Resident Evil 5 - Teszt

ELSŐ OLDAL



Mi történik, ha veszünk egy bevált Franchise-t, elveszünk belőle mindent ami azzá tette ami, pótoljuk olyan dolgokkal, amik megfelelnek a kor elvárásainak, esetleg a stílus igényeit is figyelembe vesszük, és a sztorit is átírjuk a mai igények szerint?

Kapunk valami olyat, amit nem illene az eredeti néven nevezni, főleg ha még a játékstílus is elvileg ugyanaz, mint aminek előtte neveztük. Vajon a Resident Evil 5 megilleti a Franchise nevét, vagy inkább a "még egy Futós-zombi játék" címen kellett volna kiadni?

Az esetünkben ez a "Survival-Horror" mint olyan már elég régi múltra tekint vissza. Elég ha figyelembe vesszük az olyan nagy neveket, mint az Alone in the Dark I-II, vagy a Playstation nagy neveit, mint a Dino Crysis, a Silent Hill, vagy akár a Resident Evil 1. Mindegyik attól volt különleges, hogy előre rögzített kameranézettel rendelkeztek, festett hátterekkel, amin mintha biztonsági kamerákból vagy akár előre rögzített kamerákból néznénk a játékot, mintha egy film lenne (itt jut eszembe, miért nem csináltak még biztonsági kamerás horrorfilmet?). Persze mindez 10-15 éve óriási látvány volt, de ma már nem igazán lenne az. Így hát váltani kellett. A nagy váltás a negyedik rész keretein belül történt, sztenderd váll fölötti kameranézet behozásával. Persze ettől még nem fog megváltozni a játékmenet, vagy a stílus, de sajnos már ez is elvesz a hangulatból. Nem mintha a 4 nem lett volna kitűnő játék, de mégis furcsa volt az éles váltás. Utána már csak az olyan furcsaságok jönnek, mint a fedezék használat, a paráztató zene helyett a zavaró, inkább csak feszültséget keltő torz sistergés, a lassú és buta zombik helyett a Futó-eszközhasználó-csapatokban támadó zombik, amik tulajdonképpen nem is azok, de erről majd később.

A sztori szerint a negyedik rész után járunk, és az eredeti trilógia után jóval. A Racoon Cityben történt incidens örökre megváltoztatta a világot. Az Umbrella által végzett kísérletek eredményei és létezése napvilágra került, és ezzel a cég végzete is bekövetkezett. Persze a happy end nyilván elmarad. Elvégre mi az, ami egy atombombánál is nagyobb pusztítást végezne? Egyértelműen egy jól irányzott vírustámadás. Több cég is követte a példát, és elkezdtek különböző vírusokat és biofegyvereket fejleszteni. Erre válaszként az ENSz megalkotta a Bioterrorizmus elleni csoportját, a BSAA-t. A történetünk Afrikában, egy elmaradt területen, Kijuju-ban kezdődik. Chris Redfield, az első rész főszereplője bőrébe bújhatunk ismételten, aki Miután elvesztette partnerét, az Albert Vesker elleni csatában, az életét a Bioterror ellen szentelte. Érkezésekor találkozik új partnerével, és itt megindul a hullámvasút, ami természetesen nem arról szól, hogy kapjunk el egy pár terroristát, mert ebben az esetben Jack Bauert is elküldhettük volna, ő gyorsabban és egyedül is végzett volna. Persze a teljes helyi lakosságot megfertőzték a 4-ből ismert Las Plagas parazita tojásaival, amitől a helyi lakosok vérszemet kapnak, és véresszájúan viselkednek, és rosszabb esetben még a fejüket is elveszítik, és néha addig is elfajul a helyzet, hogy valami csúnyát is mondjanak a nyelvükön (bocsánat...). A további történetből nem szeretnék sokat mesélni, legyen elég annyi, hogy van elég intrika, összeesküvés és fordulat. Persze japán stílusban.

Számomra kifejezetten tetszetős volt, hogy a 3. rész után sikerült a sztorit olyan irányba tovább vinni, hogy nem egy posztapokaliptikus zombis játék lett belőle, hanem egy világról szól, ami alkalmazkodott, bár hogy az igazat megvalljam, nem árt ha a végigjátsszátok 4. részt és a Degeneration filmet is megnézitek a játék előtt. Mellesleg a sztorimenet pontosan ugyanazt a klisét követi, mint a Capcom játékok szép része, felmerül a gonosz, aki annyira mégsem az, és persze bár a karakterjellemek szépen ki vannak dolgozva, és a motivációjuk is megvan, azért sajnos nem voltam teljesen megelégedve magukkal a karakterükkel. Pl. a főhősnőnkről semmit nem tudunk meg azon kívül, hogy a szüleit biofegyverekkel ölték meg, és ezért állt a BSAA soraiba. Mellette a Terrorista, aki csak azért az, aki, mert kisebbségi komplexusa van, és mert egy gyökér. Chrisnek legalább egy picit több motivációja van, illetve a Főgonosznak is értjük a hátterét, ha játszottunk a játékokkal, de kb. ennyi.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt