Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Chal

    addikt

    válasz Veron #16598 üzenetére

    Vezetékezze ki, és a telepítés idejére zárja rövidre pl. egy wago-val. Az on/off termosztát csak egy sima kapcsoló/rövidzár.

    A Tadohoz kell hogy legyen fali konzol, máshogy nem tud működni, abban van a sorkapocs is a vezetékekhez.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz llacee #16759 üzenetére

    Az adatcsere része mqtt-n megoldható. Utoljára customizálható kijelzőkezelést ESPEasyben láttam, de azért ott is elég kötött volt. Esetleg nézz rá az ESPHome-ra, nekem nincs vele tapasztalatom, de érdemes lehet futni vele egy kört, ha minden igaz, akkor passzolhat ehhez az igénylistához.

    Ha viszont van minimális programozói vénád, akkor ollózd össze inkább, túl sok dolog nem kell hozzá: wifi lib, DHT lib, lib a kijelző meghajtásához, mqtt lib, meg pár sor saját kód amivel ezeket összefogod. Kellemes projekt a karanténra :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #16856 üzenetére

    Lehet, hogy kicsit költői kérdés, de...: én ezeken mindig ott akadok el, hogy pl. idejön valaki (pl. szülők, stb..), mi meg elmegyünk a boltba az asszonnyal. Na ott és akkor lenne vége ennek az automation rule-nak :) Nálatok ebből soha nincs gond?

  • Chal

    addikt

    válasz Degeczi #16860 üzenetére

    Dugig van a ház mozgásérzékelővel, de persze nincs minden sarokban. Szóval erre már én is gondoltam. Viszont az nyilván az elég szánalmas lenne, ha megmondanám pl. anyósomnak, hogy mama, mi most elmegyünk, és akkor kellene egy kicsit mászkálni fel-alá, pontosan itt és itt, hogy nehogy baj legyen! Leülni valahova sok időre pedig csak óvatosan, körültekintően, mindenképpen érzékelő közelében. (mondjuk nekem tetszene a szitu :D).

    De amúgy ha jól értem, a riasztó nálad sem élesedik phone presencere deteciton alapján, mozgás hiányában sem, szóval ugyanazt mondjuk.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz enesbcs #16865 üzenetére

    Aha, köszi mindenkinek a tippeket, meg tulképpen a megerősítést. Én sok dologban a riasztó állapota alapján hozok döntéseket (élesítve, hatástalanítva, éjszakai mód). Ezeket pedig manuálisan vezéreljük (persze kényelmes megoldásokkal, hangvezérléssel, vagy a HA "új" mobilappjával widgetekkel). Mivel a döntés human inputból származik, ezért elég nagy megbízhatósággal prezentálják a házban levők állapotát: tuti nincsenek itthon, tuti itthon vannak, vagy tuti alszanak. Mindenki, a vendégek is.

    Egyébként jobban belegondolva, Unifi AP-im vannak, azokban még lenne lehetőség: ilyen vendég szituációk (ők a házban vannak de mi nem) amúgy is csak közeli családtagokkal fordulhatnak elő, nekik pedig már most is adott a wifi hozzáférés. Arra gondoltam, hogy át lehetne őket tenni egy új subnetbe (új ssid-vel), és erre alapozni azt, hogy van e valaki a házban, vagy üres (= ha 0db eszköz van a subnetben akkor üres a ház). Megjegyzés: nem, nem szeretném a tágabb családi kör mobil eszközeit mac cím alapján nyilvántartani, szóval ezt a lehetőséget lőjük is ki gyorsan :)

    Mondjuk ez is csak látszólagos megoldás, nem fed le egy csomó szitut, de működik akkor is, ha valaki pl. 3 órán keresztül olvasgat egy fotelben, ahova éppen nem néz mozgásérzékelő/hőkamera/akármi. Na, ezen még agyalgatok...

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vkp #16886 üzenetére

    Egyetértek, de azért nem mosnám össze a dolgokat. Pl. a HUE-t nem keverném ide mert default nem felhős, a saját hubja pedig funkcionálisan is minőségben is veri a zigbee2mqtt féle megoldásokat (nálam pl. e miatt működik itthon 2db zigbee hálózat). Az Ikea szintén ilyen amúgy, de simán beáldozható, mert gagyi eléggé. Egyébként azt meg végképp nem értem, hogy egy HUE-val miért kell valakinek küzdenie, köszönhetően a nyílt local api-nak, kevés dolognak van ilyen stabil és jó támogatása a HA-ban vagy bármi másban.

    Szóval szerintem inkább maradjunk az Ewelink, Tuya, Xiaomi, és hasonló tényleg cloud only/zárt megoldásoknál, azokat valóban jobb kerülni.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz jézusom #16907 üzenetére

    Igazából ez is olyan, mint bármilyen más műszaki terület: az alapjaihoz olyan tudás kell, ami egy komplett szakmát jelent. Ezt meg lehet tanulni hobbi szinten annyira, hogy ne akadályozzon a dolog, és ne szívásnak éld meg, hanem egy kellemes DIY folyamatnak, aminek sikerélmény a vége. Ha ez nincs meg, akkor viszont csak szopni fogsz. Van elég teendő, építeni/beállítanivaló a home automation elemekkel (azaz az alkalmazásszinttel is), ha ehhez hozzájön az infrastruktúra szint (hw, OS, (jellemzően Linux), IP hálózatok, na meg némi elektronika) ismeretnének a hiánya, akkor kínszenvedés lesz az egész.

    Persze ha a helyén kezeled, és tanulásnak éled meg ezt a részt, akkor más a szitu (cserébe nyilván rohadtul nem az elvárt eredményt kapod jó sokáig). Ha viszont nem érdekel, mert semmi hasznod abból az élet egyéb területein, hogy értesz ezekhez a dolgokhoz, akkor vélhetően tényleg jobban jársz a kész gyári megoldásokkal, mert igaz, hogy azok kevesebbet tudnak jóval, de legalább működnek (már ameddig, meg már amikor.. :D) .

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Spuri2000 #16913 üzenetére

    Ezt a fajta rendszert semennyi pénzért nem tudod megvásárolni, nem ezen múlik. Egyelőre törekvés sincs rá (najó, ezzel kapcsolatos hírek ugyan voltak, de előrelépés semmi), hogy a gyártók próbálnának összedolgozni. Képzelj el egy internet szerű hálózatot és wifi eszközöket, ahol minden gyártó saját protokollt beszél (és egyik sem ugyanazt). Na ezt tudod most megvenni vagy drágán, vagy ha legjobbat akarod belőle, akkor nagyon-nagyon drágán. De a legjobbal is meglesz ugyanez a probléma (a szabványosítás, és "a közös nyelv") teljes hiánya.

    Szóval jelenleg az az elv nem működik, hogy "nekem van pénzem, és megveszem ugyanazt". Kaphatsz nagyon jó rendszereket, amik a saját ökoszisztémájuk belül jól működhetnek, de biztosan nem fogják lefedni az igényeidet, másrészt lehet, hogy 3-5 év múlva kuka lesz az egész.

  • Chal

    addikt

    válasz Spuri2000 #16916 üzenetére

    Az emberek nagy részének lehet, de most nem is róluk van szó. Ide általában olyanok jönnek, akiknek nem ez kell, hanem rugalmas, cloudmentes, meg jövőálló rendszert szeretnének, én rájuk gondoltam. Egyébként elég megnézni egy random problémát az elmúlt 1 évből, tisztán látszik, hogy kb. tized ennyi hsz. lenne a topicban, ha mindenki rendelkezne az alap skillekkel (nem smart home, hanem linux, hálózat, elektronika, stb..).

    Nehogy félreértse valaki: nincs ezzel baj, és még csak azt sem állítom hogy én jó lennék ezekben. Csak azért mondom, mert a probléma gyökere szerintem ebben keresendő, nem pedig abban, hogy ezek a DIY megoldások nem működnek jól, vagy hogy mindig szívás van velük.

  • Chal

    addikt

    IKEA Idasen állóasztal motorvezérlésével próbálkozott már valaki? A BT LE lenne a kézenfekvő interfészelési lehetőség, de a két ezzel kapcsolatos projekt bármennyire is állítja magáról, valójában nem működik vele (az egyik a bt-mqtt-gateway, a másikat nem jegyeztem meg). A másik opció a can bus, ha minden igaz, de ez ügyben még erősen nyomozni kellene.

    Mindkét esetben reverse engineerelni kellene, can bus esetén pedig hw-t is kellene beszerezni. Szóval hátha valaki már előrébb jár, netán van jobb ötlete... Ha van itt ilyen, akkor jöhet az ész :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Chal #16943 üzenetére

    Nem tudom hogy érdekel e bárkit is, de sikerült! :) Alapvetően IOS-om van, és azon a sandboxing miatt nem nagyon tud az ember bluetooth LE forgalmat monitorozni (ugye az asztalhoz adott mobilapp-ból kellett volna kiszedni, hogy pontosan hogyan vezérli az asztalt). Gondoltam majd ha erre jár valaki úgy fél év múlva, akkor megkérem, hogy a telefonján csináljunk egy dumpot :D Aztán meg jött a döbbenet, hogy találtam a fiók mélyén egy s905 TV boxot, amiben van BLE képes BT, és sikerült is telepíteni rá az appot, és dumpolni a forgalmat. Utána egész este a wiresharkot bújtam, de meglettek a payloadok (ez a BLE rohadt egy undorító dolog amúgy). Most ott járok, hogy mindenféle command line BLE tool-al oda állítom az asztal magasságát ahova akarom.

    Next step: idasen2mqtt alkalmazás írása pythonban, ez is jó buli lesz :) Kurvaélet hogy mire végzek, lesz négyféle jobb/profibb megoldás a githubon (most amúgy sehol semmi, év vége óta árulják csak az asztalt, lassan őrölnek a malmok), de nem baj :D

    Amúgy nem tudom hogy valaki nézte e már, vagy akar e venni, de a fő probléma vele az, hogy az Ikea szándékosan készítettet egy híres oem gyártóval (Linak) egy rém buta vezérlőt, e miatt az asztalban pl. nincs pozíció memória, és még az alkalmazásban is folyamatosan kell nyomni a gombot, ha elengeded, azonnal megáll. Szóval gyárilag nincs olyan, hogy elmész kávét főzni, közben az asztal beáll a kívánt magasságba, de az idasen2mqtt elkészülte után már lesz :D

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz LouiS22 #16949 üzenetére

    Jaja erről szól az egész. Persze a mondás az, hogy biztonsági feature, hogy ne tudjon mozogni az asztal ha nem áll 100%-ban a felügyeleted alatt :) Csak ezzel az a baj, hogy van benne elég jó elakadásérzékelés, illetve hogy a Linaknak (Bosch leány amúgy) az összes kontrollere/aktuátora tud automatán mozogni, csak persze azok nem ennyibe kerülnek, ezért az IKEA-nak külön csináltak egy butábbat. Mondjuk ár/érték arányban így is bajnok, 200 alatt nem igazán van asztal Linak elektronikával (de nagyon mással se), csak az IKEA-nak, és ezt a kis sw-s hiányosságot leszámítva nagyon jó cucc.

  • Chal

    addikt

    válasz fo_di #16952 üzenetére

    Igen, az éjszaka meglett az a handler is, ami a magasságot adja vissza :)

    Mi az a projekt (ble-mqtt gw) amúgy amit ti használni szoktatok BLE szenzorokhoz és egyebekhez? Én mindig is kerültem, inkább Z*, vagy wifi..., szóval nem tudom mi itt az elterjedt. Mert akkor oda próbálnék meg joinolni inkább.

  • Chal

    addikt

    válasz LouiS22 #16992 üzenetére

    Igen, én túrtam sokat utána, de sajnos nem tudta még senki reverse engeenerelni. Pedig bitang jó az ár/érték aránya, figyelembe véve, hogy egy ultrahangos áramlásmérő.

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #17062 üzenetére

    Szerintem sima mechanikust kérj, ne legyen benne semmilyen okosítás, bekavarhat a saját vezérlésnek, ha abban is van elakadásérzékelés (egyébként nyilván a beépített is áramfelvétel elven működik, szóval semmivel sem kapsz többet, max kétszer fizeted ki ugyanazt a funkciót). Ebben az esetben úgy néz ki a dolog, hogy a végállást kell beállítanod a csőmotoron levő 2db potméterrel, amit egyszer kell ugye megcsinálni szemre, a fenti és a lenti max pozícióra. Ez így egyszerű de nagyszerű, ráadásul megadja azt a biztonságot, hogy 100%, hogy mindig ugyanott fog megállni, mert fizikailag nem tud továbbmenni, nem pedig valami elektronika dönti el mindenféle méricskélés alapján hogy hol is van a föld/plafon. A többit pedig megoldja a Shelly.

    Az említett típust nem ismerem, én a Redőnydiszkontnál szoktam vásárolni SmartHome nevű csőmotorokat, piszok jó áron adják (a hivatalos hazai képviselet kisker webshopjának nettó áráért kapod meg náluk kb. bruttóban, számlával, garival). Kínai amúgy, de a hazai redőnyösök 90%-a ezt szereli már régóta, nagyon erős a jelenlétük a hazai piacon, meg úgy az EU-ban általában. Nyilván annyi tapasztalata senkinek nincs vele mint mondjuk egy Somfy-val, aki ősidők óta gyárt csőmotort, de jópár éve nyomják már, és a nincs vele gond. Egyébként állítólag Somfy nyúlás benne az utolsó fogaskerék is....

    Szóval szerintem nézd össze az árakat mindenképpen (Redőnydiszkontnál SmartHome VS. amit a redőnyösöd hozna). Ha jó nagy eltérés van, akkor győzd meg, hogy vegyétek ott, vagy ne kérd a motort tőle. Baromi egyszerű amúgy, mert csak a cső átmérője a lényeg (abból is kb. 2 méret jöhet szóba, és gondolom a tiéd is 40-es lesz), és a nyomaték, amúgy meg kb. 5 perc alatt szereled be magadnak laikusként is.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #17074 üzenetére

    Én nem bonyolítanám továbbra sem, teljesen felesleges. Ha tetszik a gyártó és jó az ár akkor vedd belőle a mechanikusat (én 20eFt/darab alatti árat mondanék jónak egy 10-13Nm-es 40-es motorra, mechanikus végálláskapcsolóval). Egyébként a felsoroltakból minden alap dolog egy mai motornál, talán ez a nem teljesítmény alapú érzékelő az ami nem, kérdés hogy mennyibe kerül, meg hogy lesz e valaha bármi haszna.

    Hátrányuk még ezeknek (a SmartHome-nak is), hogy ha manuális végállásokat akarsz neki adni, akkor szükség van egy "programozókábelre", hiszen magán a motoron nincs beállítási lehetőség (a mechanikus határolósaknál ugye ott az említett 2db potméter). Annak esetleg nézz utána hogy ennél a motornál hogy megy ez, mert szerintem tök felesleges és kockázatos automata módban érzékeltetni vele a végállásokat, amik soha az életben nem fog változni (hacsak nem politikus vagy, és magától növekszik a házad és vele az ajtók/ablakok mérete :D :D).

    Megjegyzés: nyilván a mechanikus végállásúak se mechanikusak, ez csak egy hülye szóhasználat, potméterrel állítod be elektronikusan a végállást.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #17083 üzenetére

    Így van ahogy írod, 4db vezeték kell ebben az esetben, de az egyel ez előtti hsz-edben említett nulla-föld közösítést NEHOGY megcsináld :) Házon belül ilyet SOHA ne csinálj. A PEN (nulla) vezető jön a hozzád közeli trafótól a fázissal, viszont a villanyórád után ugye ez különválik PE-re (a ház földelése) és N-re (nullára). Ezeket nem közösítjük a fogyasztóknál sehol.

    Egyébként az én motorjaimon nincs védőföld csatlakozás, ha a tiéden sincs, akkor megúszható a dolog 3db vezetékkel. Bár hozzáteszem, hogy akkora szaki nem vagyok, lehet hogy ettől függetlenül úgy lenne szép, ha mégis odahúznád a földet, és bekötnéd a tok fém részeibe.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #17090 üzenetére

    Ja értem, akkor bocsi :) De ebben a témában nem árt egyértelműsíteni soha. Amúgy nekem roppantul túlbonyolítottnak tűnik az egész. Hogy lehet, hogy nem fér el egy Shelly a redőnytokban? A darazsak háromszor nagyobb fészket fognak bele építeni :D Szóval ezt tutira megnézted?

    De ha már mindenképpen így csinálod, akkor ötletelés: minek oda Shelly egyáltalán? Gyakorlatilag egy helyre lenne bezsúfolva 8db totál független wifis eszköz. Ebből az összegből (~50kHUF?) ezt szebben is meg lehetne oldani akkor már... Kapcsolód se lesz, a redőnymotor maga fogja végezni az elakadásérzékelést. 16db relé kell csak ide, meg valami közös vezérlés nekik. Mondjuk a pozicionálás feature implementálásával el lehetne játszani, az is igaz...

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #17092 üzenetére

    Hát igen, a DIY relé paneles épített megoldásnak az lenne a rákfenéje, hogy 16db szálon kellene fogyasztást mérni. Ki lehetne hozni szépen és olcsón (pl. SCT szenzorokkal), de rengeteg munka, figyelembe véve hogy a szoftveres részt is meg kellene csinálni a pozicionáláshoz. Készen pedig nem hiszem hogy kapsz ilyet (max aranyáron). A Shelly4-el szerintem meg csak felezed a darabszámot, és még drágább is lenne.

  • Chal

    addikt

    válasz vkp #17093 üzenetére

    vkp: nem is rossz, az ABB 8 csatornása pl. áramot is mér, és az alapján tud pozicionálni. Cserébe mondjuk 300 EUR, és nyilván kell még hozzá ez+az.
    De hát ez van, ez egy másik világ, valahogy így kellene kinézni egy ilyen eszköznek, ez vitathatatlan :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz LógaGéza #17097 üzenetére

    Ő nem aggódott rajta, én vetettem fel, és én sem aggódás miatt (hiszen mitől ne működne?), csak egyszerűen zöldmezős beruházásnál nekem fáj nézni, hogy egy "raklap" önálló wifi kliens eszköz van összezsúfolva, szerintem ez nem egy jó megközelítés (nekem is van amúgy DIN sínen 2db, a tartókat magam nyomtattam), sokkal kompaktabban és szebben is meg lehet ezt csinálni. Vampire esetében a redőnyvezérlés miatt eléggé úgy tűnik hogy ezt szebbé/jobbá tenni csak sokkal drágábban és/vagy rohadt sok munka árán lehet, szóval igazából csak "hangosan gondolkodás" volt az egész.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Degeczi #17102 üzenetére

    Degeczi: nekem is átsuhant a gondolat, hogy ebből lehetne terméket csinálni. Sacc/kb. 80 USD körüli összegből ki lehetne hozni egy ESP alapú eszközt, 16 csatornával (8 redőnyhöz), csatornánként árammérés alapú vezérléssel. Viszont ahhoz, hogy egy DIN sínes dobozba beférjen, saját PCB kellene, és az sw-n is erősen dolgozni kell. Abban egyetértek, hogy soha nem lesz olyan mintha szenzorokat pakolnál a redőnyhöz a pozíciókezeléshez, viszont cserébe kompaktabb/egyszerűbb lenne a végeredmény.

    Az a baj, hogy nekem zéró közeli a motivációm ehhez, mert max üzletileg tudnék belőle profitálni (piacra dobni egy ilyet nulláról meg aztán végképp horror meló, van ennél sokkal jobb munkám :D), itthon tuti nem verném szét a házat e miatt, szóval tuti nem fogok ennek nekiállni. Minden esetre érdekes/szép projekt lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Én pedig sima ESP-vel (Wemos d1 mini) + relay board-al oldottam meg. Ez így 3eFt volt kb. (24V-os tápom volt egy régi Hunter rendszerből). 4-nél több kör esetén i2c-s relé board megoldást érdemes nézni (kevés a sima wemoson az i/o), de az is max pár ezressel dobja meg a költséget. Az oroszlánrésze így inkább szoftveres munka (automatizáció, időzítések, időjárás figyelés, stb...a HA-ban). Házat még nyomtatnom kell hozzá, de tavaly alapvetően tesztüzemben jól működött.

    Nem csak az ár miatt döntöttem így, rugalmasabbnak éreztem mint az Opensprinklert pl., mert így a vezérlő rész alapvetően buta, csak egy mqtt interfésze van (az egyedüli döntéshozás az ESP oldalon az interlock funkció), bármikor bármihez tudom illeszteni a jövőben is, illetve újra tudom gondolni az elemi működését is akár nulláról. Valamint így a rendszer is homogénebb, hiszen minden más vezérlés is ezen az elven működik benne.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz LouiS22 #17286 üzenetére

    Csak zárójelben teszem hozzá, hogy nem attól jó egy szoftver, hogy kiszolgálja az általad említett tömegigényeket.

  • Chal

    addikt

    válasz LouiS22 #17291 üzenetére

    Pont arra gondolok, hogy csomó más embert meg meggyőzött, ez talán vitathatatlan, elég ránézni a comnmunity fórumokra, githbura. Ez a tömeg pedig nem véletlenül szerette meg így és ebben a formájában a HA-t, szóval érthető hogy vitát generál, ha hirtelen más irányba kezdenek menni a dolgok.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #17327 üzenetére

    Ha Proxmoxozol, akkor nem jó az LXC? Ha a memória a gond, akkor sokkal jobban járhatsz vele még a mindenes vm-ben futtatott dockernél is.... Én is csak azért nem abban használom a HA-t, mert van egy vm, amiben együtt fut a Zigbee2Mqtt-vel, és a Mosquittoval, ez így nekem elég kompakt, úgyis minden up2date többnyire, ráadásul ott a Python venv is. Igazából lehetne akár mindegyik egy LXC is, de nem akarom ennyi felé szétszabdalni a dolgokat (főleg mert van vagy 8db lxc konténerem meg vm-em még vegyesen a smathome cuccokon túl is), szerintem egy szint felett a konténerizálás inkább jelent adminisztrációs overheadet mintsem kényelmet, de amúgy ízlés kérdése nyilván.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #17331 üzenetére

    Én core-t futtatok, és tartom is magam ehhez, ha egy 3rdp a stock állapotra rágányol valamit, az csakis én lehetek, senki más :) Szóval engem szerencsére elkerül ez az egész.

    De amúgy hass.io -t miért nem futtathatsz majd LXC-ben? Ezt nem teljesen értem.

    De igen. Allitalolag azt mondjak, az a fo gond, hogy a kontenerek a host fele is kilatnak (nyilvan ki is kell nekik), viszont mivel a hostok lehetnek akarmilyen distrok, ezert ez inkompatibilitast okoz. Jelenleg az tartjak meg opcionak, hogy meghagynak 1 tamogatott distrot (pl Debian, vagy Ubuntu) es csak az ala (fole) lehet tenni Dockerel HA-t.

    Ehhez tudnál dobni egy linket? Nagyon furcsán hangzik, nem lehet, hogy a konténeren belüli kompatibilitásra gondolnak? Elég nagy bajban lenne a docker/lxc/kubernetes/stb.., ha ilyen jellegű problémák lehetnének már egy olyan appal is mint egy HA.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz fo_di #17334 üzenetére

    Ja, így már értem. Hát, én továbbra is csak azt tudom tanácsolni nektek, hogy kerüljétek az ilyen taknyolt megoldásokat. Tudom hogy kényelmes, meg egyszerűbb, meg stb.. De a nap végén mindig csak a baj van velük, ha pedig éppen nincs, akkor majd lesz, ez egészen biztos (mint ahogy a mellékelt ábra is mutatja).

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #17337 üzenetére

    Ezt nem tudtam, én azt hittem, hogy külsős csinálja, csak egy kicsit jobban promotálta a dogait a core dev team. De látom, hogy alapító tag. Viszont most ránéztem a github repora, és és már derengenek az emlékek, hogy miért kerültem el messzire anno mikor elkezdtem HA-zni (már azon túl, hogy azt gondoltam hogy külsős "takonyolás" :) ):

    "Hass.io is a Docker-based system for managing your Home Assistant installation and related applications. The system is controlled via Home Assistant which communicates with the Supervisor. The Supervisor provides an API to manage the installation. This includes changing network settings or installing and updating software."

    "The development of the supervisor is a bit tricky. Not difficult but tricky."

    Ha az ember régóta mozog opensource sw berkekben akkor zsigerből ijed meg az ilyen mondatoktól. Meg hát az egész kialakítása API-val, mindennel.... Felesleges gányolásnak érzem az ilyet, és kb. az "admin panel" jellegű webes szerver management megoldásokhoz sorolom. Plusz réteg, plusz munka, plusz hibák.

    De ha ezt egy alapító csinálta, az tényleg gáz, mert elismerte valahol, hogy az alaptermék szar. Csak akkor ugye abba kellett volna ezt az energiát fektetni (2113 commit/220 release), nem ráácsolni egy "supervisort" mellékvágányon. Ezer+1 olyan projekt van, ahol egy terméken belül van standalone alkalmazás és appliance ág, és hát nem így oldják meg a dologt, illetve nem így managelik.

    Na mindegy, tök értem a felháborodást, jogosnak is tartom, ugyanakkor a dolog egyáltalán nem lep meg.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz aicon #17346 üzenetére

    A Shellyket felesleges flashelni, lehet (sőt, gyártói oldalról támogatott is), de semmi értelme, a gyári firmware tökéletes mindenre.

  • Chal

    addikt

    válasz whYz #17358 üzenetére

    +1 a fentiekre, valamint:

    Ha zöldmezős projekt, és elbírja a költségvetés, akkor KNX alapra építkezz.
    Ha ennél valamivel olcsóbbat akarsz, és nem nagyon akarsz belemélyedni, valamint utólagosan akarod megoldani (jellemzően wireless eszközökkel): SmartThings

    A fenti kettővel itt nagyon kevés a tapasztalat, az egyiknek főleg az ára a probléma, illetve hogy az utólagos implementációja kb. kizárt, mert szét kellene hozzá verni az egész házat. Ide pedig főképp csak olyanok keverednek új ház esetén is, akik már félig be vannak költözve, és akkor ébredtek csak fel, hogy kéne valami (ezen a ponton ehhez már késő).

    A harmadik kategória az, amiről ez a topic szól főleg. Ennek a keretében a piacról válogat mindenki különféle termékeket és eszközöket az egyes megoldásokhoz, és összeintegrálja őket (jellemzően opensource szoftverekkel). Ja, és ami nincs (vagy van, de nem elég jó), azt pedig megépítjük elektronikai elemekből, mikrovezérlőkből, stb...
    Ebbe egyébként ugyanúgy bele tudod önteni egy új prémium autó árát, de minimal büdzsével is neki lehet állni. A közös pont, hogy rengeteg munka van vele. Általános válasz itt nincs is ebből adódóan, az általad felsorolt témakörök darabjáról találsz a topicban 1000-es nagyságrendű hozzászólást.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz fecus #17376 üzenetére

    Alapvetően inkább abba tegyél energiát, hogy csinálj egy rendes bridgelt AP-t, és akkor működni fog a dolog, bár ezt gondolom tudod.

    A jelenlegi állapotra: az mqtt szerveren netstat-al meg tudod nézni, hogy milyen IP-k kapcsolódnak az mqtt szerver portjára. Mindezek mellett ha a böngészőt futtató gépeden felveszel arra a subnetre egy static route-ot (a soft AP-t/NAT-ot működtető gépet adod meg a subnethez tartozó gw-nek), akkor vélhetően el fogod érni a klienseket a böngészőből (az AP-s gépen a tűzfalszabályok persze ebbe bekavarhatnak, azokat érdemes megnézni).

  • Chal

    addikt

    válasz sambenez #17382 üzenetére

    Igen, elég klónozni, Linux alatt is megcsinálhatod dd-vel. A lényeg, hogy a teljes disket klónozd, ne a partíciókat, és ne file szinten! A Raspbian ráadásul boot közben automatikusan ki fogja terjeszteni a fs méretét is, ha nagyobb az ssd, szóval elég egyszerű móka.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz jedie82 #17398 üzenetére

    Rémlik hogy volt már, de nem találom hirtelen: ESP esetén milyen talajnedvesség szenzort használsz/fogsz használni? Pontosabban: mik a tapasztalatok, milyet érdemes?

    Én is hasonló megoldásban gondolkodom az öntözőrendszer upgrade-jeként, és az ESP azért is szimpibb, mert simán meg lehetne csinálni pl. Lora-val a jelátvitelt (nálam is viszonylag nagy a terület, BT-vel tuti nem állnék le bohóckodni).

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Rolly #17401 üzenetére

    A földbe süllyesztés nem rossz ötlet, ahogy a vakondriasztó házának a használata sem, bár ahogy nézem, ezek nem túl nagyok. Találtál esetleg olyat, amiben elfér az ESP+18650+egyéb dolgok, és olyan árban van, hogy megérje szétbarmolni? :)

    Mondjuk én azzal sem vagyok tisztában teljesen, hogy milyen mért értéknél döntsön úgy a rendszer, hogy öntözni kell (persze napszakot, és előrejelzést is figyelembe véve), illetve hogy ehhez mérten hogyan is kellene kalibrálni egy ilyen szenzort. De jó, megint egy csomó olvasnivaló... :)

  • Chal

    addikt

    válasz btomi9 #17434 üzenetére

    Őszintén szólva a Microserverbe tennék még ramot, és azt a rettenet Xpenology-t inkább egy vm-be költöztetném rajta. Mellette ezer más dolgot csinálhatsz a gépen mindenféle korlát nélkül. Alapnak pedig tökéletes rá pl. a Proxmox (nálam is így fut Gen8 Microserveren többek között egy Xpenology, és egy másik vm-ben a HA, meg még jónéhány dolog). A NUC-nál azért is jobb, mert gondolom nem 1db disk van benne, így azonnal megoldod a redundanciát is (vagy rakhatsz bele könnyen 2db kisebb ssd--t is a HA vagy Domoticz alá dedikáltan, ha van hely).

    Ha nagyon nem akarod megfordítani a dolgot, akkor pedig nyugodtan használd a Xpenologyn dockerben ami tetszik, vagy tedd fel a Synology hypervisorát, és hozz létre vm-eket (Linux KVM alapú egyébként az is, mint a Proxmox). Ízlés kérdése a dolog. Ez x86 alapú DSM, nem kell félni tőle hogy lassú lesz, persze ram az kelleni fog, a 2GB elég karcsú.

    A Microserver amúgy nálam megáll 40W körül, 2db WD RED-el, és 2db Intel SSD-vel, a belerakható legnagyobb Xeon procival, és 16GB rammal.

    RPI-t ilyen cuccok mellé biztosan ne vegyél, azt használd ami van, pláne hogy fényévekkel jobb, gyorsabb, stabilabb is.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz LouiS22 #17436 üzenetére

    Nekem meg van kb. 30db immár, persze ebből csak 3-4 üzemel itthon, a többi más projektet szolgál ki (de szintén hobbi). Közel sem hasonlítható egy x86 szerverhez, aminek van rendes buszrendszere, sata portjai (ami jelen esetben igazából sas), 2db gigás NIC, 1db remote management portja, meg més sorolhatnám napestig. És ez már adott, ott van nála, 7/24-ben üzemel így-is úgyis. E helyett szerintem épeszű ember nem venne egy PI-t a HA-nak vagy a Domoticz-nak.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz BullZeye #17437 üzenetére

    Alapvetően ESXi párti vagyok, azért lett mégis Proxmox mert a gen8 microserveren nem igazán működnek már jól az újabb esxi-k (driver problémák). Hogy mennyire egyszerű egy Proxmox telepítés, az nagyban függ a tapasztalatodtól. Én abból élek, hogy ilyen rendszereket (is) tervezek/üzemeltetek, egy kis házi szerveren ilyesmit beállítani ebből adódóan ujjgyakorlat, de akinek más a szakmája/munkája annak persze lehet hogy nagyobb kihívás, ezt nem tudom megítélni. Van belőle appliance jellegű verzió, ahol egy alap Debiannal csomagolva kapod a Proxmoxot, de telepítheted csomagból egyéb rendszerekre is. Az appliance esetén is adottak a gyári repok, nem igazán herélték ki a Debiant, így azt telepítesz rá amit akarsz, illetve ugyanúgy használhatod mintha egy mezei telepítés lenne.

    Egyébként az egész nem több egy KVM + LXC + különféle megoldásokhoz (Ceph, zfs, Linux clustering, stb stb..) adott management környezetnél, amihez kapsz command line toolokat, és webes felületet. Nincs olyan elem ami egy mezei linuxon ne létezne, ne lenne önmagában elérhető, csak ugye így kényelmesebb egy fokkal a használata. vSphere cuccokon nevelkedetteknek kicsit vicces lehet pár dolog, de sok mindenben meg rugalmasabb/kézre állóbb.

    Nálam a diskkezelés úgy van megoldva, hogy md raid felett van lvm, és azon hozok létre thin volume-okat, amit direktben kapnak meg a vm-ek, vagy a konténerek. Így a guest -ek filerendszere közvetlenül natívan éri el a disket, nincs olyan köztes réteg (már az md-n, és az lvm-en kívül, de pont ezeket a megoldásokat használják a NAS-ok is, és ott se fáj senkinek) mint pl. egy virtuális disk image (a Proxmox esetén erre ugye a qcow2 lenne mint opció), ami alatt még ott van a host filerendszere. Ebből adódóan az overhead elhanyagolható, és teljesen felesleges passsthrough módon odaadni a diskeket pl. a DSM-nek, vagy bármi másnak, ahol számíthat az i/o performancia. Ja és így a live migrationt is megkapom természetesen, ami elég jó dolog tud lenni.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz BullZeye #17444 üzenetére

    A dockernek nincs nagyon köze ehhez, az egy felsőbb rétegben működő szolgáltatás, nem a Proxmox helyett van, hanem mellett. Szóval simán dockerezhetsz a Proxmoxon is (mint ahogy én is teszem), illetve a jelenlegi rendszereden ami a dockert futtatja kvm-ezhetsz is (már ha x86), a kettőnek nincs igazán köze egymáshoz.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz LouiS22 #17450 üzenetére

    Én is ezt akartam ajánlani, mert szintén kapcsolok zigbee-s kapcsolóva (pl. ilyennel is) Shellyket, amik árnyékolót mozgatnak. Ehhez ugye csak egy cc dongle kell, meg egy zigbee2mqtt, és ennyi.

    Viszont a Vampire által kinézett távirányítót nyilván nem váltja ki. B tervnek jó, lehet, ha pl. minden redőny mellé tesz, és kvázi szimulálja vele a falba épített kapcsolót (ami gondolom alapvetően nincs és így merült fel az ötlet). Ha ez így nem gond, akkor én ezt választanám.

    C terv: link
    Ezzel pl. megoldható lenne, hogy a középső gomb nyomogatásával lehetne választani a redőnyök között, de nyilván ennek a szoftveres implementálásával lenne egy kis meló, hirtelen nem is tudom hogy állnék neki HA-ban, de innét szép nyerni :) Illetve a visszajelzést is meg kellene oldani valahogy, hogy éppen melyik redőny van kiválasztva (erre esetleg alkalmas lehet valamelyik text2speech megoldás, ha van). Egyébként nagyon sok eventet ad vissza, renget mindenre használható (toggle, arrow left/right click/hold/release, brightness up/down click/hold/release).

    Igazából a linkelt led kijelzős távirányítóra egyik se válasz, de ha valamelyik mégis szimpi, akkor más téren (stabilitás, visszacsatolás, ár) sokkal jobb lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #17454 üzenetére

    Én a helyedben megrendelném a távot és kipróbálnám a B0 kódokkal a meglevő SonoffRF-el. Ha megy, akkor pedig lesz@rnám az egészet :) Nem automatizációhoz kell, az egyéb cuccok infra távjai se 100%-osak, olyankor újra megnyomjuk a gombot, aztán ennyi. Ha pedig nagyon nem oké, akkor még mindig beletolhatod a 100EUR-t a kinézett megoldásba.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz vampire17 #17462 üzenetére

    Csak ezzel ugyanott leszel mint a töredékébe kerülő Zigbee-s cuccal, mert ugyanúgy nincs rajta visszajelzés hogy éppen melyik redőny van kiválasztva.

    A Z-Wave persze jobb, ha kell a lefedettség/zavarok miatt a 868Mhz, szóval ha ez számít, akkor ez a jobb megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz JoceeHunt #17494 üzenetére

    Nekem gyári Velux van, azzal van némi tapasztalat, egyelőre csak informálódás szintjén, egyelőre nem integráltam be. Amit tudok róla eddig: brutális árazás, cserébe műanyag fogaskerekek, és minden agyonbonyolítva, műgyantával kiöntve. Bármelyik eleme ha meghibásodik (és magától is meg fog, a reddites és egyéb helyeken fellelhető tapasztalatok alapján) akkor repkednek a 100 ezrek, még úgy is, hogy ebayen vadászol hozzá bontott alkatrészt. Maga a motor az ablakon is "okos", szóval nem lehet csak úgy tápfesz kapcsolgatással vezérelni. Jelszint méréseken/tapasztalatai úton történő próbálkozás hatására pedig könnyen letilt örökre a benne levő elektronika, vagy kiakad valami csiga (amihez csak flexel férsz hozzá, a kiöntött ház miatt), ezt elég sokan megszopták.

    A vezérlődoboz meg szintén egy vagyon, és persze zéró olyan interfészt vagy csatlakozási pontot ad, amin keresztül a Veluxon kívül bárki tudna bármit is csatolni hozzá. Jó sokat olvastam róla, kb. net szerte az a mondás, hogy örülj neki ha több éves már, és működik, ne basztasd :D Amibe bele szoktak vágni az emberek, az max annyi, hogy a fali keypad buttonjai alá forrasztanak be drótokat, és így gombnyomás szimulálásával vezérlik valamivel (arduino, esp, rpi, ízlés szerint). Ez utóbbit bevállalnám én is, de annyira központi helyen van a fali kezelő, hogy maximum bevésni tudnék mellé/alá valami lyukat a falba, ahova bármit el tudok rejteni, egyébként nagyon ronda lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Játékos #17499 üzenetére

    Nem lehet, mert nincs kivezetése a fel/le irányoknak, csak tápot kap, a vezérlés pedig belül van. Ezért is nem szabad venni ilyen motorokat. Sajna ha már adott, akkor csak valamilyen RF megoldással tudod vezérelni.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz atesss #17554 üzenetére

    A Shelly megbízható, EU-s előírásoknak megfelelő termék (Bolgár cég tervezi és gyártatja Kínában, illetve nemrég indították be a saját gyárukat Bulgáriában). A 2.5-nél CE+UL tanúsítványt is kapsz. A méretek szerintem ebből adódóan pontosak, nem hinném hogy ebben szórás lenne. A sorkapocsba nekem belemet 1,5mm2-es érvéghüvelyezett vezeték is (igaz kicsit szorult már). A 16A-t nem tudom melyiknél nézted, nem ismerem fejből a kínálatot, nekem egy Shelly Plug van, ami papíron tudja ezt, és órákon át terheltem is 12-14A-el (igaz csak párszor, de nem volt vele gond). 16A fölött overpower üzenet (mqtt-n, webes felületen) kíséretében kikapcsol, baja nem lesz. Szoftvert lehet rajtuk cserélni, de senki nem cserél, felesleges, a gyári mindent tud, és teljesen jó.

    Az SCT-013 -ra építve én is terveztem fogyasztásmérőt (az áramváltós verzióval), de miután sikerült két olyan kínai sellerbe is belefutnom egymás után akik hónapokig nem csináltak semmit, majd törölték a megrendelést, felcsesztem magam, és rendeltem egy Shelly 3EM-et (akció is volt rá éppen).
    Ha belevágsz, akkor érdemes ránézni a választott eszköz ADC képességeire, mert eléggé pontatlanok tudnak lenni, és néha nem is lineárisak. Én e miatt terveztem hozzá egy ads1115-öt is, szerintem azzal jobban jársz. A feszültségkimenetes verzió ha jól rémlik annyiban tér csak el, hogy abban gyárilag benne van már valamekkora Burden.

    Pár hasznos link SCT ügyben:
    https://tyler.anairo.com/projects/open-energy-monitor-calculator
    https://cdn2.bigcommerce.com/server4400/98a75/products/34/images/420/1730174735__47774.1386425254.1280.1280.jpg?c=2

    Az ESP-k nem lineáris ADC-jéről:
    https://microcontrollerslab.com/adc-esp32-measuring-voltage-example/
    https://github.com/espressif/arduino-esp32/issues/92

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz atesss #17572 üzenetére

    Sajna az SCT-s R-Burden kérdésekre nem tudok válaszolni, rég volt már elfelejtettem a felét az infóknak (de amúgy rogyásig van a neten doksi, meg egyebek). Fél éve tervezgettem sokat, még a 3D nyomatható DIN sínes háznak is nekiálltam. Aztán órákig túrtam az ali-t, hogy egy sellernél legyen esp, sct-k, ads1115, meg a körítés. Ő 2 hónap múlva törölte a rendelést, pénz vissza... Kerestem másikat, ugyanez. Na ezen a ponton mondtam, hogy akkor Hestore, Malnapc (náluk volt raktáron eredeti adatfruitos adc, amit te is írtál), kerül amibe kerül. Aznap volt a Shelly 3EM-re akció, így inkább az lett. Szégyen a futás de drága :D

    Hozzáteszem: a 3EM azóta se jött meg (Shellyékkel azért úgy kalkulálj, hogy rohadtul túl vannak terhelve, nagyok a csúszások), erre a hétre várom :)

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz atesss #17606 üzenetére

    Az overpower-es kikapcsolásos kérdésről tudsz infót ?

    Nálam elektromos autó toltölje volt rajta (sima schuko 16A-es töltő). Ezt már nem bírta a Shelly Plug, a töltés során vélhetően volt benne 16A-nél nagyobb peak, vagy 15-16A között oldott le a Shelly, a részleteket már nem rémlenek, az adatok és a grafikonok meg kipörögtek már (1 év a retention nálam). A kérdésre válaszolva: 24A-s kismegszakítón volt, így nem alakult ki versenyhelyzet, nem tudom melyik a gyorsabb. A többi Shelly kapcsán nincs ilyen terheléssel tapasztalatom. A Plug-ot párszor próbáltam (elvileg volt olyan bugfix ami korai leoldási hibát javított), mindig 3-4 óra után oldott, de látszott előtte a gradfikonon hogy egy peak-et is kapott, szóval oka is volt rá (előtte csak 13-14A környékén mozgott a terhelés). Azóta nem kísérleteztem vele.

    Shelly szállítási problémák: Nem minden terméket érint, hogy itthon kinek mi van raktáron az meg jó kérdés, én azért telefonálnék egyet, mielőtt bármelyik webshopnak előre fizetnék...

    A 3EM miatt meg csak panaszkodni kellett, most jött sms a DHL-től hogy holnap hozzá végre (40 napot vártam rá...).

    Amúgy pont tegnap postolt Dimitry az FB csoportba, hogy micsoda terhelés van rajtuk, és mennyire elnézést kér, meg részletezte a supply chain problémákat. A legtöbben térdre estek előtte hogy micsoda korrekt tájékoztatás. Páran fanyalogtak kicsit, őket simán csak lehurrogták (köztük egy magyar srácot is :) ). Be akartam neki küldeni egy screenshotot, hogy mindenközben a webshopjukban 9 napos szállítási határidővel ígérnek olyan termékeket mint pl. az 3EM is, amire vannak akik 4(!) hónapja várnak.... Talán a korrektségnek ott kellene kezdődnie hogy kirakjuk az ablakba is az infót, nem az underground FB fanclubban pusmogunk csak róla. Na mindegy...

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz szat8 #17625 üzenetére

    IKEA-ra az a trükk, hogy éjfél után megpróbálod nyomogatni, legyen benne minden a kosárba, úgy nagyobb az esélyed gyorsan végigvinni a folyamatot. Sajnos nagyon idióta a queue kezelésük, naponta nyílik/záródik a lehetőség, ha nem csíped el, és feltölti a többi vásárló, akkor így járás... Változó egyébként hogy mikor nyílik a queue, általános tapasztalat, hogy vagy 00:00 után érdemes próbálkozni, ha láthatóan nem sikerül, akkor pedig fel kell kelni sajna és 6:00-tól próbálgatni. Reggel 8 után egyébként 90%-ban már bukó a dolog, aznap már felesleges is nézegetni.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    Áramváltós méréshez jobban értőkhöz egy kérdés: megjött a 3EM (három fázisú fogyasztásmérő by Shelly), hétvégén kötném be, de elég kevés hely van a szekrényben. A 3db trafó/lakatfogó (érzékelő) talán elférne úgy, hogy 1-1db a két fő megszakító alatt lenne (a két szélsőn), a harmadik pedig a középső tetején. Az megszakítók alsó bekötésénél ugye már több vezeték is van (2-2-2 felállásban, tehát megszakítónként 2db vezeték van alul) , mert innét van osztva a lakás kisebb megszakítóira az adott fázis. Szóval ha ide tenném a szenzorokat, akkor megszakítónként 2db vezetékre kellene velük ráfognom (ha csak egyet tennék bele, akkor ugye a másik ágon folyó áramot nem mérné). Ez ennél a mérési technológiánál jelenthet bármi gondot pl. a pontosság terén? Úgy tippelném hogy nem, hiszen mindegy, hogy egy vagy két vezetékben folyó áram indukálja e a mérőfeszültséget, de kicsit azért bizonytalan vagyok... :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák