Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Chal

    addikt

    válasz Spuri2000 #10522 üzenetére

    A példád helyesen: ennyi erővel kínai cloud-on keresztül működő zárat + trackinget teszek a kocsira, hiszen az ilyenekből még soha senkinek semmi baja nem volt :)

    Illetve a felől se jó példa, hogy az autója ellopása ellen szinte minden ember védekezik, ha nem túl régi és alacsony értékű járműről van szó, akkor a nagyrészének még cascoja is van lopás ellen. Ehhez képest IT területen közel sem ilyen jó a helyzet biztonsággal kapcsolatos tudatosság terén.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz layerke #10523 üzenetére

    Engem érdekelnének azért a tapasztalataid, még ha negatívak is. A gyártók között kompatibilitás teljes, vagy ugyanaz mint pl. a Zigbee, ahol már protokoll szinten támogatott lock-in? A minap amúgy láttam valahol Legrand KNX fali kapcsolókat valami 18kHUF környékén, azért az már nincs messze egy normálisabb minőségű egyéb okoskapcsoló árától, bár tudom hogy nem csak ennyiből áll a történet :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz malnabokor #10533 üzenetére

    Ez a teljesítményméréses alap a motor szempontjából amúgy nem káros egyáltalán, vagy rizikós?

    Kétféle "elakadás" van, az egyik ugye a végállásoknál, a másik pedig akkor ha valami a redőny alá kerül mozgás közben. Az elsőre mechanikus végálláskapcsoló van a butamotorokban is, beszereléskor neked kell beállítani két kis csavarral a végállásokat. Erre rájön még a Shelly figyelése is, bár ugye ha jól van beállítva, akkor a mechanikus érzékelő miatt az soha nem fog aktiválódni.

    A másik az akadály: ezt a beépített elektronika is csak teljesítmény alapon tudja figyelni, hiszen nincs a lefutókban szenzor. A Shelly + butamotor esetén annyi történik csak, hogy a funkció kihelyeződik a Shellybe. Szóval ezzel a megoldással kapsz egy okosabb, nyitottabb, profibb vezérlőt, ahhoz képest mintha valami all-in-one okos csőmotort vennél. Cserébe nem a csőben van, hanem külön, de ennél nagyobb baja sose legyen :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Immy #10539 üzenetére

    Javaslom hogy keress más platformot, brutális ütemben halad a fejlesztés, havi 500-600 commitot tolnak a kódba. Az egy dolog, hogy ezekről lemaradsz, de ha elkezdesz építeni egy komolyabb configot, akkor nagyon sok munkaórát fog elkérni a dolog, amikor a jövőben mégis frissítesz egy platformváltás miatt. Ugyanis rengeteg dolgot változtatnak folyamatosan (átneveznek vagy törölnek opciókat, függvényeket, stb..).

  • Chal

    addikt

    válasz Degeczi #10584 üzenetére

    +1

    Nagy öröm volt, amikor megpatkoltam a riasztómat ezzel, mert onnét használhattam a HA-ban a rákötött PIR-ek státuszát, és hálisten az előző tulaj rakott ezekből gazdagon :) Több helyen használom időzített világításvezérlésre, ezek is csak addig küldenek jelet amíg mozgás van, de teljesen jól működik a dolog.

  • Chal

    addikt

    válasz 6120 #10624 üzenetére

    Először is azt kellene tisztázni, hogy milyen a motorok vezérlése, a 433 és a 868Mhz csak frekvenciák, semmit nem jelentenek portokoll szempontjából. Itthon és az EU-ban ezek a szabadon használható sávok (+ 2.4 és az 5Ghz), ezekhez nem kell engedély. Tehát ezeken mennek a bébiőröktől kezdve az autók távirányítóján át a wifin keresztül minden. Szóval biztos hogy Z-Wave-s az a redőny, vagy csak a 868 miatt gondoltad?

    Ha megvan a motorvezérlő gyártója/típusa, akkor utána kellene nézni, hogy milyen eszköz+sw támogatja. A SonoffRF + Tasmota + Portisch firmware sok dolgot támogat pl., de az csak 433. A 868-as, ha nem Z-Wave, akkor lehet hogy nem lesz egyszerű menet.

    Illetve hány darab motoról van szó? Ha csak kettő, akkor a helyedben lehet hogy meggondolnám, hogy váltok normál ("buta") motorra + a piacon elérhető valamilyen nyitottabb vezérlőmodulra, ami már lehet Z-Wave vagy Wifi. 2db jó minőségű ilyen motor manapság kijön 30-40eFt-ből, és amikor a sokadik munkaórát tolod bele a kínai RF vezérlős motor mókolgatásába, akkor lehet, hogy dalolva fizetnél ki többet is, csak működjön már, sőt: jól működjön :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Létezik olyan wifis dugasz aljazat, ami 16A-s, és nyugodt szívvel ajánlanátok értékesebb eszközökhöz? Konkrétan egy plug-in hibrid töltőjét szeretném monitorozni/mérni. Sima AC-s, 13A-t vesz fel töltés közben, ezt jó gyakran, és jó hosszú ideig is akár. A helyzet az, hogy erre inkább nem használnék kínai csodát, és a konnektor mögé se barkácsolnék be semmit (melegedés, stb..). Nyilván az elvárásokhoz, és a rálógatni kívánt paripa árához mérten azt sem várom, hogy olcsó legyen, elegendő ha megbízható, jól működik, nem nyírja ki a töltőt/autót, és nem gyújtja ránk a garázst :) Shelly Plug esetleg?

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Köszi, igazatok van, azért is akartam jobban körbejárni a témát, mert én is problémának érzem. A fali aljzat amúgy közvetlenül a kapcsolószekrényből van húzva, megfelelő keresztmetszettel, ráadásul fél méterre van tőle, szóval ezzel minden oké. Annyit esetleg még megpróbálok, hogy írok a Shelly supportnak, és kikérem a véleményüket a Plug kapcsán (nem az S, hanem a nagy, amire papíron 3500W-ot ígérnek). Az impulzuskimenetes DIN-es almérő is játszhat, de egy Plug-al kényelmesebb lenne.

