Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4385 üzenetére

    Én pedig azt mondom, hogy a Teremtés könyvében leírtak az emberi tulajdonságainkról adnak mai napig igaz és érvényes képet. És bizony keményen tele van szimbólumokkal, ami lehetővé teszi, hogy minden korban ugyanolyan érvényes legyen a történet. A mondanivalója most aktuálisabb, mint valaha.

    Istennek nem az volt a célja, hogy megismertessen minket a múltunkkal, és elmesélje, hogy mit hogyan teremtett, és milyen természeti katasztrófákkal sújtotta az emberiséget. Isten nem törikönyvet írt. A Biblia az emberek és Isten kapcsolatáról szól. A Bibliát egyébként darabokra lehet cincálni, és minden oldalába be lehet kötni. Egész tudományág foglalkozott már vele. Mégis, ettől semmit sem vesztett a fontosságából, érvényességéből.

    A teremtés történetből ugyan mit hagytak volna ki, és mit változtattak meg szánt szándékkal, és vajon miért? A valóságtól ilyen szempontból olyan távol áll, hogy semmilyen utólagos toldozással-foltozással nem lehetne történelmileg és biológiailag hiteles írománnyá tenni. Ez a történet így kerek, így egész, és így van benne az üzenet, ami nem arról szól, hogy pontosan miként ment végbe a teremtés, meg a nő valóban a férfi oldalbordájából keletkezett-e. Egy másik szinten szól hozzánk.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4388 üzenetére

    Nem tudom. Mindenesetre nem kötelező, ha nem akarsz, nem fizetsz, innentől teljesen mindegy. Nagy ritkán jönnek, és kérnek, aztán vagy kapnak, vagy nem. Sőt, nem is hiszem, hogy a katolikus egyházon kívül máshol van-e ilyen. Reformátusoknál inkább adományok vannak talán, amiket az istentisztelet végén szépen fel is olvasnak. Ez nekem elsőre furcsa volt, de a reformátusok így csinálják, nincs vele semmi gond.

    Azonban érdemes elválasztani egymástól az egyházat, mint világi intézményt, ami itt a földön van, törvények érvényesek rájuk, és vannak működési költségek, alkalmazottak, stb. És van az egyház, mint a hívő emberek közössége, beleértve a papságot is.

    Az intézményesülés fontosságáról épp múlt héten hallottam jó gondolatokat. Csak röviden annyit, hogy intézményesülés nélkül nagy valószínűséggel már nem lenne kereszténység, mint vallás.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4387 üzenetére

    Akkor Isten ott rontotta el, hogy emberekkel íratta le az üzenetét. Bár amit saját maga írt - 10 parancsolat - az meg nincs meg. Szóval jó megoldás nincs, azzal, hogy emberekkel íratta a Bibliát, rejtvényt adott nekünk.

    A Teremétés története arról szól, hogy az ember elkülönült az állatoktól akkor, amikor tudatára ébredt - evett a fáról. Inentől nem ösztönlény, minden cselekedetének súlya van ,a tetteiért és döntéseiért ő a felelős. Innentől lehet bűnt elkövetni, innentől létezik a szabad akarat. Az ember elindult a tudás útján, egyre inkább megismeri és felfedezi a világot, amit művel, amiből megél, de feladata őrizni is. Ez manapság igen fontos üzenet.

    Az embernek ruha kellett, hogy eltakarja magát, holott eddig nem volt erre szüksége. Tipikusan az emberré válásra utal, ahogy kiemelkedtünk az állati létből. Már nem vagyunk meztelenek, már nem az Édenkertben, a természetben élünk, hanem egy saját magunk számára formált világban, ami bizony eltávolodott a természettől.

    Ez félelmetesen egybecseng az evolúcióval, az emberré válás folyamatával, aki írta, rendkívüli bölcsességet kaphatott, hogy erre mind rájött a történelmi biológiai bizonyítékok, és a valós fejlődéstörténet ismerete hiányában. Még a teremtés sorrendje is nagyon közel van a valóságoshoz. (valóságos: értsd mai tudásunkkal, tudományosan a legvalószínűbbnek tartott)

    Tehát: ember vagy, többé nem vagy állati sorban, de ez felelősséggel is jár, terheket is rak a válladra, amit innentől te, emberi lény cipelsz, te felelsz a tetteidért.

    És utána máris megjelennek az emberi bűnök, féltékenységből elkövetett emberölés, gyilkosság, a legsúlyosabb vétek, amit ember elkövethet.

    Most nem fejtem meg neked az egész Bibliát, mert Ezékielbe beletörne a bicskám. De a tudatos meghamisításokat, évezredes összeesküvés elméleteket mégis nehezen tudom elfogadni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4392 üzenetére

    Mégsem.

    [ Szerkesztve ]

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4394 üzenetére

    Ha tévedésben vagyok, ateista vagyok, stb, akkor remek emberismerő lehetsz... így értelmetlenné válik a további eszmecsere. Egyszerűen kár oldalakat teleírnom, ha minősítgetés lesz a vége. Ebbe nem vagyok hajlandó belemenni, ilyen egyszerű. válaszaim vannak, és lennének is, de jelenleg nincs értelme leírni ezeket.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4398 üzenetére

    Nem fogok harcolni. Az evolúciós köröket már többször lefutottuk, sokakkal lefutottam. És nem tudom, hol zárja ki az evolúció az Isten hitet. Azt hiszem, Isten számára az evolúció ugyanolyan útja a teremtésnek, mint a 6 napos verzió, aminek azonban nem célja a teremtés mikéntjét hűen bemutatni. Lehet ilyen szemmel nézni a Bibliát, de akkor folyton belebotlanánk az ellentmondásokba a tudománnyal szemben. Egy halom ellentmondás... Míg ha nem történelemkönvként olvassuk, és nem tudományos válaszokat várunk tőle, akkor nincsenek ilyen problémák, és ez így van rendjén.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Kharg #4401 üzenetére

    Úgy van, ahogyan kymco leírta. Tapasztalataim szerint épp fordítva szokott lenni a konfliktus, minket néznek hülyének, mert hívők vagyunk. Egy keresztény ember felé pedig sokkal magasabbak az elvárások is, és minden hibát, botlást felrónak, és orrunk alá dörgölik, hogy lám, egy keresztény ember nem viselkedhet így. És ilyenkor nem érdemes elkezdeni elmagyarázni a kereszténység mibenlétét, mert úgysem hallgatnának meg.

    Természetesen nem minden ateista ilyen, nem lehet őket így beskatulyázni, és biztosan vannak olyan hívők is, akik nem jól reagálnak, mint ahogy biztosan vannak hívő gyilkosok is. Talán az arányokat érdemes megnézni ilyenkor.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #4411 üzenetére

    Csak úgy eszembe jutott: annál gazdagabb az ember, minél kevesebb dologra van szüksége. És ez mennyire igaz! Bár ez nem tudom, hol kapcsolódik a témához. Talán úgy, hogy Jézus úgy állt mindenek és mindenki felett, hogy közben semmije sem volt. És Jézus szegény volt? Mindene megvolt, amire szüksége volt.

    Szerintem fontos, hogy mindenkit tudjunk szeretni. Persze nehéz. Nem csak neked nem megy. Hazudnék, ha azt mondanám, nekem megy. Sajnos nem. Viszont úgy gondolom, törekedni kell erre, fejlődni kell, hogy egyszer eljussak oda, hogy képes vagyok rá.

    És ezt főleg úgy nehéz megvalósítani, hogy nem csak távolról szeretem az illetőt, hanem képes vagyok vele közösséget vállalni valamilyen szinten. Könnyű mondani, hogy szeretem az illetőt, csak épp olyan nagy ívben kerülöm, hogy sosem tudunk érintkezni.

    Nem könnyű, de Krisztus követése nem mindig a legkönnyebb út. Viszont azt látom, hogy az egyetlen út, amit követni érdemes. Még ha ezerszer elbotlok is, megpihenek, vagy reménytelennek látszik. A lényeg nem is az, hogy minél előbb a célba érjünk, hanem, hogy haladjunk az úton, ki-ki a maga erejéhez mérten.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4413 üzenetére

    Sok példáját láttam annak, hogy miként lehetünk közösség úgy is, ha különböző felekezetekhez tartozunk. Mások a szokásaink, vannak eltérések, mégis van közös pont, és képesek vagyunk ezt együtt megélni. Nem egy olyan eseményen vettem részt, ahol reformátusok, evangélikusok, katolikusok egységbe kovácsolódtak. Tisztában vagyunk a különbségekkel, de a közös megvan bennünk, és ez Jézus.

    Amiről beszélsz, az meg nem létezik. Egy ikerpár már a születése utáni pillanatokban is különbözik, sőt már előtte is. Az agyuk másképp strukturálódik. Az asztal egy elég általános dolog. De ahány ember, annyi féle képpen kódolja, mindenki egy kicsit más asztalra gondol a szó hallatán, amikor eltárolódik ez az információ az agyukban, akkor más-más mintázatban történik minden embernél. Más az agyunk huzalozása. Tökéletesen egyezőek ezért nem vagyunk, és nem is lehetünk. Ilyennek vagyunk teremtve.

    Az egység az anyaméhben elkezd osztódni, és csak osztódik, és osztódik. És így egy bonyolult szervezet jön létre a végén. Ebben minden sejt ugyanazt a célt szolgálja, de mindegyiknek más a szerepe, funkciója.

    Továbbá nem feltétlen megosztottság és különbségek vannak, hanem különböző szintek, fázisok. Egy gyerek és egy felnőtt között általában különbségek vannak a hitük terén. A hit is fejlődik, folyamatosan változik az ember élete alatt, és mindenki más szinten áll. Persze vannak megnevezett és definiált hitfázisok, de egy ilyen fázison belül is vannak alszintek.

    El kell jutni arra a szintre, hogy a mérföldes példád megvalósuljon. Erre törekszünk mind, de ezt nem könnyű elérni, nem egyik pillanatról a másikra következik be, és valakinek az is nagy előrelépés, ha nem rúg bele az éhezőbe. Mert mást hozott magával. De neki ez mégis hatalmas előrelépés, és lehet, hogy sokat kellett magában dolgoznia, hogy elérjen idáig. Másnak meg könnyen megy, hogy adjon egy tál levest.

    Szóval különbözőek vagyunk, különböző helyről jöttünk, és a tempónk is más. Ezért a fontos az, hogy rátaláljunk az útra, és azon haladjunk. De ennek a keretei sokfélék lehetnek. Katolikusként épp úgy lehet haladni az úton, mint reformátusként. A különbségek ellenére.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4417 üzenetére

    Minden manipuláció, ha úgy vesszük. Ha mondasz valakinek valamit, manipulálod. Ha valamiről elmondod a véleményed, manipulálod, mert hatással vagy rá, és ezzel megváltoztatod. A fórum-beli tevékenységed pedig kifejezetten manipuláló hatású, mert ha mást nem, válaszreakciót vált ki, a válaszadó átgondol olyan dolgokat, és úgy, ahogy eddig nem tette, és változni fog. Ha így nézzük, minden szó hazugság.

    Kicsit azt érzem most, mint amit te érezhetsz a bűn-témával kapcsolatban. Egyfolytában feljön nálad a hazugság kérdése, a világot hazugnak mondod, túl sokat foglalkozol a hazugsággal. Ennek analógiája, hogy szerinted egyesek túl sokat foglalkoznak a bűntudatukkal, és a bűnbánással.

    A világ olyan, amilyen. Az eszközök tárháza szélesedett csupán. És résen kell lenni, gondolkodó embernek kell maradni, és akkor nem lehet nagy baj. Most akkor mondhatnád, hogy a hit is olyan dolog, amit egy racionálisan gondolkodó embernek el kell vetnie, és sosem fog megtérni, mert ugyan miért is hinné el, hogy egy istennek van egy fia, aki valamilyen furcsa okból megöleti magát állítólag értünk. Teljes képtelenség. De úgy gondolom, a hit kialakulásához Isten is kell, ő szólít meg, ami által meg lehet érezni, hogy ez más, ez valóságos dolog.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Vladi #4422 üzenetére

    Jézus az út, az igazság, és az élet. Nagyjából erről van szó.

    Egyébként meg nehéz kérdést feszegetsz, mert ha jobban belemegyünk, akkor láthatjuk, hogy Isten minden embert egyformán szeret, és a keresztényeket nem szereti jobban. A bűnösöket sem szereti kevésbé, mint a bűntelenebbeket. Az meg, hogy ki üdvözül, egyedül Istenen múlik, gondoljunk is akármit erről.

    Nyilván a személy szempontjából mégsem lehetnek egyenlők az utak, mert ez azt sugallná, hogy teljesen mindegy, milyen vallású vagyok, igazából buddhista is lehetnék. Buddhistaként pedig érezhetném azt ezzel a gondolatmenettel, hogy semmivel sem célravezetőbb az utam, mint egy zsidóé.

    Tovább menve, nem más vallásokkal szemben kell meghatározni az utat, hanem megnézni, és ha azt látom, hogy ez a jó út, akkor menni rajta. Nyilván következik ebből, hogy ha ez a jó és a helyes út, hogy a többi útról ezt nem mondhatom el. Legalább azért nem, mert azokon nem jártam végig.

    Én nem tudom, hogy Isten számára a buddhisták útja mennyire jó, vagy nem jó, főleg akkor ,ha a keresztény értékek szerint élnek, és úgymond Krisztus követően élnek.

    Jézus azt is mondta, hogy aki hisz őbenne, az üdvözül. Ez a hit nem az a hit ,hogy elhiszem, hogy ő létezik, sokkal inkább egy bizalom, és a bizalom által az ő útjának követését jelenti. A buddhistákról nem mondott semmit, miért is mondott volna.

    Kicsit azért nehéz ezt megfogalmazni, mert nem emberi logika szerint működik, nincs olyan jellegű osztályozás, hogy jók, és rosszak, a szeretetből egyformán részesülünk, ugyanúgy, mint Jézus megváltásából. Minden ember egyforma mértékben. Ugyanakkor vannak igehelyek, amik a jutalmazásbeli különbségeket emeli ki.

    Továbbá, ha elfogadom, hogy ugyanolyan jó választ ad a kérdésekre a buddhizmus, és a kereszténység, akkor a kapott és elfogadott válaszokkal leszek bajban, mert nem csengenek egybe. A lélekvándorlás, és annak mikéntje nem illeszthető a kereszténység mellé. Tehát dönteni és választani kell, vagy ez, vagy az. Nem mondhatom azt, hogy mindkettő egyformán igaz. Én, földi halandó nem mondhatom ezt. Számomra, és a logikám számára ez feloldhatatlan ellentéteket szül.

    Persze Isten ezeken nyilvánvalóan úrrá lesz, mert ő azt is integrálni tudja, amit mi képtelenek vagyunk. Isten az a "hely" ahol a paradoxonok feloldódnak.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Dany007 #4429 üzenetére

    Ennek nem sok köze van a valláshoz :-)

    De gondolom te is tudod ezeket a dolgokat: tojás=születés, élet, termékenység, diadalmaskodás a halál felett. A locsolás is a megtisztulás, a megújulás szimbóluma, mindez tavasszal, kikeletkor, amikor éled a természet. A nyúl az egy sokkal későbbi képződmény, de az is szapora állat, szóval ide lehet erőszakolni őt is.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Dany007 #4432 üzenetére

    Egyik verzió szerint egy félrefordítás következtében jött be a nyúl. Nem túl régi szokás. Egyébként a húsvéti nyúl nem tojik tojást, mint ahogy ajándékot sem, ő csak hozza. így viszont már nem orbitális baromság. Csak egymásra rakódott rétegek.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Dany007 #4439 üzenetére

    Kár ilyen összehasonlítást tenni, hogy a bibliában hisznek, bezzeg a tudományban nem.

    A hit és a tudomány nagyon is megfér egymás mellett, és értem amit mondasz, sokak gondolkodásmódjába nem fér meg a kettő együtt. És van az a jelenség, mikor szívesen fordulnak az ezotéria felé, áltudományos távgyógyítóknak dőlnek be, de nem hiszik, hogy az orvos a gyógyszerekkel és műszerekkel hatékonyan tud gyógyítani. Tudom.

    Ettől függetlenül nincs szembenállás a biblia, vagy íratnám a kereszténységet, és a tudomány között. A hit az hit, a tudomány pedig tudomány, ahol persze szintén megvan a hit, ami itt is inkább a 'bizalom' jelentésében érvényesül, azaz elhiszem a térképészeknek, hogy Afrika ilyen alakú, és a biológusoknak, hogy a szív így működik. Személyes tapasztalatom a legtöbb dologról nem lehet és nem is lesz. Ilyenkor el kell hinnem a hiteles és okos tudósoknak.

    A másik dolog meg, hogy a hit, mivel hit, nem is feltételez tudományos megalapozottságot, és értelme sem lenne. Mert hogyan bizonyítanád, hogy Jézus az Isten fia? Genetikailag? Milyen az isteni genom? Nem, ez hit kérdése. A tudomány erre nem fog választ adni, vagy ha mégis, akkor onnantól már nem a hit területe a téma, és akkor el kéne felejteni a kereszténységet. Mármint, ha például minden kétséget kizáróan megtalálnák Jézus holttestét, és szent Józsefét is, és rokonságot állapítanának meg köztük.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #4434 üzenetére

    Én kis koromban nagyon örültem, hogy jön a nyuszi, csináltam neki fészket is, és bár sosem nagy ajándékokat hozott, mégis jó volt ajándékot kapni, örülni az ajándékoknak. A szüleim pedig örömet okoztak nekem ezzel. 3-4 évesen nem is tudtam volna mit kezdeni Jézus kivégzésével, és feltámadásával, meg hogy megváltotta a világot. Persze már óvodában tudtam ,hogy minek az ünnepe a húsvét, hisz emlékezetesek voltak a húsvéti nagymisék, körmenet, halleluja, az igazi örömünnep, kézzelfogható szinte a feltámadt Krisztus. Meg a körmenet, amikor az éjszakai sötétbe kimegyünk gyertyákkal megmutatni magunkat, és hirdetni az örömhírt. De 4 évesen csak jöjjön az a nyuszi. Később szépen átveheti a helyét a valódi tartalom.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Dany007 #4443 üzenetére

    Neeeem! :)

    Jézus holtteste annak bizonyítéka lenne, hogy nem ment fel a mennybe. És az ,hogy szent József az apja volt genetikailag, a szentlélektől fogantatást lehetne megkérdőjelezni, azaz Jézus isteni voltát.

    Mint ahogy felmegyünk az Olimposzra, és látjuk, hogy nem ül ott Zeusz és a többiek.

    így gondoltam.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz kymco #4450 üzenetére

    Ebben igazad van, alátámaszthatom, bár pszichológus én sem vagyok. De a gyerekek agyműködéséből valóban ez következik.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4449 üzenetére

    Így minden hazugság. Az emberi agy egy hazugsággyár. Egy hazudó gép, és nem csak kifelé, hanem már befelé is. Például a vizuális információt is elcsalja. Kiemel dolgokat, másokat pedig elhalványít. Amit te látsz, az nem a valóság, hanem az agyad által manipulált -elhazudott- verzió. Ugyanez a szagokkal, hangokkal és tapintási információkkal. Mind-mind hazugság. Legalábbis a te nézőpontodból. És ez alól nincs menekvés. A bejövő ingerek alapján, valamint a saját struktúrából következően kialakul egy világkép, ami nyilván nem a világ valós és teljes mása bennünk, hanem egy "hazugság" a világról.

    Már az érzékelésünk is hazugság.

    Más: Ha egy gyerek úgy nő fel, hogy nem kap mese nevű "baromságot", és nem játszik "baromságokat", amik mind hazugságok, mert nem sok köze van a valósághoz annak, hogy a plüssállatai beszélgetnek egymással és vele, akkor egyáltalán nem biztos, hogy egészséges felnőtt válik belőle. Ezek a "baromságok" kellenek, és ezeken a baromságokon keresztül tud fejlődni a gyerek. Jézus is sokszor "baromságokat" beszélt, olyan történeteket mondott, amik talán meg sem történtek. Akkor most hazudott?

    Na és az álmok is sokszor hazugságok, amikben repülni tudunk, és olyan dolgokat teszünk meg olyan helyszíneken, amik teljesen irreálisak.

    Lehet, hogy csak a benned élő hazugság definícióját kéne kicsit átalakítanod, máris élhetőbb lenne a világ körülötted, máris jóval kevesebb lenne a hazugság.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4455 üzenetére

    Ez eléggé haszon elvű megközelítés. Aminek nincs közvetlen haszna, az rossz? Én olvastam Münchausen báró kalandjait kis koromban, és tetszett. Hozzásegített az olvasás megszeretéséhez, ezzel nagy hasznomra volt. És bármi, amit hallunk, látunk, akár rajzfilmen is, később hasznunkra lehet. Még akkor is, ha a szülők ott és akkor abszolút haszontalan marhaságnak bélyegzik is az adott mesét/bármi mást.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4457 üzenetére

    Én már nagyon sok önzetlenséggel találkoztam, és velem is előfordult már, hogy önzetlenül viselkedtem. Pedig nem hiszem, hogy nagyon ritka és különleges, vagy felsőbbrendű emberfajta lennék.

    Keresztény meg pont nem azért vagyok, amiket felsoroltál. A kereszténység önmagában még nem biztosít be, ráadásul önzőségből nem is lehet kereszténnyé lenni. Legfeljebb annak nevezhetem magam. Nm azért igyekszem kerülni a bűnt, hogy a büntetést elkerüljem, hanem mert azzal másnak okoznék rosszat, amit nem akarok megtenni. Nem is feltétlenül az utána fellépő bűntudat miatt.

    Nem gondolom azt sem, hogy mert Tom & Jerry-t, vagy kacsameséket, netán Mézga családot néztem, egy, a politika számára elbutított ember vált volna belőlem. Pedig még a Dragonball-t is végignéztem, és a mai napig előfordul, hogy megnézek néhány anime-t, a filmekről nem is beszélve, amik szintén mesék, hemzsegve a hazugságokkal.

    A bölcs népnek is szüksége van vezetőkre. Ez így működik, az ember ilyen lény. A vadászaton is kellett egy vezető, aki a többieket irányította, és a cégek is így tudnak hatékonyan működni, az államokról nem is beszélve.

    "Ezt a káosz-rendszert készítik elő a bár kedves, szórakoztató, de egyébként valós mondanivalótól teljesen elrugaszkodott Münchausen báró féle mesék!"

    Nem ezt hívják paranoiának?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4463 üzenetére

    Nem teljesen erről volt szó eddig. De minden szart nem kell megnézetni a gyerekkel. Vannak szar moslék rajzfilmek, amik valóban nem biztos, hogy használnak a gyerekeknek, de ezt talán senki sem vitatja. Azt hiszem kymco sem arról ír, hogy az összes gagyi rajzfilmet meg kell nézetni a gyerekkel. De ha mond neki esténként egy-egy mesét, azzal nem tesz semmiféle kárt, csak pozitív hatása van.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4468 üzenetére

    A paranoiás emberre jellemző, hogy a paranoiáját realitásként éli meg.

    A vak nénit ha átsegítetted, neked lehet, hogy nem lett jobb, neki viszont szereztél egy jó napot. Nem mindent az ÉN felől kell nézni. Azért tenni, hogy másnak jó legyen, igenis fontos. Egy múzeumlátogatás sem biztos, hogy hasznos tevékenység, lehetne helyette a GDP-t gyarapítani. Mégis sokan szivesen mennek el egy Monet kiállításra például.

    És még mindig nem látom azt, hogy miként teszi önállótlan felnőttekké a Tom & Jerry a gyerekeket? Vagy konkrétan engem? Vagy testvéremet? Vagy bárkit az ismerettségi körömben, aki szintén nézett elég sok ilyen rajzfilmet? Nagyrészt felelős, gondolkodó ember vált belőlük. Nem látok tehát ilyen összefüggést.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz ponix #4472 üzenetére

    Az az érdekes, hogy a TV megjelenése előtt egy cseppet sem voltak jobba az emberek. A felnőttek pont ugyanilyenek voltak. Azzal a nagy különbséggel, hogy régebben több volt az erőszak. És ez is nagyon érdekes. Mert mindenki pont fordítva gondolja, de ezt pont a médiának köszönhetjük, mert minden erőszakos cselekményből óriás hír lesz, és minden csatornán megjelenik. Míg régen nem voltak ilyen hatékony hírtovábbítási eszközök, és a legtöbb erőszakos cselekmény híre nem jutott el az emberekig. Tehát Dagobert bácsi ide, vagy oda, ez egy békésebb, biztonságosabb világ. Ráadásul a Kacsamesék pont nem a harácsolásról szól, annak ellenére, hogy Dagobert bácsi gazdag. A harácsoló kapzsi kacsa a gonosz képében tűnik fel, ő az ellenség.

    De ez már nagyon mesze van a vallás témájától.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Kain #4479 üzenetére

    Attól függ, hogy nézzük. A brutális esetek abszolút számát, vagy a népességhez viszonyított arányát. Mert ez utóbbihoz viszonyítva egyértelmű a csökkenés.

    Persze jó lenne valami felmérés, és hiteles összehasonlítás, de ilyet nem nagyon fogunk kapni. Abban azonban megállapodhatunk, hogy nem feltétlenül mutat növekvő arányt az erőszakos bűncselekmények száma, legfeljebb a módszerek, a társadalmi csoportok közötti megoszlása, és a területi megoszlás változhat. Meg az erőszakos esetekről való híradások, és beszámolók száma, ami azonnal elterjed a világon, és míg 100 éve nem igazán jöttek hírek Ázsiából de még az Egyesült Államokból sem, ma már minden híradó tele van a külföldi véres eseményekkel. Ez olyan érzetet alakíthat ki az emberben, mintha megnőtt volna a mindennapi brutalitások száma.

    De most megint jól elkanyarodtunk a vallás témakörétől.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4487 üzenetére

    De a mindenhatóság szempontjából mit jelent, hogy 2 isten van? Vagy 3? Számok? Mennyire működik a matematika az isteni tartományban? Hiszen a matek is az isten teremtménye, egy szabályhalmaz amit ő talált ki. De még az is lehet, hogy nem ő, hanem az ember. Szóval szerintem nincs értelme számolgatni, hogy 1,2,3 sok, mert Isten mindenható, és értelmetlen 2 isten léte. Hogyan kettő? És egymás mellé tudnak állni? Ezek abszolút emberi, földi viszonyok, 3D-s képzeletvilágban. Ezért célszerű IStent egyes számban elképzelni, és azt mondani, hogy Isten. A személyes istenképek úgyis eltérőek, azonos valláson belül, sőt egy ember élete során is váltogatja az istenképeit, ahogy fejlődik a hite. És ez teljesen normális dolog.

    Szóval ha azt mondom ,hogy 2 isten van, akkor épp leragadok az emberi korlátolt tartomány szintjén. Ha azt mondom, Isten van, akkor nincs ilyen probléma.

    Buta példa, de ez jutott eszembe: egy pontnak nincs kiterjedése. Ha mellé teszek még egyet, annak sincs, és együtt sincs nekik. 1000 pontnak sincs. Ha Istent egy pont ellenkezőjének képzeljük, akkor belátható, hogy teljesen értelmetlen 1,2,500 Istenről beszélni, mert egyik sem tud kevesebb lenni annál, amit Istennek nevezünk, és együttesen is ugyanaz az Isten, mint egyedül. Ez jutott most eszembe, nagyon izgalmas téma szerintem.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4496 üzenetére

    Szemet szemért elv: Ki tudja, hogy mit gondolnék akkor, ha az általad leírtak történnének. Talán én a két kezemmel akarnám megfojtani az illetőt. Ettől még nem lenne elfogadható, vagy jó ez a cselekedetem. Sokan ölnek indulatból. Akkor ott úgy vélik, hogy ezt kell tenniük, majd megbánják, egy életre szólóan. Szerintem az emberölés kérdése nem csak bizonyos vallási körökön belül tekinthető elítélendőnek.

    Ha valaki ilyet tesz, mint amit leírtál, az az ember nagy valószínűséggel súlyos pszichológiai rendellenességekkel rendelkezik. Vagy ha nem -amit kétlek (és ez nem egyenlő a beszámíthatóság kérdésével) - akkor élete végig tartó elzárás ami ilyenkor szóba jöhet.

