Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lappy

    őstag

    válasz BUZZLGHTYR #7013 üzenetére

    Én nem értem miért kell neked az ára (amit úgyis a szolgáltató hoz/ telepít) de hasonlót bármelyik villanyszerelő boltban lehet kapni

    Bámulatos hol tart már a tudomány!

  • PROTRON

    addikt

    válasz BUZZLGHTYR #7013 üzenetére

    Szia,
    Hát így elsőre szigorúan nézve azt hogy a kérdésed alapján ami lejött, nem biztos hogy Neked kéne csinálnod a belső szereléseket sem. A mérőórához pedig Neked tilos hozzányúlni.

    De a kérdésedre a konkrét válasz:
    Nagyon nem mind1 hogy melyik régióban laksz, annak megfelelően kell rákeresni hogy Nálatok épp mi a rendszer, lehet feleslegesen vennéd meg a dobozt amibe a mérőórákat kell szerelni.
    Ha a szolgáltatói mérőórára gondolsz ami alapján fizeted a villanyszámlát, ahhoz alapvetően a legtöbb régióban minősített engedéllyel rendelkező, végzett villanyszerelő nyúlhat hozzá, aki a munka végeztével a saját regisztrációs számával kitölti a szükséges dokumentumokat.

    Ha konkrétan át kell szerelni a mérőórákat új műanyag dobozba, azt szabványosításnak hívják, így kell felhívni a villanyszerelőt hogy ilyenre kérsz árajánlatot. Általában egybefoglalt ajánlatot szoktak adni.

    Mert legtöbb esetben a méretlen és mért oldali vezetékeket is át kell szerelni ami a mérőórába bele és eljön belőle. Védőcsővel együtt. Nagyon kell a helyszíni bejárás a döntéshez.

    Van olyan szerelő aki ragaszkodik hozzá hogy Ő hozza azt a dobozt, amibe belekerül a mérőóra. De sok esetben nem zavarja őket ha te veszed meg.
    Nagyon nem mind1 hogy családi ház, vagy társasházi lakás, az sem hogy panel vagy tégla.

    Maguk a dobozokat ma már "egységesítették" nincs olyan amibe csak 3x20A köthető, olyan van hogy nappali általános max 3x63A-ig, vagy kombinált mérőhely, nappali általános max 3x63A + "H" tarifa max 3x63A, vagy hármas kombinált - nappali ált. max 3x63A és vezérelt "éjszakai" max 3x32A és "H" tarifa max 3x63A.
    Ez a legutolsó annyira drága, hogy azért is kell a szerelővel beszélned hogy biztosan megéri-e az éjszakait megtartani...ha csak 1 db 120 liter bojler és csak zuhanyoztok nem éri meg.

    #7014 lappy
    Én feltételezem hogy nagyon az elején jár és még nem jutott oda az infó gyűjtésben hogy maga a mérőóra szolgáltatói tulajdon, ezért van leplombálva.
    De a befoglaló dobozra sokan mérőóraként hivatkoznak laikus ismerősei és azt szeretné megvenni.
    De ugye szerelni nem szerelheti be, ahhoz reg szerelő kell.

    Tudod sokan a mért kiselosztót is beleveszik a mérőórába, mert hát ugyanabban a Fa szekrényben van és azt gondolják hogy ahhoz is csak a szolgáltató nyúlhat és zargatják a szolgáltatót mikor fogja ingyen felújítani nekik. :D

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • Madwe

    nagyúr

    válasz BUZZLGHTYR #7016 üzenetére

    Azéjszakai tarifa alap esetben megéri egy bojlernek (többet nem is köthetsz rá). A fentebbi példában a nem biztos hogy megéri az a 3x32 + 3x32 + 3x63as szekrényre vonatkozott szerintem, de meglepne ha neked ekkora teljesítmény kellene.
    az elektromos tűzhelyed nem mehet a h tarofáról, csak nappaliról.
    a h tarifád a konkrét légkondik alapján lehet könnyebben méretezni.
    nappali áramra ha van villanytűzhely a 2 fázis nem árt, az hogy konkrétan mennyi kell megintcsak a konkrét nagyfogyasztók + a villanytűzhely tipusától függ, van ahova elég lehet 2x16, van ahova jobb a 2x25 vagy 32, esetleg 3x16 pl.

  • Gézengúz

    addikt

    válasz BUZZLGHTYR #7021 üzenetére

    Igen, de vezérelt az, nem éjszakai.
    Napi szinten 8 órát megy, ebből pár óra nappalra is esik.
    Legtöbbször fél órákra van benyomva, éjszaka nálunk megy 2x2 órát folyamatosan.

    [ Szerkesztve ]

  • PROTRON

    addikt

    válasz BUZZLGHTYR #7016 üzenetére

    kiegészítve a kollegát.
    A "H" tarifához 3 klíma esetén érdemes legalább 1x16A-t kérni, mert ha épp egyszerre bekapcsolnak fűteni pár perc erejéig elérhetik az egyenkénti 8A-t (kb 2kW villamos teljesítmény). Emiatt lehet ha rossz a szigetelés végül kellene 1x25A.
    Ha már fel van fűtve az ingatlan, akkor egyenként jóval kevesebbet fognak kérni. Műszakilag felesleges külön fázisra rakni őket, tehát nem feltétlen jó ötlet a 3x10A, mert ha felkerül valamelyik fázisra egy második, lehet hogy leveri. Jobb az 1 nagyobb teljesítményű fázis. Kicsi a kockázata hogy csak 1 fázis essen ki az egész utcában.
    BTW az adatlapjuk szerint valszeg egyenként 10A-13A-es kismegszakítókat szoktak előírni a gyártók, függően attól hogy névleges 2,5, vagy 3,5kW hűtési teljesítményű klímáról van szó. Legalábbis feltételezem hogy nem 3 db 5kW-os típusú klímáról van szó.
    A névleges hűtési érték nem egyenlő a felvett villamos teljesítménnyel, azért klíma, mert hatékony, ezért jóval alacsonyabb az igényelt villamos teljesítmény.

    A nappali mérőórára bármilyen elektromos fogyasztót rá lehet kötni (mármint lakossági berendezést), nincs megkötés hogy bojlert csak éjszakaira szabadna.

    Az éjszakai terén mint írtam a szekrény ára is magasabb, valamint az extra tarifa miatt kötelező extra vezetékezés és extra kiselosztó miatt is drágább az egész kivitelezés. Egyébként jelenleg milyen tarifák, milyen amperekkel vannak meglévő?
    Mert ha már most be van kötve az éjszakai tarifa ÉS nagy család van(5-6 fő gyerekekkel együtt), akkor hosszú távon 10-15 év alatt megérheti az extra költséget.

    Én nappalihoz jövőállóság érdekében 1x32+1x16A-t szoktam javasolni, hogy az indukciós főzőlap bekötése során ne legyen probléma.
    Viszont költség terén alig van különbség, tehát érdemes előkészíteni a 3. fázis bekötéséhez a +1 db 10-es vezetéket, ha kellene műhelyhez, vagy később elektromos autotöltőhöz.

    Tehát összesen az igénybejelentőt így javaslom kitölteni:
    nappali ---- L1: 32A, L2: 16A, L3: -
    vezérelt ---- L1: - , L2:- , L3: -
    meghosszabbított vezérlési idővel ("H" tarifa) ---- L1: -, L2: - , L3: 16A;
    Így fázisonként összesítve nem lesz túllépve a 32A, ami problémát szokott jelenteni.
    Azért írok most a "H" tarifához 16A-t, mert eddig az értékig a szolgáltató engedékenyebb.
    De lehet hogy a kövi összel-télen azt tapasztaljátok hogy le-le csapdossa, akkor majd meg lehet igényelni a bővítést 16-ról 25-re.
    BTW: a jelenlegi állapothoz képest, 1x32A felett az extra amperekért amperenként további kb br. 5k hufot kér a szolgáltató, minden más költségen felül.
    Tehát ha van most 3x10 + 1x10 vezérelt és szeretnéted 1x32+1x16 és 1x16H tarifát, akkor az összesen 32+16+16=64
    64-(3x10+10) = 24A
    64 > 32 ------> a 24A*5k huf = pl 120k huf.

    Mérőhely terén továbbra sem mind1 hogy merre fele laksz mert az egységesítésből kimaradtak egyes régiók, ahol a többitől eltérő szekrényeket kell alkalmazni.
    Illetve hogy családi ház vagy lakás, van-e lehetőség épület falra telepíteni, vagy telek határba önálló földbeásott szekrényként.
    Onlinevill.hu webshopban irányárakat tudsz nézni. De a környékbeli villanyász meg tudja mondani mely típusokat fogadják el a Te esetedben.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • Audience

    aktív tag

    válasz BUZZLGHTYR #7028 üzenetére

    H-tarifát akkor kaphsz ha olyan berendezésed van amire megadják. Ezek hőszivattyúk (klímák, levegő-víz hőszivattyúk) . Ha ilyened nincs nem fogják megadni.

    figyelmetlen voltam, írtad, hogy ahhoz kell! Bocs!

    [ Szerkesztve ]

  • 313313

    addikt

    válasz BUZZLGHTYR #7358 üzenetére

    H tarifára a 3 klímának lehet kelleni fog a 20A-es bizti, veréreltre, ha egy bojler lesz elég a 16A(kivéve ha okos bojler, az nem szereti a vezérelt tarifát)a többi elég lehet.
    Kérdés az ki az elosztó,mert van aki C karakterisztikás van aki B karakterisztikás kismegszakítót rak fel. A C lasabb kioldású, ergó több apert enged át, akár folyamatos terhelés mellett is.

    HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

  • PROTRON

    addikt

    válasz BUZZLGHTYR #7358 üzenetére

    Puding próbája az evés, elméletileg elég kell legyen, de a felhasználói szokások lehet végül közbeszólnak.
    Pl a kollega fentebb írta hogy nála az 1x32A-be belefértek azok amiket írsz a nappalin.
    A klímáid típusát nem ismerjük, nyáron nem szabadna hogy gond legyen mert ha nyár elején amikor még nincsenek 40 fokok bekapcsolod, akkor végig csak szinten kell tartania, úgy pedig nem terhelnek nagyon, akkor elegendő a 16A.

    Télen ha történik egy áramszünet 3-4 órán át és visszahűl az egész családi ház 5-8 fokkal mert gyenge a szigetelés, na az lesz az igazi próbája hogy elegendő-e, mert sok klíma még max fordulaton is megelégszik 5-6 A-el, amivel belefér a 16A+ enyhe túlterhelés kategóriába arra az 1 órára amíg felfűt.
    Szóval októberig ez nem valószínű hogy ki fog derülni, de ha végig bekapcsolva maradhatnak fix hőfokon ás venti fokozaton, akkor elvileg működnie kell.

    Aztán ha még se majd ráérsz akkor bemenni ügyfélszolgálatra személyesen és kérni egy kis bővítést, azért személyesen mert ha emailben indítod el akkor 6-9 hónap.

    #7359 313313
    Köszi az infókat, jelenleg úgy tudom ipari fogyasztók esetén az elfogyasztott hatásos energia 25% -ig mentesül a fogyasztó a nem hatásos tételek esetében, tehát ez a Te esetedben ha az egész időszakot nézzük akkor 1600 körül alakul és egyelőre bőven alatta vagy.
    Arra voltam kíváncsi hogy klíma+LED-es világítások, meg otthoni PC-k esetén ugye más jellegű a fogyasztó mint a régi időkben és hogy mennyire tolja meg a dolgot. Pl a LED panelek tápegységére is rá van írva hogy szuper, 18W csatl. telj. ugyanaz a világítási teljesítmény amire fénycsöves vagy izzószálas világítások 36w-ot kértek.
    Igen ám, de a tápegységre az is rá van írva hogy 230V ~ 0,11A, ami viszont 25,3W.
    És ez nem az induláskori max, vagy a bemelegedési értékre vonatkozik.

    Ha egy ipari fogyasztó esetén sok ilyen cucc van, akkor papíron jól mutat hogy 50% költség megtakarítás történt 18W vs 36W, de ott a meddő, ami fázisjavítás nélkül még további belekalkulálandó költség, így összességében havi jelleggel kevesebb a megtakarítás mint eredetileg gondolták a mezei mérnök urak.

    Tehát résen kell lenni, mert azt is ki kell számolni hogy adott telephely esetén mikor éri meg fázisjavítót beüzemelni mikor nem.
    Ezért érdekelt, mert ha nálad nem éri el a 25%-ot, akkor feltehetően átlag lakosságinál se fogja, ahogyan kisebb irodák esetén sem.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • BB9000

    senior tag

    válasz BUZZLGHTYR #9892 üzenetére

    Az átalányon a szolgáltató magától csak a következő elszámolási időszakban változtat. Ha úgy érzed, úgy látod, hogy nem adja ki a z átalányra fizetendő összeg az éves fogyasztásod, és emiatt az időszak végén tartasz attól, hogy túl nagy számla jön, akkor magadnak kell kezdeményezni az átalány emelését.
    Az én klímám napi 11 KWh-al dobja meg a fogyasztást. Már megfigyeltem. :)

  • BB9000

    senior tag

    válasz BUZZLGHTYR #9894 üzenetére

    Hasznos olvasnivaló a témában: MVM gyik

    30% -os módosítást online is meg lehet tenni. Nagyobbat már indokolni kell, ezért telefonon, vagy személyesen lehet megcsinálni.

    [ Szerkesztve ]

  • lappy

    őstag

    válasz BUZZLGHTYR #9898 üzenetére

    Nem olyan rég lettem MVM ügyfél nekem a gáz azonnal megjelent a villany viszont vagy 2-3 hónapra rá. Semmit nem kellett beirnom, megadnom

    Bámulatos hol tart már a tudomány!

  • PROTRON

    addikt

    válasz BUZZLGHTYR #9898 üzenetére

    Szerintem inkább az mvmnext online felületén PC-ről lépj be mint applikációban.
    Ott az éves értéket tudod módosítani, de odakell figyelni hogy melyik mérőóra gyáriszám.

    Vissza kérdés: tehát jól értjük hogy van második "H" tarifás mérőórád?

    Nekem 1 db Fujitsu LTCA12-vel fűtöm a garzon lakásom 23 nm2, 3,8m belmagasságú szobáját, meg ami az ajtón és a falakon át kimegy az előszobai konyhába meg a fürdőbe+ szomszédos kis 8 nm második szobámba,...ha nem csukom be az ajtót akkor így kb 16-18 fokt tartok a fürdőben, míg a nagyszobábam 23-24 között.

    Így előző télen okt 22 és ápr. 15 között összesen 1830 kWh fogyott, de a legerősebb napokon akár 15-16-ra is felkúszott, mert régi B30 tűzfal tégla a hátulsó nagyobbik fala a szobának, a tűzfal másik oldalán már nincs épület, legfelső lakás, nulla szigetelés semelyik irányba.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz BUZZLGHTYR #9902 üzenetére

    3 db mérőóra? az szép...akkor gondolom egy 100cm széles fal szakaszon csak mérődobozaid vannak. :D
    Melyik város?
    3 fázis nappali...gondolom családi ház.
    Ami eszméletlenül fontos dolog még:
    Március hónapban ne felejtsd el diktálni, legbiztosabb ha fotón beküldöd az ügyfélszolgálatra emailben ha addig nem ajánlja fel az applikáció.
    Az MVM nagyon ügyel arra hogy szándékosan elcsessze az április tarifaváltáskor az óraállás értelmezést és direktbe túlszámlázhasson, pl 400-500 kWh-t nyári korlát feletti, versenypiaci áron 70-esével.
    Ezért kell a márciusi havi diktálási periódus alatt bediktálnod ha engedi az app.
    Ezt akkor is megteheted ha átalánydíjasra vagy beállítva.

    Pest megyében:
    Amennyire tudjuk, a "H" óra téli tarifán nincs jelenleg korlátozás, tehát nincs ez a havi 210-es limit, elvileg a félévre szóló 2523-as limit sincs beaktiválva.
    De a nyári "H" tarifára él a félévre szóló 2523, tehát napi 12.8kWh limit, az afeletti fogyasztásra már 70esével számolnak havi átlagban.

    Ezt onnan tudom hogy nekem most áprilisban az automata becslő rendszer 500-al kevesbbet becsült meg ápr. 15.-ére, mivel előtte nem diktáltam.
    Ápr. 22.-én bediktáltam a "H" tarifa óraállását, amit ugye 15.-én lezár, tehát matematikailag mind1 hogy mikor adom meg, az a végső "H" tarifa téli óraállásom...na úgy vették mint ha a 15.-e előtt elfogyasztott mennyiség különbséget én 15 és 22 között fogyasztottam volna és 7 napra elszámoltak belőle 90-et nyári értékkel, a maradékot 420-at versenypiaci áron.

    Nem volt képes az ügyfélszolgálat felfogni hogy hol bacták el nem kicsit hanem nagyon, végül a tényleges hálózati szolgáltatónak ami nálunk EON kellett a becsült értéket átírnia utólag az én diktált értékemre, addig az MVM játszotta az idiótát...

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák