Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    válasz laci06 #7885 üzenetére

    "újrakötése"
    Igen, amit Te szeretnél csinálni, arra gondoltam én is, hogy a teljesen elkorrodált vezetékhosszon visszavágni, újraérvégezni és tisztogatás után újra bekötni a sorkapcsokba.

    Jó lenne neki egy gumi tömítés. Sok tervező úgy van vele hogy "dehát a meleg pára felfele száll akkor nincs gond ha egy alacsonyra kerülő doboz nem kap tömítést-szigetelést, túl kicsi a kockázat, ellenben lehet spórolni 1 ezer forintot". Meg így anélkül hogy beterveznének tervezett elavulást, idővel mindenképp szerelni kell majd rajta. :D

    A szétégett csokiba beletud úgy szorulni a csavar, hogy úgy tűnhet mint ha eredetileg jó lett volna.

    Amúgy csak óvatosan a szerelgetéssel, látom hogy a nulla vezeték az felfűzve van(vagyis csak 1 db nulla indul a nulla sorkapocsból, nem pedig 3 egyesével), tehát hivatalosan még mindig feszültség alatt van az a fűtőszál. Az egyébként ettől még lehet hibás, majd lakatfogóval kell rámérni az egyes fázisokra.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz AXisBOLD #7890 üzenetére

    Igen, az csak a szekrény ár különbségek, mivel az eredeti hsz-edben szigorúan nézve csak ezt kérdezted.
    De sejtettem hogy a teljes kiépítés különbsége fog érdekelni, ezért részleteztem.

    Ahogy kollega írja nem mind1 melyik megye, melyik település.
    De innen BP-ről írhatok én akármit, a döntő úgy is az hogy ha biztosan tudod hogy valamekkora munkát be kell rendelni, akkor környékbeli ASZR engedélyű villanyszerelőt keresel, aki a helyszíni felmérés alapján meg tudja mondani hogy mennyi a tényleges költség.
    Én írhatom hogy 2k / méter / tarifa a vezetékezés, hogy ha akit szerezni tudsz az meg 4k / méter / tarifáért csinálja meg.

    Egyszerűen nagyon kevés aki 3 tarifás szerelést kér.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz BB9000 #7895 üzenetére

    De ha közelebbről megvizsgálva cserélni kell, pl mert egyesével szeretné a jövőben a nullákat behúzni, akkor jó ha tud róla hogy ilyet vegyen amit rá kell majd crimpelni megfelelő fogóval. Tehát ehhez nem feltétlen jó a 10-es 4 pofás érvéghüvely fogó amit regszerelők használnak, mert nem tudja le-fel húzni.

    Azért a fáziscerka csalóka, mert ha maga a nulla hálózat fesz alatt van másik szoba miatt, akkor felvillanhat a cerka.
    A lényeg hogy a földelés zöldsárga érintkezőhöz képest ne legyen feszültség különbség, amihez 2 sarkú feszültségkémlelő, vagy mostanában feszültségteszter eszköz kell.

    Mert ugye fentebb a #7892 hsz-edben azt írtad neki hogy:
    "Biztos ami biztos: kék-e a föld"

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz AXisBOLD #7902 üzenetére

    A pontos technikára a hőszivattyús cég tud választ adni.
    Mert ha teljes házközponti hőszivattyúról beszélünk, akkor elvileg annak van HMV előállító része nem? Tehát elsőre fura hogy még is külön villanybojlert terveznének be.
    De ha a "hőszivattyú" csak klíma, vagy csak fűtés, akkor elképzelhető.

    A külön hőszivattyús bojler régebben jó megoldás volt, de mostanra azoknak amennyire tudom nagyon elszálltak az áraik, nem megérős bekerülési költség irányába a fogyasztás csökkenési költséghez képest
    De a bojler is eltérő telepítést igényel a sima bojlerekhez képest.

    Azért van kevés 3 tarifás, mert vagy használati melegvizet is szolgáltató hőszivattyút telepítenek, vagy gáz cirkós rendszer van, vagy csak kicsike a család és nem fogyasztanak annyi áramot bojlerrel.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz 313313 #7905 üzenetére

    Ne felejtsd el felhívni az ügyfelek figyelmét, hogy a tényleges szövegezés kissé eltér:
    nem havi 214 ( nem tudom ez hogy jött ki, maximum 210), hanem éves 2523. Amit adott hónapban, a napok száma alapján számolnak össze.
    Ez azt jelenti, hogy február hónapban az én korábban beállított 210-es átalány havi mennyiségem esetén 2 napot, összesen 7 kWh-t a teljes 71 ft / kWh árat számláztak. Ugye beállítottam évesre 2520-at.
    Persze éves leolvasáskor és elszámoló számlában ki fog jönni hogy nem léptem túl és korrigálni fognak, de azonnal át is állítottam a fix havi mennyiséget alacsonyabbra. Így hogy már van "H" tarifám, csak havi 145-öt fogyasztok ténylegesen. Azért volt 2520-ra beállítva, mert előtte arról fűtöttem klímával télen.

    Miért kéne 3 db 3045 csatári szekrényt venni a 3 tarifa esetén?
    Falra szerelhető /süllyeszthető, szabadvezetékes betáplálású kombinált mérőhely PVT 7590 esetén egy csomagban kapod meg a 3 tarifás szekrényt.
    1 db 30x30 cm fogadó doboz sorkapcsokkal, hozzászerelve 1 db 45 magas, 60 cm doboz, ami mellé jobbról a 3. tarifa 3045-ös doboza szintén hozzácsavarva, dobozáttörések előre kialakítva. Benne vezetékegység egységcsomag, minden tarifa 3 fázishoz, de persze csak 3x32A-ig, felette már más vezetéket kell gyártanod (hivatalosan rendelned külön a gyártótól), mert előre nem kérdezik meg.

    Ez eddig kb 203-220k bolttól függően. Meg hogy esetleg földkábeles mérőhely kell-e, amiben más drágább sorkapcsok és földkábeles műanyag bevezető elem is van.

    Amit még ehhez kötelező, hogy ebben nincs földelő doboz, azt külön kell még kialakítani, ha hozzáakarod fúrni akkor kötelezően PVT dobozból, ha nem akkor meg bele kell vezetni ragasztott csőadapteren keresztül.
    A hensel dobozok, na azok már drágák 3 tarifa esetén, mármint értelmetlen elemeket tartalmaznak amikkel drágítják, de nincs kapacitásuk összeszerelni.

    Így gyakorlatilag nem rentábilis a nappalihoz képest kikérni a bojlerhez a 3. tarifát. 20 év alatt nem térül meg a bekerülési extra költség.
    815k a földbe ásható szekrény nettója? Erre jön rá minden egyéb...pff.

    Persze a szabványosítás terén hozzászoktam hogy pest megyében, EON területen 1 db nyilatkozatot kell kitölteni, 2 oldal. Meg ha kell külön 1 rajzos oldal a helyszínről.

    Amúgy a PVT 7590 szekrény pont azért jó, mert elég 1 db tetőtartó, amiben 1 db vastagabb betáplálás jön be és a fogadó dobozban sorkapcsokkal osztod el a tarifákat.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz 313313 #7907 üzenetére

    "
    2019 március 1x óta számottevő földelés kell az új/felújított fogyhelyre, amit ugye az ügyfél ki is fizet, plusz ez mellé kell még saját földelése az ingatlannak...
    "
    Ahogy a szolgáltató emberei meg természetesen ezt le is ellenőrzik + időt eltöltve az adott üres teleknél, nem csak a vadidegen villany szerelő esetén, hanem a legjobb ivócimbora esetén is lehibalistázzák ha valami nem oké. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz 313313 #7909 üzenetére

    De fentebb azt írod hogy számottevő.
    Én csak erre reagáltam. Az természetes hogy a letelepített geyer fogymérőhelyet nem vehetitek át ha nincs leütve szonda.
    De az hogy "számottevő" azt látványra nem fogod megmondani, rá kéne mérni hogy meg van-e a 10 ohm alatti érték...csak erre a részre céloztam, hogy nyilván van időtök szétkötögetni meg ellenőrizgetni, majd visszakötögetni minden egyes új bekapcsolás vagy friss szabványosítás fogymérőhelyet és ha a haver neve alatt futott akkor is kiszámlázni a téves kiszállást. ;)

    Apropó csak úgy kíváncsiságból, a földelés ellenállás javító adalékból a 25kg-os zsákos kiszerelés nálatok hány fogymérőhelyre szokott elegendő lenni?
    Valamelyik márkát esetleg jobban ajánlod mint másikat?

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz 313313 #7911 üzenetére

    De jó, az erdőírtóknak bőven adtok munkát...ennyi papírt kitölteni 1 munakanap. :D

    Mondjuk a pesti kivitelezőiben is szépen belevan írva hogy az érintésvédelmet a vonatkozó szabványok szerint lett kialakítva, ellenőrizve, felelősséget vállal érte az ASZR szerelő.

    De a teidben se látok olyan sort hogy "mért érték: ".

    De hogy még a tulaj keressen is 2 tanút aki aláírogatja neki, hisz jogilag a szerelő olyankor nem írhatja alá, ha egyébként ő is szerepel pár sorral később valamilyen okból nyilatkozik. Tudom senkit nem érdekel, de azért erre ügyelhetetít volna a jogi osztály ha már ezt a....papírhegyet kiköpték. :D

    Azért is valakit jól megvizsgálnék análisan, hogy ha egy telek tulajdonos a saját telkére szeretne egy új bekapcsolást, mi a fenéért kell keresnie két tanút akik tanúsítják hogy tényleg Ő írta alá az igénybejelentőt.
    A meghatalmazást még megértem...de hogy a saját telkét érintő igénybejelentőt...

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz AXisBOLD #7915 üzenetére

    Pont a megtérülés miatt írtam le a fenti szösszenetet. Távolról, semmi infoval a helyszínről egyáltalán nem lehet felelősen megtippelni. Ha példán 100m -nyi földárok nyomvonal van akkor egyik összeg, ha meg rögtön a köztéri oszlop mellett ott az épület sarka, ahova falra szerelhetik a mérést, megint másik összeg, amihez így még a szokásaitokat is bele kellene venni, amit nem ismerünk, mert ami fürdési szokás neked természetes, másnak nem az.

    Pl alsó szomszédom havonta 18k huf áramdíjat fizet nappalira, miközben a bojleren kívül kb 6-7k hufba kerülne.
    A férjével szeretnek naponta külön-külön nagy kádas fürdést csinálni, ami alkalmanként 200 liter...nála már 2 év alatt megtérült volna egy kombi mérős szabványosítás, de eleinte csak simán hülye volt, mostanra meg bunkó is, szal én már nem foglalkozom vele.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Atomgeszi #7918 üzenetére

    Úgy illene lennie, ha nem csináltad meg akkor csináld meg a feliratozást. :D
    Mi nem látunk rá arra a szerelésre amire rákérdeztél.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz laci06 #7926 üzenetére

    A totyikban korábban megírtam egy esetet.
    Étkezdében 1 fázisú ételmelegítő gépek közül az egyik folyton levágta a megszakítóval kombinál 3 fázisú Fi relét, ami a közös kiselosztójukat védte. De nem azonnal, hanem random, volt hogy 2 órát ment, volt hogy fél órával bekapcsolás után. Ami kellemetlen, mert hideg maradt a ebédidőben amikor jöttek a katonák étkezni. :D

    Kerestük a hibát, mert igaz hogy a 4 ből 2 ételmelegítő került 1 fázisra, gondoltuk biztos túlterheli a 16A-t, mert hogy anno 5x1.5-ös vezetéket építettek ki ennek az ételmelegítő kiselosztónak, így nem rakhattunk rá nagyobb védelmet. De nem, 13A-es volt a csúcsterhelés fázisonként, lakatfogóval.

    Aztán megfogtam az egyiknek a kábelét, 3x2,5-ös gumikábel, tehát az egyenkénti max 10A-től nem szabadna túlmelegednie, de tűz forró volt, szinte égette a kezemet a dugvillánál, de hátrébb már normál hőmérsékletű volt ez a kábel.
    Kiderült hogy a kiselosztó fedelébe épített gyári dugaljnak a nulla kapcsa, a sorozatos apró észrevehetetlen érintkezési pontatlanság miatt szinte szétolvadt annyira hogy a vezetéket nem is lehetett kibontani.
    Ez okozott olyan jellegű hibát, hogy az analóg üzemű kombi-Fi relé inkább leoldott, biztos ami biztos alapon. A kiselosztót 10 éve szerelték, új típusú, boltban kapható, előszerelt példány.
    Ha csak laikus(mármint a telephelynek nem volt pénze rendes villanyász karbantartókra, hanem az asztalosokat kérték meg mindenre) ránézett, azt láthatta hogy meg van olvadva, de a nulla rendesen tart és át is ad, hisz a gép működik. De a forró vezeték lebuktatta a hibát.
    Át dugtuk másik dugaljba a dugvillát és semmi gond azóta se.
    Persze megírtuk a munkalapra hogy azonnali kiselosztó felújítás.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz laci06 #7929 üzenetére

    Amit belinkeltél, az a "wago vezetékösszekötő"-höz tartozó rögzítő adapter, nem maga a vezetékösszekötő.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz laci06 #7933 üzenetére

    Időnként majd ránézel, mondjuk havi 1x ha nem bízol a megoldásban. Szerintem nem lesz gond amíg nem mennek tönkre a fűtőszálak.
    Abban igazat adok, hogy jobb ha a kötések nem azon az alaplapon vannak hőmérsékleti szempontból.

    A nulla szeparálást félreértette. Maximálisan igaza van abban amit mondott, csak nem ez volt a kérdés.
    Azért lett volna jó szeparálni, hogy egyesével le lehessen választani a fűtőszálakat, ne egyszerre kelljen.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz draco31 #7935 üzenetére

    Sajnos el kell hogy keserítselek, ahogy írták így hogy nem vagy szakmabeli, valszeg nem szereltél ilyen bergman csöves csodákat 40 évvel a telepítésük után.
    Óriási nagy mázli kell hogy újra tudd húzni bennük.