    Vagy ott az olaszliszkai eset. Kicsit változtassunk rajta. Tegyük fel, hogy a tanár elgázolja, és ezzel megöli a kislányt. Ez esetben teljesen jogos lenne a lincselés.
    Én azt mondom, az ember nem egyenlő azzal az egyetlen bűnös cselekedetével. Az a tanár apa, tanár és férj is volt. Ha megölte volna a kislányt, akkor sem érdemelt volna halált. Ez másokra is vonatkozik.

    És annak az embernek is vannak hozzátartozói, aki a bűnt elkövette. Őt is szeretik. Igen, durva, és megvalósítani még keményebb. De pont erről szól a kereszténység. Az emberek megölték az Isten fiát, ráadásul jól meg is kínozták, és mégis szeret minket, sőt mindenkit.

    És hozzá tenném, hogy remélem, az általad leírtak esetén sem gondolnám, hogy meg kell ölni az elkövetőt. Épp emberi mivoltunk ad rá lehetőséget, hogy ezt az érzést -ami teljesen normálisan jelenik meg ilyen esetekben- kezelni tudjuk. És ez működik is, mert aránylag ritkák a 'szemet szemért' elv alkalmazói. És igen, belső küzdelmek kellenek, hatalmas belső feszültségek lépnek fel, de az emberölés BŰN.

    És valószínűleg, miután megölnéd Mukit, nem lenne jobb semmi. Újra, és újra meg akarnád ölni. És akárhányszor ölnéd is meg, nem lenne jobb. A hiány megmaradna, a fájdalom megmaradna, amit egyedül te önmagadban vagy képes orvosolni. A szemet szemért elv pontosan itt téved. Kihelyezi annak a problémának a megoldását, ami belül van. Bent az ember fejében. Ahol csak ő maga tud rendet tenni. Évek, évtizedek alatt.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4496 üzenetére

    Abortusz:
    Nagyon érdekeset mondtál. Senki ne akarjon kívülről beleszólni. Az anya pontosan ezt teszi a gyermeke életével. És felhoztad a rendellenességeket. Az abortuszok döntő többségének nem ez a kiváltó oka.

    "k könnyü más sorsában döntéseket hozni..." Azt hiszem, egyet értek. Könnyű bizonyos okokból az abortusz mellett dönteni, hiszen egy másik élet látja kárát, nem a döntés meghozója.

    Az élet védelméről még pár szót. Az öngyilkosság nem elfogadott, és ráadásul tilos is. Ha valaki meg akarja ölni magát, akkor meg lehet ebben akadályozni, és ez nem számít a szabadság korlátozásának. Írhatnék egy kis képzeletbeli történetet: A lányod áll egy ház tetején, és készül, hogy leugorjon. Maga mögött bezárja az ajtót. Te segítséget hívsz, talán ki is jönnek, de azt mondják, nem csinálnak semmit. A lány döntése, hogy ugrik-e, vagy sem. És te sem akadályozhatod meg. Mert ugye könnyű más f...ával.

    Tehát az ember még a saját haláláról sem dönthet. (más kérdés, hogy nem mindig lehet megakadályozni, de azért az orvosok mégis sok öngyilkosságot elkövetőt megmentenek).

    Ha a saját életével nem rendelkezhet szabadon, hogyan tehetné egy másikéval? Várja meg, hogy a gyereke megtanuljon beszélni, és akkor majd döntse el ő, hogy akar-e élni.

    Tehát az abortusz egy lépést átugrik. Előbb kéne legalizálni az öngyilkosságot. És aki meg akar halni, azt ne lehessen megmenteni. Ha ez megvan, és mindenki szabadon megölheti magát, akkor lehetne beszélni arról, szabad-e megölni a magzatot.

    Az egyház emberek közössége. Sokfélék, a tanításokat is ki így, ki úgy értelmezi közülük. Más-más hitfázisban vannak, más háttérrel, beállítottsággal, stb. A nem-egyház sem jobb, mint az egyház. Sőt, szerintem az egyház jobb, mint a nem-egyház. Mert lehet, hogy több templomban keményen szétcsapna Jézus -én is gondoltam már hasonlót - de ha onnan kijönne, bizony azt se tudná, hova csapjon reggeltől estig.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4497 üzenetére

    Csak egy megjegyzés. A kulturális szennyről. Ez a szenny nem is biztos, hogy szenny, talán inkább érték. Van, akinek segít, bár van, akit hátráltat. Meg kell érteni, és meg kell ismerni ezeket a kulturális sajátosságokat, hogy letisztuljon a kép.

    Mária, magyarok nagyasszonya. Igenis, lehet a helyén kezelni. De ez csak egy példa volt. A kulturális hordalékok többé, színesebbé teszik a vallást, az életet. A vallás egy keret. Egy váz. Lehet puritán, és színes. Lehet sok alakja. Ami a lényeges, az a hit, ami benne van. Lehet akármilyen szuper egy vallás, hit nélkül csak szabályok kusza halmaza, egy értelmetlen teher.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4502 üzenetére

    Nem is gondoltam, hogy úgy értetted.
    Csak úgy gondolom, a régi dolgok nem elvetendők. Emellett pedig az újak sem. Nem kéne, hogy ellentmondás legyen a konzevativizmus és a haladó gondolkodásmód között. Érett gondolkodásra van szükség, hogy átlássunk például a dolgokra rakódó kulturális hordalékon, és értékelni is tudjuk közben.

    Egy katolikus szentmise nagyon jó példa. Az 1 órás miséből kb 10-15 perc az, ami valóban 2000 éves hagyomány. A központi rész; az átváltoztatás és az áldozás. A bűnbánattól a hirdetésig a többi mind rárakódott az évszázadok során. A prédikáció, az olvasmányok, és az evangélium mind fontosak, és hozzátesznek valamit a liturgiához, el nem vesznek belőle. De ezek nélkül is ugyanolyan "érvényes" lehet a mise.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4501 üzenetére

    Annyit még akartam írni az előzőhöz, hogy a gyilkosnak nem ismered a hátterét. Nem tudod, mi hozta ki belőle az ölést. Sokszor meg is bánják. Te pedig megölnéd. A véletlen emberölést szerinted sem így kéne büntetni. De az már nem is igazi szemet-szemért elv, csak a halálbüntetés egy durva és fura formája.

    Ölni nem jó. Szokott lenni álmom, mikor bántanom kell valakit, mert az életemről van szó. Egy állatot is nehéz bántani, nem, hogy egy embert. Főleg megölni. Még, ha hatalmas bűnt is követett el. Az meg nem gyakori, hogy a már lenyugodott hozzátartozók azt gondolnák, ha puszta kézzel ők maguk ölhetnék meg a tettest, visszaállna a lelki békéjük. Ráadásul ez nem is lenne így. A szerettük nem tér vissza, viszont ők is hatalmas teherrel kéne, hogy tovább éljenek.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4507 üzenetére

    Hogyan rendelkeznék már más magzata felett? Én azt mondom, a magzat rendelkezzen magáról. Az nem rendelkezés felette, hogy azt mondom, csak ő rendelkezzen maga felett.

    Öltek már téged meg magzatként? Akkor könnyű más f...ával.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4509 üzenetére

    Miért kevered ide az egyházat? Nyilván a saját véleményemet írom le, mint ahogy te is. Ennek semmi köze ahhoz, hogy milyen emberek miket sunnyogtak el valaha, és most is.

    Ha ez kielégít, képzeld oda a mondandóm elé az "szvsz" szócskát.

    De akkor kérlek, te is hangsúlyozd, hogy az csak a te véleményed, hogy olyan vagyok, mint az egyház. Ami ugye elég fura összevetés, meg akkor már tisztázhatnád, hogy mit értesz egyház alatt. De segítek: te a katolikus egyházat, mint világi szervezetet érted alatta. Ezt is lehet, de csak mert nem nagyon van rá külön szavunk. Az egyház eredeti és számomra fő jelentése az azonos vallást gyakorló emberek közössége. Ebben a papok is benne vannak, de csak mint a közösség tagjai.

    Az egyházellenességeddel nem tudok mit kezdeni, nyilván a téged ért behatások alapján egy ilyen kép alakult ki benned. Bár jobban örülnék, ha nem ezen a szűrőn kersztül olvasnál mindent, amit írok.

    Másrészt meg hogy fogadhatna el az egyház több utat is? Mondhatná, hogy volt is Jézus, meg nem is? És bármit gondolsz, az jó? ha hiszel Jézusban, akkor keresztény vagy, és tagja az egyháznak, ha nem hiszel, akkor nem. Te dönthetsz. akár saját egyházat is alapíthatsz. Semmi értelme így fújni a katolikus egyházszervezetre. Ez ilyen, ha nem jön be, kereshetsz mást.

    Az ír papokról meg mit lehetne mondani? Elítélendő. Úgy tudom maga a pápa is elítélte az ilyen pedofil papok esetét. De ez egy szervezet, nagyon sok taggal. Ha mondjuk egy cégben valaki lopja a nyomtatópapírt, az nem helyes dolog, de kérdés, hogy mennyiben jogos az egész céget lopással vádolni. Az alkalmazott bűnt követett el, de nem a cég utasítására. A pápa sem tehet ez ellen semmit.

    Véleményem szerint a papnevelést kéne szigorítani, és jobban megválogatni, hogy ki, milyen indokkal és miért akar pap lenni, és a nem oda valókat az elején kiszűrni.

    De attól, hogy vannak pedofil papok, én sok olyat ismerek, aki igazi példakép, hiteles ember, és az egész életét az embereknek szenteli.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4509 üzenetére

    Nyilván jobb lenne ha keményebb lenne az elhatárolódás az egyházi vezetés részéről.

    Vannak dolgok, amikből tényleg nem tudok engedni, és ez nem is a katolikus tanítás hatása. Az emberi élet védelme a legfontosabb dolog. És nem szabad relativizálni. Így is épp elég ember hal meg, az élet nem kellő tisztelete miatt. Ez nem kéne, hogy vita tárgya legyen. A szemet szemért elvet már te is felpuhítottad azzal, hogy a nem szándékos gyilkosságot nem büntetnéd így. Eszembe jutott az is ,hogy mi van, ha te az elvet alkalmazva megölöd a rokonod gyilkosát. Akkor az ő rokona megölhetne téged, mert te megölted a rokonát. Így aztán a te rokonod is megölhetné a téged megölőt. Persze mondhatod azt is, hogy csak 1 cilkus-ideig él az elv. Önkényes választás, lóg a levegőben. Ha pedig következetesen alkalmazzuk, akkor remek, mert az egész világ kinyírhatná egymást.

    Igazából ezzel már nincs is kedvem vitázni, mert nagyfokú primitívségnek tekintem, ha valaki egy ilyen elvet vall. Egy igen archaikus fekete-fehér, igen-nem világkép van a hátterében. Az egyetlen megoldásnak azt látnám, ha egy általad tisztelt tekintélyszemély segítené a személyiségfejlődésed. (vagy az idő, és önmagad)

    Tudom, hogy ez fölényeskedő, lenéző hozzászólás, de őszintén nem tudok mást írni. Az emberölés nem lehet "szerintem" kérdése. És ezért nem is tartható tiszteletben.

    A spermium pedig spermium. Számold meg, hány kromoszómája van, nézd meg a genetikai állományát. Bárhogy táplálod, bármilyen környezetbe helyezed, sosem lesz belőle felnőtt ember. De ezt a vitát korábban lejátszottuk, tessék elolvasni az erről folyó vitát.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4515 üzenetére

    Tökéletesen igazad van, hogy aki bűnt követ el, az viselje is a következményeket. Még ha egy egyzházszervezet tagja, akkor is. Sőt, akkor főleg. Akik ezt tették, ki kell zárni a szervezetből, mert megsértették az ott elfogadott normákat. Mint ahogy egy cégnél a túl sokat lopó alkalmazottat is kirúgják. De a példám ott is sántított, hogy az alkalmazott a saját cégét lopja meg, itt pedig egészen más történt. Inkább olyan, mintha egy rendőr bűnt követne el. Ilyenkor jó esetben kizárják az állományból.

    Egyébként az a véleményem, hogy azok az emberek, akik ilyet tesznek, önmaguk is sérültek lehetnek. És talán már korábban észre kellett volna venni a problémát. Főleg, mert ez egészen nagy méreteket öltött.

    Amit írtam, úgy értettem, hogy a pápa nem tudja megakadályozni, hogy egy katolikus pap pedofil bűncselekményt kövessen el. Bizonyos óvintézkedéseket megtehet, de nincs olyan szigorú felügyelet alatt az egész egyházszervezet. Egyes keresztény egyházaknál nincs is ilyen közös vezető, hanem nagyfokú önállóságot élveznek az adott tartományok. Persze a megelőzésben, és a már kiderült ügyben pont az egyházfőnek kell a legérthetőbben, legkorrektebben kiállnia, és rendet tennie.

    Az számomra nem teljesen világos, hogy az egész katolikus egyházra, mint szervezetre gondolsz a maffiázással, vagy azokra, akiket valóban illet ez a vád?

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4520 üzenetére

    Igen, ezt meg kéne lépniük. De engem, mint a katolikus egyház tagját bizonyosan nem terhel semmi féle felelősség, és nem is kívánom vállalni. Akik elkövették a szörnyű tetteket, azok vállalják a következményeket. Ha bűncselekményt követtek el, akkor az erre hivatott világi szervnek kell eljárnia, és természetesen az egyházi szerveknek is lépniük kell. Remélem fognak is. De az egyház malmai lassan őrölnek. De nem lennék meglepődve, ha a közeljövőben megszületnének a várt egyházi intézkedések is.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4522 üzenetére

    Isten egyházának milyen formában vagyok a tagja? Tagja akarok lenni, Krisztust akarom követni. Egyedül, és közösségben. Katolikus közösségben. De híve vagyok az ökumenizmusnak. Szeretem közösségben megélni hitem. És törekszem Jézus tanítésai szerint élni.

    Ez persze nem jelenti azt automatikusan, hogy el is fogom érni azt a szintet. Nem is várja el Isten, hogy tökéletesek legyünk, sokkal fontosabb, hogy teljesek legyünk. Ehhez pedig rá is szükségünk van az életben.

    Kérdésedre a válaszom az, hogy nem az egyháznak, mint egy világi szervezetnek vagyok a tagja. Nem a "vállalat alkalmazottja" vagyok, hanem Krisztus egyházának tagja. Én így tekintek az egyházra, legyen az katolikus, vagy beszélhetünk a keresztény egyházról is. Számomra csak így van értelme. Az meg sajnálatos, hogy az egyházszervezetre nincs külön szavunk.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4526 üzenetére

    Huh, nekem a mise ennél többet jelent... És egyszerre több mindent, elég összetett. Tény, hogy van egy tanító jellege, egy kis szellemi táplálék, plusz az evangélium és ó és újszövetségi bibliarészek megismerése, összefüggéseinek meglátása.