  • Chal

    addikt

    válasz LouiS22 #10650 üzenetére

    +1 neked is Degeczi-nek is. És ez úgy lehetséges, hogy alapvetően jók lehetnek a kínai cuccok, és többnyire azok is, de hullámzó a dolog, ami a gyártásnak illetve a minőségellenőrzésnek köszönhető. Nyilván valahol ki kell ütköznie annak, hogy "fillérekért" adják. A többnyire jó tapasztalatok miatt én is nyugodt szívvel használom őket, de amikor egy sokmilliós autót kell rákötni, aminek már a töltője is egy vagyon, akkor inkább nem húzok lapot 19-re :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz LógaGéza #10668 üzenetére

    Azért egy AAB-t, Schneidert/Merlin Gerint ne említsünk egy lapon az aliexpress-es din sínes mérőkkel :) Szinte biztos, hogy ezek között is lesz kínai gyártású, de nagyon nem mindegy ám, hogy ki a megrendelő, illetve hogy miért és mennyit fizet, mit kér. Kína tud produkálni csúcsminőséget és értelmezhetetlent is (illetve a kettő között bármit), cserébe az utóbbi 1 USD postával együtt.

  • Chal

    addikt

    Feltettem a Shelly supportnak a kérdést a PHEV töltése kapcsán, illetve hogy biztonsággal merik e ajánlani hozzá a Shelly Plugot. Direkt részletesem leírtam, hogy drága cucc, nagy amper (amit persze egy random indukciós főzőlap lenyom manapság, és attól se félünk, szóval relatív :) ), és ehhez képest szeretnék egy állásfoglalást.

    Azt írták, hogy használjam nyugodtan a feladatra, illetve a Shelly 1PM-et is választhatom helyette, ha az jobban passzol az igényekhez (fizikai elhelyezés).

    Persze ennek a véleménynek az elfogadásához meg kell hogy legyen az az alap bizalom, hogy a saját termékeikről mernek e negatívat állítani, vagy mindenképpen ajánlják, akkor is ha nem feltétlenül kéne, illetve hogy tisztában vannak a dolog súlyával. Az eddigi tapasztalataim alapján mondjuk hogy hiszek nekik, szóval rendeltem is egy Plug-ot.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz LouiS22 #10710 üzenetére

    Ezt kifejtenéd? Nem kötekedésből, tényleg érdekel, mert nekem sincs még, és még nem döntöttem, hogy milyet vegyek. Végigpörgettem a lehetőségeket:

    - nincs füstérzékelő -> ez a legrosszabb
    - van, de csak sípol/csipog -> nem hallja senki, ha nem vagyunk itthon
    - van, sípol/csipog + valamin jelzést ad valaki(k)nek -> na innét bonyolódik a dolog

    A wifis nem fog jelezni, ha a tűz már elpusztította a wifi AP-t :) A Zigbees/Z-Waves a mesh miatt működhet még de a hub ott is egy erős SPOF. Viszont egyik se fog jelezni, ha már nincs áram. Hozzáteszem: nekem a mesh nem releváns, mert Unifi wifi-m van (több AP-vel), ahol szintén van mesh. Jó lehet még a riasztórendszerekre köthető megoldás, mert ott van szünetmentes táp az akku miatt, de az ugye szintén leéghet. Ugyanakkor szünetmentes a wifi AP-kre is implementálható (főleg ha POE-sek), talán könnyebben és egyértelműbben is, mint egy Zigbee vagy Z-Wave mesh-re, ahol ki kéne találni, hogy éppen "ki kivel van" + ott a hub is.

    Internet kijárat (drótos/optikás szolgáltató + failover mobilnet) lepusztulását nem teszem bele a képletbe, mert az mindegyik megoldásnak kell, hogy infót kapj a tűzről.

    Illetve riasztórendszer mellett szólhat még, ha valakinek hasonló távfelügyeleti szolgáltatása van mint nekem: le van pakolva egy toronyra a faluban egy 433Mhz-s nagy nyereségű antennájuk, a riasztóhoz pedig saját fejlesztésű adómodult adnak. Így az egész rendszer alternatív módon jelez át nekik, nem kell hozzá áramszolgáltató, internet, és telefon/mobilszolgáltató sem. Esetemben talán erre a rendszerre kellene vennem érzékelőt, mivel amúgy IP kimenete is van, így az átjelzésben is lenne redundancia (433-on a távfelügyelet felé is megy, IP-n pedig felém).

    Valamire nem gondoltam?

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz LógaGéza #10713 üzenetére

    Kicsit túlparázod a dolgot szvsz

    Nem parázok én semmin, csak elmélkedek, illetve szeretek tudatosabban vásárolni :) A riasztót azért hoztam fel, mert tudom hogy működik, viszont nincs mindenkinek. Irodaházakban levő tűzvédelmi rendszerekhez meg nem hasonlítanám, mert olyat nem szeretnék kiépíteni itthon. Pár kritikus pontra tennék szenzort, és ennyi.

    LouiS22: ha már csináljuk, akkor csináljuk rendesen. Ugyanannyiba kerül megcsinálni úgy is, hogy több lehetséges forgatókönyvre ad választ, akkor miért ne? Pl. nem véletlenül hoztam fel a távfelügyeletes szolgáltatómat. Nekik azért elég jó tulajdonságuk a 433Mhz-s átjelzés, és pont ugyanannyi az éves díj akkor is, ha füst esetén is jelez nekik a rendszer, meg akkor is ha nem :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #10746 üzenetére

    Pushover? Én évek óta használom nagy megelégedéssel. Nem tudom, hogy out of box van e IFTTT/Node-Red -ben támogatás, de meg lennék lepve ha ne lehetne gyorsan és könnyen megoldani, sima http get api-ja is van.

    Szerk.: bocsi, azt elfelejtettem, hogy nem teljesen ingyenes, platformonként fizetni kell az alkalmazásért egyszeri 5 USD-t. Csak már annyira rég kiperkáltam, hogy elfelejtettem :) Ennyit röhögve megér szerintem. A fizetés tényleg platformonként értendő, tehát ha egy másik családtag mobiljára felteszed az appot, és egy olyan accounttal loginolsz be rá, amivel mér kifizetted az 5 USD-t, akkor megjelenik a device saját ID-vel, és külön tudod kezelni, azaz küldhetsz rá olyan üzenetet amit csak ő kap meg.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Update plugin-hibrid töltésének monitorozása kapcsán, hátha más is tanul belőle: ugye ott járt a történet múltkor, hogy írt a Shelly support, hogy 3500W-ig rendben van a Shelly Plug, ha csak 13A körül vesz fel az autó, akkor oké lesz a feladatra, és biztonságos, dugjam rá nyugodtan.

    Hát sajnos nem jött be a lusta megoldás, az autó töltője ugyanis hazudik, vagy inkább az lehet, hogy a veszteséget nem méri bele a kijelzett értékbe. Ugyanis van rajta egy oled kijelző, ami a töltés maximumán 13.3A-t mutat, ami ugye bőven belül van a 3500W-on, én meg erre építettem. Megjött a Shelly, felkonfiguráltam, készítettem hozzá gyorsban egy monitoring/grafikon megoldást, majd rádugtam az autót. Az első 15 percben ahogy az lenni szokott 5-7A-val töltött, majd szépen emelte. A Shelly mqtt-n egy idő után 34xxW körüli értékeket reportolt, majd tette a dolgát, és overpower hibaüzenettel kikapcsolt :)

    Erről ennyit, valószínűleg a töltő elmegy 16A-ig is (de mindenesetre 3500W fölé), így a Shelly jó lesz máshova. Viszont legalább megerősített abban, hogy erre nem ilyen dugaszos játékszerekkel kell lőni, hanem fel kell szerelni egy DIN sínes mini dobozt, abba aljzatot, FI relét, 24A-s mágneskapcsolót, almérőt impulzuskimenettel, meg az egészhez egy ESP-t, ami számol + vezérli a mágneskapcsolót egy kisebb relével, aztán jónapot.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz anonym147 #10844 üzenetére

    Így van, jól gondolod, vagy-vagy, mivel fent csak kapcsolt fázis van, így ha fent van a Shelly, és nem nyomod a lenti gombot éppen, akkor táp nélkül marad :) Lent a kapcsolónál pedig nulla nincs. Mivel ezen két tény miatt mindenképpen kábelezni kell, ezért én azt csinálnám, hogy felhúznék a kapcsolóra menő fázistól egy vezetéket a tokba, és oda tenném a Shellyt. Gyakorlatilag a képen látható bekötési rajznak megfelelően, viszont az alsó fázisvezeték leágazását képzeld nagyon hosszúnak, ez menne fel pluszban a jelenlegi két vezeték (rózsaszín/barna jelölésűek a képen) mellett a tokba.

    Persze lehetne nullát is húzni a kapcsoló mögé, de egy Shelly2-őt nem egyszerű begyömöszölni az itthon elterjedt fali dobozokba, fent a tokban kényelmesen elfér, és bőven van helye a wago-knak is. Ha újra neki kellene állnom, én lehet hogy inkább e mellett döntenék, de nem tudom persze, hogy nálad mekkora dobozok vannak. Ha elég mélyek, akkor húzz oda nullát, és tedd a kapcsolók mögé, talán kicsit kulturáltabb, illetve az időjárásnak se teszed ki nagyon.

    C verzió, hogy rövidre zárod a kapcsoló mögött egy wago-val a fázist pl. a rózsaszín vezetékkel (csak hogy a képnél maradjunk), és fent kötöd be a Shellyt, de persze így bukod a kapcsolót. Cserébe ez a legegyszerűbb/leggyorsabb megoldás. Sajna ez ilyen, valamit valamiért :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz anonym147 #10860 üzenetére

    Alapértelmezetten lan-os "offline" működés van, van egy http gui-ja, illetve mqtt. Ha akarod, akkor van cloud szolgáltatásuk, és be tudod csatlakoztatni az eszközt, de ezért kölön tenni kell (regisztráció, eszköz konfigurálás, stb..).

    Tasmotával és egyebekkel felesleges elrontani, főleg ha redőnyt akarsz vezérelni. A gyári firmware sokkal profibb, és az is opensource.

  • Chal

    addikt

    válasz tomigonzo #10869 üzenetére

    Nem, írja is a doksi valahol, hogy ne köss rá két motort. A terhelést bírná, de ki fog esni a szinkronból, minden motor karakterisztikája más egy kicsit. Esetleg ha nem akarnád pozicionálni, csak "teljesen fent/lent" vezérlést valósítanál meg, akkor talán, de ez esetben is ki kellene kapcsolnod a védelmi funkciókat (akadályérzékelés), mert tuti belekeveredne az sw (az egyik redőny már áll, a másik még megy, ebből adódóan az áramfelvétel fele hirtelen eltűnik,

    ha már ennyibe benne vagyunk az árnyékolástechnikában, kicsit off kérdés: Van egy napellenzőm, csuklókaros, mezei tekerős változat, de az a moduláris fajta, amibe lehet csőmotort is szerelni. Viszont 70mm-es a tengely átmérője (nem szögletes profil mint a redőnyöknél, hanem kerek), mindenhol 60-as és 80-as tengelyhez való motorokat látok csak (ezek is 45-ösek valójában, de adnak hozzájuk közgyűrűt 60/80mm-es kerek tengelyhez). Létezik erre valami megoldás, vagy tengelyt kellene cserélnem? Egyáltalán hol kapok ilyen tengelyt? A gugli nulla találatot ad, csak komplett kivitelezéssel foglalkozó cégeket találok.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz guess.who #10872 üzenetére

    Gondoltam a nyomtatásra, van is nyomtatóm, végső esetben ez lesz :) Amúgy a tiédet tuti nem lehet megoldani? Ahogy nézegettem az elmúlt napokban, ezek a napellenzők egy kaptafára készülnek. Az enyém is kézi tekerős, a tekerőszemet ki kell venni, és bedugni egy csőmotort a tengelybe, és kb. ennyi. Magához a motorhoz adnak amúgy saját tekerőszemet (vésznyitáshoz/záráshoz), ez a kilógó részbe tehető be.