    A legtöbb helyszínen kuka, mert hiába cső, a belső kialakítása más célokat szolgált anno.
    Én helyedben felkészülnék arra hogy sok helyen kell majd kivésnetek a régit és berakni a modern műanyag csöveket.
    1-1 szakaszon biztos át fog csusszanni de nem az lesz a jellemző.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz asdf_ #7940 üzenetére

    De miért inkább itt mint napelemesben? Nem véletlenül van napelemes topic, vagy ott nem mertek javaslatot adni?
    Ez itt általános villanyszerelés, ami hazánkban főként AC-t jelenti.
    Előfordulhat hogy akad itt olyan aki szakmabeliként felelősen tud nyilatkozni, de a napelemes topicban biztosabb válaszokat kaphatsz szerintem ( még nem jártam arrafele), mert lehet amit általános esetben matematikailag elfogadhatónak tartunk, azt egy szakirányú emberke meg tudja hogy miért nem szabad és ajánl helyette megfelelő alternatívát.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz asdf_ #7942 üzenetére

    Még nem jártam abban a topicban, abból indultam ki hogy a forum klímás topicjában vannak klíma telepítéssel foglalkozók is.

    Amúgy azért is gond ez, mert ezen a területen rengeteg olyan apró szabályozás van, ami miatt az ami matematikailag megfelel, nem biztos hogy tényleg odaillik.
    Például: lehet sima mozgásérzékelőre is kötni egy munkagép jelenlét érzékelését, de ha munkabaleset történik, hiába nem ez volt az oka, ha nem munkavédelmi hitelesítéssel rendelkező jelenlét érzékelő volt a munkagépen, mehet a munkajogi per az üzemeltető cég nyakába.
    Sima mozgásértékelő ára: 5 ezer.
    Ugyanaz a mozgásérzékelő "munkavédelmi hitelesítéssel": 150 ezer.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz peternac #7948 üzenetére

    Pesten minden ami nem társasházi max 1x32+1x16 "H" tarifa igény, azok automatikusan elbírálási folyamatra kerülnek. Ha csak 1x32A, akkor azt külterületi családi házhoz igyekeznek megadni, de ami e-feletti, ott annyira le van terhelve a szolgáltató hogy Sziszüphosz feje kettéhasad.
    Azt gondold el hogy amikor elkezdi a 2 perces kalkulációt, mire a végére ér már teljesen más mennyiségű áram terhelési adatokkal kéne dolgoznia, mert olyan mértékben érkeznek be igénybejelentések.
    Neki viszont felelősen kell lenyilatkoznia, hogy nem fog beesni a feszültség értéke a megadott tűrésmezőn kívülre, tehát hogy a hálózat terhelhetősége elbírja.

    Sajnos ügyfélszolgálatra tényleg nincs értelme bemenni külterületi családi házas igények esetén ha már megkaptad a "befogadásról" az értesítést, annál többet ők se tudnak tenni.

    De azért esetleg van értelme, hogy ha 2 hétig mindennap odajárogatsz mindenféle ügyekben meghatalmazottként, akkor talán összetudsz valakivel haverkodni, hátha egy kis belsős segítséget tudsz szerezni. :D

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz 313313 #7956 üzenetére

    Aztán bekötnek hozzád, 1 hét múlva hívod:
    te figyu már folyton beesik 218-ra.
    Dehát nem azt mondtad hogy "x" utca páros oldal?
    Nem, ez a páratlan oldal.
    Jah, sorry, a páros oldalon már új hálózatról élnek, de a páratlan oldal ott még szar...és az is lesz még 2 évig. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Kolondrum #7959 üzenetére

    Ja tényleg, Te írtad korábban hogy a szerelő kertjéből egyik éjszaka elteleportált a korábbi oszlop.

    A mostanit remélem már a Csibész zrt. őrzi, Mr. Tejfel távfelügyelettel.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Poultier #7965 üzenetére

    Elvileg elég merevnek kéne lennie ahhoz hogy ne tudd eltörni, ellenben gond nélkül kéne rácuppania. Biztos hogy összepasszolnak? Van hogy eltérő márkák esetén a "gyártási tűrémezők" miatt nem passzentosak.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Midway #7970 üzenetére

    Szia,
    Az hogy kell-e emiatt szabványosítás, az a jelenlegi állapotodtól függ, amiről semmit sem írtál. Ehhez fontos lenne már most felvenned kapcsolatot regisztrált ASZR jogosultságú szerelővel, aki kérhet ellenőrzési céllal plombabontást az adott mérőhelyre aznapra. Megnézheti, hogy kell-e vezetékezést cserélni, vagy sem. Ha kell, akkor teljes szabványosítás fog kelleni.

    Lehet online is, de szerintem a személyes ügyfélszolgálat továbbra is a legcélszerűbb a folyamat elindítására. Szentendrén, egy üres telekre megigényelt 1x32A-t április 6.-án adtam le ügyfélszolgálaton meghatalmazással, 13-án már hívták a telek tulajt hogy ha nincs semmi óhaj sóhaj, küldi az ügyintéző a műszaki-gazdasági tájékoztatót, aztán lehet telepíteni a fogymérőhelyet.

    De nem mind1 hogy társasházi lakás, vagy kis családi ház.
    Mert előbbi esetben még mindig viszonylag gyors az ügymenet, abban az esetben ha foglalsz időpontot az EON honlapján, áramügyek felületen, a PEST- Budapest részre.
    Ha épp nincsen az egyetlen budapesti ügyfélszolgálaton szabad időpont, akkor vasárnap éjfél után kell próbálkozni, mert akkor nyitják meg a 3 héttel későbbi időpontokat, reggel 6-ra betellnek.
    BTW mostmár nem csak érd.-en, de székesfehér váron is lehet budapesti ügyeket intézni, ha van kedved levonatozni, mert gyorsan kell a történet.

    Ha szerencséd van és az automata "egyszerű"-nek ítéli a területen a közcélú hálózat állapotát, akkor ki is adják az MGT-t, amivel már tud lépni a fenti említett ASZR jogosultságú szerelő.

    Azon is érdemes elgondolkodni, hogy feltétlen szükséged van-e a háromfázisra, használsz-e tényleg háromfázisú berendezéseket, vagy inkább kéne 1 db erősebb, mondjuk 32A-es fázis, de ezt majd a regszerelővel megbeszélitek, hogy milyen a vezetékezésed.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #7977 üzenetére

    Szia,
    A főzőlapok 90%-át be lehet kötni 1 fázisra is, de ilyenkor azon az 1 fázison nagyobb terhelést szeretne kivenni, amit nem biztos hogy a fázisonkénti vezeték keresztmetszet elbír, mármint amit anno úgy gondoltak hogy direkt 3 fázisra kötnek be hogy fázisonként kisebb vezetékkel tudjanak dolgozni.
    A külön főzőlapokat a tervezők épp a vezeték keresztmetszetek miatt alapvetően 2 külön fázisúra tervezik, akkor tudják leadni a max teljesítményt. Annyi hogy sok típusnál a 2 külön fázisos tervezés miatt 1 db vékonyabb nulla bekötő vezeték van, ha még is 1 fázisra történik a bekötés, akkor ezt illik a villanyszerelővel cseréltetni vastagabb nullára, amit fel kell jegyezni a garancia papírba, mert ha nincs feljegyezve, ugrik a gari.
    Ezt sokan nem gondolják fontos problémának, de ne egy ilyen apróság miatt legyen utána vezeték leolvadás.

    A sütők mindig 1 fázisúak, de a fentebb jelzett keresztmetszet-terhelhetőség miatt, jobb szeretjük külön fázisra, vagy külön 3 eres kiskábellel bekötni a főelosztótól.

    Ha tehát a főzőlapot 1 fűzisra akarjátok bekötni, akkor oda jobb lenne 3 eres, 6mm2 keresztmetszetű (de legalább 4mm2-es) kábelt használni, hogy biztosan ne terheld túl.
    Vagy a csak 2,5mm2-es vezetékek vannak, akkor 2x2 db-ot kell bekötni, hogy fázis és nulla is kiadja az 5mm2-es keresztmetszetet.

    Javaslom a Whirlpool márka középkategóriás pl indukciós főzőlapjait, mert azt áram alá helyezésenként van 1 perced beállítani, hogy mi legyen az elérhető maximális teljesítménye, a saját lehetőségeidhez igazítva.
    És garancia kezelésben is korrektebb cégnek tűnik mint pl az Electrolux.
    Általában kiderül a marketing bullshit után hogy azonos árkategóriában nagyságrendileg ugyanazt tudja a legtöbb gyártó főzési szempontból, csak az ilyen apróságokban pl bekötés van eltérés.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #7981 üzenetére

    Nem biztos hogy kuka a jelenlegi vezetékezés, le kell ellenőrizni.
    Régebben sokszor csak 5x2,5-ös kábelt/vezetékezés húztak be, de ahol nem volt gond anyagilag, ott 5x4-est, amivel már el tudjátok osztani ahogy kell.
    De miért nem jó a mostani 2 fázisos főzőlap felállás?
    Egyelőre meg van a lakásban a házomfázis, de most le csökkentitek 1 db erős és 2 db 0-ás fázisra?

    Ha csak 5x2,5-ös vagy mégkisebb, akkor jobb lenne azt teljes egészében a főzőlaphoz felhasználni és behúzni egy db új 3x2,5-ös vezetékezés a sütőnek.

    Oké, kevés a tapasztalatom háztartási gépek hisztijeivel, ha nálad leszerepelt akkor ez van.
    De ahogy írod, más márkák is csinálták ezt a power management funkciót, csak pl Electrolux nem.

    MI a típusa annak amit belinkeltél? Mert érdekel így hogy a leírás alapján 1 fázisos berendezés.
    Csak mert ez csak a beüzemelési, nem típus és teljesítmény specifikus leírás.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #7984 üzenetére

    Ezt korábban is tisztán kiolvastuk.
    Viszont a két kérdés:
    Egyelőre meg van a lakásban a házomfázis, de most le csökkentitek 1 db erős és 2 db 0-ás fázisra?

    Mert ha nem, hanem marad a jelenlegi 3 fázis, akkor azt kell ellenőrizni, ahogy Te is írod hogy 2,5-ös keresztmetszet megvan-e, mert sokszor régebben mindenüvé 1,5-öst húzott a villanyász, mert inkább 1 féléből vásárolt be kilómétereket. :D
    Tehát hogy mekkora a keresztmetszet azt jobb szakembernek ellenőriznie, mivel 2 fajta vezeték típus van:
    -elemi réz szálas, hajlékony, aminek a végére érvéghüvelyt kell rakni bekötéskor, ennek az érvéghüvelynek van egy "szigetelő" gallérja, ha az kék színű, akkor 2,5-ös, ha piros színű akkor meg 1,5. A szürke vagy sárga általában a 4-est jelöli, a fekete meg a 6-ost.
    -vagy van a tömör vezeték, amihez tapasztalat kell hogy megállapítsa a szakembör hogy milyen.

    Először ezt kell eldönteni, mert az alapján lehet megmondani a telepítés költségét, ahogy fentebb beszélgettük.

    A 22,75 úgy jött ki hogy a 9.1-et elosztottad 400-al?
    Mert tartalmilag nem így számolunk, a 400V az két fázis közti feszültség különbség, mivel hogy körkörösen forgó generátorok állítják elő az AC feszültségedet. Ahogy körbeforog, úgy változik a színuszhullám szerint, hogy a 3 eltérő időpontban "beindult" fázis melyik szög szerint épp mennyin áll. Ezért van az hogy tisztán háromfázisú motorok esetén nem is kell nulla vezető, mert ugye a színuszhullám a teljes periódusán átmegy negatívba és csak a 3 együttesen adja ki az 1 egészet.

    Szóval a 9,1 kW-ot (gyök 3 szorozva 400-al) kell elosztani, tehát 9100 / (gyök3x400) = 9100 / 692,8 = 13,1 A fázisonként.
    Ha 1 fázisra akarod kötni, akkor nincs gyök3, se 400, hanem csak 230 van az osztóban.
    (Ezért szokott ilyenkor automatikusan a főzőlap visszább venni a teljesítményből, mert sok lenne, ha érzékeli hogy csak 1 fázisra lett bekötve.)

    Köszi a másiknak a típusát.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz KMT #7986 üzenetére

    Igen, jól látod a képlet "tudományosságát", ilyen trükkökkel igyekeznek a laikusok számára nehézzé tenni a fizikát és a többi tudományt. :D
    Pedig valójában a matek tanárok általános iskola 4.-ben megmondják a tutit:
    4 alap művelet van, ha azokat megtanultad kezelni, akkor értesz matematikául, minden más csak urizálás. :D

    A "nulla" az nem fázis, hanem azon a vezetőn keresztül folyik vissza a "maradék" áram a trafó irányába, amit nem égetett el a fogyasztói berendezésed. Az hogy pontosan mennyi folyik visszafele, berendezés típusonként eltérő.

    A mérőóra mellett közvetlenül kell lennie (régebbi esetekben a mérőóra egy bakelit lemezre van szerelve) az áramszolgáltatói kismegszakítóknak.
    ha 3 db van, akkor van 3 fázisú a lakás betáplálási bekötése.

    Ha mindegyik 16-os, vagy annál erősebb, akkor nincs gond főzőlap csere alkalmával, ugyanúgy be lehet kötni a 2 főzőlap + 1 db sütő fázist ahogy most is be van.
    Fentebb ugye már leírtam a vezeték ellenőrzésének menetét.

    Azért teszünk különbséget, mert ahogy fentebb írtam a 3 fázisú bekapcsolás esetén, ha a főzőlap 2 áramköre meg a sütő el vannak osztva a 3 fázis között, akkor 1 miliszekundumban mindig csak az egyik fázis van maxon, a másik kettő nem, ezért elegendő 1 db nulla vezeték (aminek a keresztmetszete megegyezik a fázis vezetővel), mert minden adott időpillanatban csak 1 fázisnyi maradék áramot kell visszavezetni a transzformátor állomás irányába.

    Egyébként lakossági eszközök esetén nincs értelme a háromfázisú lakás bekötésnek, mert amúgy minden egyes berendezés 1 fázisú (ahogy főzőlapot is be lehet kötni egyfázisra), továbbá 0,030 A felett már érintésvédelmi szempontból is mind1 hogy 16A csap meg, vagy 32 vág földhöz. :D

    De sokaknál csak 3x10A van, ami a fészerben problémát okoz, mert pl hegesztő gép lassabban üzemel, mint ha 1x25A-re lenne kötve. Ezért szoktak ilyenkor változtatni a szolgáltatói bekötésen.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz demars #7990 üzenetére

    Nagyon szép munka, a kivitelezésért jár a pacsi a szerelőnek.

    Viszont nem tudom milyen évjáratú a szerelés.
    De sajnos az a rossz hírem, hogy ha ez pest megyében van és az ELMŰ-sök egy véletlen utóellenőrzés során észreveszik hogy a "H" tarifáról üzemelő berendezések ugyanazon elosztóban vannak mint a mindennapszaki táp, akkor bizony kötbérezni fognak...jobb esetben. Rosszabb esetben lehet hogy nagyon csúnyán megvizsgálják a gégéjét..hátsó-fertáj felől indított szondázással.

    Hivatalosan az egyes eltérő tarifák számára kötelezően külön-külön kiselosztót kell kiépíteni és épp ezért külön védőcsövekben kell az egyes tarifák áramköreit kiépíteni az egyes végpontok között.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Ablakos #7995 üzenetére

    Az az értelme, hogy a gyártó aljas (a többi utótagot nem teszem hozzá) és gyárilag csak a 2 külön fázisra történő bekötés esetén él a teljeskörű garancia, minden nem ilyen bekötés esetén a villanyászon a felelősség, mert simán megcsinálják hogy belső meghibásodás esetén is kitalálják hogy a nem 2 külön fázisra kötés miatt következett be a hiba.
    Ilyenkor megspórolnak gépenként 1 vezeték szálat, ami 1,5 méter hosszon akár 50 forint, valamint az érvéghüvely, illetve a gépoldali bekötés munkadíja...1 évben már kijön belőle a vezérigazgatónak 1 db ülésre ülésfűtés a mercijébe, de a befektetők örülnek, mert a felelős vezérigazgató ráparancsolt "hülye gyerek mérnökre" hogy ne akarja betartani a biztonsági szabályokat, hanem a befektetők érdekeinek megfelelően a minél nagyobb profitra hajtsanak.

    Ilyenkor ha 1 fázisra akarod bekötni, általában a gép oldali bekötési ponton azért szoktak hagyni egy "jumpert", a leírásban meg hogy hogyan kell kicserélned a saját bekötő vezetékét 3x6-os gumikábelre.
    Azért kell a "jumper," hogy az össz. teljesítményt visszavegye 2x16-ról 1x25A-re, meg ugye a két fázisos bekötést, a gépegységen belüli "2 külön zónát" is valahogy egybe kell hozni belül.
    Ezt a kábel cserét bele kell írni a gari papírba.

    Magukra valamit adó gyártók egyébként eleve 5x1,5-ös bekötő gumikábelt alkalmaznak, így nem gond ha a fali dobozban csak 1 fázis van, mert van lehetőség ikresíteni.

    Amúgy azzal kezdted hogy "hosszabra cserélnem" na most akkor ki végzi a cserét-bekötést? :D

    A fali 5 vezeték, 3 eltérő külön fázisa közül 1 fázis amúgy ugye a sűtő fázisa szokott lenni. :)

    A fali kötődobozod vezetékezéseinek keresztmetszete? hányszor hány amperes kismegszakító védi az egyes vezetékeket ebben a pozícióban?
    Ha 1 fázis és 2,5-ös vezetékek, akkor a fali dobozodnál és annak a direkt vezeték elosztó felőli másik végénél én "ikresíteném" a történetet.
    Tehát 1 db 25A kismegszakítóból iker érvéghüvellyel indítanám a 2 db 2,5-ös fázist és a nulla sínre is iker érvéghüvellyel kötném a kék valamint az egyik fázis színű de együttesen nulla vezetéket, ugyanígy a másik végét is.
    Tehát ha 3 fekete 1 kék 1 véfőföld, akkor az egyik feketének mind a két végét kicsipogtatnám és azt ikresíteném a kékkel hogy együtt meglegyen a 5 mm2 keresztmetszet.
    Ha 5 eres kábel van, akkor a barna+ fekete az ikresített fázis, a szürke + kék a ikresített nulla mind a két végén.
    Persze ehhez az kell hogy direkt a főzőlaphoz érkezzen a kábel ne legyen elágaztatva a lakásban sehol.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Ablakos #7998 üzenetére

    Azért jó lenne azt a kábelezést ellenőriztetni a kiérkező garanciás villanyásszal, hogy kell-e cserélni.
    Így hogy 5 eres kábelt húztak, de végül csak 1 fázisra lett bekötve...elméletben 5x6-ost kellett húzniuk, ha megnézed az egyes fázisok 2-3x vastagabbak annál mint amit most vettél.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz demars #8003 üzenetére

    Én Pest megyéről tudok biztosan nyilatkozni, vidéken minden területen megy az urambátyám rendszer.

    Igazából az hogy annak idején hogyan oldottak meg valamit, az nem "kifogás" a jelenlegi szerelőknek a jelenleg érvényben lévő előírások betartására.
    Abban igazuk van a regszerelőknek, hogy 100-ból 95x nem nézik meg a belső elosztókat, csak felrakják a "H" órát az EON saját emberei.
    De ha pont ti vagytok az a 100-ból 15 akiknél szúrópróbaszerűen megnézik, akkor nem lesz vidámság.
    Jó hogy még most friss a dolog, így akkor nem lesz kötbér, csak hibalapot írhatnak fel ha észreveszik a "H" óra felrakásakor hogy nincs külön elosztó és megtagadják a "H" óra felrakását a kijavításig--->rendszerhasználó hibájából eredő extra kiszállás díja.
    Nálam is bekopogtak az EONosok, hiába volt a folyosón a fogymérőhely és felkukkantott az előszobában hogy hány elosztó van és hogy mindegyikbe bevan-e kötve a vezeték, vagy szabadon lóg-e. :D
    Ahogy nekem mondta: Nem érdekli hogy ha épp felújítás van és esetleg valakinél "in-progress", Ő csak úgy hagyhatja ott a helyszínt hogy be van kötve a mérőtől érkező vezetékek és látja hogy 2 külön elosztó van.

    Amúgy nem lehet hogy ha felkerült volna "H" tarifának külön kis elosztó a mostani alá, akkor elég lenne a minden napszakihoz a jelenlegi?
    Ugye akkor "H" tarifás főkapcsoló, Fi relé és 2x3p kismegszakítók átkerülnek a másik elosztóba, ez kapásból 12 modul, úgy hogy felül igazából lehet most nincs szabad kapacitás, de már készre van szerelve minden---> nem sok minden fog később hozzáadódni.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz demars #8007 üzenetére

    Persze, mint említettük a szerelőnek kell tudnia.

    #8008 csemberlen
    Amennyire tudom kevés a fűtőbetétes rásegítésű nagy teljesítményű hőszivattyú, ezért ezzel a külön kötögessük ezt az részét, a másik szivattyút meg megint külön kötögessük, de akkor meg hol is van a berendezés eleje, vége, határa....etc.....és aztán meg ÉV biztonsági kockázatot hagyjunk a rendszerben mert eltérő tarifáról érkezik a táplálás...
    Már nem foglalkozik a szolgáltató olyan szinten, persze 1-2 kötekedő felülvizsgálóval mindig találkozni. Persze B-geo esetén azért volt más, mert ott egész évben olcsóbb a tarifa.

    Pláne azóta hogy van hőszivattyús bojler, ami a bullshit kategória, mert éppen csak 2 COP-vel üzemel(inkább csak 1,5), de mivel levegőből állít elő "meleget", ezért szabad H meg B-geo tarifára is rákötni...aztán hogy belül mit mókolnak már senki se tudja. :D
    De legalább baromira hangos a ventije, hogy elhitesse az EON szerelővel hogy Ő már pedig teljesíti a "H" tarifa követelményeit.
    Mint a diesel botrány. :D

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz demars #8013 üzenetére

    Még mindig nem tudom melyik megyében van az eset.

    Amikor megjönnek felrakni a "H" tarifát:
    Ott kell lennie a klímának, bekötve, aztán a kollega szépen végig írta hogy lehet mennyire alaposan ellenőrzik.
    De azt hogy ott van-e, azt mindenképp ellenőrzik, legalább rápillantással. Az hogy 1-2x ezt kifelejtik, nem indok.
    Biztos hogy már "hozzák az órát" fázisban tart a történet?
    Csak mert az 1 dolog hogy elküldte a "csatlakozó műszaki dokumentáció és kivitelezői nyilatkozat" 2 oldalas formanyomtatványt a regisztrált szerelő.
    De ilyenkor még be kell küldeni a COP tanusítványt és a "H" formanyomtatvány villanyász általi bekötéshez tartozó nyilatkozatot.
    Pest megye esetén ezt követően 15 napja van reagálni a szolgáltatónak, majd ezt követően telefonálnak, hogy 10 naptári napon belül mikor jönnek.

    Addigra mint írjuk, mindenképp meg kell lennie a klíma telepítésnek, de igazából a külön elosztónak is.
    Van olyan villanyász aki abból indul ki, hogy dehát addig is üzemelnie kell a klímának, ez nem kifogás, oldja meg, ha kell, akkor többször ki kell szállnia a helyszínre, ideiglenes kötéssel, majd annak az eltüntetésével stb...

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz demars #8017 üzenetére

    Jaja, az úgy jó lesz ha már jövőhéten jön a hőszivattyú beüzemelés, akkor még időben vagytok.

    Majd az ideiglenes "gányolást" vagyis átkötő vezetékezést azt azért mielőtt megérkeznek az EON-osok még idejében szüntessétek majd meg. ;)

    Na arra fele nem vagyok ismerős.

    Nem tudom milyen típusú a hőszivattyútok, van hogy külön kell a hőszivattyú beüzemelő / forgalmazótól elkérni, mert maguktól nem mellékelik ha egyáltalán tudják hogy miről van szó.

    A válaszfalakról írnál kicsit bővebben? Mint adalék info érdekel, tehát hogy hány darab, kb hány méter hosszan, milyen vastagságban, milyen anyagból...köszi.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz JiMN #8025 üzenetére

    Az ysly hivatalosan irányítástechnikai vezérlőkábel, csak mivel van belőle 5x70-es méretben is, így elkezdte az ipari villanyász szakma ráfogni hogy erősáramú kábel és sok helyen használják nagyobb teljesítményekhez is, holott ennek nem örülnek a műszaki ellenőrök.
    Matematikaileg réz-réz, de nem mind1 a valóságban a kábel belső kiképzése, ezért nem örülnek az ellenőrzések alkalmával.

    Otthonra azért nem jó, mert drágább mint az MT, ami drágább mint az MBCU. :D
    Persze jó hogy hajékony, de mindek pazarolnál. Persze ha ingyen van míg a másikat venni kéne...akkor inkább cseréld el a tekercset. :D

    Falban, védőcsőben a legolcsóbb ha mcu-val, vagy esetleg mkh-val dolgozol, csak végig kell gondolni pontosan hány eret húzol be. Így nincs rajta a falban felesleges második szigetelő réteg, ami viszont nem mindig jó.

    Pl itt egy videó hogy miért szokott egyeseknél a LED körte lekapcsolás után napokig nagyon halványan világítani [link]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz demars #8030 üzenetére

    Valszeg azért nem kellett kutyának se, mert általában inkább 5 eresre van szükség, pl hőszivattyúk vezérlő paneljének bekötéséhez, üzlethelyiségekben ahol igyekeznek számonkérni a hőszivattyú telepítők a villanyászon a telepítési előírást, hogy ha bármi gixer van minden garanciális ügyintézést rövidre zárhassanak hogy a villanyszerelő hibája, nem kell ingyen javítani. :D
    Persze, a villanyász hibája a gyártási hibás, kenőanyag miatt tengely csapágyassá váló ventillátor is, na ilyen szinten kötözködnek. :D

    BTW ha duplán viszik a kábeledet, 6 ér, simán megérte volna nekik a cserét legolcsóbb MBCU-ra.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz bluemirage #8032 üzenetére

    Naja, gáz amikor sötét helyen kell bogarászni a vezetéken a számokat, pláne ha rövidebb a kilátszódó vezeték szakasz és nem is lehet megtalálni. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz 313313 #8038 üzenetére

    Főnököm mindig leszól engem ahogy előkészítem neki a tervanyagokat, hogy mi a francért töltök el annyi időt az ilyen elforgatásokkal, meg hogy hozzá lehessen férni dolgokhoz, fizikailag jól legyen elrendezve, elvégre elműsök sem foglalkoznak vele, még is megy az áram ahova kell...
    Aztán kimegyünk 1-1 ilyen helyszínre felmérni és kikéne deríteni a fontos infókat...olyankor csak hümmög. :D

    Telefonra köthető endoszkóp kamera nem segítség? próbáltátok?
    Mondjuk megértem hogy ilyen helyre bedugni egy elektromos berendezést nem feltétlen mindig számít jó ötletnek. :D

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz 313313 #8040 üzenetére

    Jaaa én is parkside-os, 5k hufosra gondoltam, ha már a cég nem veszi, magánba. :D

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Bici #8048 üzenetére

    Váltózó hogy hajlandóak-e cserélni, mert automatikusan csak hibás berendezést cserélnek, az hogy túlterheled, az nem ugyanaz a hiba kategória. Meg lehet érteni az ELMŰ-t is, elvégre ha a 16-os levág túlterhelésre, akkor az azt is jelentheti hogy túl fogyasztasz, csak lakosság esetén nincs negyedórás méricskélés....még.

    De elvileg Budapesten van hogy cserélik, ha felhívod őket azzalhogy
    "a saját elosztódban adott fázison csak 1 db 10A-es kismegszakító van, az nem megy le, de az óránál lévő régi bakonyi művel 16Aos gyakran levágódik, pedig nincs zárlat és elvileg túlterhelés sincs, meg lett vizsgálva."

    Az hogy az egyes 10A-es áramköreid nem vágnak le, az nem jelent semmit, mivel nem belső főbiztosítókról írtál.
    Gondolj bele:
    van 4 db 10A-es leágazásod. Ha egyenként csak 6A-el terheled őket, egyesével nem lépted túl a 10A-eket. De 4x6 = 24A, ami a kinti kmsz-nél összeadva megjelenik. A 10-es vezetékednek semmi baja nem lesz.

    Ettől függetlenül lehet ott valami más is a belső hálózatodon ha ennyire gyakran levág.
    Biztos hogy tényleg szét van osztva a terhelés?
    Nem lehet hogy épp alapból 10A került arra a fázisra, amire rákapcsolod a porszívót, ami ugyan csak 5A-es, de az indításkori jóval magasabb áramlökettel együtt már sok?

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Bici #8050 üzenetére

    Mekkora a porszívó max teljesítménye adatlap szerint? 1600 vagy az alatti? Mert asszem csak addig minősül háztartásinak, afelett már iparinak.
    De tényleg nem természetes, valszeg elöregedett és a hirtelen megugrásra levág akkor is ha nincs veszély.

    Egyébként így végigvezetve elméletben tényleg cserélnie kell a szolgáltatónak, de nagyon fontos hogy mindenre gondolván, teljeskörű hibabejelentést tegyél, mert a legapróbb hülyeségre is szeretik ráfogni a dolgokat.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz vacs #8051 üzenetére

    A ledszalagon írva van melyik oldala a negatív, melyik a pozitív. Megnézed hogy a ráforrasztott fekete vagy a piros vezeték melyik-melyikre lett használva. Annak megfelelően kötöd be a csatlakozó fejet, hogy azon + vagy - melyikhez írja.

    Utána ugyanígy a kapcsoló utáni csatlakozón is ellenőrzöd hogy ugyanaz-e a + és negatív oldal és végül megérkezel tápegységbe, azon is írja ezt.

    Ha ezek után nem megy, akkor bekötheted fix-re is led szalagot a tápegységre figyelve a polaritást, csak egy teszt erejéig. Ha nem megy, akkor műszer kell, hogy a tápegység a hibás, a led szalagra forrasztott vezeték forrasztási pontja, vagy maga a ledszalag van valahol megszakadva-akár teljesen tönkremenve.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz 313313 #8061 üzenetére

    De itt most egyértelműen a régi bakonyi művek kmsz öregedése a gond, nem a karakterisztika.
    1100W-ról van szó, modern porszívó, ez 5A, ha az indulást belvesszük akkor sem szabadna leoldania.
    Simán az is elég szerintem ha modern B16-ot kap, ha C-set kapna mert nem írta meg a megyét, lehet budapesten-pest megyében van, akkor meg örülünkvincent.

    #8062 Bici
    Az a "B16" kmsz a szolgáltató tulajdona, a feladata a szolgáltató érdekeinek védelme.
    Pl hogy ne akarjál folyamat a szerződött teljesítmény felett fogyasztani, mert ők csak a szerződött teljesítménnyel tudnak kalkulálni amikor leszerződnek villamosenergia szállításra.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz 313313 #8065 üzenetére

    Jó kis összefoglaló és jó hogy említi a karakterisztika fejezetet, csak pont a diagrammokat hagyta le. Amúgy a "B" karakterisztikás sem azonnal vág le 16-nál, hanem 20%-os túlterhelést egy ideig még átenged, de lényegesen rövidebb ideig mint egy "C"-s.
    Az induláskori hirtelen áramfelvétele egy porszívónak olyan gyorsan épül fel, hogy azonos karakterisztika és márka-típus esetén mind1 hogy bent 10-es vagy 16-os van, egyszerre fognak levágni. Ha ugyanúgy és ugyanolyan bakonyi lenne bent mint kint, csak bent 10-es, akkor is mind a kettőt levágná minden egyes alkalommal, mert olyan gyorsan történik mindez.

    Ez sajnos ilyen, bizkodj benne hogy "C"-set fognak hozni és akkor belülre mehetnek a "B"sek, akkor meg lesz a lépcsőzetesség.
    Vagy egyel kisebb "C" seket, pl ahol eddig 16-os volt, oda mehet 13-as "C"-s, kivéve a főzőlap áramköreit, azoknál sokáig fen maradhat a nagy terhelés, ne vagdosson feleslegesen le.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz tyielow #8070 üzenetére

    Volt erről vagy 2 éve egy cikk, hogy a fogyasztóvédelmi ügynökség kompletten elkaszálta az összes, még a villanyszerelő boltokban kapható hosszabbítókat és sírtak a villanyász boltosok, hogy most rajtuk fog csattani az ostor hogy szart árultak évtizeden át, miközben ott a CE minősítés a termékeken. :D

    szal igen, ez általánosnak tekinthető.
    A fogyasztóvédelem szerint csak a 3x2,5-ös gumikábellel szereltek megfelelőek a 16A-es igényhez és a normál használathoz, mert a sima MT kábel nem arra való hogy pakolgasd (hivatalosan), pláne nem kültéren.
    De ilyet nem fogsz találni, neked kell összerakni, mert senki nem fizeti meg sorozatgyártásban...a rápakolt haszonkulccsal együtt.

    #8074 Kolondrum

    A cucializmus is 40 évig volt velünk, még se mondanám hogy jó volt...vagy hogy működött. :D
    Az árammal az a helyzet, hogy mindenki abból indul ki hogy "dehát nekem otthon soha semmi baj nem volt, pedig hetente legalább 1x bedutam a 8A-es berendezésemet...akkor nem értem miért gyulladt fel a szomszéd háza a 16A-es, 24/7 járó berendezést rákötve az 1-es kábelre...."

    Ja hogy almát almával és felhasználási idővel kéne összehasonlítani...khmmm...khmm...
    Amire ráírod hogy 16A-t ráköthetsz, arra valaki rá is fogja kötni 24 órára a 16A-es berendezését. Szomszédom nekiállt a 25A-es hegesztőjével odahaza hegesztgetni rácsot, sima hosszabbítóval...aztán még nekiállt csodálkozni hogy 1 óra elteltével tűzforró volt a kábel és nem értette hol a kaki az elméletében...mondtam neki hogy köszi hogy majdnem felgyújtottad a társasházat. :D

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Audience #8079 üzenetére

    Jaja, a rövidebbekre gondoltam főként. Meg ugye a 3 eres kiskábel esetén más a hőleadás mint ha egyenként vannak vezetve az erek.
    Igen, ha szépen mindentől 10 cm távolságot tartasz ahogy lerakod a földre akkor le tudja adni a hőt, de attól még melegszik és ugye hivatalosan belül akár 60 fokra is felmelegedhet a vezető felszíne, amivel a szigetelésen keresztül melegíti a környezetet, így még mindig saját maga előírásainak megfelelt, de az nem környezethez illeszkedő.
    Ráadásul ismerjük a gyártók spórolását, ha a szabvány megengedi hogy a 1,5-ös kábel tűrésmezeje +/- x %, akkor ennél mindig kicsivel többet csalnak. :D
    Érvéghüvelyezésnél lebuknak.

    A másik dolog, hogy hivatalosan az MT kábelt is csak rögzítetted szabad szerelni, tehát megint csak megbukik a szabványok betartása hogy ebből gyártanak sorozatban hosszabbítót. Ez volt a betűket követő fogyasztóvédelmi álláspont.
    Persze tudjuk hogy "nem kopik az el", de tény hogy a kábel gyártó mire vállal garanciát.
    Meg a gumikábel napon felejtve majd hajlítgatva jobban tűri az igénbevételeket, nem repedezik ki olyan hamar.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Audience #8083 üzenetére

    A szabványnak nincs kontrollja az egyes "műszaki kémiai" kísérletezgetésekre, ezért fő kategóriát határoz meg, ennek ellenkezőjét egyszerűen nem lehet elvárni a szabványügyi testülettől, mert gyakorlatilag dunát lehetne akkor rekeszteni egyetlen keresztmetszet minden válzozatával.
    Tehát meghatározza hogy bizonyos értékek között egyen réznek, vagy egyen ötvözött réznek számít(ezzel már végképp nem foglalkoznak egyébként a gyakorlatban), amihez hozzárendeli az adott terhelhetőséget.

    Ha Te mérnökként azt mondod hogy de az általad kiválasztott anyag ennél jobban terhelhető, akkor minden egyes tervdokumentációhoz mellékelned kötelező a gyártói dokumentációt és Te magad által levezetett számítással igazolni hogy nagyobb terhelhetőségű. Majd ezt is tervezői nyilatkozattal ellátni. Csak úgy nem mutogathatsz a gyártóra, a Tervezőé a felelősség hogy kellő mélységben utána járt-e az anyagoknak.

    Az Óbudai Egyetemen Novothny Ferenc, aki egy eléggé neves szaktekintély bármikor szívesen megmutatja neked hogy naponta 20 db levelet kap csak azon 3 bizottsághoz kapcsolódó szabványügyi javaslatokkal kapcsolatban amiknek tagja. A mellékleteket nem közgazdászok írják, nem sajtcetlik, hanem akár több 10 oldalas szakmai anyagok, amiket értelmezni kell...és ezekből kap 3 bizottsághoz kapcsolódóan 20 körül naponta...
    Ez napi 200 oldal, amit szakmailag kell véleményezni, nem csak ebédszünetben átolvasni. A bizottsági tagok a szakmai részvételükért kapnak természetesen tisztelet díjat, de nem annyit hogy abból meglehessen élni, tehát nyilván van kereső munkája is.

    Na most gondold el vajon anyag kereskedők, pláne kínaiak mennyi anyaggal bombázhatják a testületeket?

    Van sima réz.
    Van ónozott réz, aminek a terhelhetősége alacsonyabb, mert a szálankénti ónozás a környezeti viszonyoknak való ellenállóság miatt van, nem a magasabb terhelhetőségért.
    Van 1-2 ötvözött réz, azoknak ónozott verziója,
    Aztán még foglalkozunk a keresztmetszet formájával, meg hogy földbe szánt földkábel, vagy nem.
    Ezeket nagy általánosságban használják, ezeknek van jól kezelhető szabvány mennyisége, aztán a telepítési környezet, környezeti hőmérséklet, fagypont alatti hőmérséklet, külső levegő hőmérséklet...etc. Tessék ezekből dolgozni mondja a szabványügy...meg aztán ha ennyire akarod, akár be is magolhatod és megpróbálhatod észben tartani minden egyes miliméternyi érték különbséget...amíg bele nem őrülsz. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz eldoble #8085 üzenetére

    Én nem nézetem fotót a környezetről, hogy amikor a jakuzzit meg egyebeket használtok erre fele mennyire folyik a víz, így nem merek állást foglalni.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz tyielow #8096 üzenetére

    Nem vagyok biztos benne hogy gyártanak olyat, amelyik 16-os, elvégre mind a két kimeneti fejen tudnia kéne, vagyis belül már komoly ráfordítással, akár 100 huffal növekszik az anyagköltség.
    Belül 1-essel elosztják azt inkább ráírják hogy 10A-es.
    De szét kéne szedni egyet. :)

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz eldoble #8098 üzenetére

    az 1-essel úgyértem hogy 1 mm2 keresztmetszetű átkötő vezetékezést / réz sínezést használnak. Annak a terhelhetősége 10A.
    Ezt le kellene ellenőrizni, szét kéne szedni.

    A webshopok sose vállalnak garanciát, ezt sose felejtsd el. A gyártók sem manapság. :D
    Ami a webshop oldalán szerepel, semmi garanciát nem jelent, ha zárlatod lesz egy belső égés miatt, az ÁSZF-re hivatkozva utólag lemódosítják a weblapot.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Foobar #8104 üzenetére

    Ha az a helyzet hogy sokszor kiégnek az izzóid, akkor átkéne nézni először is lekapcsolt állapotban a foglalatok mélyét, kicsit kijjebb bizergálni a mélyén lévő érintkezőt. SZIGORÚAN LEKAPCSOLT ÁLLAPOTBAN!!!!
    Ha továbbra is kiégnek az izzók, akkor a kötéseket is át kell nézni, főként a nullákat.

    Egyébként ha 1 fázisú a csillár, akkor a matematika szerint nem szabadna kiégniük ilyen okból.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz PROTRON #8107 üzenetére

    Jah igen, a magyarázat elmaradt:
    Szóval sokszor a régi foglalatokban a legméjén lévő érintkező anyaga elhajlik az évek alatt annyira, hogy amikor a beletekert körte felmelegszik, 1-etlen pillanatra elengedi a kontaktust ez az érintkező, emiatt megszűnik a körte áramellátása -->lekapcsol--->lehűl...az érintkező is lehűl, tehát megint "visszahajlik" eredeti pozícióba, ahol ismért érintkezik, tehát a körte felkapcsol--->melegszik--->megint elhajlik az érintkező--->megint lehűl...ez így kb 10-30x másodpercenként, de olyan gyorsan hogy észre sem veszed a villogást.
    A körte egyszerűen elhasználódik, eléri a kapcsolási ciklusok mennyiségének a végét, mondjuk 30-50.000-et 3-4 hónap alatt...

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák