Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz anytime #1409 üzenetére

    Az élezést két részre bontanám, az egyik a durvább, amikor komolyabb anyagmennyiséget kell leszedni, hogy kialakuljon a kívánt él, és egy finom, amit jellemzően fenőacéllal, vagy valamilyen kerámiával simítunk az élen, hogy a kis csorbulásokat, elhajlásokat korrigáljuk.
    Az alap a fenőkő, nekem bevált a 200/800 kétoldalas kő. A 200-as oldalával egy kicsit kisebb élszöget, a 800-assal egy kicsit nagyobbat. Ezzel már elég jó fogós élet lehet csinálni, nem polír, de így pl. paradicsomot, paprikát még jobban is lehet vágni, jobban belekap. Polír élet bőrön lehet kevés polírpasztával, de nem látom értelmét a borotválkozáson kívül.
    Ha nincs elég kézügyesség, akkor a Lansky féle vezetett megoldások jönnek szóba, persze babrálni kell a befogatással, meg kell tanulni a kő mozgatását, de az élszöget tartja.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz lugosi #1503 üzenetére

    Igen, az az élező sem a penge hegyét sem a tövét nem tudja normálisan élezni, a tövét sehogy, mert általában a markolat akadályozza, hogy hozzáérjen a korongokhoz. Egy sima kő vagy kerámia az mindent élez, és csak kézügyesség kérdése, hogy mennyire tartja az élszöget, ami a penge anyaga/edzése után a második legfontosabb.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    Erről a késről tudtok valamit? Megéri, nem éri, kamu, jó?

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1571 üzenetére

    Arra gondoltam, hogy ez valóban kovácsolt, nem csak festve vannak rá a rétegek. Emiatt vannak rajta a rücskök is, amik miatt talán kevésbe tapad föl rá pl. a krumpliszelet. A keménység az pro és kontra is, mert ha puha, akkor hamar tompul de könnyű fenni, ha kemény, akkor fordítva. És ha egy fenés a kemény anyaggal 5 perc, akkor inkább húzza-halasztja az ember, míg a puhával húz egy párat valamin és borotva. Tetszik is ez a rusztikus felület.
    Másrészt azért kérdeztem, hogy hátha van olcsóbb hasonló valahol, vagy pont hogy ennyiért jó vétel, ti jobban képben vagytok az árakkal.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz ZolkoW #1596 üzenetére

    A fákon vígan tenyészik a gomba, tudom az nem baktérium, de azért nem szeretném a vágódeszkámon. Én műanyagot használok, sokkal kevésbé fogy, 18 éve gyakorlatilag semmit. Előtte fát használtam, az már olyan huplis lett, hogy nem lehet használni, mert nem vágja el teljesen a kés a cuccokat, a gödör fenekére nem ér le a penge. Le kellene maratni síkra.
    A biológiát meg elég könnyen távol lehet tartani szárazsággal. Ha úgy teszem el, hogy szárazra van törölve, akkor semmi nem tud tenyészni rajta, mert minden élőnek kell a víz. A fa be tudja szívni, ezért a sima törlés kevés lehet, a műanyag nem szívja be.

    [ Szerkesztve ]

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz betyarr #1606 üzenetére

    Meg kell nézni az élszalagot még fenés előtt, aztán pár húzás után megint, hogy honnan szedi le az anyagot. Ha az élszalag éléről, akkor jó, kevés anyagot kell leszedni, nagyobb lesz az élszög, ha az egész élszalagról, akkor is jó, több anyagot kell leszedni de pont jó az élszög, ha viszont az élszalag tövéről, akkor hosszas munkára kell készülni, mert a nagyobb élszöget kell kisebbé alakítani, és ahhoz elég sok anyagot kell lecsiszolni. Azt inkább kézzel nagyobb kövön érdemes, lehet akár kaszakő is 200-300-as, aztán mikor végigért az élszalag éléig, akkor jöhet a finomabb fenés.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz betyarr #1611 üzenetére

    Spyderco nem volt a kezemben, nem tudom mekkora erővel lehet rányomni, és mennyire szedi le az anyagot. A Lansky-féle az nekem is van, egyszerű különböző finomságú kövek, elég nagy erőt lehet átvinni, az tuti jó.
    Ha passzol az élszög, akkor nagyon keveset kell lecsiszolni, szerintem erre való a Spyderco és a hasonló ferde köves élezők.
    Az új késeken gyakran elég tompa az élszög, mert ez gyorsabban elérhető és kevesebb anyagot kell leszedni, valamint tartósabb az él, ezért szeretik a gyártók. Aztán jön a késmániás, szeretne jobb élet, ami a selyempapírt is viszi meg átesik a paradicsomon, ehhez viszont laposabb élszög kell, és elég sokat kell leszedni a gyári élszalag tövéből.

    Két oldalon a két háromszöget kell leszedni a laposabb élszöghöz. Ha a használattól eltompul az él, akkor pár század mm kopik le az élből, ennek eltüntetésére a két élszalagból kb a felét kell lecsiszolni. Annak ez a két háromszög legalább a százszorosa. Tehát nagyon fontos, hogy a késnek milyen az élszöge, ahogy ezt pár hozzászólással előbb írtam.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz betyarr #1613 üzenetére

    A Lanskyvel mindenki tud élezni, csak arra kell figyelni, hogy a megfelelő lukba dugd a pálcát, ami az élszöget beállítja. Meg persze ne szárazon csiszold. A legnehezebb talán annak megállapítása, hogy mikor kész, tehát mikor ért össze a két oldal az élen, mikor tűntek el a hibák. Tovább fölösleges csiszolni, de eddig meg muszáj.
    Befogni egyenesen kell, nem igazán lehet elrontani. Ha az ívelt hegyen is fontos az élszög, akkor kicsit kell geometriázni, hogy a csiszolás íve egyezzen a penge ívével. Ha hosszú a kés, akkor több fogásból érdemes csiszolni, minden fogásnál azonos nagyságú rész álljon ki a pengéből, így lesz az élszög azonos. Van egy kis csalás benne, mert az élszög pontos csak középen lesz, amint kezdünk távolodni, egyre kisebb lesz. De mivel 1-2 fokról van szó, a használat szempontjából nincs jelentősége.
    Nem tudom hogy történt a gépi köszörülés, ha vizes kövön akkor OK, de ha szikrázva szárazon, akkor az az él már nem sokat fog érni, mert kilágyul az anyag egy pillanat alatt. Azt kell figyelembe venni, hogy az él mikronos mérettartományú, tehát ott az anyag már nagyon könnyen hajlítható, kitörhető, és nagyon hamar fölhevül a lágyulási pont fölé, az edzettsége csökken, késnek alkalmatlanná válik. Egy ilyen kilágyulás után jelentősebb anyagmennyiséget kell leszedni, hogy eljussunk a még nem kilágyult anyagrészhez, amiből az új élet kialakíthatjuk. Tehát flexszel meg száraz köszörűvel, meg száraz motoros konyhai élezővel nem élezünk csak vizessel. Lehet látni videókon a méteres átmérőjű tárcsákon nyomatják az élezést a szakik, közben csorog rá a víz.
    Keress egy erős nagyítót vagy óráslupét, és azzal nézd meg. Először érdemes megnézni, aztán élezni, mert a használt élszalagon jól látszik az új fenés nyoma. Ha már fented, akkor nehéz meglátni, ilyenkor finoman át kell húzni durvább kövön az élszalagot, és ekkor már jól látszik a finomabb fenés nyoma, ahogy tünteti el a durvább kő csiszolásnyomait. Akkor jó a fenés szöge, ha egyenletesen az egész élszalagon koptat, ezt kell elérni. Ezután már minden fenés csak 1 perc lesz ugyanazzal az élszöggel, és ismét borotva a kés.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz betyarr #1618 üzenetére

    A megégetett kést is meg lehet élezni/fenni, sőt még könnyebb is a puhasága miatt, csak nem tartja az élét.

    Most értem az olvasás végére, ugyanazt írtam mint dantre.

    [ Szerkesztve ]

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    Még egy dolgot kell megfontolni a Spydercoval és minden olyan élezővel, ahol a kés markolatát fogjuk és úgy húzzuk végig, hogy a penge tövénél sokkal nagyobb lesz a pengét a kőhöz nyomó erő, mint a penge végén. Igaz ez a fenőacélra, kerámiára, kerámiakorongos Fiskars élezőre, motoros élezőkre is. A kezünkkel azt érezzük, hogy azonos erővel nyomjuk, de csak az erőkar állandó, a teherkar, ami a pengét nyomja a kőhöz az folyamatosan növekszik a hegy felé, tehát a teherkaron ébredő erőnek csökkennie kell.
    Ennek következtében lehet találkozni a markolatnál már elkeskenyedett késekkel, amiknek a hegye még gyári, az élszalag meg nem egyenes, hanem a kukrikhoz hasonlóan hasas. Ezt csakis úgy lehet kompenzálni, hogy a penge tövénél még gyengén nyomjuk, aztán a hegy felé haladva egyre erősebben. Komoly gyakorlatot és kézügyességet igényel.
    Ezzel szemben a Lansky módszer teljesen azonos erőt igényel mindenhol, amit sokkal könnyebb tartani. És így van a fekvő kövön élezéssel is, mert egyik kézzel fogjuk a markolatot, de ezzel csak az élszöget állítjuk be, a másik kéz három ujjával meg a nyomóerőt adjuk a pengére, végig egyenletesen. Itt a hegynél lehet bukni, mert az ívelt hegynél kisebb lesz az érintkezési felület, mint a penge egyenes szakaszán, ha ugyanakkora erővel nyomjuk, akkor sokat szedünk le a hegyből.

    [ Szerkesztve ]

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz Ezekiell #1628 üzenetére

    17 cm kicsit rövidke, egy megtermett káposztával meggyűlik a bajod. Séfkések általában 20 cm-esek, de nekem a 30 még jobban tetszik, mindent visz.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1632 üzenetére

    Vettem egy nagyobbacska bambusz deszkát, azon lehet garázdálkodni a 30 centissel. A 20 centissel is elboldogulnék, de azt már nem nagyon lehet húzni egy nagy fej káposztában, pusztán nyomással átvágni meg nem könnyű, főleg, mert nem is lenne ki elég a hegyéből, hogy rátámaszkodjak. Viszont van egy 16 centis séf késem, azzal neki se kezdenék. Vagyis ha több kés van, akkor a legtöbb esetben a 20 cm elég, kicsit kevesebb esetben a 17 is, de van amikor a nagy kell. Ha csak egy kés van, akkor annak nagynak kell lenni, mert az jó azokra a munkákra is, amikre a kisebbek is. Nem ide értve a hámozást, filézést, csontozást.

    Nevesebbeket nem tudok ajánlani, nekem nincs olyanom. Mindenhonnan vettem olcsóbb késeket (piacon a késes, lidl, vatera, media markt, penny), és amik beváltak, azokat használom. A használatban nem érzem az ár szerinti sorrendet, nem biztos, hogy a drágábbat jobb használni, sem fogásra, sem élezésre nézve.

    [ Szerkesztve ]

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz betyarr #1636 üzenetére

    Ezek nem: a sashimi egy 3 részes készletben van, abból a másik kettőt nem használom, az egyik egy kis kés, a másik egy santoku, a pengén 5-6 lyuk van, azt hittem milyen jó lesz nem rátapadósan szeletelni, de nem, tapad rá minden mint a nyavalya, a lukaktól függetlenül. Valamikor vettem egy séfkést valamelyik áruházban, de vastag és nehéz, én meg a vékony és könnyűt szeretem. Fiskars 5 darabos készlet, ebből kettő szeletelő, aminek nem olyan széles a pengéje, hogy a markolatot fogva ne verjem oda az ujjaimat a deszkához. Nekem a széles pengéjű séfkés jön be, a húst is azzal szeletelem, nem a szeletelő késsel.

    Ami részben váltak be, egy Tramontina saválló séfkés, olyan vékony, hogy peng, zenélni lehet rajta mint a kétemberes fűrészen, nem is elég széles a penge, leér az ujjam, de olyan brutálisan éles, hogy paradicsomot-paprikát a lecsóba csak ezzel vagdosok, vagy húsvéti főtt sonkát hogy ne essen szét darabokra. Én fentem meg, kerámia csövön szoktam meghúzni szárazon, borotva. Pennys fehér kerámia bevonatos santoku és séfkés, a santokun mélyedések a pengén, valamivel talán kevésbé tapadnak rá a cuccok, de még igazából nem éleztem, a gyári él meg nem az igazi. 30 centis piaci késestől, vastag, brutális darab, talán az is Tramontina, nehéz, mindennapos munkára nem jó, viszont amikor kell az erő, akkor jó, sütőtök, szalonnabőr, ilyenekre.

    A legmeglepőbb bevált az Lidl séfkés talán 300 vagy 500 Ft volt, egyszerű fekete műanyag markolat végig fut benne a fém, nincs a penge tövéig élezve, azzal szenvedtem egy sort, mire leszedtem a sok anyagot. Könnyű élezni, mégis tartja, 20 centis, mindennapos. Egy másik már nem tudom honnan, készletben egy séfkés meg egy kis kés, utóbbit asszony használja evéshez. Két jó tulajdonsága is van, gumírozott markolat, vizes kézzel se csúszik, és lejön a penge a markolat alá, a markolat tetején szépen lapított felület van, ahova jól lehet támaszkodni a kéznek, erősebb nyomást igénylő vágásokhoz. Jól élezhető, hagymát, petrezselymet, medvehagymát aprítani, húst szeletelni jó. Szintén olcsó, 1000 volt a két kés.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1675 üzenetére

    Márpedig több dologra kell figyelni.
    Leírtátok amit mondanék, a szabad kézi élezés kövön vált be nekem is a legjobban. Nálam kaszakő a gyáriról a saját élszögre átállításhoz, utána kétoldalas Rákóczi kő, ha jól emlékszem 200/800. Ez elég kicsi, de a 30 centis késsel is elboldogultam, de nagyobb kő kényelmesebb valóban. Ennél több nekem nem kell, mert szeretem ha az él harap, ahhoz pedig jobb ha nem políros borotva, hanem amit hagy a 800-es kő, mikrofogazott. De akármilyen felületen autós polírpasztával pillanatok alatt eltűnik a 800-as nyoma, és tükrös borotva lesz, ha valaki azt szereti, persze kb. két vágásig, mivel a kés anyaga nem olyan kemény, mint a borotváé. Ha olyan lenne, akkor meg kipattognának az éléből darabok.
    Napi éljavítás acéllal, kerámiacsővel, Fiskars két kerámiakorongossal, bár ez a penge tövénél és hegyénél problémás.
    A kézi élezés sajnos nem olyan szép élszalagot ad, mint a gépi, mert nem tudom olyan pontosan tartani az élszöget. Egy nagyon kicsit domború lesz, de ez a vágás szempontjából nem gond, pusztán esztétikai hátrány.
    Cserébe ha a hegy ívelt, azt sokkal könnyebb kézzel élezni, mint géppel, talán a ferde kövön függőleges pengével nem gond, de olyan élezőm nincs. Lanskyt is be lehet állítani hozzá, csak pepecselés a kézi módszerhez képest, ferdén kell befogni, hogy az íven egyenletes legyen az élszög. Ráadásul a penge ívétől függően különböző távolságra kell állítani, kisebb késeknél nem is lehet.
    Most néztem a Haidunál a HCJ kövek 2-3 ezer Ft körül vannak 160x39x15 mm, lehet próbálkozni.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1683 üzenetére

    Aha, akkor én meg az európait követem, mert ilyen késeket vettem. Egy igazán kemény anyagú késem van, az egy kerámia, de azt még régebben vettem, kíváncsi voltam az anyagra, vág vág, de az acéllal jobban megvagyok, és a formája is olyan szerecsétlen, nem áll kézre, nem használom. Próbáltam kis darabon az élezést gyémántos lapon, csak kipattogzik, így nem lehet élezni. Ezzel a kerámia próbálkozást le is zártam.
    Sokszor vágok szét csirkecombot, csirkeszárnyat, néha farhátat, vágom a csontokat, mikor hogy találom el, semmi bajuk a késeknek. Ha komolyabb csontot kell, akkor van két bárdom, de ritkán kell elővenni. Akkor a japcsi vonal már lehet kipattog ilyenektől? Vagy ahhoz még keményebb kell? Mi van a konyhában keményebb darabolni való, mint a csont?

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz betyarr #1684 üzenetére

    Kemény anyaggal lehet. Az én késeim puhábbak, ott nincs ilyen gond, viszont gyakrabban kell fenni.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1688 üzenetére

    Kerámia témában egyetértünk. Ráadásul vastag is a penge, én meg a vékonyat szeretem.
    Laci bácsinak is volt egy időben kerámia kése, de aztán visszatért az acélhoz. :)
    Ha farhátakat kell szétvágni, azért még nem veszem elő a bárdot. Japcsik zöldséget meg halat esznek, akkor ezért megy náluk a kemény kés? Kínaiak mindent, de ott eleve bárddal dolgoznak.
    Na majd ha ajánlotok valami jó kemény kést, akkor veszek egyet tesztelni.
    Akkor a fenésbeli különbségen kívül még az van, hogy jobban kell figyelni a keménnyel, hogy mit vágunk, túl keményet ne? Pontosabban oldalirányú erőt ne kapjon a penge.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1717 üzenetére

    Valami gyémántos nagyfordulató gépel lehet élezni, egyik videón láttam, szórta a szikrákat, gondolom a gép a kés sokszorosába kerül, tehát eldobás, másik vásárlása a gyakorlati megoldás az élezésre.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz peestike #1728 üzenetére

    A képen úgy látom, hogy egy ék alakú fém faragja a késről az anyagot. Ilyet és nem használnék. Egyenetlen az erő, a tövénél jobban farag, a hegyénél kevésbé. Ha kerámiarúd lenne vagy gyémántos acélrúd, akkor még csak-csak, nekem gyémántos van, de azt se használom, inkább egy kő, és szárazon húzok párat és kész. De ezt pár naponta azzal a késsel, amivel eszek. Asszony rendszeresen ellopkodja a kést, mert mindig éles. A kőhöz kell egy rongy, nem szabad kézzel megfogni, mert eltömődik, van már egy olyan kövem, aminek az egyik oldalán a fele felület használható, az összes többi részén csak siklik a kés, de nem csiszolja.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz betyarr #1731 üzenetére

    Én se, amíg nem tapasztaltam. Ez kaszakő, tehát elég hosszú ahhoz, hogy kézben tartva fenjem vele a kést. Konyhában meg sokszor még zsírosabb az ember keze, mint alapból, és hiába törlöd meg, marad rajta elég. A rendes kézmosásnál meg gyorsabb egy darab rongy. Biztos ki lehetne főzni valami lúgban a követ, meg lecsiszolni a felületét, de 100 Ft-os kővel nem éri meg ennyit molyolni. A rendes téglatest köveimet meg óvatosan fogdosom, leginkább csak az oldalát, és ritkán veszem elő, csak amikor komolyabb élezés van. De úgy veszem észre, hogy ha egyszer megéleztem egy kést, rákerült a kezemben levő élszög, onnantól már elég a kerámiacső, fenőacél, és ez a kaszakő, mikor melyik, és csak pár húzás. Puhák a késeim.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1733 üzenetére

    Igen, a rongy a száraz kőhöz kell. Vizes köveket használok, beáztatás előtt azokat se érdemes fogdosni, utána már nem gond. Olajos kővel nincs tapasztalatom.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz Skillet #1748 üzenetére

    Az a baj, hogy a legamatőrebb otthoni főzőcskéző, pl. én, ugyanazt várja el a késtől, mint a legprofibb séf, kézreálljon, jó élet lehessen rá tenni, tartsa az élét. Ha egy kés nem jó a kézben, vagy túl puha az anyaga, vagy túl kemény az anyaga, nem jó az edzése, a penge formája-mérete, a markolat anyaga, akkor nem jó semmire sem a profinak sem az amatőrnek. A különbség ott van, hogy a megfelelő kések halmazából a profi választhat drágábbat is, mert visszatermeli az árát, az amatőr meg nem keres vele semmit, csak áll benne a pénze, miközben másik olcsóbb kést is választhatott volna a megfelelő kések halmazából. Nekem van 300 Ft-os 20 centis megfelelő késem, tehát nem csak a drága kések vannak a megfelelő halmazban.
    A 3000 Ft-os késről nem tudok semmit, nekem spec nem jön be a penge markolat felőli végén levő bumszli vastagítás, ezért kiesett a halmazból.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1767 üzenetére

    Erre még nem gondoltam, hogy olajozni meg viaszozni a vágódeszkát, én csak simán letörlöm, vizet nem kap, arra ott a műanyag deszka.
    Ezt a beolajozást az összes felületen csináljátok, vagy csak a vágó felületen? Mossátok-e vízzel a deszkát? Nem fordulhat-e elő, hogy a belekerült víz nem tud távozni az olajozás miatt?

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1774 üzenetére

    Hát én ilyeneket nem csinálok. Szeretem ha a dolgok rendben vannak, de ennyi melót beletenni. Az viszont igaz, hogy ha beszívja a szerves anyagokat, zöldség és hús leveket, annak tuti nem jó a vége. Épp ezért használok többnyire műanyagot. Meg úgy látom a profik is a nagy vastag műanyag lapokat használják több színben, bár néha látok fát/bambuszt is főzős műsorokban, olyan 10 centi vastagot. :)
    Valaki linkelt deszkakészítős videókat, megtetszett, kár hogy nincsenek hozzá gépeim, főleg a gyalu hiányzik. Van pár darab sok éves akác deszkám, abból jó lenne. Milyen ragasztóval kell ragasztani?

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz Digitalpimp #1785 üzenetére

    Engem nem érintenek az ételfeldolgozási szabályok. A profi konyhák is használhatnának beitatott fát/bambuszt, meg is tudnák jelölni színekkel is. De a mosogatás, a kés élének kímélése, mikrobiológiai szempontból meg még ki tudja miért a műanyag az előírás. A műanyag elérhető a civileknek is, nem is drágább mint a hasnló méretű fa/bambusz. Tehát nekem nem egészen világos, hogy miért használunk egyáltalán fát/bambuszt? Ha semmiben nem jobb, viszont rosszabb.
    Nekem először volt a fa, ezt láttam otthon szüleimnél meg mindenhol. Aztán elkezdtem séfkést használni, és kicsi volt a fa, vettem egy nagyobb bambuszt. Nem rossz, de beszív mindent, elszíneződik és fogja a kést, tehát az él nem csúszik rajta, hanem tapad, a walking on the table aprításhoz kellemetlen. Aztán vettem műanyagot, sajnos ez is kicsi, viszont nem gödrösödik, nem szív be semmit, mosogatható, csúszik rajta a kés éle.
    Valamikor 10-15 éve láttam a Metróban nagykonyhai műanyag deszkákat, szép nagy és vastag, de 6000 Ft volt, és sokallottam. Ma nem tudom mennyiért adják, de ahogy néztem a beitatós videón ezt a vaterás deszkát 8000-ért, ennyiért simán megérné a műanyag.

    [ Szerkesztve ]

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1840 üzenetére

    Ez csak szakácsokra vonatkozik? Mert én mint vendég rendszeresen saját bicskát használok, az éttermi késeket nem nevezném késnek. Tipikus kabaréjelenet, amikor gyaszitolom, erőlködök, aztán egy szép ívben elrepül a leszakított rántott hús darab a szomszédos asztalnál ülő hölgy dekoltázsába. :)

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1843 üzenetére

    Akkor jó.

    Elővettem egy olcsóbb 13 centis kést, és a megszokott módon evés előtt a száraz kaszakővel megsimogattam, hát a fasorban nincs az éle az Icel késhez, ami az alap evőkésem. Az egészből az az érdekes, hogy ugyanaz a kéz, ugyanazzal a fenési eszközzel és móddal, és hatalmas különbség az élben. Vagyis nem elég egyféle módon tudni fenni, hanem ez késenként is változhat, hogy mire van szükség.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz lugosi #1846 üzenetére

    Ha nem is minden nap, de 2-3 naponta igen. Szeretem a puha kenyeret, és utálom, ha összenyomja, és nem úgy halad át rajta mint a puha vajon. Úton van egy kemény kés is, majd meglátom melyik módszer jön ben jobban, a puha kés gyakori (de rövid) fenés, vagy a kemény kés ritkább (de hosszabb) fenés. Az nem opció, hogy a kés nem éles. Persze az élesség is sok fokozatban elképzelhető, nálam a kenyér jó mérce, ha a szelet héját elfekteti a deszkán, az már nem jó.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz basaja #1849 üzenetére

    Aztán az abajgatás után meg megkér, hogy vágd föl légyszi az ő rántott húsát is. :) Mert az éttermi késsel nem bír vele.

    [ Szerkesztve ]

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz gyapo11 #1844 üzenetére

    Miért lehet ez, hogy a gagyi kés nem lesz elég éles ugyanazzal a mozdulattal? Szerintem azért, mert a kaszakő elég durva szemcsés, és a gagyi kés meg nagyon puha. Ezt a kést én már egyszer megéleztem, tehát az élszög a szokásos, és akkor éles is volt, de akkor a 800-as kövön fejeztem be, ami sokkal finomabb mikrofogazást ad. A kaszakövön viszont a nagy szemcsék durva fogazást adtak, és ez abban is megnyilvánult, ahogy tapadt a deszkára az él.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1852 üzenetére

    Haha, ez olcsított verziós kajálda, pontosabban kettő, svédasztalos mindkettő, és igyekeznek alacsonyan tartani a költségeket, vékonyra lapítják, ettől sütéskor kiszárad és kemény lesz. Nem nagymama rántott húsa, ami omlik szét, szinte harapni se kell. Mindkét helyen olyan kések vannak, aminek az 'éle' kb. fél mm széles. Kifejezetten komoly erővel lehet csak szétvágni vele a húst.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1856 üzenetére

    Volt a Konyhafőnök sorozat, az egyik részben valami pesti belvárosi menő helyen főztek, és dobálta el a srác a késeket, hogy ez is életlen, ez is. Ezt hogy? A kaja sokezer Ft, fine dining meg minden, sokcsillagos szálló konyhája, de egy köszörülésre nem telik? Már ha az ottani személyzet olyan béna, hogy nem tudja megfenni.
    Nyilván nem az éles késtől lesz jó a kaja, de ez olyan, mint a kirojtosodott hidegvágó a lakatosmester kezében, igénytelen, nem vele csináltatnék vaskaput.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz Janusz001 #1860 üzenetére

    Szinte egy az egyben ez van nálam is. Csak asszony még a kése hegyét is letörte, valamit feszegetett. Egyszer adtam a kezébe egy elemlámpát, leejtette, annyi lett a lámpának. Műszaki antitalentum, de azért párat tudna húzni egy kövön vagy acélon, de nem, a fenés az én reszortom.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    schawo:
    Ráadásul egy 63-as rozsdamentes megélezéséhez elég komoly arzenál kell, a legtöbb olcsó kő itt már feladja. Egy ugyanolyan keménységű szénacélt sokkal könnyebb élezni.

    Ez hogy lehet? Ugyanolyan keménység mellett.

    Kicsit puhábbra van edzve, olyan 58-60-nak saccolom a keménységet (a japó vg10 késem 60-61

    Ha ennyire érezhető a különbség az 58 és a 60 között, akkor a 60+-2 az nagyon nem mindegy, hogy 58 vagy 62. Házilag lehet valahogy mérni a keménységet?

    Mert 60 fölött a VG10 is már hajlamos kipattogni

    Erre tudnál valami hétköznapi példát mondani, hogy milyen művelet az, amikor már hajlamos kipattogni? Sima vágásnál is, amikor az erő pontosan a penge síkjában van, vagy kell valami oldalirányú feszítés?

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz Digitalpimp #1878 üzenetére

    Sokféle acélt használnak késekhez, biztos sokféle eltérés van az anyagok között. A keménységet azt hiszem gyémánt benyomásával mérik, és ha azonos, akkor ugyanannyira hatol bele a gyémánt, akármilyen eltérések is vannak. A csiszoló-fenő eszköz szemcséi is az acél atomjainak összetartó erejét támadja és szakít le részecskéket. Ebből gondolnám, hogy azonos keménységű bármilyen anyagról azonos erő mellett azonos mennyiségű anyagot fog leszedni.

    [ Szerkesztve ]

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz Digitalpimp #1881 üzenetére

    Ilyesmire emlékeztem, hogy belenyomnak valamit az anyagba.
    A kérdés továbbra is az, hogy ha a keménység azonos akkor hogyan különbözhet két különböző anyag csiszolással/fenéssel szembeni ellenállása.
    A kés éle is úgy tompul, hogy más anyagokkal érintkezve lekopik a kés anyaga. A fenés ugyanez, csak sokkal keményebb szemcséket használunk, mert nem akarunk mondjuk egy hétig fenni. Keményebb kés éltartóbb, de nehezebb fenni is.
    Milyen keménységű a porkohászati acél? Ha keményebb, mint az edzett acélok, akkor érthető a nagyobb éltartás és a nehezebb élezés. De ha puhább, akkor hogy? Hogy lehet, hogy egy kúpot könnyebb belenyomni, de mikroszkópikus szemcséket leválasztani meg nehezebb?

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1884 üzenetére

    Értem amit mondtok, csak nem értem az okát. Mondjuk nem is vagyok gépész meg fém szakértő se.
    Nekem ha x mennyiségű 1 cm élhosszúságú kockát öntök kúpba, és lesz 3 m magas, akkor mindegynek tűnik, hogy a kockák miből vannak, kivéve ha mágnesek, vagy olyan puhák, hogy összenyomódnak a súly alatt.
    A kés pengéjében atomok, kristályok, akármik vannak, amik valamennyire ragaszkodnak egymáshoz. Ha a fenést nézzük, jön egy jó kemény szemcse, legyen mondjuk gyémánt, és belekarcol a fémbe. Pillanatnyilag nem látok más ellenhatást, mint az atomok, kristályok, akármik egymáshoz ragaszkodását. Ugyanez határozza meg azt is, hogy a keménységmérő kúp vagy gömb mennyire tud behatolni adott erővel.
    Nyilván nem az atomokat hasítja a gyémánt, ahhoz kicsit nagyobb erő kell, hogy az atom hasadjon. Tehát beleszúr a gyémánt és szánt egy árkot, kiszakít a fémtömegből egy ároknyi atomot, kristályt, akármit.
    Ha a kristályokat nézzük, mekkora erő kell egy kristály szétszakításához, és mekkora két kristály egymástól elszakításához? Lehet, hogy itt van valami jelentős erőkülönbség?
    Viszont mekkora lehet egy kristály? Az élnél közelít a 0-hoz. A penge többi részén lehetnek nagyobbak is, de azok az él szempontjából nem számítanak.
    Tehát el lehet képzelni egy olyan pengét, ami az élnél nagyon kemény, és pár tized mm-rel hátrébbtól már puhább. Mintha a katanákat is ilyenre edzenék. És akkor erre igaz lenne a keményebb, de csak az élre, amitől éltartóbb, viszont mégis könnyebben fenhető, mert a fenéskor csak kis rész a keményebb, a nagyobb felület puhább.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    Mi az a vágáserő?
    Sharpness level: the level of cutting force: 6.0-8.0 N international standards.
    Mit vág el 6-8 N erővel?

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1898 üzenetére

    Ja, én is tettem egy próbát, már nem emlékszem, hogy gyémántos lappal vagy kővel, de össze-vissza töredezett az él. Videón láttam valami fehér kerámia szerű kővel kézzel csiszolgatta. Meg gépeket is látni videókon, vagy szalag vagy kőkorong, papírt vágja utána. Gyártásról láttam videót, ott elég nagy tárcsán elég nagy fordulattal csiszolták, szikrázott szépen.
    Mindehhez hozzávéve a vastag pengét, a törékenységét, a kipattogásokat, én sem ajánlom a kerámiát.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz Skillet #1913 üzenetére

    Én is úgy tudom, hogy ilyenkor nem tesznek rá eljárási díjat sem, viszont lehet, hogy föl kell hívni a figyelmüket a 10 Euro alatti áfa meg nem fizetési kitételre.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz peestike #1922 üzenetére

    Melyik 5-re gondoltál?
    Séf, hámozó, kenyérvágó, evő, kenő. De még szóba jöhet bárd, szeletelő, filéző, sajt.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz jookomak #1924 üzenetére

    Szinte minden nap két késsel eszek, a vágásra használt kés hegyes és valahogy nem marad meg rajta a vaj, tehát a kenésre használt tompa hegyű gyakran kell.
    A bárd nálam is ritkán kerül elő, de ha kemény késeket használnék, akkor nem csapnám szét velük a farhátat, inkább elővenném a bárdot.
    A szeletelő az érdekes, mert bár én sem használom, de az átlag séfkés csak 20 centis, és ha nem lehet vele egy húzással egy szeletet levágni, akkor az irányváltás már látszani fog a szeleten. Japcsik is szeletelhetnének a santokuval vagy gyutoval, mégis van sashimijük, és azzal egy húzással, mert elég hosszú hozzá, és a keskenyebb penge nem is tapad annyira.
    Filézőm nekem nincs is, elvileg a hal bordáinak vonalát lehet vele követni, és ott gondolom szükséges a hajlékonyság. Sokszor láttam már műsorokban, hogy a séfek séfkéssel filéznek. Csirkecombot én is azzal.
    A sajtról nem tudok séfkéssel olyan szép forgácsokat leszedni, egyik túl vékony lesz, másik túl vastag, bár kicsit távol van a késtől, kb. mint egy hámozó.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    Megérkezett az 5 "-os Qing damaszk kés. 59±1 HRC keménységet ír, de nem éreztem nehezebben élezhetőnek, mint a többi kést. Most vagy nem kemény, vagy a többi késem is kemény, vagy nincs érzékelési képességem az élezési különbség megállapításához. A gyári élszög pontosan megegyezett a kezemben levővel, párat húztam, megnéztem órás lupéval, és az élszalagon teljes szélességében ott voltak a barázdák.
    Vékony papírt viszi, de persze nem papírt eszek, majd meglátjuk használat közben. Meg főleg az éltartósságra vagyok kíváncsi.
    Viszonylag szép a minőség, egy dolog nem tetszett, hogy az élszalag szélessége nem volt egyenletes, a penge tövén és a fölső harmadán szélesebb, középen és a hegyén keskenyebb volt. Gondolom Csing hétfőn élezte, rányomta a kőre, oszt jóvanaz.
    Még az az érdekes, hogy a mintázat a pengeháttól az él felé haladva megszűnik pár mm-re az éltől, és ez a határvonal olyan, mintha árok futna végig kacskaringósan, de körömmel nem érezni.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz betyarr #1960 üzenetére

    Érdekes, én meg pont nem szeretem az ilyen pengetövet, hogy ott van egy bumszli fém. Törlésnél oda kell figyelni, az igaz.
    Hogy milyen élesen kapod a kést a gyártótól, az nem sokat számít, mert úgyis tompulni fog használat közben, éz élezés/fenés megúszhatatlan.
    A karcolódással meg ne foglalkozz, nem dísztárgy, hanem használati eszköz. A használathoz pedig a legfontosabb az él, tehát nem tesszük más fémtárgyak közé, nem ejtjük le, nem vágunk fémet, nem hagyjuk vizesen (a nem rozsdamenteset). Engem a fenésnél se érdekel, hogy jaj nehogy megkarcoljam az élszalagon kívül valahol, vágjon megfelelően, ez a lényeg.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz schawo #1965 üzenetére

    Igen? Azt hittem azok egyáltalán nem rozsdásodnak. Szemre nem látszik semmi, de az élnél, ahol hihetetlenül vékony az anyag, a legkisebb is azonnal rombolja az élet. Na jó ezt tudni, csak egy Opinel bicskám van nem rozsdamentes, és már szép sötétbarna patinás is.

    [ Szerkesztve ]

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz ZolkoW #1969 üzenetére

    Vagy ha nem kapható, akkor egy öntapadós tapétával megoldható, ha ehhez elég erős a mágnes.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    Tegnap paradicsom is volt a vacsorához, Qing szépen vitte. Előtte nap kenőmájas már kiürült műanyag héját egy húzással. Ez úgy lett volna jó, hogy még tele van, de már fölvágva. A kenőmájas elég puha ahhoz, hogy inkább kinyomódjon, mint hogy a kés át tudná vágni a héjat. Amelyik kés ilyen, az mehet a kukába vagy élezni. Ezért kell 800-as kövön befejezni a fenést, hogy bele tudjon kapni az ilyen sima felületekbe is.
    Még csak pár nap telt el, de még nem kellett fenni a Qinget, az Icelt már fentem volna, tehát kopásállóságban jobbnak látszik.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz Digitalpimp #1972 üzenetére

    Mondjál pár részletet is, milyen vastag anyag van a mágnes és a kések között, milyen/mekkora mágnes(ek), hogyan rögzítetted a fába, egyáltalán fa-e vagy csak a borítás miatt látszik annak?

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz betyarr #1981 üzenetére

    Azt hiszem schawo írta, hogy minden kő és kés bejött áfa nélkül. Meg miért is hiszi egy vámos, hogy egy kő többe került, mint 45 $. Biztos van drágább is, de azok ritkán jöhetnek. Csak fölöslegesen terheli a vámhivatalt az eljárással, aminek a végén nem kapnak egy fillért sem.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • gyapo11

    Topikgazda

    válasz lugosi #1987 üzenetére

    Büdös lesz kajálás közben. Inkább a deszkák preparálásához használt olaj kellene.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

Új hozzászólás Aktív témák