  • Chal

    addikt

    válasz guess.who #10874 üzenetére

    Attól függ hogy mekkora a napellenző. Én ma vásároltam meg a motort, 33eFt volt (3.5x4 méteres a napellenzőm), ezen kívül kell hozzá egy Shelly2, meg némi vezeték, szerintem 40-45eFt-ben megáll a történet. Tekintve, hogy ekkora méretet elég nehéz ki/betekerni (sokszor valamelyik inkább elmarad, mert ha rövid időre ülünk ki/hagyjuk ott, akkor minek...), nekem ennyit megér, illetve majd veszek hozzá valami kínai szélmérőt, esőszenzort, ESP-t, ezek szerintem aprópénzből meglesznek, és úgy pláne fullos lesz az élmény :)

  • Chal

    addikt

    Már írtam azt hiszem egyszer, de talán hasznos újra megosztani: rengeteg RTL2832 alapú "TV tunerre" épülő rendszert üzemeltetek, mondjuk hogy félprofesszionális SDR megoldásoknál. Kb. 4-5 éve kezdtem el vele foglalkozni, végigszívtam amit lehetett, kezdve a műanyagházas gagyitól a saját építésű cuccokig.

    Ha biztosra akartok menni, és nem akartok az rf részen problémákat, akkor ezt a cuccot rendeljétek meg, és nyugodtan alhattok: link. A "pőre" verzió 22 USD jelenleg (második termék a listában), annyit röhögve megér. Ezeknél az eszközöknél sokkal fontosabb a körítés, mint maga az RTL chip, ebben pedig profi megoldások vannak, mint pl. az aranyozott csatlakozók, minőségi diszkrét alkatrészek, és talán a legfontosabb, a TCXO oszcillátor, ami 1 ppm alatti pontosságot ad. A kínai tv tuner változatoknál simán előfordul 70-100ppm hibaráta is, ráadásul hiába próbáljátok bekalibrálni mondjuk egy közeli GSM toronnyal, amint változik a hőmérséklet, máris el fog mászni. Nem mondom, hogy ez meg fogja oldani az összes 433-as eszköz összes problémáját, de a vevő RF részén biztosan nem fog múlni a dolog. Egy "hátránya" van, az pedig az SMA-F antenna csati, ami szintén egy profi megoldás, de cserébe nem lehet rákötni a gagyi kínai koaxcsatlakozós antennát, ami talán nem is baj (érdemes hozzá venni valahonnét egy 433-ra hangolt normális sma csatisat, vagy akár kitben rendelni, teleszkópantennával).

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz its_grandpa #10885 üzenetére

    Ez ügyben nem tudok nyilatkozni, én teljesen másra használom :) Csak annyit mondtam, hogy ha csak venni kell, és fontos a frekvenciahelyes műdöés (ami már hogy a pékbe ne lenne fontos egy rádióvevőnél :D), és a stabilitás, akkor a fenti cucc jó választás.

  • Chal

    addikt

    válasz LouiS22 #10934 üzenetére

    Nem is értem hogy miért ne menne, az msata egy sima sata ssd, 2.5"-ös doboz nélkül, meg más csatlakozóval (mini-sata, mint ahogy azt a neve is mutatja), a PI-nek fogalma nincs róla, hogy msata vagy sata eszköz van rákötve.

    malnabokor: szóval ha amúgy nincs semmi baja annak az ssd-nek, akkor nyugodtan használd, persze megfelelő átalakító kelleni fog hozzá. De egyébként ha komolyan gondolod az egészet, akkor nem árt valamilyen redundánsabb és nagyobb erőforrással rendelkező megoldást választani. Szóval x86, valami raid, stb., nyilván az egekig lehet fokozni, de minél több dolgot bízol rá, annál inkább fontosabb, hogy ne egy tanulásra szánt mini arm-os board feleljen az egész rendszerért, amivel adott esetben fűtést/hűtést/világítást/riasztót/stb.-t vezérelsz.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz AcCEsS #10946 üzenetére

    Nincs rá szükség szerintem, csak onnét indult a sztori, hogy az egyel fentebb kérdezőnek van már egy m2 sata ssd-je amit felhasználna a pi-hez :)

  • Chal

    addikt

    válasz BullZeye #10955 üzenetére

    NE vegyél távirányítós motort, mert megszívod. Csak a buta motorra tudod rákötni a Shellyt, a távirányítós motorok már integrálva tartalmazzá a vezérlést, ezért nincs is meg az irányváltó kimenet, csak fázis/nulla/föld vezetékek vannak, rá sem tudod kötni a Shellyt. Illetve ha rákötöd, akkor a vezérlésének a tápját fogod tudni kapcsolgatni vele, a redőny meg se fog mozdulni.

  • Chal

    addikt

    válasz GZoli7 #10963 üzenetére

    De te már egy adott helyzetre kellett hogy megoldást keress. Két ismerősnél is okosítottam redőnyt Sonoff RF-el, az egyiknél hetekig levelezgettem Portisch-al, mire végre működésre tudtuk bírni a redőnyeit egy firmware patchnek köszönhetően, amit az én kérésemre mókolt össze. Az illetőnél 16db ilyen motor volt, gondolhatod hogy örült neki... :) Namost érted... a kérdezőnél zöldmezős beruházás lesz, honnét tudod, hogy milyen kínai RF vezérlő lesz a csőmotorjába, és hogy meg lehet e vele oldani egyáltalán bármilyen külső vezérlést pillanatnyilag? Egy lutri az egész, vagy megy, vagy kezdheti túrni a netet, meg levelezgethet fejlesztőkkel, akiknek vagy van idejük segíteni, vagy nem. Persze ha ő maga valami expert RF csomagok visszafejtésében és másolásában akkor nem szóltam :)

    Ennél sokkal elegánsabb és megbízhatóbb megoldás az, ha a saját kezébe véve az ügyet vesz egy buta végálláskapcsolós motort + vesz hozzá a piacon egy bármilyen elterjedt és szimpatikus vezérlést, amit könnyen tud integrálni HA-ba, vagy Domoticz-ba, vagy amit használ. A Shelly2 itt tulképpen lényegtelen is, lehetne helyette Fibaro is akár. Fali kapcsolót mindegyikre lehet tenni, az integráció után meg olyan távirányítót illeszt hozzá pluszban amilyet csak szeretne.

    "árban is jobb": ezt cáfolnám. A redőnydiszkontnál perpill akcióban kapsz 13Nm-es csőmotort 18eFt-ért, amivel max 6m2-es palástot tudsz mozgatni. Ugyanez integrált RF vezérlővel 29eFt távirányító meg minden nélkül. A különbözetből lehet venni stabil, jól integrálható, kétirányú kommunikációval rendelkező megoldást, amivel semmi szívás nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Degeczi #11284 üzenetére

    Miért ne lenne járható? VPN-el eléred távolról mobilappból vagy böngészőből a hub-ot, és tudod managelni. Ennek nincs köze az Alexához vagy a Google Assistanthoz, az egy teljesen különálló kapcsolat, és azt a hub kezdeményezi.

    Portforwardot én nem javaslok senkinek, gyakorlatilag az egész világnak elérhetővé tesszük vele a HA/Domoticz-ot/akármit, és egyedül az alkalmazásszintű user auth védelmében bízhatunk, de ha fény derül valamilyen remote kihasználható security bugra, akkor ezt a hajunkra kenhetjük. Kivéve, ha mindig fix IP-(k)ről megy az elérés, és tűzfalazunk, de ez meg ugye nem életszerű.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Degeczi #11299 üzenetére

    Emulated hue módban nem kell. Egyébként ekkora lyukat akkor sem ütnék a rendszeremen, ha nem lenne más, csak a fizetős Nabu Casa (ahhoz sem kell portforward), akkor már inkább az. Az igaz, hogy sem a Domoticz-hoz, sem a Hass-hoz nem jött ki túl sok CVE az elmúlt években, de szerintem ez inkább csak annak köszönhető, hogy (még) nincsenek annyira fókuszban. Brutál nagy a kódbázisa mindegyiknek, ráadásul be van emelve csillió 3rdp plugin/modul/idegen kód, szerintem simán egy átjáróház az egész, csak CVE-k még nincsenek, érdeklődés hiányában.

    BTW: ez is egy jó megoldás lehet, még nem próbáltam, de tervben van.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz mekkGyver #11302 üzenetére

    Úgy jön ide, hogy ha valaki nem akar emulated hue módot, vagy havidíjas hass cloudot, akkor valóban kell a forward. A kérdező nem jelölte meg, hogy mit akar pontosan, én kerülném a portforwardot mint a rossz gyavaját, ezért ebben a sorrendben növelném az igényt + kockázatot:

    - ha nem gond hogy költeni kell havonta -> hass cloud
    - ha nem akarok költeni, de elég az emulated hue funkcionalítása (sokmindent bele lehet szögelni azért, de nem fullos) -> emulated hue
    - ha egyik sem megfelelő, akkor marad a local api, és a portforward

  • Chal

    addikt

    válasz mekkGyver #11311 üzenetére

    Nyilván Degeczi az Alexás alszálban nem arra gondolt, hogy az echo-nak kellene portot beforwardolni. Alexaval vagy GA-val összekötött Hass-ról vagy Domoticz-ról volt szó, én csak próbáltam kifejteni, hogy ezekhez sem feltétlenül kell portfowrad, illetve később neked, hogy van olyan eset, amikor mégis. Sajnos perpill igazán jól nem tudod máshogy megoldani, de lehet hogy nem is szükséges (lásd a fenti listámat).

  • Chal

    addikt

    válasz Tibeee85 #11348 üzenetére

    A redőnyös félretájékoztatott, pont hogy 3 vezeték (fázis, nulla, védőföld) kell a vezérelhető megoldásokhoz, hiszen ez esetben nincs kapcsoló, a 3db vezeték végén a tokban maga a vezérlőmodul lesz, és arra csatlakozik egy normál ("buta") redőnymotor (integrált vezérlős motort nehogy vegyél!). Ami itt nem fog menni, az a fali kapcsolós motor, tehát pont az ellenkezőjét állítja annak, ami van. Én a helyedben kicsit gyanakodnék, és nem biztos hogy a motorizálással őt bíznám meg :)

    Az általad is említett Fibaro bekötése pl. itt látható. Jól látszik, hogy 3db vezetékkel megy.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Chal #11356 üzenetére

    Lejárt a szerk., egy kiegészítés még: a rajzon ugyan látható egy kapcsoló, de gondolom azzal tisztában vagy, hogy vezérlet megoldás esetén (Fibaro, Shelly, stb..) ez csak opcionális, és gondolom azért nincs is nálad a falon, mert nem kérted/nincs rá szükséged. Ha akarnál ezekhez fali kapcsolót, akkor valóban több vezetéknek kellene felmennie a tokba (hiszen a Fibaroba/Shellybe be kell valahogy kötni a kapcsolót is), de itt nem erről van szó, tehát a 3db vezeték pont jó/elég (amennyiben ez a fázist, nullát, és a védőföldet takarja).

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Tibeee85 #11358 üzenetére

    Igen, jól érted. Tulképpen ha nem kell fali kapcsoló, akkor tökmindegy hogy integrált motor van a tokban, vagy vezérlőmodul + butamotor, logikailag mindegyik ugyanaz, és három vezeték kell nekik. Gondolom a szakik azért is így kötötték be, mert manapság mindenhol így szokás, csak sokan megveszik az integrált motort inkább.

    Én úgy vettem észre, hogy a redőnyösök manapság leálltak a drága motorokkal (pl. Somfy), és mindegyik a Smart-Home nevű kínai gyártó cuccait szereli itthon (de Somfy áron :D). Én is használok ilyen motorokat amúgy, nincs velük baj, van hazai képviselet is, és a Redőnydiszkont webshopjában elég jó áron szoktak menni a motorok. Van nekik integrált és buta változatuk is, az utóbbit ajánlom (de ezt már túltárgyaltuk).

    Fibaroban nem vagyok otthon, de szinte biztos hogy úgy van ahogy írod, azaz igen, mobilappal fogod tudni vezérelni a hub-ján keresztül. Illetve talán van z-wave-s távirányítójuk is, erre keress rá, és akkor nem csak a telefonról fog menni. Fibaronál olcsóbb a Shelly2.5, ami wifis, de cserébe rugalmasabban használható. Keress rá itt a topicban, rengeteg infó van róla.

    Vodike: mit értesz programozás alatt? Ha a motor végállásaira gondolsz, akkor arra a butmotorokon vannak "hardveres" tekerőgombok, amivel tudod rögzíteni a max/min pozíciókat, és ott meg fog állni. Shelly esetén ezen kívül van egy saját kalbirációs eljárás is (a webguis menüjében érhető el), amivel finomhangolható a pozicionálás (hogy pl. küldhess neki olyan commandot, hogy csak 50%-ig menjen le/fel).

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Vodike #11361 üzenetére

    Aham, Fibarom sajna nincs. De akkor kell rá kötni egy kapcsolót az inicializálás idejére (már ha tényleg csak így megy). Ha van hely a tokban, akkor akár rajta is lehet hagyni :)

  • Chal

    addikt

    válasz Vodike #11363 üzenetére

    Miért kellene a negyedik szál? A kapcsolót a Fibarora kötöd, amíg inicializálod, 3db 10cm-es vezetékkel. De gyanús nekem ez az egész, így inkább rákerestem. Háromféleképpen is inicializálhatod/párosíthatod: a rákötött kapcsolóval, a rajta levő kis buttonnal, vagy automatán is, ha a controllert learning módba rakod a roller shutterre pedig tápot adsz.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz cOxeR #11377 üzenetére

    A fentin kívül én még javasolnám, hogy a kapcsolótól elmenő két vezetéket cseréld le feketére vagy fekete + barnára. Ezt így nézni is rossz, ráadásul még nevén is nevezed őket (föld, nulla), pedig mindkettő fázis :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz cOxeR #11388 üzenetére

    Én még mindig nem látom, hogy mire gondolsz, ez a rajz teljesen ugyanolyan mint a gyári doksiban levő, de inkább egy másikat kerestem, mert ez még személetesebb: link.

    Nálad a lenti "quadro" feliratú box nem csoki, hanem a bejövő táp, fázissal és nullával (rá is van írva hogy N/L), innét megy tovább mindenki a saját helyére, sehol nincs összekötve a fázis a nullával. Ha a valóságban az mégis egy csoki, akkor viszont be ne kapcsold :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz kicsi kecske #11416 üzenetére

    Ami a leglényegesebb, és még nem írta senki: ha komplett rendszerben gondolkodsz, akkor a gyártók által adott cloud megoldásokat, mobilappokat, és egyéb szoftvereket sajnos el kell felejtened. Ennek az az oka, hogy esélytelen, hogy egy gyártótól meg tudjál venni mindent ami lefedné az összes igényed, és az egyéb szempontokról még nem is beszéltünk (jövőre megszűnik cég, és a lámpát se fogod tudni felkapcsolni, security kockázat, internetfüggés, stb stb..). Szóval a vége az lenne amit nem akarsz: lenne a telefonodon 8 gyártónak 8 féle appja, és persze nulla átjárás lenne közöttük, szóval az automatizálás jelentős részéről is lemondhatnál.

    Ha mindezt el akarod kerülni, akkor sajnos masszívan barkácsolni kell. Ennek az alapja egy saját központi szoftver (nevezzük hub-nak), ami az eszközöket kezeli, illetve ebben kell létrehozni az automatizáláshoz szükséges logikákat, folyamatokat. Jelenleg a két ilyen nagyobb project van, az egyik a Home Assistant (Hass), és a Domoticz, illetve említésre méltó még az openHAB.

    Azonban ezek nem minden gyártó nem minden eszközét kezelik, sőt.. Sok esetben le kell rajtuk cserélned a firmwaret valamilyen opensource megoldásra, hogy tudjál vele kezdeni valamit a gyártói cloud nélkül.

    Ha jól értem akkor a rádiós redőnyt rá tudod kötni a sonoff rf bridgere és azt pedig appból tudod vezérelni, monitorozni pl EWeLinken keresztül?

    Ez a kérdés pl. egy tökéletes állatorvosi lova a témának. Ugyanis ha a Sonoff Bridge gyári sw-jét használod, akkor az szinte biztosan nem fogja mozgatni a redőnyödet. Ha lecseréled a firmwaret rajta olyanra, ami kezeli a redőnyt (pl. Tasmota), akkor pedig értelem szerűem az EWeLink nem fog menni (és itt jön képbe a házi szerveren futó Hass, Domoticz, vagy openHAB.

    Ha egyébként jók a tapasztalatok a xiaomi ajtó/ablak érzékelővel kapcsolatban akkor lehet mégis bevállalom, max utána nézek, hogy appba küldd-e low battery jelet.

    A Xiaomi cuccai pl. kilógnak a sorból (pozitív értelemben). Ugyanis képes őket kezelni a Hass és a Domoticz is natívan, tehát maradhat rajta a gyári firmware (egyébként nincs is hozzá alternatív sajnos). Ez azt eredményezi, hogy két helyről is támadhatod, a saját hub-odból, és a Xiaomi cloudból is. Legalábbis jelenleg ez a helyzet, hogy ez meddig fog így maradni, az a Xiaomin múlik.

    Ami még hirtelen eszembe jut, és hasonló módón kezelik az opensource hub-ok natívan, az az IKEA Tradfri termékvonal (érdemes ránézni, vannak benne jó dolgok), és a Philips HUE, de biztos van még egy halom ilyen. Ezeket a termékeket kényelmesebben lehet integrálni, de nyilván nem adnak olyan rugalmasságot, mint pl. egy Sonoff eszköz, amire alternatív firmwaret telepítettél. A legjobb benne, hogy a kettő nem zárja ki egymást, úgy kevered őket ahogy akarod (persze a kiválasztott hub sw eszköztámogatását figyelembe véve).

    Ja és mégegy tipp: ha nem akarsz sokat barkácsolni, akkor érdemes lehet ránézni a Smartthings megoldásaira. Ők üzleti alapon valósították meg a fent vázoltakat, saját hw-n futó hub szoftvert kínálnak. Itt a topicban nincs vele tapasztalat, mi inkább barkácsolni szeretünk, és opensource megoldásokat hackelni :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    POE switch (jelen esetben ethernetre, és aktív poe-ra (802.3af), nem 12V-ra gondolok) témában még tapasztalat: sokat matekoltam rajta, hogy milyet vegyek, elég durva árak vannak, 60-80eFt-től indulnak a TP-Linkek kevés porttal, aztán 100 felett kezdődnek az épkézláb Ubiquitik, utána meg a csillagos ég a határ. Végül .uk Ebayen sikerült vadásznom egy 24 portos Ciscot (C2960S-24PS-L), minden portja gigabites és poe-s, postával 35eFt körül volt a vége, és 5 nap alatt itt volt (ez a switch amúgy 2 misibe került listaáron amikor kijött :) ).

    Remekül mennek vele az Ubiquiti AP-im, és a Reolink kamerák is. Gyakorlatilag 5db legolcsóbb aktív POE feladó + egy sokportos butaswitch árából kijöttem, viszont ez egy rackelhető, managelhető, vlan képes eszköz. Egyetlen hátránya hogy 35W körül fogyaszt (természetesen poe fogyasztók nélkül), de hát valamit valamiért :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz ANOka #11423 üzenetére

    Egy rb4011-esem van (rackelhető, wifi nélküli változat). Routerben tényleg nagyon jók (nem véletlenül vettem meg), de wifiben rommá veri őket az UBNT Unifi.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz kicsi kecske #11428 üzenetére

    Pedig van egy vagon, csak amit így hirtelen fejből tudok, és itthon kb. bármikor leveheted a polcról:

    - IKEA Tradfri (Zigbee)
    - Philips HUE (Zigbee)
    - Xiaomi (wifi)

    Jó, az utóbbi csak pár helyen van itthon, és egyébként is kínából érdemes rendelni (HUE-t meg az .uk ebayről). Ikea és HUE esetében van saját Zigbee brdige-ük, azzal kommunikál IP-n a Home Assistant, vagy a Domoticz (egyik bridgenek sincs wifi-je viszont, vezetékesek). Ezeket úgy lehet tovább tuningolni, hogy egy USB-s Zigbee dongle-el kvázi saját szoftveres bridget csinálsz, de ebbe most ne menjünk bele, használd a keresőt (rengeteg infó van erről a topicban), és tanulmányozd ezt: http://www.zigbee2mqtt.io. Lehet itt is mixelni a dolgokat, pl. a HUE bridge annyira stabil, olcsó, és viszonylag nyitott (pl. kezeli az IKEA izzókat is), hogy én azt nem cseréltem zigbee2mqtt-re.

    Nálam egyébként 90%-ban HUE van, tény, hogy ez a legdrágább, de nagyon jók bennük a ledek, folyamatos az sw support, és a Philips láthatóan nagy becsben tartja a nyitott API-t, és a LAN-os működést, illetve az egész amolyan "just works" feeling. RGB-s hue-t amúgy átlagosan 10kHUF/db áron lehet vadászni angol ebayen, ezt se mondanám olcsónak, de itthon kokain árban mérik (20kHUF, vicc).

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Rolly #11432 üzenetére

    +1

    Valamint én a haverom kínai redőnyeivel jártam úgy, hogy Portisch-al levelezgettem hetekig, mire fixált egy bugot, ami miatt hibásan olvasta a kódokat. Persze amíg ez nem volt biztos, addig konvertáltunk, debugoltunk mint a barom. Ha azokat az órákat értelmes munkába rakjuk, akkor a kapott pénzből nagyöcsöcsü lányok hoztak volna zsír új motorokat, és be is szerelték volna, Shelly configgal együtt! :D Szóval nagy taknyolás az egész, én is messzire elkerülném, kivéve ha már adottak a motorok, és nincs más megoldás, de ugye itt nem erről van szó.

    Kicsi Kecske: szóval nem győzzük itt elégszer hangsúlyozni, hogy bármit mond vagy ígér a redőnyös, eladó, akárki, kizárólag buta motort vegyél. Arra olyan vezérlőt teszel amilyet csak akarsz.

    Nekem is van fali kapcsolóm amúgy, szerintem is jó ha van. Ez is ugyanaz a szitu mint fent: ha adott, akkor be kell kábelezni a Shellyhez/Fibarohoz/stb-hez, ha nincs, akkor viszont én nem vésnék miatta, a Shellynek van "detached switch" módja, abba kell rakni, és mehet a falra egy zigbees elemes kapcsoló, aztán lehet mozgatni a redőnyt mqtt-n.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz nyirzoz #11443 üzenetére

    Összegezném az eredeti cikk lényegét egy mondatban:

    "However, if our colleague had used a VPN to access Home Center, the lack of any entry points to start analysis would have put an end to our study before it had begun."

  • Chal

    addikt

    válasz ANOka #11448 üzenetére

    A topic címét nem akarnád véletlenül töröltetni vagy átíratni? Szólj már egy moderátornak please kérlek, A FELE ANGOLUL VAN!!!

    (agyam eldobom hogy itt tartunk... :(( )

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz LouiS22 #11492 üzenetére

    Az izzó tárolja a beállítást, nem a gw, viszont a gw-vel állítod be nyilván. Sajnos zigbee2mqtt-re váltás esetén nyilván resetelni kell az izzót, sanszos, hogy ez a beállítás is megy a levesbe ilyenkor, hiába az izzóban van. Ki kellene azért próbálni, mérget nem vennék rá.

    Viszont már írtam többször, hogy én HUE esetén nem engedném el a gyári bridget, a következő okokból:

    - Olcsó, és ha komolyan gondolja valaki a HUE-t, akkor előbb utóbb úgyis lesz neki 2-3 vagy több darab, mivel nagyon gyakori, hogy 3db izzós + dimmer switches szettek olcsóbbak bridge-el együtt valami akcióban, mintha meg akarnád venni a 3db izzót külön. Ezért is van tele a net 6-10eFt-ért árult bontatlan HUE brdige-ekkel.
    - Nagyon jó és stabil a vas, Linux alapú (Philips által patkolt custom OpenWRT), nem mikrovezérlős, még wifi is van benne, de gyárilag inaktív.
    - Az API-val sincs semmi baj, nyitott, jól dokumentált, a default működés LAN-os, nem tolja az arcodba a cloudot egyből, tenni kell érte és külön akarni hogy cloudos legyen (tisztán mint a Shelly).
    - Firmware upgrade-el néha kerülnek be jó dolgok az izzókba és az egyéb eszközökbe, ezek telepítése is csak a HUE bridgen keresztül lehetséges. Ilyen volt pár hónapja a fent említett funkció is, a legelső HUE izzók is simán megkapták.
    - Támogatja az IKEA izzókat is.

    Szóval annyira nem nagy gond szerintem, hogy van egy ilyen doboza az embernek (meg minimum egy tartalék a fiókban!). E mellett még lehet Zigbee2Mqtt-zni az egyéb (nem HUE) eszközökkel.

    Nagy kár egyébként, hogy nem karolta még fel senki a dolgot, és nem hackelték szét. Simán lehetne rá telepíteni csomagokat, akár dedikált zigbee2mqtt doboz is lehetne belőle, vagy megfelelő linuxos cluster toolokkal 2-3db-ol egész jó kis HA (mármint high availability) megoldást lehetne belőle faragni. Egyetlen fickó van a neten, aki rootolta, és be tudta aktiválni a wifit, de az is inkább egy esettanulmány csak.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz freemanone #11515 üzenetére

    Igen a "power on behavior" az amire gondoltam és hazaérve látom, hogy simán beállítható HUB nélkül is a snifferrel.

    Na ez marhajó, nem tudtam hogy ilyen gyorssan reagálnak a srácok, tényleg csak gyenge fél éve van ez a funkció.

    nem kell a HUE bridge-ről leválasztani a cuccokat mégis minden címezhető és lekérdezhető MQTT-n keresztül vele

    Ez meg mégjobb, ki is fogom próbálni, ezzel azért lehet növelni a redundanciát, és egyéb dolgokra is jó lehet. Címezhetőség alatt azt érted, hogy vezérleni is lehet, vagy csak az állapotokat tudod lekérdezni? Nekem arra kellene nagyon, hogy a HUE bridge lehalása esetén failovereljen pl. egy Hass-ban levő vezérlésre a rendszer, illetve az izzók.

  • Chal

    addikt

    válasz freemanone #11517 üzenetére

    Ahh, mondjuk sejtettem valahol, nem lehet csak úgy "kívülről" beavatkozni egy zigbee networkbe, ezzel az erővel a szomszédét is vezérelhetném :) Bár ha a kulcsokat ki lehetne szedni a bridge-ből, akkor talán megoldható lenne.

  • Chal

    addikt

    Miből gondoljátok amúgy, hogy nem akar kapcsolót? :) Mert hogy nem írt ilyet.

    Mindettől függetlenül én húznék be vezetéket, mert az elemes kapcsolóknál jobb egy vezetékes, ettől még nem kell, hogy hagyományos legyen.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #11530 üzenetére

    Azért nem annyira űrtechnika ez, riasztókat 30+ éve szerelnek itthon, és műanyag ablaktokba is nagyon szépen be lehet tenni a vezetékes nyitásérzékelőt (igazából ez volt mindig is a default szerelési/tervezési mód egy építkezésnél). Erre egy komplett iparág épül ugye, csak nem mindegy, hogy utólag akarja az ember, vagy pl. még vakolás előtt :) A wifis vagy egyéb wireless eszközök jelentős részét (persze nem mindet) a kényszer szülte (ezek az "utólag" helyzetek), egy másik részét pedig a kényelem.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #11538 üzenetére

    Nyitásérzékelőt is szerelnek, sőt, régen ez volt az alap, mert a mozgásrézékelő drága volt. Gondolom azért látni ilyen házakat mostanában többet, mert a riasztós kedvezőbb ajánlatot ad a csak mozgásrézékelős rendszerre. És ha be van húzva egy DSC vagy egy Paradox minden nyílászáróhoz, megfelelő kábellel, akkor az kb. örök élet, és ezt könnyen megcsinálja a faluszéli riasztós is. A végére a központ helyett vagy mellett mindenki olyan smarhome cuccot tesz amilyet akar.

    Nulla miatt annyira nem értetlenek már, több ismerősnek is szó nélkül megcsinálták mostanában, az egyiknél ráadásul kérés nélkül. Nagyon régóta kell a buta dimmeres kapcsolóknak is (nem mindegyiknek persze), elég csak megmondani hogy ilyet akarsz, aztán vita lezárva. Meg egyébként is, húzza oda, aztán kész.

    A gyengeáramú dolgok (rs485, ethernet) már más kérdés, de ezeket nem is szabad villanyszerelőre bízni. Vagy hívni kell megfelelő szakembert/csapatot (nyilván nem lesz olcsó, de hát ha az ember majmot akar, akkor vegyen neki banánt is :) ), vagy magának behúzza. Igazából bármilyen random irodaház tele van ilyenekkel, és azokat is megcsinálták valakik, és általában nem villanyszerelők. A dolog általában ott megy félre, hogy tőlük rendelik meg ezeket, ők meg persze elvállalják.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák