Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Noddy #11003 üzenetére

    Egyetértek veled a bűntudat illetve szégyen közti különbséggel kapcsolatban.

    Viszont szerintem fölösleges magyarázatot találni, hogy miért érez valaki bűntudatot, ha őt érte a sérelem. Lehet, hogy nem fogadott szót, de az is lehet, hogy mindent betartott.

    Ha csak arra szeretnél rávilágítani, hogy elkövetett bűn nélkül is létezhet bűntudat, abban egyetértek. Gondolhatom azt, hogy bizonyos cselekedetem bűn volt, annak ellenére is, hogy nem volt bűn. Ettől a bűntudat még bűntudat. A szégyen meg szégyen.

    Egy elkövetett bűn esetén szégyellhetem magam, és lehet bűntudatom, és a kettő egyszerre is megjelenhet.

    Ha szégyenkezem, akkor nem biztos, hogy van bűntudatom. Felismerem, hogy gáz, vagy ciki amit tettem, vagy ami történt velem. Mások előtt, vagy magam előtt.

    A bűntudathoz nincs szükség valakire, akivel szemben ezt a bűntudatot érzed.

    És nagyon sokszor előfordul, hogy az emberek keverik ezt a két fogalmat. Pedig legtöbbször jól elhatárolható a két fogalom.

    Leegyszerűsítve: ha szégyellem magam, akkor elbújok a világ, és az emberek elől. Ha bűntudatom van, abból ez nem következik. Sokkal inkább a bűnbánás és a megbocsátás felé való indulás.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

Új hozzászólás Aktív témák