    Hely a befelé fordulásra, az Isten felé fordulásra.
    Hely az ünneplésre, hiszen ez egy ünnep az ember számára.

    És legfőképp átélni azt, amit Jézus is tett az utolsó vacsora alkalmából. Majd az áldozás, a kenyér és a bor - jelenleg ostya és bor- ahol mindannyian egy tálból egy kenyeret eszünk, Krisztus testét, ez számomra a mise fénypontja.

    Nekem mindegy, hogy ki van szabva, hogy mindig részt kell venni, meg van még sok ilyen szabály. Sokszor én magam akarok menni és szomorú lennék ha nem mehetnék.

    Istent dicsőíthetem más emberekkel együtt. Egy közösség leszünk, egymás kezét fogva imádkozzuk el a Mi atyánk-ot, énekelünk, megbocsátjuk mások bűneit, és bűnbánatot tartunk...

    A prédikáció csak egy része a misének, de ha teljesen kimarad, az sem baj.

    És emellé hozzájárul a kulturális hozadék, az, hogy ezt 200 év óta így csinálják. És az idők során kibővült, és elnyerte mai formáját. Egy mise nagyon sokat tud adni. És a pap személye nem is kell, hogy fontos legyen, mert nem ő a főszereplő.

    Az anyaszentegyház csak egyetemes tud lenni. Egy református lelkésztől olvastam, hogy ő is katolikus, csak ő úgymond genfi katolikus. Ha jól emlékszem. Jézus egyháza egyetemes. Katolikus.

    És ebben a protestánsok is benne vannak.

    Vannak ösztöneink. Mégsem ösztönlények vagyunk, mert képesek vagyunk kordában tartani az ösztöneinket. Az alap ösztöneink sokszor a segítségünkre vannak, de bajt is hozhatnak ránk. De mivel emberek vagyunk, és képesek vagyunk nem az ösztöneink szerint cselekedni, elkerülhetjük a bajt.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4529 üzenetére

    Most arra gondolsz, hogy ha választanék, hogy lopok, és nem halok éhen, vagy nem lopok és éhen halok, akkor az elsőt választanám? Nyilván igen. De ezzel nincs is probléma. A kérdés, hogy mikor jön az éhenhalás-érzés. Valakinél akkor, ha audi helyett csak volkswagenje van. Ő nem nagyon tudja az ösztöneit visszaszorítani, és ellopja a te audidat.

    Szerencsére az embernek mégis jól megy az ösztönök kordában tartása. Nem szexelünk a szembejövő bomba nővel, nem üvöltjük le egymás fejét, aránylag ritkán verekszünk... Sok ember összezárva elég jól el tud lenni. Még a fingást is visszatartja a legtöbb ember. Szóval mégis elég jól működik az ösztönök kordában tartása.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4532 üzenetére

    Valóban nem minden ösztön.

    És nem meglepő, hogy az állati létből hoztuk az ösztöneinket. Mert az ember is egy állatfaj. Viszont sokkal kevésbé az ösztönei vezérlik, mint más állatokat. Sokkal több szerepe van a tudatos viselkedésnek. Olyan dolgokra vagyunk képesek, amik az ösztönöknek teljesen ellentmondanak.

    Az ösztönöknek, ahogy írtam is, fontos szerepük van. Szükség van rájuk. De az ember mégsem ösztönlény. Ezt sok példával tudnám alátámasztani. És persze megvannak az ösztönök, amik ha belépnek az életünkbe jókor és jó helyen, az csak segít nekünk.

    De képesek vagyunk elhalkítani az ösztönöket, képesek vagyunk késleltetni a bekövetkező jó dolgokat. Képesek vagyunk megszenvedni a nagyobb jóért a pilanatnyi siker helyett. ÉS igen, sok esetben győznek az ösztönök. De még több esetben nem. Ennek megvan a maga dinamikája, az összhang, ami a leghelyesebb működést adja. Ehhez pedig kontrollálnuk kell az ösztönöket. És ez tud sikerülni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4535 üzenetére

    Ilyen példa a lemondás. Amikor meglátom, hogy másnak nagyobb szüksége van valamire. Amikor valami elvont dologért teszek erőfeszítéseket. Stb.

    És elmondom, miért így van: az állatoknak (írhatnám azt is ,hogy a többi állatfajnak) kevésbé fejlett a központi idegrendszere. Az ő működésükhöz jóval több mindent kellett már előre beprogramozni, hogy működjenek. Nem tud egy állat tervezni, az ösztönei vezérlik, mikor mondjuk a termeszek várat építenek. Az ember az alkotás folyamatában nem az ösztöneit használja, hanem más képességeket. Természetesen sok ösztönt hozunk a múltunkból. De ezek vagy kevésbé hangsúlyosak bizonyos esetekben, vagy pedig átvette a szerepüket az agyunk más funkciója.

    A mai világban a hozott ösztöneink kevésnek bizonyulnának csak önmagukban. Egy holdutazás megtervezésében nem sok pluszt tesznek hozzá, legfeljebb az életösztön szól, hogy egy ilyen veszélyes küldetésre talán nem kéne elmenni.

    A tanulás pedig képesség, és nem ösztön. Ezeket sem árt letisztázni, különben elbeszélünk egymás mellett. Ösztönöket nem tanulunk. Azok velünk születettek. A tanult viselkedés minták sem ösztönök. A szeretet sem ösztön.

    Érdemes lenne továbbá az "ösztönlény" fogalmát is definiálni. Talán az az ösztönlény, amikor ez a genetikailag meghatározott program vezérli, és nem képes ezeknek a programoknak a módosítására. Az ember képes felismerni az ösztöneit, és befolyásolni is tudja őket. Azaz sok esetben nem az ösztönei szerint cselekszik. Persze amikor az ösztönös cselekedetnek nincs akadálya -nem okozunk ezzel senkinek és semminek bajt, és valóban nyereségünk származik belőle- akkor nem kell őket befolyásolni. Az anyai ösztön is ilyen. Minden nőben megjelenik, de mégis sok nőnek nincs gyereke. Vagy nem vállal anyagi, és egyéb indokok miatt, abortuszt végeztet, stb. Az abortuszhoz nem egy genetikailag meghatározott program vezeti el a nőt.

    Remélem így már érthetőbb. A rossz példák pedig nem jelentik azt, hogy ne lenne igazam :)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4542 üzenetére

    Csak annyit kérek, nézz utána az ösztön definíciójának.

    Kommunikáció is van az állatoknál, mégsem ösztön. Van sok tanult viselkedésmintánk, ami nem ösztön. A szeretet tanulható, tehát nem ösztön. Attól, hogy egy dolog az állatvilágban is megtalálható, még nem ösztön. Először tisztázzuk a fogalmakat.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4541 üzenetére

    Az ösztön nem egyenlő azzal, ami az állatvilágban is megtalálható. Vannak ösztönök, és más dolgok is, ne keverjünk már össze mindent.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4546 üzenetére

    Most vitázni próbálsz velem? :)
    Igen, vannak ösztöneink, de nem mindenünk ösztön.

    A természet több utat is kitalált. Vannak az ösztönök, amik segítik a túlélést. És van egy másik út is, az pedig a jó alkalmazkodó képesség, tanulás. Ehhez nagy és bonyolult idegrendszert kell kifejleszteni. Ez képes előre nem programozott esetekben is biztosítani a túlélést.

    Az ember esetében nem csak az ösztönök vannak jelen, csak az ösztönök segítségével nem lehetnénk ilyen sikeres faj. Elműködgetnénk alapvető ösztönökkel, de a bonyolult társadalmainkban nem vinnénk velük sokra, ha nem lenne egy központi szervező erő, ami el tudja csitítani ezeket az ösztönöket.

    Kicsit azt érzem, hogy most is elbeszélünk egymás mellett. Mintha úgy próbálnál meg vitázni, hogy nem az általam írtakra reflektálsz, és amit írunk, azok szépen megférnek egymás mellett. Ez meg már nem is vita. Mert ahogy olvastam az írásod, sok mindenben igazat adok, de ezek nem befolyásolják az általam írtak érvényességét. Persze ez nem baj, csak akkor jelezned kéne valahogyan, hogy én se keressem az írásaimra a cáfolatokat.

    Még egy kiegészítés: tanult ösztönnek nem nevezek semmit, mert az ösztön nem lehet tanult. Ami tanult, az nem lehet ösztön. A tanulás képessége az állatvilágban is megvan, de nem ösztön.

    És még egy: ez már messze van a vallástól. Az ember képes szabadon döntést hozni, képes elérni, hogy ne az ösztönei mentén éljen, egészen extrém eseteket is láthatunk (amik persze nem mindig követendők).

    Talán onnan indult ki az egész, hogy mennyiben valósíthatók meg az emberek által a keresztény tanítások, és mennyire működhet Krisztus követése (oxox felvetése volt). A válaszom az ,hogy tökéletesen nem valósulhat meg, de ez nem is reális elvárás. A célok viszont mindenképp kellenek, hogy a helyes utat megtaláljuk, és azon járjunk. Mert ez viszont elvárható. És ennek az a neve, hogy kereszténység, Krisztus követése. És aki őt követ, az az ő egyházához tartozik. Egyetemesen és személyesen is.

    És még egy fontos: most látom ,hogy ezt a hsz-t oxox-nak címezted, ami magyarázatot ad a vitátlanságra, és a tanult ösztön fogalmára is. Így tiszta már :)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz oxox #4544 üzenetére

    No, csak össze áll a kép, hogy ki kinek mit írt.
    Szóval neked kell azt mondanom, hogy tanult ösztön nem létezik, mert ami tanult, az már nem ösztön. Definíció szerint.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4551 üzenetére

    Most nem tudom, mire gondolsz. Az előre eltárolt programokból valóban sok minden következik, és ha hiányoznának, nagy bajban lennénk, ezt nem is cáfolom. Jöhet a vallással való összekötés, ne tartsd magadban.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4561 üzenetére

    Fel tudnál sorolni pár dolgot, ami az emberre jellemző, és nem ösztön?

    Lassan kezd nagyon off lenni, lehet, hogy ennek a témának új topicot kéne nyitni.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz lao ce #4563 üzenetére

    Én az ösztön alatt egy jóval szűkebb kategóriát értek. De lényegében hasonlót írtál, mint én, vagy legalábbis amire gondoltam. Beindító kulcsként lehet, hogy sok helyen ott szerepel, de nem irányít, és főleg nem végig irányít az ösztön.

    Talán annyi a különbség, hogy én nem minden agyi folyamatot nevezek ösztönnek. A tudatos működés is neurotranszmitterek, neuronok finom játéka, az emlékek bevésése, és előhívása is ilyen folyamat része. A memóriát mégsem nevezném ösztönnek. Szerintem ha az 'ösztön' szótól megszabadulunk, és a dolgokról beszélünk, amiket eddig e szóval illettünk, akkor nem is lesz semmi probléma. De hát már a múltkor is ezt írtam, hogy nem nagyon tudom, hogy ezzel most hol kéne vitáznom, mert nem érzem a szembenállást.

    Az emberi agy működéséről van némi fogalmam, és Desmond Morrist is szívesen olvasok. Ösztön-definícióval meg a neten találkoztam, meg ami bennem él arról, hogy mit nevezünk ösztönnek. Azt te sem cáfoltad, hogy nem létezik tanult ösztön, és amit tanulunk, az nem ösztönös. Én ezt mondom, meg azt, hogy az ember nem ösztönlény, pont azért, amit te is írtál. Mert nem ösztönök mentén éljük végig az életünket. Ott vannak különböző pillanatokban az ösztönök, de nem őrködnek a program egyfajta lefutása mellett, hanem szabad lehetőség nyílik bármerre eltérni ettől.

    végül pedig: mivel erre képesek vagyunk, Krisztust követni is azok vagyunk. Tökéletesek soha nem leszünk, de ez nem is valós elvárás -még Isten felől- sem.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Vladi #4565 üzenetére

    Bocs, hogy beleszólok, csak gondolkoztam.
    A vallás -minden vallás- kizárólagos. Tehát mindegyik azt feltételezi, hogy neki van igaza. aki Jézust Isten fiának tanítja, az nem fogadhatja, el, hogy Jézus nem az Isten fia. aki azt hiszi, hogy az előbbi az igaz, nem fogadhatja el igaznak az ellenkezőjét.

    Tiszteletben tarthatom, hogy a másik ember másban hisz, de nem kell elfogadnom igaznak a hitét. Hiszen az ő hite már eleve azt jelenti, hogy nem azt fogadja el, amit én.

    Nem lehet több út igaz. És vannak, akik tévednek. Ettől még lehetnek igaz emberek, de bizony tévednek. Jó emberek is lehetnek, sőt, bizony nagyon segít nekik. Épülnek, erősödnek és jobb emberré válnak. De nincs igazuk.

    Sőt, sok kereszténynek sincs igaza, sokaknak téves az Isten-képük, de legalábbis nem a valódi Isten képe él bennük. Sőt, talán senkiben nem a valós Isten képe él. ... Ez van. Nincs is ezzel sok baj, ha nyitottak maradunk, és képesek vagyunk a folytonos fejlődésre, és keresésre.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Dalai Láma #4566 üzenetére

    És az is lehet, hogy kymco téved. Akár a hitéről, akár az életéről legyen szó. De meggyőződése, és az általa tapasztaltak alapján számára a legbiztosabb igazság a valóság. Kellenek a meggyőződések, amik mentén lehet élni. És nem lehet két dolog egyszerre igaz. Vagyis néha lehet, de ez egy másik, nagyon érdekes téma.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz AMD Power #4599 üzenetére

    Én eddig nem akartam. De a könyv olvasása után lett hozzá kedvem nekem is. Bár ebben a 2-3 évben még nem jutottam el Rómába, jobban kell akarnom :-)

    A film nem tudom, milyen, a könyv nagyon izgalmas volt. És még mindig katolikus vagyok, szóval az egyháznak sem kellett volna túlparáznia. Hacsak nem valami háttér reklámszerződést kötöttek velük a filmesek, mert ez a nagy hírverés elég jó reklám lehetett a filmnek is :-)

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

Új hozzászólás Aktív témák