Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Xpod

    addikt

    válasz #70234880 #14 üzenetére

    "Ugyanakkor a telefont nem viszi be az iskolába, nincs rajta internet. Ha szükség van rá, a szülőket ingyen tudja hívni."
    Ezzel egyet értek. Amire akartam célozni, hogy a korlátlan internet ne legyen az okos telefonon. Persze elegyen elérhető ha szükség van rá, de azért ne netezzen mindenféle kontroll nélkül.

    A cikkből: "a gyermekkor egyéb örömeit és előnyeit a képernyő előtt töltött időre cserélik.".
    Most a gyerekkor egy része az online világról szól. Ez miért baj? Ez kb a régen minden jobb volt szinonímája. Én is jártam LAN partyra, meg a koleszos időkben is sokat neten voltam. Miért baj ez? Változnak az idők, tudomásul kell venni. Most lesz valami hátránya a gyereknek, ha nem 3 órát focizik, hanem csak kettőt vagy másfelet? Szerintem nem. (Max tovább bírja a cipő. :) )

    "Tehát se ideje, energiája, nincs arra hogy olyan IT problémákkal foglalkozzon ami nem az ő területe, és igen tájékozatlan, de nem azért mert nem érdekli, hanem azért mert nincs ideje, vele foglalkozni. És legyünk őszinték, elsősorban nem a szülők feladata lenne. Erre ott van a technika, és rendszermérnökök, szolgáltatók."

    A rendszermérnök, szolgáltató alatt ugye nem azt akarod érteni, hogy a netszolgálattóé legyen a felelősség? Vannak korrekt védelmi megoldások, amiket ingyen, vagy nem sok pénzből meg lehet valósítani, csak azt tapasztalom, hogy sokan egyáltalán nem foglalkoznak vele. (Pl: egyes vírusirtók tudnak is ilyet alapból.) De még így sem tudsz mindent a technikával megvalósítani.

    Az általad említett 1-3 óra amit a gyerekkel tud a szülő foglalkozni, szerintem bele kell férjen egy 10 perc, amikor erről beszélgetnek. Nem azt mondom, hogy szülő nézze át a gyerek teljes online tevékenységét, meg tartson kiselőadást és bábozza el a dolgokat. Csak az a 10 perc arról szóljon, hogy milyen alapvető dolgokra figyeljen oda a gyerek. Ehhez nem kell IT tudás, meg adatvédelmi végzettség.

    Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz #70234880 #14 üzenetére

    "Erre ott van a technika, és rendszermérnökök, szolgáltatók.": ezzel két probléma van:
    1. ez orbitálisan gigantikus elementáris baromság.
    2. kipróbáltuk, nem vált be (szerencsére).

    Miért orbitális baromság?
    - mert a rendszermérnök az általában rendszermérnök, nem pszichológus, pláne nem gyerekpszichológus. tehát nincs kiképezve ilyen kérdések eldöntésére
    - a rendszermérnök az rendszermérnök, vagyis azért alkalmazzák, mert a bitfaragó képességére szükség van. a rendszermérnök munkaidejének bitfaragástól eltérő témákban történő elvesztegetése pazarlás.
    - az internet szolgáltatók elsöprő többségénél NINCS RENDSZERMÉRNÖK. tehát nem lehet kiosztani feladatot olyan pozícióra, amiben nincs ember
    - az internet szolgáltatók kisebb részénél van rendszermérnök (és csak néhánynál van több), vagyis egy rendszermérnök van, következésképpen egy nézőpont van. az az egy rendszermérnök hogyan fog megfelelni fideszes/mszp-s/jobbikos, keresztény/muszlim/zsidó, liberális/konzervatív/fasiszta nézőpontú családok mindegyikének?
    - ki fizeti ki azt a munkát, költséget, ami egy ilyen feladatkör betöltéséhez szükséges? az isp? miért? az isp mióta családvédelmi hivatal?

    a gyerek nevelése elsősorban a szülő feladata. ezt másra átruházni nem lehet. ingyen átruházni meg mocsokság.

    erősen javaslom, hogy minden hasonló ökörséget, hogy olyan feladatokat rójunk az isp-kre, amihez semmi közük, még azelőtt felejtsetek el, hogy leírjátok.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Tapsi

    addikt

    válasz #70234880 #16 üzenetére

    Pont hogy ők rendelkeznek azzal a tudással, tapasztalattal, amivel hatékonyabban vissza lehet fogni a visszaélések lehetőségét.

    A cikk nem visszaélésekről szól, hanem arról, hogy a felnőtt tartalmakhoz való hozzáférést korlátozni kéne. Ez pedig csak végponti szinten működik (a delikvens gépén). Az nyilván abszurdum, hogy ezt rendszergazdáknak kéne csinálniuk. Ilyesmire mindenhol mezei moderátorokat használnak, lásd: facebook.

    [ Szerkesztve ]

  • Xpod

    addikt

    válasz #70234880 #16 üzenetére

    Az első bekezdésedre szeretnék reagálni. (nem idéznék ha megengeded). Nem egy és nem két alkalommal láttam, hogy egy idő után az online térből a való életbe mennek át a fiatalok. (Pl itt a PH!-n is szerveződtek találkozók, sőt közös táborozások, kirándulások elég csak az offtopic témákba belenézni. Volt nekem is ilyenekben részem, de több családtagom esetén is láttam már ezt.)
    A múzeum, könyvtár, színház stb látogatását meg általában nem a gyerekek szervezik, hanem felnőtt (szülő, tanár, stb.). Ha a gyerek azt sem tudja hol túrázzon, akkor hogy szervezze le, hogy keressen hozzá társakat?
    Igen, a legfontosabb a tanulás. Meglátásom szerint a szülőnek és a tanároknak kell megtanítani a gyerekeket, hogy az idejét jól használja ki. Szülőnek kell kitalálnia, hogy megfelelően kordában tartsa agyerek digitális életét. (Nálunk 23-24 éve ezt úgy oldották meg szüleink, hogy a gép billentyűzetét elvették, és ha kész volt a házi akkor lehetett gépezni. favágó megoldás volt, de akkor ez volt a legegyszerűbb megoldás.)


    "DEzért nem értem, miét akarják a szülők nyakába rakni egy olyan problémát, amit akár szolgáltatói szinten lényegesen hatékonyabban meg lehet oldani. Pl DNS szinten, vagy csak olyan eszközök üzembe helyezésével, amiknek a segítségével hatékonyabban lehet szűrni. A mai technikai eljutott már oda, hogy pl hálózati eszközökbe bele integrálnak IPS/IDS szűréseket. vagy geoip szűréseket. Tovább viszem a szolgáltatói magas és mondhatni professzionális "elvárásaimat" a szolgáltatói DNS szűréssel. Pl amikor belépsz a szolgáltatói profilodba, ott tudod ki ikszelni, azokat a tartalmakat amikre nem vagy kíváncsi. Erre a legjobb, és a leglátványosabb példa az OPENDNS ingyenes szolgáltatása. Ezt akár a magyarországi szolgáltatók is meg tudnák tenni."

    Úgy tudom volt ilyen, el is vérzett. Úgy hívták sulinet. DNS szűrést mégis hogy gondolod? Ha a szolgáltató ezt beállítja, akkor te sem fogod azokat az oldalakt elérni ami beleesik ebbe a kategóriába. Sőt, ha úgy működne ahogy te leírtad,akkor a szolgálató teljes hálózatán nem lennének elérhetőek a tiltott oldalak. Egyébként meg ki határozná meg, hogy ne lehessen bizonyos oldalakat elérni? A szolgáltató?

    "Egy vírusirtó, gyermek felügyeleti programok sok esetben csak amolyan tessék lássék megoldások, de sok esetben elvéreznek, egy minimális nyomásra, illetve cél irányos visszaélés esetében hatástalanok."

    A célirányos visszaéléseket meg lehet előzni. Meglátásom szerint pl: ha nincs instagramja, vagy nem posztol fel a gyerek magáról kihívó képeket, akkor sokkal kisebb az esélye, hogy priviben zaklatni fogják, hogy küldjön meztelen képet magáról.

    "És akkor még tegye rendbe a IT eszközöket, figyelje van valami frissítés, vagy éppen melyik program miért nem teszi úgy a dolgát, mint eddig. Egyáltalán nincs ideje erre egy átlag Magyar szülőnek, Ahhoz hogy hatékonyan tudjon érvelni, és csökkenteni a visszaélések lehetőségét, külön el kell mélyednie egy picit a témában."
    Az IT résszel nem értek egyet. Havi 1 óra alatt egy teljes otthoni hálózatot szinte naprakészen lehet tartani.

    Az utolsó bekezdésedre csak annyit szeretnék írni, hogy szintén a szülőnek kell döntenie, mit enged és mit nem. Ismernie kell a gyerekét. Tapasztalataim szerint a szolgáltatások, szoftverek megfizetése nem az erőssége a magyar emberek többségének, szerintem részben ezért nem foglalkoznak vele. (Diákigazolvánnyal fillérekért lehet kapni olyan licenceket, amivel az összes eszközön tudod szabályozni ki mihez férhet hozzá.)

    Egy kérdés. Abba belegondoltál, ha egy 4 fős családnak van legalább 5 internet előfizetése (4 mobil, mert ugye mindenkinek kell egy, plusz a vezetékes internet) akkor az mekkora terhet ró a szülőkre adminisztrációból? 5 internet leglább 2 szolgáltató, és mindet külön kezelni, hogy melyik előfizetésen mit lehet elérni és mit nem.

    A kivétel kezelésről még nem is beszéltünk. Ugye a DNS szűrés sem egy 100%-ig megbízható dolog, esetenként előfordulhat, hogy letilt olyan weboldalt, amit nem kellene. (tapasztalat, volt olyan szoftver ami a NAV oldalát tiltotta le, mert phising kategóriába sorolta,ami mondjuk májusban elég kellemetlen) Ilyen esetben akkor mit csinálsz? Vered az asztalt az ISP-nél. Saját szoftver esetén, meg kiveszed a pipát, hogy saját gépedre vonatkozóan, hogy ideiglenesen engedjen ilyen oldalakat is megnyitni.

    Hétvégente meg le lehet ülni szerintem a gyerekkel és meg lehet ezeket a dolgokat beszélni nyugodtan, nem kell hétközben kutyafuttában kapkodni.

    Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz #70234880 #20 üzenetére

    "oka soraidból lekövetkeztetve, hogy volt hozzá szerencséd, és ennek mellékhatásai megmérgeztek": rendszermérnök vagyok vállalkozóként több isp-nél is. tehát amikor ilyeneket irkálsz, akkor közvetlenül rólam beszélsz.

    "hogy a szolgáltatók lényegesen hatékonyabban tudnak szűrni, hálózatot védeni.": nem, nem tudnak. nem lehet úgy hálózatot szűrni, hogy kötelező a netsemlegesség. másrészt nem érdemes bármiféle hálózatszűrő megoldásra pénzt adni, amikor tudom, hogy 5 másodperc alatt kerülik meg. nagy beruházás nulla hatékonysággal szimpla pénzkidobás. mint például ez a marhaság, hogy opendns szerű szűrést használjunk egy olyan hálózaton, ahol bárki bármikor beállíthat más dns szervert, emellett a böngészője képes https-en keresztül dns rezolválásra a mozilla szerverein.

    "Tehát ez annyira baromság, hogy nem csak bennem merül fel a kérdés, ennek lehetősége.": nem hát, diktatórikus kormányokban is fel szokott merülni, sose válik be. nekem szerencse, hogy az előfizetőimnek sokkal több esze van annál, minthogy központi rabigába hajtsák a fejüket még az interneten is. és ez oldalfüggetlen vélemény.

    opendns szerű kiixelés: persze, futtassak minden előfizetőre egy dns szervert? micsoda remek ötlet. jelenleg a felhasználói élményt a dns rezolválás sebessége, minősége alapvetően meghatározza. tehát ha nem akarok kitolni az előfizetővel, a leggyorsabb dns szervert pakolom oda nekik, és minden marhaságtól megszabadítom, amire nincs valójában szükség, mert ettől fogja legjobban érezni magát az előfizető. tehát nem lesz adatbázislekérés meg hasonló vicces dolgok a rezolválásban.

    "Tehát elméletileg életképes tud lenni, ahogy azt vissza igazoltad, voltak, vannak ilyen irányú elképzelések, csak a megvalósítást nem sikerült. ": súlyos tévedés. attól nem lesz valami életképes, hogy egyes csoportok erőltetik. amelyik megoldás hosszú távon sem életképes, az legnagyobb valószínűséggel marhaság volt a kitalálásának pillanatában is. mint ahogy ez, amiről szó van, az volt, és ezt már akkor is lehetett tudni.

    MINDEN központosításra, diktatúrára erőlködő ötlet bukta, minden olyan erőlködés hamvába hal, amikor egy kisebbség kitalálja, hogy márpedig az ő erkölcsi elvei az általánosan igazak. Az ilyen törekvésekre egy alapos beintés szokott lenni a válasz a tömegektől.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz #70234880 #23 üzenetére

    hát persze, mert a szolgáltatói profil csak úgy terem a réten. meg a nagy űrlapok és a hozzá tartozó backend is. kimegyek a kaszával, ingyen lekaszálom, oszt jónapot.

    a #24-ben feltett kérdésed alapján úgy érzem, nem akarok veled tovább vitatkozni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz #70234880 #26 üzenetére

    "De azért egy laza mozdulattattal a tájékozatlan előfizetőkre lőcsöljük problémát": próbáld meg azt olvasni a hsz-eimből, amit beleírtam, nem pedig azt, ami az álmaid szerint ott kellene legyen.

    jelenleg is van gyerekvédelmi rendszer. kötelező reklámozni. ennek ellenére nem kell a kutyának se. és ez tőlem teljesen függetlenül zajlik, tehát nem azért nem használja az előfizető, mert én kekeckedek vele, hanem azért, mert saját szabad akaratából úgy döntött.

    azt pedig találd ki magad, hogy milyen véleményt mondok arról az előfizetőről, aki ezzel a tettével velemi kifejezetten JÓT tett.

    "Ja hogy munka van vele és költség, ami egyébként hosszú távon behozná az árát, valószínűleg.": sok munka lenne vele, sokat rontana a szolgáltatás minőségén és egy fillér plusz bevételt nem hoz. mi a bánattól térülne meg? súlyosbítva azzal, hogy az előfizetőnek nem kell, nincs rá igénye?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Xpod

    addikt

    válasz #70234880 #23 üzenetére

    A képet értem. De ezt akkor minden internet előfizetésnél el kell játszani. Ráadásul, ha az otthoni hálózatra állítod be, akkor neked is korlátos neted lesz, mert nem tudod gépenként szabályozni.

    Egyébkét ha már URL szűrés. Egy komolyabb vírusirtó már OS független, és lehet benne szabály alapú URL szűrést beállítani. Egy szoftver amit felraksz minden eszközre és utána policyből szabályozod melyik eszközön mit lehet és még a szolgáltatók beállításaitól is független lesz, mert minden hálózaton ugyanaz a szabályozás lesz. A kikapcsolást meg egy mesterkóddal levéded és a gyerek már ki sem tudja kapcsolni a védelmet.

    Innentől kezdve már csak a sokkal nehezebben kezelhető adatvédelemet kell a gyerekkel megértetni. Ami sokkal nagyobb probléma, és sokkal nehezebb megfogni a lényegét. (mit oszt meg, mit nem, kinek mit ír, küld, stb)

    A célzott támadás ellen nincs 100%-os védelem, de ha már a célponttá válást csökkenti az ember, azzal már sokat tett.

    A frissítést nem tudom, hogy és mit csinálsz, de az nagyon sok. 1 hétig nagy cégeknél (szerverek, hálózati eszközök, kliensgépek, nyomtatók, stb) is max 2-3 nap frissítés.

    A hsz végén ismét a dns szűrést írod, hogy jó dolog, de itt megint a kérdés miért az ISP? Én jobban szeretem saját kézben tartani a dolgokat, egyszerűbb. Ja, hogy megint bejön a nem akarok érte fizetni faktor, nem akarok külön szoftvert/szolgáltatást venni. Oldja meg az internetszolgáltató ingyen.

    Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

  • Vesa

    veterán

    válasz #70234880 #20 üzenetére

    De hogyan szűrne bármit a szolgáltató, amikor azt sem tudja, hogy az adott IP mögötti gépnél egy gyerek ül vagy egy felnőtt? És hogyan akadályozna meg egy titkosított kommunikációs csatornán történt zaklatást? Bele sem nézhet a személyes társalgásokba (ok, persze belenézhet bűnügyek kapcsán, de ez most más lapra tartozik). Ne haragudj, de úgy látom, egyáltalán nem vagy tisztában a rendszer működésével, ezért jutsz teljesen téves következtetésekre.

    Szűrni kizárólag az adott eszközön lehet, ezt helyetted senki más nem tudja és nem is fogja megoldani. Amiről Te beszélsz, az különböző tartalmak konkrét cenzúrája, ami természetesen kizárt, hiszen sérülne a netsemlegesség és a személyek szabadsága is, hiszen mint írtam, az ISP csak komplett szolgáltatást tud tiltani, amihez így már az sem fér hozzá, akinek joga van, vagy kifejezeten akarja (pl. felnőttek).

    Továbbá fentebb már leírtam: A gyereket megvédeni NEM TUDOD! Ha a saját eszközén nem látja a káros tartalmakat, majd megmutatja neki az osztálytársa a suliban. Kizárólag felkészíteni tudod a gyereket arra, hogy ha a tartalommal találkozik, azt hogyan tudja feldolgozni. Ebben segíthetsz. Elzárni nem tudod, ezt tudomásul kell venni.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz #70234880 #30 üzenetére

    Szűréssel kapcsolatban félreértettél, (valószínűleg én fogalmaztam rosszul), természetesen nem a technikai oldaláról beszéltem!

    Nem tudom hány éves a srácod (vagy srácaid), de úgy gondolom a hozzászólásaid alapján, hogy még kicsik lehetnek (alsó??). Nos, nekem 3 gyerekem van, a legnagyobb most ment egyetemre, a legkisebb még csak ált.isk. hatodik osztályos. Átéltem velük az egész telefon forradalmat. Valójában a gyerekek a szűkebb közösségükben egy másik életet is élnek, amit te otthonról nem ismersz. Igen tudom, minden szülő azt gondolja, hogy az ő gyereke kivétel, de a gyakorlatban nem így van. Alsóban még esetleg, de 12éves kor felett elkezdenek önállósodni, ami teljesen normális, mi is így voltunk vele anno, nekünk is megvolt a saját kis külön életünk és témáink a haverokkal, melyekről otthon nem beszéltünk. A mai srácok az infókat már a netről szerzik be 90%-ban, osztják is egymást között azonnal, ha olyasmit látnak. Persze a különböző nemkívánatos tartalmaktól a legtöbb szülő meg akarja védeni a gyerekét, ez természetes, de a közösségben sajnos nem tudod megakadályozni, hogy egy másik gyerek adott esetben olyasmit mutasson neki, amit te nem mutatnál meg. Ez a gond!

    Szülőkkel valóban lehet egyeztetni, már amiről tudnak persze. Mert általában csak az jut el odáig, ami már tényleg problémás, pl. zaklatás, vagy félelmetes tartalmak. Aztán az is gond, hogy nem minden szülő ilyen, kisebb sulikban -de ott is csak szerencsés esetben-, ez működhet, de össz. társadalmi szinten ez nem megoldás, mert számos hülye szülő is van, akit nem érdekel az egész. Harmadrészt azért sem megoldás, mert ha a szülőknek már meg kell beszélni egymással valamit, akkor a gyerek már belefutott a tartalomba, és onnantól nagyjából ott vagyunk, amiről beszéltem, vagyis nem tudtad megvédeni, csak a látottak feldolgozásában tudsz utólag segíteni.

    A démonizálásnak egyébként nem vagyok híve, mert olyan ez is mint a kés, lehet vele szobrot is faragni és ölni is, de nem lenne jó senkinek, ha csak az öléssel kapcsolatos felhasználást emelnénk ki. A nagyfiam például az online játékoknak is köszönheti, hogy középsuli végére meglett a felsőfokú angol nyelvvizsgája! Nem vicc, RPG-vel játszottak angolul, ráadásul a csapatban voltak angol anyanyelvűek is, ami a beszédét is nagyban fejlesztette. Meg kell találni az egyensúlyt, a démonizálás szerintem nem vezet sehova, de ez szubjektív véleményem!

    A tudomány a valóság költészete!

  • Necroman_Mk2

    őstag

    válasz #70234880 #32 üzenetére

    "Én ezt nagyon egyszerűen megoldottam, elmondtam neki én is voltam gyerek, vannak életkori sajátosságok, ezekkel nem akarok foglalkozni. De ha bármiben kételye lenne, inkább velünk beszélje meg, mint hogy egymást hülyítik. Nekem bejött, azóta is ha valamiben nem biztos, simán hozzánk fordul hogy rendbe tegye a dolgokat. Teljesen mindegy milyen téma, ilyen esetben az se baj, ha nem éppen neki való. De ha már szembe jött akkor tegyük rendbe, és kezeljük helyén. Nálunk ez eddig bejött."

    No, valami hasonlót akarok én is elérni majd, amikor már elég nagy lesz. Persze nem lesz ez könnyű, régen se volt az, de a saját családi mintámból kiindulva talán működni fog. :) A "német hülyegyerek" videó azonban nem biztos, hogy a legjobb példa, mert az egy paródia volt.
    És bár értem a központi szűrés gondolatát, de ahogyan bambano is rámutatott, a netsemlegeség sértése mellett ez problémát okozhat egy diktatórikus(abb) kormány kezében. Lásd valós példa: Kína, ahol politikai okokból blokkolják pl. az Amnesty Internationalt, mert meg mer bizonyos dolgokat kérdőjelezni - ez talán káros a gyerekre, hogy meg merjen kérdőjelezni dolgokat?
    Illetve oké egy központilag meghatározott szűréslista, ugyanakkor sok oldalt nem lehet fekete-fehér módon bekategorizálni, hogy ez ártalmas a gyerekre, ez meg nem. Főleg, hogy a közösségi oldalakon (Facebook, Twitter, VK, stb.) vegyesen lehetnek gyerek kompatibilis és nem kompatibilis tartalmak is.

    "Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz #70234880 #35 üzenetére

    és ha az előfizető él az opcióval, akkor mi van?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák