Hirdetés
-
GAMEPOD.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
jones965
Modder
Köszi a helyesbítést!
Nálam a 3 string-ből 2 azonos kiépítésű (K-Ny), 6-6db Trina 425W ~240/250V munkaponti feszültséggel, míg a déli 18db ~750V. Jelenleg a PV4 bemenet üres, az applikáció viszont a PV3 feszültséget mutatja, természetesen áramerősség nélkül.
Ha szeretnék a PV4-re még panelt feltenni, azt melyik meglévő stringhez kellene db számban igazítani, vagy nincs jelentősége? -
asdf_
veterán
válasz jones965 #54401 üzenetére
Nem tudsz PV4-re rakni semmit*.
2 db. 22A-s munkapontja van az inverternek, mindkettőhöz kettő bemenet tartozik. PV1 PV2 az egyikhez, PV3 PV4 a másikhoz. Ezek (PV1 a PV2-vel, és a PV3 a PV4-gyel) párhuzamosan vannak egymással. Ezekre tehát párhuzamosan csak egyforma számú és egyforma típusú panelt lehet rakni, emiatt van neked 6-6 paneled a PV1 és PV2-n.
Csak kétféleképp tudsz bővíteni:
- a 6-6 panelből 7-7, 8-8-at (és így tovább) csinálni, párosával bővíteni
- a 18 db-oshoz raksz ugyanabba az irányba és dőlésben további darabokat, amíg a téli hidegben a Voc el nem éri a maximumot (1050 vagy mennyi talán), tehát amennyit elektromosan bír még az inverter. Ez hasra 3-4, esetleg 5 darab kb. és ott vége.*A PV4-re nem tudsz kötni semmit csak18 db. másik ugyanilyen panelt, ami nyilván értelmetlen (vagy félbe lehetne szedni a 18-at és még adni mindkettőhöz, hogy fele délre néz, fele máshova és ez a kettő megy a PV3-ra és PV4-re, de mivel jelenleg délre néz 18 panel, ennek nyilván nincs értelme, hogy átrakni a felét szarabb irányba, na meg 9 panelt átszerelni sem lenne olcsó).
A kérdés, hogy a 6-6-hoz, vagy a 18-hoz egyezően van-e még szabad tetőfelületed.
[ Szerkesztve ]
-
Öregecske
lelkes újonc
válasz szekera #54372 üzenetére
Kedves Szekera! Köszönöm a válaszod, és gratulálok a hatékony rendszeredhez! Mi egy három lakásos családi házban lakunk Nejemmel+ lányom + fiam lakása és megcéloztuk a gázfűtés kiváltását. E miatt 35 panelt 14 Kw.-ot raktunk fel. 18 panel a fő irányban (dél-kelet, kb. 160 fok), 17 panel az ellenkező irányba lett felrakva. A fő irányban kedvező időben 2,5-2,7 Kwh óra volt az átlag panelenként, a másik irányban kb. ennek fele. Van árnyék is ezért kell optimalizáló (meg a szabadabb bővíthetőségért). A bővítést 20024 júniusra halasztottuk (ha bővítünk egyáltalán). Azt szeretném tisztázni, hogy hány + Kw.-ot bír még el az inverterem. Köszönöm a segítségedet!
-
Öregecske
lelkes újonc
Mindenkinek! Korábban láttam még egy hozzászólást előző kérdésemhez. Hova lett? Nem találom sehol! Ki tud segíteni? Köszönöm!
-
szekera
csendes tag
válasz Öregecske #54404 üzenetére
Öregecske!
Támpontnak szántam az infókat (köszönöm az elismerést, mi is ezért, ill. az elektromos autózás korábbi árai miatt vágtunk bele).
A korábbi hozzászólások [link] , [link] és [link] inkább azt feszegették, hogy miért termelsz csak ennyit.
Több infó kell a rendszered paramétereiről!
Különben felesleges és indokolatlan pénzkidobás lehet minden további bővítés.
Kellenek a termelési adatok, a sztringek-panelok kialakítása, fekvése, stb. , lásd a hozzászólásokban
Látni kéne miért termel egy ekkora rendszer csak ennyit: rosszak az adottságok v. esetleg kivitelezési hiba, túlfesz. okozza a napi korlátokat -
kanyi51
senior tag
Köszönöm a felvilágositást. Nekem csak egy smart meterem van, ami az órába van dugva a P1 mérö. ezt nem tudom az inverterbe bedugni, Ezekszerint kellene akkor még egy valamilyen ami megy az inverterhez? nem vagyok teljesen tisztába ezekkel a dolgokkal. De aszem nem lesz akkor másik még plusz véve.
-
Öregecske
lelkes újonc
válasz jones965 #54403 üzenetére
Kedves Jones965! Én úgy tudom, hogy optimalizáló felrakásával lehet segíteni a problémán. Minden optimalizáló egy külön munkapontnak számít, ami akár végtelen számú is lehet, csak az inverter Kw. kapacitása szab határt. A telepítő ebben tud segíteni! Egy ilyen panelenkénti optimalizáló max 30 ezer Ft. Lehetne a meglévő sztringekre egyet-egyet , és a többire panelenként. A telepitő tudja, hogy figyelni kell az inverter feszültségre és a Kw. kapacitásra is! Az interneten lévő szakirodalomból bőven található leírás ebben a témakörben. Sok sikert!
-
asdf_
veterán
válasz H-Mano #54405 üzenetére
Az inverterből kijövő vezeték egyszerre megy a házad és a hálózat felé. Ha a hálózat felőli részre nem teszel fel egy mérőt, nem tudod, hogy melyik irányba ment. Mezei grid tie inverternél ez a helyzet.
Egy olyan hibridnél, ahol az egész házat az inverter mögé kötöd ott már (gondolom) nem de minimum nem feltétlenül. -
El Kebir
őstag
válasz edeleny #54390 üzenetére
"Amellett hogy nem túl sok, ami nekem nem tetszik az az hogy az optik szerint a napsütötte panel 37 Wattot hoz, az árnyékos meg 30 Wattot!"
itt nem az van, hogy az árnyékos opti nélküli panelek, mivel sorba vannak, korlátozzák a napos optis paneleket? itt nem az lett volna a jobb megoldás, ha az összes árnyékos panelen van opti és a naposakon nincs? (ha nincs mindegyiken)
"Igazából valós véleményekre lennék kíváncsi"
-
senki68
senior tag
válasz Öregecske #54411 üzenetére
Az, hogy "végtelen számú" azt azért kétlem.
Egy optimalizált rendszernek többet kellene termelni, mint egy sima stringnek, ezért is kérdeznek tőled annyit, mert keveslik a termelést.
Hogy miért kevés, azt ennyi info birtokában amit eddig közöltél, nem lehet megmondani.Bár a huaweii rendszert nagyon nem ismerem, nem is kívánom magam bele ártani, de ha minden panelon van optimalizáló akkor tuti hogy nem huaweii invertert tettem volna, hanem SolarEdge-t.
Optimalizálásban ők járnak az élen. -
Öregecske
lelkes újonc
válasz senki68 #54415 üzenetére
senki 68! Igazad van, végtelen számú munkapont nem lehetséges. De minden optimalizáló egy munkapontot képez, így tág lehetőség van a bővítésekre a más, egyébként meglévő korlátok között. A napos oldalon (ha nincs árnyék) az optimalizáló nem javít semmit, kivéve ha egy hatalmas gólya-fröccs agy panelt beterít. Amikor a rendszerről döntöttem, alapvetően a hiány miatt választottuk a Huawei-t, akkor ez volt. A felháborító E-on időhúzás után (8 hónap) mindegy volt, hogy mit tesznek fel, csak tegyék már. Köszönöm a válaszod!
-
edeleny
őstag
válasz El Kebir #54413 üzenetére
Köszönöm, hogy szántál rám időt.
Nem tudom mi a gond.
Két hete, amikor az árnyék nem ért fel eddig már volt ilyen, és a napos panelek az arnyékoshoz képest szépen termeltek. Még ugyan ilyen leosztásban is.
Arra gyanitok, hogy tönkre ment valami, vagy opti, vagy árnyék dióda, vagy megint szoftveresen van kínja.Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.
-
d1d1
csendes tag
Sziasztok. Pár napja net szolgáltató + router váltás történt. Amikor megszünt a net, akkor a LAN kábelt átdugtam egy switchbe (routeren kevés a port). Sem a switchen, sem az inverteren (SMA stp 5.0-3av-40) nem villog a visszajelző led. Az inverter működik, pulzál a zöld led, csak nem kapcsolódik a netre. Az lenne a kérdésem hogy a kábeles csatlakozást is konfigurálni kell-emint a wifiset. Más eszköz simán működik.
-
Strezi
őstag
Esetleg innen el tudsz indulni:
Kapcsolódás az inverterhezPróbáld újra a csatlakozást(kábel ki be dugás) switch nem lehet probléma, legalább kezdetekkor kelene látni rajta valami aktivitást. Lehet hogy kell egy DC áramtalanítás is. Ne a legnagyobb ragyogó napsütésben, inkább este próbálkozz vele
Az inverter alapértelmezett IP-címe Etherneten keresztüli közvetlen kapcsolódáshoz: 169.254.12.3
Lehet hogy kell neki fix IP-t adni DHCP-n(routered) keresztül a MAC címe alapján. Ha a fentiek kínaiul vannak, akkor talán majd valaki más tud segíteni benne...
Régiekhez volt a SunnyExplorer, ami megkereste helyi hálón, nekem az megy. De, nekem is fix címen van.[ Szerkesztve ]
Használt 14.3 kWh LifePo akkuk eladók ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...
-
zsolosz
tag
Akinek MVM Next EnergiApp van, és már leolvasták neki az okos órát, lenne egy kérdésem:
az applikációban két értéket látok, az egyik elméletileg a termelés, a másik a fogyasztás, és eddig ok.
Viszont mindkét érték megnevezése: Fogyasztás (kWh)...
A termelésnél nem annak kellene lenni odaírva: Termelés...?
Vagy rendben van így, ahogy írtam, és csak az applikáció készítői nem voltak elég figyelmesek? Igazából nem szeretnék úgy járni, hogy a betermeltet kiszámlázzák fogyasztásnak.
Köszönöm a segítséget! -
Öregecske
lelkes újonc
válasz zsolosz #54425 üzenetére
Üdv zsolosz! Nekem ilyen órám van de még nem olvasták le. Viszont javaslom, hogy kérj telefonon a távleolvasási portálhoz jogosultságot. Minden nap 0 órakor frissítik az adatokat 15 perces adatok is vannak, sajnos csak az előző napról (hálózat fogyasztási és HKe (napelem) termelési) Telefon: 06 20 (30 40 70)459 9722 Ez az ELMŰ technikai (műszaki) info vonal. Sok sikert!
-
jones965
Modder
Home Wizard és Huawei inverter tulajok!
Ma frissítette a HW. az applikációját, és többek között a Huawei inverter is bekerült még jónéhány gyártóéval együtt. Így már egy applikációban lehet látni a megtermelt, felhasznált és átadott energiát. -
edeleny
őstag
Először is!
Sűrű elnézést attól aki egy percig is gondolkozott a felvetett problémán.
Nincs probléma!
Egyszerűen, nem jó adatot néztem, és egyszerűen gyorsan megy lefelé a nap.
Szóval:
opti nélkül vs optival!Úgy néz ki adott két teljesen egyforma nap. Tudom, hogy olyan nincs, mert szűrt felhót nem is látom és befolyásolja, mégis van két jól összehasonlítható görbe.
2022.11.02
16.88 kWh termelés optik nélkül
2023.11.02
18,65 kWh optikkal
Mindenki döntse el, hogy csinál e valamit az opti vagy nem!Az volna jó, ha a Huawei web oldalon nem csak egy nap, hanem több nap adatait is fel lehetne tenni egy trendre. A napi termelési görbe látványosabb lenne. 22-ben magasabb a csúcs hozam, de reggel és este, mikor árnyékok vannak az aptis teljesít jobban.
Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.
-
jones965
Modder
-
Öregecske
lelkes újonc
Tisztelt asdf! Kétszer is megpróbáltam egy kis tanulmányt feltenni a helyzetről és a tapasztalatokról, de a rendszer (vagy az admin?) törölte. A lényeg: az inverter folyamatosan működik és zavartalanul tölt fel a hálózatra. Van vagy 8 panel amelyik gyengébben termel (ezt jól mutatja a Fusion Solar applikáció). Az É.-NY.-i irányban 17 db. 400 w.-os a D.-K.-i irányban 18db van. A rossz irányban lévők (É.-NY.) fele-harmad annyit termelnek mint a többiek. Mivel nem értek hozzá, inverter áramot, feszültséget stb. nem tudok mérni. Meg fogom kérdezni a telepítőket, hogy mi a teendő?
-
edeleny
őstag
válasz Öregecske #54441 üzenetére
HA jól emlékszem Huawei invertered van.
Applikációban minden benne van, vagy a Webes felületen
Tudod használni az app-ot? Nem szégyen, nekem is a kolléga mutatta anno!Ez hogy jött össze? Dél-kelet, Észak-Nyugat?
Most november tájékán az is csoda, hogy az északnyugatinak értelmezhető termelése van! Szeptember 21-én megy le a nap pont nyugaton. Most már rá se tud fordulni!
A panel kkor adja a névleges teljesítményét, ha a hőmérséklet alacsony, és a napsütés pont merőlegesen éri.
A dél-kelet is csak egy fokkal jobb! Ott kel fel a nap kb. alacsony szögből éri a paneleidet!Látatlanban azt mondom, hogy nálad a tájolás lesz a ludas!
De tényleg jó lenne egy napi termelési görbe!Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.
-
Öregecske
lelkes újonc
válasz edeleny #54442 üzenetére
Egy háromlakásos családi ház így épülhetett, tehát adottak a tájolási lehetőségek. Néhány órája töltöttem fel termelési görbét, lehet, hogy az írás hosszúsága miatt törölték. Most megpróbálom rövidebben feltölteni. Sajnos nem sikerült. Amit eddig többször feltöltöttem, most nem sikerült. Úgy néz ki, hogy az ide való másolásomat letiltották. Katona voltam, nekem azt tanították: "kis felderítő ne vonjon le nagy következtetéseket!" A friss újonc ne töltsön fel nagy fájlokat!
-
Öregecske
lelkes újonc
Egy ábrát szeretnék feltölteni! Eddig kétszer sikerült: rákattintás, Ctrl+C és Ctrl+v most ez nem megy ábrával, csak szöveggel. Küldöm a szöveget:
Többen kifogásolták hogy nem adtam meg elég mennyiségű adatot a napelem rendszerekről és így nem tudnak megalapozott tanácsot adni Ezért most összeállítottam egy vázlatot arról hogy milyen rendszerünk van és mi alapján gondolkodunk a bővítésről Először is fel telepítettek 2023 május 8 án 35 darab 400 wattos Tier típusú napelemet, hozzá egy 12 kW os Huawei invertert. Minden napelem alá tettünk Huawei optimalizálót. Az optimalizálók mellett azért döntöttem mert a szomszédunk fenyőfái árnyékot vetnek a tetőre, és nem kötelezhetem a szomszédot arra hogy vágja ki a fenyőfát. Így csak néhány néhány panelnek a termelése csökken az árnyék miatt, mert az optimalizálók kiküszöbölik azt hogy befolyásolja az egész rendszer teljesítményének visszaesését. Továbbá az optimalizálókat azért is választottam bár 30000 Ft darabja hogy a Fusion Solar applikációval nyomon követhessem a termelést napelemenként.
Ez jó szórakozás nekem mivel már nyugdíjas vagyok, állandóan figyelem hogy melyik mennyit termel. Azt tapasztalom hogy vannak olyan napelemek amelyek kevesebbet termelnek és vannak amelyek többet és ez rendszeresen így alakul ez nyilván annak a következménye hogy a gyártási technológia nem tökéletes nem lehet tökéletesen egyforma napelemeket gyártani, másrészt más a napsugár beesési szöge és így tovább sok minden befolyásolja. Most ezzel nem akarok foglalkozni. Az a tapasztalat, hogy a körülbelül 150 fokra (délkeleti irány) telepített napelemek jó napsütéses viszonyok között általában 2 és fél kW órát termelnek. A másik oldalon amely gyakorlatilag északnyugatra néz csak ennek a felét, amikor a nap alacsonyabban jár akkor jelentősen lecsökken a napelemek termelése különösen az északnyugati irányban, hiszen alig süt rá a nap.
Ez a ház amelyre telepítettük a napelemeket egy három lakásos családi ház. A napelemekkel megcéloztuk azt hogy a gázfűtést, meg minden más fosszilis energiával való fűtést, mert van egy komplex rendszerünk (vegyestüzelésű kazán is) helyettesíteni szeretnénk a napelemtől származó elektromos energiával való fűtéssel. Ehhez különféle számításokat is végeztem.
A legutolsó fűtési szezonban amikor tisztán csak gázzal fűtöttünk 2100 köbméter gázt használtunk fel. Egy köbméter gáz 34 Mjoule hőmennyiséget termel. Ez összesen ha összeszorozzuk 71400 Mjoule. Tehát a lakás fűtéséhez 71400 Mjoule hőmennyiség szükséges. Egy kwh áram hőtermelése 3,6 Mjoule. Ha 71400 elosztom 3,6-al akkor kijön hogy 19850 kwh szükséges a három lakás fűtéséhez (mert közös kazánrendszer van). Ha hőszivattyút alkalmazunk merész becsléssel 3,5 tized GOP-al számolok így ez a 19 1850 osztható 3,5 -el, kijön hogy 5700 kwh áram szükséges hőszivattyús fűtéshez. Ha a jóslatok beválnak, akkor a 14 kw napelemmel és a 12 kW os inverterrel megtermelhetek 13000 kilowattóra áramot. Az éves áramfogyasztásunk 5500 Kw óra volt, tehát így a előzetes számítások szerint a napelem rendszer megtudná termelni a hőszivattyúval való fűtést. Ebbe benne kell hogy legyen a melegvíz szolgáltatás.
A hőszivattyúnak nem egyedül kell megtermelni a 19850 Mjoule hőmennyiséget mert van még három darab 3,6 kW-os hűtő fűtő klímánk amelyek fűtésre optimalizáltak. Sőt most szerelünk be egy negyedik klímát amely 3,9 kw fűtési kapacitással rendelkezik. Ezen kívül a fürdőszobákban vannak infrapanelek elhelyezve, sajnos oda csak kicsiket raktunk (350 wattosakat). Minden lakásban van még 770 wattos lábon álló infrapanel.
Úgy gondolom a három család összefogása optimális lehetőségeket teremt. Előre számoltunk azzal hogy a rendszerünk nem lesz a leghatékonyabb, de kell a sok megtermelt áram, amit csak így érhettünk el.
Csatolom a 4 hónapja működő rendszerünk csúcs napi termelését. Ebből látható, hogy a 12Kw.-os inverterünk „kényelmesen” van terhelve.Sajnos az ábrákat nem tudom feltenni. Talán holnapra kijózanodok. Üdv. Legyetek jók!
-
asdf_
veterán
-
asdf_
veterán
válasz Öregecske #54446 üzenetére
A másik oldalon amely gyakorlatilag északnyugatra néz csak ennek a felét, amikor a nap alacsonyabban jár akkor jelentősen lecsökken a napelemek termelése különösen az északnyugati irányban, hiszen alig süt rá a nap.
Itt felmerül a kérdés, hogy ide minek került egyáltalán napelem. Északi oldalra úgy 15 fokos lejtésű tetőig rak az ember napelemet, után kezd pénzkidobásba hajlani a történet nagyon gyorsan. Értem én, hogy arra áll a tető, meg kellenek a kilowattok, de...
[ Szerkesztve ]
-
edeleny
őstag
válasz Öregecske #54446 üzenetére
Nagyon jól számoltál.
A gond az, hogy pont úgy nem értettél a napelemek lelki világához, mint anno én!
Gondolom sátortetős a ház, azért esik ki a legjobb, a délnyugati oladal. Vagy nem tudom oda miért nem került.A kollégának délre néző egysíkú (volt kocka palatetős) háza van! 40°-os szöggel. 10,5 kWp rendszere hozott majdnem 14 000 kWh. durván 1,3-as szorzó!
Nekem összevissza tető. 6,8 kWp rendszer 6600 kWh hozott. Nem volt 1a szorzó! A rendszer ugyan az, pusztán a tájolás az ami különbözik! (nekem délnyugat)Ő a tavaly december 25.-i termelés.
A 6.8-as rendszer napi csúcsa nem érte el a 3 kW-ot, azt is csak rövid időre.
Érdemben fél tíz felé kezd termelni, és fél három felé már meredeken esik, ahogy megy le a nap, és jön a szomszéd ház árnyéka. Egy óra krül van a csúcs.
A dőlésszöget továbbra sem tudjuk, de neked valahol itt kezdi érni a nap a paneleket. Felülről süti a nap (már ha lehet nevezni a decemberi napot, hogy felülről süt), de nem tud ráfordulni, mert lemegy! Ez a gond az északnyugattal!
Ő pedig, az eddigi csúcs. 6,8-as rendszer 41,99 kWh termelés, 5,6 kW napi csücstermelés.
Hivatalosan 4:30-tól 21-ig működött az inverter.
Ami ebben érdekes, hogy hiába indul hajnalban, az érdemi termelés ugyan úgy fél tíz felé kezdődik, de gyakorlatilag 19-ig tolja.Na most képzeld el, ha déli irányú rendszer lenne akkor ezt a huplit told el balra, este olyan lefutásnak kellene lenni, mint reggel felfutásnak. Az északnyugatival meg told el jobbra, úgy hogy este függőlegesen levág! Ezért termel kevesebbet az északnyugati. (meg azért mert nincs ilyen agas csúcs, ideális esetben nekem is vágni kellene az inverternek)
Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.
-
Öregecske
lelkes újonc
válasz edeleny #54449 üzenetére
Kedves Edelény! Minden szavaddal egyetértek! A rossz oldalra azért került napelem, mert a főoldalra több nem fért. Viszont a rossz oldal is termel kb 5000 KWh.-t. évente erre szükség van. A háztetőre rakott napelemek tájolása nem választható ( bár tudok arról, hogy méregdrága forgató szerkezetekkel ezen lehet javítani). Összességében igazatok van a hatékonyságot érintő bírálataitokban. Hozzá nem értés, és több kényszerhelyzet okozta ezt az eredményt. De már kész van, és a három család kikoplalta az árát. Ez a fórum nagyon jó arra, hogy a telepítővel megvizsgáltassam, hogy nincs-e valami javítható hiba a rendszerben. Írd le légy szíves: az ábrákat hogyan raktad fel, mert én nem tudtam. Kétszer sikerült, de azt hiszem a második hozzászólás, vagy más miatt törölték (vagy törlődött). Köszönök mindent!
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest