolgokhoz. Míg valakit el nem visz a TEK, de itt ahogy nézem családi vállalkozásban az ügyvezető is rendesen nagy bruttóval be van jelentve és minden szabadságot rendesen könyvelnek, számláim azonnal fizetik nekem kb. ennyi elég. Notebook.hu is egész odáig jó volt míg meg nem kavarodott az agya és bedöntötte. Az miképpen működött? Informatika folyton kapta az ilyeneket, de lehet csak azért látom, mert ebben mozgolódtam. Users? Vagy pár éve a Net54?

    Többire én is azt írtam, hogy egyszeri embernek sok, amúgy piaci részen nem is sok. Inkább az az érdekes, hogy miképpen lesznek ekkora magánvagyonok, főleg egy ilyen kicsi országban. Ebben külön vicces, mikor valami HVG/Forbes egyebek nekiállnak listázni az ország leggazdagabb embereit, akkor van egy réteg aki az összes cég és leányvállalat utolsó szögét is a vagyonához méri, mások meg inkább nem. Már ez egy mókás eltérés, annó a Zwack magyarázta laikusoknak, hogy teljesen más, hogy értékpapírja, gyára, autós flottája van, az még nem azt jelenti, hogy az övé és hirtelen készpénzállományt lehet belőle csinálni, vagy úgy mozgatni a piacon.

    Amúgy meg egy csomó minden szerintem egyszerűen így megy. Kismillió dologgal találtak meg, ahol nem is nagyon kellett volna csinálni semmit, csak legyen róla papír. Okoskodjunk, kavarjunk, strómankodjunk.

    Én csak azokon húztam fel a szemöldököm, mikor irodában reszelgetem a körmömet, jön valami arc bizniszt kötni, dumálnak, hogy mi van a világban, lehetőségek, blábláblá, van itt pld. egy X valami ingatlan, most jól áll a piac, később nagyot lehetne szakítani, befektetésnek jó lehet. Hümmm, mennyiért is? Kb. 46 millió Euró. Ez tetszik, készítsétek elő a szerződést. És akkor nyelek egyet, hogy nekem most futárszolgálat elkevert egy laptopot, annak a költségét miképpen fogom ide-oda tologatni, ezek meg 10 másodperc alatt döntöttek kb. 15 milliárd forintról, mert az jó és poén. Más arányok az biztos.

  • gorgo

    őstag

    válasz #31733248 #80296 üzenetére

    Szerintem kisiklott a téma / maszatolás megy!
    Nem az csípi az emberek szemét, hogy egyes vállalkozóknak jól megy. Nekem is van haver aki szakadt csóró volt 18 évesen pont ennyi háttérrel, most meg a cége Irántól Kanadáig exportál saját termékeket.
    Ami az emberek szemét csípi, hogy gázszerelők, meg senkikből lett NER figurák felfoghatatlan vagyonokat loptak össze (nálam a közbeszerzésen nyerte = lopta) 5-10 év alatt. Hogy ezer milliárdokat szivattyúznak ki újabban, csak a válság alatt. Hogy ezt kétféle úton teszik: vagy nyíltan szarva az egész ország véleményére, vagy 50 évre titkosítva.
    Amit teszel, az tisztán a maszatolás, összemosás. Nem kell összemosni (felmenteni, bagatelizálni) a NER-t az egyszeri menő vállalkozókkal. Még a végén kurvára megsajnálom őket! Ha ez nem elég, kettészakadt az ország, az egyik fele rühelli a másik felét. Itt aki nem fideszes, az Soros bérenc, buzi, vagy valami egyéb démonizált lény, minden csak nem rendes ember! De szerencsére van nekünk sok felkent erkölcsös keresztény álszent faszfej, akiknél arcátlanabbat rég látott az ország (elnézést kérek az igazi keresztényektől, itt természetesen kizárólag cinikus/pejoratív értelemben használtam. Sztem érti mindenki). Konkrétan egy mérgező hely lett az ország, és ez történelmi bűn, amiről főként vezérünk tehet.

    Szóval ne terelj, ne maszatolj, keress maganak más topikot. Nem tartalak hülyének, csak kurvára nemkívánatosnak. Lehet odébbállni. Megleszünk nélküled valahogyan...
    Innentől én nem etetem a trollt.

    "Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

  • Jahno

    őstag

    válasz #31733248 #80317 üzenetére

    Ezért írtam, hogy ezek felfoghatatlan összegek az egyszeri embernek, néha még akkor is ha a gyereknek kocsit vesz ugyanennyiért. Nem is csak a milliárdok, múltkor kaptam egy házat, hogy műszakilag meg kellene pofozni, azon is 1.5 milliárdos jelzálog volt, ugyan. Ezeken túl lehet lépni, Bilgéc, akármi, olyanok. Ellenben ez a 120 trafik a Vietnámi Zolinál és egyéb sehonnani dolgok. Na, azt meg akkor hogy?

    De mondhatom azt is, mikor egy vállalkozás nagyra nől és kicsit csípi a szemüket, akkor akad amit jogszabállyal lehetetlenítenek el. Én előfordultam olyan cég környékén, hoztak egy kacifántos szabályt, kivéreztették a piacon, oszt kész, utána visszacsinálták a jogszabályt. Biztos nem direkt ellenük volt. Másik ismerős céget meg szerették volna vásárolni, de nem eladó. Be is döntötték 1-2 okos húzással. Inkább az az érdekes, hogy bármerre mész az országba, valahogy minden pár ember kezébe fut össze.

  • crey

    MODERÁTOR

    válasz #31733248 #80318 üzenetére

    Nézd csak meg a közelmúlt parizeres kampányát. Hiába mondod azt értelmiségiként, hogy "ennyire már nem kéne lemenni", a társadalmi sikere fényesen igazolja, hogy ez kell a népnek. Szerkezetváltást hozó gazdasági, vagy jövőbemutató oktatási program? Ugyan, dehogy.

    Sajnos ennek minden szava igaz. Régebben sem volt elvárás, hogy mondjuk leendő kormányprogramokról vitatkozzon az ember. Irányokról, elvekről, megvalósításról. Ma meg már pláne nem az, tőmondatokban kommunikálnak a választóval, szép lassan szavakra redukáljuk a kommunikációt - plusz ez a garnitúra meg totál hülyének és dilettánsnak is néz mindenkit, meg fű alatt dönt mindenről, beleszólás, transzparencia, egyeztetés nincs - a neved kuss (de látjuk hogy sokaknál ez is működik, szeretik ha valaki megmondja merre van előre - szóval lehet hogy le kellene szállnunk az elefántcsont tornyokból).

    10 éve is azt mondtam, hogy arra fogok szavazni aki hajlandó bevállalni hogy belenyúl az évtizedek óta vállalhatatlan oktatás / nyugdíjrendszer / egészségügy szentháromságba - és úgy átalakítja amivel fenntarthatóvá és akár legalább EU átlag felettivé válik a teljesítménye, és nem csak elodázza egy következő kormánynak a szarvihart. Továbbá belenyúl a nagy pénznyelőkbe, mint BKV, MÁV, Volán és társaiba, a nagy állami vállalatokat össze hangolja - mert elemi érdeke az országnak, nekem a hátralévő életemben - illetve ha lesznek akkor a gyermekeimnek, a családomnak, barátaimnak.

    Erre egyszerűen soha nem volt politikai akarat, mert egy-egy földrengés szerű változás fájni fog emberek százezreinek, plusz ügyesen obstruktálták ezeket a változásokat örökké politikai tőkét kovácsolva népharagból (Fidesz & népszavazásos játék) - most meg hogy lehetett volna rá politikai tőke, mennybe mehetett volna Viktor mint államférfi, elcserélte a mennybemenetelt maga és a családja meg a haveri kör vagyonosodására (amit még tényleg lehetne azzal magyarázni hogy lehetnénk esetleg régióban gazdaságilag erős és vezető ország, számottevő tőkésréteggel aki tudna határon túlra terjeszkedni, pluszban megvédve a saját piacainkat a lerabolástól is, ha nem egy kontraszelektált amúgy abszolút dilettáns és hozzá nam értő kör jutott volna vagyonokhoz. Sajnos a piacon számottevő eredményhez és sikerekhez kevés az hogy valakinek a seggében vagy).

    Nyakig részese voltam amúgy annak hogy a topicot ebbe az irányba tereltük, szóval elnézést a többiektől. Most már tényleg csengjen le a politika - inkább jöjjék a szar zene, csajok meg a társai.

    [ Szerkesztve ]

    Sarcasm: just one of the many services I offer.

  • Lassú Víz

    őstag

    válasz #31733248 #80317 üzenetére

    "Pár millió, tetszik érteni?"

    Igen, értjük. Van aki több mint egy évig dolgozik érte (talán neked is) nulla megtakarítási képesség mellett. Tetszik érteni? Esetleg azt is, hogy miért mondjuk már régóta, hogy nem az a baj amit írsz, hanem ahogy írod? Nem hiszem... :(

    A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

  • Lassú Víz

    őstag

    válasz #31733248 #80727 üzenetére

    Az üldözési mániáról kérdezz meg néhány ellenzéki polgármestert is. Meg azokat a még gondolkodni képes jobb oldali szavazókat, akiket feláldozhatók módjára szintén rátettek a szopórollerre.

    A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

  • gorgo

    őstag

    válasz #31733248 #80727 üzenetére

    Hű, nem megy ez neked. Az (ellenzéki és néhány narancsos = direkt friendly fire??) önkormányzatok minden létező módon történő ellehetetlenítéséről van itt szó, de ezen túlmenően a többiek elég pontosan megfogalmazták az életviteli problémákat.

    Én csak közvetve szopok, mivel lakhelynél van parkoló, cégnél van parkoló. De ha néha bekényszerülök és a belvárosban kell keresni, az télleg szívás!

    [ Szerkesztve ]

    "Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

  • crey

    MODERÁTOR

    válasz #31733248 #80727 üzenetére

    "Nagyon sok embernek kifejezetten jó az ingyenes parkolás, a belső városrészeken meg kb. ugyanannyira problémás, mint a járvány előtt volt." - ez tételesen nem igaz, nem lehet parkolni, járvány előtt meg azért még ímmel ámmal lehetett, mert pénzbe került.

    Nagyon sok embernek jó, akik eddig letették az autót városon kívűl, mert drááááááágaaa a parkolás, vagy éppen be sem ültek az autóba, most bezúdul a tömeg reggel és mindenki aki Budapesten lakik, vagy amúgy közlekedne szív vele. Ja amúgy Ők is. Értem én hogy járvány idején átmeneti intézkedés, de ne tegyünk már úgy mintha semmi sem változott volna. Ez egyszerűen nem igaz.

    Káposztásmegyer - Árpád híd reggel 7:20-kor indulva 35 perc, ma a szakadó eső miatt lett 45.

    Nem is érdekelne, ha a feleségemet nem kellene melóba hordanom, és igazából pont annyira állnék meg kultúráltan, hogy Ő kiugrik, bezárja az ajtót, én meg továbbhajtok. De erre nincs opció ugye, mert reggel 7:45-re az összes agglomerációból járó környékbeli elfoglalta a parkolóhelyet (nem, ott nincsenek lakóházak, meg ottlakók - Váci úti iroda sáv).

    Alapvetően rohadtul egyetértek a dugódíj gondolatával, meg azzal hogy takarítsuk ki ezt a mocskos sok autót Budapestről, mert már élhetetlenné vált (és már nem csak a belvárosi a probléma). Elég durva azt látni, hogy az agglomerációba kiköltözik a paraszt, mert ott olcsóbb a ház, meg van zöld, meg kert - élvezi a nyugalmat, utána meg nap mint telepöfékeli a levegőt azzal hogy autóval ingázik - és többek között én is szívom itt a külvárosban a szarát.

    Ami jelenleg zajlik a belső kerületekben, az elmebeteg (de akár a külsőkben is, mert nevetséges hogy nem lehet este parkolni már a külső kerületekben sem, annyi az autó) - megjegyzem, én rendszeresen fizetek érte Parkl-el, a franc fog keringeni.

    Csendesen bevallva, a belvárosi kerületi lakosoknak is megszűntetném az ingyenes parkolást úgy ahogy eddig volt hogy családonként két autóért sok helyen 2000-3000 Ft kifizetése után jár az ingyenes parkolás (rád nézek épp XIII. kerület) - egy maradhat, a második már feláras.

    Az is röhej, hogy ha van egy kis kávézód, és kiraksz egy asztalt két székkel, akkor százezres közterület használati díjat fizetsz évente, de ha lerakod a két négyzetméternyi fém szarod, és van hozzá egy önkormányzat által kiállított biléta, akkor neked az JÁR.

    Szintúgy kutya keményen megbüntetném azokat, akik érvényes forgalmi nélkül közterületen tárolják a bontószökevényeket (meg lehet nézni hány lepukkant fostalicska áll a panelházak aljában, amik évek óta nem mozdultak el az adott helyről).

    Ezek nem személyesen az én problémáim (vagy csak részben), mert külvárosi részen lakom, garázst bérlek havonta, egy autónk van, és azt is elég keveset használjuk városon belül. De látom hogy közösségként ez így nem fog tovább működni, mert belefullad a város, és neki kell állni keményen szabályozni.

    Az meg vérlázító, hogy az önkormányzatoknak saját hatáskörben szép lassan már csak hímezni meg kézimunkázni szabad.

    [ Szerkesztve ]

    Sarcasm: just one of the many services I offer.

  • crey

    MODERÁTOR

    válasz #31733248 #80768 üzenetére

    Köszönjük! - csak rámutatnék az érvelési hibádra.

    "Csak arra nem gondolsz, hogy ezzel a logikával az angyalföldinek Te vagy a paraszt. Nem szabad így gondolkodni a másik emberről, egyszerűen csak megpróbálja a lehetőségeiből a legtöbbet kihozni, ahogyan Te is."

    És most én is tökéletesen leírhatnám ugyan azzal az érvelési hibával hogy a te gondolatmenetedet teljesen eltérítve, új magyarázatot adva. Szándékosan kijelentettem, hogy a belvárosba a lehető legritkábban járok autóval, sőt úgy intézem a dolgaim hogy ne kelljen bemennem ha nem muszáj. Erre kifordítod, hogy az angyalföldinek én vagyok a paraszt, mert Káposztásmegyer a városhatárhoz közelebb esik. What?

    De akkor így írom:

    Időszerű lenne az egyéni felelősséget, meg talán morális kérdéseket is firtatni, amikor erről a témáról beszélgetünk, meg egyéni döntések következményeiről - nem mindig csak azt, hogy "de hát a lehetőségek nem adottak".

    Ha az a választási lehetőség, hogy kiköltözöm mert ott kényelmesebb, tágas tereim lesznek, annak lesznek hátulütői, például a nehezebben elérhetőbb szolgáltatások, a távolabbra kerülő munkahely, esélyesen alacsonyabb szinvonalú oktatás a gyermekemnek, stb.

    Ha ezt te azzal hidalod át, hogy csak azért is autóba ülsz (sőt mind a ketten a pároddal hogy a napi ügyes-bajos dolgaid elintézd, munkába járj, gyereked hord az iskolába), akkor nekem legyen megengedve hogy ez ellen tiltakozzak - és a saját, a családom, és a közvetlen környezetem érdekeit képviseljem - és felszólaljak az önző magatartás ellen. A "parasztot" meg főnévként használom, nem pejoratív jelzőként - még sokszor magamra is. Ebbe bele lehet kötni, de nem a vidéki embert jellemzem ezzel.

    "A budapesti közlekedés egyik legnagyobb problémája immár 30 éve éppen az általad favorizált önkormányzati irányítás. Azt kellene megérteni végre, hogy Budapest és a milliós agglomerációja egy közlekedési (és nem mellesleg gazdasági) egységet alkot, így is kellene elvégezni a tervezését, nem kizárólag a belpesti szempontok alapján."

    Újabb szalmabáb érvelés, gratulálok! Az "általam favorizált önkormányzati irányítás". Mindaddig amíg a mondanivalód tartalmával egyetértek, az érvelési hibát egy karrierista politikust meghazudtolónak tartom.

    Na akkor következzen a valódi véleményem. Az enyém, nem a te általad kifordított.

    Az "általam favorizált önkormányzati irányítás" és önrendelkezés (ugyan mióta 2019-ben az emberek épp úgy önrendelkeztek hogy a bátor 133 képviselőnek nem tetszik) igenis fontos dolog, ez akadályozhatta volna meg (ha nincs kiherélve vagy felülről presszionálva) hogy a Balatont körbe lebetonozzák, teleépítsék szállodákkal, luxus apartmanokkal, vagy Tihanyban elhordjanak egy hegyet csak hogy valakinek rohadt menő villája legyen. Hozhatok a környékemről is jó példát, ahol a sportcentrumok országában az erdő közepére akartak íjászközpontot telepíteni, és a kerületi Fideszes vezetés áment is adott erre, mert ez jól mutat majd feljebb - a helyi lakosok tiltakozása ellenére. Ezt a választások után sikerült elkaszálni. Erről az önrendelkezésről beszélek, ahol nekem mint ittlakónak van beleszólásom abba, hogy mi történik a környezetmben, és ahol az Önkormányzat az ittlakók érdekeit veszi figyelembe, nem a felülről érkező parancsot teljesíti. Továbbá ha nincsenek az önkormányzatok szelektív támogatása, és elvonások a vészhelyzetre való tekintettel, meg az ingyenes parkolások, akkor talán nem állna minden kormánynak nem kedves önkormányzat legatyásodva, és mondjuk mondhatta volna azt, hogy márpedig Ő parkolódíjat szed. Erre írtam azt, hogy röhej hogy lassan már csak kézimunkázni lehet az önkormányzatoknak.

    Jelenti-e ez azt hogy egyetértek Budapest önkormányzati struktúrájával, és szeretem-e a 23 kerület + főváros kombinációt, a szétzilált feladatköröket, az egymásra évtizedek óta mutogató kerületi- és fővárosi vezetőket (megjegyzem hogy tejhatalommal a kezében sem merte átalakítani a budapesti önkormányzati rendszert a Fidesz, mert a saját kerületi polgármestereik, élén Nagy Gábor Tamással, Láng Zsolttal meg Pokorni úrral nekiálltak hisztikézni Tarlósnak)?

    Örülök-e annak, hogy az 1986 óta megtervezett és papíron meglévő M0 körvonalat minden Budapest környéki önkormányzat azzal blokkolta hogy azóta több területet belterületté nyílvánított (mert robbant a kiköltözők száma, meg jó bevétel volt nem csak az önkormányzatnak, de a mutyizó önkormányzati képviselőknek is, akik felvásárolták a külterületeket, majd egy tollmozdulattal átminősítették belterületté, megtriplázva a telekárakat), oda lakóházak épültek, és hogy zavarná a zaj és szmog az ottlakókat? Úgy, hogy ismert a tervezett nyomvonal 35 éve! Szereti a fene, persze hogy baromság. De neked szándékosan sikerült egy mondatot kiforgatni annyira, hogy megálmodd helyettem hogy mit gondolok.

    Viszont lenne egy javaslatom, mi lenne ha szalmabáb érvelések helyett inkább mondjuk kultúráltan vitáznánk a gondolatainkról? Valahogy így:

    "Azt kellene megérteni végre, hogy Budapest és a milliós agglomerációja egy közlekedési (és nem mellesleg gazdasági) egységet alkot, így is kellene elvégezni a tervezését, nem kizárólag a belpesti szempontok alapján."

    Szerintem ennek senki nem mond ellent, sőt én teljes mellszélességgel támogatom a Vitézy Dávid féle terveket és elgondolásokat. De ott sem azzal terveznek, hogy még több autót az agglomerációba - vagy Puzsér féle sétáló Budapestet. De ehhez nagypolitikai akaratra is szükség lenne.

    A Te példád is tökéletes ilyen szempontból: miért nincs a 3-as metró meghosszabbítva Káposztásmegyerig?

    Mert mindenkinek csak választási ígéret marad, és azért mert még a helyi lakosság fele is ellene van, mert akkor "jönnek a csövik, és Kápmegyer olyan lesz mint a Köki". Szó szerint. Érdemes lenne egyszer elolvasnod a tervek körül kialakult vitákat. Ugyan ez a lakosság vért hány az autótengertől, és attól hogy nem tud sehol leparkolni, meg attól hogy rázúdul a forgalom a környékre az agglomerációból. De senki nem mondja azt, hogy oké, csinálják meg a vasutat, meg a metrót, és a két autóból egyet eladunk, mert ezentúl közösségi közlekedni fogok (megint felvetődik az egyéni felelősség kérdése).

    De mondok jobbat, itt halad el mellettünk az egyik legforgalmasabb, és legjobb infrastruktúrával megáldott vasútvonal, a S70/Z70-es (Nyugati-Vác). Úgy hasít keresztül egy negyvenezres lakótelepen, meg Rákospalota-Kertváros mellett hogy le sem lassít.

    Ezt a hozzászólásomat négy éve írtam, ugyan ebben a topikban. Most sem változott sokat a véleményem.

    A végéhez egy kis kiegészítés: a pandémia előtt én rengeteget jártam külföldre repülővel és autóval (erre vonatkozott a más bioritmus, más meló). A második autóból azóta sem lett semmi, és valószínűleg nem is lesz - mert mi is csak hozzá adnánk a felesleges autók számához.

    Személy szerint nekem akkor lenne a legjobb, ha minél magasabb lenne. De addig nem tartom ezt sem értelmes dolognak, amíg nem kínálnak a külső kerületekben és agglomerációban lakóknak alternatívát a közösségi közlekedés terén.

    Szerintem ebben sem lesz közöttünk vita, igenis fel kell fogni hogy az nem alternatíva hogy mindenkinek a picsájához van nőve az autója. 30 év politikai elitjét lehet azért kárhoztatni, hogy minden fontosabb volt, csak egy jól átgondolt közlekedési koncepció - ami mára megbénítja a várost.

    Évtizedek óta kísérleteznek azzal is, hogy megnehezítsék az életét, mert akkor majd tömegközlekedni fog. Te úgy látod, hogy bejött?

    Ezzel nem értek egyet, ugyanis egyetlen szivatást sem mertek véghez vinni, és be is tartatni, mert a rövidtávú politikai érdekek és a népszerűség kérdése mindig felülírta a józan ész szavát. Lásd a körúti bringasáv (ami ellen fél Budapest és az autós lobbi kelt ki), vagy az Egérúton - vagy talán Budaörsi - bevezető BUSZ sáv, ami ellen kikeltek a helyi autósok, és azonnal vissza lett csinálva, Vitézy pedig el lett mozdítva a BKK éléről (Tarlós által).

    Értem, és egyetértek az élhető alternatíva szükségességével. De ezt úgy is el lehetne érni, de nem kerülhetjük meg az egyén felelősségét sem. Továbbá a közösségi közlekedés fejlesztése mellett vannak más megoldások is a kisebb autóforgalomra, hogy kicsit decentralizáljuk a fővárosból a munkahelyeket / minőségi oktatást az agglomerációba - amivel helyben tartjuk az ingázók egy jelentős rétegét.

    Ezek nem csak önkormányzati feladatok, hanem állami ösztönzők - amivel lehetne akár a távmunkát (vagy modern nevén home officet) preferálni, digitalizálni a munkahelyeket (kezdve például az állami szektor dolgozóival - ahol excel tologatáshoz mindenképp munkahelyen kell lenned reggel 8-ra - pedig pont ez a pandémia mutatta meg, hogy pl. a feleségem is sokkal produktívabb, ha nincs elvonva a figyelme örökké a főnöke és a kollégák által, a kedve is jobb, hogy nem kell 6-kor kelnie, és több ideje marad magára is).

    [ Szerkesztve ]

    Sarcasm: just one of the many services I offer.

  • Freddy76

    addikt

    válasz #31733248 #80772 üzenetére

    "Amúgy tanulságos volt a tavaly tavaszi állapot: beköszöntött a járványhelyzet, a zöldek pedig remegve várták az élettől azt igazolást, hogy a járműforgalom drasztikus visszaesése mennyivel csökkenti majd a légszennyezettséget. Csakhogy a légszennyezettség növekedésnek indult..."

    Úgy látszik, más újságot olvasunk.

    "Uram, Ön részeg." "Hölgyem, Ön pedig csúnya. De én holnapra józan leszek."

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #80774 üzenetére

    Egy gödörben vagyunk (medence), ha a légáramlatok nem mozognak, akkor megáll az addigi szennyez(őd)és (+ ami később keletkezik az még "hozzáadódik"), ahogy ezt egyébként a cikkben is leírják...

    "...meteorológiai okokból nem tudott tisztulni a levegő, hiába csökkent közben jelentősen a forgalom.

    A magyarázat, hogy miközben nálunk a földön egyre szigorúbb intézkedések léptek életbe a koronavírus-járvány miatt, fölöttünk a légkörben állandóság volt. Szélcsendes időben az úgynevezett keveredési réteg magassága napokig nagyon alacsony, 500 méteres magasság körüli volta. Az inverziónak nevezett jelenség máskor is gyakran fordul elő a Kárpát-medencében.
    Ilyenkor a szennyező anyagok nem tudnak kellő hatékonysággal a környező levegővel elkeveredni, feljutni magasabb légrétegekbe, megrekednek a talaj közelében, vagyis az időjárás miatt az új home office-os, otthonmaradós világban valamivel még rosszabb is lett a levegő.

    Ezt söpörte ki a múlt hétvégén érkező hidegfront, ami együtt a kibocsátáscsökkentéssel, megtette a hatását. Ezt pontosan mutatják a fővárosi mérőállomások adatai."

    Valamint
    "A napi átlagok egyértelműen mutatják, hogy mostanra sokkal jobb lett a levegő minősége Budapesten. A változás a nitrogén-dioxid esetében a leglátványosabb, ugyanis ennek a szennyezőnek a kibocsátása, ami elsősorban a most bezuhanó közlekedésből származik. A legforgalmasabb helyszínen, a Széna téren 75 µg/m3-ről 13-ra zuhant vissza az NO2-koncentráció napi átlaga, de hasonló a trend a többi helyszínen is."

    Na, lapozzunk ;]

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • Jahno

    őstag

    válasz #31733248 #80778 üzenetére

    Vendégekben nem lesz hiány, SZÉP kártyákon az összeg is gyűlik, mindenki menne mindenfelé.

  • crey

    MODERÁTOR

    válasz #31733248 #80791 üzenetére

    Amikor az érdekvédelmi harcod vívod, azt azért érdemes szem előtt tartani, hogy a cégeknek (főleg a sok országban, kevés, de kvalifikált munkatársakkal dolgozóknak) különösen fontos az állandó, kiszámítható működés.

    Pontosan ezt csinálom, és hajtom el a HR-t a hülyeségével. Nem azonnal lesz gyümölcse, de hisztikézem majd még egy kicsit, vagy lehet hogy jövőre át tudom már verni azt amit akarok.

    Szerencsére abban a helyzetben vagyok, hogy elég egyedi a szaktudásom, a cégnek sokkal többet ér, viszont tudom adaptálni bármikor, és solutions architect / sales hibrid, akinek van IT, ProAV és broadcast háttere, plusz van pár év tapasztalata channel managment / business developmentben. Ilyen parasztból nem sok rohangál a piacon (pláne hogy demozni és tréninget is tudok nyomni bármikor). Szóval ha nagyon akarnék a jövő héten már másik cégnél kezdhetnék.

    #80790 Mercutio_

    "Nyilván ott a bérleti díj, a rezsi, a munkavállalók bére, és a többi költség..."

    Sokminden rárakódik még erre, mert irdatlan mennyiségű selejttel dolgoznak (normálisabb helyen). Tehát pont úgy belőni, hogy elfogyjon minden a nap végére, és másnap friss áruból kezded előről... ennek van művészete. Persze, tudom, ezt étele és vendéglátóhelye válogatja, de jó esetben a tegnapi kaját már nem szolgálják fel. Nézd egy pékség vagy egy cukrászat esetét. Legyártasz egy nagy adag Franciakrémest, vagy Croissant, azt már harmadik naposan nem szokás kiadni egy normális helyen.

    És nem tudod belőni, hogy épp aznap a vásárló milyen lábbal kel fel, és mi fog kevésbé, és mi fog jobban fogyni.

    A rengeteg ÁNTSZ-es szabálynak megfelelni meg csak hab a tortán. Ilyen hűtő, olyan hűtő, fekete és fehér mosó kialakítása, és akkor még nem beszéltünk a gluténmentes meg hasonló cuccokat kínáló helyekről, ahol keresztszennyezésekre kell figyelni, etc.

    "...de covid előtt amilyen árak voltak pl. a balcsin, az szerintem már mindenkinél kezdte kiverni a biztosítékot (nem is annyira az ár, inkább az ár-érték arány)"

    Mert hagyjuk nekik, hogy a szezonalitás hívószava mögé bújva, négy hónap alatt keressék meg az egy évre tervezett bevételt, kizsigerelve közben amúgy a dolgozókat.

    Tök jó példa volt a tavalyi évben. Fonyódon találtam egy rohadt jó kis éttermet (Padlás bisztró), és le voltam döbbenve, hogy a hely délután 1-kor majdnem pang az ürességtől, míg a büféknél álltak sorban (pont rá lehetett látni). Oké, szezon végén voltunk már (Augusztus vége), de bakker... Inkább a parton zabálta mindneki az olajos lángost, meg az ujjnyi vastag palacsintát, minthogy tisztességes kaját ett volna, nem sokkal drágábban 300 méterre a parttól.

    És itt már tényleg nem arról van szó, hogy a vásárló nem engedheti meg, hanem talán arról is hogy nincs rá igénye, mert ha Balaton, akkor "hekk, lángos, főtt kukorica", meg kint vagyunk a parton, a franc akar mozdulni... Már csak Kádár elvtárs krumplilevese hiányzik, oszt' jók is vagyunk. Ha ez az igény, akkor ezt fogjuk kapni. Csapnivaló a gasztrokultúra.

    Értelmiségi polgári család gyermekétől (volt szaktársam, és anyagiakban sose álltak rosszul) kaptam meg azt a mondatot, hogy a Palatinusra nyitott Bíró Lajos féle büfében meg vannak bolondulva, hogy 1300 Ft-ot kértek egy párizsis szendvicsért (2-3 éve beszélgettünk erről). Mondom neki: Peti baszki, egy ezresért veszed a lángost, mellé a kóla, és egy ötnapos égett olajban sült szart kapsz. Ezt meg házi majonézzel készül, ők töltik a párizsit, rendes húsból van, és eszméletlenül finom.
    "Jó akkor egyed te a túlárazott párizsis szenyót".

    Mellékvágányon jegyezném meg: akármennyire vért hányok attól ami a Balaton körül zajlik, de azt el kell ismerni, hogy koncepciója ott sincs a Turizmusnak, és ezen változtatni kell. Ha ki lehetne tolni a szezont Márciustól akár Novemberig, mert van minőségi Bortorizmus a tó körül, minőségi és vállalható áru gasztronómia, konferencia turizmus és üdülés / üdültetés - akkor talán le lehetne számolni ezekkel a szabadrabló bandákkal, akik 2-3 ezer forintot kérnek egy lángosért, meg 7-800 Ft-ot egy palacsintáért. Mert ezek éttermi árak.

    Abba most bele se menjünk, hogy a fejekben mennyit kellene változtatni, hogy az emberek felfogják hogy egy jó étterem nem attól jó, mert két rántotthúst basz oda a szakács a pupos tál milánói tésztára.

    [ Szerkesztve ]

    Sarcasm: just one of the many services I offer.

  • Jahno

    őstag

    válasz #31733248 #80800 üzenetére

    Lángost meg hekket nem azért eszünk, mert nem akarunk mozdulni, hanem az a tipikus strandkaja. Ezt néhány gyagya külföldi nem érti, ott meg is küzdöttem parton az éttermekkel. Eszek én lángost idehaza is meg városban is, ha úgy adja ki. Talpon állva benyomod és kész, étterembe meg majd megyek ünnepvasárnap este asszonnyal valahova az ötkerbe egy rendes helyre és leülünk 2 órára. Strandolás nem arról szól.

  • gorgo

    őstag

    válasz #31733248 #80873 üzenetére

    szerintem nem kéne 54 milliárdért felújítani (aminek 100+ milliárd lesz a vége). Van ebben az országban mindenre pénz csak a közfeladatokra nincs. Az autó kiszakad alólam, olyan utakon kell menni. tanár/óvónő az most is alig, és aki még van annak is örülni kell függetlenül attól, hogy azért a színvonal alacsony. Összeszerelőüzem vagyunk, de ha így folytatjuk, annak se lesz jó ez az ország. Drága birka népet ez sem érdekli, jó nekünk a fidesz...

    "Lehet az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik"

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #80873 üzenetére

    Bevallom férfiasan ezt csak miattad tettem be, hogy rárepülsz-e... ;]
    Így lenne ötösöm a lottón:DDD

    btw az a különbség a cikkbeli cég és a Laki között, hogy utóbbiról azért köztudott, hogy kimondottan az ilyen régi műemléki épületek felújítására van ráállva, sokéves tapasztalattal rendelkezik, Somlai pedig ha igaz amit a cikk ír a baráti kapcsolatok alapján és kizárólag MNB-s munkákkal szerzett referenciát tud felmutatni.

    Egyébként nincsenek illúzióim :N , a nagy nemzetközi építőipari cégek itteni leányai (is) a helyi viszonyokhoz alkalmazkodnak és élnek a kormányzati szintű korrupció (és elszámoltatás hiánya) adta lehetőségekkel, illetve a jelen kormány alatt azt is megtanulták meddig nyújtózzanak.

    És nem, személy szerint nem gondolom azt, hogy ha valaki (cég, személy) nyer egy pályázaton, akkor az már automatikusan NER-közeli :N az már egy másik kérdés, hogy azon pályázatok céljai megfelelőek-e, az odaítélés feltételei objektívek és transzparensek-e, az elnyert pénzek hasznosítása, az adott célok elérése megtörtént-e, van-e utókövetés, vannak-e következmények, ha nem hozták pl. a benyújtott pályázatban felvázolt számokat, stb.

    Na, ugorjunk:R

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • Jahno

    őstag

    válasz #31733248 #80878 üzenetére

    Na mondjuk jahh, kemény dió. Mondjuk összegből kiindulva akár az is lehet, akik a Nemzeti Bankot :-P Az is érdekes cég, egyszeri Kftből hirtelen Zrt lett, ami tagja egy valamilyen Kft-nek, nyilván ilyen ránézésre egyszemélyes cégekkel kell 50+ milliárdos bizniszeket tolni...

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #80881 üzenetére

    A tulaj elmondása szerint kb. 60 emberük van, főleg mérnökök, szakmai bonyolítók.
    Ami a cikkben is szerepel, tehát nem az újságíró "politikai motiváltsága" és a "látszat keltés", csupán Jahno szokásos felületessége "alakította ki az olvasóban" az 1 emberes cég benyomását. (Esetleg +1-2 sör ;] )

    Crey: Kösz, szerintem 2-2 üveget bedobok a kosárba. Van valami egyszerű alkoholmentes recept az igyam meg tisztán-on kívül?:)

    [ Szerkesztve ]

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • Mercutio_

    félisten

    válasz #31733248 #80886 üzenetére

    Ismered "legtöbb ember"-t? :DDD

    Nem hiszek semmit, ez csak egy cikk, azt is leírtam, hogy miért dobtam be, te vagy aki ezt véresen komolyan veszi ;]

    Na, mindenkinek jó hétvégét!

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, Parnis Pilóta, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • j.bravo

    addikt

    válasz #31733248 #80972 üzenetére

    Persze persze, csak voltak korábban a zenei szempontból közepestől a “jó de nem különösen emlékezetes” szintűig szóró produkciók, ahol (inkább) a dekoltázs vagy a forrónaci vitte el a hátán a dolgot. Jogosan volt akkor megemlítve mindkét szempont.

    Whatever.

Új hozzászólás Aktív témák