Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sokimm

    senior tag

    Sziasztok!
    Létezik olyan megoldás linux-hoz, ami offline telepíti a driver-eket és nem konzolból kell szenvedni?
    Driver csomagok letöltve, mint WIN esetén, majd pendrive-ról újra húzott OS esetén csak elindít és telepít? CNC gép teljesen offline, nem is lesz opció a neten való munka vele, nincs benne ethernet. :) Nem gyári "driver update gui" kellene, hanem klasszik driver telepítő.
    Ha nem létezik, kinek kellene fizetnem, hogy létezzen? :D

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz cigam #80292 üzenetére

    Nem akarok internetet a telepítéshez. Nem csak 1 gépről van szó, több driver is szóba jöhet, később teljesen offline updgrade esetén, nem lemezképeket akarok tárolgatni mindenféle opciós mátrixként. :(
    Fizetni tényleg fizetnék (elvégre open source, aki ért hozzá...), mert ezzel a linux közösség nagyot növekedne (szerintem), ha nem függőségek alapján lehetne driver-eket telepíteni. (net)
    szerk:
    Az api installer consol-os parancs ami lerántja a drivert a netről, az nem egy elérhető tárhely a pc-n? Mert akkor egyszer lerántanám az "up to date" halmazt, majd a telepítés (valahogy megszakítva) után ezt az adathalmazt (könyvtár) egy tényleges script formában offline cipelhető, telepíthető lehetne. Ez is hülye ötlet?

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz urandom0 #80300 üzenetére

    Szuper, valami ilyesmire gondoltam.
    A többieknek és neked válaszként:
    Amikor egy winXP telepítőt beteszel egy AKÁRMILYEN vasba, akkor a driver telepítés régen csak a x64 x86 elválasztás után kompatibilis volt. Manapság már .net szükségletek is vannak win terén, de ennyi. Van egy akármilyen vasad (lehet holnap veszek egyet, nem tudni még mit), majd a gyártók oldaláról leszedem a driver-eket (ha van), ha meg nincs, és programokat akarok telepíteni (azt sem netről lerántós konzolos ablakból), akkor azok is legyenek meg offline.
    Nincs hálózat, sose lesz, célgépekről beszélünk, biztonsági backup file-okkal (driver, software), egy esetleges HW tönkremenetel esetén, a kompatibilitást (azonos felhasználói felület, programok, driverek, amik már bizonyítottan mennek, nem bugosak) garantálhassam.
    Ha az adott célkártya (PCI felületű IO port például) változna, mert az ipar azt igényli, akkor csak a driver-ét leszedem, pendrive-ra teszem egy akármilyen irodai gépről, és mehet a gyártósori linux-hoz a driver csomag a backup pendrive-ról. (ami még 1 példányban a szerveren is intraneten megvan raid es hdd-ken)

    A lényeg, ahogy látjátok nincs se vas, se OS se revizió definiálva, nem hiába nem adtam meg semmit, viszont a netről való függőséget szeretném kikerülni. Egyszer leszedem, oké. De ha holnap bármilyen más LinuxbasedOS-t felteszek egy bármlyen más HW-re, a drivereim, programjaim legyenek meg offline.

  • Sokimm

    senior tag

    válasz lev258 #80308 üzenetére

    Szuper, köszi a választ, akkor ennek megfelelően keresgélek a neten offline program és / vagy driver telepítő módszertanhoz leírást. :) (ha van ilyenetek, hálás lennék akár egy gyors listáért(stepbystep), akár egy linkért)

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    Sziasztok!
    Lenne pár kérdésem.
    1: A vivaldi böngészőt szeretném telepíteni egy Debian-ra, de a Synaptic Package Manager (ha ezzel kell telepíteni) nem tudja elindítani a .deb file-t..deb-re dupla klikk (synaptic társítva hozzá) majd kéri a root jelszót, megadom, egy consol-os ablak (synaptic-pkexec) felugrik és ez van benne:
    ** (synaptic:12830): WARNING **: Couldn't connect to accessibility bus: Failed to connect to socket /tmp/dbus-iFSLM7FzeT: Connection refused
    Nyers kérdés: .deb file-t mért csak programmal lehet futtatni? Ez nem olyan a linuxnál, mint a winfosnál az exe? Hogyan telepíthetnék bármit a netről?

    2: a Synaptic Package Manager-ben ha a rádióamatőr szekció alatt leszedett (SDR kulcsszóra dobott találatok) (700MB) vegyes dolgot, és miután feltelepült szeretném megnézni mik azok, honnan tudom, hogy GUI-s vagy sem az adott tétel?
    A start menüben nem (LXDE) színes mint a win-nél az újonnan települt cuccok ikonja, így kb fél óra míg kitalálom mi lehet új, és mi régi, a synapticból meg nem lehet elindítani semmit, csak telepíteni, meg törölni.
    Nyers kérdés: Hol tárolódnak a start menü elemei? Mert akkor azt rendezném dátum szerint sorba egy filekezelővel, és látnám mi új GUI, és mi nem új. Console-os telepítéseket nem akarok még megjegyezni sem, nem fogok CMD parancssorból 2022-ben bármit is csinálni. Eleget vesződtem a winfos világából particiókezeléssel, lépjünk előrébb, GUI kell. (ez nem arogáns mondat akart lenni, de tényleg ha elgépelek valamit, akkor jön a nyomozás melyik karkter lett béna, nem úgy, mint bármilyen programozói felületen (java, netbeans, visualstudio, AVR vagy Quartus), ahol van autocorrect.) :)

    3: Ha egy pendrive-ról település során nincs net, akkor hogyan lehet olyan telepítő pendrive-ot készíteni, ami legalább az alap dolgokat tartalmazza? (nem tudom mi minősül alapnak a linuxnál, de win környezetből jött embernek egy GUI, filekezelő, böngésző, driver-ek, 7zip lenne talán az "alap").

    4: Hol tudom ellenőrizni, a driver-ek-et? (eszközkezelő)
    A böngészőben rendszeresen (firefox) a youtube videó a legalacsonyabb felbontással tölt be, és elég tré-n laggol (enyhén, de már zavaró módon), meg várni kell, míg a 720p bejön.

    A kérdéseim bénaságáért kérlek legyetek elnézők, 2 napos a linux, és 3 évente adok esélyt neki, de a console eddig mindig kiverte a biztosítékot nálam. :R

  • Sokimm

    senior tag

    válasz májkimiki #82521 üzenetére

    USB kulcssal települt, semmit nem látott net nélkül, ezért utána kapott netet, majd úgy lerántotta magának amit akart, meg egy gui-t, és végül root és user is jelszavazva van.
    A telepítős válaszod köszi, már csak akkor annyi a kérdésem az EXE/deb kapcsán, hogy ha valaki ír magának egy 3 soros (.bat jellegű) valamit, akkor hogyan futtathatja le, ha nem tudja telepíteni? A telepítő egy futtatható állomány, ami csinál valamit (másol, elindít, kezel). Hogyan szoktak otthoni környezetben, nem console-ból indítani egy grafikus programot a programozók linuxon?

    Vagy például nézegettem a képernyőkímélőket (órát szerettem volna, de olyan nincs gyárilag), így ha telepíteni szeretnék egyet, akkor ha nincs a csomagkészletben, akkor nem is tudom feltenni? (noname weblapról letötöltöttet például)

    Csomagkezelő az netről ránt mindent, de ha nincs net, hogyan telepítetek bármit is?
    (célgép lesz, de R&D féleség, tehát terepen, rádióamatőr cuccokat pendrive-ról feltennék, de net nem lesz)

    És a google féleségest megnézem köszi, remélem nem csak kulcsszavakra ad valamit, mert szeretem egybe látni a dolgokat, nem kereőszavak helyes gépelésével "reménykedni", hogy megtalálom amit akarok.

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz gregory91 #82538 üzenetére

    a console vs grafikus felület témaköréhez, nagyon érdekes, hogy külön futtatható programként kell megjelölni valamit. A kiterjesztés alapesetben nem erre való?

    Az offline telepítő kapcsán winfos környezetben is állandóan .net, meg SPx-ek hiányoznak, de hála az égnek olyan nagy csomagok, hogy win után 4-6db csomaggal le van tudva minden, így mehetnek rá a programok (amik függnek a .net től például).

    Ahogy látom a linux hatékonysága pont abban van, hogy nem szemeteli teli ilyen felesleges (mert lehet soha nem fogom használni a fax szolgáltatást) csomagok telepítésével az oprendszer installját, de akkor utólag nincs egy ~42GB-os pack, ami offline módhoz állandó szolgálatot tenne? Nem lehet nagyobb a forráskódja mint a win oldal alapvető szükségleteit kielégítő kódméretéhez képest. (tipp) Konkértan most le szeretném tölteni a"zinternetet" (azt az ftp tárhelyet, amire néz a package kezelő... :) )

    A tisztaszoftveres aggodalmatokat megértem, a forrás git-es is lehet, de az már nem gyári cucc (néha), hanem valaki csinálta, ergo thirdpartiiii.

    Ha elmenne a net, akkor az összes linux-os a jelenlegi rendszerein kívül képtelen lenne egy új oprendszert ismét összerakni? (csomagok, driver-ek, GUI-k, programok)
    Udvariasabb kérdésként megfogalmazva, mennyire netfüggő a linux, e tekintetben?

    Win oldalról (a modern win10 függőséget nem firtatom, borzalmas) a win7-es korszakban 1 óra altt bárkinél egy működő rendszert lehetett összerakni, videóvágásra, vagy játékra készen.
    (Oprendszer, driverek, SP csomagok, .net-ek, programok...)
    Ez linux oldalon kivitelezhető (biztos az, csak milyen buktatókat láttok benne?) szerintetek? A teljes offline-ság a cél, vagyis a nettől való függőség mentesítése. (most már függetlenül attól, hogy célgép, vagy sem)

    Májkimiki: Igen LXDE.
    Köszi a konzolos tanácsaid, nagyon hasznosak lesznek, ha rászánom magam, hogy használjam. (nagyon nem szeretem a konzolokat)
    A win-es környezetben a bat file-ok nem dinamikus tényezősek (@echo-n kívül) ezért ha egyszer jól megírja az ember (szintaktikailag) akkor elmentem, és pont. A konzolos (CMD) rész már csak akkor kell, ha dinamikus tartalmat akarunk birizálni (diskpart, ipconfig, stb).
    Ezen túl a bash script-es résznek utána kell olvasssak, hogy miben más a script, mint egy bármilyen más kódsor, vagy milyen szintek, milyen jogosultság különbségek vannak a terminálos sorokhoz képest. Itt a szakzsargont sem értem még. :)

    Most még ahogy látjátok az alapokat tanulom, de külön állatfaj a linux, nem lehet 2 nap alatt felszívni a lényeget. :( :)) :R Köszi mindenkinek a válaszát!

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz májkimiki #82522 üzenetére


    Ezt kapom a gdebi installerrel a vivaldira. (vivaldi-stable_5.0.2497.48-1_amd64.deb)
    Ha megpróbálom magamtól értelmezni, akkor a csomagkezelő (dpkg, gondolom a synaptic is erre támaszkodik, meg a gdebi is) nem tartalmazza az adott architektúrát (ez hogy lehet? Nálam az architektúra regiszter szintű dolog, a vivaldi meg egy magas szintű program, nem értem minek kellene neki extra regiszterbázis, de biztos az architecture szót itt valahogy tágabban kellene értelmeznem)
    Ha nem amd64-es a rendszerem, akkor honnan tudom, hogy most milyen architektúrájú vivaldit kéne leszednem? (ha nem akarok próbálgatni, hanem tudni is szeretném milyen vas fut alattam :) )
    Van még a vivaldi oldalán arm-os is (kipróbáltam hibaüzire kihal az is). :)
    Amúgy a hardware a linux alatt egy klasszikus i5, ddr3, sata ssd kombós pc.

  • Sokimm

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #82548 üzenetére

    i686 GNU/Linux ami most van fenn... :((( :R
    A válaszokat még megvárom, és akkor hétvégén egy offline telepítést megpróbálok. :)
    (hátha van valami mód rá, és nem kell nekem most a spanyol viaszt feltalálnom, a létező offline pack-ra :P)

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz gregory91 #82551 üzenetére

    Ez oké, de ha konzolos installerrel letölti az ember, akkor azt offline csomaggá hogy lehet "varázsolni"? Tehát ha az apk installer módszerrel lejön valami, az akkor egyből még nem futtatható, gondolom valami csomagkezelő helyére rakja a dolgokat (dpkg? mappákba rendezi, rendszerhez illően), majd létrehoz egy indítható belépési pontot/parancsikont neki (hol?), és ezt elérve a felhasználó el tudja indítani a programot. (az installálás előtt a csomag letöltése hova történik temp/downloads mappa? A win-nél ez 3 maximum 6 csomagot jelentett, és minden program képes volt futni. Linuxnál ahogy nézem a synaptic csomagkezelőben a függőségi oldalt, elég sok sort tartalmaz, gondolom ez részletesebb lista, mint a win esetében a .net3.5 például (ez is sok dolgot tartalmaz, csak nem adja a user orra elé melyikek kellenek ebből a programom futtatásához),
    A linux-os függőségek terén gondolom nincs ilyen (akár DIY, akár official) csomag, amit offline le lehetne szedni?
    Vagy hogy kell azt értenem, hogy "a függőségeket megkeresni"? Mondjuk offline a gép, tételezzük fel és telepítek:
    -kér egy net kapcsolatot, hogy leszedjen GUI-t, meg miegymást. Mondom nincs net, megyek tovább.
    -sikeres csomagoktól mentes, elég szegényes install után a konzol bejön, gui nincs, a netről leszedett gui-t offline installálom konzolból, a függőségeket mint "szükséglet" kiírja, vagy csak egyszerűen nem fog települni, vagy települ de nem fut, vagy fut, de hibával kihal majd?

    Mi szerintetek a függőségek offline-á tételének a módszertana? (részletesebben ha kérhetem)

    És gondoltam már arra, hogy egy netről leszedett rendszert (csomagok, programok mindenmás) teljesen ghost-olok, de akkor lehet hardware specifikus lesz, és más VGA, vagy cél PCI/PCIe kártyás, esetleg más CPU (intel/amd/avr) nem fog futni. Megint win-es párhuzam, hogy magam ellen is beszéljek, ott is volt x86 meg x64-es telepítős mappám, OS, .net, és egyéb csomagok tekintetében, de 2 mappából kiválasztottam a szükségest, és 1db pendrive-al mehettem a szomszédba újra tenni a rendszert. (30 perc másolás, a szükséges 6db csomag+1db bootolható usb az OS instlaljához)
    szerk: a driverek hw specifikusak voltak... :))

    CPT: Debian 4.9.51-1 (2017-09-28) i686 GNU/Linux

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #82556 üzenetére

    A Debian oka a DMA (direct memory access) nVidia quadro és grabber kártyák közti PCIe lane kommunikáció tanulása, erre van driver-ük. :)
    (ez is opció majd, az adatfeldolgozás terén, mindenre is próbálok gondolni, ne legyen 3 féle oprendszer a fejemben, mit, hogyan hol kell tákolnom)

    Mindenki másnak köszönöm a hsz-eket, nagyon jól látjátok a "vágyam", adtatok elég sok hasznos infót, most az olvasgatás időszaka jön! :)
    Ezer hála! :R

  • Sokimm

    senior tag

    válasz gregory91 #82557 üzenetére

    Ez érdekes, erre még visszakérdeznék:
    Kiterjesztés nélküli telepítőhöz gondolom kell valamilyen környezet (csomagkezelő, keretrendszer), ami felismeri a telepítés módszertanát (mit hova). A rendszer (Linux base) kiterjesztés nélkül honnan tudná, hogy mit kezdjen egy rakat bittel? A kódsor eleje informatív, és futtathatóként jelöli meg az utána jövő sorokat, vagy másképp kérdezve, nem egy szöveges file-t lát a rendszer? Vagy a terminálos parancs meghatározza, hogy futtassa (a kiterjesztés nélküli dologra, Linux szintaktika érvényes, nincs keretrendszer függőség (Java, Python, etc) és fut, tehát maga a "mit tegyen vele" parancs a lényeg?

    Edit X file (szöveges szerkesztése a file-nak?)
    Read X file (csak olvassa, mint egy txt-t?)
    Run X file (futtatja a nyers szöveges tartalmat, Linux szintaktika alapján)
    Run X file in Python (futtatja a nyers file-t Python keretrendszer szintaktika alapján, a Python keretrendszeren belül, neki megadott jogosultság szinten (függőségek kielégítés (fel van telepítve a Python keretrendszer))
    Ez így valid gondolat? (Vagy totál mellé ment? :DDD )

    Ha valid, akkor meg minek a kiterjesztés a file állományok végére?
    (hamarabb tudja az oprendszer, mit mivel társítson?)

    Nagyon érdekes a kiterjesztés szabadsága itt a Linux környezetben. Lesz mit olvasgatnom bőven. (ha van hasznos oktató linketek jöhet, amúgy igen, Google lesz a barátom tudom tudom. :) ) :R

    szerk: Köszi Májkimiki, használni fogom! :) :R

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz BoB #82564 üzenetére

    Ebben nőttem fel, ezért van ez a párhuzamom, de oké, elfelejtem.
    Ettől függetlenül a Linuxot még nem értem. :) A felejtés nem hozott megértést. :D

    fatpingvin igen igen, már a Raspberry elő van készítve neki, jön az SDR postán. :P
    Már csak kijelzőt kell hozzá szereznem, és mehetek terepre.

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz BoB #82568 üzenetére

    U ilyet még nem is láttam, thx a linket! :R
    Gondolkodtam vajon mi a létjogosultsága a kiterjesztésnek ezek után.
    (nem kell megnyitni, majd bezárni a file-t, hogy egy keresőt (magas szintű nyelv) lefuttassunk esetleges kiterjesztés keresésre? (*.mp3)? )
    Mondjuk a kiterjesztést nem tudom miként tárolja a rendszer, mert maga a file-t (bináris adathalmaz) a keretrendszer (adott esetben OS (win vs linux)) határozza meg, hogy amikor az adott adat "elejét végét" beolvassa, milyen infókat ad a user felé, tehát a kiterjesztés a bináris kód elején végén lehetne, mint a link tartalma is. Így ha a keresőt assembly szinten az mp3 bináris megfelelőjére engednénk rá, kiterjesztés helyett is lehetne a file-ban szereplő "zene" azonosítót keresni.
    De akkor a címek tárolására az összes bináris "start bit" lehetne a pointer memória címe? (az után meg mindaddig olvassa a rendszer, míg nem látja a vég signal-t?
    Ekkor mondjuk nem tudnánk a méretet, csak ha végig megyünk a kezdő címtől a végéig (lehet most is így megy a méret számolás?). De akkor mi lenne, ha a tárolóból törlünk középről egy zenét, majd beteszünk egy nagyobb zenét a helyére, és a "vége", ami nem fér be a régi zene helyére, az új címre kerülne, amivel már az első szekció (nagy zene vége) kell egy címet is tárolni, amivel a második szekcióra mutathatunk, és így folytonos lehet az adatolvasás. (defrag?)
    Extra: Ha most kellene feltalálnom a spanyol viasz 2.0-át, akkor a kezdő file signature után egyből betenném az adott típusú (file) tároló méretét (például: D partició:4TB, nyuszika.rar esetén 400MB, kiskutya.JPG: 3MB, readme.txt: 4kB és így tovább és így tovább)
    Ekkor az alacsony szintű nyelvünk pointere ha megtalálja a kívánt adatot, egyből kiolvasná a méretet is (tudná milyen mennyiségben kell read-elni, ezzel tudna erőforrás foglaláshoz energiagazdálkodni (szálasítás, időzítés), anélkül, hogy végig kelljen menni a tárolt adat egész bináris során csupán azért, hogy méretet határozhasson meg.

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    Leszedtem innen [link] egy pendrive készítőt (ha van jobb, vagy beépített, a google nem dobta ki :) ), és leszedtem a 32bites verzióját. Ez egy balenaEtcher-1.7.3-ia32.AppImage file.
    A futáshoz jobb klikk és execute checkbox nincs, csak olyan, hogy Execute (lenyíló menü) és everyone. Gondolom ez így oké. Majd dupla klikkel a társított program próbálja elindítani, de ugye ez már futtatható cucc, nem kellene, hozzá társított program.
    Akkor van olyan, hogy terminállal futtassa (ne a társítottal), akkor a terminál ablak felugrik, majd eltűnik, és ennyi. :)
    Most megint mit rontok el?
    Hogy csináljak egy bootolható x64-es rendszert most winfos nélkül? :P :D (eddig rufus-oztam)

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz tordaitibi #82576 üzenetére

    Ez már személyes vélemény, vitatkozni nem lehet vele. :) :R
    Szerinted mennyire idegesített fel, ha letöröl olyan dolgokat, amik szerinte veszélyesek, miközben senki nem kérte meg rá, majd külön a defenderét kikapcsolni az új verzióban nem csak 2 klikk, hanem külön fél óra. Aztán meg hisztizett, hogy nem eredeti az eredeti win.
    Ezek után, a win7 a böngészőben állandóan rossz időre hivatkozva nem hozta be a weblapokat (10 éve ugyan az a rendszer megy rá (3 évente újra rakom), de gondoltam arra, hogy a hardware is lehet rossz (elfelejti az időt, vagy shiftel valahogy, lemerült az elem, stb), de linux alatt minden weblap bejön, csak win-en csinálja ezt. A 10 is már eléggé zabálta üresjáraton a rendszert, itt volt az ideje keresni alternatívát.
    Most akkor a win7 és 10 is kilőve már, jöttem ide titeket boldogítani (tanulási szándékkal kérdezek), mert tőlem teljesen idegen a linux lélektana (ahogy látod), de ez se fog eltántorítani, hogy soha többé ne win-ezzek.
    Ezek után a személyes véleményem a win-ről had maradjon fos. :)

  • Sokimm

    senior tag

    válasz gregory91 #82598 üzenetére

    No para, ebből is tanulok! :)
    Így is hálás vagyok azért, hogy válaszolgattok, a fórum sokkal értékesebb, mint egy faceTOface oktatás, mert ott ha a tanár hülyeséget mond, nincs aki kijavítaná, a naív diák meg el kell, hogy higgye, hogy igazat mond, mert fele annyit se tud (a diák).
    Itt ha egy téma forog, akkor 3-4 reakció is jön, ezért amikor megkapom a "google a barátod" választ, nehezen bírom ki, hogy a google-ön kívüli vélemények, rálátásotok miatt kérdeztem, nem lustaságból. Ha egy cikk leírja, hogy szerinte a világ legjobb OS-e X, de itt mindenki lefujjogja, akkor azért az itteni véleményekre hallgatok. :)
    Sőt, a kritika amit itt megfogalmaz a nép, azért tömörebb (2 soros), míg egy cikket elolvasni, kipróbálni, majd a konzekvenciát levonni, hogy elszarta a gépet, elég sok idő orvosolni. :DDD

    Extra: Leszedtem a package-s Debian-os iso-t, majd az UEFI/GRUB valahogy teljesen kiölte a boot-ot. Aztán, boot-oltam egy sima Debian netes telepítős verziót, ott a képernyő grafikusan teljesen lehalt, majd a konzolos telepítő is azonos volt (neten másnak is volt ilyen Debian-os disztrókkal), majd leszedtem egy (már nem tudom milyen) 3. féle nem Debian leszármazott OS-t, ott már a boot képernyő be se jön.
    A PC amúgy nem kapcsol ki reset után, csak mechanikus kikapcsolásra (Venti pörög, de kép nincs), CMOS resetre van kép, de a kikapcs ugyan olyan szar, szóval erősen gyanakszom, hogy az alaplap a hülye (vagy a CPU), most keresek a ramoknak új otthont. :)
    Win7-et tudok legacy ba telepíteni, de ott a weblapok "dátum nem stimmel" hibaüzenettel nem jönnek be, csak külön "biztonsági kockázat elfogadásának gombjának elfogadásával".
    Linux alatt (a 32bites, amiről írtam régebben) nem volt böngészős baj, ezért gyanakodtam Win hibára. Hát már nem tudom mi a baj. :D

    Ha lesz ismét vas, próbálkozok újra a Debian-os package-es verzióval.

  • Sokimm

    senior tag

    válasz májkimiki #82603 üzenetére

    H87M-E35, i5-4590, 2x8GBram, Intel520 (nagyon régi, simán lehet ez is ludas, most próbálgatom legózni, mennyire hw probléma amivel találkozok)
    Jah és legacy-ba ment mindig minden, UEFI-ben mindig valahogy elszállt (vagy elbaltáztam).

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz Sokimm #82604 üzenetére

    Biztos, hogy az alaplap a ludas, mert a win7 legacy-ba bekapcsolt reggel, driver-ek szépen teleptültek, majd kért egy újraindítást. OK.
    A képernyő kikapcsolása után vagy fél percig még búg a gép, majd a boot szöveges karaktereit látni 3 percig. Aztán ha belépek a bios-ba, a 3 perc után fut szépen, majd SAVE and RESTART nál megint ez a 3-4 perces várakozás.
    Ha nem birizgálom, csak várok, 10 perc kb és bejön a win, stabilan fut, nem laggol, tehát valami boot bios paraméterezésen szenved szegény, de már mindent lehúztam az alaplapról, csak egy bekapcsológomb, meg az SSD sata van benne (tápokon kívül).
    Elemcsere nem lehet a ludas, soros, párhuzamos dologkat kikapcsoltam alaplap szinten, mit lehet még kikapcsolnom szerintetek, ami ennyire elviszi gondolkodóba a bios-t?

  • Sokimm

    senior tag

    Se a "dos" nézetes, se a grafikus felület nem jön be a linux telepítésénél hanem kihal a kép valahogy így. (bár a 32bites rendszerről amivel kezdtem fel tudott telelepülni, tehát valami revizió probléma lehet, megnézem találok-e olyan régi kiadást az általad linkelt csomagos verziókból.)
    [link]
    RM550x a táp

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz májkimiki #82561 üzenetére

    Szia!
    Az offline telepítő debian-os linked nagyon jó volt, ezért kérdezném, hogy ubuntus verziót tudsz-e ajánlani? (offline telepítőhöz)
    (nvidia kérdésem butaság volt, mivel a gyártó oldalán van ubuntu-s megnevezés, jó lesz azzal :)) )

    Sajnos a DEBIAN nagyon sok sebből vérzik nálam, ezért kellene alternatíva.
    -törölt file-okat nem töröl valóban a tárhelyről, win alól a diskcleanup-al sikerült csak 100GB-ot felszabadítani a vinyóról.
    -a filekezelője nem frissíti magát, van amikor valid adatokat lát az ember, van amikor restartolni kell...
    -eddig 3 program telepítőt akartam elindítani, dedikáltan debian alá szánt deb "kiterjesztéssel" a gyártó oldaláról, mindegyik valahogy "nem működik". Az egyik villan, majd nem fut, a másik el se indul, aztán ha a szoftvercenterből találok valamit is (alternatívát), nem indul el a telepített cucc. :))
    Ez most 64 bites DEBIAN 64 bites rendszeren, a szoftvercenteres programok 80% működik.
    Extra: néha a widget a tálcán (netsebesség) nem mutatja a valódi speed-et, néha a böngészője úgy belassul, újra kell indítani... (utána azonnal hasít)

    [ Szerkesztve ]

  • Sokimm

    senior tag

    válasz sh4d0w #83157 üzenetére

    Biztos van nagy mértékű user error is a sztoriba, de azért 2022 ben a delete gomb megnyomásakor ne kelljen már utólag console-ból törölgetni a szemetet.
    Exfat kiterjesztést használok, hogy minden (win és linux) lássa a file-okat, win10 alól tudott felszabadítani, linux alól volt 2 rejtett mappa (de hiába töröltem, az állomány nem szabadult fel)

    nem akarok refresh gombokat nyomkodni 2022-ben. :B

    és nem akarok parancssorból telepíteni 2022-ben. :R
    Ha gui-ból nem képes egy hibaüzenetet popup-olni, vagy akárhogy jelezni a felhasználónak mi folyik a háttérben, akkor...

    Májkimiki köszi a válaszod, a programok nevét már nem tudom pontosan, így zagyvaságokat nem írnék le. :R


  • Sokimm

    senior tag

    válasz fatpingvin #83164 üzenetére

    Azért a lomtárba helyezés, és a normális törlés között van nagy különbség, mert míg itt a lomtár üresnek mutatkozott, a filekezelő nem frissült, majd újraindítás után "nem látszódott" a file, de technikailag foglalta a helyet, nem érzem nyekergésnek.
    Jah és afelett, hogy elsiklunk a sorom felett, hogy frissíteni kell egy file kezelőt, mert nem képes magától frissülni, megint csak a nyekergésem a lényeg...

    Extra: Attól függően milyen program milyen beállítással dolgozik, ott is más a törlés parancs (billentyűzet kombináció), és az egyikben shift del a másikban ctr del kell, és a file kezelő csak látszólag dobja ki, ne legyek már én a hibás kérlek. Tudjátok mennyire nem szeretem a win-t, de ott azért nem volt ilyen lefoglalt több száz (100+) giga láthatatlanul.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák