Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Hequila #2120 üzenetére

    Kapcsolóüzemű tápegységek által felvett áram (felépítésből adódóan) nem szabályos színusz jelalakú, mint egy ohmos terhelésnél, hanem torzított, illetve kapacitív, induktív hatások lépnek fel. Bejön képbe a cosinus fí, a meddőfogyasztás fogalma, amiről most had ne szóljak többet, mert már baromi régen tanultam róla, bár képileg most is előttem van, csak elmagyarázni nem túl egyszerű.

    PFC-s tápoknál a torzított jelelakot, illetve fázistolást igyekeznek kiküszöbölni a PFC áramkörrel (már amennyire lehet), hogy ezáltal a tápegység viselkedése a lehető legjobban közelítsen egy izzólámpa, vasaló stb. tulajdonságaihoz, kímélje a hálózatot, kevés zavart nyomjon rá stb.

    Egy ilyen bedugós fogyasztásmérő viszont közel sem úgy működik, mint a villanyóra, tehát a torzítás, áram-feszültség egymáshoz képest időbeli fázistolása problémát okozhat számára, mégha igyekezték is ennek megfelelően tervezni.

    A mérési helyszín megváltozása is járhat más mérési eredményel, a helyi hálózati adottságok miatt (a környékbeli fogyasztók által kialakított fázistolás, cosinus fí viszonyok mások lehetnek).

    A legpontosabb eredményt ezért -- működési elvéből adódóan -- maga a villanyóra mutatja, csak itt viszont gondot jelenthet, hogy a mérés idejére a lakásban minden fogyasztót ki kellene iktatni, hűtőket, adaptereket stb.

    Kisebb lakásban ez jól meg is oldható, ebben az esetben a villanyóra tárcsájának fordulatát kell számolni pár percig, majd ebből átszámítani, hogy 1 óra alatt hányat fordul. A villanyórán fel van tüntetve a fordulat/kWh érték, ez alapján a fogyasztás kiszámolható.

    [Szerkesztve]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz rudi #2119 üzenetére

    Nem tudom, mivel mértétek, de a Techreport tesztnél egy 700 $-os cuccot használtak:

    http://www.repaircalibration.com/380803.html

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz rudi #2125 üzenetére

    Nem hinném, esetleg ha korrekt PFC van a tápegységben, az javíthatja a mérés pontosságát.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz tom_tol #9829 üzenetére

    A ventilátort semmiképp sem ajánlott tartósan kipöckölni, mert túlmelegszik és leéghet. Szakszerűen csökkenteni lehetne a fordulatát, ami a klasszikus tápoknál a szekunder oldali diódák hűtőbordájának hőmérséklete alapján történik, mivel itt fejlődik a legtöbb hő, az áramterhelés függvényében. (A bordán, vagy mellette található egy termisztor általában, plusz néhány alkatrész segítségével.)

    De még ezzel is bajban vagy, mert a korszerű, nagyteljesítményű tápoknál már nem is Schottky-diódák vannak, hanem kapcsoló FET-es szinkron egyenirányító, amin kisebb feszültség esik, ezáltal kevésbé melegszik.

    Az AX1200 belsejéről talált fotókon is úgy néz ki, ez már nem a régi technika. Ennél legfeljebb azt lehetne csinálni, hogy megfigyelni az alkatrészek melegedését üzem közben, tanulmányozni a konstrukciót, annak függvényében lépni.

    De a kérdésedben ott a válasz, hogy nem vagy jártas a témában, ilyen alapon nem lehet hozzányúlni, sőt tiltott terület.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz tom_tol #9870 üzenetére

    Ha két nap alatt nem ment tönkre, akkor jól bírja, azt már így nem lehet tudni, hogy közben mennyire melegedett fel a belsejében egy-egy alkatrész.

    A ventilátort nem maga a táp vezérli. Legegyszerűbb esetben a ventilátorral sorba van kötve egy termisztor (hőfokfüggő ellenállás), amit a diódák hűtőbordára csavaroznak. Nincs köze a tápegységhez, attól eltekintve, hogy onnan kap 12 V-ot. De nem hinném, hogy ilyennel még találkozni lehet, régi tápban volt ilyen.

    Gyakori megoldás a klasszikus konstrukcióknál a hűtőborda mellett, a panelba ültetett termisztor, amit kiegészít egy tranzisztor, meg pár ellenállás, az is egy önálló kis áramkör, a 12 V-on kívül semmi más kapcsolódása nincs a táp áramköreihez.

    Minden további nélkül meg lehet oldani, hogy valaki hőfokfigyelésére épít / vásárol egy külön áramkört, amivel a melegedés függvényben szabályozza a ventilátort. Csak kérdés, hogy ezeknél a szinkron egyenirányítós tápoknál melyik hűtőbordát kellene figyelni (vagy egyszerre többet is?), ehhez infra hőmérővel kellene ellenőrizni a különféle alkatrészeket, terhelés közben.

    De az, hogy lefogni az eredeti ventilátort, kívülről rászívni, rossz hatásfokú és szakszerűtlen eljárás lenne.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz BK87 #9882 üzenetére

    Nem konyhai víztisztító ez, hogy idővel csökkenjen a hatásfoka (és még a hasonlat sem a legjobb, csak jobb nem jut most eszembe.)

    A hatásfokot a konstrukció határozza meg, az pedig adott és változatlan. Terhelés függvényében változhat valamennyit.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz CounterBoci #9899 üzenetére

    Beag APT100 végfok trafója is műgyantával volt kiöntve, piros nyíllal jelöltem rajta a lyukat, ahol beöntötték. Itt végeredményben a fémház veszi át a hőt, 300 VA-es trafó:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz tlac #9949 üzenetére

    A kapcsolófrekvencia az EMI/RFI szűrőkön keresztül a hálózat felé szerintem csak minimális szinten jut át, egy ilyen jobbfajta fogyasztásmérőnek pedig épp az a dolga, hogy ne mintavételszerűen mérjen (mint az egyszerűbb multiméterek), hanem a szinusz, illetve torzított szinusz által lefedett területet értékelje ki pontosan. Áram, feszültség és fázistolás szempontjából. Más kérdés, hogy végeredményben ez is mintavétel, csak sűrűbben.

    Viszont az is elvárható egy ilyen műszertől, hogy a kapcsolófrekvencia maradékának szűrésére további alkatrészeket tartalmazzon, ami nem egy nagy kaland, mivel az 50 Hz nagyságrendekkel alacsonyabb, így könnyen leválasztható.

    Egy elméletem lenne, de az is támadható.

    Erősen ingadozó terhelés esetén el tudnám képzelni, hogy egyes időpillanatokban az energiafelvétel csak a pufferből történik, miközben annak töltése (a PFC által) szünetel. A PFC-vezérlő természetesen méri a puffer feszültségét, a szabályzókör a változásokra nagyon gyorsan reagál, normális esetben, így a konkrét áramkör ismerete és mérése nélkül egyebet nehéz lenne kitalálni, még ha javítottam is már hasonlókat (más készülékekben), de olyankor nem pont ezzel foglalkozik az ember.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz shiftac #9954 üzenetére

    Ha megnézzük a belsejét:

    http://ru.gecid.com/power/chieftec_ctg-500-80p/

    Akkor kiderül, hogy minden jel szerint ilyen felépítésű, vagy épp ugyanez az áramkör, némileg módosítva (eleve a rajzon két soros hálózati puffer szerepel):

    http://ab57.ru/schema/PUH400W.pdf

    Szekunder oldalon egy 8-lábú monitoring IC látható, ami áramfigyelésre önmagában alkalmatlan. Feszültségeket figyel, fogadja az alaplap PS_ON jelét, majd egy optocsatolón keresztül tápfeszültséget kapcsol a primer oldali kontroller IC 7. lábára, amitől elindul a PWM vezérlés, majd a feszültségek beállása után kiadja az alaplap részére a Power_Good jelet.

    A primeráramot a kapcsoló-FET Drain lábánál beiktatott 0,12 Ω ellenálláson eső feszültség alapján figyeli a kontroller. Túláram esetén leáll a PWM működése. A primeráram a tápegység pillanatnyi összteljesítményével arányos, az ágak között nem tesz különbséget (miután nem tud).

    Egy másik optocsatoló szolgál egy TL431 precíziós sönt-stabilizátor segítségével a kimeneti feszültség stabilizálására. A 12V és 5V egyaránt be van kötve ebbe a körbe, a 3,3V szabályzása külön történik.

    Harmadik optocsatoló a készenléti 5V segédtápot stabilizálja, illetve csatolja vissza a hálózati oldalra.

    A rajzon látható ugyan 12V1 és 12V2 ág, de az csak abban nyilvánul meg, hogy külön LC-szűrőtagot kaptak, feszültségfigyelés csak a V1 ágon történik, áramfigyelés egyiken sem. Mindamellett nem célszerű túlzottan egyenlőtlenül terhelni, még ha bírja is az L3-L4 tekercs, mert a szűrőkapacitás 40 A terhelésre már kevés elvileg.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kernel #9955 üzenetére

    Természetesen PFC-áramkör sem szerepel a rajzon, míg a fotón aktív PFC látható.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz 04ahgy #9961 üzenetére

    Egy Zener nem sokat ér ilyen helyen, még a nagyobb fajtának számító ZX-szériát is kiröhögi egy tápegység, miután szétszakította, illetve a jelleggörbe meredeksége szempontjából sem a legkedvezőbb ilyen célokra.

    TVS dióda inkább, ami a merevlemezeken is szokott lenni. Vagy egy ilyen áramkör, 100A csúcsokat elviselő tirisztorral:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz 04ahgy #9964 üzenetére

    Csak azt írtad, hogy:

    Az egy Zenert-t tartalmaz...

    Ez így nem állja meg a helyét, ha már mélyvíz, emiatt írtam.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz #68686080 #9966 üzenetére

    Úgy vontam a párhuzamot, hogy a két tápegység elektronikailag, kapcsolási rajz szempontjából, a nyomtatott áramkör alsó és felső nézete alapján, szemmel láthatóan azonos elvi felépítésű. Eltekintve az említett PFC- áramkörtől és a kettős puffertől.

    Párhuzam, illetve a feltett kérdés megválaszolása szempontjából számomra lényegtelen, hogy ki gyártotta és milyen minőségben, itt tisztán csak az áramköri felépítésről volt szó.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz #68686080 #9983 üzenetére

    Pedig a választ már elrejtettem a sorok között, elég feltűnően. Ha megnézünk több ilyen rajzot, amiben a 8 lábú figyelő IC található, amit mellesleg többféle típusszám alatt is gyártanak:

    HY510N
    PS113
    W7510 (ez egy rajzon van, adatlap nincs).

    Hármat írtam most, de láttam más néven is. Egy célt szolgál mind, azonos a lábkiosztás is.

    Ilyen IC-vel felépített tápegységek szekunderköri áramot egyáltalán nem mérnek. Egy ág áramát sem, több ág áramát sem, miután arra nem alkalmas. Ha áramot akarnának mérni, ahhoz további kiegészítő áramkörök, illetve IC kellene, de ez nem igazán fér bele a koncepcióba, az adott kategórián belül (gazdaságosság). Nem véletlen, hogy ilyet nem is láttam még.

    Nem véletlenül tértem ki külön arra is, hogy ennél a megoldásnál a tápegység túláramvédelmét csak a primerköri áram mérésével oldják meg, a FET Source lábánál beiktatott áramfigyelő ellenállás segítségével.

    Amit ugyebár korábban jeleztem, hogy véletlenül Draint írtam Source helyett, csak törölve lett.

    Mint ahogy a TL494 IC-re épülő tápegységeknek is van egy jellemző, klasszikus elrendezése, amit az évek során nagyon sok cég gyártott (noha ezen belül akadtak néha egyedibb elgondolások is, de többség egy sémát követett), hasonlóan ez a "8-lábú" megoldás is egyfajta jellemző konstrukciót takar, amit szintén nem kötődik gyártócéghez. Nem egy jogvédett kapcsolásról beszélünk, az IC-k gyártóinak eleve érdeke, hogy minél többen használják az áramköreiket.

    Utóbbin belül is lehetnek persze eltérések, PWM-vezérlő típusa például, vagy a standby tápkör egyikben IC-s, másikban diszkrét stb, de a lényegi felépítésen nem változtat.

    A TL494-nél például a fő vonalakat az határozta meg, hogy a PWM-vezérlő a szekunder oldalon helyezkedik el, mivel ahhoz galvanikusan több ponton kapcsolódik, ezért itt optocsatoló nem szükséges a stabilizáláshoz, vagy épp az indításhoz sem. Viszont szükség van egy impulzuscsatoló trafóra, ami a hálózati oldalon lévő kapcsolótranzisztorok meghajtását lehetővé teszi, galvanikusan elválasztva.

    Itt minden részlet logikusan összeáll, ha nyitott szemmel nézi valaki. Beleértve persze azokat a részleteket is, amire terjedelmi okból ki sem tértem.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    Laikus kérdésekre van másik topik:

    Melyik tápegységet vegyem?

    Ha már engem is feljelentett valaki a moderátornál (talán fájt neki az igazság), akkor tartsuk be a játékszabályokat!

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz #68686080 #9995 üzenetére

    Mindent nem lehet kitalálni egy fotóról, az IC-k adatlapját kellene például megnézni, abból sok mindenre rá lehet jönni, valamint lekövetni a főáramköröket, ami legjobban közelről látható.

    Gondolom, a kisebbik panelon az aktív-PFC van, valamint a felső részén a standby áramkör látszik, ehhez tartozik a hateres kábel. A négytűs csatlakozón megy át a DC 400V.

    Másik panelon egy duplatrafós rendszer, gondolom nem szinkron-egyenirányítós, hanem a klasszikus diódás, a trafók után látható 3 db hűtőborda méretéből ítélve.

    A H8-H9 bordákon vannak bizonyára a trafók primerjét kapcsoló tranzisztorok, a panel felső részén pedig további átalakítók.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz envagyok #11016 üzenetére

    Földhurok olyan dolog, amit varázsszóként emlegetnek olyanok is, akiknek fogalmuk sincs róla. Az is igaz ugyanakkor, hogy egész rendszerben kell gondolkodni az átlátásához. Nem úgy, mint amikor fórumban bedobnak egy rövid kérdést, miközben a válaszadóknak fogalmuk sem lehet az apróbb, de fontos részletekről.

    A nagy földhurkozás közben sokan elfelejtkeznek arról is, hogy ez elsősorban az analóg jelátvitelben okoz problémát, zavarokat hangban vagy képernyőn. Miután a földelt, aszimmetrikus jelátvitelben az árnyékolóharisnya közvetlenül részt vesz, így nem csoda, hogy az azon folyó nem kívánatos áramok által létrehozott feszültségesés egyszerűen hozzáadódik a hasznos jelhez.

    Digitális átvitelnél más a helyzet még ilyen esetben is, mert arra kevésbé hatnak a zavarok. A 0 / 1 szintek világából könnyebben kiszűrhetők az átmenetek.

    Amellett ott van még a földfüggetlen, szimmetrikus jelátvitel alkalmazása. Érpárak vannak a HDMI-kábelben is stb. lehetne sorolni. Földhurok itt nem sokat zavar, sőt még jobb is, ha például biztonságosan földelve van külön a TV és külön a számítógép is (mármint a lakás közös védőföldjére). Legalább nem megy tönkre a HDMI-bemenet, áram alatti dugdosástól.

    Ma már szinte mindenhol digitális rendszerek vannak, aminek működnie kell, rengeteg földhurokkal is.

    Két tápegység fémváza direkt összeköttetésben van a védőfölddel, tehát a konnektorban is találkoznak. Nyugodtan találkozhatnak a PC-házban is, ez így korrekt.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bot1978 #11034 üzenetére

    Nyilvánvalóan szabályosan bekötött konnektorokról beszéltem. Zárójelben utaltam még a lakás közös védőföldjére is. Ha ezek nincsenek normálisan bekötve, akkor két akármilyen védőföldes készülék összekötésével is gond lehet, nem csak két PC-táp összekötésével.

    Tehát nem mindegy? Mellékszálba kötöttél bele.

    A tény, hogy a két tápegység fémháza (jó esetben) össze van kötve a villanyóránál a nullával nem igazán releváns, amikor arról témázol, hogy 2 táp Secondary oldalát összekötöd a PC-n belül.

    A szekunder (magyar szó is van erre és kisbetűvel kell írni) GND is össze van kötve a védőfölddel. Voltaképpen mi a problémád?

    Az persze remek, ha érinthető felületekről el van vezetve a töltés, csak nem old meg minden problémát.

    Homályos utalások helyett mesélj inkább, milyen problémákra is gondolsz? Azt mondod, "el van vezetve a töltés", ami igencsak laikus megközelítés.

    Ráadásul az olcsóbb típust nem rendeltetésszerűen készülsz használni, terhelni. Amikor ez elhányja magát akkor annyi a különbség, hogy nem az egész gépet viszi magával (mint félelmed szerint a nagy táp), hanem az egész gépet meg még egy másik tápot is.

    Fikciók / kitalációk. Te amúgy életedben hány tápegységet javítottál, ami nem csak kondicsere volt, hanem gondolkodni is kellett hozzá? Milyen szinten ismered az áramkörök működését?

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bot1978 #11037 üzenetére

    Tehát a trollkodás jól megy, normális szakmai érvekre nem telik. Mint amilyeneket tőlem láthattál például. Nyilván attól tartasz, hogy két vállra lennél fektetve.

    Így csak leírtál pár homályos butaságot és ennyi volt.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bot1978 #11034 üzenetére

    Az persze remek, ha érinthető felületekről el van vezetve a töltés, csak nem old meg minden problémát.

    Aki a védőföldet elintézi ennyivel, annak sajnos nem sok fogalma lehet az egészről.

    Védőföld szükséges minden olyan készülékhez, amely a kettős szigetelés biztonsági követelményeit nem képes kielégíteni, így enélkül nem is kaphatna forgalmazási engedélyt. Ennek oka lehet akár a transzformátor konstrukciója (primer-szekunder nem egymás mellett szeparált, hanem egymásra van tekerve), vagy amikor egy mosógép motorját nem lehet biztonságosan szigetelni a fémváztól stb.

    Ezért kap egy védőföldet, ami kevésbé jó megoldás, önmagában is alacsonyabb biztonsági fokozatnak számít, mint a kettős szigetelés. (Utóbbit ezért nem is szabad barkácsolt védőfölddel ellátni, mert az lerontana egy jobb megoldást rosszabbra.) A szabványalkotó szerint a veszély abban rejlik, amikor a védőföld nem visz, hanem hoz feszültséget, máshonnan. Kettős szigetelésnél ez kizárt.

    Bizonyos teljesítmény felett a kapcsolóüzemű tápegységek zavarszűrő kapacitásait is annyira meg kell növelni, hogy azt már nem lenne jó megoldás a szekunder GND-re átkötni (mint a kisebb teljesítményű, kettős szigetelésű társaiknál), részben ez is indokolja a védőföld alkalmazását.

    Egy PC-házban földhurkoktól tartani érdekes felfogás, miután az egyébként is tele van földhurokkal.

    Mondhatni, földhurok-rémálom, ezt az érzi igazán, aki az analóg világban épített erősítőket, így tisztában van vele, mi mindenre kellett odafigyelni, hogy a földhurok miatt keletkező, trafó által indukált, vagy áramcsatolt zúgásokat, zavarokat, netán a Kossuth-rádió vételét elkerüljük, amit az első bemeneti tranzisztor rögtön demodulált is.

    Számítógépnél ez soha nem volt probléma, mármint a digitális áramköröket tekintve.

    Az persze remek, ha érinthető felületekről el van vezetve a töltés, csak nem old meg minden problémát.

    Tehát: valaki beszél a levegőbe, töltésekről hadovál, probléma viszont nincs, így válaszolni sem tud mire. Inkább bevágja a hisztit.

    Személyeskedéssel vádolni a másikat, holott ő maga teszi azt, egyetlen értelmes szakmai szó és értékelhető érvrendszer nélkül.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bot1978 #11040 üzenetére

    ...a „földhurkozók” után már velem foglalkozik

    Te szólítottál meg, én csak válaszoltam. Talán nem szabad? Ez egy fórum. Félrebeszélés helyett nem lehetne szakmai érveket? Ja, az nincs a tarsolyban.

    Műszaki fórumoknak épp az lenne az előnye, hogy itt a száraz fizikai tények beszélnek. Nem úgy, mint némelyik politikai vagy hasonló témában, ahol szélmalomharc bármit bizonyítani, ha valaki a fejébe vesz egy hülyeséget.

    Nekem lényegében egyetlen problémám volt, hogy nem szeretem, amikor valaki tudásháttér nélkül teszi a fejét. Az üres dumát nem kedvelem.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bot1978 #11042 üzenetére

    A jelzett szakmai felvetésekre továbbra sem válaszoltál, nincsenek műszaki érveid.

    Csak a személyeskedés megy, amit már nem fogok sokáig tűrni, kénytelen leszek moderátorhoz fordulni.

    Mindennek tetejébe azzal gyanúsítasz, hogy másoltam volna bármit. De ez is csak azért lehetséges, mert számodra elképzelhetetlen, hogy valaki megtud írni egy értelmes hozzászólást.

    Arra sincs tehetséged, hogy használd a Google-keresőt és keresd meg, honnan másoltam a saját szavaim! Ráhibáztál, mert pár mondatot ezen a fórumon találnál meg, szintén tőlem..

    Holnapra kijózanodsz és bocsánatot kérsz, ennyi!

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Bici #11043 üzenetére

    A varisztor a hálózati feszültségre párhuzamosan kapcsolódik, túlfeszültségtől zárlatos lesz, biztosítékot kinyomja, ezáltal véd, közben meg is éghet.

    Le kell követni műszerrel, hogy van-e benne egyáltalán, hol szűnik meg a feszültség stb.

    Noha olyan tápot nem láttam még (szervizvállalkozásom nem pont PC-tápokkal foglalkozik), de az is csak egy tápegység, mint a TV stb. készülékekben, ezek nem bonyolult szerkezetek.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Bici #11047 üzenetére

    Normális esetben nem is kell levágnia, csak a tápegységben lévő biztosítékot. Ott a zsugorcsőbe burkolva például.

    De ezzel nem azt mondom, hogy lenne benne varisztor, vagy én innen nem látom. Szerencsés esetben egy túlfeszültség megúszható a biztosíték cseréjével, máskor diódák, tranzisztorok szállnak el, főleg a primeroldalon + a biztosíték értelemszerűen.

    Villanyszerelők valóban okoznak ilyet néha, amikor a 3 fázis nullpontjának szakszerűtlen bontásával a fázisfeszültségek eltolódnak. Ilyenkor terheléstől függően, egyik fázison leesik a 230 V, másikon viszont felszökik, ebből lesznek a gondok.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz jones965 #11066 üzenetére

    Az 5Vsb-t egy külön kis tápegység állítja elő, a nagy tápon belül, aminek vizsgálata szempontjából lényegtelen, hogy a főtápkört elindítjuk vagy nem.

    Tehát ennek önmagában kell tudni azt az áramot, ami rá van írva. Már csak azért is, mert ez adja az USB-csatlakozók készenléti áramát is, amikor nem megy a főtáp.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Bossp #11127 üzenetére

    Nem tudom, miből gondolod, vagy ha igen, akkor nem lehetne kérdés, mert kenés / csere.

    De amúgy a PWM szokott ilyet okozni, mert amikor csökken a teljesítmény, csökken a kitöltési tényező, amire akusztikus zajokkal, rezonanciákkal reagálhatnak a tekercsek, trafó.

    Parasztosan ezt nevezik úgy, hogy "coil whine", bár ez már tényleg röhejes szerintem, hogy minek kell angolul majomkodni, magyar fórumokon.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Bossp #11129 üzenetére

    Ezt már te hallod pontosan, a fordulatszámot hagyományosan a hőmérséklet függvényében szokták szabályozni, az pedig egy lassabb változás, tehát a terhelés csökkenése után nem azonnal. Korszerűbb megoldásoknál nem tudom, nekem nem ez a fő profilom, vagyis nem látok olyan sokat belülről.

    Az előfordulhat esetleg, hogy csökkenő terhelésnél kicsit változik a 12 V, emiatt kicsit változik a fordulat is.

    Ha valahogy le lehet fogni / fékezni a ventilátort (persze, nem olyan brutál módon, hogy menet közben beakasztani egy filctollat, amitől letörhet a lapát), úgy a hang forrására is lehet következtetni.

    Az biztos, hogy egy ventilátor miatt kár kidobni szerintem egy tápegységet, főleg amikor 1 csepp olaj árán megjavítom magamnak.

    Ha beállna, megszorulna, akkor persze túlmelegedne a táp, de ez nem jellemző szerintem. Vagy akkor már el sem indulna, ami feltűnik bekapcsoláskor.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Gabor1092 #11134 üzenetére

    Némelyik HDD érzékeny a feszültség kisebb csökkenésére, lehet próbálkozni a kábelen a közelebbi csatlakozóra tenni, vagy külön kábelen menjen, ha megoldható.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz detroitrw #11139 üzenetére

    Minden átalakító csak újabb hibaforrás, illetve ellenállás, ezért ha már molex van, akkor célszerűbb azt megcsinálni rendesen.

    A hüvelyek szét szoktak nyílni idővel a mozgatástól, de azt szépen össze lehet nyomogatni egy műszerész-csavarhúzóval, vagy valamilyen alkalmas eszközzel, hogy jó szorosan menjen rá a tűre.

    Addig is nem szabad mozgatni áram alatt, mert így károsodhat is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz detroitrw #11144 üzenetére

    Így fórumon keresztül félrevezető is lehet egy hibaleírás, ez már nekem ismerős, amikor telefonon is mesélnek TV-hibákról, ami a valóságban egészen másképp jön ki, mint amire mondjuk elmondás alapján számítottam.

    Olyan is van, hogy az áramtalanítás, kihűlés, kondenzátorok kapacitásvesztése miatt jelentkeznek problémák, ami melegen már nem.

    Ráadásul ilyenből lehetnek később komoly károk is, amikor egyszer csak vége lesz a problémáknak.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Beni97 #11153 üzenetére

    Mivel ez egy mélyvizes szakmai topik, magától értetődően megméred multiméterrel az 5 Vsb feszültséget, illetve elindítod a tápot önmagában, hogy működik-e.

    Akár a szakszerű(?) gémkapcsos teszt segítségével. Vagy, aki kicsit ad magára, inkább valami huzaldarabbal.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz fbeni91 #11156 üzenetére

    Terheléssel is próbáltad vagy csak önmagában?

    Egyébként sokan lenézik ezeket a tápokat, pedig terhelésfüggő is, hogy meddig bírja. Fórumokon egyesek mintha azt képzelnék, hogy asztali gépet csak erőigényes játékokra lehet használni.

    Pedig normál háztartási gépként, házimozi, netezés stb. simán megfelelnek a lenézett tápegységek is.

    Felhasználás előtt mondjuk át szoktam nézni, kritikusabb helyeken átforrasztom, de nekem nem volt gondom ilyenekkel.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz fbeni91 #11158 üzenetére

    Még mindig nem tudni, hogy tettél-e bármit a táp kimenetére vagy csak önmagában akartad indítani, mivel utóbbi esetben is szokott így viselkedni, ahogy írtad.

    Ha sehogy nem indul, akkor mérni kell, de ezt így fórumon keresztül nem tudom sajnos "levezényelni".

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz fbeni91 #11164 üzenetére

    Pedig a jelek arra utalnak, hogy megy a készenléti táp, egyébként nem hallanád azt a kis zizzenést, amikor megpróbál elindulni a főtápkör.

    Segédtáp nélkül ez ugyanis lehetetlen.

    Egyébként az a passzív PFC induktivitása, ami zizzen, ahogy pillanatra megrántja az áramot a főtáp.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz fbeni91 #11168 üzenetére

    Ez olyan lenne, mint vakon autót vezetni, nem ismerem ezeknek még a típushibáit sem, miután TV-szervizemben nem épp ilyenekkel találkozom.

    Az biztos, hogy megtalálható a hibája, hiszen relatív egyszerű áramkörről beszélünk, de ez nem így megy. Mérni kell, kézbe venni stb.

    Nem úgy, hogy vaktában cserélünk valamit, aminek neve sincs, csak sejteni lehet, hogy NTC-termisztor, ami pont ritkán lesz hibás, de akkor szenesre ég és darabokra esik általában.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Bici #11193 üzenetére

    Nem életszerű ilyen táphiba, de nem nehéz ellenőrizni.

    Műterhelésnek rátenni egy HDD-t vagy optikai meghajtót, tápot elindítani a szokásos rövidzáras trükkel.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Teréz Atya #11198 üzenetére

    Van itt egy átalakítás, 30 V-on 12,5 A, 40 V-on 7A áramot tudott kihozni belőle, de CV tápot alkotott ezáltal, ami a maximális terhelésnél egyszerűen csak leáll.

    Akkutöltéshez viszont CC/CV táp kellene, ahol az áramkorlátot igény szerint tudod szabályozni és CC-módban stabilan működik.

    Ehhez szükséges beiktatni egy áramérzékelő ellenállást a kimeneti ágba, amin figyeled a feszültségesést egy műveleti erősítővel és annak függvényében, a kívánt ponton leszabályzod a kimeneti feszültséget, hogy ne tudjon tovább nőni az áram.

    A szabályzás a VR1 potméterrel az IC 4-es lábán történik, vagyis itt lehet beavatkozni a töltésszabályzóval is.

    A feszültségvédelmet pedig ki kell iktatni, illetve be kell "csapni", ami eredetileg a szabványos feszültségeket figyeli.

    További információk a vezérlőpanelről: [link]
    Tápegység rajza: [link]

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Teréz Atya #11202 üzenetére

    Szerencsére ebben a szakmában a képek nézegetése is sokat tud mondani.

    Ezeknél a tápoknál már alapesetben is van Graetz-híd a szekunderen, ami a +/- 12 V-ot állítja elő, csak a negatív ágon gyenge kis diódák vannak.

    Ha a negatív ág diódáit kicseréljük erősebbre, illetve azon az ágon kiiktatjuk a kisebb terhelhetőségű alkatrészeket, akkor a -12 V is durvábban terhelhető lesz, hiszen egyébként ugyanaz a vastag szekunder táplálja azt is.

    A kettő összege 24 V, azzal a megkötéssel, hogy ezt így nem lehet testhez képest alkalmazni, de földfüggetlenül bármire jó lehet. Pákához is, ha a csúcs szigetelt, úgy nem tud zárlatot okozni semerre.

    A linken lebontja a többi felesleges alkatrészt a szekunderről, a középcsapolást (ami eredetileg a GND) nem használja, hanem a 24 V-ot egyenirányítja híddal, végül annak negatív ágát testeli.

    Így a testhez képest áll elő a 24 V, illetve azt még tovább is növeli.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz prolad #11205 üzenetére

    Egy ilyen tápegységnél, ami sem USB-csatlakozóval, sem egyéb módon nincs felkészítve bármilyen beavatkozásra, milyen úton tudnál rá hatni?

    Belsőleg lehetne hozzányúlni, figyelve a kritikus alkatrészek hőmérsékletét. Ezek főleg a szekunder diódák és a primer kapcsolótranzisztorok, plusz még át kellene nézni, hogy mi jöhet szóba az adott konstrukciónál, és tényleg csak ésszel beavatkozni, nem vaktában.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz prolad #11207 üzenetére

    A belső hozzányúláson ezt értettem, hogy például közbeiktatni egy ellenállást, vagy akár egy huzalpotmétert, amivel kívülről szabályozható lenne.

    Vagy egyéb elektronikus lehetőségek, az áramkör feltérképezése után.

    Csak utána jön az, hogy ellenőrizni kellene hőfok alakulását is, nyilván összeszerelt állapotban. Infra hőmérő, esetleg megfelelő szenzorok beépítése, szükség szerint.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák