Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rxanboy

    újonc

    Én úgy látom, hogy még rengetegen nem értik magának a cryptonak, a blokklánc technológiának a lényegét, de úgy az emberek alapvetően a pénzpiacok, bankok, fiat és ugy a monetáris politika mikéntjével sincsenek tisztában.
    Maga a BTC értékét a decentralizáltságba vetett bizalom adja, az az nincs egy központi hatalom, ami birtokolja, ami befolyásolni tudja, az értékét a kereslet és kínálat határozza meg, egy állam sem tudja lekapcsolni, vagy elvenni, illetve befagyasztani a walletedet, ez az, ami a fundamentuma, gyakorlatilag akárhova viheted magaddal, ha megjegyzed azt a hosszú kulcsot, nem kell az értékedet bankban tárolni, vagy teszem azt aranyba, amit vinned kell ide oda.
    Ezért is szokták digitális aranynak nevezni. A decentralizáltság szükségessége pedig már egy eldöntött kérdés, nézd meg az USAban a bankrendszer kicsit megreccsent, meg megakarták folytaniba cryptot, erre elkezdett emelkedni a BTC ára, pedig esnie kellett volna, mindenki cryptot akart venni, pedig itt most recesszió van, nincs pénz lóvéra, hogy mindenki csak úgy szórja, ez is elgondolkoztató. (Az ára pedig, addig lesz csak volatilis, amíg tényleg igazán nagy institutionök be nem szállnak, ők ugyanis hosszú távra fektetnek be, nem úgy mint a kissebb cégek, vagy a retail, akik egy szélfuvallatra el is adnak egyből, példaként nézd meg az amc tőzsdei árát, többnyire ott retail játszik, ugye milyen volatilis? Vagy pl a GameStop)
    A másik, amit sokszor nem értek, amikor valaki azt mondja, hogy nincs fundamentuma, de igen is van, csak sokan azt se tudják, hogy mi az a fundamentum, itt a BTC részéről ugye maga a decentralizáltság, illetve a technológia, de más technológia is van, pl az eth sol stb..., amik ugye a web3.0 ár hivatottak megvalosítani, egy olyan decentralizált alkalmazásokon keresztül, aminél pl nem kell ügyvéd egy adásvételi szerződéshez, mert egy jól működő blokklánc alapú alkalmazás ezen szerződéseket le tudja fedni, az örök életre rajta lesz a blokkláncon, még ha le is állna a hálozat, új tranzakció nem lesz, de a múltban lévőek ott lesznek stb...
    Most gondolj bele, egy ingatlan adásvételi szerződést kötsz, közjegyző stb... mennyi pénzt elkér tőled, egy blokklánc technologiával meguszod a tranzakciós költséggel, ami fillérek és örülsz.
    Akkor ott van a Defi, igaz még nagyon nagyon gyerekcipőben jár, de gondolj bele, ezen keresztül te magad tudsz úgy mond hitelt biztosítani más cégeknek vagy személyeknek és ezért te kapod meg a THM-et. Gondolj bele, a bankok ugyan ezt csinálják a te pénzeddel, ami a bankban van, kiadják hitelre és jól megszedik magukat rajta, mert csak 30%os készpénz fedezetnek kell lennie, te semmit nem keresel, de ha a bank csődbe megy egy bankrun során, ha bár az állam kisegít 30 misiig asszem, de az a feletti penzt buktad, gondolj bele vállalkozásod van, étterem stb... bukod a céges vagyont és nem tudod az alkalmazottakat kifizetni....
    Persze, magának a rendszernek vannak még foltjai, pl most jön ki egy usa törvény, ami a stabil érméket a FED alá helyezi, pl a circle is a FEDnél akarja elhelyezni a tartalékait, hogy bankrun során ne legyen depeg a token és az usd között, szóval fejlődik ez az ipar. Még rengeteg olyan dolgot tudnék felsorolni, hogy mire lehet használni, mire jó még a web3, de ennek nézzen mindenki utána.
    És igen, a fekete leves, a csaló tokenek, a shitcoinok, amíg nincs élhető, átlátható szabályozás, addig ezek sem fognak eltűnni, ezért ne is adj olyanra pénzt, amit nem ismersz jól, ez az alap. Ez még vele jár, viszont a lehetőségek elég nagyok, sok esetben ezért nem értem, amikor az egyszeri ember ellenzi, nem nézett utána, nem tudja, hogy ez neki mit adhat, meg nem ismeri a fundamentumokat.

    Még egy extra: ha teszem azt, valaki megszerzi a BTC hálozatának az 51%-át, annyi erőforrást (pénz, energia) kell befektetnie, hogy onnantól már nem lesz érdeke, hogy a hálozatot rossz irányba megváltoztassa, mert ha eltűnika bizalom, mindenki kiszáll, akko ő meg óriásit buk, ilyen ez a piac, szimpla matek ;)

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #60 üzenetére

    Az egyszeri ember ebben ellentmondást talál, de azért nezzük meg jobban a dolgot, nem magának a coinnak kell a hatóság, hanem az azt kiszolgáló rendszernek. Maga a coin-t nem tudod szabályozni, az teljesen decentralizált, a szabályozás az a centralizált részéhez kell, mint pl az exchangek illetve a stabil coinok. Pl, hogy az adott exchangen ne keverjék össze a customer vagyont a céges vagyonnal, lásd FTX...
    Nyilván, olyan a shitcoinok nagy része azt nagyobb lényeges tőzsdék eleve nem is listázzák, meg azért kapnak átvilágítást a tőzsdék ilyne téren is, de maga a létrehozott coint magát semmi se tudja szabályozni. Ezt eleve nem is kell szabályozni, de a centralizált részét kell.
    A szabadság meg nem tűnik sehova, ugyan úgy tudod vinni, illetve ugyan úgy nem tudják a tranzakciót megakadályozni, te walleted te coinod, senki sem veheti el tőled.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz arnyekxxx #62 üzenetére

    Miért, az árutőzsdén, amit megveszel olaj, arany, narancs, azt nem azért veszed, mert elhiszed, hogy később magasabb áron el tudod adni?
    Ha részvényt veszel például, vagy gyémántba fektetsz bele, azt nem azért veszed, mert arra spekulálsz, hogy később nő az értéke? Ha ingatlanba fektetsz be, nem lakhatási céllal, hanem befektetési céllal, akkor nem arra spekulálsz, hogy később magasabb ára lesz? Vagy, hogy ki tudod adni?
    Szerinted a fentebb emlitett eszközök értékég mi adja? Megsúgom az emberek.
    Az emberek adnak értéket mindennek, a kollektív értékelés teremti meg a piacot.
    Az ingatlannál arra spekulálnak az emberek, hogy valahol lakniuk kell, az ingatlanok száma csökken, de az emberek veszik majd, így nőhetbaz ára.
    A BTC pont a 2008as bankválság után jött létre, azóta ia veszik az emberek.
    De megjegyzem ilyen alapon tartjuk bent a pénzünket a bankban is, mert elhisszük, hogy nem tapsolják el, meg ott az ott lesz elérhető mindig, pedig csak a 30%-a van fedezve.
    Szóval a logikád alapján, ha a BTC-nek nincs értéke, akkor semminek sincs.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #65 üzenetére

    Nem értem a kínai nagyfal analógiádat, a lényeg, hogy ahhoz, hogy minden kiskapu bezárodjon, ahogy te nevezed, ahhoz minden bányászgépet vagy ha eth node-ot üzemelő gépet le kellene kapcsolni, ez meg csak akkor működne, ha az egész bolygón betiltanák a bányászatot és nem lenne egy darab gép se, amire meg az esély az zéró, kb az kéne hozzá, hogy az USA kitalálja, hogy betiltja es elfoglalja a bolygót, hogy ezt be is tartsa, de még akkor se tudják egykönnyen beazonosítani a fű alatt működő bányászgépeket, aztán Kis Józsi meg készpénzért vagy egyéb más módon megveszi a cryptot. Szóval érted ez technikailag kivitelezhetetlen. Nem tudsz olyan jogi vagy technikai megoldást találni erre, ami működne. Vagyis bocsi de lehetne, ha magát az internet működését szünteted meg valahogy, de kb az is lehetetlen.
    Szóval ez a funda ez kb betonstabil, ha nem így lenne, most nem beszélnénk BTCről, mert tuti, hogy megszűnt volna már.

    Amúgy én magam, alapjáraton nagyon nagy skepticizmussal állok a cryptohoz (szóval kb az összes negativumot, meg buktatót elég szépen körbejártam), plusz szoftvermérnök vagyok banki területen, szóval nem a levegőbe beszélek, elég sokat foglalkoznak ezzel magasabb körökben is, jóval okosabb emberek, mint egyes politikusok meg jegybankelnökök, hidd el nem véletlen vásárolt be a Fidelity is. (Legnagyobb vagyont ők kezelik a világon)

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #67 üzenetére

    Aranyközépút, mind gondolkodasban mind az emberek véleményében ezt nézd.
    2 szélsőséges csoport van, az 1 millio dollárt vízionáló dogecoin huszárok, illetve az 1 dolllárt se érő BTC-t vízionálók. Ez a két ellentétes csoport, akik a leghülyébbek, meg beszélnek összevissza dolgokat, csak sajnos ők a lenghangosabbak :)
    Az megint egy másik dolog, ha valaki azt mondja, hogy távol marad a cryptotol, mert nem ismeri, túl volatilis, túl kozkázatos neki, szerintem ez teljessn egy korrekt hozzá állás. Csak sajnos nagy emberek között is, mind crypto mind anti-cryptosok között vannak olyan nagyot mondók, hogy csak fogom a fejemet.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #69 üzenetére

    4-5 évvel ezelőtti árfolyamokat már láttunk idén, illetve tavaly decemberben is, meg júniusban. Nyáron a 2017-es ATH-ig lement az ár, decemberben meg az alá is, 15k-ig.
    Az tény, hogy a 2020as pénznyomtatás megdobta az árat és ez ebben szerepet játszott, viszont nem ez volt az alapvető tényező, ami így felnyomta az árakat, hanem az intézményi szereplők belépése, illetve az elfogadás egyre szélesebb terjedése. Arról nem is beszélve, hogy maga a crypto piac mennyire durván ellenálló, pl ugye ott volt 2021 nyarán a kínai tiltás, hirtelen minden bányászatot be is tiltottak, minden bányász ott tanyázott, be is esett rendesen az árfolyam, majd 1-2 hónap alatt helyre is állt és indult megint előre. Akkor itt volt ugye a FED kamatemelések, mennyiségi szigorítás, jött a Luna crash, FTX crash stb... Kb mindennek össze kellett volna omlania, aztán itt vagyunk megint a 30K-t nyaldossa az árfolyam, úgy, hogy a bankok gyelgélkednek (ami, ugye a crypto-t is érinti, lásd ugye a stabil coinok fedezete is bankokban van, plusz az exchangek stb...), ennek tetejében még az USA egyes ügynökségei is durván ütik a cryptot (lásd az SEC végrehajtások), mégis megy felfele az árfolyam, pedig itt már nincs ingyen zseton, mint 2 éve (habár a bankrun miatt, most a FED megint kezdi a mennyiségi lazítást, szóval kérdés mi lesz itt az inflációval, de ez már nem crypto, hanem más téma).
    Szóval magának a piacnak egy nagyon erős ellenállása van, volatilis meg minden ez tény, de nagyon ellenállónak tűnik jelenleg.
    Aztán persze senki se jövőbe látó, viszont a trendeket kell figyelni elsősorban, egyre több kormány próbál valamiképp szabályokat felállítani, amivel a csalókat kiszűrhetik, illetve egyre több nagy intézmény teszi be a lábát az iparra szépen óvatosan (Blackrock, Nasdaq, Fidelity és még sorolhatnánk, de a lista elég nagy).
    Maga az innováció is elég durván fejlődik, mint mondtam én is mindig skeptizimussal szoktam vizsgálni mindent, de a tényeket mindig számításba kell venni és a realitások szemüvegével nézni a világot, hogy a jelek mit mutatnak. Azt meg végképp nem szabad, hogy pl Warren Buffetre hallgatni, aki azt mondja, hogy 1 penyt se adna a BTC-ért, de azért ott a NuBank, aminek a fő tulajdonosa, ami könyökig benne van a crypto iparban, szóval ilyenkor is előbújik belőlem a skeptizimus, hogy na vajon ez nem azért riogat, hogy jól letolja még az árat, aztán jól bevásároljon, majd kijelentse, hogy bocs srácok tévedtem ez mégis jó dolognak tűnik?
    Érdekes egy világot élünk, de annó az internettel is kb így voltak az emberek mint most a cryptoval, aztán csak azon keresztül beszélgetünk :)

  • Rxanboy

    újonc

    válasz Eniko89 #73 üzenetére

    Van amúgy sok kereskedő, ahol lehet sok más cryptoval fizetni. Nagyon sok online rendelésnél, már elfogadnak cryptot. Pl már a subwaynál is lehet Berlinben BTC-vel fizetni:
    https://www.forbesindia.com/amp/article/cryptocurrency/subway-has-started-accepting-bitcoin-as-payment-in-berlin/81129/1
    De hozzá kell tennem, hogy ez még egy nagyon új iparág, rengeteg gyermekbetegségével együtt, ezért még nem fogsz másnap már cryptoért happy meal menüt venni (sajna csak subway szendvicset kapsz érte :D ).
    Mondjuk én eleve inkább technológiai oldalról próbálom megközelíteni a dolgot, az szerintem nagyon nem jó, ha valaki úgy áll neki, hogy hú na most gazdag leszek, aztán 0 tudással megveszi a 10 ezredik shitcoint várva a csodát.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz arnyekxxx #79 üzenetére

    Akkor áruld már el kérlek, hogy pl az aranynak mi haszna van? Mégis elég magas értéken adják, pedig az ipari felhasználása az szinte 0 (az elektronikában használják ugye, de már ott is egyre jobb eszközöket fejlesztettek ki). Mégis mindenki veszi mint érték tartó dolog, mert, hogy azt mondják, hogy értéke van. Egyenlőségjelet teszek, mert értékelési szempontból ugyan az határozza meg mint mindent ezen a bolygón, a kereslet és a kínálat PONT. Itt van vége a történetnek, a menyiség az adott cuccból és a kereslet adja meg minden értékét, ha az emberek egy értéktelen kődarabért milliókat adnának meg, amiből pl összvissz 10 darab van a bolygón, akkor most arra is azt mondod, hogy nincs értéke?
    Kicsit át kellene értékelni a világról alkotott fogalmadat, mert nem így működik, mint, ahogy te gondolod, plusz attól, hogy valaki próbálja neked elmagyarázni, te meg kvázi szaraksztikus módon lehülyézed az a sötétséggel egyenértékű :)

  • Rxanboy

    újonc

    válasz totron #82 üzenetére

    Nem éppen, én csak a realitasokat nézem és analizálom a piacot és ha kicsit figyelmesen visszaolvastál volna, akkor tudhatnád, amit le is írtam, hogy eleve nagy skeptizimussal állok a cryptóhoz, le írtam a fekete leves részét is, szóval nem hitem van, hanem eszem. És abszolút nem szakavatott témának értően adom el magamat, hanem csak az a plussz, amit bele raktam a témában, mint kutatás, azon tapasztalataimat és megfigyelésemet próbálom megosztani az arra érdemesekkel.
    Én abszolút nyitott vagyok az értelmes vitára, illetve megnézni a pro kontra dolgokat, több látásmód, több tapasztalat, az szélesíti a tudást. A probléma az, mondván, hogy én is nagyon skeptikusan állok a témához, hogy a másik oldalon véve nem igazán látok érveket. Tehát csak ennyi, hogy ponzi, piramisjáték, nincs értéke, és ezzel el is van intézve. Aztán, amikor én is jobban bele ástam magam, hogy mire lehet jó a technológia, mit valósít meg, én is csak akkor jöttem rá, hogy hát nah, ez azért még sem így megy, ahogy mondják. Mindezt a medvepiac kellős közepén, amikor még profitálni se tudtam volna, így állíthatom, hogy nem a nyereségvágy hajtott, hanem a puszta kíváncsiság.
    Én eléggé analitikus módon gondolkodok, illetve ezt vallom, sosem mondom azt, hogy na én tudom a tuti, ez így van stb... olyan jóslatokba se szoktam bele menni például, hogy a BTC 90 nap múlva 1 millió lesz és társai, csak pusztán a tényszerűséget tartom fontosnak. Amit leírtam, az valóban igaz, esetleg ezen tényekről még lehetne vitatkozni, mi a rákfenéje a cryptónak, mik a buktatói a blockchain technologiának. De, amikor valaki lehülyéz csak, mert nem egyezik az álláspontunk, azt úgy nehezen tudom értékelni.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz , #87 üzenetére

    Mondjuk nem minden esetben, van ahol a cég a cryptovalbtörtent tranzakciót elrakja félre, teszem azt BTCvek fizettél, aztán azt félre rakja. Az más kérdés, hogy elszámolás, illetve adózás terén ez, hogy van, pl ezeket kellene még letisztazni, itt magyarban ugye akkor adózól, ha fiatra váltod. Az, hogy usdt-ben van abból nem kell adóznod, amíg át nem váltod fiatra.

    [ Szerkesztve ]

  • Rxanboy

    újonc

    válasz arnyekxxx #90 üzenetére

    1. Nincs különösebb felhasználási területe, elektronikában nagyon kis mennyisegben használják, mert abban a kis mennyiségben arra a célra olcsó, de más nincs
    2. Általában a jegybankok szokták tartalékolni, menekülő árunak használják a legtöbben, vagy épp spekulatív befektetésnek, jön egy nagyobb válság, akkor sokan abba menekítik a vagyonukat, ugyan úgy bizalomra épül mint a BTC.

    3. Amíg van áram, addig van társadalom, jelenleg olyan szinten függ a társadalmunk az elektromosságtól illetve az internettől, hogy ha jönne eg nagyobb napkitörés, ami ezeket haza vágná, akkor hidd el, hogy nem a BTC vagy arany befektetésed miatt fogszbaggódni, káosz, háború lesz úrrá, az arany is kb 0-át fog érni, a legnagyobb érték pedig a víz és élelem lesz.

    Amit fontos megérteni, hogy a mai társadalom elsősorban már nem a fizikai vagyonra épít, 70es évek óta a dollár mögött már nincs ott az arany fedezet sem csak úgy mondom...

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #95 üzenetére

    Altalában ezen dolgokat az elektronika ipar már tudja ugy mond helyettesíteni, tehát maga az arany az nem létszükségket, egész egyszerűen jelenleg így praktikus. Elektromos autók se lennének, ha nem lenne környezetkárosító és nem lenne véges mennyiségű fosszilis üzemanyag.
    Az ekszer az meg, mint, ahogy te magad is megfogalmaztad olyan mint az NFT, semmit se ér csak művészeti jellege van. (Mondjuk, azért azt hallkan megjegyzem, hogy bár az NFT-t eddig tényleg csak lézerszemű majmokra meg ilyen baronságokra használták, viszont a technológia mögötte az elég nagy mérföldkő, gyakorlatilag képes vagy arra, hogy ez zene file-t vagy más elektronikus dolgot úgy mond tulajdonjogát megszerezd, az az, ha Taylor Swift felolvas egy dalt, abból ő nft-t csinál es eladja neked, akkor az avte jogkörödbe fog tartozni, ergó, ha pl valaki azt felhasználja egy filmjelenetben neked kell jogdijat fizetni stb...).
    Mondjuk en sosem vettem magamnak arany ékszert, ami aranyam van, azt úgy kaptam. De magamnak sose vettem ilyet, pénzkidobás, meg szerintem annyira nem is szép

  • Rxanboy

    újonc

    válasz arnyekxxx #99 üzenetére

    Azért a 2 abszolút nem ugyan az, valószínűleg egy egydi video, kép, hang vagy egyéb multimédia tartalmat, hogy a jogait eladd, nem fogsz jogászokat felfogadni, kipengetni nagy összegeket. Ennek pont ez a lényege. De, úgy ámblokk, ha szerinted az egész crypto, úgy hülyeség, ahogy van, akkor miért kezd el a Fidelity, Blackrock, Nasdaq vele foglalkozni?
    Én igazából csak tényeket közlök, hogy mi van most (saját véleményem az, hogy rengeteg a shitcoin, nagy tisztítás kell ide, de ez egy másik téma).
    Ha érdekel a téma, (gondolom igen, ha ezt a topikot olvasod) akkor olvass utána, merülj jobban bele és mindkét oldalt (pro és kontra) vesézd ki jól, mert ahogy látom, magához a crypto piac működéséhez nem értesz.
    Bőven vannak, amúgy hibái (kezdve az ICO-k, hogy most commodity vagy security etc...), amiket én szorosan figyelek is, ugyanis ez egy kritikus része az egésznek, de a fentebbi témák, ezeket tényleg akkor érted meg, ha jól utána olvasol, mert az, hogy a témához nem értőként mondasz valamit, az nem túl hiteles.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz dabadab #101 üzenetére

    Vannak befektetéseik is, illetve fizetési szolgáltatások, plusz eleve nekik is meg kell vasárolni bizonyos mennyiségű cryptot, hogy a likviditást biztosítsák.
    (Magyarán, ha a crypto eltűnik, ők is buknak)
    Bankoknak van külön részlegük, akik ezen technológiákat elemzik és a fejlesztésben is aktivan részt vesznek. Pl.:
    https://www.jpmorgan.com/onyx/coin-system.htm

    Visa crypto paymentje:
    https://usa.visa.com/solutions/crypto/auto-payments-for-self-custodial-wallets.html

    Plusz vannak ismerőseim a Blackrocknál, mesélték is, hogy vannak kifejezetten crypto fejlesztések, legfőképp banközi tranzakciókat tesztelik programozható tokenekkel, pl az xrp meg a különböző fejlesztés alatt lévő cbdc-k.

    Szerintem maga a crypto ökoszisztémában sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a centralizált váltók, cégek szabályozatlansága. Sokan megveszik a cryptot, ott a lehetőség, hogy saját ledgerén tárolja, erre mit csinál? USDT-ben tárolja a váltón, aztán ha bedől (lásd FTX), akkor meg sír, meg átkozza a cryptot, hogy elveszett mindene, de most komolyan aki ennyire hülye...
    Ennyi erővel a bankban is jobb helye lenne a pénzének.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz arnyekxxx #103 üzenetére

    Dehogynem, ha nem is 10$-ért, hanem 150$-ért vagy hasonló, de szoktak.
    Rádiókban is ugyam ezt csinálják, amikor egy egy dj, vagy énekes bemondja, hogy ezt meg ezt hallgatod ebben a műsorban stb...
    De nem célom, hogy meggyőzzelek, mert hükyéknek hiába próbálom elmagyarázni, ha minimális IQ-ja nincs arra, hogy meghalgassa a másikat és kicsit használja az eszét, mert ha valami nagy crypto fan lennék, megérteném a skepticizmusodat, hogy nem hiszed el, amit mondok, de miután kiemeltem, hogy én is külső szemlélőként nézem a dolgot és próbálom megérteni... Te meg a saját igazadat hajtod, az ember legnagyobb ellensége a saját egója...

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #105 üzenetére

    Pont, hogy nem egy irányba, mint, ahogy le is írtam a problémákat az iparral kapcsolatban (lásd centralizált szolgáltatók száblyozatlansága, az erős volatilitás, a sok shitcoin, alkalmazások kiforratlansága, kevesen használják, az algoritmikus stabil coinok stb...), pro és kontra dolgokat ugyan úgy kiemeltem, arról nem én tehetek, hogy egyesek csak contextusból fél mondatokat tudnak kiemelni és nem tudnak értően olvasni. Magával az ipar kritikusaival is sok dologban egyet értek, ami zavar, hogy itt olyan dolgokon megy a vita, ami elég egyértelmű, kis utánajárással bárki kiderítheti, én meg nem érezném úgy, hogy trollokkal hadakozok (habár a Gyűrűk Urát szerettem :DD ).

  • Rxanboy

    újonc

    válasz totron #107 üzenetére

    Ez igaz lenne, ha csak a szokásos cryptos hülyeségeket mondanám. De kezdjük eleve azzal, hogy akinek volt értelmes érve, meg hozzászólása, azzal egyet is értettem, mint ahogy t72killer említette a pénznyomtatást és ez, hogy megtolta mindennek az árát és ugye bár az ipar felhasználása hatalmasat nőtt, elfogadottság terén is, de a pénznyomtatás nyilván túl is emelte több coin árát, mint amit érne, a haszontalan shitcoinokról nem is beszélve, valamint ahogyan kiemeltem a szektornak is a gyengéit, veszélyeit.
    De, amikor felhozom pl az NFT-t, hogy mennyire hasznos lehet, illetve mennyi lehetőség van benne (https://research.aimultiple.com/nft-use-cases/ ) és itt szigorúan a technológiára gondolok, erre meg kapok egy elégge lenéző semmit mondó megjegyzést, az pont, hogy az a legyintés, amit te is említettél.
    Pont a tapasztalat és a kor az, ami miatt az ember azt hiheti magáról, hogy mindent tud, hidd el én ezt tudom, mert az élet megtanitott erre, ezért kétlem, hogy sokan itt korban és tapasztalatban előrébb lenne bárki.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #112 üzenetére

    Ipar, mivel nem pénzügyi szektor egy olyan terület, ahol, már nem csak digitális currencyk, hanem konkrétan web3 alkalmazások, ezeken alapuló problémák megoldásait takarja ez. Itt nem csak a cryoptora gondolok, hanem a blockchain technológia, amit a gyógyszeriparban, orvostudományban (pl orvosi leletek, vizsgálatok adatainak tárolasára is fel lehet használni, pl egy autó káreseményének a tárolása, az életútjának a lekövetése, ez egy síma adatbazís szerverben simán meghamisítható, a blokkláncon nem). Ezek mind valós alkalmazásai a technológiának, különböző kormányok is foglalkoznak már ezzel.
    ( https://www.ibm.com/blockchain/industries/government )
    Amiről te beszélsz az csak a tőzsdei része, ahol a tokent adod veszed, ennyi. Az aki abszolút nem ért a témához, azok mind csak ezt látják, hogy shitcoinok kilőnek, visszazuhannak, pump&dump oszt csókolom, azért ennél jóval komplexebb dologról van szó, máskülönben, ha csak ennyi lenne már rég eltünt volna az egész és nem beszélgetnénk itt.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #116 üzenetére

    Értem, de a legtöbb blockchain alkalmazás az erc2.0 protokollon fut (ami ugye az eth protokollja), sok ilyen hasznos projekt is, amiket mondtam. Szóval, de van köze, itt megint, ahogy látom a probléma forrása van rossz oldalról megközelítva, az eth az mint ilyen protocol, amin futnak ezek a dolgok szépen, a probléma az az, hogy bárki a Kis Pisti is tud ilyen protocolt csinálni, ezért van sok 10 ezer shitcoin, amik kb annyit érnek mint egy marék lepke. Ez az, amire én is kitértem többször, ami az ipar rákfenéje.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #118 üzenetére

    Én ezt a részét a nettó butaságnak nevezném, megveszi az ezredik shitcoin-t, mert beígérik neki a 100000x hozamot, de arra már nem veszi a fáradtságot, hogy megnézze, hogy mit vesz, aztán meg bukik rajta és szidja az egész szektort a saját hülyesége miatt. Ugye ezek a shitcoinok a medve piac alatt nagyrészük kihullik/elértéktelenedik (kivéve, ha van egy Musk mögötte).
    Én inkább az érdekesebb, meg arra érdemesebb projekteket figyelem.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #120 üzenetére

    Ha valami hoz valami újítást, innovációt, azt én nem nevezném shitcoinnak (ugyan ez pl startUp projekteknél is).
    De amikor kijön az ezredik token, ami csak copyzza a másikat, de semmi új hozzá adott értéke nincs, az shitcoin. StartUpoknál is, vegyük példának a társkereső appokat, van volt jó néhány app, abból 2 nagyobb ugye kinőtt mint a Tinder meg a badoo, természetesen van egy két egyedi cucc, ami bizonyos társadalmi réteget céloz meg és meg tud élni, de nagyrészt ezek uralják a piacot, ha most lefejlesztes a csapatoddal egy x-edik Tindert, semmi új innováció nem lesz benne, akkor esélyed se lesz a piacon, kb annyi értelme lesz az appodnak mint egy shitcoinnak.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz dabadab #122 üzenetére

    Az decentralizált működés és másképp nem lenne értelme a blockchainnek sem. (Illetve ez nem is distributed trust, én inkább ezt egy decentralizált validálásnak mondanám, ami a tranzakciókat validálja)
    Most gondolj bele, van egy complex rendszer, ami mondjuk vezeti a hitel történetedet, a példa egyszerűség kedvéért tényleg csak ennyit tud, hogy mennyit hiteleztél, mikor, mennyi hitelt vettél fel mikor. A banki biztosító vagy akármilyen intézmény felé te ezt tudod bizonyítani, hogy megbízhatóan kezelted, nem volt késedelmed, időben fizettél, esetleg még te magad is tudtál hitelezni, pénzügyileg stabil voltál, akár ingatlan bérlés lízingre is jó stb...
    Ha ez egy centralizált rendszerben működne, teszem azt, minden államnak lenne egy saját, amit ő kezel, akkor mi biztosítja az adat megbízhatóságát? Ha teszem azt egy xy kevésbé erkölcsös ország úgy dönt, hogy ebbe belenyúl és megváltoztat adatokat, akinek ez a központi szerverén fut. Persze jogosan jöhetne a megoldás (én is erre gondoltam anno elsőnek, csak, hogy magammal is vitatkozzak), hogy na de a swift is pl egy nemzetközi rendszer, miért ne lehetne olyan alapon? Csak ugye ott is az az alapvető probléma, hogy onnan meg ki is zárhatnak, mint ahogy pl azt tették Oroszországgal (félre ne értsetek nem a döntést ellenzem, csak példa, hogy ilyen is van).

  • Rxanboy

    újonc

    válasz dabadab #124 üzenetére

    Elosztott publikus decentralizált főköny ez a definíció. De ezt részletesen példán keresztül le is vezettem fentebb, hogy maga a decentralizáltság miért fontos.
    Egy főkönyvet futtathatsz centrálisan is, csak az már nem lesz decentralizált, ilyenek például a CBDC-k.
    Úgy high level szinten ez az ábra összefoglalja a lényeget:
    https://www.researchgate.net/profile/Duarte-Teles-2/publication/334626679/figure/fig1/AS:783783754227717@1563880017687/Two-examples-of-ledgers-a-centralized-and-a-distributed-one-From-10ZTalk.ppm

  • Rxanboy

    újonc

    válasz Eniko89 #129 üzenetére

    Ez egy síma zsarolóvírus, semmi köze a cryptóhoz, azon kívül, hogy BTCben akarja tőled a fizetséget, ugyan így fiatban is sok ilyen van, annó én is kaptam ilyet, küldj ennyi pénzt adott Kajmán szigeteki számlára etc...

    Amúgy én azt látom, hogy két tábor van, vannak a keményebb crypto fanatikusok, illetve ugyan ez az oldal, akik totálisan ellenzik. Másik fórumon, meg pont azzal ment a vita, hogy miért nincs értelme olyan projektekbe fektetni, amik tele vannak bizonytalansággal, próbáltam elmondani, hogy miért rossz megbízhatatlan, milyen módszerrel lehetne az ilyeneket kiszűrni, ott meg le vagyok hurrogva, hogy nah majd elinflálódik a fiat zseni pénzem, meg hülye vagyok, én is egy bankrendszer támogató idióta vagyok stb...
    Itt ugyan azt kapom vissza, csak itt meg, hogy egy crypto fanatikus vagyok, aki tuti nem ért semmihez semmit, persze, amikor szóváteszem, szánva vagyok, hogy itt mindenki értelmesebb nálam, meg itt mindenki értelmesen reagál a válaszaimra, aztán a tárgyilagos bizonyitékokkal alátámasztott érveimre meg sóhajok illetve egyszavas lesajnáló válaszok jönnek csak, ahelyett, hogy kicsit értelmeznék is, amit írok.
    Alapvetően az a probléma, hogy mindkét tábor szélsőséges csoportja becsukott szemmel jár és aki nem 100%osan az ő álláspontját osztja, azt már eretneknek nyilvánítják, körülbelül mint a birka szavazók illetve a fanatikus vallásgyakorlók, amikor egy eszme, saját meggyőződés vagy gondolat, olyan erős egó táplálást ad a saját meggyőződésének, hogy képtelen objektíven látni a valóságot, illetve csak végletekekben képes gondolkodni, minden egyéb eltérést ettől egyből tagad és az új ismereteket nem képes feldolgozni. Ez egy általános rossz emberi hozzá állás a dolgokhoz. Nagyjából ez az oka annak is, hogy előítéletek vannak, illetve a társadalmunkban (nem csak a magyar, hanem úgy az egész bolygón) olyan erős például a rasszizmus.
    Ugyanis az emberek 95% csak abból a kicsiny adathalmazból, amit ő megtapasztalt vonja le a következtetéseket, ami kezdetnek nem is rossz, viszont a későbbiekben, amikor új adatot kap ezen adathalmazhoz, már nem képes feldolgozni, adaptálni és az addig berögzült véleményén kicsit is alakítani.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #131 üzenetére

    Igen, bocsi spam ez a helyes megnevezés. A vírus az pl a ransomware.
    Hát en kaptam, illetve régebben is volt sok ilyen fiatban is, tudom, mert van egy két haverom, akik IT securityben elég jártasak és mesélték mik vannak.
    Főleg mostanság kezdett el terjedni a crypto, mert azt hiszik, hogy nem tudják visszanyomozni, csak hát pechükre erre már az FBI is kifejlesztette a megfelelő algoritmusokat, mert ezeket megfelelő gráfalgoritmusokkal simán meg lehet találni.
    Az FBI az szereti is az ilyet, mert könnyen megtalálhatják a bűnözőket, az más kérdés, hogy a kis helyi rendörségnek van e ehhez erőforrása, hogy ilyen kutatást végezzen egy feljelentésre. (Habár, gyanús, hogy a kajmán szigeteki offshore számlák is hasonló kategória lenne, nyomozás szempontjából)

  • Rxanboy

    újonc

    válasz totron #133 üzenetére

    Nos kezdjük az elején, először is, nem önigazolás van itt, mint, ahogy fentebb is kifejtettem, engemet csak a tények érdekelnek.
    Az alaptézis az volt, hogy maga a crypto mint olyan hülyeség-e, mert nincs fundamentuma, erre hoztam fel úgy mond több gyakorlati példát, majd pedig magának a szektornak a hátrányáról is beszélgettünk/vitáztunk. Saját hibáimat is elismertem, pl t72killer-nek is pl volt sok olyan meglátása, amivel egyet is értettem.
    Ami az alapvető probléma, hogy például nálad is, nem magáról az adott topikhoz szoltál hozzá, esetlegesen bemutatva, hogy te ezt így máshogy látod, ezért meg ezért, hogy esetlegesen én is tanuljak belőle, hanem konkrétán egy hülyének állítottál be, mert, hogy te tuti nagyobb tapasztalattal rendelkezel nálam ebben, meg te végigjártad ezt stb...
    Nos, a probléma az, hogy az első egy-két hozzá szólásomból, te már egyből be is soroltál a kripto fanatikusok táborába (és elismerem az első tényleg kicsit annak tűnt), függetlenül attól, hogy a későbbi hozzászólásaimban, mit írtam.
    Magyarul az első benyomásból vonsz le következtetéseket és ebből határozod meg azt is, hogy neked 100%osan több tapasztalatod van nálam és többet tudsz. (Ez a tipikus probléma, amit László Bock is említ a könyveiben, amikor is az interjúztató tulságosan az első benyomás alapján dönt és nem objektíven mérlegel)
    "Nem 1 embert láttam felőrlődni például Forex terén, kísértetiesen hasonló kitartással felvértezve mint amit benned is látok most."
    Ez is azt sejteti, hogy előítélettel állsz eleve hozzám, illetve, amit írok. Azt feltételezve, hogy én is hasonló lelkesedéssel ragaszkodom a cryptóhoz mint olyan, csak azért, mert vannak mások véleményére ellenérveim, amiket nem a seggemből húztam ki, függetlenül attól, hogy ugyan úgy leírtam a problémáimat is a területtel kapcsolatban.

    Alapvetően a kommentjeidből érződik a lenéző, megvető hozzá állás, ami bár a meglátásomat illetve a témához való tisztább látásomat nem segítette elő, pusztán csak ellenszenvet vált ki.
    Konkrétan szépen magyar nyelven asszertívan fogalmazva leírtad: "hogy én idősebb tapasztaltabb vagyok, te meg buta vagy és inkább ne is eröltesd, látom mit írtál, értem mit akarsz mondani, de nincs igazad, mert nálam tuti tapasztalatlanabb, ha ezt nem fogod fel akkor vess magadra, ne is várd, hogy meggyőzzelek, hogy esetlegesen ezért nincs igazad fogadd el, hogy hülye vagy!"
    Azokat az érveket, amiket felsorolok, önigazolásként és teóriákként kezeled, kb úgy állítasz be mint egy laposföld hívőt, ahelyett, hogy esetlegesen ellenpéldát hoznál egy egy megjegyzésemre, vagy, hogy az érvelésemben miért és hol lenne probléma.
    Konkrétan azt várod tőlem, hogy vakon elfogadjam azt, hogy nincs igazam és rosszúl látom a dolgokat, ahelyett, hogy bármi kézzel fogható magyarázatot is adnál, most tedd fel kérlek magadnak a kérdést, hogy te egy témában (akármilyen témában), hinnél valakinek egy forumon, ami ráadásul névtelen is, ha ő csak azt mondja neked, hogy nincs igazad, mert én nekem több tapasztalatom van, szóval ezt fogadd el?
    Megjegyzem, nem cryptóban tartom a pénzem, főleg részvény és azt sem csak úgy bumbele bumm módon, hanem jól átgondolt több éves tapasztalattal a hátam mögött (a tanulópénzt is megfizetve) csinálom, megfelelően mérlegelve a kockázatot.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz tomcat78 #135 üzenetére

    Szerintem abszolút, jól látod, hogy mindenkinek van igazsága a dologban. Az objektivitás az az, hogy magának a szektornak vannak előnyei és hátrányai is, azért mondom magamat objektívnak, mert én is ugyan úgy kiemeltem az előnyeit és hátrányait is, rengetegszer.
    Itt inkább maga az, hogy vannak azért mindenben tényszerű dolgok, például a BTC energia felhasználása hatlamas, ami ugye problémás, de megint másik tény, hogy a 70%-a megujuló energiából származik.
    Az is tény, hogy rengeteg alkalmazási lehetősége van a technológiának, ami sok problémát megoldhat, viszont tény, hogy ezek az alkalmazások még gyerekcipőben járnak, illetve nagyon sok a csaló pénzlehúzó projekt.
    Nekem inkább azzal volt itt kivételesen a legnagyobb problémám, hogy érveket hoztam fel, sok esetben (tisztelet a kivételnek) csak lenéző válaszokat kaptam, aztán megjegyzést kaptam, hogy márpedig ez nem lett legyintéssel elintézve, majd megint kaptam ezután egy ilyen megjegyzést és akkor ezután, ne mondja az ember, hogy nem előítéletesek vele.

    t72Killer: igen a Tumbler az jól meg tudja mixelni a dolgokat, igazi pénzmosodások tudnák használni, viszont az USAban be is lett tiltva a használata, az más kérdés, hogy ha egy "bepiszkolt" walletról küldenek tranzakciót egy tiszta walletra pl egy politikusáéra, akkor ott mi van. Szóval ez még kérdőjeles, hogy mi lesz, ez még nyitott könyv. Amit csinálnak sokan, hogy amikor fiatra konvertálod az valamilyen exchangen történik ott meg ugye a KYC megfog.
    Maga az MLM az azt nem mondta el, hogy az ilyen ATMeken ott a kamera és a hatóságok ezt visszanyomozhatják, hogy mikor ki vett ki pénzt? Jó persze eltakarhatod magad, de ezt általában úgy helyezik el, hogy amikor a monitor nézed pont veszi az arcod, de ez részlet kérdés, az, hogy egy cég adócsalásra buzdít, az elég durva büneset ilyen téren, de asszem ott is úgy van, hogy x mennyiség felett, személyit kell felmutatni atm-nel, ez nekem kb olyan mintha borítékban fizetne a cég. De mondjuk egy MLM-től nem is várna mást az ember.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz tomcat78 #138 üzenetére

    Meg ugye az adózás is csak most lett tisztázva magyarországon is, hogy hogyan kell crypto után adózni.
    Alapvetően az a baj, hogy a szabályozó szervek között sincs egyetértés pl USAban a CFTC az áruként az SEC meg értékpapírként mondja ki a cryptokat és ez elég nagy fejetlenséget szül.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz tomcat78 #141 üzenetére

    Igen, sajnos ez az adó elkerülés egyik eszköze, bár itt magyarországon is elég nagy divatja van ennek, ha bár ez valahogy nem meglepő. Mindenféle politikai elfogultság mentesen mondom, amilyen adótörvenyek vannak itthon, meg amit kapsz cserébe, plusz a felsőbb körökben is, ami megy, hát nem csoda, hogy maga az egyszeri emberek próbálnak kibujni alóla.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz tomcat78 #144 üzenetére

    Ebben valóban igazad van. A crypto régen abszolút a legjobb eszköz volt adóelkerükésre.
    Azért mondom, hogy régen, mert pl eu-ban is (illetve a más részein a bolygón),olyan törvénytervezeteken dolgoznak, amik ezeket a kiskapukat bezárják. Az exchangeknél mindenhól KYC-t várnak el, csak ezt engedélyezik az EU-n belül, asszem valami 1000 euroig cryptoban (fiatban készlénzben meg talán 5000 euróig) nem kell bejelentened különböző értékek vásárlását, különben a kereskedelmi cégnek üzletnek ezt jelentenie kell, valami ilyesmi, de erre már nem emlékszem pontosan.
    Szerény véleményem szerint, legnagyobb adókerülők azok a legnagyobb techcégek. Az emberek között is van persze, de, hogy őszinte legyek az az adó, amit ők elcsalnak az szinte porszem a Google Apple stb... cégekhez képest. Offshore cégeket hoznak létre adóparadicsomokban, nem csoda, hogy az USA törekszik a globális minimum adóra, amit persze kis országunk csuda jól vétózott is az euban, erre meg az usa jól fel is bontotta a kettősadóztatásról szóló szerződést. Gyakorlatilag valami 35% adót kell befizetnünk osztalékalapú részvények után (plusz ha nem olyan tőzsdén vagy akkor még a veszteséges trade után is adóznod kell), mellette persze a rendes fizetésedből fizeted a rengeteg szja-t szochot áfát, amiért kapsz egy omladozó nyugdíj és egészségügyi rendszert (oktatásról már ne is bezséljünk).
    Szóval, amúgy teljesen igazad van abban, hogy egy ideális országban, egy ideális rendszerben, te a társadalmat lopod meg, de teljesen más ezt mondjuk egy Svédországi lakos szempontjából nézni (ahol szinte minden gyönyörűen működik), vagy mondjuk egy magyar lakos szemszögéből.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #152 üzenetére

    Hát ez már komolyan a kákán a csomón, én csak annyit mondtam, hogy ezek a kiskapuk kezdenek bezárulni és ez nem a crypto mosdatása, mert attól, hogy valamit rossz célra használnak az nem magát az eszközt minősíti (az atomot is lehet jó meg rossz célra használni).
    Maga a mondat elismerem, hogy talán nem a legvilágosabban volt megfogalmazva ez tény, kizártnak tartom, hogy te nem szoktál ilyen hibát elkövetni, viszont ettől függetlenül a lényeget ki lehetett venni a szavaimból. Ez megint egy tipikusan egy előítélettel tűzdelt megjegyzés, amit pusztán a nézőpontjaink nem egyezése miatt, így állítasz be. Ettől függetlenül, már eleve vannak olyan eszközök és törvények is, ami miatt már nem olyan egyszerű és jó adóelkerülő manőver a crypto, mint régen. Régebben még törvény sem volt rá, szóval még azt sem mondhatnánk, hogy ellentmondás, amit írtam csak nem írtam le minden infót.
    Az meg, amikor már egy vitapartnert személyesen támadsz és a szémélyét állítod be valaminek, azt tipikusan azok szokták, akiknek nincs kellő érvük a másik érveinek cáfolására, így inkább magát az érvelőt próbálja lekicsinyelni.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz totron #154 üzenetére

    Csak akkor kiszipolyozása, ha önmagában a crypto nem lenne semmire használható, ezzel megint visszatérnénk, a fundamentum kérdés körhöz.
    És bár megint nem mosdatni akarom a szektort, de az tény, hogy maga az eth pow-rol pos-ra való átállása az kb 99%-al redukálta a hálózat (eth) energiafelhasználását, a btc-nél is indítottak ilyesmi kampányt, hogy a kódot módosítani, vagy áttérni pos-ra vagy legalább optimalizálni, hogy jóval kevesebb energiát fogyasszon.
    Tehát van 1 szektor, ami 13 év fennállása óta, többet tett az energiafelhasználásának és karbonkibocsátásának az optimalizálására, mint az összes többi ipari szereplő, mégis ez az egyik durva támadási felülete, megint csak a tényszerűségre hagyatkozom, hogy akkor hol itt az igazság?
    Az alapvető probléma az az, hogy az emberek azért sérelmezik a kripto energiafelhasználását, mert szerintük nincs semmi haszna, ami nyilván ha az ember nem ássa bele magát, kívülről annak is tűnik.
    Az a baj, hogy a jövőt senki se látja, lehet, hogy az egész szektor 5 év múlva eltűnik, de az is lehet, hogy 5 év múlva meg szerves részét fogja képezni a mindennapi életünknek.
    Ez kb az internetnél is hasonlóan zajlott le, amikor híres neves Nobel díjas közgazdász kijelentette, hogy az internet csak annyira lesz hasznos mint a FAX.
    Aki nem mérlegeli mindkét oldalt, mindkét verziót, az csak végletekben tud gondolkodni, ami eléggé behatárolja az ember gondolkodását is.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz totron #156 üzenetére

    Az a baj az érveléseddel, ami miatt nem tudom elfogadni, hogy teljesen máshogy probálod ezt az egészet úgy mond beállítani.
    Amit én mondok, hogy van egy X (legyen ez most akármi) szektor, ami megoldást biztosít egy Y problémára, ami egy elég nagy piac lehetne. Az, hogy ez az X szektor kinövi e magát akkorára, hogy teljesen kiszolgálja azt a piacot, amiben ezt az Y problémát megoldaná az a jövő zenéje, ezt senki se tudja még, mivel nem jövőbe látó.
    Amit még hozzá tettem, hogy igenis ennek az X szektornak vannak hatalmas problémája, viszont a jelek azt mutatják, hogy igyekeznek ezen hatalmas problémákat megoldani (mind a szektoron belül, mind azon kívül) és erre vannak ilyen tendenciák, amiket most látunk.
    Te ezzel ellentétben azt állítod, hogy az egész dolog egy konteo-mágnes, amiben semmi logika nincs, nem azt kérdőjelezed meg, hogy esetleg valóban tudna e adni X az Y-ra megoldást vagy, hogy az X szektor az kinövi e magát, letudja e győzni a problémáit, hanem úgy az egész mondanivalómat hülyeségnek állítod be, tehát ahelyett, hogy a logikai érvelésemben konkretizálnád azt, amit máshogy látsz, az egészre ráhúzól úgy mond egy konteo-lapos Föld fóliát és ezzel egyenlővé teszed. Ami teljesen érthető lenne, ha a vita folyamán nem lennék hajlamos a kompromisszumra illetve esetlegesen nem ismerném el mások véleményet, csak a saját mantrámat tolnám, de ez esetben ez nem igaz, mint arra többször is rávilagítottam.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz tomcat78 #157 üzenetére

    Igen ez valóban igaz, hogy mindenkit a profit motivál és ez minden más szektorban így van, ha a kiskapuk bezárulnak, akkor talán a pénz az értelmesebb projektekbe fog menni, ami valóban ad pluszt a társadalomnak és nem az ilyen Muskcoinokba (én már csak így hivom a doge-t ), persze az is benne van a pakliban, hogy túl erős szabályozást kap és a szektor megrottyan és nem váltja be azt, amire hivatott ez is benne van a pakliban, ezért is kockázatos. Annyit azért még hozzá tennék, hogy a hagyományos rendszerekben sincs kevesebb csalás, vagy átverés, most érted ott volt a 2008as subprime válság, ahol ugyan úgy a kisember szívta meg, míg a nagyok ki lettek mentve.
    Pl 2022 decemberében az FTXtől volt hangos minden, de a Wells Fargo csalásairól meg senki sem beszél:
    https://www.cnbc.com/amp/2022/12/20/wells-fargo-agrees-to-3point7-billion-settlement-with-cfpb-over-consumer-abuses.html
    és ez a hagyományos szabályozott pénzügyi rendszerben történt az egyik legnagyobb banknál.
    Mindenesetre nem, nem a cryptot akarom ezzel mosdatni, ez nem védi ki a cryptóban elkövetett csalásokat, ezt csak azért hoztam példának, hogy sajnos a hagyományos pénzügyi rendszerünkben is rengeteg csalás van még mindig.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz tomcat78 #161 üzenetére

    "két rendszer összeolvasztásában/ összefésülésében rejlik"
    Ezt pontosan, így látom én is, hogy a két rendszernek valamilyen evolúciója szükséges ahhoz, hogy ezek a kérdőjelek eltünjenek.
    Szerintem a szerencsevadászok (de ez csak az én véleményem) ki fognak kopni a rendszerből és úgy mond az okos pénz az értelmesebb helyre fog menni, ez lehetne még egy optimális forgatókönyv.
    A másik, amúgy maga a banki rendszer fenntartása is a cél, tehát ezért kerül annyiba (ezzel egyet is értek) és ha nem lennének hitelek, akkor az innováci se fejlődhetne, pl van egy céged terjeszkedni szeretnél és ezért hitelt veszel fel a banktól, vagy ha nagy vállalat vagy bondokat adsz el, hogy abból finanszírozz nagyobbb beruházást. De pont ezen problémákra pl a Defi is adhat megoldást (ha kiforrja magát és beválik), csak ott már nem bankokon keresztül menne a hitelezés nem egy központi szereplő intézné, hanem úgy mond peer-to-peer módon, de ez még csak egy 2 éves technológia még csecsemő korban van.
    Amugy magát a szektort nem kell teljesen felügyelni, nem is lehet, szerintem erre felesleges erőforrást fordítani, ami a fontos, hogy a gyenge gócpontokat kellene megfogni, azokra szabályozásokat bevezetni, ugye pl az exchangekre, hogy az ügyfél vagyon legyen elkülönítve a cég vagyonától (FTX esete), vagy, hogy a stabil coinok legyenek szabályozva, hitelesített könyvvizsgálat, ez azért nagyban növelné a bizalmat a szektor iránt.

    arenyekxxx: Mégis milyen hitemmel? Mit szürtél le abból, amiket írtam, szerintem te nagyon el vagy tévedve.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz tomcat78 #165 üzenetére

    Szerintem itt magára a protocollt üzemeltetökre gondolsz nem? Tehát maga akik pl az eth node-okat futtatják. Amúgy itt is úgy van, amennyire én tudom, hogy maga a tranzakció-nak van valami gas fee-je, tehát aki node-ot futtat annak ebből jön a bevétel.
    Az előnye ebből a szempontból az az lehet, hogy mivel az egész decentralizált és megváltoztathatatlan, bárki futtathat ilyen node-ot, de ugye a protocolt nem tudja megváltoztatni, hogy csalásra használja fel, mert nem egy entitás kezeli, maga pl a layer1 az egy protocol csak, erre lehet építeni, pl a Józsi hitelezhet az Erzsinek x lóvét, ami után a Józsi kapja a thm-et és ebből, mivel ez egy valamilyen erc2.0 protocollon ment keresztül lead tranzakciós díjat gas fee-ként az üzemeltetőknek. De ez csak egy példa a hitelezésre, hasonló elven mehet minden más is (pl lakás adásvétel stb...), így tartva fent a rendzsert, eddig is így ment ez, mert amennyire én tudom a spekulánsok, akik csak megveszik és tartják, nyilván nem ők azok, akik fentartják a rendszert fizetik a tranzakcio után a gas fee-t. De, ehhez az is kell, hogy teszem azt egy ilyen digitális szerződést pl a bíróság is elfogadjon, ahhoz meg ugye a megfelelő jogi alapokat kell megteremteni, hogy ha a Józsi megvette Erzsitől egy ingatlanát, akkor azt a protocol tranzakciója hitelesen bizonyítsa és ezt a bíróság is elfogadja mint bizonyíték, ha pl valami oknál fogva bírósági per lenne belőle. Meg itt akár olyat is lehet, hogy egy nagyobb ingatlant többen megvásároltok kis részekre bontva, akár mintha egy részvény lenne mindenki résztulajdonosa (ilyen is van már a gyakorlatban), csak ez úgy mond ezen dolgok adásvétele olyan gyorsan és olcsón mehetne végbe mint pl egy részvény adás vétel a tőzsdén, nem kellene ügyvéd, közjegyző stb...
    Viszont, magát a befektetést szerintem, így nem oldják meg a cryptok, tanácsadás, hogy mibe fektess, mit, hogy csinálj az ugyan úgy marad a bankrendszernél illetve a brókereknél, az a része már inkább pénzügyi tanácsadasnak tűnik nekem, amit az ember nyilván hús vér lénytől fogadna el többnyire.
    Szerintem nem is lenne feltétlen jó, ha magát a bankrendszert egy az egyben lecserélné, az eleve az előző összeomlásához vezetne, ami valljuk be elég nagy káosz lenne , inkább a pénzügyi rendszer egyfajta digitális tóvábbfejlesztésének tudnám elképzelni.
    Ezek úgy mond, az irányok, amiket én látok legalábbis, de azt látnunk kell, hogy ez még milyen gyerekcipőben van, aztán persze senki se tudja, hogy mi lesz az outcome, ezt majd az idő dönti el.

    t72killer:
    Az, hogy te nem tudsz elfogadni érveket, arról nem én tehetek, találtál egy hibát az érvelésemben egy rosszúl összerakott mondatomban találtál egy csipetnyi ellentmondást, amibe most elkezdtél kapaszkodni olyan erősen mintha a vákuum próbálna kiszippantani a világűrbe és ezen lovagolsz. Ebből az egészből próbálod az összes érvelésemet illetve a teljes nézetemet beállítani olyannak, ami abszolút teljesen nem reális. Mivel az érvelést nem tudod cáfolni, ezért magát az érvelőt támadod, hogy a mondandóját próbáld meg hiteltelenként beállítani, ami szerintem egy elég rosszhiszemű hozzá állás egy egészséges vitakultúrában.
    Egy egészséges vitakultúrában mindkét félnek vannak jó és rossz érvei, amíg én kompromisszum kész voltam, addig te a saját nézőpontodat szajkóztad, miután nem tudtad egy állításomat hitelt érdemlően cáfolni, elkezdtél hibákat keresni, majd azokat felnagyítani és a személyemet támadni.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz totron #168 üzenetére

    "A bankok pedig szívjóságból fogják leadni a kölcsönadás gyakorlatát?" -- Ez még talán egy teljesen jó felvetés lehetett volna, abból a szempontból, hogy a bankokat ez valóban, hogy érinti, mit tehetnek, mit nem tehetnek ellene, esetleg, hogyan fordíthatnák a javukra stb... Ha itt abba is hagytad volna a kommentedet és nem kezdted volna tovább szajkózni a baromságaidat.
    Az a baj veled, meg egy két taggal itt a forumon, hogy nem tudtok kilépni abból a buborékból, amiben éltek és azt hiszitek, hogy a világ ilyen, minden fekete-fehér, ha valaki a nézőpontoddal ellenkező nézőpontot mutat be, te azt már támadásnak veszed, megpróbálod a kommentelőt hülyének beállítani, nem fogadsz el mást, "aki ezt teszi/mondja az hülye". Na pont ez az, ahogy az elvakult crypto fanatikusok is viselkednek, pontosan ugyan ezeket a viselkedési jellemzőket mutatják be, ha valami cryptoval szembeni kritikát kap, azt egyből lehülyézi, ahelyett, hogy megértené miről is van szó, csak végletekben gondolkodik.
    Én kiemeltem mind pozitív és mind negatív dolgokat, ráadásul eléggé óvatosan is fogalmaztam, sose tettem kijelentést, hogy na ez a tuti, ez biztos így lesz.
    Folyamatosan azzal jössz, hogy még fiatal vagyok, de őszintén szólva, ha valóban hülyének nézel és a kommented alapján ez jön le, akkor árúld már el, hogy miért szólsz hozzá olyan kommentjeimhez, amik történetesen nem is neked szólnak, ha valóban azt mondod, hogy egy idióta vagyok, aki semmit nem tud a világról és te jóval intelligensebb és okosabb vagy nálam, aki bölcsebb is, akkor miért vitatkozol velem, aki állítólag egy idióta, nem hogy az okosok attól okosak, hogy a hülyékkel nem vitatkoznak? :) Te pedig, még vitát is nyitsz egy olyan kommentben, ami történetesen nem is neked ment.
    Ráadásul egy meglátásomat is már egyből agymenésnek titulálod: "hogy néha odabiggyeszted az agymenések végére, hogy vagy lesz belőle valami, vagy nem, nem tudjuk..." ,ahelyett hogy elgondolkoznál az igazságtartalmán.
    Úgy viselkedsz mint egy igazi forumtroll, aki módszeresen beleköt más kommentjébe, szerintem ezt felesleges túlmagyarázni, az értelmes vitának meg van a helye és módja, és ha te mást vallasz azt is elfogadom, de amit írtam is eddig, eléggé kultúrált kibélelt normális formában tettem, az, hogy a felfogó képesség minimálisan is hiányzik belőled és nem vagy képes az egódat kontrolállni, hogy esetleg más véleményét is, ami a tieddel ellenkezik értelmezd és ésszerűen válaszolj rá, arról nem én tehetek.
    Bocs, de ezen kommentjeid alapján elég nehezen tudlak komolyan venni vagy hitelt adni a szavaidnak.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz tomcat78 #170 üzenetére

    Magát az emberi tényezőt én sem hagytam ki és ez esetben sok dologban nagyon is egyet értettem a kritkus hangokkal is.
    Például, hogy vannak csalók, akik kihasználják a rendszert, csalásra használják, a shitcoinok problémáját is felhoztam, valamint, hogy igen mindenhol a profit a lényeg és ez fontos is.
    Azt is kifejtettem, hogy a technológia az sok problémát megoldhat és ennek adaptálása az még a jövő zenéje, hogyan lesz ez elfogadva és ezt senki sem tudja, ha csak nem jövő látó jós.
    Arra is kitértem, hogy milyen trendek vannak.
    Nincs fehér meg fekete, az Aplhabet a Microsoft és az Apple is a profitért csinálnak mindent ez hajtja előre a vállalatokat stb... ez nem jelenti azt, hogy eközben nem adtak hasznos dolgokat a társadalomnak. Abban is egyet értettem, hogy ők se szentek, nekik is ott van ám az adóelkerüléses probléma, ahogy megkerülik a rendszert. Én egész egyszerűen ezt a végletes megközelítést árnyaltam.
    "A bankok pedig szívjóságból fogják leadni a kölcsönadás gyakorlatát?" -》 ez is mint olyan, már egy fajta oylan megfogalmazás, hogy te hülye vagy? Nem látod, hogy a bankok ezt fogják csinálni? Mintha ő, én vagy más pontosan tudná, hogy mi jár a banki CEO-k fejében, ez nem objektív tény, hanem ez egy vélemény, amit úgy állít be, hogy ha aki azzal nem ért maximálisan egyet az hülye.
    Ha esetleg ebben tévedek, vagy te vagy mások, emberi faktor alatt, teljesen másra gondoltatok, akkor azt fejtsétek ki részletesen, mert ez esetben akkor elbeszélünk egymás mellett.
    Én egy elég realista gondolkodású ember vagyok, szeretem, ha a dolgokat konkretizálják, de jelenleg nem ezt látom, felhoztam néhány pozitív illetve néhány negatív dolgot is a szektorban, aztán be lettem skatulyázva egy crypto hívő skatulyába.
    Eleve a megfigyelt valóságot elég nehéz úgy mond besorolni úgy mond két osztályba, az emberi faktor mint olyan, ezt még nehezebb.
    Neked is leírtam egy konkrét esetet, hogy a gyakorlati felhasználás, hogy zajlana, leírtam a buktatóit is, hogy mik azok, erre totron-tól nagyképűen meg is kaptam, hogy inkább menjenk el pénzügyi tanácsadónak és erről oktassam ki az ügyfeleket.
    Ha leírná, hogy figyi értem a lényeget, amit mondani akarsz, de szerintem ezt nem használnák az emberek, ezért meg ezért, vagy az emberek nem bíznának benne ezért meg ezért, én már teljesen máshogy állnék hozzá, sokkal nyitottabban fogadnám a kritikáját, de ha vissza olvasol, akkor láthatod, hogy már az első kommentjével is a személyemet támadja, nem pedig az érveimet, így azért elég nehéz magamra is önkritikát gyakorolni, ha valaki indegen egy ismeretlen, névtelen profilból, mindenféle konkrétumok nélkül lehülyéz nem?
    Én azt látom, hogy azért itt van egy elég erős crypto ellenes csoport, amivel nincs is baj, ha kritikusak, viszont az, hogy valaki aki a dolgokat árnyalja és megpróbál az egészhez egy szürke nézőpontot adni, azt konkrétan megpróbálják elnyomni, az szerintem baj.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #173 üzenetére

    De pont ez a probléma, az, hogy te nem hiszel benne az oké. Utána se nézel pontosan, hogy mi maga a szektor ez is rendben van, nyilván kívül esik az érdeklődési körödből, ami abszolút oké, de hogy a minimális tudásod és tapasztalatod alapján hülyézel le másokat, az már nettó butaság.
    Az, hogy horoszkóphoz hasonlítasz valamit, amiről fogalmad sincs az csak az ingelligencia hiányát jelzi, ilyenkor érdemes inkább csöndben maradni. Csak ebben a forum topikban is volt más, amit írtál (más téma, nem crypto) teljes baromságot teljes meggyőződéssel és minimális tudással, csak nem akartam már abból is vitát gerjeszteni.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz t72killer #176 üzenetére

    Ha te csak ennyit szürtél le a dologból, arról én nem tehetek, de hát a süket vak báránynak is hiába mondja az ember....

  • Rxanboy

    újonc

    Ezzel a fajta Monetáris politikával az a nagy baj, mint amivel a FED is szív hogy nem tudja, hogy melyik kezébe harapjon, nagyon nem lennék most Jerome Powell helyében.
    Ha túl agresszív kamatemelést, illetve mennyiségi szigorítást csinál, akkor ugye a bankok kerülnek veszélybe a hosszú lejáratú bondjaikat, csak olcsón tudják eladni (bankrunnal így veszteséget produkálnak), de ha meg nem tesznek semmit az infláció megesz minket reggelire.
    A legutóbbi cpi adatok kedvezőek, viszont érdemes ránézni a core cpi-ra is, ami nőtt, hát finoman szólva is nem jó előjel.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz Dr. Akula #243 üzenetére

    Öhm, bocsi, de miért ő lenne a hibás, azért, mert más idióta kiszorta a pénzét olyanra, amihez nem is ért?
    Az alapvető probléma az, hogy sokan azt hiszik, ha valaki valamin bukik nem ő a hibás, hanem a termék. Én, ahogy elnéztem itt is sokan eere hagyatkoztak, pl, hogy hú mennyi embert láttam bukni, mennyi ember megszívta... Igen, a tőzsdén, forexen is megszívták ezek az emberek, mert 0 tudással beleugrott olyanba, amihez fingja sincs, hogy micsoda, nem érti, hogy az alaptermék, hogy mozog, milyen események hatnak rá stb... a kereskedés nem csak abból áll, hogy mész és nyomod a sell meg buy gombot ész nélkül.

    A stabilitas az pedig egy elég relatív dolog, attól függ, hogy mihez méred, egy ingatlanhoz vagy nagyobb tőzsdeindex (sp500 etc...) a btc jóval volatilisebb, ez ilyen.
    A crypto árakhoz képest a btc a legstabilabb, de még néhány tőzsdei terméknél is már kevésbé volatilisebb, (de voltak itt nagy összszuhanások 2022ben, lásd Meta, Amazon stb... 60-70%os minuszokat csináltak fél év alatt).
    Szerintem itt BaLee elsősorban arra gondolt, hogy a kínálat és kereslet határozza meg a piacot (mint ahogy ez volt mindig is így), illetve a szűkülő kínálat és a növekvő kereslet az, ami felnyomja az árat, és bár az árban vannak ingadozások, lefele irányba illetve felfele nagyok, de a hosszab távú trend az egy folyamatos erős emelkedés, tehát maga az emelkedő trend stabil, hoszzabb időtávon. Azért van vagy 14 évnyi adatunk a BTC árának alakulásáról, egy ekkora időintervallumot már lehet jó árelőrejelzőként alkalmazni. Itt, ami még kérdés, hogy maga az ár, hogy fog viselkedni, bár eddig jól bírja, de amikor beüt USAban a recesszió akkor mi lesz.
    Azt lehet látni, hogy ez a FTX kabaré, kb mint a pénzügyi szektorban annó a Lehman csőd ,olyan volt a cryptora, de fura mód, felállt ebből, szóval ez azért elég erős bizodalmi támaszt ad neki.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz Dr. Akula #250 üzenetére

    Bocsi, de ez nem propagálás, csak annyit mondott, hogy ő ezt jónak látja, ezért meg ezért, illetve kifejtette a véleményét meg a tapasztalatait. Ahogy olvastam nem tett explicit pénzügyi tanácsot, hogy fektess BTC-be, mert ennyit meg ennyit fogsz vele kaszálni. Ha valamiről a véleményedet mondod el az nem pénzügyi tanácsadás, onnantól a másik félnek kell mérlegelnie és eldöntenie, hogy az az információ mennyire releváns. Akinek van egy kis esze, az nem fog egy embernek hinni, hanem meghallgatja mindkét oldal pro és kontra érveit és abból vonja le a következtetéseket.
    Amúgy ez egy tök jó forum topik lenne, ha valóban a cryptóknak a valódi előnyeit és hátrányait beszélnénk ki, mert itt ugye mindenki csak az emelkedést meg a zuhanást látja.
    Sokan mondják rá, hogy piramisjáték, de sokan még azt se tudják, hogy a piramisjáték mit jelent.
    A piramisjáték egy nem fenntartható hierarchikus hálózat, ahol ugye az újonnan belépők finanszírozzák a felső kört és minél nagyobb tömeg kell a különböző szintekhez. Itt nem kapsz semmit, csak, hogy beléphessa rendszerbe és az utánad levők finanszíroznak téged, nincs alaptermék, semmi egy idő után összeomlik az egész, mint a kártyavár.
    MLM: Ez a Multi-level Marketing, ez egy úgynevezett hálózatépítős marketing eszköz, abszolút legális, úgy működik, hogy adott termékeket ajánlod ismerőseidnek eladod neki, majd ezért te kapsz valamilyen jutalékot, magyarán ez az a jutalék úgy mond a marketing költsége a terméknek. Ez, amúgy abszolút legális, semmi kivetni való nincs egy ilyen marketing módszerben, a probléma, hogy nem igazán vált be, bár az emberek jobban bíznak ismerőseik véleményében egy termék eldöntésére, de a nagy közönség elérésére egy tv reklám nagyobb tömegeket tud megmozgatni, ez inkább egy ilyem nagyon speciális termékeknél válhatna be, ami esetleg csak egy egy társadalmi réteget vagy érdeklődési körű embert érint. (Az megint más, hogy magyarországon ennek is rossz szájíze van, mert itt is a mesés meggazdagodással hirdették, holott csak egy bevétel kiegészítesre jó csak, tehát az emberek félre lettek vezetve).
    BTC: ez egy szoftverkód, blockchaineken tárol minden tranzakciót, ami valaha a btc hálózatán történt, a te tokened, az nem más mint egy szoftverkód, úgy mint egy operaciós rendszer vagy akármi más, az értékét a piaci kereslet adja meg, az, hogy valaki ezért nem hajlandó egy fityinget sem adni, más meg kifizet érte 10 ezer vagy 30 ezer dollárt is, az megint a piaci kereslet. Ez nem egy piramisjáték, mivel nem egy rendszerbe lépsz be, azért, hogy az alattad levők eltartsanak, itt veszel valamit a pénzeden, jelen esetben egy tokent, amit akár az egyszerűség kedvéért akár nézhetjük úgy is, mint pl egy pizzahut kupont. Vannak üzletek (nem is egy), ahol ezt már elfogadják. Egy pizzahut kupon nem lehet piramisjáték.
    Maga az MLM sem illik rá, mivel ez nem multi-level marketing, nem adsz el valamit aztán kapsz érte jutalékot, csak adott egy token, ha vegyük úgy mint egy kupon, amit sok üzletben felhasználhatsz, valszeg egyre többnél, az értéke meg szörnyen volatilis.
    Az, hogy valaki mást félretájékoztat magáról a BTC vagy más cryptoról, az nem maga a termék hibája, ott a hamis pénzügyi tanácsadót fogják lecsukni.
    A futures ETF-k is ugyan úgy léteznek és a mögött még az alaptermék sincs ott mint egy spot ETF-nél magyarán mondhatnánk, hogy lutri az egész, még annyit se ér mint a BTC, mégis évtizedek óta megy és használják.
    Az Über egy elég rossz példa, mivel ott adott volt egy rendszer, ami megkerülte a szabályozást, itt meg adott egy rendszer, ahol az elmaradott 1933-as értékpapír törvények nem működnek rá, nem azért mert kibúvó lenne, hanem, mert nem létezik a törvényben a digitális valuta fogalma se, a jogot is folyamatosan fejleszteni kell, hogy az adott korhoz jól alkalmazkodjon.

    Itt alapjáraton az a probléma, hogy már magát az tőzsdét és forexet is szerencsejátéknak hívod, ez pedig egy elég nagy probléma.
    Az, hogy te vagy én nem értünk hozzá, nem tudunk kereskedni az nem azt jelenti, hogy szerencsejáték lenne, vannak nagyon is sokan (én is ismerek olyat), akik ebből megélnek és ez az életük. De ez nem annyiból áll, hogy hu elolvasok 2 könyvet meg pár indikátort felfirrkantok és már tudok is kereskedni, aztán jön a pofon és a piac megbüntet, utána meg kikiáltom, hogy áh itt nem lehet nyerni ez baromság, csak szerencsejáték, pont ugyan ezt mondja az is, aki nem tud pókerezni :) Egy magasabb tőlünk független erőre fogjuk azt, amit nem tudunk, mivel nem vagyunk képesek arra, hogy bevalljuk magunknak, hogy ehhez nem ertünk, vagy még többet kéne tanulnunk, ahhoz, hogy valóban megértsük. Ez az az egó, amiről beszéltem, ami miatt az emberek 90%-nak nem való a kereskedés. Én soha nem is tanácsoltam senkinek,hogy cryptoval kereskedjen, játek pénzel teljesen más mintha valódi pénzzel kellene döntést hozni.

  • Rxanboy

    újonc

    válasz KROK640 #266 üzenetére

    Ezzel a résszel egytől egyig egyetértek veled, csak pusztán nem értem, hogy a hozzászólásaimból mi sugallta azt, hogy én egyáltalán így gondolkoznék, amikor kifejtettem nem egyszer, hogy ahhoz, hogy valaki sikeres kereskedő legyen elég vért izzadó munka és sok sok tanulás, a szerencsének konkrétan semmi köze nincs hozzá, ugyan olyan kemény munka mint egy 8 órás meló, aki viszont nem így gondolja és azt hiszi, hogy ő a zseni és 0 tanulás meg 0 munka után bele ugrik, az pont ugyan úgy veszít, ahogy jól le is írtad. Az is nagy butaság, amikor valaki all-in cryptot nyomat, nem, hogy részvényekben nem tolunk ilyet, de egy erősen volatilis eszköznél főleg nem, aki ezt csinálja az valóban kaszinózik, felrakja a házát a pirosra, így is lehet.
    Én nekem vannak részvényeim, meg bondok, pontositok részvény csak volt, ezt pl jól megláttam, hogy amikor kezdődött a tapering (fed mennyiségi szigorítást bejelentette 2021 novemberében) én ott átálltam fiatra szép lassan, mert nem láttam, hogy ennek mikor lesz vége és vagy egy kisssebb süllyedés vagy akár recesszió lehet belőle, nem mertem kozkáztatni, de azt hiszem talán jól is tettem, mert amazon meg a meta is 50-70%ot zakozott lefele.
    Én, amúgy nem mondom.magamat profinak, abszolút nem, de ezért nem is szorakozok extrém kockázatú piacokon, crypto az tetszik, látok lehetőséget a technológiában a use-case-ben, de nekem túl gyorsan mozgó, hogy előre lássam, van aki profibb benne ő nyomja is, én nekem ez nem a fő melóm, így inkább távol maradok tőle, de ez nem azt jelenti, hogy nem látok benne lehetőséget, meg nem lenne hasznos.
    Viszont, azért vannak dolgok, amikben vannak tapasztalataim meg tudásom, amivel az átlag embernél többet tudok, nem azért, mert én vagyok az atyaúristen, meg a mindent tudó, hanem, mert valamire több időt szántam, hogy megismerjem, az igazán érdekes témák itt (shitcoin problémák kérdése, fork etc...) épp, hogy csak érintőlegesen lett emlitve, pont, ami érdekes lenne, ezen felül lényegtelen dolgokról megy a diszkássön.

Új hozzászólás Aktív témák