Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz Dr. Akula #5 üzenetére

    Az oké, hogy te parázol de itt látszik pl. a statisztikán a nagyobbakon amik vélhetően azok?
    Vagy 2-3 év nem elég hozzá?

    Értem, hogy miért írod be minden ilyen topicba de ha semmire se lennének jók a He miatt akkor épp a nagyobb/ipari felhasználók miért szívatnák magukat? :F
    Vagy csak hülye Pistikéknek tervezték/ők veszik a 12-14TB-osokat tucatjával otthonra?

  • citkar

    addikt

    válasz Dr. Akula #7 üzenetére

    Évtizedekre? Ki tárol egy adott HDD-n évtizedek óta bármit is? Nyilván létezik ilyen, de szerintem a többség egyet ért velem, ha azt mondom:20 éves HDD-vel nem sok mindent terveznék.
    12 TB-t ma nem nehéz megtölteni egy hétköznapi embernek se. Fontos adatok esetén úgy is növelni kell a biztonságot valamilyen módon, otthoni usernek is.

  • thedioda

    tag

    válasz Dr. Akula #9 üzenetére

    Elég feleslegesnek érzem az aggodalmad, évtizedekig egy hdd vel mindegy milyen jóeséjel senki nem fog tárolni semmit. Ha fontosnak érzed a cuccot lesz róla minimum egy backup, jobb esetben raidkötet alatta mint ahogy Borisznak illetve nekem és eséjes hogy még sokaknak. De ha nem backupolsz filmet zenét akkor is szinte biztosan meg fogod találni vagy valamejik streaming szolgáltató kínálatában vagy a "virágboltban" 10-20 év mulva is.

    Borisz76: pofás pack :K bár inkább az épített/enterprise server megoldások híve vagyok.

    Predatorr: milyen fajta wd-k voltak?

    "A Linux rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait."

  • #90088192

    törölt tag

    válasz Dr. Akula #7 üzenetére

    Ugye azt tudod a Zeppelinben Hidrogén volt, mert a hélium nemesgáz és nem éghető normál körülmények között :U . Csak az LZ129 akartak héliumot tenni amit aztán elvetettek lásd a Hindenburg.

    Különben meg neked javaslom kristály alapú 3D lézer gravírozást ami örök élet meg 2 nap adattarolásra ha ennyire fontos dolgokon ülsz. :R
    Gondolom megéri, de ha akarod a saját DNS-be is belekódoltathatod :K

  • sb

    veterán

    válasz Dr. Akula #7 üzenetére

    Akkor kifejtem bővebben mi a gondom:
    Az a gond, hogy látszólag logikus állításból indulsz ki, de teljesen félremegy az egész.
    Az, hogy valami fizikai törvényszerűségből következtetsz 0 tartalommal szerintem édeskevés.

    Olyan mintha azt mondanád, hogy adatot tárolni mágnessel nem lehet. Fénnyel adatátvitel? Há' az "elúszik" a végtelenbe' mikor bekapcsolom a lámpát... Egy marék sziliciumból számítógépet építünk?? Háppersze...
    Avagy hogy repülne/úszna valami ami fémből épült és nehezebb a víznél/levegőnél...

    Szerintem kb. ennyi értelme van a He általad ismert 1-2 tulajdonságából következtetni egy technológiára.

    (Az már csak hab a tortán amit a többiek írtak: 10-20 évekre senki nem tárol. A tárolókapacitás is nő. Amit pl. kiírtam 20 éve CD-re vagy utána DVD-re az átkerült egy HDD "sarkába" kb. akkora adatmennyiség. 5 év múlva meg ugyanez lesz egy 2-4x akkora új HDD-vel.
    De nem csak felhasználói gyakorlat oldaláról nem valós ez a példád. Ezeket eleve nem archiválásra tervezték. Vannak/voltak optikai tárolók, azokat inkább... de ott is lehet jajveszékelni, hogy 50-100 évet azok se bírnak, nemhogy 2000 évet.

    Ipari felhasználásban szerinted csak az számít megvan-e az adat? Vagy az a költség is, hogy ne kelljen 3 évente lecserélni a komplett rendszert?)

  • citkar

    addikt

    válasz Dr. Akula #9 üzenetére

    "A Diablo 2 pl. már 20 éves, és nem nagyon van olyan aki ne játszott volna vele."
    Ennyi erővel a mákos tészta elkészítését is ide írhattad volna. Mi köze van ennek, hogy szerinted egyes HDD-k nagy eséllyel tönkre fognak menni? Ha veszel egy szoftvert nem kell életed végéig egy (és ugyanazon a) merevlemezen tárolnod.
    Egy 20 éves HDD már annyira elavult, hogy szinte mindegy, hogy működőképes-e vagy sem.
    Ma a működő HDD-k hány százaléka lehet 2000-es évi vagy régebbi? Tudom, van még működő 20 éves HDD, de mégis hányan használnak ilyet, biztos kevesen, de tovább megyek, hányan szorulnak rá, gyakorlatilag senki, hisz apró pénzért lehet nagyobbat, újabbat vásárolni.
    Arról nem is beszélve, hogy 20 éve is ugyanezekért a dolgokért sírtak az emberek, mi lesz ha tönkre megy a "hatalmas" 10 GB-s HDD. Mi lenne, ugyanaz, mint amikor egy 80 MB-os HDD-ről beszélünk, jó eséllyel elvész ami rajta van. Ha fontos használj RAID-et és/vagy külső backupot (otthoni felhasználóként is).

  • citkar

    addikt

    válasz Dr. Akula #20 üzenetére

    Ha visszaolvasod a hozzászólásom, van bármi, ami arra utal, hogy ezt szeretném? Mintha mindig terelnél, vagy csak nem érted a lényeget.

    [ Szerkesztve ]

  • citkar

    addikt

    válasz Dr. Akula #22 üzenetére

    Felhívni a figyelmed néhány ellentmondásos dologra:

    "Csakhogy ekkora vinyókat tárolásra veszel, évtizedekre."
    Honnan tud ki mire és mennyi időre vesz vinyót? Neked csupa több évtizedes vinyóid vannak? Komolyan, szerinted hány ember használ több évtizedes merevlemezt lényeges adat tárolására?

    "Akkor is benne lesz még?" Feltételezem a héliumra gondoltál (ha nem, helyesbíts). Szeretném megtudni mire alapozod ezt a kijelentést, hogy nem lesz benne. Van több évtizedes héliumos HDD-d, akár csak egy?

    "Nem akkor kell elkezdeni parázni, amikor már megvolt a bukta."
    Ez nem azon múlik, hogy hélium van-e a HDD-ben, ha hélium nélküli akkor is tégy valamit az adatvesztés ellen (ha fontos adatok vannak rajta), semmi köze ahhoz, hogy hélium van-e a merevlemezben vagy bármi más.

    "Egy tárhely szolgáltatónál RAID-ben mennek a vinyók, kihullik egy, akkor pótolják, amúgy is van mindenről backup, nem buknak adatot. Az otthoni userek viszont igen."
    Nem vagyok tárhely szolgáltató, még csak informatikus sem, mégis RAID-ben tárolom a számomra fontos adataim és van külön backupom is, de azért remélem, hogy a RAID és a backup növeli az adataim védelmét, otthoni user mivoltom ellenére is.

    "A hélium már a Zeppelinekben is "bizonyított"...a szökése előre kalkulált üzemi veszteségnek számított" Utánaolvasva nekem az jött le, hogy nem szökött a hélium, hanem fizikai okokból ki kellett engedni szükség esetén.

    "A Diablo 2 pl. már 20 éves, és nem nagyon van olyan aki ne játszott volna vele. A classicot már máshogy nem is tudod játszani, csak offlineban. Ha még megvan neked." Szerinted csak az tudja játszani aki 20 éve tárolja egy hélium nélküli HDD-n, vagy ez mégis hogy jön ide? Lost vikings-t is játszhatnék, pedig nem tárolom 93 óta.

    "És mekkora öröm lesz ha egyszer az beszarik..." Évtizedek óta hallom ezt a megmondó emberektől, legyen szó pár száz MB-os vinyóról, 1 GB-osról, vagy 1 TB-osról, héliummal vagy anélkül, mindegy. Mindig ugyanazt mondom erre: tegyél ellene, hogy ne veszítsd el az adataid, ha fontosak számodra (héliumtól függetlenül).

    [ Szerkesztve ]

  • thedioda

    tag

    válasz Dr. Akula #19 üzenetére

    Nem nem kifejezetten backuprol beszéltünk az hogy adatokat tárolsz != backupal, mért ne lehetne az adott hdd a gépben? Adatvesztéshez inkább az a gondolkodás vezet hogy ugyanazon hdd-n akarsz valamit tárolgatni az idők végezetéig. Ugyan milyen hw/sw hiba miatt vesztenék a raidböl adatot? Raidz2 köteteim vannak 2 hdd kihulását elviseli adatvesztés nélkül, és copy on write alapon müködik az fs, és nem áramszünettől se lessz baja, de amugy meg milyen áramszünet? Egy 23k s szünetmentes árába szerintem még senki nem halt bele.
    Végezetül pont a hozzám hasonlók miatt fogsz megtalálni évek múlva is olyan tartalmakat amihez más uton nem lehet hozzájutni vagyis esetemben ez inkább csak sorozatokra/filmekre vonatkozik.

    "A Linux rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait."

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Dr. Akula #7 üzenetére

    -az igaz, hogy a He atomok picikék és át tudnak jutni egészen durva tömítéseken is.

    Csakhogy nem igazán próbálkoznak ezzel attól a pillanattól, hogy a belső nyomás nem nagyobb a külsőnél.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • #90088192

    törölt tag

    válasz Dr. Akula #27 üzenetére

    Akkor megnyugtatlak, van egy folyamat, úgy hívják lemágneseződés, ami miatt semmilyen mágneses adattarolás nem fog ~30 évnél tovább tartani, ha nem írod újra időről időre.
    Ha minden igaz ez a leparkolt vinyora meg jobban igaz mert a fold mágneses mezeje jobban hat álló tányérokra, ha nem jó a mágneses árnyékolás Ez lehet vinyo mágnes szalag vagy amit akarsz. Es nem függ a héliumtól :R
    Ez pedig mint tudjuk a tudjukik csináltak, hogy neked mindig új vinyot kelljen vásárolnod

    Különben szinten zenész, 1999-tol a mai napig kb minden megvan amit megszereztem anno, és nem egy 2TB vinyoval kezdtem, hanem egy 40MB os talán Seagate kollégával, mindent CD-re írattam ki majd aztán DVD-re és amikor volt lehetőség felmásoltam egy merevlemezre amit aztán felmásoltam egy másikra és így tovább.
    Most éppen 2X2TB mert az egyik a backup, de mindkettő külső, mert most éppen 2 lapitopim van

    Szerintem te valamit nagyon rosszul csinálsz ha meg mindig a Matrox 18GB-oson tarolsz mert abban nincs hélium de megbízhatatlan nem kicsit. Szerintem sürgősen cseréld le. :K

    [ Szerkesztve ]

  • thedioda

    tag

    válasz Dr. Akula #27 üzenetére

    Pont a copy on write véget nem lesz kuka a nyitott file, ott lesz hibátlanul az utolso mentett álapot. Áramszünettöl, elég valoszinütlen hogy beleszántson. Emelet ottvan ugye a szünetmentes. Ha feltételezzük hogy bevág a villám akár közvetlen azt egy normális szünetmentes kivédi igaz hogy belehal többnyire, de ha már fel akarsz készülni erre az eshetöségre is lehet szerelni túlfeszültség levezetöt a főelosztoba ami viszont biztosan megvéd mindent. Illetve eleve attol hogy raided van még lehet pluszba backupod is abba nem vág a villám. Persze lehet szörszálhasogatni tovább, ha napalmot dobnak rád vagy atomot :C .

    Ja és átmeneti tár a ram nem a hdd...

    "A Linux rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait."

  • #90088192

    törölt tag

    válasz Dr. Akula #31 üzenetére

    Csak még valaszoltad a saját kérdésed :D
    Vagyis nem akarod 20 évig egy hard diskdrive on tartani az adataidat.
    Ergo max 5 évente veszel valami nagyobbat amire átmasolod aztán le van tudva. A biztonság így a maximum tök mindegy meddig jó a HDD.

    Akkor most mi a probléma?

    Egy 20 éves hdd ha szerencséd van átalakító al talán még pont belemegy a mostani gépekbe.
    De te már 5X átmasoltad a tartalmát valami újra.

    Mi bajod van ebből?

    És mi köze ehhez a héliumnak?

    Azt sejted ha eltűnik a hélium akkor nem egyből halál hanem kb lemasolhatod a tartalmát és még akkor is marad élet benne.

    Minden komplikáció hibalehetoseg, ergo a fejeknek meg a tanyernak is álló helyzetben kellene lennie, hogy minimalizálják a hibalehetoseget.
    SSD :DDD

  • citkar

    addikt

    válasz Dr. Akula #27 üzenetére

    "bármi olyan van a vinyóban ami elszökhet és kell a működéséhez"

    Szerintem eddig is volt bennük elég sok dolog, ami elromolhat és kell a működéséhez. Nem mondom, hogy ez lesz a tuti, szerintem a puding próbája az evés, simán el tudom képzelni, hogy hozza a hélium nélküli merevlemezek megbízhatóságát. Nem kell mindegyiknek működnie 20 év múlva. Évtizedek óta ezt hallom, hogy túl nagy az adatsűrűség, túl veszélyes, nem lesz jó, de ugyanúgy jól elvagyok a merevlemezekkel, csak ésszerűen kell használni őket.

    Léghajókhoz még kevésbé értek, ezért is olvastam utána, abból az jött le, hogy volt eset amikor ki kellett engedni: repülési magasság módosítása miatt, vagy ha nagy magasságokon repült, a kis légköri nyomás miatt (ezt kompenzálták, azzal hogy nem töltötték tele), továbbá amikor a léghajó üzemanyaga egyre fogyott, és egyre könnyebbé vált (ezt a kipufogó gázból a víz kondenzációjával és megőrzésével valamelyest ellensúlyozták). Hidrogénnél nem volt gond, mert olcsó volt, de többek közt ezért nem terjedhetett el a He-s, illetve az első teljes héliummal töltött léghajó is amerikai volt, csak nekik volt héliumuk hozzá.
    De bevallom nem léghajózom, lehet én olvastam utána rossz helyen.

  • #90088192

    törölt tag

    válasz Dr. Akula #36 üzenetére

    Ha akkora lyuk keletkezik abba egy sima HDD is belehal hiszen a belsejében pormentes közeg kell hogy legyen.

    Akkor azt jelenti Neked megéri a kristály lézer gravírozás erre jutottam.

    Vagy az a tipikus fél maximalista vagy akinek a létezése kedvéért mindenből tökéleteset kell adni, de ingyen.
    Iranyodba azonban semmi nem várható el, hiszen hogyan is. Mert Neked kell a több tárhely, de ami ennek a vonzata pl HE az nem jó mert te Jobban tudod. Vagyis nem mert bevallod, hogy az adat sűrűsége miatt kell, ergo pont azért hogy olcsóbban kapja többet. Neked ez nem jó.

    Hát vegyél olyat amiben nincs.
    Ja hogy így drágább....
    Bemutatok egy új kifejezést: kompromisszum.

    Így már érted?

    Választhatsz erről szól a demokrácia és a fogyasztói társadalom.

    Élj vele ne panaszkodj. :R

  • duke

    aktív tag

    válasz Dr. Akula #27 üzenetére

    " Ugye azért alkalmaznak héliumot, mert így közelebb kerülhet a fej a tányérhoz. "

    Heliumot egyebbkent azert hasznalnak, mert attol konnyebb lesz a merevlemez. Az ilyen merevlemezeket direkt leghajokhoz gyartjak, mert ott mindne garamm szamit. :DD :DD :DD

    A viccet felreteve, ugy tudom, nem a fejhez van koze, hanem a kisebb surusegu gaz miatt, kisebb lesz a forgo lemezek surlodasa. A HD kevesebbet fogyaszt kevesbe melegszik. Szoval ha a helium egy kis resze idovel megis elszivarogna, es levego aramlana a helyere, akkor kicsit nagyobb surlodassal forognak a lemezek. Tehat nem lenne katasztrofalis meghibasodas belolle.

  • #90088192

    törölt tag

    válasz Dr. Akula #41 üzenetére

    Persze mindenki azt vesz amit akar, csak tudja előre mit vállal, ne utána jöjjön picsogni hogy így járt és most mit tudna tenni. Akkor már semmit. Most még időben megfontolhatja.

    Azt mondom én is, de akkor most miről beszélünk?

    Senki nem tartott fegyvert a fejedhez, hogy olyat vegyél, nem is vettel. A statisztika nem téged bizonyít, egyenlőre, de ez engem nem zavar. Akkor miért ágálsz, vagy mi ellen ?
    Senki nem használ 20 éves HDD-t úgyhogy kb sosem fog kiderülni, csak egy két elvetemült aki direkt erre hajt.
    Érted mi a baj, az autókat is megtervezik 10+ evre aztán én bemegyek a bontóba és onnan veszem meg őket mert a világ jobbik felén lassan senki nem használja addig őket, és mégis egy nagy szerviz után megint elmegy 5 evet, csak a nagy szerviz nem éri meg egy 10 éves autón(az értekének 10%-20%) :K
    Lassan a csak a fanatikusok járnak 10+ autókkal, meg akik maguknak JAVÍTJÁK(AU).
    Akkor minek legyen tartósabb?

    A DATA center is ugyan ez kb 5 évente kidobjak őket mielőtt elkezd meghibásodni nagyobb aranyban.

    Sajnos a 2 szép szemed nem ér annyit, hogy másképp csinálják, de ha hiszed ha nem az én két szép szemem sem ér annyit :DDD

    Annyi, hogy engem ez nem zavar, 2 HDD ami különböző gyártóktól van, meg azért van egy 500GB SSD a fontosabb dolgoknak, meg 1-2 flash drive.

    Outer Limits, Ray Bradbury, vagy éppen a Metropolis, amit meg lehet találni meg mindig.
    Dr WHO meg ugye le lett törölve a BBC-nek köszönhetően, úgyhogy SENKINEK NINCS MEG :DDD

    Ami meg nincs, hat nincs, mit lehet tenni, pl Kosmonova Daydream volt egy MIX-ben amit sehol sem lelek, vagy éppen a Kistehen Szájbérgyerek remix talan SPy the Ghost az sincs sehol.
    De a Stalker meg a Solaris megvan eredetiben, sőt a filmzene is hozza.

  • sb

    veterán

    válasz Dr. Akula #19 üzenetére

    Még mindig csak puffogtatsz, kb. az oltásellenesek színvonalán.
    Azon átsiklottál elegánsan, hogy miért kell a fizikai tulajdonság alapján levonni a következtetést, hogy nem tudták megoldani a problémát és működő technológiát készíteni.
    Soroltam példákat: az összes technológia arról szól, hogy valamilyen fizikai/kémiai tulajdonságot felhasználsz bizonyos célokra és az adott célra hasznos ill. haszontalan tulajdonságot is kordában tartod. A hasznos tulajdonság sem mindentvivő, azt is ugyanúgy méretezik.
    ÉS ha már itt tartunk, a többi válaszodra:
    1. Ki mondta neked, hogy a He nélküli HDD-k archiválásra készültek? :D
    2. Nézz utána az optikai tárolóknak mire készültek és mennyit bírnak. Ne a legszarabb példát hozd fel elsőre...
    3. Aztán ha 20-100 évekre akarsz tárolni akkor még mindig a kazettáknál fogsz kikötni.
    4. De végül még mindig ott a kérdés, hogy neked személyesen hány HDD-d van most amit archiválásra használtál és 10-20 éves? Mekkorák? :DDD

  • sb

    veterán

    válasz Dr. Akula #48 üzenetére

    Tök egyszerű kérdéseket tettem fel. Továbbra is várom az egyszerű válaszokat rájuk fejverés és általános mellébeszélés nélkül.

    - Mesélj még olyan fizikai tulajdonságokról amik nem igazán alkalmasak az adott cél megvalósítására.
    - Hány 10-20 éves HDD-n tárolod most épp archiválás céljából a cuccaid.

    Köszi! :)

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Dr. Akula #48 üzenetére

    Mint látjuk, a gyártók is örülnek mint majom a farkának hogy egyáltalán a gariidő végéig kibírja a hélium, utána meg ki nem szarja le, pénz a zsebben. Neked megnyugtató hogy 5 év után ki tudja mi lesz? Amikor azon van mindened? Tennéd a pénzed olyan bankba, ahol 5 évig bármikor kiveheted, utána meg majd meglátjuk?

    Bazz, mutass már valamit amit az örökkévalóságnak gyártanak.
    De tényleg. Ezen meg a hélium illékony tulajdonságán pörögsz mint egy helikopter (mindenki más az, tudom). Plz. sorold már mi az ami 20-30-50 évre készül és nem egy általánosan elfogadható használati szintre?
    CD? SSD? Ott is mindenki a cellafáradástól volt oda, SLC-n kívül mást le se köpködtek. Közben a vezérlő 5x meghal addig amíg a szar TLC. Ma hol tartunk élettartamban? És amúgy itt is tudjuk mennyit fog kibírni, mit vállal a gyártó, egész egyértelműen ráírják.
    Táp? BMW (mindenféle karbantartás és alkatrészcserék nélkül ofkorsz)? Panelház? De még egy téglaház is... vagy még egy cpu sem ez a kategória.
    De lekvárt vagy konzervet se vegyél... annak is van lejárati ideje.

    Egyáltalán fogalmad sincs a mérnöki tervezésről... minden arról szól, hogy bizonyos keretek között optimalizáld a technológiát. Nem arról, hogy maximalizálj, és azt is a maximum feltételrendszerhez.

    [ Szerkesztve ]

  • #90088192

    törölt tag

    válasz Dr. Akula #48 üzenetére

    Az ember is egy hulladék hiszen milyen hamar feldobja a talpát. Sot a Nap is fel fog fuvodni es elpusztul a Föld vele.
    Minden xar, de remélem megvannak a terveid ezen problémák kijavítására is.
    Akkor a többiről Nem is beszélek mert csakis a HE töltött HDD fog apokalipszist okozni :(

  • #16939776

    törölt tag

    válasz Dr. Akula #48 üzenetére

    Szerintem már mindent leírtál, már csak a konklúzió hiányzik, amiből kiderül hogy a felhasználói szokásaid, elvárásaid és a technológia képességei között nincs átjárás, és ha megszakadnál sem tudnál otthoni körülmények között gazdaságosan üzemeltetni egy ilyen lemezt.

    De ez nem azt jelenti, hogy rendeltetésszerűen használva, pl.: egy adatközpontban ugyan ez a lemez nem nem tud élettartama során fajlagosan kevesebb költség mellett üzemelni mint egy levegő töltésű lemez. Tehát mégsem szar a technológia.

    Két korrekció: Áramszünetnél a fej a parkoló villára lökődik ki, amíg a tányér forgásban van, addig van légpárna, tehát nem szántja végig a lemezt, nem áll meg adatfelületen a fej áramszünetkor.
    A He töltés elvesztésével csökkenni fog a lemez R/W teljesítménye, romlani fog a lemez hatásfoka, de nem válik egyből elérhetetlenné az adat.

Új hozzászólás Aktív témák