Új hozzászólás Aktív témák

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #49 üzenetére

    "Ugyanaz lesz a dizájn mint az RDNA-1-nél csak kap pár extra egységet", megint ellentmondásba vagyunk. Most ugyanaz lesz, vagy kiegészül valamivel? Az AMD GPU-iban nem úgy működik a sugárkövetés, mint a Nv-nél, nem úgy van, hogy hozzáteszünk pár RT magot és kész. Egyébként van egy olyan gyanúm, hogy az RDNA is képes lenne RT-re csak épp lassan, a régi CU-kal, ezért nincsen. De lehet a DXR 1.1 érkeztével lesz sugárkövetés a RDNA-s Radeonokon is. De ez csak megérzés.

    Tri? Pfff, ezért az elnevezésért, még kódnév szintjén sem hiszem, hogy túl sokan rajongtak volna.

    Abu, ne írj már zöldséget, hogy a Vegahoz nem sok köze van, pont Te írtad le korábban, hogy a Polaris esetében (Vega előtt volt) az elő behívás Koduri féle elgondolás, ahogy az ACE egységek egy részének kiváltása HWS-sel szintén, ott a Vegánál az RPM, ami megint csak. Ezek nem olyan dolgok, hogy nem volt beleszólása, csak épp hogy.

    "Az RDNA volt az első fejlesztés, amibe a fejlesztés korai szakaszában is beleszólhatott." Na pont itt van a kutya elásva, hogy a fejlesztés menetén változtatott Lisa Su, és álltak át a Zenes irányra. Lehet az RDNA alapokhoz van köze Kodurinak, de utána semmi, mert nem működött, ahogy a Vega 10 sem, amiért lapátra került. Ennek az irányváltásnak köszönhető, hogy már meghajtóban nyomokban fellelhető a Navi 31, és már a 41-ről is van pletyka. De ez nem Koduri érdeme egy pillanatig sem, mondjuk úgy, hogy ahogy Kodurinak volt hatása a Polarisra és a Vegára, úgy Lisa Su és David Wang is hatással volt az RDNA-ra és van egy olyan gyanúm, hogy utóbbiak végeztek messze jobb munkát. Úgyhogy bármilyen is lesz az RDNA 2, NE az alapján ítéld meg Kodurit. Majd 2-3 év múlva, ha még az Intelnél lesz, lehet véleményezni a munkáját.

    A dolog az Intel esetében sem igaz, nem lehet igaz, mert az Intelnek nem volt semmiféle jól skálázható GPU terve, egyáltalán semmilyen terve sem volt, ezeket Koduri vitte magával, csak egy CPU mellé barkácsolt éppen, hogy csak működő iGPU szintjén gondolkoztak.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • dagonya

    aktív tag

    válasz Yutani #36 üzenetére

    abunak minden egyes cikke véleménycikk, semmi értelme némelyik elé külön kiírni

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Duck663 #51 üzenetére

    Az RDNA2 alapvetően az RDNA multiprocesszorát használja. A működés tekintetében elég kevés lesz a változás, hiszen az RDNA eleve ki volt tömve mindennel, ami a next-genhez kell. Még az RDNA2 vissza is lesz néhol fogva, mert túlságosan megtömték az alapdizájnt, de ezek minimalista módosítások. Az extra részegység pedig az RT-hez kell.

    Hardveres szinten különbözik majd az AMD megoldása az NV-étől, de kell nekik is egy bejárási lépcső gyorsítására vonatkozó részegység. Ez benne lesz az RDNA2 multiprocesszoraiban. Az, hogy ezt most ők is magnak nevezik-e olyan mindegy, valójában ez egy komplex probléma, amire egy lapkaszintű támogatás kell, tehát az elnevezés csak marketing.

    A DXR 1.0 és 1.1 is támogat szoftveres fallback-et, tehát minden gyorsítható lépcső helyettesíthető compute shaderrel. A gyártó döntése lesz, hogy helyettesítik-e. Pusztán a specifikáció adta kereteken belül egészen a Keplerig és az első GCN-ig visszamenőleg lehetne írni DXR 1.0 és 1.1 támogatást.

    A parancsmotorok könnyen cserélhetők egy dizájnban. Koduri észrevette, hogy ha ezen modernizálnak, akkor nagyon jó alapot raknak maguk elé a VDI-hoz, és milyen jól tette, hogy belenyúlt, mert behúzták ezzel az egy módosítással a Google Stadiát. De ez valójában nem nagy módosítás volt, bár való igaz, hogy nem mindenki vette volna észre, hogy ez pár éven belül egy cloud gaminghez elengedhetetlen killer fícsőr lesz.
    RPM Koduri nélkül is lett volna. :)

    Lisa Su csak ideiglenesen vezette a részleget. Ilyenkor nagy döntéseket nem hoznak, de a részlegnek működnie kell.

    A meghajtókban azért tűnnek fel a sok generációval későbbi fejlesztések, mert egy ilyen GPU elkészítése minimum négy év, tehát ezek jóval a megjelenés előtt le lesznek szimulálva.

    Koduri az RDNA-ra, az RDNA2-re és az RDNA3-ra volt valós hatása. A korábbi hardverek már túl előrehaladott fejlesztések voltak, így maximum az uncore részbe tudott beleszólni. Ha mondjuk fogja magát és beleszól a core részbe a Polaris esetében, akkor két évvel később jelenik meg. Ezért hagyják csak úgy megjelenni a terméket, mert nincs már idő nagyot módosítani.
    Csak az RDNA2 alapján lehet megítélni Kodurit, hiszen az az első olyan dizájt, amit az elejétől kezdve menedzselt.

    Koduri az Intelhez semmiféle skálázódást nem vitt. Majd meglátod, hogy miért nem. A Ponte Vecchio esetében annyit csinált, hogy vette az alapdizájnt, ami már készült. Azt úgy skálázta, hogy kitömte gyorsítótárral, illetve regiszterrel. Ezért fogyaszt olyan mérhetetlenül sokat a Ponte Vecchio, mert valójában rossz a hatásfoka. A gyárthatósághoz pedig azt csinálta, hogy leválasztotta a multiprocesszorokat az uncore-ról, vagyis van HBM-jük, azok kapcsolódnak az uncore lapkához, amihez kapcsolódnak a multiprocesszorokat tartalmazó lapkák. Nyilván ez se rossz, de nagyjából ennyi lehetősége volt Kodurinak alkotni, mert ha mélyebben belenyúl, akkor a 2021-es megjelenés rögtön 2023 lesz.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Busterftw

    veterán

    válasz makkmarce #50 üzenetére

    45% novekedest miben? Bevetel? Profit?

    Ki zagyval? :F
    1-hez kepest az 1.45 is 45%-os novekedes.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #53 üzenetére

    Már megint egy ellentmondással sikerült indítanod! Az RDNA 2 az RDNA multiprocesszorait használja... RT részegységek benne lesznek az RDNA 2 multiprocesszoraiban, akkor benne kellene lenniük az RDNA-ban is, nemdö? :P

    De hagyjuk.

    Egy teljesen más kérdést szegezek neked, de nem kell rá válaszolnod, csak gondolkozz el rajta. Folyik egy/több fejlesztés, majd a fejlesztés vezetőjét elküldöd, mert a korábbi munkájának eredményességével elégedetlen vagy, nem hozza azokat az eredményeket, amit vártak tőlük. Ezek után, ki oly bátor, vagy botor, hogy nem vizsgálja/vizsgáltatja felül az összes létező munkáját? Adott esetben kukázza az egészet?! Ezzel egy cseppet sem viccelek!!!

    "Ezért hagyják csak úgy megjelenni a terméket, mert nincs már idő nagyot módosítani." Más lenne a helyzet, ha 2018-at írnánk, de eltelt 3 és fél év, pont, hogy volt idő változtatni, szinte mindenen! Teljességgel kizárt, hogy ne nyúltak volna bele mélyen. Lisa Su egy nagyon jó vezető, nem egy Krzanich, elképzelhetetlennek tartom azt, hogyha ennyi idő áll a rendelkezésére, érintetlenül hagyna bármit is, nem fogja megengedni azt, hogy egy újabb VGA-s kudarcba fussanak.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • szmörlock007

    aktív tag

    #55 Duck663

    "Folyik egy/több fejlesztés, majd a fejlesztés vezetőjét elküldöd, mert a korábbi munkájának eredményességével elégedetlen vagy, nem hozza azokat az eredményeket, amit vártak tőlük. "

    De épp azt nem érted, hogy Koduri a Vegat kapta, azon sokat nem változtatott, nem változtathatott. A Vega rég fejlesztés alatt ált mire ő lett a főnök, onnantól nem tudott belenyúlni komolyan. Egy uarch fejesztése a piacra kerülésig 4-5 év, ezt Lisa is minden konferencián elmondja kb de ezt amúgy is tudja aki sokat foglalkozik a témával. 2019-2020 az a célpont ahol Koduri által vezényelt első hardverek elkészülnek, a 2016-2017-es hardverekkel semmit se tudott kezdeni. A polaris uarch már konkrátan kész volt mire ő lett az RTG feje.

    [ Szerkesztve ]

  • Duck663

    őstag

    válasz szmörlock007 #56 üzenetére

    Ha a Polarisba bele tudott nyúlni, akkor a Vegába, már hogy a fenébe ne tudott volna. A Vega megjelenésekor már 4. éve volt az AMD-nél. Pont ez az, hogy az időbeli határokon vagyunk.

    Igen 4-5 év, az RDNA ezért nem teljesen új, elkezdett valamit Koduri, de nem volt jó, ezért csináltak egy hibridet, muszáj volt, Koduri meg lapátra került. Nem lehet 3-4 évig VGA fejlesztés nélkül bohóckodni. Az RDNA-t meg Zen fejlesztési konstrukciós alapokra tették, ami ugyan sok tranzisztorba került, viszont ezzel megalapozták annak a fejleszthetőségét, amivel pedig időt nyertek maguknak.

    2013 óta volt Koduri a AMD-nél.

    [ Szerkesztve ]

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • szmörlock007

    aktív tag

    válasz Duck663 #57 üzenetére

    A polarisba hogy az istenbe tudott volna belenyúlni, amikor mire RTG főnök lett addigra kész volt az architektúra? De komolyan. Kíváncsi vagyok rá.

    De 2015-ig más volt a gpu főnök. Addig csomó más dolgot is csinált, nem ő határozta meg a gpu fejlesztéseket 2015 előtt.

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Akula

    nagyúr

    Inkább az érdekelne hogy lesz-e végre valahára AMD-t utolérő teljesítményű IGP-je notis processzorokba (de úgy valós szinten, nem a sehol nem használt Iris nevű papírtigrisekben), vagy még újabb 5 évig húzzák ezt a Skylakeből ittragadt HD620 vackot, mint a rétestésztát?

    [ Szerkesztve ]

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Duck663 #55 üzenetére

    Nem kell. Az RT egy extra részegység. Be lesz kötve a textúrázócsatornák, illetve a SIMD-ek közé.

    Felülvizsgálhatja, de ha belenyúl, akkor nem tud megjelenni a termék a tervezett időre. Emiatt nem szokás nagyon belegyúlni ezekbe, mert többet ér kiadni a terméket, mint 1-2 évet csúsztatni. Már csak azért is haszontalan a csúsztatás, mert 1-2 év múlva ott lesz a következő generáció, vagyis egy komolyabb belenyúlás egyet jelent a termék törlésével.

    2018-ban az RDNA3-ba lehetett úgy belenyúlni, hogy ne legyen abból komoly csúszás.

    (#59) Dr. Akula: A Tiger Lake IGP-je jó, de nem mindenhol utolérős. De a réginél nagyságrendekkel jobb.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Dr. Akula #61 üzenetére

    Jobb. Az Ice Lake IGP-je nem akkora eresztés ám. Tele van letiltott funkciókkal. De a Tiger Lake már jó lesz.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #60 üzenetére

    És nem ez történt? Az eredetileg tervezett Navi 10 nem jelent meg! Ezért van egy hibrid! Persze, hogy nem fogják elismerni, se neked, se nekem, de nem is kötelező, (amúgy se lenne jó, ha a konkurencia tudná, hogy Kodurival, hogy mellényúltak, ez bakker stratégiai döntés) de ha figyelembe vesszük, hogy mi minden történt, és mennyi idő telt el, akkor ez az egyetlen értelmes magyarázat. A Navi 10-nek eredetileg 2017 végén, 2018 elején kellett volna megjelennie! Ami ugye 2019 közepe lett! A Vega 10 megcsúszott, az eredeti Navi 10-et törölték (a HBM-est), pótlásnak jött a Radeon 7, meg a 2* is ránc felvarrott Polaris 10.

    (#58) szmörlock007: Az RTG létrehozása az a grafikus részleg egyfajta függetlenítése, mert ki akarta sunyi módon szervezni az AMD-ből, de a VGA-k tervezésének felügyelete, az ahogy odakerült a feladata volt. Azaz 2013-tól. A Polaris tervezésének a befejezése 2015 vége 2016 eleje környékén volt, dátumot nem találtam. Azaz minimum 2 éve már ott volt és ugye tervezés befejezéséről beszélünk, tehát bőven van még ráhatása, hiszen 2 évig a felügyelete alatt dolgoztak rajta. A Vegának meg kötve hiszem, hogy 2013 előtt megkezdték volna a munkálatait. Inkább 2014 eleje körül. Nem véletlenül panaszkodott Koduri, hogy nincs elég pénz a fejlesztésekre.

    [ Szerkesztve ]

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Duck663 #63 üzenetére

    A Navi 10 megjelent. Semmiféle hibrid nincs. Ez egy bullshit, amit pár média kitalált, de köze nincs a valósághoz. Eleve nincs erőforrás két külön architektúrát fejleszteni párhuzamosan. Ez nagyon komoly munka, és 7 nm-en egy dizájn 300 millió dollár, tehát drága is. Sehol sem látsz olyan luxust, hogy több lapkát terveznek, majd az egyiket kidobják. Nincs rá se pénz, se humánerőforrás.

    A Navi 10-nek sosem kellett volna megjelennie 2017/2018-ban. Ennek a prózai oka, hogy a gyártástechnológia, amire tervezték 2019 elején vált tömeggyártásra alkalmassá.

    A Radeon 7 a Vega 20 miatt jött. Ez volt az első 7 nm-es fejlesztése az AMD-nek. Mivel a FinFET közelít a határaihoz, az AMD visszahozta rá a pipe-cleaner stratégiát, hogy előbb egy létező dizájnnal ismerjék meg a működését. Ennek nagy jelentősége volt abban, hogy a Zen 2 chiplet és a Navi 10 ilyen lett, és abban is nagy jelentősége volt, hogy a Renoirba komoly előrelépést értek el perf/watt szintjén, mert vissza tudták ültetni a Vega 20-ról gyűjtött tapasztalatokat. Ezeket az RDNA2-höz is felhasználják, ezért tudja a PS5 a saját IGP-jét 2,23 GHz-en működtetni.

    Itt a HBM-es Navi 10, ami a Navi 12 kódnevet viseli. [link]

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #65 üzenetére

    Látom unod már, hogy hibridnek nevezem, de ez mindaddig hibrid marad, amíg meg nem jelent a RDNA 2 és arról egy részletes 3km-es írás! :) Abból látni fogom, mi a helyzet és vagy elismerem, hogy tévedtem, vagy továbbra is bőszen fogok bólogatni, hogy de bizony az kő kemény hibrid volt. Ez most még kérdőjeles. :)

    Nem fejlesztettek 2 külön architektúrát, ezért hibrid, és ezért nem is kellett 4 év a fejlesztéshez. Felhasználták a működő fejlesztéseket, és áthozták a GCN-ből ami nem működött megfelelően. Közben pedig mehetett az RDNA 2 fejlesztése. Az AMD mindig az élen járt az új technológiák implementálásában, a M$-al is jó a kapcsolatuk, a RT-et nem hinném, hogy úri hóbortból mellőzték, egyszerűen muszáj volt. Ez így is jó két és fél év volt.

    Egy csomó dián és útitervben is 2018 szerepel, ami később változott ugye, de az elsőkön még ez van.

    A Vega 20 nem lett fogyasztás/teljesítmény/órajelbajnok hiába került 7nm-re, inkább arra jöhettek rá ezzel, és a Polaris 30, Polaris 20 maszkjának használatával, (ott is volt egy csíkszélesség csökkenés) hogy a tervezési rendszerükben vagy az architektúrák kialakításánál van valamilyen hiba, később emiatt kezdték vizsgálni a GPU-k melegedését, kezdték el keresni a "forró" pontokat. Ennek köszönhető az amit a Renoir fel tud mutatni fogyasztás/teljesítményben, illetve a GPU-k elérhető órajelei is emiatt növekedtek meg drasztikusan. Éveken keresztül alig fejlődtek valamit, majd most az RDNA 2 lényegében a Polaris 20 órajelmaximumát közel megduplázza. Ez nem csak gyártástechnológiából eredő fejlődés, hanem architektúrában és tervezésben ugyanúgy keresendő. Valószínűnek tartom, hogy a RDNA 2 GPU melegedése is sokkal kiegyensúlyozottabb lesz, mint volt az elsőé.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Duck663 #66 üzenetére

    Előre mondom, hogy [link] - ez lesz belinkelve, mert felesleges még egyszer négy oldalban levezetni az új architektúrát.

    Az RDNA fejlesztését 2013-ban kezdtek el. Mivel nulláról tervezett dizájn, így több idő kell neki négy évnél, de ez megszokott. A GCN-ből hiába hozol át bármit is, az RDNA teljesen más kódolási sémát használ, így nem kompatibilis vele.
    Az RDNA2-t 2015 végén kezdték el kezdték el.

    A Vega 20 azért volt pipe-cleaner, hogy a később dizájnok legyenek fogyasztás/teljesítmény/órajelbajnokok. Ez a pipe-cleanerek dolga.

    Amiatt keresték el használni a legforróbb pontot, mert ha nem ahhoz alakítod az órajelet, akkor teljesítményt hagysz a rendszerben. Ez egy észszerű evolúciós lépcsője az AVFS-nek.

    A Renoir azért tud jó hatékonyságot felmutatni, mert a Vega 20-ról gyűjtött tapasztalatok alapján már más a denslib.

    Az órajelelőny abból ered, hogy a Vega 20-ból sok tapasztalatuk lett, így jobbá tudták tenni a dizájnkönyvtárukat, amit használnak.
    Egyáltalán nem lesz jobb a melegedés. Fűteni fog az RDNA2 is, ugyanis ez csak a fogyasztásból ered, tisztán fizika. Amiben jobb lesz az RDNA2 az a perf/watt.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Kupszi

    aktív tag

    válasz Abu85 #67 üzenetére

    Most akkor az 5xxx széria nem fogja támogatni a DX féle sugárkövetést?

    Pipapapa strikes back again! Avagy újabb tégla a falba!

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #67 üzenetére

    Várjuk ki a végét, hogy szükséges-e írnod újabb 4+ oldalt! :)

    2014 körül kezdhették el a Vega 10 fejlesztését! (azt tekinthetjük Koduri fő alkotásának, még ha ez ellen kézzel lábbal tiltakozol is) :) Előbb kizárt, Rory Read úgy húzta meg a nadrágszíjat GPU-k frontján, hogy örülhetünk, hogy az ő vezetése alatt, jött egyáltalán valami. Az RDNA 2013-as fejlesztésének kezdete még jobban kizárt.

    Próbáld már összerakni a képet, ha valaki jól végzi a munkáját, jönnek az eredmények, miért küldenéd el? De most komolyan? Egyszerűen így jönnek ki az időszakok. De mondjuk legyen a Vega 10, 2013-ban elkezdenek dolgozni rajta, számolsz 4 éves időszakkal, kijön a megjelenés 2017-es éve, megjelenik, bukta. A fejlesztést vezető személy lapát. Ennyi. Hiába kezdett bele más valamibe, már nincs bizodalom. A fejlesztést felülvizsgálják, és átdolgozzák, vagy kukázzák.

    Erről van szó, de ahhoz, hogy javítsd a "dizájnkönyvtárat", fel kell ismerned a hibákat, hogy mik okozzák, min kell javítanod, változtatnod. Ehhez nyújtott segítséget a Polaris 20 és 30, maszkazonosság volt, csak a gyártástechnológia különbözött, a Vega 20 és a forró pont vizsgálat is. Rá kellett jönniük, miért nem tudják nagyobb mértékben növelni az órajelet. A Tahitival pl.: 1.6 GHz-es órajelet szerettek volna elérni, 1GHz is épp hogy megvolt. Csak akkor nem vizsgálták ezt, valószínűleg máshol keresték a hibát, de szépen lassan kizárható volt minden. Na ezt pl végig vizsgálni, marha nagy meló. Talán emiatt is van ott Wang! Simán elképzelhető, hogy 2 generáció múlva már a Radeonok lesznek a teljesítmény/fogyasztás bajnokai.

    Azt nem mondtam, hogy nem fog fűteni, csak azt, hogy a forró pontok, kevésbé lesznek forrók, kiegyensúlyozottabb lesz a melegedés, az egész GPU-ra nézve. Lehet, ha most újraterveznék a Vega 20-at 7nm-en, azonos órajeleken használva, mint ahogy a Radeon 7 futott, kijönne 150-200W-ból.

    (#68) Kupszi: Szerintem ezen dolgoznak még. Ha Abu tényleg 4 oldalt fog linkelni az RDNA 2 mellé, akkor kell, hogy jöjjön egy meglepetés driver!

    [ Szerkesztve ]

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Duck663 #69 üzenetére

    No offense. Én már tudom, hogy nem. :))

    Nem. A Vega 10-et még 2010-ben kezdték el. Borzasztóan hosszú idő egy-egy ilyen GPU kifejlesztése. Eleve két év mire prototípus állapotból eljuttatod tömeggyártásra kész állapotba (egy csomó idő validálni, aztán jön a tape-out, aztán az ellenőrzés, ami sokszor feltár valami problémát, így mehet újra). És akkor még a tervezésnél sokszor meg kell küzdeni olyan dolgokkal, amilyeneket korábban senki sem csinált, például a Vega 10 esetében a HBM2-vel.

    Rajanak volt egy olyan dolga, ami nem tetszett az AMD vezetőségének. Ki akarta az RTG üzletágat venni a cégből, hogy eladhassa másnak. Ezt Lisa Su nem hagyta neki. De nem küldték el, hanem közösen megegyeztek.

    A Polaris nulla segítséget jelent egy 7 nm-es eljáráshoz tervezett dizájnkönyvtárnál. Egyszerűen nem azon a csíkszélességen készül. 7 nm-es node-on csak 7 nm-es lapkával gyűjthetsz adatot.

    Az órajel ma már tervezés kérdése is. Tudsz nagy órajelre tervezni, de nem mindig éri meg.

    A forró pont annyira forró lesz, amennyire beállítják. A 110°C az optimális az elmúlt évek tapasztalatai alapján, mert a perf/watt itt a legjobb. De lehet alternatív döntéseket hozni. Csökkenteni vagy növelni ezt a határt, attól függően, hogy mik az elérendő célok. Ha mondjuk nem kell maximális hatékonyság, akkor lehet csökkenteni a hőmérséklet targetet.

    (#68) Kupszi: Mint írtam elméletben akármilyen DirectX 12-t támogató GPU-hoz tervezhető DXR 1.0-s és 1.1-es driver. A kérdés, hogy a gyártó fel akarja-e vállalni ezt a munkát.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • szmörlock007

    aktív tag

    válasz Abu85 #70 üzenetére

    Abu, azt pletykálják, hogy aug 14-15 körül Koduri mond valamit az Xe uarch/családról, nem tudom, hogy tudsz-e róla valamit nda-val vagy hülyeség, de érdemes inteles híreket figyelni ilyen szempontból ebben az időszakban? :DDD :DD

  • Kupszi

    aktív tag

    válasz Abu85 #70 üzenetére

    És fel akartja vállalni? :) mit hallottál?

    Pipapapa strikes back again! Avagy újabb tégla a falba!

  • Duck663

    őstag

    válasz Abu85 #70 üzenetére

    November még nagyon-nagyon messze van! :)

    Teljességgel kizárt, hogy a Vega 10-et 2010-ben kezdték volna el. Úgy látom elmentünk a ki tud nagyobbat vagyis kisebb dátumot mondani irányba. :) A Vega 10 tervezésének befejezése és a megjelenés között 1 év telt el. Az első demózott prototípus ~6 hónappal megjelenés előtt volt. A megjelenés a meghajtó miatt csúszott csak, mert igyekeztek többet kifacsarni a Vegából, csak nem sikerült. Arról nem beszélve, hogy egy csomó esetben egymást követő generációkban reagáltak 1-1 problémára. Kicsit elkezdted túlmisztifikálni ezt a dolgot. Nem egyszerű persze egy GPU tervezése, ha az lenne mindenki csinálná, de miután óriási tapasztalat van az AMD-nél, az ATI felvásárlása miatt, így lényegesen egyszerűbb a helyzetük, van miből meríteni, van mihez visszanyúlni és ez mindent gyorsabbá is tesz! :)

    Egészen biztos vagyok benne, hogy nem csak egy dolog miatt került lapátra. Több interjúban látszott kettőjük kommunikációján, hogy mekkora a feszkó, és míg Lisa Su egy professzionális vezető benyomását keltette, addig Koduri, "majd én megmondom a frankót, te nem értesz hozzá..." mondjuk úgy, hogy egy arrogáns, beképzelt, nagyképű pöcsét. Nem kell szépíteni a dolgot, persze Lisa Su nő és elegánsan oldotta meg a dolgot. A lényeg, hogy Koduri már nincs az AMD-nél, és ez egy pezsgőbontást érdemlő történet! Még ha te nem is így érzed. :)

    A Polaris nem magához a 7nm-hez jelentett segítséget, hanem a tervezéshez. Ez nagyon lényeges lépcső volt, mert a maszk nem változott meg, ez vezethette őket nyomra.

    Persze, hogy tervezés kérdése is, de hiába tervezel nagy órajelre, ha utána a lapka nem megy azon.

    Persze, hogy annyira lesz forró, amennyire beállítják, az órajellel ez változik, meg még a terheltségtől is, de a lényeg, hogy az a terület, amely korábban jobban melegedett a tervezési, és a (hogy is szoktad nevezni? letervezési) kialakításban végbement változtatások miatt kevésbé lesz forró a környező területekhez képest, ez pedig magasabb órajelet enged meg, vagy nagyobb energiahatékonyságot. Ezért írtam a Vega példát, ha most az új ismeretek birtokában készülne el, sokkal jobb paraméterekkel rendelkezne.

    A Renoir nagyon jó példa, mert abban Vega alapú iGPU van, a max órajele meg 2.1GHz, amit az eredeti Vegák megközelíteni sem tudtak, itt meg ugyan sokkal kisebb, de CPU mellett van, és normális fogyasztási paraméterekkel működik.

    Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

  • makkmarce

    őstag

    válasz Busterftw #54 üzenetére

    bevétel az előző év azonos negyedévéhez képest.
    azt mondtad szenvednek.. nálam a 45%-os növekedés nem tünik szenvedésnek
    https://ir.amd.com/news-releases/news-release-details/amd-reports-first-quarter-2020-financial-results

    okoskodom, tehát vagyok

  • Busterftw

    veterán

    válasz makkmarce #74 üzenetére

    Lattam en is a penzugyi jelenteseket.
    162m profit jott ossze, ami kevesebb mint Q4 2019 illetve Q1 2019.
    Az elozo evek sem voltak jobbak, mikozben teljesen uj termekpaletta van 3 eve, 2 es fel CPU gen, 2 gen szerver es uj GPU line up.

    En ennek nem tapsolnek.

    Ezt mondom, ha igy haladnak 10 ev mulva talan kijonnek nullara. (Csak megjegyzem, elotte jo par evig -200-400 millios vesztesegeket konyveltek el negyedevente.)

    Ezert irtam a peldat is, mert marha jol hangzik az a 45%, de erteni kell ez mit jelent valojaban.
    Intelnel 10% novekedes negyedevente nem rozsas, de ha megnezed az az AMD eves profitjanak felel meg, akkor mas kilatasba helyezi a dolgokat.

    [ Szerkesztve ]

  • #52931072

    törölt tag

    válasz Busterftw #75 üzenetére

    A pozitív mérleg már előre lépés, főleg mivel az intel meg az nv asztaláról kell lenyúlni morzsákat. Ez is leginkább az intel tökölődésének köszönhető. Ha nem lennének gyártási nehézségeik, már olyan olcsón adnák a procikat, hogy nem bírná az amd az árversenyt és szépen tönkremenne. Pár év múlva meg kapna némi ejnyebejnyét, de addigra a konkurenciának annyi. Az intel meg nem nő, hanem hízik. Az intel meg az nv két egymás mellett andalgó genyó kamionos az autópályán, aki melléjük ér, azt felkenik a korlátra.

    [ Szerkesztve ]

  • Yutani

    nagyúr

    válasz Busterftw #75 üzenetére

    Különböző nagyságrendű cégekről beszélünk, amit te is szemléltetsz az utolsó bekezdésben.

    Az AMD nagyon mélyről jött fel kicsi cégként szűk költségvetéssel, és hosszú út van még előtte, ha a másik kettőnek akár csak a derekáig akar is felérni.

    #tarcsad

  • makkmarce

    őstag

    válasz Busterftw #75 üzenetére

    Komolyan a karácsonyt összeveted a februáral-márciussal, és rájössz, hogy márciusban kisebb a bevétel ... :)) nem véletlen írtam, hogy azonos negyedév, nem pedig karácsonyi kasza VS uborkaszezon.

    okoskodom, tehát vagyok

  • Busterftw

    veterán

    válasz makkmarce #78 üzenetére

    A lenyegen nem valtoztat, tolem nezhetunk eves eredmenyt is.
    Csak azert kezeljuk a helyen a dolgokat egy olyan narrativaban, miszerint 3 eve bestbuy az AMD es Intelt nem vesz senki.
    Szoval konkret peldaval erzekeltetve megint, 1-hez kepest az 1.45 is 45%-os novekedes.

    “Three point six. Not great, not terrible,”

    Yutani
    Ez vilagos, ezt mondtam en is. :)
    Nyilvan jobb a helyzet mint Bulldozeres idokben, ezt nem vitatom.
    Csak kezeljuk a helyen a dolgokat.

  • makkmarce

    őstag

    válasz Busterftw #79 üzenetére

    nem éveset, az előző év negyedévét a mostani év azonos negyedévéhez, negyedévet csak így érdemes, főleg ha vannak szezonális felfutások. egy szót se szóltam az intelről, csak annyit mondtam, hogy az előző év azonos időszakához képest szerinted az AMD nem lépett előre, és kűzködik, közben meg 45%-ot nőtt a bevétele. Teljesen mindegy, hogy mennyi az annyi, ha az én cégem így növekedne, örülnék, mint majom a farkának.

    okoskodom, tehát vagyok

  • Busterftw

    veterán

    válasz makkmarce #80 üzenetére

    Nem, annyit mondtal a 26 kommentre, hogy en mi zagyvalok.
    Ha neked lassan 3 gen CPU, uj vga lineup es 2 gen szerver cpu utan a negyedevenkenti 30-150 millio dollar profit osszekaparasa nem kuszkodes, akkor nem tudom mi az.

    2017 37 millio, 2018 penzugyi evben 337 millio dollar volt a profit, 2019-ben 341millio.
    2015-ben 660 millio, 2016-ban 440 millio veszteseg.

    Tehat a 2015 penzugy evet 2 "bestbuy" evvel hoztak ki nullara.
    Ezert irtam a 10 evet, ha igy folytatjak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Duck663 #73 üzenetére

    A Vega 10-et 2010 második felében kezdték tervezni. Elég nagy átalakítások voltak benne, és ezek sok időt vittek el. Eredetileg 2016 végén jelent volna meg, de várni kellett egy második revízióra.

    Prototípusa van a cégeknek két évvel a megjelenés előtt. Ehhez eljutni sok idő. Két-három év. Aztán a prototípustól minimum két évre van a végtermék. De ha lesz valami galiba, akkor fél évekkel csúszik a dolog.

    Meghajtó miatt sosem csúszik hardver! Ennek igen prózai oka van. A meghajtót később is meg tudod rá csinálni. Nem véletlen, hogy mindegyik architektúránál az történik, hogy fél évvel a megjelenés után jön egy nagyobb teljesítményt biztosító driver. Ez nem probléma. Kiadod, hozol hozzá később jobb meghajtót.

    Bármit is javítottak a Polarison, az ott szerzett tapasztalat nem ültethető át más gyártástechnológiára. Ez egy ilyen játék. Ha gyorsan akarsz egy új node-ra tapasztalatot, akkor hozol egy pipe-cleanert.

    Az ugyanolyan forró lesz. Ez színtiszta fizika. Ha 110°C-ig engedik elmenni, akkor addig fog elmenni az új hardveren is.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • andy19770128

    aktív tag

    válasz Duck663 #2 üzenetére

    Nekem a radeon VII elég "nagy csoda" 4k gamingre és munkára

  • Busterftw

    veterán

    válasz andy19770128 #83 üzenetére

    Igen, ezt pl Iponon is beirtad parszor, aztan amikor linkeltunk valojaban mire eleg a Radeon VII 4K-ra, azt mar nem sikerult elolvasni. :N
    Jo lenne mar tullepni ezen.

    [ Szerkesztve ]

  • makkmarce

    őstag

    válasz Busterftw #81 üzenetére

    sajnos összevissza zagyválsz megint. nemérted, hogy nem az érdekel, hogy az intel 95%-os piaci részesedéssel elért csillió dollárjához képest mennyi, hanem hogy mennyit növekedett?
    a 2015-nek meg mi köze ehhez az egészhez?!?! jó hogy nem elővesszük a pentium III bevezetésekor hogy szerepelt az AMD. A jó termék előbb-utóbb utat tör magának, amit nagyon szépen mutatnak az eladási számok(ami mondjuk a számtech boltokban az intel 2x-ese), és nem... nem a végleges profit számít, hanem a növekedés... az csak az intel féle részvényeseknek számít, hogy megint megtakarítottunk 500 millát fejlesztésen, szépen szétosztjuk.. tapsvihar :C :C hidd el, az AMD is tudna osztogatni, de amíg a vezetőség nem arra épít, hogy egy stagnáló osztalékfizető multi legyen, addig van remény a normális produktumokra.

    okoskodom, tehát vagyok

  • Busterftw

    veterán

    válasz makkmarce #85 üzenetére

    Mi köze hozzá?
    Olvasd már el légyszíves mire reagáltál. (26 comment)

    Azt írtam épp átfordult pozitívba mert az elmúlt években (2015-2016) masszívan veszteséges volt és épp összehoznak profitot.

    Én értem hogy téged nem érdekel az Intel 95% piaci részesedése, nem is erről volt szó, hanem nem vagy képes a 45%-on és a növekedésen túllépni. (ami mellesleg bevétel, nem profit)aaz osztogatásra nem reagálok, mert nekem ez a zagyvalas.

    Az Intel úgy osztogat, hogy közben növekednek az eladások és a profit it. Mi a gond?

    Nálunk a cégnél pár kampány akár 200% is nőhet egy hónapban, de az jelenthet csak 1000 eurót összesen, míg egy nagyobb account csak 5%-al nő, de az százezreket jelent.

    Azt ugye érted, hogy lóvé a termékek eladásából van?
    Magyarázd el légyszíves, ha a boltokban 2x annyi AMD fogy akkor hogy van kevesebb lóvé?

    Az Intel is növekedett, miközben elvileg senki nem veszi.

  • makkmarce

    őstag

    válasz Busterftw #86 üzenetére

    azt ugye érted, ha épp a konkurenciát akarod lezúzni, akkor nem a bevételt nézed, hanem a piaci részesedést? hogy minden webshop kb 70-30%-ra az AMD-t hozza ki az eladott cpu alapján győztesnek? az intel úgy osztogatott, hogy a fejlesztéseken spórolt, de ezt már mindenki látta 4-5 éve folyamatosan. Csak annyi volt a szerencséjük, hogy az AMD elcseszte az FX sorozatot. A zen-t nem cseszték el, az intel viszont továbbra se fejlesztett, inkább kiszórta a pénzt, ezért most szépen zuhan, de mivel egy nagy bálna, lassan zuhan. Aztán vagy összeszedik magukat 3-4 év múlva, vagy tönkretettek egy jó chipgyártót. Az intelt fennt tartja a még ki nem futott szerződések tömkelege, de azok is lejárnak, csak idő kérdése. Az apple már dobta, az OEM-eknek még él a szerződés de már megy a kapkodás. Nézd meg pár évvel ezelőtt a VW-t meg a teslát, és ámulj. Ez már nem a 90-es évek, hogy majd 20 év alatt lesz trendforduló vagy nem, pár év alatt simán át tud rendeződni a piac.

    okoskodom, tehát vagyok

  • Busterftw

    veterán

    válasz makkmarce #87 üzenetére

    Az Intel annyit kolt negyedevente R&D-re mint amennyi az AMD feleves bevetele.
    De mutasd meg hol sporolt nyugodtan, csak mert en nemhogy stagnalo, de 5 evben novekvo koltsegeket latok. Persze ha mindenki latta, akkor biztos ugy van.

    Ertem, hogy terelni akarod a temat, de mielott valtunk legyszi magyarazd el, ha AMD-bol ketszer annyit adnak el, akkor hol a love? Beszeljunk nyugodtan bevetelrol, hogy egyszerubben tudj valaszolni.
    Ha 2x annyi AMD fogy es megy a "piacszerzes", hogy nott az Intelnel a client computing group 7%-ot elozo ev negyedevhez kepest, a data center meg 43%-ot?

    "pár év alatt simán át tud rendeződni a piac"
    Ez is erdekes, csak mert a Ryzen megjelenese ota minden evben ez a szlogen.
    Par ev tulajdonkeppen mennyi? Csak mert 3 evnel tartunk jelenleg.
    Akkor majd jovore?

    Mi tortent a VW-el?
    A Teslat nem latom a legtobb bevetelt hozo cegek listajaban, ahol a VW 9. helyen van.
    De mit tudok en, a Tesla is biztos epp piacot szerez es 2x annyit ad el mint a VW, csak penz helyet tapsot kapnak fizetsegkent, hiszen igy mukodnek valojaban a profitorientalt cegek.

    [ Szerkesztve ]

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Busterftw #88 üzenetére

    Maradjunk annyiban, hogy az Intelnek már csak az ilyen elvakult emberek, meg az 5 évre lekötött szerződések miatt vannak még ott az eladásai, ahol. Épp összedől a kártyavár. Ez látszik már 2-3 éve, hogy folyamatosan csúsznak, a megjelent termékekkel is alig tudják kiszolgálni az igényeket, folyamatosak az átrendeződések, leépítések, stb. Jelenleg tűzoltás zajlik. Azért ha egy cég komplett részlegeket ad el, majd bevételekkel, meg nyereséggel próbálod igazolni, hogy milyen jók még mindig, az finoman szólva is nevetséges.

    2017-ben jelent meg a ZEN. Az Intelnél akkor lekötött 5 éves szerződések 2022-ben járnak le. Mivel Inteléknél leghamarabb 2023-ban várható nagyobb előrelépés (bár szerintem fog az még csúszni), ezért 2022 lesz a fordulópont. Ezt a kijelentést nyugodtan számonkérheted majd rajtam. Biztonsággal merem állítani, hogy 2022-2023-ban már nem fogsz tudni olyan mutatókkal dobálózni, ami akár csak azt sugallná, hogy mennyire jó az Intel.

  • Busterftw

    veterán

    válasz Pingüino #89 üzenetére

    Fogalmam sincs milyen elvakultsagot erzel vagy latsz egy olyan objektiv temaban, mint a penzugy. De ujra elmondom, nezd vissza mit irtam a 26. hsz-ben es makkmarce mire reagalt.
    Nem kell nekem hinni, a neten minden elerheto barki szamara, 15 evre visszamenoleg.

    Igy gepujitas elott, majd ha kijon az uj Ryzen szeria, kuldok egy fotot a vetelrol, lasd mennyire vagyok elvakult.

    Elvakultsag az szamomra, amikor valaki azt allitja az AMD 2x annyit ad el, viszont nem tudja megmagyarazni akkor hol a love, de koti az ebet a karohoz.

    Ezek az 5 eves szerzodesek minden evben ujrakezdodnek? Mert minden evben hallok az 5 eves szerzodesekrol, de valahogy sosem akarnak lejarni. Arrol van valami forras, hogy az osszes szerzodes 2017-ben kottetett? Tudjuk mekkora volumenrol van szo?

    "a megjelent termékekkel is alig tudják kiszolgálni az igényeket"
    Tehat az idokozben 25%-os kapacitasbovites utan sem gyozik gyartani es eladni a procikat neked az jelenti, hogy dol ossze a kartyavar.
    Ezt most igy komolyan? Mikozben "csusznak", folyamatosan tobbet adnak el client computing es data centerben.
    Nekem a ketto egyutt nem fer ossze.

    "Azért ha egy cég komplett részlegeket ad el, majd bevételekkel, meg nyereséggel próbálod igazolni, hogy milyen jók még mindig, az finoman szólva is nevetséges."

    Szerintem egy masik cikk alatt teged is megkerdeztelek errol, volt errol szo.
    Abban egyetertunk, hogy love a termekek eladasabol jon? Tobb termek=tobb love?
    Mindezt ugy, hogy a net profit margin 2 eve stagnal? Szoval meg az sem valasz, hogy kevesebbet adnak el dragabban es igy van bevetel, mint az Apple-nel.

    Ez miert nevetseges?

    "Biztonsággal merem állítani, hogy 2022-2023-ban már nem fogsz tudni olyan mutatókkal dobálózni, ami akár csak azt sugallná, hogy mennyire jó az Intel."
    Legyen igy, de ha akkor is megmaradunk az AMD bestbuy szlogennel es Intelnel mondjuk stagnalni fog a bevetel, akkor sem fog kijonni a narrativa, amit mar 3 eve mondanak egyesek.

    [ Szerkesztve ]

  • Pingüino

    senior tag

    válasz Busterftw #90 üzenetére

    "Arrol van valami forras, hogy az osszes szerzodes 2017-ben kottetett?"
    Nem, csak addig nem volt alternatíva. Szóval addig biztosan kötöttek. Utána már az Intel is küzdött ellátási gondokkal, és az AMD is tudott olyan terméket felmutatni, ami választhatóvá tette őket, szóval onnantól biztos, hogy kevesebb hosszútávú szerződést írt alá bárki.

    "Tehat az idokozben 25%-os kapacitasbovites utan sem gyozik gyartani es eladni a procikat neked az jelenti, hogy dol ossze a kartyavar."
    Kiszolgálják, akivel szerződésük van, meg akit fontosnak tartanak. De közben meg sokakat nem tudnak. A szuperszámítógépes projekt pl. miattuk szív már évek óta. Az pedig egy olyan terület, aminek híre megy.

    De egyébként a többiekkel egyetértve, mondtál ebben a hozzászólásodban is butaságokat, amire reagálni sem tudok, mert hiába írom le, hogy nem igaz, úgyis én leszek a hülye. Szóval hagyjuk. Elmondtam, amit akartam. Te meg mondogasd csak tovább minden cikk alatt, hogy milyen szuper bevételi meg nyereségi statisztikái vannak az Intelnek, csak aztán ne csodálkozz rajta, ha mikor az összes trükközést ellőtték, amivel extra pénzhez jutottak, akkor hirtelen fog borulni a bili.

    [ Szerkesztve ]

  • #52931072

    törölt tag

    válasz Busterftw #88 üzenetére

    Nagyon jól megragadtad a lényeget, amikor a költésről és a költségekről írsz. Valóban hatalmas keret áll az intel rendelkezésére kutatás fejlesztésre. Mostanában akkor van hümmögés meg mellébeszélés, amikor rákérdeznek, hogy hol vannak a fejlesztések.
    Szó se róla pénzügyileg fut a szekér. Sajnos akkorára hízott a cég, hogy már ők mondják meg neked, hogy mire van szükséged és mekkora teljesítmény elegendő neked. Az iparág fejlődését pedig a saját érdekeiknek megfelelő tempóra fékezik. Ezzel lehetőséget adtak a konkurenciának a térnyerésre.
    Még szerencse, hogy a mobil procik fejlesztését nem ők uralják, most arról győzködnének, hogy elég neked 2 mag is 640x480-as kijelzővel, mert azt az igp szánták neked a maximális megtérülés jegyében.
    A kommentelők meg azzal vigasztalnának, hogy nézd csak meg az intel negyedéves kimutatásait, mekkorát ver a konkurenciára.
    Egy hatalmasra hízott őshüllő a sok közül és hiába várunk az aszteroidára, mert az ipari gravitációt is ők uralják.
    De nem baj, halleluja intel.

  • Busterftw

    veterán

    válasz Pingüino #91 üzenetére

    "Kiszolgálják, akivel szerződésük van, meg akit fontosnak tartanak."
    En abban biztos vagyok, hogy rengeteg szerzodes 2017 elott kottetett es rengeteg jart le 2017-be, 2018-ban es tavaly.
    Megis novekvo igenyt kellett es kell az Intelnek teljesiteni, szerinted finansziroztak volna 25% kapacitasbovitest ilyen kornyezetben? Ha kevesebb szerzodest irtak ala, miert nonek az eladasok es az igeny Intel termekekre?

    Valami nem all ossze. Ez nincs lo jo a szamar is tortenetnek hat, ahogy te mondod.
    Nem tudnak mindenkit kiszolgalni, ezert paran AMD-re valtanak.
    Ez nekem nem kartyavar osszeomlasnak tunik.

    Szeritnem meg ne hagyjuk. Ha valami butasag szerinted, akkor nyugodtan ervelj ellene.
    Ha tudod hogy valami nem igaz, elo vele.

    Minden profit orientalt ceg nagyon egyszeruen mukodik. Van egy termeked, ami lehet processzor vagy szolgaltatas. Minel tobbet adsz el annal tobb a bevetel.

    Az egyeduli butasag es paradoxon itt az az allitas es par eve folytatott narrativa, hogy 2x annyi AMD fogy es Intelt nem vesz senki.
    Remelem nem kerek sokat senkitol aki ezt allitja, magyarazza meg ez hogyan lehetseges.
    Aztan valamiert sosem jon egyertelmu valasz, pedig ez jozan paraszti esz kategoria.

    catlaca
    Az AMD egyetlen dolgot csinalt. Sok magot hozott az atlagembernek.
    Az mar mas kerdes, hogy Joskapistanak szuksege van 12-16 magra vagy sem.
    Divat lett a Ryzen megjelenesekor szidni a 4 magot, mikozben a valosagban boven eleg volt barkinek.
    Akinek kellett tobb profi szintre, annak volt tobb.

    "Valóban hatalmas keret áll az intel rendelkezésére kutatás fejlesztésre."
    Amit ugye nem sajat zsebbol fizet a CEO, hanem a bevetelbol, amit a termekek eladasabol jon.

    [ Szerkesztve ]

  • #52931072

    törölt tag

    válasz Busterftw #93 üzenetére

    12-16 magra jóskapistának sem szüksége sem pénze nincs, (ha jól értem melyik vásárlói réteget titulálod te “jóskapistának”) a legtöbbet szerintem az amd is 2-4-6 magos procikból ad el ma is (akárcsak a zintel). Asszem a zintel is a jóskapistákból él, meg az ipari szereplőkből, mert a szerverfarmokra is azért van szükség, mert jóskapistáék neteznek. Az ájemdé az általad leszólt bulldózerrel hozzájuttatta jóskapistáékat megfizethető, jó teljesítményű pc-khez. Ennek köszönhetően intel prockókhoz is jobb áron lehetett és lehet hozzájutni ( nem csak szétfurkált cerkákra futja). Akkor persze a tech előny náluk volt, jobb teljesítmény/fogyasztási mutatókat produkáltak ( amit ma nem tudnak, ezért nem annyira fontos szerintük). Szóval ilyen vetélytárs mellett nehéz és lassú felnőni. Ha a szomszéd gyerek mindent felzabál előled, kicsi maradsz, amíg el nem csapja az iskolabusz :DD

  • makkmarce

    őstag

    válasz Busterftw #88 üzenetére

    mégegyszer elmondom, ha a konkurenciát próbálod lenyomni, akkor nem a lóvé a lényeg, hanem a piacszerzés... komolyan te osztod az észt az üzleti számokról, és ezt a mondatot nem érted?
    A datacentereknél pont hosszú távú szerződések vannak, de a 3 nagy már bejelentkezett az AMD-re, viszont itt az AMD egy szerény 10%-os piaci részesedést akar elérni 2020-ban, ez a tervük. Az, hogy nem minden szegmens egyformán lő ki, mert valami lassabban mozdul, az nem azt jelenti, hogy nem ez a trend. Én is tudok szegmensekre bontva villogni: konzol piac AMD 71%, intel 0%, a maradék 29% az nvidiaé a nintendo miatt.

    A tesla meg piacot szerez, ahhoz meg gyár kell. Neki van most 2 darab, a vw-nek 70 darab, viszont mivel a tesláé a világ összes pénze, így már nem lesz nehéz neki sem 10-20 gyárat szétszórni a világban, míg a vw éveket tölt egy elemes porszívó programjának kifejéesztésével, ami a teslának már készen van. A legtöbb bevétel nem a fejlődő, hanem a mamutcégeknél fontos, a fejlődő cégnek az a jó, ha elkölti a pénzt fejlesztésre, bővülésre. Az intel már nem tudott hova bővülni, átment pénzgyárba csak túltolták, az amd-nek még vígan van hova, ezért nincs osztalék sem, másra kell a pénz.

    okoskodom, tehát vagyok

  • poci76

    aktív tag

    válasz Busterftw #93 üzenetére

    Jelenleg úgy tűnik, hogy nagyobb számítási teljesítményt hoz az, ha az adott technológia által megengedett tranzisztormennyiséget a magszám növelésére fordítják, mintha IPC növelésre menne. Persze a probléma ezzel az, hogy míg az IPC növekedését minden szoftver kihasználja, a több maghoz viszont új szoftverek kellenek, és olyan programozók, akik hatékonyan tudnak sok magra programozni.

    Lényegében ugyanaz a helyzet, mint az Nvidia RT esetében. A vásárlók egy része úgy érvel(t) mindkét esetben, hogy minek a sokmagos processzor, a programok úgysem használják ki, minek az RT, úgysem használja semmi, és még az FPS-t is felezi? A fejlesztők viszont olyan hardverre fejlesztenek, ami a vásárlóknak van. Ha a vásárlók 95%-ának max. 4 magja van (ill. lesz, amikor terv szerint megjelenik a program), akkor minek foglalkozzanak a több maggal? Ha a vásárlók 95%-ának nincs RT a gépében, akkor minek fejlesszenek rá?

    Ilyen esetben akkor lesz a jövőben komoly előrelépés, ha a hardvergyártók akkor is beleteszik az új képességet a termékükbe, ha ma még alig van, ami kihasználja. Ma már a szoftverkészítők is elkezdtek sok magra dolgozni, mert látják, hogy egyre elterjedtebb, és bízhatnak abban, hogy a trend folytatódni fog, tehát megéri beletenni a plusz munkát (és pénzt). Az RT-t is egyre több hardver tartalmazza, tehát megéri fejleszteni rá, mert megtérül.

    Valóban racionális döntés volt a vevőktől 4 magos Intelt venni 6-8 magos AMD helyett mert gyorsabb volt rajta az elérhető szoftverek zöme. A vevők egy másik része úgy döntött, hogy inkább vesz sokmagos AMD-t, ami sokmagos alkalmazásokban gyorsabb, mint az ugyanannyiba kerülő, kevesebb magos Intelen, mert ez jövőbemutató, még ha a kevés szálat használó alkalmazások (azaz a legtöbb program) rosszabbul is megy rajta. Ez a döntés az esetek többségében inkább érzelmi, mint racionális, mert tényleg kevesen használták ki a sok magot, tehát az általuk használt alkalmazásokban rosszabbul jártak, mintha Intelt vettek volna. Aztán az ilyen vitákban próbálták racionális érvekkel igazolni az érzelmi döntésüket, és ezért jött az, hogy minden AMD-s renderel meg filmet konvertál. A technológiai fejlődést viszont mégis ők segítették-segítik. Ők úgy látták, hogy a sok mag (vagy az RT) a jövő, ezért hajlandóak voltak plusz pénzt fizetni azért, hogy egy jövőbeli hardverük legyen, ha úgy tetszik. Persze mire elterjednek a szoftverek, amelyek kihasználják ezeket a hardvereket, addigra már ezek is elavultak lesznek, de mégis az ő vásárlói döntésük következménye, hogy a mai szoftverek egyre inkább kihasználják a sok magot és az RT-t.

    A piaci helyzettel kapcsolatban: hosszú ideig 90% fölött volt az Intel piaci súlya. A vevők ismerik előnyeit-hátrányait, tudják, milyen támogatásra számíthatnak, azaz ismerik és megbíznak benne. OK, megjelent egy másik gyártó processzora, mely bizonyos területeken jobb az Intelnél. Ez azonban nem ok arra, hogy a megbízható gyártó termékét dobja, és egy olyat hozzon be helyette, amit nem ismer, nem tudja, mik a hátrányai, milyen váratlan problémákat okozhat, mennyire megbízhatóan tudja szállítani az AMD, stb. Először csak figyeli a piacot, aztán kipróbálja az újat. Ha megismerte valamennyire, akkor vesz belőle párat, de még nem támaszkodik rá, hanem gyűjti a tapasztalatot. Évek telnek el. Az AMD egyre jobb termékeket hoz, az Intel egyre több területen kezd lemaradni. A vevő egyre több területen ad esélyt az AMD-nek, de még mindig nem mer rá támaszkodni. A legtöbb célra teljesen jó az Intel, az AMD-vel még mindig nincs elég tapasztalat, még mindig nincs elég bizalom.

    Vannak, akik nevetnek, hogy a AMD eladásainak 45%-os növekedése még mindig csak az Intel piaci arányának csak a töredékét jelenti. Hiába domináns az AMD a DIY piacon, ha az OEM-eknél továbbra is alacsony a részesedése. Ha az Intel a közeljövőben ismét tud olyan terméket hozni, ami jelentősen felülmúlja az AMD termékeit, akkor az AMD ismét visszaszorul. Ha azonban az AMD termékei jobbak, vagy csak hasonlóan jók, mint az Intel termékei, és megbízhatóan szállít, megbízhatóak a termékei, akkor a piaci részesedése folyamatosan nőni fog, ahogy a vevők kezdenek egyre inkább megbízni benne.

    A DIY piac mindig az aktuálisan jobb termék irányába húz, a megbízhatóság nem annyira fontos tényező. A DIY vevő azt mondja, hogy ha nem jó, akkor eladja a használt piacon és némi felárért vesz a konkurenciától. Az OEM piacon viszont a megbízhatóság a fontos, ami hosszú idő alatt épül fel. Jelenleg az látszik, hogy az AMD még évekig jobb technológiával rendelkezik majd, mint az Intel, egyre több szoftver profitál a sok magból, egyre jobban épül ki a bizalom. Ez a bizalmi korlát okozza, hogy egy cég sem ugorhat egy év alatt mondjuk 10%-ról 60%-ra, hanem csak lassabban, de egyre gyorsuló ütemben nő a piaci arány. Azon lehet nevetni, hogy 5%-ról 7%-ra nő egy év alatt (40%), de azon már nem biztos, hogy ha 20%-ról 28%-ra, ami ugyancsak 40%.

  • Busterftw

    veterán

    válasz makkmarce #95 üzenetére

    Ami hogy jon a 26-os hsz-emhez?
    Eszt te kezdtel osztani piacszerzesrol es novekedesrol. Eloszor azt kellene megerteni amire reagaltal.

    A double digit (10%) ha jol tudom Lisa-tol szarmazott, ami ha jol emlekszem Q2-re vonatkozott (4-6 negyedev alatt). Aztan ezt modositottak double digit growthra, hogy kijojjon a narrativa.
    2019 Q4-ben 4.5%-on alltak, ket ev alatt 2.4% volt a novekedes. Eleg optimista a 10%, igy lassan Q3 elejen.

    "Én is tudok szegmensekre bontva villogni: konzol piac AMD 71%, intel 0%, a maradék 29% az nvidiaé a nintendo miatt."
    Tokeletes pelda. Szaz millio eladott konzol utan is befigyelt par eve a tobb szaz millios veszteseg. Most 160+ millio utan sem hoz valami sokat a semi custom reszleg, pontosan ez huzza le az Embedded es Semi Customot, amit csak az Epyc tartott 0 felett kb.
    Vilagosan latszik, hogy petakert adtak a hardvert, csak hogy ovek legyen a buli.

    Tehat hiaba a nagy market share, penzugyileg nem volt sikeres. Ezert kell nezni a szamokat.
    A market share nem eleg, nem ad pontos kepet. Az Intel is mondhatta volna, hogy oke, csinalunk procit, max bukunk vele, de legalabb lesz 70% market share.

    "Neki van most 2 darab, a vw-nek 70 darab, viszont mivel a tesláé a világ összes pénze"
    Vegulis a beveteluk centre pontosan tizede a VW-nek evente, de ugy latszik ma ellentetes nap van.

    "Az intel már nem tudott hova bővülni"
    25% kapacitas noveles tavaly, 43%-al tobb bevetel elozo negyedevhez kepest szerverpiacon, mikozben a margin ugyanakkora.
    Igy sem tudnak minden igenyt kielegiteni, de te azt allitod nincs hova bovulni.
    ok.

  • Busterftw

    veterán

    válasz poci76 #96 üzenetére

    A hardver/szoftver kapcsolataval egyetertek. Tyuk tojas esete, mindenhol jelen van kb.
    Igy 2019-2020-ban mar ideje volt +2 magnak, szerintem ez lett volna a racionalis es logikus lepes, az Intel megtehette volna kulso nyomas nelkul is.

    A piaci helyzet leirasa is +1, ez a normalis rendje a dolgoknak, nem is ezzel van a gond.
    A gond azzal van, hogy a narrativa nem ez. A narrativa az, hogy a Ryzen rarugta az ajtot az Intelre, az Epyc felnyalta a padlot az Xeonnal, RIP Intel az senki nem vesz, bezzed az AMD Mari neni PC boltjaban 2x annyit ad el.

    Ez egy sarkitott, kiforditott narrativa ami szerintem elvakult es nem objektiv.
    En nem nevetek a 40%-on, irtam is, hogy sajat magahoz kepest jo eredmeny.
    A gond ezzel a narratival van es az emberek nem AMD-hez merik az AMD eredmenyeket.

    Szep szamok, de ne essunk mar tulzasba.

  • #52931072

    törölt tag

    válasz poci76 #96 üzenetére

    Ezt nagyon szépen levezetted. Akkoriban én is azért vettem amd-s gépet, hogy az intel nyomja fel a celeronját. Meg persze azon az áron nem kaptam épkézláb intel procit. Mondjuk a 6-8 magot, meg az am3 foglalatot úgy általában elkerültem, viszont soha nem bántam meg az fm2-es a8 4 magos apu megvásárlását. Mondjuk nem gémerkedek, amikkel meg játszok néha nap, simán futnak dedikált vga kártya nélkül. A napokban került a kezembe a számla, kerek 7 éve megvan az a gépem, egyszer cseréltem benne procit. Érdekesség, egy ismerősöm beruházott akkoriban egy 8 magos bulldózerbe(amiről én próbáltam lebeszélni, jobb vétel lett volna egy i5 hasonló áron), a napokban beszéltem vele, az új játékok kezdik használni a 4+ magokat, vett mellé egy kajak vga kártyát és köszöni szépen, jól van.
    A villanyszámlán meg nemigen látszik meg, ha nem 0-24-ben pörgeti, mint ahogy most sem látszik, hogy 7 vagy 14 nanós proci van a gépben. Tehát végül nem bántam meg a félig meddig érzelmi alapú döntést. Azért racionális okaim is voltak. Azonos árú alkatrészek esetén pentium dualcore, illetve fapados alaplap lett volna a másik verzióban.

  • Busterftw

    veterán

    válasz #52931072 #99 üzenetére

    En X4 630-al voltam el nagyon sokaig, adott budgetig bestbuy volt. :)
    1 eve adtam el az egesz gepet, mai napig mukodik.

Új hozzászólás Aktív témák